Dinsdag 31 October 1905. No. 7114. 55e Jaargang Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaateruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- nieeute AMERSFOORT, Brengen ler algemeene kennis, dat bij hun besluit wV'fvAvn?'811 arl- 8 ,Ier Hinderwet, aan A. BAST A ZONEN, woneude alhier, vergunning is verleend tut de plaatsing vau een Zuiggasmotor van 20 nuardukracni in het perceel Groote Spui uo. 5 kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E* No. 4636; en dat aan 1). H. EIJSINK, wonende alhier, ver gunning is veileend tot de oprichting van eene werkplaats voor het stellen en inonteeren van auto mobielen in het perceel aau den Aruhemsohen weg wijk G, No. 33, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie B. No. 2176. Amersfoort, 30 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, W UI J TIERS De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gelei op art, 0 on 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, .lat eeu door J. SCHAAP ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot liet plaatsen vau een gasmotor van 3 paardokracht, iu het perceel alhier gelegen aan de Muurliuizen no. 89, bij liet Kadaster bekend onder Sectie E. No. 761, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 16 November aanslaande, des voormiddags te half elf uren gele genheid ton Raadliuize wordt gegeven om, teu over staan van het Geineeuiobestuur of vau eeu of meer zijner ledeu, bezwaren legen bot opricbtcu vau de inrichting in te brengen. Amersfoort, 30 Ooiober 1905. Burgemeester en Wethouders vooruoeuid, De Burgemeester, WUIJTIEKS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. ZIEKENVERPLEGING. De meeting over de Gasthuis-quacstie, gister avond in de groote zaal van Atnicitia" gehouden, was vrij goed bezocht; onder de aanwezigen merkten wij op de beide Wethouders den Secretaris der Gemeente, bijna alle Raadsleden en veei geneesheeren. l)a. De Meijere opende te 8.10 de bijeenkomst met een kort woord vau dank namens het comité uan hen die aan den oproep van bet comité hadden gehoor gegeven en constateerde met ge noegen, dat men in zoo grooten getale was op gekomen. Spr. vervolgde, dat wel algemeen bekend is, dat een der uitnemendste instellingen in deze Een aardig presentje! Het was juist toen mevrouw Meesters zich weer eeus goed bad kwaad gemaakt over de antipathie van haar tnan voor huisdiertjeB, dat mevrouw Meijer haar een bezoek bracht. Hemeltje, wat zie je er bedrukt en bedroefd uit I merkte zij op, Is er van ochtend iets gebeurd, liefsto? O! neen; maar de afkeer van mijn mau voor huisdieren breugt me zoo van streek. Ik mag geen kat hebben, geen hond, geen geit, geen koe, ja zelfs geon paard, antwoordde mevrouw Meesters, in tranen uitbarstend, en nu viud ik hemgewoonweg akelig; er zijn toch geen andere dieren, diejekuut houden. Nu, liefste, zei de goede vrouw van den koop vaardij kapitein Meijer op moederlijken toon, maak je daar nu maar niet kwaad over, want ik denk, dat ik juist iels heb, wat je hebben moet. Werkelijk 7 riep mevrouw Meesters uit, wat is 't Een nap, antwoordde mevrouw Meijer. De kapitein is gister uit Madagascar thuis gekomen en beeft me meegebracht het allerliefste aapje, dat er ooit bestaan heeft. Hij heeft 't me laten zien, maar ik wil het ding Diet hebben zoodat ik 'i jou maar zal zenden. O Wat zal lJenri blü zijn. Hij is altijd zoo vriendelijk tegen apen, als er orgeldraaiers voorbij komen. Dat ik dit diertje houd, zal hem niet kunnen schelen. Ocb, toe zend 