Stadsnieuws. Gemengd nieuws. booging, indien deze noodig mocht blijken, voor dit doel, waarschijnlijk door alle belaatingbe- talenden gaarne zal worden gedragen." De heer Moerman, hoewel volkomen eenB met het amendement, moet er zich toch tegen verklaren. Spr. heeft zooveel vertrouwen in de Raadsleden, dat hij meent, dat zij geen steuntje in den rug noodig hebben. Als we de zaal eens rondzien, vervolgt spr., dan zien we hier slechts een klein deel der burgerijhet comité heeft niet veel succès van ïijn oproeping, want de burgerij is niet ten volle vertegenwoordigd. Spr. meent dan ook, dat de stemming over het amendement zeer onzuiver zal wezen. De heer W o 11 e r meent, dat het woord „waarschijnlijk", in het amendement, de geheele motie z6o verzwakt, dat het beter is, het amende ment niet aan te nemen. Mr. Van T r a a 6taat absoluut niet op de toevoeging van zijn amendement. 'tKwam spr. slechts wenscbelijk voor, de beslissing van deze vergadering zoo duidelijk mogelijk te doen uit komen. Op hetgeen de heer Moerman in t midden bracht, wil spr. antwoorden, dat ook de motie van het comité niet is een motie van de geheele burgerij, evenals hier slechts is een gedeelte van de belastingbetalenden. Spr. meent, dat wie geen positieve opinie had, van deze vergadering wegbleef; dezulken zullen ook wel meegaan met het besluit van deze ver gadering. Spr. wil zijn toevoeging wel terugnemen en trekt zijn amendement in. Te 8.45 kwam de motie van het comité in stemmingbij zitten en opstaanslechts twee van de ruim honderd aanwezigen verklaarden er zich tegen. De Voorzitter constateerde, dat zij onge wijzigd is aangenomen met zeer groote meerder heid en vervolgde: Leve Amersfoort, doch met behoud van het Gasthuis. Moge een neutrale Ziekeninrichting tot in lengte van dagen blijven een schitterende parel aan haar kroon. De heer W o 11 e r zou gaarne zien, dat de motie ter kennis werd gebracht van den Raad, maar dan ook onderteekend d< or de aanwezigen. De Voorzitter zeide, dat voor teekenen der motie gelegenheid zou zijn bij den uitgang der zaal en sloot hierop te 8.50 de vergadering. Er werd flink geteekend. In »Staatsblad" 292 komt voor een Kon. besluit tot invoering van de zoogenaamde Kinderwetten, welke in werking zullen treden met ingang van 1 December 1903. In verband daarmee zijn benoemd in den Voogdijraad te Utrecht tot lid, tevens Voorzitter, H. F. van den Oudendijk Pieterse, oud-luitenant-kolonel, oud-direc teur van de Pupillenschool, te Utrechttot leden: mevr. 1. J. M. Blankenheim--Robbert, dr. W. A. Bcekelman, geneesheerL van Essen, directeur Ambachtschoolmr. A. L de Graaf, advocaat, bestuurslid van vereeni- gingen voor liefdadigheid en maatschappelijk werkH. J. de Ligt, lid van het burgerlijk armbestuurmevr. M. G. Muller—Lulofs, bestuurslid van Armenzorgmr. D. Simons, boogleeraar aan de Rijks Universiteit, voor zitter van de Vereeniging «Pro Juventute", allen te UtrechtJ. W. des Tombe, be stuurslid van het Wilhelmina-kinderzieken- huis, te De Bildt: mr. dr. A. Th. A. Verhoef, commies ter gemeeute-secretarie, en Ch. L. ZellerholT, koopman, voorzitter van het Roomsch-Kalholiek parochiaal armbestuur, beiden te Utrechttot Secretarismej. A. M. Koster, lid van het bestuur der Vereeni ging »Pro Juventute", te Utrecht; bij de Tuchtschool voor meisjes te Zeist tot Directrice mej. W. Bi oese van Groenou, tijdelijk Directrice van het opvoedingsgesticht te Muntfoorttot bool'd-onderonderwijzeres Chr. J. van Heemskerck, thans onderwijze res aan een openbare Lagere school te Zaandam