Stadsnieuws. Militaria. Gemengd nieuws. Kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 jaar on ouder is volgens de verschillende volksstcllingen femidaeld 47 pCt. der geheele mannelijke evolking. In verband met dit verhoudings- cijfer blijkt, dat 58.48, 58.16 es 51.14 pCt. der mannen van 25 jaar en ouder kiezers waren onderscheidenlijk voor do tweede Kamer, de provinciale Staten en de Gemeente raden. Van de 750 550 kiezers voor de Tweede Kamer waren 92231 aangifte-kiezers en 658337 ambtshalve op de Kiezerslijsten ge bracht. Voorts zyp de kiezers in do volgende groepen te onerscheidenbelastingkiezers 619 iOO, hiiurkiezers 27 218, loon- en pen sioenkiezers 60870, spaarkiezers 7231 en examenkiezers 5532, totaal 100 341 kiezers krachtens art. lb. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer was van 1004 op 1905 met 80299 of 11.98 pCt toegenomen; de verschil lende groepen kiezers, onderscheiden naar den grondslag waaraan zij hun kiesrecht ontleenden, waren toegenomen metbelas- tingkiezers 4.83 pCt., kiezers krachtens art. lb. 99.86 pC't,, waaronder huurkiezers 80.24 pCt., loonkiezers 11.35 pCt., spaarkiezers 83.45 pCt. exameukiezers 83.91 pCt.de ambtshalve- en aangifte-kiezers onderschei denlijk met 4.81 en 135.8! pCt. De groots stijging van het kiezorscijfer in 1905 betrof dan ook inzonderheid de aangiftekiezers, wier aantal steeg met 54109, tegen afneming met 27 190 b\j de ambtshuive op de Kiezerslijsten gebrachten, en hield zeer waarschijnlijk verband met de te houden periodieke verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in 1905. Teu slotte geelt dit nummer der bij dragen een overzicht van de sedert het einde October 1904 plaats gehad hebbende ver kiezingen van der Staten-Generaal, benevens de periodieke verkiezingen van leden voor den Gemeenteraad in Gemeenten met meer dan 15 000 inwoners in 1905. In den laatsten tijd ware» van de zijde van advocaten heel eig naardige klachten ge rezen tegen de Rijks Verzekerings Bank. Een daarvan was, dut de Bank hun zoo weinig werk bezorgde; een andere, dat de Centrale Raad van Beroep niet genoeg aan dacht zou schenken aan de woorden dei- pleiters, zoodat er gefluisterd wordt, dat soms het arrest al gemaakt is eer de plei dooien beginnen. Mr. E. Fokker, Voorzitter van den Cen- tralen Raad, staat de klagers over dit laatste le woord en verklaart, 'lat de raadkamer nooit baar oordeel vaststelt voordat er over eenkomstig de wet beraadslaagd is en dat nog nooit een arrest, wel natuurlijk een incidenteele ot préparatoire beschikking, is vastgesteld, voordat het aan de beslissing in raadkamer beantwoordend concept by de leden is rond geweest. De Directie der Rijkspostspaarbank heeft bet Jaarverslag over den dienst 1904, zooals dat aan de Koningin is uitgebracht, in een band uitgegeven, voorzien van do daarbij behoorende grapisehe voorstellingen, welke voor opneming in de «Staatscourant" minder geschikt waren. Uit de hier verzamelde gegevens bl|jkt, dut de resultaten over liet afgeloopen jaar weder als bevredigend kunnen worden aan gemerkt. Het inleggers-aantal toch vermeer derde met 76063 en steeg daardoor tot 1111590, terwyl het verschuldigde tegoed een bedrag van t' 120 434519.17 aanwijst, zijnde een vermeerdering van f10910890.y66, vergeleken by 1903. Deze cyfers getuigen inderdaad van den gestadigden bloei dor instelling, maar tevens van den onverflauwden spaarzin hier te lande. