Donderdag 2 November 1905. No. 7115. 55e Jaargang Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOOKT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. iranco per post /"4.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/'4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. Bij de vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke Dinsdagmiddag van 1.45 tot 4.155 en des avonds van 8.05 tot 8.47 werd gehouden onder voorzitting van den Burgemeester, Jhr. J. \V. A. Barchman Wuy tiers vau Vliet, waren beide malen aanwezig 1G Raadsleden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving was mr. J. Heyligers. De notulen der vergadering van 24 October werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren van den Minister van Binnenlandsche Zaken de goedkeuring der benoeming van den heer Z. J. de Lange tot tijdelijk leeraar in Natuurkunde aan het Gymnasium voor kennisgeving; een verzoek van den onderwijzer E. Kruithof om ontslag wegens benoeming te Zeist om prae-advies aan B. en W. het reeds m ons vorig nummer meegedeeelde adres van 150 ingezetenen verzoekende de over neming door de Gemeente van het Aldegonde- gasthuia te behandelen bij punt 1 het volgende adres van de heeren C. Th. van Beek, J. A. G. de Jong en A. T. R. Vermolen, Regenten van het Sint Elisabeths Gast- of Zie kenhuis, en M. H. Pel, C. M. M. Vermolen, H. Kroes en J. W. Jorissen, dat 's ochtends half twaalf is ingekomen: De ondergeteekenden, uitmakende de Commissie van voorbereiding tot het stichten van een nieuw Ziekenhuis te dezer stede, hebben de eer bet vol gende schrijven met bescheidenheid onder üvve aan dacht te brengen. Met de meeste belangstelling hebben zij kennis genomen van bet v« ornemon des heeren mr. H. J. H. baron Van Boetselaer van Oosterhout om mei 1 November a.s. het Aldegondc-gasthuis te sluiten, w'yl daardoor een leemte in de ziekenverpleging alhier ontstaat, welke noodwendig eenige aanvulling behoeft. Dat het Dagelijksch Bestuur op loffelijke wijze zich deze zaak heeft aangetrokken, bewijst het rapport, dat den Raadsleden is aangebodeu, welk rapport een inlichting geeft die zeer te waardjereu is. Ook de conclusie, waartoe het Dagelijksch Bestuur komt,geeft eeu bewijs, dat de belangen der ingezetenen hierbij niet uit het oog verloren worden het zegt„na rijpe goude overweging", dat een overname van het Aldegow Gasthuis of bet bouwen van een nieuw Zieken li ui een zóo zware fioancieele laet voor onze Gemeente wezen zou, dat het opleggen van deze zwaardere plichten niet geoorloofd is. Deze inlichtingen hebben ondergeteekenden er mede toe geleid, het initiatief te nemen tot de stiohtiug van een nieuw Ziekenhuis hier ter stede, dat geheel aan de eischen des tjjds zal voldoen en waarin per sonen van alle geziudten en standen ter verpleging kunnen worden opgenomen. Dit Ziekenhuis zal bestuurd worden door verpleeg sters die over een diploma als zoodanig beschikken. De noodige maatregelen tot spoedig begin van don bouw van het Ziekenhuis zijn reeds geirnffeu en over het terrein, waarop het xal gebouwd worden en dut zeer gunstig gelegen is, kunneu wij rredsbe- schikken. Van de Gemeente wordt geen subsidie verlangd, terwijl eon contract tot het opnemen van zieken,' wanneer dit bij voltooiing van bet gebouw door de Gemeente geweuscht wordt, kan worden gesloten. Het mag ongetwijfeld overbodig heet en, er op to wijzen, dat een zoodanige oplossing der ziekenhuis- kwestie, in plaats van aankoop en exploitatie van het Aldegondc-gasthuis, of het bouwen van een nieuw Ziekenhuis, een jitarljjkscb voordeel van eenigeduizen- deG 'trim emeente verschaft en dat derhalve daardoor een belastingverhooging kan vermeden wordeu. Redenen waarom de ondergeteekenden beleefd ver zoeken, by de behandeling van bedoelde kwestie in Dwe vergadering van beden aan dit schrijven de meest ernstige uandacht te willen schenken. 