Zaterdag 18 November 1905. No. 7122. 55e Jaargang Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE firma a- h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonuement per 3 maanden/"l.—; iranco per post f 1.15. Advortentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsad verten tiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekeningggebracht. kortegracht 9 Telophoon I». kennisgevingen. Verslag over den landbouw. FOORTURGEMEESTER d Gemeente AMERS- Brengt ter kennis van de landbouwende bevolking, out gedurende de maand December laugs de huizen gegevens zullen worden verzameld voor de samen stel liag van het Landbouwverslag. liet is voor de afdeeling „Landbouw", waar zij wettelijke maatregelen tor bevordering van Land bouw, Veehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden, of waar zij pogingen moet doen den afzet van de producten dier takken van bedrijl in het buitenland te behouden of uit te breiden, van bet hoogste belang, voldoende kennis te hebben van deu werke- 1 ijken toestand in de verschillende deelen des lands. Deze keuniB moot zij voor een groot deel putten uit bovengenoemde gegevens. Het is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend verzoek wordt gericht, zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken, Amersfoort, 16 November 1905. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIEKS. WAARSCHUWING. In verband met verschillende klachten over bal dadigheden, gepleegd tegen automobilisten in de omgeving van de bebouwde kom dezer Gemeonto, vooral aan den Soesterweg, door met steenen als anderszins naar de voertuigen en inzittenden te werpen, wijst ondergeteekende op het gevaar, het welk daardoor ontstaan kan en verzoekt een ieder beleefd, doch dringend, zich van dergelijke baldadig heden te onthouden, daar, bij ontdekking, do wet met de meeste gestrengheid zal worden toegepaBt. Ouders, voogden, onderwijzers en in 't algemeen zij, die eenigen invloed kunnen uitoefen n op de opvoeding der jeugd, worden mede beleefd verzocht, hunne medewerking in deze wel te willen verleenen. Amersfoort, 16 November 1905. De G'oiuissnris van Politic, A. NIJHOFF. De Gemeente-begrooting Yoor 1906. VI. De kosten voor het openbaar Lager onder wijs zijn voor 190(3 begroot op f75353.33. De jaarwedden va*t het onderwijzend per soneel zijn uitgetrokken op f59 183.33, tegen f56 525 voor 1905 en f55 427.69 in 1904; strikt genomen bedragen de jaarwedden der 59 onderwijzeressen en onderwijzers f53725, waarbij nog komt: i'108.33 voor verhooging wegens dienstjaren en füUO wegeus hoold- acte of talen, 1150 voor een handwerk end er wijzer es, f150 voor zangonderwijs, en voor helpsters en handwerken school 2e soort f675, Beekstraat f1350, Koningstraat f1050, Puntenburgerlaan f725; bovendien is f650 uitgetrokken voor een nieuwe onderwijskracht aan de school Puntenburgerlaan. Geen gelden zijn nog uitgetrokken voor gymnas tiekonderwijs aan de Meisjesschool. Een der leden van de 2e afdeeling ver klaarde het niet geheel eens te zijn met de door de onderwijzers ingediende adressen hij wees er op, dat bij het Lager onderwijs eenigszins het zelfde geval zich voordoet als bij het Hooger-eu het Middelbaar onderwijs; de storting voor het. Pensioenfonds is te bezwaarlijk voor het personeel5 pCt. te storten van de jaarwedden om te kuiineu komen in het Weduwen- en weezenfonds, is voor de meesten met het lage traetement niet te doen velen zullen dus niet toetreden en de weduwen blijven onverzorgd achter. De Secretaris merkte op, dat het adres der onderwijzers niet spreekt van pensioens bijdragen, maar dat het verzoek betrekking heeft op de verhooging van jaarwedden binnen korter tijd en op hoogere vergoeding voor huishuur. Hij wees er op, dat de lee raren bij het Hooger- en het Middelbaar onderwijs wel moeten bijdragen in het Ge meente-pensioenfonds, maar de onderwij