Stadsnieuws. Militaria. Gemengd nieuws woord «geen profeet is geëerd in zijn eigen land". In het onderhavige geval was de proleet zekere dokter Séeheyron, eerste chirurgijn in een hospitaal to Toulouse of Montpellier. Deze dokter nochtans had het ook niet uit eigen koker, maar ontving het als erfenis van zijn grootvader, den heer Thonéris, vroeger drogist of apotheker te Salomac. Nadat deze tnssehen de jaren 18*29 en 1855 de «Académie do Médecine" er verscheidene malen van in kennis had gesteld, werd er eindelijk een commissie van onderzoek be noemd. In tegenwoordigheid van de com missieleden onderwierp de heer Thonéris zich aan een aangrijpende, maar dan ook doorslaande proef; hij mengde een dosis strychnine, voldoende om een krachtig man onmiddellijk te dooden, met zekere hoeveel heid houtskoolpoeder, slikte het mengsel in en ndervond niet de minste onaangename gevolgen. De «Agriculture" van December 1902 verhaalt èén ander voorval, waarvan dezen keer de kleinzoon van den heer Thonéris, dr Sécheyron zelf, de beid was. Op zekeren dag werden te Toulouse 15 personen van het /elfde huisgezin vergiftigd door champions. Deze behandelt hij allen op do zelfde manier; hij geeft hun wat hout> koolpoeder in. Sleet its eenige minuten na het gebruik van dit eenvoudig middel, is de buik- en maagkramp verdwenen en den volgenden dag is de geheele familie weer op de been. De houtskool werkt niet alleen tegen plant aardige vergilten; haar gevolgen zijn ook juist dezelfde bij vergiftiging door bedorven vleeseh, slechte visch of mosselenin éen woord: houtskool is de doodsvijand van alle vergif, dierlijk, plantaardig en mineraalhet werkt wonderen bij vergiftiging door alcohol of zware indigestie. De houtskool is een tegengif, dat bepaald verdient gekend, ge- waaraeerd, onder het volk verspreid te worden, opdat men het altijd en overal bij de hand hebbe. Hoe nu moet men die kool gebruiken Hoe fijner zij is, des te spoediger en zekerder is haar werking; daarom wrijve men ze tot poeder. Kan men ze zoo gauw niet bij den drogist ot in een anderen winkel krijgen, loop dan naar den bakkersoven, zuiver de houtskool goed van stof en ascb, stamp ze in den vyzel en wrijf ze tot poeder zoo fijn •als meel, en het geneesmiddel is gereed. Dit wrijven nu kan lang duren en de patiënt intusschen al heel vsel geleden hebben, ja zóo veel, dat hij niet te redden is. Daarom zou het nuttig zijn, dal men in elk huisge zin een ileschje of doosje iijne houtskool- poeder in voorraad hadmen kan immers nooit weten, wat er gebeurt; een eenvoudig snik vleeseh, groenten, ja wat al niet, kan een min of meer zware vergiftiging :en gevolge hebben. De werking nu der houtskool zal niemand verwonderen, die de opslurpende, antisepti sche, z; 'verende en reduceerende eigenschap pen der kool kent. Een heel eenvoudig voorbeeld is dit. Wanneer men rooden wijn heeft, is het lastig, daar willen van te maken hoe zal men do roode kleur doen v rdwijnen? Niets eenvovdiger dan dit. Giet den rooden wijn eenige keerer over beenderkool in een trechter, en langzamerhand begint de wijn de roode kleur to verliezen om ten slotte blank te worden. Uit bovengenoemde eigenschappen der kool volgt onmiddellijk, dat Z'jde organische ver bindingen in de maag, bij v. dierlijke en plant aardige vergiften, oplost zij wanneer daarmede in aanraking komt, doordat zij eenige ele menten in zich opneemt; bet gevolg dier inwerking is, dat de kwade gevolgen van net vergift óf geheel achterwege blijven 61 ten minste sterk verzwakt worden. In de meest ongunstige omstandigheden zal haar aanwezigheid een verzachtenden, beschermen den invloed uitoefenen, die slechts goede gevolgen hebben kan. Kwade gevolgen toch kan de kool niet hebben. Het gebruik is dus altijd zonder eeoig, ook maar het minste gevaar. l)<-ze kennis, die, hoewel reeds ten minste jaar oud, toch nog nooit de diensten heeft bewezen, die ze bewijzen kon, verdient uit ■Ie vergetelheid te worden opgewekt en door geheel de wereld verspreid te worden. Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, heeft het beroep naar die kerk :e Rotterdam aangenomen. 11. M. de Koningin heeft, op verzoek, met ingang van 1 Februari eervol' ontslag ver leend als hofdame aan jonkvrouweA.baronesse «Schmimelpenninck van der Oyc van Hoeve ken. Met ingang van 1 December wordt de heer R. Doi'lus, klerk der Posterijen en Telegrafie 2e klusse, overg plaatst van Zutphen naar Amersfoort. Tot brieven- en telegrambesteller hier is benoemd E. Üruinsuia, thans hulpbesteller te Arnhem. Na de Gemeente zal nu het Rijk zich on ledig gaan houden met boomrooiiog. Aan den Utrechtschen weg zijn 270 eiken en beuken ten doode opgeschreven, die 28 No vember worden verkocht en vóór Nieuwjaar moeten zijn weggeruimd. Belanghebbenden worden verwezen naar de advertentie in het nummer van 14 dezer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal 23 November, des avonds 8 uur, ten Raad huize weder een openbare vergadering houden. De heer C. T. Leusden, vroeger hier in garnizoen, is bevorderd tot militair apotheker le klasse. De Zutphensche correspondent van het »Hdbld" schrijft De vrees van sommigen, dat door het vertrek van den oprichter, den ritmeester der huzaren jhr. VV. IJ. J. van de Poll, naar Haarlem, de «Zutphensche Orkestvereni ging" ten doode zou zijn opgeschreven, is gelukkig niet bewaarheid. Het Zaterdag avond gegeven, goed geslaagde concert deed zien, dat het kind niet alleen leeft, maar dal het zich onder leiding van den tegen- woordigen dirigent, den heer G. K. G. van Aaken, vroeger kapelmeester bij het 5e regi ment infanterie, flink heeft ontwikkeld en in kracht is toegenomen. Als solist trad op de heer F. W. Gaillard, solo-violoncellist van het Concertgebouw orkest te Amsterdam. Het eerste gedeelte van het programma werd gedirigeerd dooi den heer Van Aaken, het tweede door jhr. Van de Poll. Alles saamgenomen, was de avond zeer verdienstelijk. De beëediging van de nieuwbenoemde reserve- en militieofficieren zal plaats hebben op Zaterdag 25 November a.s. Men schrijft aan het «Hdbld." Naar aanleiding van verschillende vragen door den Minister van Oorlog aan de korpsen gedaan, mag worden afgeleid, dat het voor nemen bestaat, een zeer groot gedeelte der miliciens na volbrachten eerste-oefeningstijd met onbepaald verlof te zenden. Het is jammer, dat het plan niet vroeger bekend was. Vele lotelingen toch hebben reeds van nummer verwisseld en eenigen onder hen reeds afgerekend. Het laatste aantal wordt geschat op 5ÜÜ. Rekent men de gemiddelde afkoopsom voor nummerver wisseling op f60, dan bedraagt het gewis seld bedrag nog f30 000. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het huisraad, toebehoorende aan de gehuwde militairen van de landmacht, beneden den rang van officier, aan wie in het belang van 's Rijks dienst in hun standplaats een andere woning wordt aangewezen, na bekomen machtiging van den Minister van Oorlog, voor Rijksre kening naar de nieuwe woning kan worden overgebracht. Een 50-tal dienstplichtigen uit dit gar nizoen heeft zich opgegeven om deel te nemen aan den dezen winter te houden Landbouw- cursus, zoodat deze tot stand is gikomen. De heer Adema, uit Utrecht, zal behan delen mest en bemesting. Zondag sloeg Quick 3 met G—2 Victoria 2, uit Hilversum; Quick 2 werd met 2—3ge slagen door Prins Hendrik 1, uit Soester- berg. Voorde slachtoffers der Russische gruwelen circuleeren