Donderdag 1 Februari 1906. No. 7153. 55e Jaarganq Stadsnieuws. Feuilleton. „MESELLE". FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Teiephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vim AMERSFOORT brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeen* te, dat bet door den Directeur van 'sRijks directe belastingen enz. te Amsterdam ezecutoor verklaarde kokier vau de Grondbelasting over_ liet dienstjaar 1906 aau den Ontvanger van 'aRijks directe bekistingen alhier is ter hand ge steld nnn wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet ie voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 29 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art 37 der Drankwet, Brengen ter openbare keunis, lo. dat by ken is ingediend een verzocksckrilt om verlof tot verkoop van alcokolkoudendeu drank, anderen dan sterkend rank, voor gebruik ter plaatse vau verkoop door J. H. BOULAND in kei beneden gedeelte van perceel Puotenburgerlaun uo. 19 alkier 2o. dat binnen twee weken na deze beKendinokiug ieder tegen bet verleenen van het verlof scbril'telijKO bezwaren by Bu-gemeester en Wethouders kao in brengen. Amersfoort, 3L Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT IvROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter keunis van het publiek, dat een docr J KAMSTEEG ingediend verzoek, met bijlagen, om verguuning tot bet oprichten van een smederij in bel perceel alhier gelegeu aan deBreedestraat No.857, bij bet Kadaster bekend onder Sectie E. nummer 3374, op do Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 14. Februari aanstaande, des vnormiddags te hall elf uren, gelegenheid ten Raad- kuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner ledeo, bezwareu tegen bet oprichten van tie inrichting in te brengen. Amersfoort, 1 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Verlaging gasprijs. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter aigemocue kennis, dat met ingang van 1 Januari 1906 de prys van bet kookgas is bepauld op vijf en een halve cent (5'/j) per MJ. Amersfoort, 81 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J.'G. STENFERT KROESE. Voor de Raadsvergadering van Dinsdag waren ingekomen van Gedeputeerde Staten goedkeuringen van Den volgenden ochtend begon Evelyn, overeen komstig de afspraak „Mama, denkt u, dat mademoisello en ik vanmid dag naar Liugford kunnen gaan „Vandaag naar Lingford? My dunkt, dat jelui het liever niet vandaag moesten doen. Je kuut het ge sloten rijtuig niet krijgendat is naar Strides oin te worden opgemaakt, en liet zou gewaagd zyn, zoover te rijden in een open rijtuig." „Maar, mama, het is eeu mooie dagzoo zonnig." „Jawel, de zon is warm, maar het is Oostewind." „Moederliel, ueeu papa zei aan het ontbyt, dat hy juist West is I" „Nu, dat kan wel, maar bet is echt weer om kou te vatten. Het zou heel jammer zyn als je nu ver kouden werd» en eeu booge japon zou je morgeu- avood 6ok niet graag aandoen. Spiegel je maar aan Winifred, zy heeft het erg beet, arm kind, en is de heele week niet uit geweest." Mevrouw Merriugtou zweeg, onaangenaam bewust, niet heel logiBoh te zyn tn baar argumenten. Niemand was minder handig dan zy in het vinden van voorwendsels en verschillende redenen weerhiel den haar, er rond voor uit te komen, dat zy niet de Gemeente-rekening 1904, van het Raadsbesluit omtrent het subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur, eerste aanvullingskohier Straatbelasting 1905, tweede aanvullingskohier Inkomstenbelas ting 1905, Raadsbesluit onderhandsche verhuring voormalige poortierswoningen aan agenten van politie van de zelfdenbericht van ontvangst der gewijzigde Verordening openbare orde van den Commissaris der Koninginbericht, dat bij Kon. besluit de dienstdoende Schutterij is veranderd in een rustende van Gedeputeerde Statengoedkeuring van het Raadsbesluit omtrent de regeling der jaarwedden van onderwijzers en een beschikking omtrent een reclame van II. van Surksum alle voor notificatie