Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. f 100vuur, licht, meubelen en schoonmaak f400; vertentiön, di-ukloonen, bm-eau- bulioeften f50bureau-behoeften curatoren f50 Voor 19 0 is begroot f 25 172.76, tegen f'25 413.70 voor 1905 en f24639.621 uitge geven in 1904. De kosten voor du Hoogere Burgerschool zijn begroot op 141*276.08, die voor de Burger Avondschool op f4000, tegen geza menlijk 143 704.63® geraamd voor 1905 en gezamenlijk 140888.01 uitgegeven in 1904. De jaarwedden van den Directeur en de leeraren zijn begroot op f36970.28, het trac- tement van den concierge f 500, diens toelage voor schoonmaak 1200; het tractement van den amanuensis op f250; de kosten voor den grooti'ii schoonmaak voor het hoofd gebouw op f570 en voor het Werkhuis op f 480vuur, licht, hulpmiddelen bij liet onder wijs, advertentiën, drukwerk en bureau-be boetten 11900; tractement tijdelijken cov cierge Werkhuis f400. De bureau-behoeften der Commissie van Toezicht zijn als vorige jaren uitgetrokken op f50. Het subsidie voor de Ambachtsschool be draagt f4000; dat voor de Industrie- en huishoudschool f1750. (Wordt vervolgd.) Tot leden der Kamer van toezicht op het Notarisambt in het arrondissement Utrecht zijn voor den tijd vn3 jaar benoemd de heoren mr. J. J. Kuipers, kantonrechter te Utrecht, en E. Nierstrusz, Ontvanger dei- registratie en domeinen, aldaar en tot plaats vervangende leden ihr. mr. R. de Beaufort, Kantonrechter te Wijk-bij-Duurstede, en mr. C. E. Achterberg, bewaarder van de hypo theken, liet kadaster en de scheepsbewijzen, te Utrecht. Door Burgemeester en Wethouders wordt in .lit nummer ter kennis gebracht welke obligation iu geldleeningeu ten laste der Gemeente heden zijn uitgeloot. De aflossing heelt plaats op 31 December aanstaande ten kantore van den Gemeente ontvanger en van enkele ook ten kantore van de firma Jan Kol, te Amsterdam. De heer G. Prins Sr., sedert 1 October 1897 opper-brandmeester, heelt tegen 1 Januari ontslag als zoodanig gevraagd. De heer J.A. Bruins, leeraar inNederlandsche taal en de Geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool hier. is benoemd tot leeraar in de Ne.lerlandsche taal en de Aardrijkskunde bij het Middelbaar onderwijs te Amsterdam, in het bijzonder om onderwijs te even aan de Openbare Handelsschool en daaraan ver bonden 3e lloogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens. De heer P. van der Eist heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het candidaats- examen Plant en dierkunde. Aan den heer Pb. de Kanter, thans werk zaam op het inspectie-bureel der H. IJ. S. M. hier. is met ingang van 1 December op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lui- tenanl-ter-zee 2e kiasse. Eergister schrijft de «Harderwijker C'i'i." - werd de heer IV Greef, kapelmees ter bij liet Koloniaal Wei f depot, 's morgens bij zijn komst in het repetitielokaal door de muzikanten met fanfare's ontvangen, en hem, bij monde van een hunner, eên praentig cadeau overhandigd. Op het middagapuèl ontving hij de bronzen medaille voor 12- jarigen trouwen dienst. Koerier H. J. Beekman, ridder Militaire Wilh-ms Orde ie klasse, van gedetacheerd uit Oost-lndië teruggekeerd, is weder inge deeld bij het 5e regiment infanterie. De bronzen gesp voor 1 B-jarigen dienst is heden uitgereikt aan sergeant Van Rossum, van het 5e regiment infanterie. Het Sint Picters- en Bloklands gasthuis ontving namens II. M. de Koningin-Moeder 33 konijnen voor de gastdingen. Het ditmaal zeer uitgebreid Jaarverslag van de vereeniging «Liefdadigheid» is in druk verschenen en wordt toegezonden aan de leden en ook aan hen, die nog geen lid zijl). Moge het toch vooral niet ongelezen ter zijde worden gelegd en mogen velen dooi de lezing er vau zich aanmelden als lid. Niet om half acht, gelijk in de oproeping was vermeld, doch eerst lang na achten werd gisteravond in «De Keizerskroon" de verga dering der «Oranje-vereeniging" geopend door den Onder-voorzitter, den heer G. G. van Louteren. Zij werd bijgewoond door 2 Bestuur.