zers bjj het Lager onderwijs niet. Een der leden was van oordeel, dat men dan bij verhooging van jaarwedde de toe treding tot het Weduwen- en weezenfonds verplichtend moet stellen. De Voorzitter vermaande tot groote voor zichtigheid bij het behandelen der adressen. Een lid informeerde of op de Meisjesschool zangles wordt gegeven door een onderwij zeres buiten het personeel, omdat afzon derlijk f 150 wordt uitgetrokken. Wordt dut onderwijs op de andero scholen niet gegeven, bijv. op de Jongensschool? Hij meende, dat voor oudere meisjes op de Muziekschool zangles wordt gegeven. Een ander lid vond afzonderlijke betaling niet goed, als men beknibbelt op de gewone jaarwedden. Een der leden meende, dat de «Maat schappij van Toonkunst", gesteund door buitengewone bijdragen, het zangonderwijs op de andere scholen betaalt. De Voorzitter beloofde beantwoording in de Memorie van antwoord. In die Memorie antwooidden B. en W. Het adres betreffende wijziging der jaar wedden Lager onderwijs is bij ons in onder zoek. Zoo spoedig mogelijk zal een voorstel ingediend worden. «Bekuibbeling" op de gewone jaarwedden is, naar ons weten, nimmer voorgekomen. Wij moeten tegen de gebezigde uitdrukking ten sterkste opkomen. Sinds jaren is reeds zangonderwijs aan de Meisjesschool door een onderwijzeres buiten het gewone personeel gegeven, betgeen ver band houdt met het streven, het onderwijs aan die school zoo volledig mogelyk in te richten. Het zangonderwijs op de scholen 3e soort wordt gegeven door en op kosten van de «Maatscha pij van Toonkunst", welke hier voor gesteund wordt door buitengewone bij dragen. Dat dit onderwijs door de Maatschap pij gegeven wordt, staat in verband met haar streven om het zangonderwijs voor de volks klassen zoo goed mogelijk in te richten. De vergoeding aan Hoofden van scholen wegens gemis aan vrije woning zoomede tegemoet koming aan de onderwijzers, bedoeld in art. 26 alinea 7 der wet, is voor 19Ü6 begroot op f1351), tegen f1250 voor 1905 en SPECULEEREN. 's Avonds, op weg naar liuis, ontkwam John Bowers to ïiuuwer nood een ougewenschte aanraking met een mooie automobiel en onwillekeurig gunde hij een weinig vriendelijken blik aan de menscheu.die ei in zaten. Zijn oogen outmoelten die van den heer. dio naast den ehautteur zat. Wel, John 1 riep ilezo, hem herkennend, ik zie dat io iio'g vlug tor beeu bent. De kar stoof verder en John verwensohte den be stuurder in stilte. t Er was een steok in dat compliment, want Johns lichaam was in deu laatstee tijd sterker in omvang toegetiomen dan zijn kapitaal. Snooks, bremde hjj de auto achterna, je bent een schurk. Hij vergat het incident niet en thuis bij do thee was hij stil eu somber. Zijn lief, geduldig vrouwtje zei niets, maar sloog hem met aa idacht gade; zo wist bü ervaring, dat het beter was, hem in zulk een stemming niet te storen. Eerst toen de theeboel f 1257.42 botaal'l in 1904. Voor tegemoet koming in huishuur voor onderwijzers is daaronder uitgetrokken f800. De kosten van het Herhnlingsonderwys zijn geraamd op f1865, tegen f1500 voor 1905 en f 1850.37° betaald over 1904. Het in stand houden van schoollokalen cn onderwijzerswoningen is begroot op f1910, tegen f1320 voor 1905 en f1282.98 over 1904. Begroot is: Meisjesschool f 100, Jon gensschool f500, onderwijzerswoning Havik f60, school Hellingstraat (met 3 nieuwe vloeren) f370, onderwijzerswoning Westsingcl f180, school Beekstraat f80, onderwijzers- woning aldaar f40, school Koningsstraat (met 2 nieuwe vloeren) f260, school Puntenburg f 100, onderwijzerswoning Wolfertstraat f 170. De post onderhoud schoolmeubelen is ge raamd op f1010, tegen f940 over 1905 en f2718.80 betauld over 1904. De schoolboeken leermiddelen en schoolbehoeften zijn geraamd op f3400, togen f3600 voor 1905 en f 3325.43° betaald in 1904. De verlichting, verwarming en het schoonhouden der lokalen is begroot