van B. en W. het proces-verbaal der kns- opneming op 8 Januari bij den Gemeenteont vanger ter inzage voor de leden; vair de Maatschappij tot exploitatie van het Bcrg-hotel een mededeeling waarbij zij intrekt haar aanvraag van 1 December om twee wegen te mogen aanleggen voor kennisgeving; van de N.V. Amersfoort „Maatschappij tot exploitatie van enroereude goederen" het verzoek om op den Berg twee wegen te mogen aanleggen om pne-advies van de Commissie tot wering van schoolverzuim het verslag over 1905 ter lezing voor de leden mededeelingen van prof. J. J. van Thiol, dat hij aanvaardt het Curatorschap over het Gym nasium van den heer I. ter Schuur, dat hij aanneemt zijn benoeming tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur; van den heer Th. J. H. Bianchi, dat- hij .aanvaardt de benoeming tot lid der Commissie van aanslag voor de plaatse lijke Inkomstenbelasting voor kennisgeving een nader adres van leeraren aau Gymnasium en Hoogere Burgerschool betreffende hun over gang van het Gemeente- naar het Rijks-pen sioenfonds te behandelen bij het oorspronkelijk adres (dat in de vorige zitting werd gerenvoyeerd naar de afdeelingen) een zelfde verzoek van dr. Th. Weevers als voren een adres van onderwijzers bij het Lager on- I derwijs, houdende verzoek hun adres nader te mogen toelichten en het rapport en voorstel van j B. en W. op dat eerste adres nog niet in behon- I deling te nemen bij punt S een adres van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven, houdende verzoek tot wederin- J stelling van de klasse voor voortgezet teeken- 1 onderwijs aan de Burger-Avondschool om prse-advies aan B. en W. een mededeeling vau Regenten van het Burger Weeshuis, ten vervolge op hun missive van 8 December, dat het aantal weezen uit de Gemeente Leusden eventueel in die stichting op te nemen, nimmer zes zal behoeven te boven te gaan aan de commissie ad hoe jn verzoek van den heer M. L. Celossc om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs om advies aan die Commissie Bij punt 4 (ontslag Van der Nagel) zeide de Voorzitter het te betreuren, dat de heer Van der Nagel tot dit besluit is gekomen al is zijn gaarne had, dat Evelyn met mevrouw Fox en haar kennissen in aanrakiug kwam. „Ik vind, dat men niet te voorzichtig kan zyuhet voorjaar iseen verraderlijke tijd", besloot mevrouw Merriugtou. „Bent u het niet met mij eens, made moiselle?" Dit wa9 een geschikte gelegenheid voor mademoi selle om de volharding te toonou, die zij beweerd had te bezitten doch zy antwoordde heel eerbiedig „Zeer zeker. Madame heeft gelijk." Evelyn, zoo op alle manieren teleurgesteld, ging ontevreden heen. Gedurende deu ltinoh dien dag, opeen oogenblik dat niemand sprak, vroeg mademoiselle aau Evely zacht maar heel verstaanbaar: „Heb je er op tegou otn les ni do thee te nemen in plaats vau te voren „Zekerlijk niet, mademoiselle, als u het liever wilt." „Omdat ik vanmiddag tiaar Liugford wilde wan delen en vrees, niet tijdig terug te zyn." „Naar Lingford waudeleu Weet u hoever dal is?" „Ongeveer zes mylen, is het niet Dat is geen bo zwaar. Ik kan goed wandelen. Ik wil by deu apotheker etui zalf halen, die ik zeker geloof, dat de kloino Winifred verlichten zal." „Waar wil mademoiselle naar toe wandelen?' vrotg tuovrouwMerriugiou, en op de hoogte gebracht van haar plannen, riep zij „Naar Lingford en terug Lieve mademoiselle, u zoudt er bij neervallen, en het is zoo'u klein plaatsje! U zult or waarsobynlyk niet vindon wat u zoekt. Laten wjj iemand zenden om het te halen." „Als ik my den naam maar kon horinnoren, madame, maar die EugeUche namen zyn m\j zoo hooge leeftijd een geldige grond. Steeds heeft adressant met heel veel zorg de belangen van Gemeente en school voorgestaan en dit heeft dan ook B. en W. aanleiding gegeven, voor te stellen het ontslag eervol te verleenen onder dankbe tuiging voor de velo en langdurige diensten, aan de Gemeente bewezen. (Applaus). (De heer Van der Nagel werd benoemd 11 October 1875 en heeft rond 47 