Stadsnieuws. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, ruime ZIT- en SlA&PKAMBR TELEGRAM. van ieder Nederlander bij nadenken absoluut het nutlelooze inziet, omdat de werkkring van dat Departement zeer gemakkelijk over Binnenlandsche Zaken en Waterstaat ver- deeld had kunnen worden. Het is zuiver geld wegsmijten. Zoo er door de Ministers, zoowel als door de ambtenaren, wat meer en langer in Den Haag gewerkt werd. dan zouden hon derd duizenden guldens gespaard worden. Maar geen der Munsters durft den stier bij de horens vatten, omdat naar de tegenwoor dige toestanden zij er zitten zoolang de hoofdambtenaren dat wenschelijk achten en dat is een gevolg hiervan, dat ons land niet meer geregeerd wordt door eerste klasse lui, zoowel in 's Lands regeering als in Pro vinciale Staten en Gemeenteraden. Omdat het, heeren van land, provincie, stad of dorp, een baantjesjagerij wordt; en niet anders. En ik vraag mijzelf af, die verre alsta van 't anti-revolutioniiairisme en katholicisme waarvoor al dat kabaal gemaakt om een vorige regeering te doen vallen en waarvoor gij in de plaats hebt gegeven een onsamenhangend, beginselloos iets. Niet de personen zelf - ieder in het bijzonder maar Harer Majesteit's regeering als geheel treft zulks. Is er daarvoor zót» lang moeten gescharreld worden om een Regeering samen te stellen 7 Is ook wellicht een nieuw Departement ten koste van 'slinds belastingplichtigen in het leven geroepen om tenminste een pei-soon te hebben, die met eenig vertrouwen het Departement van Waterstaat zou kunnen waarnemen Indien zulks, wat thans geschiedt, tijdens het ministerie- Kuyper had plaats gegrepen, heel de liberale groote pers had al het gif en het venijnige, waartoe de Nederlandsche taal zich leent, over dat Ministerie uitgestort. Maar thans worden er allerlei flauwe uitvluch ten gezocht. En zoo is er nog zooveel meer in dit Mini sterie. Den Minister van Oorlog heeft men euvel geduid, dat hij niet met een plan te voor schijn kwam op zuinigen grondslag gebaseerd en naar het stelsel van .volksweerbaarheid". Maar waar blijft deze regeering met baai- Minister van Financiën, die niet alleen met geen plan te voorschijn komt., maar een methode toepast van een plattelandsburge- raeester, die, geen uitweg wetende met het tekort op zijn begrooting, kortweg voorstelt om eenige percenten meer op de Personeele belasting te gaan heffen. Is dat regeeren 7 Is er daarom zooveel kabaal gemaakt om een minister Kuyper ten val te brengen 7 Want men kan in de Tweede Kamer, zoo mooi als men wil, door schoone woorden om de kaars heendraaien, heel de liberale pers was het te doen or< den persoon van Kuyper ten val te brengen. En strompelend op de krukken der socialisten, is dat gelukt maar dat zal zich geweldig straffen. En nog ge weldiger zal zich straffen, dat de opdracht voor de samenstelling eener nieuwe regeering niet werd gedaan aan iemand, behoorende tot de élite van een regeeringsbeginsel, doch aan een modderaar op regeeringsgebied. De omstandigheden waren te ernstig. Maar uit alles blijkt, dat men een stelletje Ministers bij elkaar heeft gezocht uitdruk kelijk zij bier nogmaals vermeld, dat zulks de personen individueel niet geldt om toch maar een regeering samen te flansen. En wees verzekerd, geachte Redactie, dat zulks op het oogenblik door duizenden naden kende en eenvoudige menschen gevoeld wordt. Duizenden kiezers zijn heel eenvoudig beet- »De heer Kraus schrijft ze was vooraf volkomen vrij, te beslissen wat zwaarder wegen moest, desnoods zelfs, of het belang van Nederland eischte, dat hij nis ingenieur naar Chili ging; maar een keus had moeten gedaan zijnde twee belangen vereenigen, was onmogelijk. »Nu dit tóch is geschied, zal vermoeden wij een votum volgen, dat zulke opvat ting veroordeelt. Een votum, dat verwant schap vertoonen zal met de bekende motie Keucbenius »n zake deu minister Mijer, waar door in 1867 het Kabinet-Heemskerk