Gemengd nieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. E. J. RUITENBERG KAMERS verstrekt tot liet geven van onderwijs in de Gymnastiek voor viermannriers. Luitenant-kwartiermeester W. J. van Breen is van liet 5e regiment infanterie overge plaatst naar het Be regiment huzaren. Aan hot plaatselijk telefoonnet is nog aan gesloten de spekslagers-affaire van mej. de wed. O. Schuileman, Langestraat 69, met nummer 152. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de gelden voor de Russische Joden, die door tussohenkomst van het Zionistisch Hoofdbe stuur worden ingezameld, door de «Jewish Colonial Trust" naar Rusland worden gezon den. Deze Bank draagt óok zorg voor de ver deeling en de hulpverschaffing. Dit geschiedt daar door haar ollicieele agenten, die zich op elke plaats van eenige beteekenis bevinden, overal in hun agent schappen relaties hebben, welvarende, onpar tijdige en blijkens eavaring van jaren in alle opzichten betrouwbare mannen zijn, met gruote kennis van personen en zaken, die juist in deze troebele dagen hebben getoond «Ie hun toevertrouwde belangen naar behooren te kunnen behartigen. Er is dus zekerheid, dat de gelden, die op deze wijze worden ingezameld, in de goe den handen komen. We vernemen, 'lat de giften uit Amersfoort maar traag vloeien. Waarom niet gevolgd het voorbeeld van het naar haar kleeding te oordeelen arme boorenvrouwtje, dat gisterochtend bij een der coinmis •ie-lotlen hier een kwartje kwam brengen, met een exuus dat ze niet meer kon geven«maar die stakkers zijn nog armer dan ik". De anti-revolutionnaire propaganda-club •Groen van Pritisterer" zal ook dezen winter Openbare vergaderingen met debat geven. Het «Ondersteuningsfonds", onderafdeeling van den R. K. Volksbond hier, herdacht deze weck zijn 10-jarig bestaan en heeft in dien tijd ontvangen f2575.60 en uitgekeerd bij ziekte f 1915.8-26. Donderdagavond hield de afdeeling Amers foort en omstreken der «V. P. N." een vergadering, die door slechts enkele leden werd bijgewoond, hetgeen zeker voor een goed deel is te wijten, dat, in afwijking met het tot dusver gevolgde gebruik, de mededeeiing van het houden der vergadering alléén is opgenomen in «De Pluimgraaf' et) niet op de gewone wijze is geschied. Door het kleine aantal aanwezigen werd het laatste punt der agenda: «Wijziging van liet Reglement op de fok- en dek- stations" niet behandeld. Ter behande ling van dit punt zal volgende maand een vergadering worden gehouden, voor welke een der Bestuursleden zich bereid heeft verklaard, in te leiden: het fokken en voederen van hoenders. Te* Commissaris in het afdelingsbestuur en afgevaardigde naar de Algemeene ver gadering werd gekozen de heer C. Geertsma, te Leusden; tot plaatsvervanger de heer H. Hartman, te Hoogland. Punt 2 der agenda: «bespreking der tentoonstelling in 1900" lokte uitvoerige discussie. Een Commissie van drie leden, de heeren G. J A. A. baron Van Heemstra, F. H. J. Sijbel en Th. Welling, werd benoemd, wieu zal worden kennis gegeven van hun benoeming en zoo zij zich die laten welge vallen, zal hun worden verzocht, stappen te doen, die het houden der tentoonstelling mogelijk maken. Ten slotte stelde een der leden voor, de vergadering meer aantrekkelijk te maken door liet houden van keuringen van hoenders of konijnen en door het besproken van de belangen de hoender- en konijnenfokkerij betreffend. De Secretaris der afdeeling Utrecht, mede aanwezig, drong aan op toetreding van de P-den tot de Utrechtsrhe eierveiling. Waarom komt de Eiermijn te Amersfoort, waarover nu reeds zoo heel lang is gesproken, niet tot stand zouden we wenscnen te vragen. H et d ran k best rijders-genootschap H et K ruis- verbond" zal Donderdag zijn 10-jarig bestaan feestelijk herdenken en toonen, dat er best kan worden feestgevierd zonder dat daarbij sterkedrank wordt gebruikt. Blijkens advertentie in dit nummer zal de zoogenaamde Bioscoop-brigade vgii het «Leger des lleils" onder leiding van staf-kapitein Schuurman aanstaanden Dinsdag en Woens dag ook in «Amicitia" hier voorstellingen geven, welke