't Wolk doende, enz. eveneens te behandelen bij punt 1 een schrijven van den Burgemeester, als Hoofd der gemeentelijke politie, houdende meedeeling, dat door het vertrek van den agent van politie Van Loenen een vacature is ontstaan, waardoor f42 niet is uitbetaald, eu het verzoek om dat bedrag te verdeelen onder hen, die in alle dien sten voorzagen wordt urgent verklaard en z. d. of h. st. toegestaan. De Voorzitter dankt den Raad voor de gunstige beschikking een verzoek van den onderwijzer L. A Slot om verlenging van zijn ziekteverlof tot 1 Mei buiten bezwaar der Gemeente-kas wordt urgent verklaard en z. d. ot h. st. verleend. Om 2.04 kwam aan de orde de Beschrijvings brief. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de ziekenverpleging in verband met de sluiting van het Aldegonde- gastbuis, met de ingekomen stukken op deze zaak betrekking hebbende (met adviezen). De Voorzitter opent de debatten. De heer Van B e e 'k zegt, dat hij, alvorens over te gaan tot de debatten, zich verplicht acht, protest aan te teekenen tegen de clausule in het advies der Gemeente heel- en verloskundigen „Voorts is door ons overwogen de mogelijkheid om, indien Aldegonde niet behouden werd voor de stad, de patiënten te doen verplegen in de bestaande £iekeninrichting. „Met de meeste beslistheid kunnen wij ver klaren, dat deze inrichting in geen enkel opzicht voldoet aan de eenvoudigste eischen van een Ziekenhuis, zoodat het onverantwoordelijk en zelfs onmogelijk zoude zijn, hierin patiënten op te nemen." Spr. heeft dit gelezen met de meeste verwon dering, om niet te zeggen verontwaardiging. Het Sint Elisabeths Gast- of Ziekenhuis heeft meer dan drie eeuwen bestaan en spr. heeft de eer meer dan dertig jarin Bestuurslid er van te zijn en kan verklaren, dat het steeds heeft vol daan aan zijn doel: het bieden van de behulp zame hand en ook om de Gemeente te ontheffen van ziekenverzorging. Na die verklaring van de geneesheeren, zelfs nog Maandagochtend zijn aanvragen om opneming van patiënten gedaan door de onderteekenaars. Spr. protesteert ernstig tegen die zinsnede, door welke hy zich ernstig gegriefd gevoelt. De Voorzitter meent, dat het geenszins het doel der doctoren is geweest, af te breken wat het Sint Elisabeths Gasthuis in lengte van jaren heeft gedaan. Veleer hadden de adviseurs de bedoeling in hot licht te stellen, dat het niet voldoet aan de hygiënische eischen van den tegen- woordigen tijd, hetgeen 6ok wordt erkend door bet adres om een nieuw Ziekenhuis te stichten. 'I Was geenszins de bedoeling der doctoren om een onaangenaamheid te zeggen tot de Bestuurders, De heer Van Beek knn meegaan met de goede bedoeling, doch meent, dat de doctoren vorzichtiger hadden moeten zijn in een officieel stuk en niet hadden moeten bezigen de uitdruk kingen „onverantwoordelijk en zelfs onmogelijk"; ons nieuw plan, vervolgt spr. is geen gevolg van die woorden. De armen, in het Gasthuis ver pleegd, hebben steeds gehad goede ligging, goede voeding, een goeden dokter eu een goeden apo theker. Nooit heeft spr. een klacht vernomen. Wat de hygiënische eischen betreft, deze zullen over tien jaar weer he"l anders zijn dan thans. De Voorzitter zegt, dat uit de aanvraag om opneming van hnn patiënten blijkt, dat de doctoren het met den heer Van Beek eens zijn en herhaalt, dat zij niet bedoelden een blaam te werpen op het Gasthuis. De heer Rolandus Hagedoornwilniet optreden als verdediger van zijn collega's, maar