Stadsnieuws. Gemengd nieuws- Ingezonden. de mogelijkheid en de wenschelijkheid om een inrichting tot baden en zwemmen van Gemeentewege op te richten, is nog niet voldoende gevorderd om thans reeds een voorstel te doen. Als nieuwe post is voor buitengewone werken op de Begrooting gebracht een post Buitengewone uitga ven, ter nadere beschikking van den Raad, tot een bedrag van f 4848.61®. De kosten van onderhoud der muziektent, met die van het opzetten, zijn als voor 4905 begroot op f80; in 1904 werd voor dezen post betaald f 146.80. (Wordt vervolgd.) ilet Nederlandsche volk is een tot sparen geneigd volk. Voor wie er nog aan mocht twijfelen, zijn in Let Jaarverslag van den DirecteurderRijkspostpaarbank wel zeer over tuigende cijfers te vinden. Blijkens de bij lage C., in bedoeld verslag opgenomen, klom het tegoed van inleggers bij den Staat der Nederlanden, te rekenen van het jaar 4884 tot en met 1904 als volgt (in guldens, met weglating van de centencijfers): Inleggers in 18S1 1894 de provinciën. te goed. te goed. Noord-Brabant. .f78716 f 17 380169 Gelderland95 989 13 268002 Zuid-Holland „202 828 26 178177 Noord-Holland „162045 25045 999 Zeeland 41621 6 227 285 Utrecht49195 5 967 097 Friesland25 255 4 835 404 Overiisel35 605 6 363 913 Groningen15 932 2 766143 Drente7 065 2 228871 Limburg46 366 10173 515 Het Rijk„858 622 „120434 591 Derhalve was hier te lande in 1881 bij de Rijks-Postspaarbank publiek bespaard f858622 en in 4904 meer dan 440 maal meer, nl. f 120434594. Het moet voorH. M. de Koningin, aan wie dit verslag gericht is, een aangt name gewuarwordiiig zijn, tusschen al de stukken van Staat, al die verslagen met tekorten en nog eens tekorten, ook eindelijk eeus een verslag aan te treffen, dat zoo ondubbelzinnig gewaagt van toenemende welvaart. Overvloed, wagen wij niet in het bespaarde cijfer der 120 millioen te zienvefrder dan de conclu sie, hierboven uitgedrukt, zouden wij niet durven gaan, maar tot deze conclusie, dunkt ons, wordt men door de cijfers gerechtigd en te meer waar uit het volledige overzicht der cijfers van 1881 tot en met 49iy blijkt, dat de groei der bespaarde bedragen in elk opzicht een regelmatige is geweest. Met het karakter derProvinciën stroken de verschillen, die in de tabel tot uiting komentrouwens in meer dan een opzicht verdient de schat van gegevens, die jaarlijks in het verslag be treffende de Rijks-Postspaarbank wordt neer gelegd, de aandacht van hen die met de eco nomische stroomingen in ons nationaal leven rekening hebben te houden. Legt men de uitkomsten van dit verslag naast dat van de Aideelingen op de Staatsbe^rooting, dan rjjst de vraag of niet eenerzijds te gering ver trouwen in de toekomst wordt gesteld. Wij althans meenen, dat waar men in de laatste tien jaren het publiek bespaarde bedrag in de Rijks-Postspaarbank met circa 8 millioen jaarlijks ziet stijgen, dat daaruit nog wel deze gunstige gevolgtrekking is af te leiden, dat Nederland economisch als een gezond Staat is te beschouwen. Neigingen om rechts of links steun te zoeken, omdat wij het voor onze onafhankelijkheid zoo noodig hebben, zijn mot de onbetwistbare feiten die bet RijksPostspaarbankverslag overlegt te eenen male in strijd. Over de beleggiDg van het groote bedrag hetwelk het publiek den Staat der Neder landen voor dezen dienst toevertrouwt, zullen de inzichten kunnen uiteenloopen. Het zoude wenschelijker geacht kunnen worden, dat de Staat met het bedrag, dat hij eenerzijds I »uit voorzorg" ontvangt, anderzijds actiever