eerste-onderwijzerusS. de Vrieze, thans onderwijzeres aan een openbare Lagere scürol te Oosterlaud (Z.)onderwijzeressen AG. M. van Leeuwen, thans onderwijzeres aan een Lagere school te Rotterdam, en L. M. Letzer, thans onderwijzeres aan een open bare Lagere school te Nieuwerkerk (Z.)tuin man-portier W. H. J. Ykema, thans tuin knecht op den huize Ockenburgh te Loos- duinen Tot lid,tevens Voorzitter van de Commissie van Toezicht over de tuchtschool voor meisjes te Zeist: mr. D. Beets aldaar, eu tot leden: mevr. de douarière M. L. J. van Vollenhoven, geboren jonk vrouwe Van de Poll, te Drie bergen, jonk vrouwe H. J. VV. E. Ram, mr. VV. H. J. Blanckenhagen, beiden tï Zeist, en jhr. mr. A. L. J. Mel will van Carnbee te Rijsenburg. 't Is misschien niet overtollig te herinneren, dat nu met 1 December a.s. de zoogenaamde Kinderwetten worden ingevoerd, op dien datum alle 21-jarigen meerderjarig worden De Minister van Financien herinnert er belanghebbenden met nadruk aan, dat op alle E»nsioenen ten laste van den Staat der Neder- nden, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigbeid in het Fonds van de geëmployeerden tot het algemeen bestuur, ehoorende in het weduwenfonds van het korps ingenieurs by den Waterstaat en in dat van de opzichters van den Waterstaat alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor Burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de Bur gerlijke Pensioenwet onder art. 34 opgenomen bepaling, dat zij onvervreemdbaar zijn en de gepensionneerde er op geenerlij wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of be leening. Door overtreding van deze verbodsbepaling stellen èn hij die verpandt of beleent èn hij die in pand of beleening neemt, zich bloot aan schade. Zaterdag wordt hier een verkiezing ge houden voor het College van notabelen der Ned. Hervormde kerk, voor 4 gewone en 3 tusschentijdsche vacaturen. We herinneren er aan, dat het morgen 25 jaren zal geleden zijn, dat de heer A. J. Nij- land tot schoolopziener in het district Utrecht werd benoemd. Tot Regent van het Sint Pieters- en Blok- lands gasthuis werd, ter vervanging van nu wijlen mr. J. van der Leeuw, gekozen de heer H. C. van Dam. De commies-titulair der Posterijen en Tele grafie D. Crap Hellingman is met ingang van 1 December van hier overgeplaatst naar Utrecht. De overplaatsing van mej. W. Everaars commies-titulair der Posterijen en Telegrafie, van hier naar Stadskanaal, is ingetrokken De heer J. van Harpen was met f 20 373 minste inschrijver bij de aanbesteding door het Gemeentebestuur van Oudewater voor het uitvoeren der grond- en kunstwerken, het leggen van spoorbaan, wissels en draai schijf, het maken der bestratingen, enz. ten behoeve van de paardetram stad station, lang bijna 3500 M., aangelegd en in exploitat e gebracht onder directie van ingenieur A. J. Krieger. De hoogste inschrijver besomde f 30/900. De heer A. D. J. van 't Hooft, vroeger leer- aar aan de Hoogere Burgerschool hier, i.° thans benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool te Veendam. De heer A. S. Bleekrode Jr. is gekozen tot le Secretaris van den „Nederlandschen Drogis ten Bon i". Aan de gewezen ambtenaren der »Ned. Zuid Afrikaansche Spoorweg Maatschappij" wordt tham ook de in bet fonds dier Maat schappij gestorte pensioensbijdrage terugbe taald. Personen, betrekkelijk korten tijd in dienst geweest, ontvangen daardoor een spaarpotje van f600. Luitenant L Schutte, van het 5e regiment infanterie, heeft detacheering aangevraagd bij de landmacht in West-Indië. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot fourier de korporaal Schuurman, tot sergeant de koporaals Erkeiens, Smit, Van Delft, Gotje, de Jager, Wernike, Joustra, Koremans, Wolthuis, Schouten, Van der Meulen, Van der Burght en De Roos, terwijl de milicien-koporaal Tromp bevorderd is tot milicien-sergeant en de soldaat Nijmöller tot koporaal. Het voornemen bestaat, het geheele le regiment veld-artillerie te Amersfoort in garnizoen te brengen. De Kazerne te Utreeht zou dan worden ingericht voor het regiment genie-troepen. Wanneer dit echter zal gebeuren Het Hoofdbestuur van de onderofficieren- vereeniging heeft een particuliere audiëntie aangevraagd bij den Minister van Oorlog tot het doen van voorstellen tot verbetering van de positie der onderofficieren. Een memorie werd bereids aangeboden. Aangezien de wedstrijd Vitesse II—Quick 1 overgespeeld zal worden, had Quick Zondag haar eersten wedstrijd voor de competitie tegen G. V. C. II te WageniDgen. Vóór halftime tegen wind in spele .de, was het spel vrijwel verdeeld, hetgeen echter niet belette dat Quick's voorhoede door vlugge, krachtige aanvallen tot 5 maal toe wist te doelpunten. Na rust was G. V. C. II bijna voortdurend teruggedrongen en werd er aanval og aanval op hun doel gedaan, zoodat de uitslag 110— in Quick's voordeel werd. Dat het zoo voorf moge gaan Het derde elftal van Quick werd hier met 5—0 geklopt door «Kampong" uit Utrecht. De 2t-jarige W. V., die Zondag om een weddenschap, op 't vlugst oen pond biefstuk trachtte op te eten, kreeg daarbij een zóo groot brok in den slokdarm dat hij, eer heelkundige bulp aanwezig was, overleed. Ook de Zaterdagavond van de kermis is goed afgeloopen. Slechts éen was er, die met alle geweld tydelyk wilde opgeborgen worden. Op de Langestraat kreeg een 17-jarige jongen een pak slaag en op de Kampstraat gunde men een paar boeren, die koek mee naar huis wilden nemen, die versnapering niet, waarvan ook een vechtpartij het gevolg was. De sluiting om elf uur had geen noomens- waardige bezwaren. Als een bijzonderheid kan zeker gelden, dat bij de loting voor de Nationale Militie voor de gemeente De Bildt het hoogste nummer het langst in de bus bleef en dat de trekker er van de jongste zoon is uit een gezin van 5 broeders, waarvan de oudste 4 eveneens vrijlootten. Door de recherche is aangehouden een baal tabak, ten nadeele van een groothandelaar hier ontvreemd. Ook de beide vermoedelijke daders zijn reeds in arrest gesteld. De begeerte om groot te schijnen, heeft menigeen reeds klein gemaakt. Inhoud van »De Wereldkroniek van 28 October: Horatio burggraaf Nelson. In 't middel Zweedsche ijzerdistrict Van den oorlog met Boni Modern koperwerk als gebruiks- en siervoorwerpen Kings- way en Aldwyeh te Londen Personalia Louise Dumont Rembrandt-Thetaer Koning Svend Albert Vogel La belle Marseillaise Het Gymnastiekfeest in het Vatikaan De storm te Scheveningen. Professor Behring, uit Berlijn, zou aan de Parijsche „Matin" hebben verklaard, dat hij hel geneesmiddel voor de tuberculose heeft gevondeD. Gelyk men weet, vergaderde dezer dagen te Parijs een congres van geleerden uit alle landen om de middelen ter bestrijding vau de tuberculose te bespreken. Prof. Behring was op dat congres een dei- afgevaardigden van de Duitsche Regeering en heeft zijn naam als groot geleerde reeds ge vestigd door zijn ontdekking van het serum tegen de diptheritis. De Duitsche Keizer, die Sersoonlijk met prof. Behring bevriend is, eeft hem iu staat gesteld, zijn onderzoekin gen in volkomen afzondering en rust voort te zetten. De