Stadsnieuws. hier wegen de drie groote partijen vrijwel tegen eikaar op, wat alder wellieht niet het geval is. Spr. meent, dat het 't best is, de zaak zelf te bedisselen. Een commis sie zal er intusschen moeten komen, want hel Bestuur zal wel de hoofdleiding hebben, omdat hoi verantwoordelijk is, doch kan niet alles alleen doen. Een lid is sterk voor een groot feestdan hebben we hier ten minste éen prettigen dag. (Applaus.) De Voorzitter zegt, dat het Bestuur de zaak reeds van alle kanten bekeek. Er zou bijvoorbeeld kunnen ziju een kameraadschap pelijke maaltijd met dames en na afloop een soiree amusante met voordrachten, tableaux-vivants, een blijspelletje, enz. Er ziju zeer goede en ruim voldoende krachten in eigen boezem om alles goed te bezetten. Dit vage plan moet echter later uitgewerkt. Thans geldt het, in principe te besluiten tot een feestelijke viering van het eerste lustrum. Onder applaus vereenigt|de vergadering zich met het voorstel om in principe tot een feestviering te besluiten en om aan het Bestuur op Ie drageD, ten spoedigste de noodige stap pen te doen, opdat alles flink en intijds zij voorbereid. Ingekomen waren een maandlijst van wan betalers van de Zaanlandsche Handelsvereeni- ging ter lezing voor de leden in het ureau, Van Ascb van VVyckstraat 1, en twee brieven op het verzoek om adhaesie omtrent do 9 uurs-sluiting en wel van de plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen een Werk- mans Bond" en van de onderofficiers socië teit «Eensgezindheid" (applaus) aaDgeuo- men voor kennisgeving. De Voorzitter neeft bovendien in de «Amersfoortsche Courant" gelezen de motie der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium", houdende instemming met de vervroegde sluiting, doch betreurende dat «Handel en Nijverheid" niet allereerst de Zondagssluiting heeft ter hand genomen. Spr. zegt, dat de vereeniging geen schrijven vanPatrimonium" heeft ontvangen, maar toch gemeend heeft, aan laatstgenoemde vereeniging een schrijven te moeten doen toekomen, waarvan hij voor lezing doet en waarvoor hij de goedkeuring der vergadering traagt In dat schrijven verklaart het Bestuur erkentelijk te zijn voor de adhaesie, doch niet mee te kunnen gaan met de motie in haar geheel, wijl het slot niet correct is. Het meent, dat «Patrimonium" lichtvaardig heeft gehandeld door een afkeurend oordeel uit te spreken, terwijl men niet op de hoogte bleek te zijn. Immers reeds vier jaar geleden deed »H. en N." een eerste poging om tot Zondagssluiting te komen en wel ingevolge een voorstel, ingekomen ter vergadering van 10 September 1901de vragenlijsten circu- leeren tot Januari 1902, doch de antwoorden waren van dien aard, dat de sluiting niet door te voeren was. In 1903 hield »H. en N.", evenals alle bij den Bond aangesloten vereeni- gingen, een uitgebreide enquête over de wenschelijkheid eene verplichte Zondags sluiting en Amersfoort stond toen bovenaan wat het aantal volledige antwoorden betreft. Op de derde plaats is in de meeting voor de 9 uurs-sluiting, op 24 Augustus 1905, nogmaals de Zondagssluiting breedvoerig uiteengezet. Het blijkt dus, dat »H. en N." wel zeer degelijk eon open oog had voor deze quaestie. He'. Bestuur wil aannemen, dat de dwaling geheel te goeder trouw is, doch verklaart er prijs op te stellen, dat in de eerstvolgende vergadering van «Patrimonium" dit schrijven wordt voorgelezen en <ie zaak wordt gerecti ficeerd en verzoekt daarvan bericht. Jnder applaus werd besloten, dit schrijven ongewijzigd te verzenden. Nog was ingekomen een dankbetuiging van kolonel L. Bolle over de voorlichting nopens den étalage-wedstrijdhiermedo gaat het te Wqk-bg-Duurstede zeer naar wenschzelfs is reeds een 12-tal medailles uitgeloofd. Een drukkersfirma heeft er zich schriftelijk bij den Algemeen Voorzitter van hetsluitings- comilé ovêr beklaagd, dat het drukwerk voor dat comité niet bij inschrijving aan den minsten is gegund. De Voorzitter zei, dat de man nu toch