voorstellingen elders een enorm succes hebben. Het derde elftal van »Quick" speelt morgen legen het tweede van «Victoria'' uit Hil versum. De heer A. Ni. Harterink is scheidsrechter lüsschen »I'. \Y." uit Enschede en «Quick". Een i-jarig zoontje van wachtmeester G. D. üul'lciiiau geraakte Woensdagnamiddag al spelend in de Flierbeek en zou zeer zeker verdronken zijn als trompetter. Vriesema het niet ware nagesprongen en nog intijds had op het drooge gebracht. Door de politie is Donderdagavond een oud zwervend man, half verstijfd, op het Plantsoen aangetroffen en naar het Bureau gebracht. Hij werd gister opgenomen in het R. K. Liefdehuis. Bemin dip u haten, doe wel die u ver volgen on zegen die u vervloekenzoo zal uw eigen hart een bron van vreugde voor u worden en gij zult uw tegenstanders over winnen. inhoud Wereldkroniek 18 November: Tentoonstelling G. M. Muntbe Tentoon stelling van cider-vruchten te Amsterdam. Personalia Per roeiboot van Stockholm naar Parijs Aardrijkskundig genootschap to Lissabon Isadora Duncan Fritzi Gella Helene Körner Het Praagsche strijkkwartet Arthur Waldemar De revolutie in Rusland Minister Veegens in de Oranje Nassau-mijn De Leidsche stu denten te Heusden Koniug Alfonso te Berlijn. Werd onlangs bericht, dat dr. C. W. Rollaan ontslag heeft g&iomen als Directeur der Finsen-inrichting te Rotterdam, thans kunnen wij melden, dat door hem tegen Januari a.s. een inrichting voor de behan- ling van Lupus-lijders onder zijn persoonlijke leiding en die van zijn echtgenoote zal worden geopend te Utrecht. Voor de lijders aan Lupus wordt dus in het centrum van ons land een Finsen- instituut opgericht, waarvan de behoefte reeds meermalen dringend is gebleken. De «Nederlandsche Vereeniging tot hulp aan Lupuslijders», gevestigd te Amsterdam, zal daardoor weder in meerdere mate aan haar doel kunnen beantwoorden, om aan minvermogende patiënten, die te Utrecht zullen kunnen worden verpleegd, financieelen bijstand in de kosten van behand ling te verleenen. Wegens de daarvoor verwachte uitbrei ding van haar werkkring roept de vereeni ging den verderen steun harer landgenooten dringend in, daar nog zoo onnoemlijk veel ljjden is te lenigen. In Nederland zijn naar de «Volksbond- Courant" schrijft volgens de laatste officieele cijfers 8208 vleeschhouwei^ 11 394 bakkerijen, maar niet minder dan 22 405 inrichtingen met vergunning met verkoop van sterkedrank in liet klein en van zijn daarin opgeboorgen vermogen kon komen, komen. De redder zou een half mil— lioen peseta's krijgen. Het schoenmakertje overlegde de zaak met een vriend, een bar bier, en beiden vertrokken naar Madrid, in de dwaze hoop met éen slag rijkaards te zullen worden. Zooals bun beloofd was, wacht te een bediende ben op een bepaald uur voor de deur van het «spinhuis" op, nam de 6000 Mark. in ontvangst en kwam meteen chéque voor 40 000 Mark terugde overige 460 000 Mark zouden hun zoo spoedig moge lijk nagezonden worden. Aan de Berlijnsche «Bank", op welke de wissel getrokken was, werd in het bijzijn van den bediende geseind, en zij zond het antwoord«Chêque goed alles in orde". Die «Bank" was natuurlijk in het complot, want toen de Harinoveranen, na acht dagen lang pret gemaakt te hebben, naar hun vaderland terugkeerden en het geld wilden innen, bleek de wissel een waarde loos vod. Behalve de 6000 Mark, waren de sullen 1000 Mark aan reis- en verblijfkosten kwijt. Een ouden kaffer werd eens gevraagd hoe het kwam, dat hij zoo zwart was. Hij antwoordde, dat er een zonsverduistering was toen bij geboren werd. Een ander vertelde aan zijn broeders, dat zij niet moesten gelooven, dat zij van Kaïn afstam den. „Mijn broeders moe nie glo nie, dat ons Kain afstam uie. Die Here het alle mensen zwart gemaak; maar Kain, hij het sijn broeder Abel dood geslaan. Toen kom die Heer en seg: «Kain! waar is jou broeder Abel?» Kain hij skrik so, dat bij somaar bleek word. Daar is die wit mens vandaan gekom". Een vereeniging in de stad Bury, in Engeland, heeft een poging gedaan om bij het wegwerpen van vuil in de huizen, een