voelt zich toch gedrongen, iets in het midden te brengen. Hun woorden zijn, vau medisch standpunt gesproken, wel eeDigszins verdedigbaar. Op den voorgrond zij gezegd, dat de heeren niet het voorstel van B. en W., strekkende om het Aldegonde-gasthuis niet over te nemen en meent dat een adres van een vereeniging, welke nog te stichten is, niet in behandeling kan komen. Spr. voelt veel meer voor een neutrale vereeni ging en waar we reeds een neutrale stichting hebben, die zoo veel goede diensten bewees, moeten we trachten die te behouden. Spr. wil niets dan goeds zeggen van de commissie van voorbereiding, doch [Spr. voltooit zijn zin niet.] Het gebouw van het Aldegonde-gasthuis heeft altijd de waarde der koopsom en wanneer het een waarheid wordt, dat er een vereeniging komt, die zoo neutraal mogelijk de exploitatie wil bevor deren, dan zal de Gemeente voor een groot deel worden ontlast van de ziekenzorg. Indien Alde gonde nu wordt overgenomen, dan kan later worden uitgemaakt of de Gemeente het zal ex- politeeren, ja dan neen. Het spijt spr., dat B. en NV. zóó korten termijn voor overleg gaven. Spr. meent, dat er thans niets anders kan gedaan worden dan het aangebodene te accepteeren later moet dan besloten of men Aldegonde weer zal overdragen, of niet. De heer Jorissen is het eens met den heer Gerritsen, dat algemeeue beschouwingen niet behoeven gehouden, doch het niet eens met hem, waar hij zeide, dat men, het verzoek van een vereeniging die nog in wording is thans niet kan behandelen. De heer Gerritsen sprak óok van een vereeniging die nog zal komen. De heer Gerritsen: Een neutrale ver eeniging. I)e heer Jorissen vervolgt, dat hij niet weet of de heeren, die het request inzonden, alles schoon op. Neemt de Gemeente het Alde gonde-gasthuis over, dan moet de Inkomsten belasting zeker met pGt worden verhoogd. Bewezen is, dat de ontvangsten niet stijgen even redig met de uitgaven. Niemaud in den Raad erkent niet, dat het bedrag der aflossing voor de Gasfabriek niet Jdeiner is dan behoort uit commercieel oogpunt. Drijven we de belasting nog op, dan snijden we den toevoer van vreem delingen naar de stad af en treffen hen, die hier moeten blijven wonen. Hoe het met de Gemeente-financiën gesteld ia, zien we 'tbest uit de Begrooting welke zoo zuinig mogelijk is, opdat men uiet te zeer schrikke. Verleden jaar nog is beloofd, den gasprijs te verlagen en nu is dat nog niet kunnen gebeuren. Spr. acht het voorstel-Gerritsen al bijzonder onpiactisch. Als de Gemeente het Aldegonde- gasthuis koopt, dan moet zij het ook exploiteeren zij kan dit met overlaten aan een vereeniging, die nog moet worden gesticht. Da heer Hamers wil dr. Hagedoorn ant woorden, dat de It. K. vereeniging slechts wel dadigheid wil oefenen en vraagt wat daar tegen is, ook als zij de Gemeente bovendien financieel ontlaat. De heer Veis H e y n vraagt nf, indien een Gemeente-patiënt wordt opgenomen in het nieuwe Ziekenhuis, diens geestelijke steeds toegang tot hem heeft. Spr. zal daarvan zijn stem afhan kelijk doen zijn. De heer Van Beek antwoordt, dat het Sint Elisabeths-gnsthuis nooit vraagt naar iemands religie eer het hem opneemt dat wordt pas later gevraagd en dan slechts ten behoeve van vertrouwd worden door den Raad. De heer de administratie. Alle bedienaren van den gods hebben geweten, dat hun advies een publiek stuk zou zijn geworden; anders zouden zij wellicht die krassere woorden niet hebben gebezigd. Hun is door B. en W. gevraagd: in het be- 6tnande Elisabeths Gasthuis aanbevelenswaardig voor opneming der Gemeente- patiënten? Hun ontkennend antwoord steunt op het totaal gemis van al hetgeen men thans in een Gasthuiseischt. In