hier thans óok lijsten, welke worden aanbevolen door de heerenjhr. J. VV. A. Barchman Wuijtiers van Vliet. Bur gemeester van Amersfoort; A. D. Petter. Generaal-Majoor, commandant der 4e divisie A. Herschel Bzn, Voorzitter van de Ned. Israel:ttische gemeente Amersfoort; D. J. van Aalst, Ned. Hervormd predikantA. M. Donner, Gerei', predikant; C. J. Vastert, R. K. pastoor; F. Kenninck, O. K. pastoor; en I. Hooykaas, Rem. predikant. In de volgende maand zal prof. M. VV. F. Treub hier komen spreken voor de onlangs opgerichte „Vrijzinnig-democratische Kies vereniging"' Donderdag loopt weer een nachttrein der H. IJ. S. M. van Amsterdam naar hier. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde N. van E. en J. van B., beiden te Amersfoort wegens erfvredebreuk en mishandeling, tot 5 maanden gevangenisstraf: J. V., le Amers- ioort, wegens het plaatsen van fuiken in de Waterleiding de Barneveldsche of Flier- beek (hooger beroep vonnis kantongerecht Amersfoort, f 1 subs. 1 dag hechtenis, rnet verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen fuiken, subs, f 2.50 boete) vonnis bevestigden R. B., te Amersfoort, wegens diefstal van een konijn, tot G maanden ge vangenisstraf. Zij eisohte 9 maanden tegen Petronella L., ondanks haar 21 jaren reeds oea goede be kende van de justitie, beschuldigd een braven boerenzoon te hebben verlost van zijn por- temonnaie met ruim elf gulden. De Gemeenteraad van Baarn heeft in zijn jongste vergadering besloten, de opcenten op het Personeel van 20 tot 30 tu verhoogen, terwijl hot voorstel van B. on VV. om de plaatselijke Inkomstenbelasting van 0.0 op 0.8 te brengen, werd verworpen. Dit besluit vindt verzet bij de vele hotel-, café- en pen sionhouders of kamerverhuurders, die voor hun bodrijf huizen met een hooge huur waarde bewonen. Naar aanleiding van genoemd besluit zal aau den Raad een request gezonden woi den om hierop te willen terugkomen en alsnog de Inkomstenbelasting te willen brengen op 0.G pCt. Ook te Baarn is thans een afdeellng op gericht van Volksweerbaarheid", aanvan kelijk met 25 leden. Volgens de «Zeister Week bode" is de afdeeling Zeist en omstreken van de »Ned. Vereeniging tot Bescherming van dieren" zóo kwijnend, dat ze wel eerlang opgeheven zal worden. De veldwachter dier afdeelmg althans heeft met het oog op dien slechten toestand reeds ontslag genomen, terwijl po gingen worden aangewend om de leden met hun bijdragen by de afdeeling «Gooi- en Ëemland" te doen overgaan. Zeg mij, wien gij bewondert, en ik zal u zeggen, wie gij zijt. Het Voorloopig verslag over het VlIJste Hoofd stuk is dit jaar vroeger dan gewoonlijk versche nen, maar het is cr niet minder uitvoerig om; integendeel, er is heel wat lectuur aan. In een bonte rij gaan de denkbeelden en vragen voorbij en hoewel er menige behartenswaardige opmer king wordt gemaakt, kan men toch niet zoggen, dat er het ware in zit. Het is alsof de militaire leden, onder wie thans de oude en de nieuwe richting, wat de aantallen betreft, zeker genoeg zaam vertegenwoordigd zijn, nog niet recht op dreef waren. Van Vlijmen, Duymaer van Twist Jansen, Eland, Thomson, Verheij me dunkt een keuze om eens een degelijk verslag temogen verwachten. Foor dit jaar is die verwachting beschaamd; naast het velerlei, dat vermoedelijk van andere leden afkomstig is, mist men een kern in dit Staatsstuk. Er is in wat Multatnli noemde „een vaag verlangen naar iets beters, maar het middel niet dat tot het betore leidt". Zelfs op de hoofd zaken is er dilletantisme in dit verslag. Men weet, dat de enorme stijging der Oorlogs- begrootingen in de laatste jaren een uitvloeisel is van de Militiewet 1901, Die wet. heeft de Schutterijen, waarvoor door