op f 5300, tegen f 4400 voor 1905 en f 5104.89° betaald over 1904. Schooltoezicht, schoolverzuim, ens. zullen evenals in 1905 vordereu f450 (Commissie van Toezicht f 50, Commissie tot wering van schoolverzuim f300, kosten vergelijkende examens flOO) tegen f350 uitgegeven over 1904. De schoolbibliotheken en de belooningen en eereblijkon zijn weder begroot op 1160 en f 100de diverse kosten op f 325, tegen f200 voor 1905 en f366.89 over 1904. Het subsidie aan vereenigingen, die zich ton doel stellen het verstrekken van voeding en kleeding ter bev rdering van hel school bezoek is van f300 verhoogd tot 1450. De Memorie van toelichting op de Gemeente begrooting zegt nog: Aangezien de govraagde adviezen botreffendede wenschelijkheid van het aanstellen van schoolartsen te dozer stede nog niet zijn ontvangen, kan een voorstel, nog niet worden gedaan. De post hiervoor wordt voor memorie uitgetrokken. De post voor in stand houding van het Gemeente-arcliiof en onderhoud van histo rische gedenkleekenen is begroot op f400 ff 400 salurisse en f00 onderhoud archief); die voor de Gemeente-bibliotheek weder op f40; het subsidie /oor de Oudheidkundige yereeniging «Flehiló" is verhoogd tot f000. Het gebeelc Hoofdstuk VI, onderwijs, kun sten en wotensctiappen, is begroot op f152 244.98. Het Armwezen is begroot op f23 577.68. De kosten voor transport en verpleging der 22 behoeftige krankzinnigen zijn begroot op 10870, legen f7510 voor 1905 en f7225 uitbetaald over 1904. Het subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur is evenals vorig jaar uitgetrokken op f 11 807.68de jaar wedden voor de genees-, heel- en verlos kundigen (2 goneeshoeren, 2 heel- envroed- meesters en 2 vroedvrouwen) f2350; de opgeruimd was, verbrak hij de stilte. 't Is toch vreemd, Mary, begon bij op wonder lijken toon, dat de menschen, die succès verdienen in de wereld, bet gewoonlijk niet bobben, terwijl lui zonder hersens of opvoeding geld bij hoopeu krijgen eu den weg voor eerlijke, fatsoenlijke lui onveilig maken met hun auto's. Ja, dat is heel vreemd, stemde Mary toe. Neem bij voorbeold dien James Snooks eeus. VVü hebben samen op school gegaan. Zonder bluf durf ik zeggen, dat ik altijd een dor eersten vau de klas was en Snooks stond bekend als een Btommeliug. Wij kwamen vrijwel gelijktijdig te Londen. Ik begon Dame fortuin het hof te maken als jongsto klerk bij Brown en Withe; hij als loopjongen bjj oen efleeten makelaar, die iu een kwaden rouk stond. En nu kan hij mjj uitlachen, als ik door een mirakel ontsnap aan de wielen van zyn Jagor- uautkar, eu hij is mooi op weg millionair te worden, terwijl ik als eigenaar in naam van een manufacturen- winkeltje dicht voor een faillissomeut sta. Trek daar nu eens 'n andero conclusie uH dan dat her sens tegenwoordig geen marktwaarde hebben en eerlijkheid geen cent geeft. Mary schrikte van deze boBchotiwitigon. Kout, John, protesteordo zij, iedor weet toch, dat eerlijk het langst duurt Vroeger I viel John haar in de rede, als ik, in plaats van strikt eerlijk, net zoo'n schurk geweest was als Snooks, dan zou ik miBsohien ook in een auto rijden met oen Henry Clay iu niÜL mond. Eerlijkheid? Ik verzeker je, Mury, dat ik or genoeg van hebl John! riep zij verschrikt, je wilt toch niet zeggen, datje van plan bent, oneerlijk te worden? Neen, dat juist niet, antwoordde hij haastig. Zijn vrouw slaakt een zucht van veriiohling." Maar ik zou wel eens willen weten, hoo 't komt, dat James zoo'n uilskuiken, er gekomen is, terwijl ik mislukt bent. Mislukt, John? zog dat niet. Wjj hebben'thuol behoorlijk. Ik herhaalmislukt, koppigde John. Wat be- teekenen mijn paar honderd pond per jaar bij Buooks tienduizend Mary schudde bet hoofd en lachte Huuwtjus, Je zegt daar heel ernstige dingen van meneer Snooks, Zou hjj heusob niet knapper ziju dan jij gelooft Ik heb gehoofd Houd jo mond, Mary 1 