wel had kunnen weten dat be doeld drukwerk is gemaakt op kosten van »H. en N." en dat deze natuurlijk het eerst baar werk verdeelt onder baar leden, tot welke klager niet behoort. Besloten werd, hot schryven aan te nemen voor notificatie. De Voorzitter herinnerde, dat wuleens de opmerking wordt gemaakt, dat de maand vergaderingen zoo betrekkelijk weinig worden bezocht; daartegenover blijkt hem telkens, dat zeer veel leden meeleven met de vereeni ging, cn dit uit het telkens ontvangen van schrifturen en overdrukken. Nu weer werd hem toegezonden een exemplaar van het «Ned. Export Blad" waarin, behalve de be schrijving van het Koniuginne-feest der Neder- landsche kolonie te Kaapstad, waaruit blijkt, dat rnon ook met kleine middelen een aardig feest kan maken, een weerlegging van Routine brekers" uit het «Handelsblad". Een ander lid sprak den Voorzitter over de wenschelijk- heid om iemand te vinden die eens een lozing zou kunnen houden over hetgeen wel en betgeen niet moet voorkomen in een brand- polisbij den jongst*»» grooten brand is weer gebleken, dat daarin heel wat leemten zgn, die bij de uitbetaling der schaden leiden tot teleurstelling. Spr. hoopte weldra hierop terug te kunnen komen en een bevoegde te vinden. Een auder lid wees spr. op de fees ten, volgend jaar Juni hier te geven ter gelegenheid van het Landbouwkundig congres. Het meerendeel dier feesten zul worden ge geven op een terrein bij bet station en al zullen dan zeer veel vreemdelingen naar Amersfoort komen, slecbts zeer weinigen zullen in de eigenlijke stad zich bewegen. Gevraagd werd of »H. N." niet iets kon doen om allen naar do stad te trekken, een étalage-wedstrijd, een wedstrijd in het ver sieren der winkelpuien, een reclame-optooht, of iets dergelijks. Zou 't ook niet mogelijk zijn. een ander terrein te vinden voor de landbouw-ientoonstelling, zóo, dat de be zoekers door de stad moeten, hetzij de Ijsbaan, hetzg het terrein aan gene zijde van de Luiaard Ook hierin verklaarde het Bestuur zich diligent. De heer Bern s, die de vereeniging ver tegenwoordigde ter Algemeene vergadering van den «Bond van Ned. Handelsvereeni- gingen" (informatie- en in casso wezen) verzocht daarvan rapport te mogen doen als het uitgebreid verslag daarvan zal ziju ontvangen. Een lid verzocht nogmaals de biljetten voor de 9 uurs-sluiting eenigszins spoedig te mogen ontvangen. De Voorzitter deelde mede, dat zij bij den drukker ziju. Een ander lid zeide, dat de vervroegde sluiting der goudsmeden en horlogemakers afstuit op den unwi! van éen vakgenoot en hoopte, dat deze alsnog tot andere gedachten zal zijn te brengen. De Voorzitter antwoordde, dat het Bestuur toch nog met andere branches moet overleggen en ook zal trachten dezen „voor zichtige" te brengen tot wat meer altruïsme. E:nBestuur slid deelde ten slotte made, dat de Voorzitter zoo heel gaarne bij het lustrum het ledental zag gestegen tot 200; nu zijn er, als de ballotage niet te zeer te genvalt, 183. Hij spoorde alle leden aan, in hun kring te werven. Hoe meer leden, des te meer kracht gaat er van de vereeniging uit. Hierna werd de vergadering gesloten. De Gemeente-begrootiDg voor 1906. ÏÏL UITGAVEN. De post jaarwedden van den Burgemeester, de Wethouders, den Secretaris en de ambte naren eu bedienden ter Secretarie zijn, in verband met het voorstel tot wijziging, ge raamd op f14 600, tegen f13 997.50 voor 1905 en f14000 uitgegeven in 1904. Presentie-geld voor Raadsleden wordt hier niet gegevende reiskosten zijn weder geschat op f 30de kosten van licht, brandstoffen, bureau-behoeften en advertentiën zijn ge raamd op 11600, tegen f 1599.47® uitgegeven over 1904; die van het drukwerk zijn als voor 1905 geraamd op fl'200, tegen f703.586 betaald over 1904. Voor onderhoud van het Gemeentehuis wordt geraamd f2116, tegen f 1275 in 1905 en f 1401.70 betaald in 1904. Deze post is saamgesleld als volgtkosten van jaarlijkschen schoonmaak, met witten, enz. f150; toelage concierge voor