Oorlog niets betaald werd, afgeschaft en het aantal dienstplichtigen, onder dit Departement ressorteerende, meer dan verdrievoudigd. Dat dit kosten na zich moest slepen, is duidelijk, maar hoes eel het accres zou bedragen, hing voornamelijk af van hetgeen er zou geschieden op hot gebied der organisation. Nadat eerst de oorlogsor-ganisatie was ontwor pen, is een daarmede overeenstemmende vredes organisatie opgebouwd. Zonder de eerstele ken nen, is het niet doenlijk de tweede te beoordeelen. Wat waarde moet men nu hechten aan de vol gende opmerking „Zooals op blz. 2 van de Memorie van Toe lichting wordt medegedeeld, zijn bij Kon. be sluiten van 30 Maart 1905, no. 4045j de orga nisation der verschillende wapens en dienstvak ken op voet van vrede vastgesteld, overeenkomstig het ten vorigen jare aan de Kamer overgelegde overzicht der ontworp-organisatic van het Ne- derlandsche leger. Gevraagd werd of do Minister zich met den inhoud dier Koninklijke besluiten kon vereenigingen, dan wel of van hem gewij zigde regelingen tc verwachten zijn, en zoo ja, op welke punten hij wijziging «lonkt aan te brengen. Ook zoude men gaarne vernemen, tegen welk tijdstip do vaststelling der organisa tion van de verschillende wapens en dienstvak ken op voet van oorlog mag worden te geinoct gezien". Het is bekend, dat de Ieger-organisatie op voet van oorlog sedert het Koninklijk besluit van 14 April j.l., no. 43, is vastgesteld. Hoe, mag men vragen, hebben de vragers de vredes-organisatic kunnen beoordeelen zonder de organisatie der verschillende wapens en dienstvakken op voet van oorlog te kennen 1 Er bestaat immers geen ander stuk tot keuring van de vredes-indeelin- gen dan juist de oorlogs-organisatie Indien thans nog de vaststelling cener oorlogs- organisatie moest worden te gemoet gezien, zou dat een ergclijke nalatigheid van het Ministerie van Oorlog moeteli heeten. Het zou beteekenen, «jat sedert 30 Maart de overgang uit dc vredee- tot de oorlogs-organisatie de mobilisatie niet zou hebben kunnen plaats hebben. Juist om dien toestand, zelfs geen dag, to doon in treden, is door het Ministerie van Oorlog eerst de oorlogs-organisatie en een dag of veertien later de vredes-organisutic verbindend gesteld. A. C. De Regeering heeft teruggenomen den veelbesproken post van f190 000 als eerste termijn voor de uitgave van den bouw van nieuwe stallen op «Het Loo». In do Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag over Hoofdstuk I zegt de Regeering daarover «Hoewel do stallen op Hot Loo zeer gebrekkig zyn on de huisvesting van hei stalpersoneel dringend verbetering eischt, bestaat tegen eenig uitstel der bouwplannon geon overwegend bezwaar. Dat uitstel zul aan de Regeering de gelegenheid geven, het reeds vroeger opgemaakte plan te onder, werpen aan een nader onderzoek, hetwelk door haar te meer wenschelyk wordt geoor deeld, nu in do Kamer betwijfeld wordt, of het wel noodig is, voor dit doel het geraamde bedrag uit te geven». Noorwegen heeft een Koning. Zaterdag hield de Storthing een buiten gewone vergadering en wyl het volk met 259563 stemmen tegen 62 204 stemmen zich voor de benoeming van prins Karei van Denemarken had verklaard, konden alle leden van de volksvertegenwoordiging bij de hoof delijke stemming hun votum vóór die konings keuze afgeven. De oudste minnebrief ter wereld wordt bewaard in het Britsch Museum te Londen. Die brief, waarin om de handeener Egyp tische Prinses wordt gevraagd, is thans on geveer 3500 jaren oud. Hij werd niot verzonden als de brieven des heeren Nurks, aan een steen gebonden, doch is geheel en al in steen gebakken wat het verloren gaan nog wel moeilijker zal hebben gemaakt. Wel goed is 'tdat ten huidigen dage