't me nog vandaag. Morgen zal je 't hebben, liefste. Ik zal het vanavond tegen mijn man zeggen en dan zal hij hem morgen wol zenden, antwoordde mevrouw Meijer eu vertrok na den gewonen afscheids groet. Den volgenden ochtend om ongeveer tien uur belde een lichtmatrooBaan 't huis van mevrouw Meestersaan. Mevrouw zat bij 't raam eu eer do jongen halfvyeg op deD trap was, had ze hem de kooi reeds afge nomen, die een heel klein aapje huisvestte. Do jongen vertelde, wat ze hem te eten moest geven en zei, dat bij Jocko heette. Eerst wist mevrouw niet wat ze doen zou, Jocko al of niet in zijn gevangenis latenmaar ze vond 't toch Gemeente binnen zeer korten tijd staat gesloten te worden; een instelling, die vele jaren honderden ten zegen is geweest en menig kostbaar leven hielp behouden. Een eere-saluut aan de stichters en eigenaars, den heer en mevrouw VanBoetselaor, mocht niet achterwege blijven (applaus). Met groot leedwezen werd vernomen, dat het Gasthuis zal worden gesloten, doch met nog veel grooter leedwezen zullen we morgen ver nemen, dat het niet voor de Gemeente zou be houden blijven. De Gemeenteraad komt morgen te staan voor een hoogst belangrijke vraag: zal de Gemeente het Gasthuis aankoopen, ja, dan neen. Daarom vormde zich het comité, dat zou 'tnschen, dat de burgerij haar stem doe hooren. Hot wilde het comité voorkomen, dat de overgroote meerderheid der burgerij het ten diepste zal betreuren als de zóo schoone kans om een eigen, neutraal Ziekenhuis te bezitten, verloren ging. dat in een zich steeds uitbreidende Gemeente als Amersfoort niet kan en mag ont breken. Voor een contract met een Ziekenhuis elders, gevoelen wij zeer weinig. Dat is zeker geen ge- wensente toestand en steeds een halve maatregel, en halve maatregelen mogen op dit cardinale punt niet genomen. Gelet op de rapporten van Burgemeester en Wethouders, vau de doctoren en van de Gezond heids-commissie zijn we tot de overtuiging ge komen, dat de zaak rijp is voor een referendum doch daartoe ontbreekt thans de tijd, daar de beslissing reeds morgen in den Raad moet valieD. Zooals de zatilc thans staat, is aankoop de eenige weg om te geraken tot een eigen, neutraal Ziekenhuis. Na dien aankoop is het wellicht mogelijk, te overwegen om van het Gasthuis te maken een instelling van liefdadigheid, bijvoor beeld een BoetÜelaer-stichting (applaus). Een tweede mogelijkheid zal wezen, dat de Gemeente het Gasthuis in eigen exploitatie neemt, doch daarvan zal het gevolg zijn oen verhooging der Inkomsten-belasting. Maar wan neer dit een „heilig moeten" zal zijn, wie zal zich dan onttrekken? Al zij die verhooging '/t of Va procent, zelfs al is 't meer (applaus). 't Geldt hier oen zaak, die de teerste, de edelste gevoelens wakker roept. (Applaus.) Spr. wilde nu de beraadslagingen openen over de vraag: Wat zal het advies der vergadering zijn aan den Gemeenteraad Spr. herinnerde ten overvloede, dat in het debat alle politiek of godsdienst zou zijn buiten gesloten, omdat het hier slechts geldt een zuiver Bociaal belang. wel wat wreed, hot beestje zoo op te sluiten cn daarom opende zo 't deurtje. Jocko stapte uit, schudde zich eens, en keek zijn meesteres aan. Deze bood hem wat suiker aan, doch dat lustte hij niet. Ze dacht, dat hij misschien wel een paar koekjes zou willen eu verliet de kamer om ze te halen. Toen ze terugkwam, etoud ze alB verlamd van verbazing. Jocko had plaats genomen op 't midden van den schoonsteenmantelde helft van de dingen die er op stonden, had by al op den