schoonmaakbehoefien en onder houd van den tuin f 275herstellen van daken goten, deuren, sloten en ruiten f 100; onder houd en schoonmaken der 12 kachels f60; onderhoud ameublement f f125; schilderen plafond en behangen Burgemeesterskamer 1' 200 schilderen Secretarie f 150; schilderen Burgerlijke Stand en Bevolking f158; schil deren Archief 198 tapijt en tafelkleeden Raadzaal f500. De kosten voor den Burgerlijken Stand worden geraamd op f800, tegen f757.96 uitgegeven over 1904; dii voor het Bevolkings register op f 100, tegen f 153.945 betaald over 1904; die voor de verkieziugen op f250, tegenover f 500 geraamd voor 1905 en f252.43 uitgegeven in 1904, waaronder f50 voor het onderhoud en het opstellen en wedur weg nemen der stomhokjes; die voc-boekwerken enz. evenals voor 1905, op f215, tegen f179.395 uitgegeven over 1904. De kosten voor de Militie zijn begroot op f100, tegen f125 voor 1905 en f159.096 uitgegeven over 1904. Nu de loting plaats heeft in de gymnastiek-zaal der school aan de Hellingstraat wordt f50 aan zaalhuur bespaard. Begroot is voor: loting der Schutterij memorie, tegen f10 voor 1905 en f0.20uit- gegen ovei 1904: vacatiën Schutterij f 15, evenals voor 1905, tegen nihil uitgegeven over 1904; aanplakken eu omroepen i'9ü, als in 1905, tegen f54.25 over 1904 kosten van commission als in 1905 f 110, tegen f90.55 ovei 1904; kleine uitgaven ter Secre tarie f175, tegen f150 voor 1905 en f 131.30* uitgegeven over 1904; ververschingen bij de verkiezingen f100, tegen f200 over 1905 en f40.91 uitgegeven in 1904. De kosten van het bestuur der Gemeento- inkomsten zijn geraamd op f6425. De jaar wedden voor deu Ontvanger, diens persoueol en de bureau-kosten (waaronder het aan schaffen der hondepenningen), het presentie geld voor de leden der Reclame-commissie, en de kosten der verpachtingen zijn samen begroot o f3920, tegen f3570 voor 1905 en f3535.28* betaald over 1904. De vervo- gingskosten zijn begroot op f125, die der opcenten op f900, de kwade posten Grond belasting op f70, tegen 111.16 in 1904, die der Personeele belasting op f550, tegen uit betaald f364.98 in 1904. De ontvanger van het vuur-, haven- en tongeld aan de Eembrug geniet 25% per ceptie-loon der opbrengst, welke post is begroot op f343.49 ontvangen over 1904. De kosten voor het marktgeld (de assistentie van den marktmeester wordt beloond met 14 cent per uur) xijn als iu 1905 geraamd op f235, tegen f200 uitgegeven over 1904. De kosten voor schatting Drankwet zijn be groot op f200, tegen f 166.95 betaald over 1904. De kosten voor de medische politie zgn begroot op f2175.055. Voor wering" van ziekten, enz. is uilgetrokken f600, tegen f520 voor 1905 en f 565.07* uitgegeven over 1904. Voor de behandeling der favus-lijders is ongeveer f 165 noodigvoor arbeidsloon voor onschade lijk maken van afgekeurd vleesch enz., des infectie enz. flut); voor onderzoek van drinkwater f 110. De tractementen van den Gemeente-vee arts, de keurmeesters van vee en vleesch eu dien der visch zijn weder uitgetrokken op samen f725. De toelage voor de Gezondheids-commissie er haar Secretaris is begroot op f 350.02s, tegen f550 voor 1905 en f550 betaald in 1904. De kosten voor de uilvoering der Woning wet zijn als voor 1905 geraamd op f500. Hetgeen in 1905 is overgebleven van de kosten voor het makeu van een uitbreidings plan, zal in 1906 worden verwerkt. De kosten voor de plaatselijke politie zijn geraamd op 135 758.30 tegen f 17 635 voor 1905 en f 17119.70 in 1904. De tractementen van den Commissaris, den Inspecteur, den Adjunct-inspecteur, de Hoofd-agent,3agenten Ie, 16 agenten 2e, 1 agent 3e klasse nieuwe categorie en 7 agenten 3e klasse oude categorie (nachtwakers) beloopenf 18 819.55. De kosten van licht, brandstoffen, bureau behoeften, enz. zullen f955 bedragen, tegen f978.521 uitgegeven in 1904; die van de uniformen en de rijwielen zijn begroot op f 1700, legen f 1569.991 uitgegeven in 1904. De kosten voor de brandweer zijn