niet meer zulk zwaar materiaal wordt gebruikt voor dergelijke aangelegenheden. In liet weekblad voor don „Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren" komt het bericht voor, dat de Gemeenteraad van Gennep in zyn openbare vergadering van 27 October j. 1. met vier legen drie stemmen (die van den Burgemeester en de beide Wethouders) heeft besloten, de jaarwedden der Wethou ders met de helft te verminderen om dat zij tóch niets doen. Wisten de vrouwen eens, wat al slacht offers haar modegrillen vorderen, zij zouden misschien bewijzen geven van de teerhartig heid, die men haar toeschrijft. Alleen voor de hoeden der dames in de Verèenigde Staten zijn 10 millioen vogels 'sjaars noodig. In Engeland worden jaarlijks tussche» du 25 en 30 millioen vogels vuur dal doel ingevoerd. Een Londensch handelaar ontving 400000 colibri's, GOOOÖO paradijsvogels en 400000 andere vogels. In het geheel rekent men, dat er elk jaar tussohen de 200 en 300 millioen vogels worden gedood om tot sieraad van dames hoeden te dienon. En dat zijn nu de vreemde vogels. Wie telt nog de inlandsche, die onze oogst moeten beschermen Zal die statistiek helpeu Of zal altijd weer de ijdelheid toch grooter blijken dan het medelijden, Prof. Darwin, de zoon van de beroemden natuuronderzoeker, heeft op bet onlangs te Jehannesburg gehouden congres van do „Bri tish Association" raededeelingen gedaan over liet resultaat van zijn studiën over de zoo genaamde neveltheorie van het ontstaan der wereld. Zijn onderzoekingen leidden hemlot grooten twijfel aan de juistheid dezer theorie, volgens welke het tegenwoordig zonnestelsel oorspronkelijk heelt bestaan uit een leus- achtige gasmassa, die voortdurend ronddraai de dc afkoeling dezer massa veroorzaakte een verdichting naar het centrum, dat ein delijk zich afscheidde van de hoofdrnassn en tot zon werd, terwijl het zelfde proces de buitenste massa óf in kleine planeten, daar waar de samenstelling gelijkvormig was, en anders in groue planeten en hun wachters verdeelde. Als hoofdbewijs voor deze theo rie gold de waarneming, (lat alle planeten groot of klein, zich in de zelfde richting om de zon bewegen en haar wachters eveneens. Maar in de laatste jaren heeft men een sa telliet van Jupiter en een nieuwen satelliet van Satumus gevonden, welker beweging niet gelijkvormig is met die van hun planeten, liet schynt ook nog aan twijfel onderhevig of oen van de onlangs ontdekte twee manen van Jupiter zich werkelijk in do zelfde rich ting beweegt uls de andere. Maar zolls wanneer men de veronersteilin- gen vau Laplace aaneemt, valt om wiskunstige redenen nog te betwijfelen, of uit den aangenomen oertoestand eet stelsel van planeten en satellieten en niet een zwerm van asteroïden of nog kleinere hemel lichamen moest ontstaan. Prof. Darwin tracht daarom de door Kant en Laplace opgestelde theorie te vervangen door een andere. Stelt men zich een planeet voor, draaiend om een zon, en in dit stelsel een reeks kleinere, metoo- rische lichamen ingevoegd, dan zullen deze meteoren (aangenomen, dat ze zob klein zijn, dat hun onderlinge aantrekkingskracht verwaarloosd kan worden) buitengewoon gecompliceerde banen bebesclirijvon. Een oud lieer, te Jena, verschrikt dobr de talrijke onheilen, welke «de monsters onzer dagen" aanrichten, steekt telkens als hij een wandeling in de schoone en vroeger onge vaarlijke omstreken zijner woonstede gaat doen, een adreskaart bij zich, waarop ge schreven staat«Automobilisten, die mij overreden hebben, worden beleefd verzocht, myn stoflelyk overschot tnuis te brengen". Het «Weekblad voor Melkhygiëne" schrijft Nu niet iedere huisvrouw zich in Duitseb-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2