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin zal Zaterdag 11 dezer niet plaats hebben. Waar enkele bladen bobben meegedeeld, dat ds. D. J. van Aalst zoowel voor het be roep naar Leiden als naar Rotterdam bedankte, herhalen we, op een daartoe gedaan verzoek, het bericht in ons vorig nummer, dat Z. WelEorw. tot dusver alleen voor Leidm bedankte, doch het beroep naar Rotterdam nog in beraad heeit gehouden. Z. WelEerw. deelde ons zelf die beslissing mede, zoodat alle twjjfel thans wel ia uitge sloten. Te laat om haar nog in het vorig nummer te kunnen opnemen, ontvingen we den vol- ledigen uitslag der stemming voor zes leden van het College van notabelen bij de Ned. Hervormde gemeente. We vermeldden het resultaat; thans volge het geheele overzicht. Opgekomen zijn 290 keisgerechtigden. Voor de vier gewone vacatures, aftreding 1912, werden uitgebracht op de heeren: H. C. van Dam 271, J. Ger. Kleber 265, W. Kleber 169, B. van 't Eind 154, A. Frodorikse 130, A. Veen 116 stemmen en voorts op verschil lende personen 1 tot 4 stemmen, zoodat herkozen zyn de heeren H. C. van Dam en J. Ger. Kleber en gekozen de heeren W. Kleber en B. van 'i Eind. Voor de twee tusschentydsohe vacatures, aftreding 1908, ware» uitgebracht op de heeren: J. van Apeldoorn J.Lz. 168, H.Noor man 157, C. Jansen 125, J. G. Busch Keizer 113 en voorts op verschillende personen 1 'ot 6 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren J. van Apeldoorn J.Lz. en H. Noorman. Door de Kerkeraden der beide Gereformeer de kerken is besloten, de godsdienstoefenin gen Woensdag om beurten in de kerken A. en it. te doen houden, telkens onder voorgaan van den predikant dier kerk. Gisteravond werd die eerste gecombineerde oefening gehouden in de kerk aan den Zuid singel onder voorgaan van ds. H. Toerink. Gedurende het verlof van den heer H. J. de Groot, van 9 November tot 9 December a.s., is de waarneming van de betrekking van Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs, belast met toezicht op de ambachts scholen, industriescholen voor meisjes, bur geravondscholen en teekenscbolen, opge dragen aan den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs den heer K. ten fhuggencate, te 's Gravenhage. Met ingang van 1 December is benoemd tot schoolopziener in het district Utrecht de heer J. W. Middelveld Viersen, thans in gelijk ambt te Gouda. Van welingelichte zijde wordt ons meege deeld, dat gegronde vermoedens bestaan, dat het Aldegonde-Gasthuis weer voor het zelfde doel als voorheen zal worden in ge bruik genomen. Burgemeester en Wethouders, van eenige deskundigen vergezeld, namen gister eenige perceelen in oogenschouw in verband met de voorziening in de verpleging van ge meentelijke patiënten. De heer J. C. J. Pels Rijcken, sedert Januari 1893 Inspecteur der Registratie en Domeinen hiei, hoopt Zondag den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in 's Rijks dienst trad. Hier maakte hij zich vooral verdienste lijk door de oprichting van de werklieden vereeniging 'Onderlinge Hulp" wier eere voorzitter hij is en die zoo heel velen bij ziekte of verwonding uitkomst bracht. Met ingang van 15 November zijn bij de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij o. a. benoemdtot agent de stations-klerk G. Boeschoten en tot ladingmeester de voorman arbeider B. Bakker, beiden te Amersfoort, de laatste ter vervanging van ladingmeester G. J. Blanke, die wordt overgeplaatst naar Zwolle rangeerterrein. De stations-klerk H. E. O. van Arustel wordt van hier overgeplaatst naar Utrecht- Buurtstation ter vervanging van den klerk L. J. Teepe, die benoemd wordt tot stations chef te Soesterberg, welks chof L. de Boer zal optreden als stations-chef te Ede-dorp. Vrijwilligers voor het reserve-kader van het Ie regiment huzaren of het le regiment veld-artillerie hebben zich vóór 30 November aan te melden, onderscheidenlijk te Amers foort en te Utrecht, waar do examens zullen gehouden worden op 13 en 18 December, Nadere bijzonderheden