-leden .-n 33 loden; de leSecretaris, de heer II. C. den Haitog bleek orislug ge- uoincn in hebben; de 2e Secretaris, de heer K. Tetling, was door umhtelijke bezigheden verhinderd. Nadut de nciultn der vergadering van 42 October waren gelezen en ongewijzigd vast gesteld, gaf de waarnemend Voorzitter lucht aan zijn verontwaardiging over deu «ontzet- tenden laster, zelfs in couranten" en andere pogingen om de vereening weder te maken tot niet, pogingen welke spr. niet verder wenschte te qualificeeren. Spr. hoopte, dat de beraadslagingen vruchtbaar zouden zijn en men houtsnijdend zou spreken en niet eikaars woorden zou herhalenom de dis- cussiën niet al te lang te doen zijn, zou ieder spreker slechts 5 minuten krijgen. Toch duurde de vergadering tot bij half elf en werd er heel wat gesproken en nog meer onaangenaams gezegd, nu aan 't adres van dezen, dan weer aan dat van genen. Als 't waar is, dat een veieeniging, in »Stutn« und Drang" geboren, een flinke, krachtige vereeniging wordt, die haar eerste levensjaren niet behoeft door te pokken en te mazelen, dan wordt de «Oranje-ver- eenigiog" een zeer krachtige, met een heel lang leven. Zij dat zoo. Al het gepraat, en gespreek en gedoe zullen we hier niet herhalen en slechts de resul taten meedeelen. De Statuten, ter vergadering in »De Arend" op 29 September vastgesteld, zijn gewijzigd. Met 20 tegen 5 stemmen en 2 onthoudingen werd uit art. 3 gelicht de passus over het niet-vieren van feesten op Zon- of algemeen erkende feestdagen. Het Bestuur deed het voorstel om deze wijziging aan te brengen èn omdat «het opnemen er van veleu hier ter stede ontzettend heeft geëergerd", èn omdat het wil «allen schijn wegnemen van partijdigheid voor wien ook", èn omdat de toevoeging geheel overbodig is, omdat zoowel H. M. de Koningin zelve geen feestbetoon op den Zondag wil en omdat in de eerste acht jaren geen feest op Zondag invalt en bovendien de Zondagswet nog steeds vigeert. In de gecombineerd) vergaderingen met Be sturen van vereenigingen is bovendien met bijna algemeene stemmen die toevoeging afgekeurd. üok art. 6 werd gewijzigd in dezen zin, dat naast bet Dagelijkse!) Bestuur geen wijk- commissarissen zullen optreden doch Bestuurs leden van hier gevestigde vereenigingen het zullen bijstaan. Een excuus werd gemaakt in geval enkele vereenigingen, geheel onwillekeurig, nog niet mochten zij uitgenoodigd tot overleg. Art. 7 Huishoudelijk reglement werd zóo gewijzigd, dat de contributie niet meer per maand, doch per kwartaal, per halfjaar of ineens zal worden ingevorderd. Zulks om dat dit een massa werk uitspaart. Art. 9 werd zóo gewijzigd, dat de Eereleden worden benoemd door het Bestuur, easu quo op voorstel van een Algemeene vergadering. Art. 10 werd zóo gewijzigd, dat van het Dagelijkse!) Bestuur slechts 2 in plaats van 4 leden gelijktijdig volgens rooster aftreden. Volgens het nieuwe art. 11 zal de Penning meester zorgen voor het innen der contri- butiën. Vervolgens word gekozen tot Voorzitter de heer P. lis. van Haselen (Plantsoen) en tot 2e Secretaris de heer C. W. F. Reijkers (Beekestoinsche laan 34) die de benoeming aanvaardden. Nadat den heer Massa dank was gebracht voor het kosteloos afstaan der vergaderzaal werd hierop de vergadering gesloten. De plaatselijke afdeeling van den »Alge- meenen Nederlandschen Tvpographen Bond" heeft in haar jongste vergadering ouder meer besproken de circulaire van het 9 uur- slui- tings-comitë en besloten, deze beweging zoo veel mogelijk moreel te steunen door 's avonds na 9 uur niet meer te koopen en anderen daartoe aan te sporen, en dit besluit lei kennis te brengen van dat comité. De politie trof bij 13 winkeliers hier aan 23 liet- of niet behoorlijk geijke maten of gewichten. Amersfoort moge de keienstad bij uitne mendheid wezen en automobielen mogen zich nu eenmaal niet verheugen in een be paald algemeene sympathie, toch gaat het niet aande kostbare voertuigen te bescha diging en de inzittenden te verwonden door steenworpen, hetgeen in de laatste dagen meermalen is voorgekomen. Ouders mogen hun kinderen wel eens waarschuwen, dat de politie onverbiddelijk zal afrekenen met de steenwerpers als zij dezen betrapt. De Gemeentebegrooting voor Baarn voor 1906 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f132137 met een post voor onvoorziene uitgaven van f2070. Het percentage van den Hoofdelijken om slag blijft bepaald op °/i0. Be rekening over 1904 sloot met een voordeelig saldo van f7539. Vanwege liet Departement Baarn der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zal moi genavond een openbare vergadering wor den gehouden, teneinde te geraken lot de oprichting vm een afdeeling van «Volksweer baarheid". Als spreker zal optreden de heer Joh. G. Koene, reserve 2e luitenant uit Delft. De mensch is al te dikwerf dwaas voor zichzelf, verstandig waar het anderen geldt, en heeft raad voor iedereen, slechts niet voor zichzelf. De Maori's, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland, zijn volgens een verslag van een inspecteur over het onderwijs aldaar, zóo hartstochtelijke biljartspelers, dat zij zelfs hun toekomstige oogsten verspelen. In het Noorden en te Hokianga maken zelfs kinderen biljarten en spelen dag en nacht door. De scholen zijn verlaten en de weinige leerlingen die er komen, zijn onverschillig en lusteloos. Aan de Kon. papierlabriek van de firma Schmidt van Gelder, te Velzen, ligt thans 320000 ton, dat is dus 320 millioen K. G., hout opgeslagen, dat allemaal wordt omgezet in courantenpapier. Dit is tot Juni a.s. nog maar net genoeg. Een zonderlinge roman moet zich, volgens een brief aan de «Daily Maill", in Canada hebben afgespeeld. Zekere mijnheer James Hurlbutt trouwde te Quebec een wees van 18 jaar, miss Ruth Emery. Het huwelijk was nauwelijks vol trokken of Hurlbutt trok er uit, alleen maar om fortuin te maken in het «Verre Westen", terwijl de jonge vrouw te Quebec met on derwijs het brood verdiende. Maar ze kregen per brief ruzie en het vrouwtje schreef ten slotte kortweg aan haar man, dat ze alle betrekkingen met hem afbrak. Na een paar weken mokken, kreeg zij echter berouw van haar stap en ze schreei weer en bad vleiend om vergeving. Jammer echter voor de ver zoeningsgezinde kreeg Hurlbutt, die op avon tuur leefde, dezen laatsten brief nooit in banden, zoodat hij zich voor altijd gescheiden hield. Jaren verliepen. Mrs. Hurlbutt, niets meer hoorend van haar man, hield hem voor dood en trouwde opnieuw, nu met een rijken, ouden mijnheer Beresford, die na twee jaren stierf en zijn vrouw rijke kopermijnen in Montana achterliet. Bij gelegenheid, dat de vrouw haar mijntjes '„e Montana