grond gegooid. Zjj vroeg hem, er af te komen, maar Jocko was vrij en wilde vrij blijveu. Zij wierp hem haar echort toe en hij beantwoordde dit schot, door haarde schoonste vaas voor de voeten te werpen. Zij trof juist haar eksteroog eu den ge blesseerden voet oplichtend, hiDkte zo op den anderen verder. O 1 o 1 o 1 schreeuwde zo. Mijn mooiste vaas eu by heeft de pendule op den grond gegooid en Henri's meerschunneu pijp gebroken. Wat moot ik doen Bjj elk woord dan mevrouw Meesters sprak, vlogen links eu rechts dingen, die tevoren aan Jocko's blik ontsnapt waren, door de kamer. Heelemaal in de war verzocht ze de meid even op te letten, terwijl ze zelf 't diner klaar zou maken. Nauwelijks was zo weg of een door merg en been snijdende gil kwam uit de richting der kamer, ge volgd door 't geluid vau voortel uivende voetstappen; de meid kwam de keukon binueosnellon met loshangend haar, mot een groot blauw' oog, eu een in honderd stukken gescheurd schart. 'k Blijf geon minuut meer hier I Die leelijke kleine spillebeen trok gezichten tegen me, tot ik het niet langer kon uithouden en hem zijn brutaliteit be taald zette. Hemeltje Hef! maar hij is zoo sterk als Simeon I Hij sprong op mijn schouders eu sloeg op mijn hoofd, tot ik er myn schort over heen sloeg, en zie nu eeus hoo 'k er uit ziel Bridget wilde met een bezetu in de kamer terug koeren. Ik zsl dien kleinen duivel eens laten zieD, dat ik even goed raken kan als hij. Mevrouw Meesters hield een heel pleidooi om haar toch maar te doeu besluiten te blijven tot het diner klaar was, doch daar had de moedige meid geen ooren naar en pook en bezem nemende, trad ze weer de kamer binnen, waar Jooko monarch was over alles wat bij zag. Om ongeveer half zeven kwam mijnheer Meesters thuis met een vriend, dien zyn vrouw nog maar De heer J. R. van 't H o ff vroeg den prijs waarvoor en de voorwaarden waaronder de Gemeente eigenares kan worden van het Gasthuis. Da. De M e ij e r e moest het antwoord hierop schuldig blijven. De heer Gerritsen herinnerde, dat baron Van Boetselaer de koopsom slechts onder geheim houding medegedeeld wil hebben eu kon dus alleen verklaren, dat de koopprijs is beneden de taxatie der deskundigen. (Applaus.) De heer Kraan zeide, dat ae Gemeente het Gasthuis beslist moet overnemen. Spr. had zelf een ongeval, dat hein 18 maanden aan het ziekbed kluisterde, en spreekt dus uit ervaring als hij zegtwij kunnen Aldegonde niet missen. (Ap plaus.) De heer W 011 e r vroeg of aan het comité bekend is, dat er een vereeniging zal komen die het Gasthuis exploiteert, eu of die vereeni ging kan beschikken over de noodige middelen. De heer Middelburg antwoordde, dat er pogingen zijn gedaan voor zulk eeu vereeniging, doch dat de Raad, die het Gasthuis tot morgen in handen heeft, eerst moet beslissen. De heer Wol ter Dan begrijp ik niet waarom we hier zijn. De beer Middelburg Ons doel is, tot den Raad te zeggen: neem het; het is goeden goedkoop De heer W o 11 e r Lees dan de motiedan kunnen we die amendeeren. Ds. De M e ij e r e leest de volgende motie Een groot aantal burgers van Amersfoort, vergaderd in „Amicitia" ter bespreking van de aanhangige Gasthuis-kwestie, geboord de debatten, spreekt als zijn meening uit, dat het voor onze Gemeente van het hoogste belang is, dat er een neutrale inrichting voor ziekenverpleging blijft bestaan, dat daarin op de beste wijze kan worden voor zien, wanneer do Raid onzer Gemeente het Aldegonde-gasthuis aankoopt, spreekt de wonschelijkheid uit, dat de Raad daartoe