geeft de 'Staats courant" van 5 November. Hier is opgericht een Vrijzinnig-democra tische kies-verceniging, aanvankelijk met 18 leden. Herinnerd zij aan den Volksavond van het #Nut" op hedenavond on de vergadering van «Handel en Nijverheid" op morgenavond. Gelijk zij dat onlangs bij advertentie in dit nummer bekend maakte, zal de «Neder- lendsche Stofbestryding Maatschappij" thans ook hier ter stede haar machine straalsgewijze doen werken, ten gevolge waarvan het absoluut stofvrij maken van kleeden, gordynen, meu bels, enz. op hoogst billyke en voor de he- woners der huizen zeer gemakkelijke wijze kan geschie len. Sedert een dag of wat werden ten huize van een slager aan den Leusdcrweg eenige hammen ter waarde van een f50 vermist. Aangifte geschiedde en na een zeer moeilijk onderzoek en nog langer verhoor mocht het don politie gelukken, den vermoedelyken dader, zekeren Van B., een medebewoner van den weg, tot bekentenis en de hammen weer voor <fen dag te brengen. Van B., die nog een ouile rekening met de justitie bad te vereffenen, is hedenoch tend gevankelijk Daar Utrecht geleid. Door de politie zyn ook aangehouden twee huzaren die, nu het handgeld op is, eenige paren kinderschoenen stalen. Zy zyn ter beschikking gesteld van de militaire autoriteit. Namens het Ministerie van Waterstaat had in het gebouw van het Provinciaal Be stuur van Utrecht plaats de aanbesteding van het boplanlen van een gedeelte van den Rjjks grooten weg van do grensscheiding der provincie Noord-Holland en Utrecht tot Utrecht en van dan Rijks grooten weg van het landgoed Vollenhoven, onder De Bilt, tot Amersfoort. (Raming 11500.) Ingekomen waren 3 biljetten met de vol gende inschrijvingen: C. de Bruin, te Jaars veld, f 1907L. A. Spierings, te Boxtel, f1580; en J. Slotboom, te Breukoleo, f 1495. Door den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Raam is besloten, een terrein te koopen van ongeveer 6600 vierkante Meter, gelegen in het park Schoonoord aan de Tromplaati, met het plan, daarop een Weeshuis en oen Oude mannen en vrouwen huis te bouwen. Tevens word door dien Kerkeraad in be ginsel besloten tot oprichting van een Diaconie-school. Begin September, op den dag der vondst, maakten wij melding van de vondst vaneen aantal oude heiligenbeelden, die ontdekt wer den bij de herstelling van den kerktoren te Soest. In „Oud en Nieuw" schrijft de heer Jan Kalf naar aanleiding van deze vondst o. m: Het geheel bestaat uit vijftien losse beelden en groepen, en een zestal nog eenigermate herkenbare fragmenten, alle van eikenhout en grootendeels zoozeer door den worm aan getast en vermolmd, dat zij bij de geringste aanraking gevaar liepen beschadigd te worden. Gelukkig is de technische ailsistent van het Nederlandsch Museum, de heer Baaïj, er in geslaagd althans voorloopig aan het hout eenige meerdere consistcntien te geven, door het te verzadigen met een daartoe ge ëigend graeparaat. Bij een onderzoek in de ruimte, waar deze sculpturen zijn aangetroffen, vond ik nog een tachtigtal fragmenten van pypaarden beeld jes. Sommige dezer figuurtjes moeten tame lijk groot zijn geweest (43 a 60 c.M.) doch het is nog niet gelukt, de stukken tot ge- heelen te vereenigen. Een enkel gaaf hoofdje en eenige andere détails doen vermoeden, dat deze pijpaarden beeldjes uit het begin der zestiende eeuw dateeren". Afgebeeld en beschreven woiden dan oen groep, Moeder Anna, aan wier voeten Maria is gezeten, met het Kind op haar schoot een staande Madonna met het Kind op den rechterarm twee Apostelen, Paulus en Petrus, twee Madonna's van een zgn. Marianum. De schrijver stelt den tijd van ontstaan van dit werk op ongeveer 1480enkele zijn wat later, pl.m. 1500. Van de groep