beiegde dan door er soliede couponnetjes voor te koopen, bijv. door het bespaarde geld, «de latente arbeidskracht van dat deel der natie, dat voor den dag van morgen een broodje overhoudt", beschikbaar te stellen als bedrijfskapitaal voor nationale credietbanken, die aan de behoefte naar kleine bedragen (ongeveer gelijk die, welke thans worden bespaard) tegemoetkwamen. In de richting dat kleine credieten op betere voorwaarden dan thans beschikbaar worden gesteld, zal de Staat, nu hij zich eenmaal de weerbaarheid der kleine ondernemers aantrekt, zich toch moeten begeven. Voorloopig blijkt het, heeft de Staat uit de couponne jes een rentecjjfer gemaakt dat alleszins de 2.84 pCt., die aan ae inleggers vergoed worden, kan dekken. Ook als bedrijf verkeert dus de Rijks Postspaarbank in bioeienden toestand. N. E. P. H. M. de Koningin komt morgenavond tegen negen uur op «Het Loo" terug, waar Zaterdag ock H. M. de Koningin-Moeder uit het buitenland hoopt aan te komen. De gewone audiëntiën van den Minister van Binnenlandscbe Zaken zullen, aanvangen de met aanstaanden Zaterdag, niet meer om 42 doch om 2 uur beginnen. In den ouderdom van bijna 75 jaar is hier gistermiddag na korte ongesteldheid overleden de heer J. P. Brom, sedert vele jaren Op zichter der brandbluschmiddelen. Luitenant-kolonel G. H. Nauta Pieter, thans plaatselijk commandaut van Breda, zal in het voorjaar den dienst met pensioen verlaten. Omtrent de Zondag te Arnhem gehouden vergadering van het centi aal-departement der «Vereeniging van leeraren bij het Middel baar onderwijs" lezen we in de «Arnh. Crt." o.a: De heer A. van Weezei Errens hield een voordracht over«teeken- en kunstonderwijs op de Middelbare scholen". Spr. wees op de noodzakelijkheid om op de Middelbare scholen meer aaodacbt te besteden aan het teeken en kunstonderwijs en meer in het bijzonder aan de kunstgeschiedenis. Op de Gymnasia wordt hieraan nagenoeg in 't geheel geen aandacht gewijd, maar ook op de H. B. scholen zeer weinig wegens de eischen van het eindexamen Spr. beeft op zijn school een proef genomen om bet teeken- onderwijs in een betere richting te sturen, waarvan bij de resultaten in een aantal voorbeelden van gestyleerde bloemen, vlin ders, ontwerp-boekbanden, enz. ter verga dering toont. Ten slotte komt spr. tot de volgende con- clusiën 4. Het teekenonder wijs op de H. S. dient gerugsteund te worden door onderwijs in kunstgeschiedenis wil het voldoende den smaak ontwikkelen (hiervoor wenscht hij in de 3e, 4e en 5e klasse eens per week een uur kunstgeschiedenis); 2. Er wordt te weinig tijd aan bet teeken- onderwijs besteed. Verschillende der aanwezigen traden naar aanleiding van het gesprokene met spr. in de.^at; ten slotte stelde de Voorzitter onder applaus voor, dat spr. deze voordracht meer uitgewerkt op een Algemeene vergadering ter sprake zal brengen. Na de yauze hield de heer J. M. Thiel een voordracht over«Lijfrente en pensioen, voorheen en thans". Spr. begon met een historisch overzicht te geven van lijfrenten enz., daarbij terug gaande tot de 45e eeuw. Daarna zette spr. uiteen boe de pensioenen ontstaan zijn en zich in den loop der jaren ontwikkeld hebben. In het midden der 48e eeuw begon men met bet instellen van z.g.n. weduwenbeurzen, die te beschouwen zijn als een eerste poging om de weduwen te verzorgeD. Alhoewel deze pogingen spoedig verliepen, begon men daar door toch tot de overtuiging te komen, dat men meer gegevens moest hebben en begon men aan de samenstelling van sterftetafels. Met