overga, besluit- deze motie ter kennis te brengen van den Gemeenteraad, en gaat over tot de orde van den dag. De heer Herschel heeft tot zijn genoegen vernomen, dat de berekening der kosten van dien aard is, dat Inkomsten-belasting ten hoogste met een half procent zal worden ver hoogd. Indien dit werkelijk het geval is, dan zal wel niemand eenig bezwaar hebben om in het belang van den evenmensch pCt. meer te betalen. (Applaus.) Mr. van Traa constateert, dat B. en W.in hun uitgebreid advies zich het mee3t aange trokken verklaren tot de eerste wijze van op lossing het aankoopen en exploiteeren van het Aldegonde-Gasthuis. Ook deze vergadering is voor dat plan. Alles stuit echter af op de geld-quaestie. Waar de belastingen in deze Gemeente toch reeds nogal zwaar zijn, zien B. en W. en Raad er eenigszins tegen op, de Inkomstenbelasting te verhoogen, zij 't ook met '/4 pCt. Hierom wil spr. voorsteilen, in de motie op te nemen een clausule waardoor de hoofd- quaestie, dat is de geld-quaestie, wordt uitge maakt en dat deze" vergadering zich uitspreke vóór belasting-verhooging. (Bravo's.) De heer Gerritsen kan zich volkomen vereenigon met het door inr. VanTraa gesprokene, doch naar spr. meening moet de Raad morgen eerst aannemen hetgeen thans onder de waarde wordt aangeboden. Later kan dan een referen dum gehouden en beslist worden over de vraag vraag of de Gemeente zelve het Gasthuis zal exploiteeren, dan wel of men er een stichting van zal maken, als door den Voorzitter terloops werd aangeduid, spr. ziet overigens geen be zwaar in de toevoeging, door mr. Van Traa voorgesteld. f Mocht onverhoopt eon referendum uitwijzen, dat geld een struikelblok is, welnu, dan heeft de Gemeente iu ieder geval een goedkoop ge bouw. Mr. Van Traa wa3 het volkomen eens met den heer Gerritsen en herinnerde, dat het geenszins de bedoeling van zijn amendement was, een stemming uit te lokken over een exploitatie door de Gemeente, dan wel door particulieren, doch dat het amendement een steun kan zijn voor die Raadsleden welke nog weifelen wegens de geld-quaestie. Spr. wilde doen uitkomen, dat men gaarne zich belasting- verhooging zal getroosten ter wille van het Gasthuis. (Applaus). Ds. De Meijere meende, dat dit lag opgesloten in de motie van het comité. Mr. Van Traa wenschte het slechts sterker uitgedrukt te zien. De heer Van 'tHof wilde liever niets toegevoegd zien aan de motie, vooral na hetgeen de heer Gerritsen zeide. We moeten vertrouwt n, dat alle Raadsleden zóo goede kooplieden zijn, dat zij zullen accepteeren hetgeen onder de waardo wordt aangeboden. De Voorzitter verzoekt mr. Van Traa, zijn amendement schriftelijk in te dienen. Het luidt„dat een matige belasting-ver- éens had gezien. Henri bemerkte wel den verwarden toestand, waarin zijn vrouw verkeerde, maar schreef dieu toe aau bet medebrengen van een vriend, zon der zyn vrouw iels te zeggen. De arme mevrouw traebte haar man en zijn vriend in de buiskamer te houden, terwijl ze de tafel ge reed maakte, intusscbeu inwendig biddend, dat Henri 'tinaar niet vreemd zou vinden dat, zij in plants van de meid 't diner klaar maakte. Ozeg eens, Ella, riep hy uit de kamer daar naast, wat ia dat voor een leveD in de kamer bier neven? 