schryft de heer Kalf: »De groep is van dit vyftal verreweg het mooiste beeldhouwwerk. Zij is blijkbaar een fragment van een grooter geheel, dat »de bezwijming van Maria onder bet Kruis" heeft voorgesteld. Geeft de schedel reeds een aan duiding van den Calvarieberg, de expressieve figuur der weenende oude bevestigt, dat wij in de neerglijdende vrouw Maria mogen her kennen, ondersteund door Johannes, achter welken de naar het Kruis gewende Maria Magdalena stond. De willooze verslapping van het ineenzinkend lichaam is in den fraaien plooival voortreffelijk uitgedrukt en de diepe smart der oude vrouw, zonder eenige pose, zeer sober verhaald. Ik ineen, dat wij in den maker van dit ontroerend tafereeltje een goed vertegenwoordiger der Noord-Neder- landsche beeldhouwkuust mogen roemen." Na het verhaal hoe de beelden waarschijn lijk in den tijd der beeldstormerij zjjn inge metseld in een torenvormig uitbouwtje tegen den Zuidelijken muur van den kerktoren en hoe de beeldstormers in deze streken hebben huisgehouden en er zijn ontvangen, besluit de schrijver aldus «Hopen wij, dat het nageslacht niet minder edelmoedigheid zal bezitten dan de eenvoudige vromen, die hun beeldenschat zoo goed tegen schending wisten to behoeden, en dat deze zoo interessante collectie in een museum veilige bewaring vinde. »(iet Gemeentebestuur van Soest, dat de beelden als zyn eigendom schijnt te be schouwen, moge inzien, dat een nalatenschap die zóo zeer pleit voor de piëteit en den kunstzin zyner vroegere gemeentenaren, niet bestemd kan zijn om aan den meestbiedende verkwanseld en door oneerbiedige handelaars verstrooid te wordenhet moge, begrijpen, dat het uit eerbeid voor eigen verleden en in het belang der vaderlandsche kunsthistorie den plicht heeft, er voor te zorgen, dat deze belangrijke vondst op waardige wijze be houden blyve". De grootc fout van de menschen is, dat by 't beoordoelen van anderen zij nooit zich- zelven afvragen: «hoe zou ik het in die om standigheden gemaakt hebben Als zij dit deden, zou menigeen zich stil houden, of vrij wat zachter criticus zijn. Al dikwijls, en van verschillende z|jden, is er op geweien, dat men tich In het Nederlandeche leger noodeloos veel moeite op den hals haalt met het zoogenaamde pakjesstelsel. Het denk beeld, dat hieraan ten grondslag ligt, is, dat bij opkomst der miliciens voor mobilisatie elk man zijn eigen kleeding en ondergoed gereed vindt liggen, met zijn wapennummer er op, zoodat geen tijd verloren gnat met het opnieuw kleeden van het personeei. In theorie heel mooi, doch in de practijk telkens aanleiding gevend tot grooto teleurstellingen. Het Duitsche stolsel i3 anders. Haar komen de groot-verlofgangers op in burgerkloeding. In het kleedingmagazijn wordt aan elk hunner twee stel nieuwe uniformen verstrekt. Die nieuwe uniformen zijn niet-genummerd, en terechtimmers een jas die vijf jaren geleden den soldaat A. goed paste, zal hem thans bijna zeker te klein ziju geworden. In Nederland blijkt dat telkens, en gaan er verscheidene dagen mee heen, eer het te klein geworden goed ingenomen en door ander goed vervangen is. En daar dit niet zoo goed is voorbereid als in Duitschland, is men met het Nederlundsche stelsel in plaats van eerder, pas veel later gereed dan met het DuitBche. Wil men dus blijven volharden bij het systeem, dat de man met groot-verlof niet zelf zijn uniform bewaart, doch dat het Rijk dit voor hem doet, dan ware het ten minste con sequent, alsdan het Duitsche stelsel toe te passou. Een enorme hoeveelheid administratief werk kwam dan mede to vervallen. In Zwitserland heeft nog een ander systeem. Daar krijgt de man alles met groot-verlof mee naar huis. Hijzelf moet er voor zorgen, dat