hoogleeraar heeft de vrije be schikking gehad over een landgoed, 400 Hect aren groot, waar hij op geheele kudden vee zijn proeven heeft genomen. Bijzonderheden over deze voor de geheele menschheid zoo uiterst belangrijke ontdekking heeft prof. Behring voorloopig nog niet ge daan. Hij zeide alleen: »Het is geen serum en geen inenting, niet alleen een voorbe hoedmiddel, doch ook een geneesmiddel. Ik vraag alleen, wegens particuliere omstandig heden, uitstel Later zal ik myn methode uit leggen." Prof. Behring heeft zijn methode reeds meegedeeld aan de professoren Rouse en MetchDikoff. Hij zal, evenals hij met zijn diptheriserum deed, het geheim een tijdlang bewaren. De belasting op de Warenhauser",die het eerste jaar na haar invoering (1900) te Ber lijn 1 342953 Mark en in hel Duitsche Rijk 3 073 905 Mark opbracht, daalde in 1904 tot j een totale opbrengst vau 839 014 Mark voor Berlijn en 1 965005 Mark voor het Rijk. De 1 opbrengst verminderde derhalve met 36.1 pet.; het aantal belastingplichtigen met 24.8. Te Berlijn waren in 1902, 1903 en 1904 respectievelijk 20, 15 en 11 Warenhauser". In het geheele Rijk waren deze cijfers resp. 109, 73 en 82. Het resultaat dezer belasting is dus geweest, dat het aantal der Warenhuizen af, maar dezer totale omzet toenam Het merkwaardigste staaltje van kerkelijke bouwkunst is, volgens de «Building World", de eerste skyscraper-kerk te New-York, de meest moderne kerk die bestaat, een com binatie van kerk, concertzaal en restaurant, er zyn vijf groote zalen en kappelen in en twintig vergaderzalen. De grootste zaal heeft ruimte voor 1500 personen. Er is voorts een kleine kapel, die met het oog op trouw plechtigheden, onmiddellijk aan de straal uitkomt. De toren geeft aan het bouwwerk zijn karakter van «wolkenkrabber". Op de eerste verdieping is de «Social-Hall", die 400 per sonen kan bevatten dtweede verdieping is bestemd voor Zondagsschool en biedt plaats voor 600 bezoekers; de derde verdieping is ingenomen door de galeryen en door de kapel der Zondagsschool; weer een verdieping hooger liggen de vertrekken van de zendiugde vijfde étage bevat lokalen voor de Christe lijke jongelingen-bibliotheekop de zesde verdieping bevinden zich de vertrekken van den predikant; op de zevende die van den kosterde achtste is ingericht tot een histo risch museumdaarboven verryst de klok kentoren. In het sousterrein, onder de groote zaal van de kerk, ligt de zoogenaamde Pel grim-Hall, waarin 600 personen kunnen plaats nemenhierbij behoort een tooneel met kleedkamer?deze zaal wordt gebruikt voor voordrachten, concerten en dergelyke ver makelijkheden en tevens voor bet houden van feestmalen. Het gebouwtje kost maar eventjes drie raillioen Omtrent de hoeveelheid regen, welke valt in de verschillende landen der wereld, worden aanhoudend waarnemingen gedaan, welke stof geven tot bibliotheken vol meteorologische werken; maar omtrent het aantal en de grootte der regendroppels weet men nog weinig met nauwkeurigheid. Thans doet dr. Bentleyeen eenvoudig middel aan de hand om regendroppels te bestu deeren. Men laat de droppels op een duimdike laag droog meel vallen, maar stelt dat meel niet langer dan eenige seconden aan den regen bloot. Dan laat men het meel eenigen tyd staan om vervolgens de kleine meelklontjes te verzamelen, welke elk een regendroppel voorstellen. Door waterdroppels uit zekere hoogte op het meel te laten vallen, kan men vrr'stellen, dat het ontstaande meelklonlje slecht; weinig in grootte verschilt met den droppel, waardoor bet ontstaat, De grootste droppels