't Lijkt wel of iemand onzen beelen rommel aau 't breken is. Ik wou naar binnen gaan, maar de deur i9 gesloten. E-e-ik-ik woet 'tniet, liefste; misschien is Brid get wel de stoelen aau 't kloppen, en zij zag iu haar verbeelding de onverschrokken dienstbode met den pook Jocko's hoofd aan 't kloppen. Kloppen? gilde Meesters, kloppen nu en in de kamer? Ik, ik bedoel de dingen aan 't zetten. Ja, Brid get is do dingen Sapperloot! riep Henri uit. Is dit huis bespookt? Iemand gooit al onze dingen op den grond. Geef me de.i sleutel, zei hy, zich tot zyn vrouw wondend maar de ontstelde mevrouw had geen sleutel, want de woedende dienstmaagd had de dour van binnen gesloten. Mijnheer schreeuwde de meid toe, de deur te openen, maar toen er geen antwoord kwam, duwden by on zijn vrieud haar open. Omzichtig slak hij het hoofd om het hoekje, dooh trok het een oogen- blik later met eon pyulyke kreet terug. Een vaas lag aan stukken op den vloer en Heuri wreef zyn hoofd. Thans kwam zijn vriend ter hulp en, met een stok in de hand, gluurde bij ook even om 'thoekje. Klets! een onbreekbaar dingetje vloog tegen den muur vlak langs 't hoofd van Henri's vriend. Dit gaf hem moed en dapper stapte hij de kamer binnen. Goede hemel! riepen zij gelyktydig, 't is een aap! Eu Henri's vriend sloeg met zijn stok naar Jocko, maar dozo was to vlug en tuschen zijn beeneu door springend, rende hy de kamer uit. Hij ging recht op do eetzaal af, waar de tafel voor 't diner klaar stond. Mevrouw was verdwenen en toen haar echtgenoot en zijn vriend binnenkwamen, vonden ze Jocko met zijn staart aan de gaskroon hangen, een ver- zameliug makende van de borden cd schalen op de tafel om als ammunitie te gebruiken. Gooi je stok naar hem toe. Wel wis niet, antwoorde Henri's vriend,dieu heb ik noodig ter verdedeging. De aap zat geen oogenblik stil. Hy wierp met alles, wat hij bijeen had kunnen krijgen. Terwijl hij tegen Henri's vriend zat te blazen, greep deze hem bij de achtorbeenen, Sla 'm er afl Sla 'm eraf! schreeuwde by, toen Jocko in zijn baar begon te wroeten en zijn nagels in zijn vleesch pluntte. Henri werd woedenden wierp een Bloei naar 't hoofd van zijn vriend. De aap liet los eu toen hij op deu vloer terecht kwam, gaf Henri hem zoo'n flinke schop, dat by uit 't raam vloog. De hemel zij dank 1 hijgde Henri's vriend.Ik hoop, dat by zyn verwcnschten nek gebroken heeft. Ze keken uit 't raam en daar benedeu op do straat, lag Jocko, styf eu bewegenloos. Zijn vuist tegen 't levenloos dier ballende, stelde Henri voor, eens te onderzoeken, wat de oorzaak was geweest van al dien last en eens te zoeken naar de dienstbode. Ze zagen mevrouw Meesters in een hoek gedoken en Bridget juist vaa onder een sofa kruipen. 01 mynheer, al m'n ribben zyn gebroken. Als u dien leelijken duivel houdt, vertrek ik morgeu. Wees maar uiet baug. Bridget. Hij zal je geeu kwaad meer doeu. Hij is uit 't venster gesprongen. Nadat Henri een beetje bekomen was, zei hij op eeu toon, die kokend water zou doen bevriezen Mag ik u vragen, mevrouw Meesters, welke idioot u zoo iets als huisdiertje zond? Ik geloof, dat ik voor de eerste paar dagen niet op myn ver baal zal komeu. Hij heeft me warempel alles ge broken. Och 1 liefste, 't spijt me zooIk dacht, dal je van apen hieid en dat ik er wel een mocht houden. Al woonden we in een gepantserd huis, dan nog nietdenk er dus aan, als ie weer eens zin hebt in een huisdiertje. Morgen zal ik me echter voor de voorzichtigheid laten verzekeren tegen ongelukken. Ik zal maar niet vragen, waar je me morgenavond weer op vergasten zult. Hierua zetten de arme mevrouw, heelemaal van streek, en haar echtgenoot en diens vrieud, zich aan het zeer vertraagd diner. Aan zoo'n presentje heb je ten minste nog iets

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1