behulp van verschillende tabellen toonde spr. ten slotte aan, hoe men tegen woordig een ljjfiente, een pensioen, en de premiën daarvoor berekent. Ook deze voordracht lokte van verschillende zijden debat uit en eindelijk werd overgegaan tot een besloten vergadering, daar een der aanwezigen den spreker nog eenige vragen wenschte te stellen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde reserve-olïicieren worden aanstaan den Zaterdag beëedigd en in functie gesteld. De bronzen medaille voor 42-jarigen dienst is toegekend aan korporaal-hoornblazer (ser geant-titulair) J. de Greef, van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij het Koloniaal werf-depot. Kapitein D. C. Graswinckel, overgeplaatst van het 4de regiment vesting.-art. naarJiet 1ste regiment veld-artillerie, is iDgedeeld te Amersfoort. Het huis aan de Kortegracht, vroeger be woond door ds. D. P. M. Graswinckel, wordt ingericht voor hotel. lij de Zondag, onder begunstiging van heel goed weder, te »Woestduin" gehouden courses kocht kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg voor f 575 van den heer W. Jochems «rars. Rush" winster van den Dauphiné-prijs, verkoopsren vlakke baan over 1100 M. In ons vorig nummer schreven we .Quick heeft morgen een zwaren strijd te strijden tegen »Be Quick" uit Zutfen". En ze is zegevierend uit dien strijd geko men en heeft dien gewonnen met 7—1. Toch was het spel bijna voortdurend spannend eerst in het laatste kwartier werd het spel beslist, nadat het tot dien tijd 2—1 had gestaan. Quick's elftal is nu veel sterker dan vorig jaarvooral het back-stel, dat verleden iaar zoo ontzettend zwak was, wordt door andere krachten goed vervangen. Het tweede elftal won hier met 90 van het tweede van »A. W." »H. V. C." verloor te Utrecht met 5—0 tegen het tweede van »U. V. V.". We heiinneren nogmaals aan de verga dering der ïOranje-vereeuiging", morgen avond te houden. Door de politie is aangehouden een vrouwtje dat van een bewoonster van deD Hoogland- schen weg een konijn stal. Door haar is ook gearresteerd de dienst bode E. W., die reeds gevangenisstraf onder ging wegens oplichting van winkeliers hier ter stede, beklaagd van dipfstal van kleederen ten nadeele barer Mevrouw. Nog hield zij twee gesignaleerdon aan. Twe9 huzaren stSlen, weder om aan hun dienstverband te ontkomen, bij een winke lier aan de Krommestraat vier koekjes ter waarde van samen 48 cent. Een goed voorbeeld is nuttiger dan de mooiste leerredenen. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Afeeling UTRECHT. 20 en 21 November Die Meistersinger you Nlintberg. Zondag is het in Noorwegen de groote dag van de volksstemming geweest. Daar deze niet in éen dag kon afloopen, was bet gistel' voortzetting. Hoe die stemming zal afloopen, is nu al wel te voorzien. Waarschijnlijk zal het Noorsche volk zich met groote meerder heid voor het Koningsschap verklaren. Van alle zijden is hard gewerkt. Tal van bekende mannen hebben over het geheele land vóór het Koningsschap gesproken, Björnson, Nan- sen Michelsen en andere Ministers hebben de Republiek bestreden en dat hun woorden ingang hebben gevonden, bewijst wel de hardhandige manier waarop het volk ver schillende malen tegen de Republiekeinen is opgetreden. Te Cbristiania is men dan ook zoo overtuigd dat Prins Karei van Denemar ken tot Koning zal verkozen worden, dat men reeds bezig is, de straten voor zyn intocht te versieren. De schrijver van de Haagjche brieven in de «Middelb. Ct." verhaalt Ik bracht een kennis naar