zijn ongeveer een hal ven centimeter in middellijn. De grootte der droppels schijnt af te hangen van de soort der wolken, waaruit de regen ontstaat. Vroeger heeft men als de grootst moge lijke droppels een van 7 millimeter middelijn aangegeven. (Ongeveer twintig jaar geleden) schrijft de «Prometheus», heeft Violle het smeltpunt van platina met behulp van een calorimeter bepaald op 1775 graden Celsius en deze op gave werd later door onderzoekingen van het (Duitsche) Technisch-physikalische Rijks-Ja- ooratorium door middel van den tbermo- electrischen pyrometer bevestigd. Door nieu were onderzoekingen schijnt het echter aan het licht te zijn gekomen, dat deze opgave te hoog is. Holborn en Henning, van bovengenoemd laboratorium, hebben, met behulp van den optischen pyrometer het smeltpunt van platina op 1718 graden C. bepaald, terwijl nog jon gere thermo-electrische metingen dit punt op 1710 graden hebben gevonden. Deze laatste temperatuur wordt nu bevestigd door onderzoekingen van J. A. Harker, van het «National Physical Laboratory», op thermo- electrische wijze geleid. Van het zout, dat in alle zeeën te zamen is, zou men een blok kunnen maken van 50 KM. lang, breed en hoog. Het zeewater bevat gemiddeld 3% zout in warme streken meer dan in koude. Vau dat zout is drie vierde gedeelte goed om te gebruiken als kookzouteen vierde gedeelte is z. g. bitterzout of magnesia. In Europa wordt het meeste zout verza meld aan de kust van Spanje en het zuide lijke deel der Fransche kust, en wel op zeer eenvoudige wyze; men laat het zeewater in bekkens stroomen, die door een dam omgeven zijn. In die afgesloten bekkens verdampt het water door de zonnewarmte en bet zout blijft op den bodem van het bekken achter, in klompen en platen. Dit zout moei eerst gezuiverd en van bet bitterzout ontdaan worden. Dan wordt het zout op vierhoekige bergen samengevoerd en nog eens gereinigd totdat het volkomen wit is geworden. Dan kan het verzonden worden naar de werkplaatsen, waar het tot verschillende zoutoorsten, grof, fyn, tafelzout, enz. wordt verwerkt. In den aardbodem treft men wel eens zoutlagen aan, die waarschijnlijk zijn ontstaan, doordat daar vroeger een zee was, waarvan een stuk, door een aardbeving of ietsdergelijks, van de groote zee werd afgescheiden, uit droogde en zout. achterliet. In de loop der eeuwen is deze zoutlaag met steenen, aarde en kalk bedekt geworden en zoodoende vindt men vaak op zeer groote diepte in den grond zoutlagen. Menigeen veroorzaakt bij het zich te slapen leggen heel wat minder drukte en omnaal dan de Koning van Spanje. Sinds vier eeuwen worden de Spaan, che koningen den geheelen nacht bewaakt door de «Montetas de Espinosa", een korps dat uitsluitend het voorrecht bezit zijn Koning te bewaken van zonsondergang ot zonsopgang. Alle leden er van moeten een eervolle militaire loopbaan achter zich hebben en in de stad Espinosa geboren zijn. Zij sluiten met veel plechtigheid om midder nacht de poorten van het Paleis en openen die den volgenden ochtend om 7 uur. Een geneesheer, dokter Itembort Oven, heeft een gemiddelden leeftyd vastgesteld, gebaseerd op bet drinken van .de menschen. Hy beweert, dat dronkaards gemiddeld sterven op 53-jarigen leeftijd menschen die gergeld veel drinken gemiddeld 57 jaar wordenen zy, die gematigd drinkeD, den gemiddelden leeftijd van 63 jaar bereiken. De dokter constateert tevens, dat de ge middelde leeftijd van geheel-onthouders slechts 51 jaar is. In de gemeente Berkenwoude is van a

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2