werd getroffen". KENNISGEVING. De BURGEMEESTRR der Gemeeute AMERS FOORT; Gelet op artikel 28 der WONINGWET; Brengt ter openbare kennis: dat vanaf 17 Jauuari 1906 gedurende 4 weken op de Gemeente-Secretarie voor oen ieder ter inzage neerligt het ontwerp van eon plan van uitbreiding voor de Gemeente Amersfoort met de voorgeaohreven bijlagen. Amersfoort, 15 Januari 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WÜIJTIERS. toepassing op alle daden der regeering Dat blanco-artikel zal lang in beugnis blijven en ik ben er zeker van, dat mr. Van Houten zich in zijn studeerkamer van genot er over de handen wrijft en dat hy nu al bezig is, zijn requisitoir tegen mr. Borgesius samen te stellen. Maar hoe dat ook zij, laat de Eerste Kamer der Staten-Generaal toonen wat het Neder landsche volk van dat hoogste regeerings- college verwachtlaat dat college eiscbeD, dat een Minister op zijn post blijft en niet naar het buitenland vertrekt om een parti culier baantje te gaan waarnemen. Men heeft onbewezen minister Kuyper ver weten, dat hij door zijn reizen in het buiten land en het aanraking zoeken metregeerinsper- sonen van andere landen, ods land bespottelijk maakte; maar nog zotter en bespottelijker wordt het, als een Nederlandscb minister een particulier baanlje in den vreemde gaat waar nemen. En moet bij de weigering daarvan dooi de Eerste Kamer de regeering vallen, dan kan het Nederlandsche Volk daarmee niet anders dan geluk worden gewenscht, want thans hebben we een regeering zonder eenig houvast, zonder eenig scherp omlijnd beginsel en zonder eenig nauwkeurig omschreven program. Alles dobbert. Ik heb gezegd. De »Haagscbe Courant" verwacht «efnstige gevolgen van het eigenaardige buitenlandsch verlof' en zou dit alleszins gerechtvaardigd achten. Door de Christelijk Gerelormeerde gemeente is aangekocht het lokaal »De Zaaier". Het zeer ongerieflijke kerkje aan de Muurhuizen bij de Nieuwstraat wordt nu buiten gebruik gesteld. Gedurende het interimair beheer van het Departement van Waterstaat door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zal deze des ochtends op zyn Departement, des middags op dat van Waterstaat werkzaam zijn en voor belanghebbenden uitsluitend zijn te spreken op de audiëntie-uren van beide Departementen, onderscheidenlijk Dins dag om half twee eu Woensdag om twee uur. By de herkeuring voor Gedeputeerde Staten zijn reeds een 40-tal lotelingen der lichting 1906 uit deze Provincie voor den militairen dienst ongeschikt verklaard. Lotelingen der lichting 1906, bestemd voor volledige oeiening, die bij de cavalerie of de bereden artillerie wenschen te worden inge deeld, moeten zich per ongezegeld verzoek schrift wenden tot den Minister van Oorlog; den brief ongefrankeefd te posten. De eerste diensttijd bij de bereden troepen bedraagt 48 maanden of ongeveer twee jaren, doch de daarby ingedeelde lutelingen behoeven slechts twee malen /oor herhalingsoefenin gen onder de wapenen te komen en zijn vrij van den diensttijd by de landweer. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari. Zij, die zich aan bet examen in een dezer vakken of in beide wenscben te onderwerpen, gelieven zich vóór 1 Februari a. s. aan te melden bij de voorzitter der commissie of de Voorzitters der Com missiën. Van die voor de nuttige is te Utrecht Voorzitter de heer J. C. Fabius, Inspecteur van het Lager onderwijs, te 's-Gravenhage. De examens voor de fraaie handwerken worden afgenomen te Breda, 's-Gravenhage en Zwolle. In verband met het eervol ontslag, op zijn verzoek verleend aan den heer L. T. van Zwol Sr. als brandmeester van spuit 3 heb ben de heeren A. P. 0. de Bruijn en L. T. van Zwol Jr. ontslag gevraagd als comman deur. heb, zal 'teen gladde vogel z»o «Is bij mooi weep waren da scherm-nummerj, zelfs op dit kleine too,eel correct uitgevomd. Het publiek, dat bijna de «ebeele zaa. vulde, was zeer gul met handjes on goed- Hopen we, dat nu ook „Kindervoeding tevreden kan wezen. De Amersfoortsche Tooneel-vereeniging »Ons Genoegen" gaf Zondagavond in «De Keizerskroon" haar 56ste uitvoering. Opgevoerd werden het roet goud bekroonde drama »Een oudejaarsavond" en het klucht spel »Een of eene". Over het algemeen werd goed gespeeld en zaten de roUen er flink inmen hoede zich intusschen voor al te deitig en daardoor onnatuurlijk doen. Ook hier waren de tus- sehenpoozen te lang, zoodat velen het na- stukje niet konden bijwonen. Intusschen alle waardeering voor deze dilettanten, die op deze wijze menigeen een zeer aangenameu avond bezorgen. De zaal was stampvol. Blijkens advertentie in dit nummer treedt het duo-Carels, van het «FLra-theater te Amsterdam, hier morgenavond op in »De Arend". Vóór ons ligt een 14-tal recensiën van verschillende bladen, welke alle zeer gun stig luiden. De «Bossche Crt." o.a. schrijft over dit welbekende duettisten paar: De verschil lende nummers, door beide artisten ten geboore gebracht, vielen buitengewoon in den smaak en van versehiileude zijden werd de meening geuit, dat zulk een avond meer voldoening geeft dan een uitvoeriDg met een grooter gezelschap". Gelijk reeds vroeger is meegedeeld, zal de heer Henri Dekking aanstaanden Donderdag avond in het plaatselijk Nuts- departement zijn welgeslaagde vertaling van Edmond Ros tand's „L'Aiglon" voordragen. Het tweede elftal van «Quick" sloeg Zondag te Bussum met 6—1 het tweede van «Allen Weerbaar". Het derde heeft wel zeer degelijk ge- eeld men lichtte ons verkeerd voor, wat we in deze te meer betreuren, al geschiedde het volkomen te goeder trouw en wel tegen net tweede van »H. V. V." uit Utrecht, doch verloor met 4—2. Voor het concert van het trio Wolff-Ver- heij-Mossel, met medewerking van mej. Roosing, is een voldoend aantal kaarten ge nomen, zoodat het op Maandag 29 dezer hier kan gegeven worden. Tot Bestuurslid van de plaatselijke anti- revolütionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" is herkozen de heer H. van Haselea, terwijl daartoe gekozen werden de heeren A. de Boer en E. van Kuiler, in de vacaturen, ontstaan door hel bedanken door de heeren J. Schaap en F. Wynia. De kantonale afdeeling der «Maatschappij tot opvoeding in het huisgezin van Halfver weesde-, Verwaarloosde-of Verlaten kinderen" zai hier 22 dezer vergaderen. Onder meer komen aan de orde voor zieningen, ie treilen in verband met de in voering der Kinderwetten. Ofschoon 'tgeen gebruik is, eenige bespre king te wijden aan een soiree voor een lief dadig doel gegeven, vraagt men ons iets to zeggen van de uitvoering, Zaterdagavonddoor deordonnansen-vereeniging Wilbelmina" ge geven ten voordeele van «Kindervoeding". Aanmerkelijk is het zangkoor vooruitge gaan niet alleen het mooie en reeds zoo algemeen bekende Korpslied" werd best gezongen, maar ook de overige koren klonken flink en zaten er best in. Ook de tooneelstukjes werden vlot gespeeld en gaven blijk van ferme voorbeiding. Jammer alleen, dat niet een enkele maal voorlichting is gevraagd, bijvoorbeeld omtrent de uit spraak vun niet zoo dikwijls voorkomende maar toch echt-Nederlandsche woorden, die nu wel wat vreemd klonken. Ook moet men De zaak Wilkens zal, zoo wordt uit Den Haag gemeld, vermoedelijk nog een staartje hebben, want door de Justitie te 'sGraven- hage is rechtsingang met bevel tot instructie verleend tegen mr. J. D., vroeger hier, thans advocaat te 's Gravenhage, die verdacht wordt van heling van een deel der gelds waarden, welke Wilkens zich op onrecht matige wijze uit den brief uit het buitenland aan zijn adres had toegeëigend en t,er zake waarvan hy tot 3 jaren veroordeeld is. Wees niet tevreden met zelf' het goede te doen, doch gebruik al uw invloed om anderen het goede te doen beminnen. 380e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Trekking van 15 Jauuari 1906. (700 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 1100 op No. 19674. Prijzen van f70: 4442 4838 7437 7439 10916 en 17824. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3710 4834 4848 8841 134441353913540 17802 en 17809. RECLAMES. van 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25 EEN TEEKEN ÏAN GEVAAR ;De neti8bloedingen, Het la een slecht teeken dikwijls uit do neus te bloedon. Alle personon die uit do neus bloeden, zijn bepaald verzwakt, lijden aan bloedarmoede, en de behandeling der Pink Pillen die do bloedarmoede geneest is voor hun noodig. Waarom hebben zekere personen raak neusbloedingen en anderen nooit? Omdat de oeneu zwak en de anderen sterk zyn. By de zwakke personen doet zich do zwakte niet alleen op het geheele spierstelsel gevoelen, maar op het geheele lichaamsgestel. Bij de lijders aan bloed armoede verzwakken zich dan ook dc kleine tuben, de kleine bloodvaton waar in het bloed circuleert zoo dat zij byna barsten onder den invloed van de geringste krachts inspanning, by het neussnuiten by voorbeeld of zelfs by eenige bloed aandrang. Men «loot deze neusbloedingen wel, maar als meni de aKeenee toestand niet geneest, als meni het ge heele lichaamsgestel niet versterkt, zullen de neus bloedingen zich bij de geringste kracbtaiuspanuiug op nieuw voordoen. Juffr. de Jager, volgens portret. Mejuffrouw Van Drie de Jager, wonende Bink op weg te Amersfoort bloedde zeer dikwyisi.it de neus en was bij gevolg lijdende aan bloedarmoede, de Rink Pillen bebbeu baar genezen. Mijne dochter, 23 jaar oud, zoo schrijft onsMej. V«?8b «e J»«« «1«' een'gon tUd OTg lrfdm, de aan bloedarmoede. Ieder oogenblik bloedde zy Sit de neus dikwijls was zij duizetig, zy at...el meer, verteerde moeilijk de spyzeu ca was org /wak. Wij hebben de hulp der l'iuk Pillen ingeroepen en de uitkomst is uitstekend geweest. Thans u> xy hoogst wolvarond, zij is zeer sterk ei kan haar werk W6De Vpink Pillen zijn onovertreffelyk tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthénie, algemeene zwak te maag pijnen rheumatiek, schele hoofdpijnen. Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozert verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en Apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg dro- fist, Langestraat 23 te Amersfoort, en A. do 'ries. Kerkstraat 9o te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil lou heeft nog nooit iemand ge- gm-yyiuit.» WU Afbeelding der doos: WlfizJËlMNMsB) Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11. huren en verhuren van huizen. Tegen April of Mei gevraagd uwvj»» door heer en dame (gehuwd) en klein KAMERTJE gemeubileerd (of on- geraeubileerd, doch voorzien van kleeden en gordijnen) met pension. Uitvoerige inlichtingen en prijsopgaven schriftelijk onder letters A. A. aan het Bureau (oude) Amersfoortsche Kortegracht 9. 's-Gravenhage 15 Januari 4906, 's mor gens 44 uur 30 minuten. ROSS, Renbaanstraat, Scheveningen, Nummer 2175, honderd Mille LOT1SICO. Uit het bovenstaande blijkt, dat geadres seerde vertegenwoordiger van DE EERSTE NEDERLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ tot VERZEKERING van RI SICO in LOTERIJEN, Lange Vijverberg No. 2 te 's-GRAVENHAGE - de polls No. 2176 onder zijne administratie heeft, waarop een uitkeering van f4246 50 ver schuldigd is, omdat op bet zelfde nummer in de 5e klasse van do thans trekkende Staatsloterij de prijs van nominaal 100 mille gevallen is. w Op aanvrage worden prospectussen met bybehoorende documenten en eenige proefnummers van het Maandblad der Ven nootschap kosteloos verstrekt door de Hoofd agenten voor Amersfoort firma WALTMANN Co., Ambemschestraat 7, te Amersfoort. C R E D I E T-V EREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGII WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenon van Credieten onder per- sooolyke of zakelyko kerheid of in-blanco het tncasseeren van handelspapier- het ontvangen vun gelden it déposito en rekening-courant. 1

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2