snauwde John. Heb ik jo niet gezegd, dat 't allemaal schurkerij is't Is makkelijk genoeg, in do efleclon een vermogen te verdienen, als je je principes tegelijk mot do winst opbergt. Ik donk er bard over, 't hem eens to laten zien, voegde hjj er peinzoud bij. Wat latou zien, Johu? Dat, ul beu ik niet rjjk genoeg om lui op deu openharen weg een doodschrik op 't Ijjf te jagen,'t niet is uit gebrek aan handigheid. Ikik begrjjp j° niet, man. kosten voor aoneesmiddolen, verpleging enz. (behalve die voor do exploitatie der barak) f2100; reisgeld arme passanten f300, tegen f(J898° uitgegeven over 1904; begrafeniskosten onvormogondon 1150, togen f 117.55 uitbetaald over 1904. (Wordt vervolgd). Ter gelegenheid van den 92sten herden kingsdag van Neerlands Onathnnkeljjkheid wapperde gister do nationale vlug van den Lieve Vrouwe toren. Blijkens mededeeling van don Minister van Waterslaat zal de Motor- en Rijwielwet op 1 Junuari 1906 in werking treden. Er schijnt weleens weer herinnerd lo moeten worden aan het verbod der verzon ding, open of los, per post, in het binnen- landsch zoowel als internationaal verkeer, van prentkaarten met oplegsels van mica, gestampt glas of soortgelijke zelfstandigheden. Ter vervanging van den heer J. Proper lie met ingang van 1 December is bevorderd tot adjunct-commies, is na vergelijkend examen, uit 42 sollicitunton benoemd tot klerk ter Gemeonte-secroiurie de heer A. H. Loman, thans in geljjko betrekking te Dode- waard. De prachtig gekleurde lucht, ook hier Woensdagavond waargenomon, blijkt uit de mededeelingen aan do groote bladen Noorder licht te zijn geweest. Eigenaardig dat nog sommigon nu in allen ernst gelooven, dat er binuon 't jaar oorlog komt. Gistermiddag omtrent Óen uur viol hier de eerste sneeuw in dezen winterwel niet veel, maat' toch goed merkbaar. Heel wat minder althans dan te Keulen en te Aken, waar zelfs het telegraaf- en tele foonverkeer door den sneeuw val word gestoord. Als instructeur van het jeugdige «Amers- foortsch Vrijwilligerskorps'' zal ontreden sergeant-majoor J. de Jong," van het 5e regi ment infanterio. Dinsdag en Woensdag komt hier oen com missie van de Normaal-schietschool uit Den Haag en bestaande uit dn luitenants Bierman, Van Voorst tot Voorst en Quadekkor, teneinde het examen af te nemen van 21 korporaals en manschappen, die gedurende twee maun- don ui verschillende garnizoenen hier gede tacheerd zyn om zich to bekwamen als Voorganger in do gymnastiek, welk onderwijs is gegeven geworden door de sergeanten-ma joor De Jong en Christen, onder leiding van luitenant Huffman. Hun die aan het examen voldoen, zal een brevet worden uitgereikt, dat hun liet recht Niet? vrooR John met een g'ijns, wel ik zou bijvoorbeeld in goudmijnen kuuiiuu gaan doen, net als bij, Eu pas heb jo gezegd, dat 't schurkerij isl riep Mury, werkelijk verschrikt. Nu ja, maar 't hangt Rohoel af van de manier. Ik droom er niet van, to doen in Snook's geest. Hij beschouwt het publiek als een kudde schapen, en hij 3ohoort ze om zelf in berenvellen op zijn kar te zitten. Mijn motief ia nobolor; ik wil don gier van eou Snooks een lesjes «even io nederigheid. De trek op Mary's gelaat word doukerder. Ik wou liever, datje t niet dood, John. Wij kunnen niets riskeeren. O. ik heb een paar pond liggen, zoi John luchtig, eu van risico is geen sprako, als je jo heraeuB maar gebruikt. Maar je hebt geen verstand van goudmijnen enal dio nare dingen Bodonk oens, hoovool lui or arm door geworileu zjjn. Doo t niet, lieve man, anders... Ta-ta-ta! suste John, je mocht toch wel oen boeljo op. mijn gezond vurstaud vertrouwen. Er is oen systeem om te speouleeren, ou't i» doodeenvou dig je koopt bij rijzonde, verkoopt b(j dalende markt. Ieilereon kan 't. maar do domoorou die zich door Snooks en consortou laten vil! n, woteu 't niet. Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1