huis, die in een buurt woont, waar, wat we hier noemen, veel «rijkdom" huist, huisgezinnen met twee, drie, vier meiden. Even voor zijn woning gekomen, zien wij een knap dienstmeisje in damesjapon, hoed met struisveeren, gegan- teerd en zijden en-tout-cas in de hand, op en neder wandelen en daar ik des ochtends óok reeds een soortgelijke figuur op die hoogte had zien flaneeren, vroeg ik neni wat dat schilderen van zulke niet-onvriende'ijke schild wachten toi-h te beduiden had, waarop hij met het onnoozelste gezicht ter wereld ant woordde «maar man, daar, voor dat huis, word gepost". Afgaande op de verhalen van zyn echlgenoote vond hij dat blijkbaar heele- maal niet vreemd meer. Bij mevr. X. werd ge post. Dit was alles zeer eenvoudig. Eergisteren was er bij mevrouw X. onder de drie gedienstige geesten een werkstaking uitge broken alle drie hadden het werk nederge- legd en waren uit wandelen gegaan. Toen zjj den volgenden dag terugkwamen, vonden zij reeds éen »onderkruipster" en om nu te zorgen, dat er niet meer kwamen, bielden ze daar beurt om beurt de wacht. Als er gebeld werd ik heb het gezien zag men de solidaire dienstboden op een galopje naar de deur loopen en praatje maken met de «onderkruipster", die behoor lijk van den tongriem bleek gesneden te zijn. Dan volgde er een mondgevecht, dat ge hoord mocht worden. Zóo ging dat den ganschen dag door. De politie kan en weinig of niets tegen doen. Een gebrek van potlooden met losse stiften, bij de vele goede eigenschappen er vaD, is dat langzamerhand de stift niet goed meer vast zit en naar binnen slipt, wat dan door hard aandraaien gewoonlijk verholpen wordt. Het gevolg daarvan is gewoonlijk het dol worden van den draad zonder eenig merk baar gevolg voor bet vasthouden van de stift. Een eenvoudig middel is nu, de schroef- huls van den houder af te draaien en boven op de lippen van den vasten houder in axiale richting eenige tikken met een hamer te geven. Daardoor onstaat op de lippen een braam, die de stift Öink vasthoudt. Hard aandraaien is dan onnoodig en verknoeien van den houder is dan voorkomen. Een Deensch eleclro-technicus heeft na in stilte vijftien iaren proeven te hebben genomen, een vliegmachine saamgesteld, waarmee spoedig practische proeven zullen worden genomen. De machine bestaat uit een halfcylindervormig lichaam, dat 10 Meter lang en 2 Meter, breed is en aari elke zijde twee vleugels bezit, die door motorkracht worden gebracht. De motor weegt slechts 25 kilo en is van 9 paardenkrachten De geheele machine, die uit een geraamte van lichtslaaldraad bestaai. waarover fijn zeildoek is gespannen, heeft een gewicht van slechts 125 Kilo, Op het eiland Lindo, bjj Laaiand, worden reeds voorbereidselen genomen voor de proeven. De uitvinder wil zijn eerste proef eerst hoofdzakelijk boven de zee nemen het toestel is zoo ingericht, dat het even gemakkelijk stijgen als dalen kan. Nu de oorlog in het Verre Oosten tot het verleden behoort, krijgt men tal van ver halen van oorlogs-episoden. Een aangrijpend verhaal vertelt een Rus sisch soldaat in de «Slovvo Petersburski". Na elk gevecht zochten soldaten van den gezondheidsdienst alle dooden en gewonden op. De gewonden kregen een rood merk en de dooden een zwart. Toen ik zelf zwaar gewond op hot slagveld lag, zag ik hoe een Saniteitssoldaat mij een zwart merk gaf. Ik trachtte mij op te richten en riep hem toe «Ik leef nog!" «Heb je geld was zijn vraag. «Ja, 'n beetje". «Hoeveel «Tien roebel". «Geef hier". Ik gat hem het geld en nu kreeg