eens opzocht, trol' zij daar heel toevallig haar eersten man weer aan, die zoo stillekens aan al grijs begon te worden. Met gemengde gevoelens vau wroeging en vreugde herkende zij hem. Hij echter herkende haar in het geheel niet. In plaats nu vau hem alles te bekennen, trachtte zij voor den tweeden keer zijn liefde te winnen. Op haar verzoek belastte hij zich met de zorg voor een barer mijnen. Hij bezocht haar, voelde zich tot haar aangetrokken; hij waande zijn eerste vrouw dood en hij vroeg haar. Zonder haar naam te zeggen, nam zij het aan. Ir) de «Far West" neemt men het met de for maliteiten van den Burgerlijken Stand zoo nauw niet, zoodat zij kon volstaan me! in de huwelijksacte den naam van de weduwe Rerecford op te geven. Hurlbutt kwam er eerst achter, toen het huwelijk voltrokken was. De firma H. Williamson, te Coventry heeft haar horlogefabriek op zulk een voet ingericht, dat ze 2000 thans horloges per week zal kunnen produceeren en wel tegen lager prijzen dan de goedkoope Amerik ansche horloges. 't Ware te hopen, dat de Engelscne geeste lijken deze gelegenheid aangrepen om liet gebruik in te voeren, ieder lidmaat voortaan bij de bevestiging zoo'n horloge te geven, dan zou het burengeruchtelijk klokkengeklep kunnen afgeschaft worden, waarmee ue ge- loovigen nu ten gebede ot kerkdienst worden opgeroepen. Niemand heeft dat klokgelui feitelijk meer noodig, dech als ieder officieel een horloge wordt geven, is de laatste grond weggenomen waarop het voorwendsel rust, dat ile menschen niet weten hoe laat het is. Bovendien als ze naar trein, concert of schouwburg moeten, hebben ze ook geen klokkenluider noodig aldus een Engelsch collega. Bij een bezoek van een schoolopziener aan een der dorpen in de provincie Gro ningen vroeg de schoolopziener aan een onderwijzeres; «Wijs me eens een helder kereltje». Toen de knaap aangewezen was, vroeg hem de schoolopziener een getal op te geven. Het broekje noemt 45, maar de schoolopziener schrijft 54; het jongetje durft niet zeggen, dat 't fout is. Voor den tweeden keer noemt hij 21, en de schoolopziener schrijft 12. Nog geen aanmerking, maar bij den derden keer zegt hij«dat doust mie neit meir» (dat lap je me nu niet meer) en noemt bet getal 33. De schoolopziener erkende, dat het een helder hoofdje was. De te Utrecht gehouden jaarvergadering der «Vereeniging voor Lijkverbranding» machtigde het Hoofdbestuur om een leening aan te gaan van f70 000. ten einde over te gaan tot de oprichting van een crematorium. wereld,1 nl. van een pastoor wiens vader ook pastoor was. Dezer dagen overleed nl. te Son (N.-B.) pastoor Dobbelsteen, wiens vader het zelfde ambt vervulde, evenals zijn broeder. Toen béide zoons reeds de priesterwijding hadden ontvangen, sliert hun moeder. Kort na dat overlijden, begaf de vader zich ook naar een seminarie, ontving na voleindigde studie eveneens do wijdingen en deed zijn eerste 11. Mis met assistentie zijner beide zonen. In de zaal der pastorie te Son hangt een groot schilderstuk, waarop vader en zoons levensgroot zijn afgebeeld. Ongeveer 40 jaren lang beeft mon ce Sommelsdijk voor de straatverlichting gas gebezigd. Thans heeft men het gaslicht weer vervangen doorde oude petroleum lampen. Lady Decies, die onlangs in bet Kristallen paleis te Sydenham een kat tentoonstelde ter waarde van f 12 000, heelt nu in het Alex- andra-paleis te Londen twee zeldzame muizen aan de profane wereld te aanschouwen ge geven, zóo allerzeldzaamst, dat de eene op f48001), de andere op f 00 000 geschat wordt. Aan den Franschen wiskunstenaar Jules