evenals roor 1905 begroot op f 3700, tegen f 4910.0c» uitgegeven over 1901. De post is saamgesteld als volgt: onderhoud bluschmiddelen f300; herstel en vernieuwing van slangen f100; bezoldiging van den opperbrandmeester, diens adjunct en den opzichter f250; bezoldiging personeel beneden den rang van commandeur (166 man a f 3) f 498 schadeloosstelling aan het personeel bij brand en beproevingen, herstellingen ten gevolge van brand, premiën en kleine uitgaven f900; brandwacht op de Sint Joris-kerk en vuur en licht voor den torenwachter f350 toelage Vrijwillige brand weer f200; onderzoek hooibergen eu maken brandbijten f 100onvoorziene uitgaven f752. (Wordt vervolgd.) Aan mr. L. J. Rietberg, benoemd Griffier dor Staten van Utrecht, is door Gedeputeerde Staten van Overijsel met ingang van 1 Januari l'J06 eervol ontslag verleend als Hoofdcommies ter Provinciale griffie, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. In de „Eembode" lezen we Door ons kan met zekerheid worden meege deeld, dat het terrein, waarop het nieuwe Zie kenhuis zal gebouwd worden, gelegen is aan de St. Andriesstraat en het Stadsplantsoen. Aan de zijde van het Plantsoen Btrekt het terrein zich uit tot nabij de school in de Heeienstraat, en aan den kant van de Sint Andriesstraaffcvan af hot Plantsoen tot het perceel, bewoond door den heer Utens. Omtrent de k.-sten van den bouw van het Ziekenhuis valt slecttfe te gissenmaar wel kun nen wij met zekerheid meedeelen, dat het nieuwe geslicht geheel zal beantwoorden aan hetgeen in het adres aan den Gemeenteraad door de Commissie van voorbereiding gezegd wordt. Het kantoor van den Correspondent le klasse der Nederlandsche Bank en de Secretarie van het Heemraadschap „de Eotn" blijven gevestigd in het tegenwoordig perceel, Muurhuizen 13. Ook is een aansluiting aangevraagd op het plaatselijk telefoon-net. Mej. M. M. Schreuders behaalde de aanteeke- ning vrije» en orde-oefeningen Gymnastiek. De heersn A. van Weezei Errens en J. M. Thiel zullen morgen te Arnhem ter vergadering van het centraal-departement der „Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs" inleiden: „Teekcn- en kunstonderwijs op de Middelbare school" en „Lijfrente en pen sioen, voorheen en thans". Do heor M. S. do Pool, Kampstraat C6, heeft zich bereid verklaard, giften in ontvangst te nemen ton behoeve van do slachtoffers der jongste jodenmishundeling in Rusland. Kapitein V. Noest, adjunct-chef van den staf der 4e divisie, is benoemd tot ridder in de orde van het Legioen ran oer. Generaal De Petit eindigde in de „Petit Bleu" zijn artikelen, waarin hij ten slotte zegt niet zonder voorbehoud te durven verklaren, dat een verdedigend verbond tusschen Nederlanden België een weldaad voor de beide volken zou zijn. Omtrent een „samenwerking van beider militaire krachten in het bepaalde geval, dat de grenzen verdedigd moeten worden tegen een schending door oorlogvoerenden", aarzelt de generaal niet to betuigen, dat hij deze niet slechts wenschelijk maar zelfs onvermijdelijk acht voor de doeltreffendheid onzer veiligheids maatregelen, en dit wegens het groote gevaar, dat bij een nieuwen oorlog tusschen Frankrijk cn Duitschland, een van beide oorlogvoerenden of beide zich tegen de Sambre-Maas-linie richten. De vestingen in het centrum zijn nl. zoo sterk gemaakt, dat de kansen voor elk der beide par tijen by een front-aanval zeer gering zijn ge worden. Een omtrekking zuidwaarts, d. w. z. over Zwitserland, is vrijwel onmogelijk; oen noordelijke omtrekking biedt daarentegen volo voordeelen. Daar heeft België in de Sambre-Maas- fortcn een boschermings-linie tot Luik. De Hollandsche Maas wordt evenwel niet meer door vaste vestingwerken beschermd. De forten van Maastricht en Venlo hebben afgedaan. De stelling van het Hollandsch diep is, behalve de Nieuwe Hollandsche waterlinie, do cenige vooruitgeschoven stelling ter bescher ming van Amsterdam, en dient alleen als flank positie tegen een vijand die