de boel in orde blijft, en tijdig moet hij op het Gemeentehuis kennis geven als zijn uniform hem te klein mocht zijn geworden, opdat van Gemeentewege daarin lijdig kan worden voor zien. Eenige slordigheden daargelaten die echter bij ons systeem óok voorkomen lijkt liet Zwitsersche stelsel ook in dit opzicht ons het beste. Doch hoe men daarover ook denke, erkend moet worden, dat verandering van stelsel in deze een reusachtigen arbeid zal vorderen, en dat men hiertoe dus niet moet overgaan, zoo lang de voordeelen van het nieuw in te voeren systeem niet kennelijk groot zijn. Naar onze meening zou een nauwgezet onder zoek leeren, dat invoering van het Zwitsersche systeem van uniformeering der gaoot-verlofgan gers enorme voordeelen zou opleveren boven het thaus in Nederland gebruikelijke, doch voor dit maal wenschen we enkel het voorstel tc doen om eens een proef te nemen met het artikel schoenen. Bij ons krijgt de groot-verlofganger twee paar schoenen mee naar huis, met nadrukkelij- keu last, deze niet te dragen, maar goed te on derhouden voor opkomst onder wapenen. In Zwitserland daarentegen verlangt men van den mao, dat hij die Bchoenen wél dragen zal opdat zijn voet er aan gewenne. Het Rijk stelt schoener, verkrijgbaar, die, na nauwgezette proefnemingen, eindelijk erkend zijn als de beste voor militair gebruik. Voor de schoenen betaalt de man slechts de helft van den kostenden prijs, natuurlijk met zekere beperking omtrent het aantal paren dat ieder op die wijze mag ontvangen, ten einde kwanselarij tegen te gaan. Hiermede is echter het belangrijkste niet gezegd. Het Zwistersche systeem heeft vooral dit kenmerk, dat het aan ieder vergund is, op eigen schoeisel, dat hem gemakkelijk zit, onder de wapenen te komen. AlleeD zij, die, ondanks deze vrijgevige bepa ling, slecht geschoeid mochten opkomen, wor den gedwongen het Rijks «choeisel te ontvangen en te dragen, een schoeisel dat trouwens, zoo als reeds gezegd, voortreflijk is. Wat zouden onzen militaire (niet alleen mili ciens, maar ook vrijwilligers) daukbaar zijn, als iets dergelijks ook in Nederland werd ingevoerd! Eigen, gemakkelijk zittend, schoeisel te mogen dragen! Eu wat zou het aantal achterblijvers op marsch beduidend slinken. Nog onlangs verzekerde ons een kader-reser vist, dat enkel die model-schoenen hem zijn heele leven vergalden. Zijn voeten konden er nu eenmaal niet tegen; het is te lomp gefatsoeneerd, te zwaar, le hard in den zool. Wat ware er tegen, bij de lichting 1900 eens een proef te nemen met eigen schoeisel be houdens hen die in gebreke mochten blijven Daarbij komt nog, dat het leder van het Ne- derlandschc model-schoeisel slecht en noodeloos veel te duur is. Het bovenleer valt bijna bij eiken soldaat reeds na enkele maanden vol scheu ren en gaten. A. C. Het gebeurde te Winkel, dat aan oen loteling de gewone vraag werd gedaan »ook gebreken op te geven «Zoover ik zien kan, niet" antwoordde de loteling K. en en zich omkeerend, vertoonde hij zijn «hoogen rug" met de oolijke opmerking «Misschien zien de heeren iets. Ik weet niet of dat een gebrek is." In Amerikaansche steden vindt men vele depots, waar degenen, die zonder parapluie door een regenbui worden overvallen, een parapluie kunnen huren voor 15 cent. De regenschermen zijn niet sierlijk, maar bost te gebruiken en zóo goed gemerkt, dat geen oneerlijke huurder er mee op den loop kan gaan. Mon kan in het eene depot een parapluie huren en die teruggeven aan een ander depot, al naar het uitkomt. Van da huur-parapluies wordt druk ge bruik gemaakt en de maatschappij, die ze exploiteert, maakt goede zaken. Aan een reeks aphorismen over den slaap,

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2