Poiutcaré is een prijs van f5000 toegekend, welke de Hongaarsahe Academie om de vijf jaar verleent aan «den knapsten wis!:unstenaar ter wereld". De heer Poiutcaré verwierf reeds in 1889 den lsten prijs bij een wedstrijd van Euro- peesche wiskunstenaars, georganiseerd dooi den Koning van Zweden. Mier is het «nomen est omen" wel van toepassing, waar ue naam zóo duidt op de quadratuur van den cirkel. Een der hooggeplaatste Amerikaansche marine-ambtenaren, Darling, is, na een on derzoek in loco, tot de overtuiging gekomen, dat het nog wel 12 of meer jaron zal duren eer het Panama-kanaal voltuoid zal wezen. Een Engelse!) blad stelt de vraag, of tijdens Shakespeare in Engeland al voetbal gespeeld werd. Een vrij onnoozele vraag, want de Romeinen hadden in liet «harpastum" reeds een soort voetbal-spel. In het begin der Christelijke tijdrekening werd al meer voetbal gespeeld en reeds in 1314 vaardigde Eduard 11 een edikl uit, waar in bij de bevolking van Londen verbood in de straten der stad «om groote ballen te hollen." In een edikt van Eduard 111 van 1344 werd den sherilfs bevolen het «voet ballen" te verbieden. Dit edikt noemt het eerst den naam, welken liet spel tot heden kon handhaven; Tot Karei II gold het spel voor ontwettig. Dat Shakespeare het spel en zijn ruwheid kende, blijkt uit dezo passage bij «King Lear"; Ceremoniemeester: »Ik laat mij niet slaan Mylord." Kent«Oólc geen beentje lichten, jij vulsehe voetbalspeler 1" Over welk groot terrein in vroeger dagen dit spel dikwijls gespeeld werd, wordt duide lijk uit berichten, dat soms de marktpleinen van twee kampende dorpen als «goal" dienden. 'I. Ia nu wel niet de touristen tijil bij uitne mendheid, doch het kan toch zijn nut hebben, er op te wijzen, dat tegenwoordig in het Duitsche Rijk een zeer groot aantal valsehe bankbiljetten van honderd en van twintig Mark eirculeert, die hoogst moeilijk van echte te onderscheiden zijn. Opgepast dus. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan ni et geplaats wordt uinnner teruggeven. Het «Centrum" maakte dezer dagen meldiug van een unicum iu de geestelijke Bij het naderen van den winter komen aan vragen orn ondersteuning voor de armen. Ook wordt altijd een goed woordje gedaan voor de vogels, voor het plaatsen van voederhuisjes en het verschaffen van water, waaraan de vogels, als het hard vriest, zulk eene behoefte hebben. Wie evenwel in ons land nu zulk een ellendigen tijd tegemoet gaan en waaraan niet de minste aandacht wordt geschonken, dat zijn de trek honden of liever de honden die voor trekdier gebruikt worden, want de hond is geen trekdier. Nu evenwel in Nederland de hond wol als zoo danig wordt gebruikt, zou het rechtvaardig zijn, maatregelen te treilen dat hij zoo min mogelijk te lijden had. Dit is niet alleen in het belang van don hond' maar ook wel degelijk in het werkelijk belang van den eigenaar, die hierdoor leert, dat zijn dier ook recht heeft op goede behnndelinghij loert dus zorgen en geven, niet alleen nemen, wat er aan kracht van het dier te nemen valt. Door betere verzorging heeft hij tevens langer dienst van zijn dier. Wie het beulen gezien heeft wat sommigen hunne dieren heeft wat sommigen hunne dieren doen, waartegen niemand iets vermag, omdat geen wet bestaat die het zitten op r'e kar ver biedt (tenminste op Rijkswegen) kan zich de verontwaardiging en verbazing van vreemde lingen volkomen begrijpen, daar in sommige landen de hond wel als hulp gebruik wordt, maar niet als bepaald trekdier, zoodat men

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2