uit het Zuiden te water in den rug der Hollandsche Waterlinie wilde pogen te komen. In het oosten van Brabant en het Zuiden van Ned. Limburg zullen de Nederlandsche en Bel gische strijdkrachten moeten optreden tot be scherming van beider neutraliteit, teiwijl aan de Scheldemonden beider maritieme krachten zullen moeten samenwerken. In tijdelijke forten, welker nut bij Plowna en bij Port-Arthur ge bleken is, zal lang en krachtig verzet geboden kunnen worden. Zulk een verdediging moet lang te voren worden voorbereid. Do schrijver wensch t aan de interparlementaire commissie een comité van oflicieren of oud officieren van de beide landen toegevoegd te zien, waarin een of meer officieren van de marine, teneinde het vraagstuk der aamenwerking van de Nederlannsche en de Belgische strijdkrachten te bestudeeren en de grondslagen daarvan vast te stellen. In haar maandvergadering heeft ook de plaatse lijke afdeeling van den „R. K. Volksbond" aahtesie betuigd met de vervroegde winkelsluiting en toezegging gedaan om gehoor te geven aan het verzoek van haar Voorzitter om voortaan inkoopen te doen vóór 9 uur, óok in die winkels, welke nog niet tot sluiting zijo overgegaan om daardoor de pogingen van het sluitings-comité te steunen. De volkeavond van het „Nut" was behoeft het nog gezegd? Donderdag druk, heel druk bezocht. Buitengewoon mooie muzieknummers, onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken uit gevoerd door de voormalige ensemble-klasse der Muziekschool, en heel aardigs voordrachten van papa Bigot wisselden elkaar af, met heel korte tusschenpauzeneen mooie avond met een uit stekende verzorging. Een bijval van belang. Jammer, dat enkele Nuls-ledcn toch weerde Slaatsen hebben ingenomen van hen voor wie c avond strikt genomen wasen jammer ook, dat enkelen nu niet die paar uren buiten hun sigaar konden. Hoort die dan bij 'tuit zijn? Kerst om half elf was de prachtige avond geëindigd; voor de meesten nog veel te vlug. Gaarne voldoen we aan het verzoek om het volgende communiqué op te nemen: Het Bestuur der „Oranjevereeniging" verga derde 1.1. Woensdag in „De Vergulde Zwaan", Tot bijwoning van deze vergadering waren o.m. uitgenoodigd de Voorzitters van de verschillende plaatselijke vereenigingen, met het doel hen in kennis te stellen met den stand en de werking der vereeniging en om, bij eventueele feestvie ringen, op den steun hunner vereenigingen te kunnen rekenen. Nadat de onder-voorzitter, de heer G. G. van Luntcren, in korte trekken het werken van do vereeniging, van de oprichting tot lieden, had medegedeeld, ontstond er een langdurige dis cussie over de nadeeligo gevolgen, welke de vereeniging ondervindt door de minder deugde lijke fundamenten, die gelegd zijn by do oprichting on over de houding, welke thans het Bestuur moet aannemen om zijn toch al niet gemakkelijke taaie te vervullen, zóo, dat een flink resultaat wordt bereikt. Er werd besloten, tot dat doel een ledenver gadering te houden, op Woensdag 15 Novem ber a. s., waarin door het Bestuur verschillende voorstellen en mededeelingen zullen worden gedaan, die het, na ingewonnen adviezen, voor net welzijn der vereeniging noodig acht. Het Bestuur hoopt van hurte bij die gelegen heid op de medewerking van alle aanwezigo leden te mogen rekenen, opdat alles nu eens flink van stapel loope, zonder haken eu oogon, en opdat er een vereeniging tot stand kome. die alle bewoners van Amersfoort in zich sluit van welken rang of stand, van welke partij zy ook zijn mogen 1 Hot eerste elftal van „Quick" zal morgen te Tilburg oen zwaron strijd te strijden hebben tegen „Be Quick" uit Zutphen. Scheidsrechter is de heer J, Förster. Haar tweede elftal speelt hier tegen het twee de van „Allen Weerbaar", uit Bussum. Do heer A. M. Ilartorinlc is to Kampen scheids rechter in don kamp tusschen „Quick" en „Z. V. V.". Veel te weten, is een groot voorrecht; maar ook een groot gevaar.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2