scheiding te krijgen tussehen papier en andere voorwerpen, omdat van elders gebleken was, dat het eerste, als het afzon derlijk verzameld werd, veel meer waarde hield. Zij plaatste in verschillende maga zijnen en kantoren tot dat doel groote manden, die regelmatig geleegd werden, en in 3 maanden tijds kon ze op die wijze voor f 360 papier verzamelen. Er zal wel geen stad ter wereld zijn, die zoo snel in bevolking toeneemt als New-York. Volgens de telling van 1 Juni j.l. bedroeg het aantal bewoners 4 01 304, tegen 3 437 000 in het jaar 1900. Een vermeerdering dus in 5 jaar met circa 577 000 inwoners of 17 procent. Door den Minister van Oorlog is medege deeld, dat Japan in den oorlog 1 200 000 man onder de wapenen had gehad. Van dezen zijn 70 0000 gestorven en 310000 gewond ot ziek geworden. Maar er stierven 15 000 aan ziekte en 98 000 a'.n wonden, nadat zij onder behandeling waren gesteld. Er zijn nog altijd menschen, die, zooals de spreekwijze zegt, in een gangetje wonen en geen kranten lezeD. Een schoenmaker en een barbier te Hannover hebben zich weer eens laten oplichten door den beruchten Spaansrhen „schatgaver". De schoenmaker had begin October een brief gekregen met de bekende voorspiegeling. Hij moest 6000 Mark zelf naar Madrid brengen, opdat de gegijzelde bankroetier tegen betaling van de gerechtskosten in het bezit van z\jn bagage RECLAMES van 1—5 f 1.25elke regel meet f0. 25 Weigering tot gehoorzamen Eene weerspannige maas, die door do Pink Pillen tot bedaren gebracht wordt. Mej. J. Hoogeudjjk, te Krimpen a.d. IJsel, verhaal' ons in een harer brieven al de ellende die zjj gedu rende ju ren achtereen wegens haar niaag doorstaau had. Dezelve weigerde te gehoorzamen, zij wilde mjj niet voeden, maar goedschiks of kwaadschiks zij moest gehoorzamen, d. w. z. zij moest mjju voedsel innemen en mijne maag nam wraak door mij de hevigste pijnen te doen uitstaan. Na eiken maaltijd had ik een gevoel of ik eene slechte spijsvertering had. De maag brandde mij, ik had groote lust tot slapen, erge dorst, walgingen en niaagzwaarten. De slechte werking mijner niaag had mij natuurlijk zeer verzwakt. Na verschillende geneesmiddelen te ver geefs genomen te hebben, besloot ik de Pink Pillen te gebruikeu en zij hebben mij veel goeds gedaan. Terstond na hun gebruik hebben zij mij eene groote verlichting gegeven, de spijsvertering werd veel beter, en thans ben iK geheel en al genezen. Het horloge dat gij op zak draagt, loopt niet immer nauwkeurigdan loopt bet eens voor en dan weder na, van tijd tot tjjd moet het geregeld worden. Ons spijsverteringsorgaan is niets anders dan een uurwerk dat zeer ingewikkeld is, dat van tijd tot tjjd door de Pink Pillen moet geregeld worden. Natuurlijk als gij een hoogst fjjn horloge ueemt, en gij legt het onder een globe, gevrijwaard van slof en alle weergesteldheid, zal hetzelve goed loopen. In de werkelijkheid is het niet zoo gesteld, gij haalt het uit uw zak om liet op bet marmer van een schoorsteenmantel te leggen, dan eens bevindt het zich in de eene positie, dan weder in eene andere en is voor stof niet gevrijwaard. Het is aan zoovele dingen bloot gesteld, dat het wonderlijk is dat het nog op tamelijk regelmatige wijze hel uur aangeeft. Indien gij eens nagaat hoe gij het ware horloge dat Uw maag is bebaudelt, welke duizend maal teergevoeliger is dan de fjjnsie horloges, is het won derbaar dat Uw maag nog dienst kan doen en U laat eten. Bedenkt dat zij sedert langen tjjd verschei dene malen per dag werkt. Bedenkt dat gij er vele malen misbruik van hebt gemaakt. Hebt medelijden met Uw maag. Herstelt haar wat. De Pink Pillen zullen zeer goed deze reporatie doen, zij zijnnietal- leeu onovertreffelijk tegen maagkwalen, maar boven dien tegen bloedarmoede, bleekzucht, ueurasthénie, algemeens zwakte, rheuuialiek, heupjicht, zenuw pijnen. Prijs fl.75 tie doos, f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg,dro gist, Langestraat '23 te Amersfo< rt, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum Het namaaksel der Pink len heeft nog nooit iemv»d ^Afbeelding der doos: WK/ctóNKCaJ) Het opnemen van Ingezonden stukken bewijs niet dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan nietgeplaats wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Namens het Bestuur van „Liefdadigheid"' ver zoek ik u beleefd, onderstaande opwekking, welke tegelijk hiermede aan alle hier verspreid wordende bladen wordt verzonden, wel in uw nummer van Zaterdag IS November te willen opnemen. Bij voorbaat dank. Namens het Bestuur L. A. baron Van Ittersum, le Secretaris Amersfoort, November 1905. Het concert, dat mejuffrouw Henriëttelngene- geren met mejuffrouw Clasien van Dokkum en de heeren H. Rijnbergen en G. Enderlée op Donderdag 23 November hier zal geven, ver dient door een zeer talrijk publiek bezocht te worden. Mejuffrouw Van Dokkum, wier fraai alt-ge luid hier reeds bekend is, zal liederen van Brahms, Schubert, Strausz, Van Oort en Van Rennes ten gehoore brengen. De pianiste, mejuffrouw Ingenegeren, geeft ons. behalve een paar composities van haren leermeester Jul, Röntgen, het Allegro uit de „Faschingsschwank'' van Schumann en een wals van Chopin, terwijl ze met den jongen, maar reeds als zoo talentvol bekenden violist Rijnbergen de F. dur-eonate van Grieg zal spelen.. De heer Rijnbergen zal verder in het Adagio uit Mozart's Eg dur-concert, de ITavanaise van Saint Saëns en de variaties van Paganini door den heer G. Enderlée geaccompagneerd worden De geheele recette is voor de vereeniging „Lief dadigheid", alhier. Voor de buitengewone bereid vaardigheid, waar mee het Utrecbtsche viertal dit toezegde, ver dient het concert te meer aller belangstelling LIJST van de aan het postkantoor Amers foort tn oe daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde BRIEVEN en BRIEF KAARTEN, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden n.et kunnen worden uit gereikt, over de tweede helft der maand October 1905. BRIEVEN. Nachtegaalstraat 42 Utrecht. G. baron De Grancy Driebergen. Johannes Huizer Amsterdam. G. A. v. d. Berg Amersfoort. Kuizelbergen no 240 Amsterdam] Piet Sparreboom Amersfoort! Werens Koningstraat Amersfoort BRIEFKAARTEN, mej. A. Klinge Arnhem, mej. Liena Collard Haag. mej. M. Dijk Groningen. D. Stadel Nijmegen. Zonder adres mej Alida Hertman Utrecht, mej. Kraaikamp Amersloort. Uit het buitenland terug, miss F. D. Hallen beek Chicago. Uit Nederl. Indië. mej. Das Amersfoort. Amersfoort, Vrijdag 17 Nov. 1905. Appelen f4.a f.7Peren f6. 110.— Zandaardappelen f2.— a f2.50. Hocn- dereieren f9.a f 9'50.per 100 stuks. Boter f 1.25 a f 1.40 p. k. Margarine f 0. a f 0.— Kippen f 0.80 a f 1.10Kuikens fl.af 1.40 Piepkuikens f0.40a fO.GOGanzen f0.afO. Eenden f0.90 a 11.20 Hazen fl.50.a f2.— Wilde konijnen f0.45 a f0.50 Tamme konij nen f 1. - a fl.50 p. st. Duiven f0.40af O.GOp, paar. Vette varkens f0.a f 0.— Magere varkens f 15—- a f20.— Zeugen f 50.a f60.— Biggen f8.a 113. Aangevoerd waren ongeveer60 heet. Appelen, 10 heet. Peren, hecL. Klei- aardappelen, 120 Heet. Zandaardappelen. 9000 st. Hoendereieren, 1390 Kilo Boter, Vette varkens, 20 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 8 Zeugen. Predikbeurten. Predikbeurten op Zondag 19 November. Evang. Luth. Kerk. Voorrn. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsehe kerk. Voorra. 101 2 uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5Va uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 51l2 uur, ds. Teetink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9i/2 uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Dochter en Zuster CLAIRE ANTOINETTE EMMA, in den ouderdom van ruim 20 jaren. E. DUBOIS— Nierstrasz. P. DUBOIS A. DUBOIS C.P.DUBOIS. Leiden j Den Helder j 15 Nov. 1905. 's-Gravenhage I Makelaar WEVERSSINGEL No. 11. [luren en verhuren van huizen. In de nabijheid der Infanterie- kazerne worden twee NETTE aangeboden, voor twee jongelui, die de avond uren wenschen te besteden aan studie. Brieven fr. onder letters G. R. aan het bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9,

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2