het Elisabeths Gasthuis is geen operatie kamer; tot voor kort was er geen badkamer (de heer Jorissen: Die is er altijd geweest) er waren geen geschoolde verpleegsters, er was geen ruimte. Dat de heeren echter heden nog om opneming van patiënten verzochten, kan spr. best begrijpen nu het Aldgonde- gasthuis is ge sloten. riet zou wel heel treurig zijn als het Elisabeths-gasthuisjzóo ware, dat het niet beter was dan de bekrompen huisjes van de patiënten waarvoor opneming wordt verzocht. Dat zij er toch patiënten deden opnemen, ligt enkel hierin dat, waar men niet krijgen kan wat men wil hebben, men neemt wat men krijgen kandoch hiermee wordt niet bewezen, dat het Elisabetha- gasthuis goed is. De heer Jorissen is liet eens met dokter Hagedoorn dat, als de doctoren hadden geweten, dat hun advies ware gepubliceerd, deze woorden niet weren ontsnapt aan hun pen. Het is eïn lapsus calami en laat ons dit opnemen als een schrijffout. De heer Van Kalken vindt, dat de heer Van Beek volkomen terecht protesteerde. Er had wei een woord van dank kunnen gezegd worden voor hetgeen de Gemeente profiteerde. Een hard woord moet niet gesproken, waar slechts een woord van dankkaarheid op zijn.plaats is. De Voorzitter stelt voor, punt 1 rari de adressen thans in behandeling te nemen. De heer Gerritsen meeut, dat algemeene beschouwingen gerust achterwege kunnen bly ven. gpr. verklaart zich daarom maar dadelijk tegen Gerritsen geeft te kennen, dat zij allen van een bepaalde richting zijn; welnu ze zijn allen Roomsen Katholiek, doch dit wil spr. hier openlijk verklaren, dat ook in het nieuwe Ziekenhuis aan niemand zal worden gevraagd naar zijn geloof en dat niets zal worden gedaan wat eens anders godsdienstige overtuiging zal kunnen hinderen. Spr. wilde gaarne eens hooren van den heer Gerritsen wat deze verstaat onder „neutraal"; dat is een dooddoener; wat de heer Gerritsen neutraal noemt, is voor anderen bij lange niet neutraal. Spr. kau zich begrijpen, dat er misschien ge vonden zullen worden, die van het nieuwe Ziekenhuis niet gediend zullen zijn als men er niet van gediend is, welnu, dan stichte men ook een Gasthuis, traar dan ook zonder lasten voor de Gemeente, ook zonder belasting-ver hooging, ook zonder aanvrage om tekorten te dekken. Concurrentie is goed want zij geeft energie. De heer Hagedoorn zegt, dat, als hij het adres wel begrijpt, het eigenlijk is een adres van personen van een bepaalde richting, die een geschenk aanbieden om de Gemeente niet te brengen voor hooge uitgaven. Spr. weet niet in hoever do Gemeente dit mag aannemen. De heer Van Kalken zegt, dat het in de vorige zitting zeer moeilijk was om te besluiten over het voorstel van B. en W. betreffende de verpleging der Gemeentelijke zieken. Zeer terecht is toen de beslissing uitgesteld. Allen gevoelden dat de plaatselijke belasting belangrijk zou dienen verhoogd, waar de Raad steeds al tiet mogelijke deed om die niet te verhoogen, hetgeen ook moet om de vreemdelingen niet te weerhouden van vestiging hier ter stede. Deze vereeniging nu gaf de juiste oplossing en de Gemeente zoowel als ieder ander is vrij om de patiënten toe te ver trouwen aan die vereeniging. Het zegt zeer veel, dat die verpleging is daargesteld in nog geen week tijds en spr, meent, dat de geheele burgerij daarvoor dankbaar mag zijn. De heer Hagedoorn heeft gezegd,dat de verpleging eenzijdig zou weZen; het eerlijke Nederlandsche volk, menschen van allen stand, professoren en doctoren erkennen eenstemmig, dat de verpleging door religieusen is de verpleging. De commissie van voorbereiding verdient dan ook aller d.ink. De heer Jorissen zegt, dat beweerd is, dat de R. K. het