ik het roode toeken. Toen de soldaat van den ge zondheidsdienst eenige stappen verdergegaan was, viel hij neer, door een kogel doodelijk getroffen. Ik sleepte mij naar hem toe en vond in zijn zakken niet slechts mijn tien roebel, doch nog 300 roebel, welke hij op gelijke wyze «verdiend" bad. Echt Russisch I Een eenvoudig raiddel tegen slapeloosheid wordt door den Parijschen geneesheer dr. Demouche aan de hand gedaan en voor de toepassing van zijn recept is niets noodig dan de hand. De hand, en vooral de handpalm, is zeer rijk aan bloedvaten en daardoor een warm tebron, welker uitstraling geschikt is de uitzetting der bloedvaten en tengevolge daar van het komen van den slaap te bevor deren. De hand moet licht gekromd, zoodanig legen het voorhoofd worden gelegd, dat zij in het langs de middellijn van het aange zicht bedekt. De wortel der hand moet ongeveer ter hoogte van de neusgaten zijn. Op die wijze wordt een vrij sterke ver warming van de bovenste gelaatshelft ver kregen en die wordt nog vermeerderd dooi den adem, welke langs de hand naar die zelfde plaats wordt geleid. Het middel heeft in elk geval het voor deel, .dat iedereen het zonder moeite of schade elk oogenblik kan beproeven. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan nietgeplaats wordt nimmer teruggeven. Oeackle Redactie, Namens het Hoofdbestuur van den „Bond voor Staat8pensionneeriug" verzoek ik U beleefd, on derstaand Manifest in Uw blad op te nemen. Hoogachtend, UEd. dw. dr. A. VOORBROOD, Alg. Secr. Arnhem, Hoveniersstraat 37. Pensioenbeweging Oud en arm ITreuriger toestand is niet denkbaar. De verkiezingsdagen, waarin over zooveel, öok over ouderdomspensioen werd gesproken, zijn gelukkig voorbij en nu heeft de „Bond voor Staatspensionneering" een ernstig woord aan U allen te zeggen. Die Bond heeft ten doelvoor alle Neder landers ouderdomsellende weg te nemen door een wet in het leven te roepen, waarbij recht op ouderdomspensioen wordt verzekerd, zonder pre miebetaling, de kosten te vinden uit de bestaande of nog te heffen belasting, maar zöo dat ieder Nederlander naar draagkracht zal hebben te be talen. AlzooWie veel beeft, betale veel, wie weinig heeft, weinig; en wie niets heeft, wie week in week uit te kort komt, betale ook nietsmaar allen op nader vast te stellen leeftijd Staatspensioen. Ziedaar wat de Bond wil. En nu erkennen wij dankbaar de ervaring in ons vijfjarig beslaan, dat ieder weldenkend Ne derlander 't een sohromelijk onrecht noemt, dat er oude menschen zijn, die: gebrek moeten lijden, of de eenmaal kraehtige arm moeten uitstrekken om een aalmoes te ont vangen weggestopt worden in gestichten, waar 't meest al wel niet aan liefdevolle behandeling ontbreekt maar hetgeen toch een verbanning is uit de maat schappij, die nog alleen rekening met hen houdt voor wat zij kosten aan liefdadigheid; een last zijn geworden voor volwassen kinderen, die hun kinderplicht met liefde, maar meestal met te groote geldelijke opoffering vervullen, omdat ze hun inkomen zoo nard noodig hebben voor eigen gezin tot op zeer hoogen leeftijd dikwijls nog moeten sloven en ploeteren, ornaat de gestichten geen echtparen opnemen dan op voorwaarde vah een vreeselijke scheiding; in stille armoede honger lijden, omdat eerge voel hen belet te bedelen, of zich moeten aan melden voor bcdcciing by Kerkelijk of Burgerlijk Armbestuur. En wij bedoelen niet allson of in 't bijzonder de oude armen uit den werkmansstand, aoch de

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2