Aldegonde-gasthuis wilden koopen zij hebben daar zelfs niet aan gedacht. Indien de Gemeente het koopt, dan nog zal het nieuwe Ziekenhuis verrijzen. Als er geen te groote tegen slag is bij den bouw, dan is het nu over een jaar geheel gereed; spr. hoopt, dat het dan is ingewijd in tegenwoordigheid van alle Raadsleden eu dat bij de volgende Begrootings-vergadering kan gezegd: daar staat het. De heer P1 o m p zal stemmen vóór het voorstel van B. en VV. (Aldegonde niet aan te koopen) en dit om financieele redenen. De Straatbelas ting is reeds met ^verhoogd; de baten der Gasfabriek paraisseeren reeds ouder de gewone ontvangsten verleden jaar was het saldo daaruit 21 mille, nu is het reeds 32 mille en toch ga&t dienst worden steeds toegelaten en dit zal stellig ook gebeuren in het nieuwe Ziekenhuis. De heer Vels-Heyn dnnkt voor de inlich ting en verklaart te zullen stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer Van Esveld zou, alvorens te be slissen, gaarne een nadere inlichting hebben. Ia er eenmaal besloten, het Aldegonde-gasthuis niet aan te koopen, dan is de Gemeente misschien slecht af, Spr. weet niet of het nieuwe Zieken huis zal werken evenals het Sint Elisabeths- gesticht, waar thans patiënten worden opgenomen voorzoover er plaats is. Voortaan zal elke Ge meente-patiënt moeten opgenomen worden. Ook kan het contract tusschen de Gemeente en het nieuwe Ziekenhuis te bezwarend blijken. Alles hangt in de lucht en spr. had daarom gaarne nadere mededeelingen. De heer Jorissn zegt, dat in het nieuwe Ziekenhuis ieder zal worden opgenomen, ten minste als de patient werkelijk iets mankeert- wie krankzinnig is, zal echter naar een krank zinnigengesticht moeten vervoerd; doch wie 't noodig heeft, moet en zal dan ook worden opgenomen. Of voor de Geraeente-patienten fl zal betaald worden, gelijk nu geschiedt, dan wel f 1.25, valt thans nog niet te zeggen d >ch laat ons nu niet gaan kibbelen over een kwartje. Hier zijn or.ze handteekeningen en men vertrouwe ons. Als er geen bijzondere tegenvallers zijn, is het gebouw over een jaar geheel gereed. De heer Oosterveen meent, dat thans niet aan de orde is het contract met de nieuwe stichting, doch gelooft, dat de Gemeente blij mag wezen met haar komst, te meer wijl ze aan alle eischen zal voldoen. De doctoren gaven in hun advies te kennen, dat Aldegonde voldoet aan „alle redelijke eischen" en niet „in alle opzichten"- Sprl meent, dat men verstandig doet, door in te gaan op het voorstel van B. en W. Wethouder Visser heeft hooren spreken over het al dan niet toelaten van verschillende gezindten. Als Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur wil spr. verklaren, dat in het Sint Elisabeths-gasthuis steeds alle gezindten zijn opgenomende Raad kan dus volkomen gerust zijn. Spr. zal stemmen vóór het voorstel van B. en W. Toen spr. voor de eerste maal vernam, dat het Aldegonde-gasthuis zou worden gesloten, betreurde hij dat zeer en hij.betreurt dat nóg en was blijde toen baron Van Boetselaer het Gasthuis aan de Gemeente aanbood. B. en W. bezochten het Gasthuis waar baron Van Boetselaer hen rondleidde en spr., ofschoon leek, vond alles prachtig. Later werd gesproken van kleine verbouwingen en spr. heeft toen gezegdstel niet te hooge eischen; spr. erkent thans, dat dit een domheid van hem was. Doch toen spr. hoorde, dat do exploitatie wellicht wel 20 mille kon k'.sten, sloeg hem de schrik om ?t hart. Spr. raadpleegde een ervaren geneesheer en vernam van dezen, dat de eischen der verbouwing zeer bescheiden zouden zijn. Spr. bracht dit ter sprake in een vergadering van B. en W. en stelde

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1