jaar dienst bij het onderwijs). De heer Hamers stelde voor, het ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze. Eervol ont slag wordt verleeüd aan ieder, al heeft hij ook slechts een paar maanden dienst. De Voorzitter moest opmerken, dc.t de wet slechts spreekt van „eervol" en dat he'. moeilijk is, daarvan af te wijken. Daarom werd juist toe gevoegd de clausule „onder dankbetuiging". De heer Hamers legde zich daarbij neer. De heer Roland us II age doorn appre cieerde met B. eu W. ten volle de diensten, door den beer Van der Nagel bewezen, en ook hem speet het, dat adressant ontslag vroeg. Spr. kinderen waren onder adressants leiding. Thans wenscht spr. evenwel in overweging te geven om, eer het nieuwe Hoofd wordt be noemd, de 7e en de Se klasse aan de Jongens school, die werden bijgebracht toen hier geen andere gelegenheid bestond voor M. U. L. O., weer op te heffen. Dit zal een groote bezuini ging zijn; de leerkrachten voor die klassen, die niet van de goedkoopste zijn, komen dan vrij. Spr. acht het een heel geschikt moment, daarop reeds nu de aandacht te vestigen en het in over weging te geven. De heer Gerritsen steunt hetgeen de heer Hagedoorn aanvoerde. Omstreeks twee jaar geleden, zijn die vervolgklassen ingesteld ten behoeve van hen, die niet naar Hoogere Bur gerschool of Gymnasium gingen; doch feitelijk is 't een onding. Nu liet Instituut-Van der Sluys een andere gelegenheid geeft om M. U. L. O. te ontvangen, meent spr. dat de Gemeente deze klassen voor 5 10 leerlingen niet moet continueeren. Behalve het financieele deel weuscht spr. ook iets anders aan te voeren. Aan spr. is voor vast verzekerd, dat ook hier de Hoofden niet of althans zeer zelden klasse- onderwijs geven. Is er eens een onderwijzer ziek, dan worden dc deuren opengeschoven en twee klassen gecombiueerd. Spr. acht het in het belang noch van de school, noch van het Hoofd, noch van de Gemeente-iinauciën, dat een Hoofd niet zelf een klas heeft. Zij toch zijn de beste krachten en worden op den duur als on derwijzer totaal ongeschikt door hun administra tie en hun politie- en conciergedienst. Spr. wil daarom in overweging geven, dat het iloofd verplicht zal worden, zelf les te geven, in de meeste gevallen worden de onderwijzers ter be noeming voorgedragen door het Hoofd, dat den beste uitzoekt en dit zal dus niet zooveel te doen hebben met het toezicht houden op zijn onderwijzers. Spr. zou weuschen een tijdelijk onderwijzer aan te wijzen, die het Hoofd kan vervangen bij het onderwijs; voor hun admini stratieve werkzaamheden krijgen de Hoofden meer salaris. Spr. meent, dat bet thans tijd is, een en ander in overweging te geven aan B. en VV. vreemd." „Hoe zult u het dan zelf kunnen krijgen, made moiselle vroeg de heer Merrington. „Ik horkeu het zoodra ik het zie, monsieur. Ik zal mij al de smeersels doordeu apotheker lateu too Ik begryp niel> dat ik mij dien naam uiet kan her iunereu een oud Engelach middel, dat lady Carline zelve my aau de hand deed." Nu begou ieder uameu vau zalf op te noemeu i hij of zij ooit van gehoord had, maar niemand vond die. welke mademoiselle zocht. „In elk geval",besloot mevrouw Merrington, „kunt u niet te voet gaan en als u uiet bang is, met zoo'u koudeu dag te rijden, moet u het rijtuig hebben. Het is vaudtig niet uit geweest." „Neeu", zei baar man verwyteud, „maar de paarden wél. De bruinen ziju naar Carchester geweest, hoen eu terug, om iets voor je bal te halen [zoo bestotu pelde hij de danspartij], „Waarachtig, ik geloof, dat vrouwen denken, dat paarden machines ziju, liefst van ijzer." Mademoiselle weerde de bedoeling af, anders dan te voet naar Lingford te gaan. Niets was eenvoudiger eu hel zou oen aangename wandeliug zijn. „Neen, dat mag ik niet toelaton, mademoiselle," zei do heer Morringlou, „en iedere dag zoudt uhet rijtuig kuunen krijgen; maar de zaak is, dat ik hart heb voor myn paarden. De bruinen kunueu ouge twyfekl tweemaal den afstand afleggen, als het wezen moet; maar ik zie er goeu nut ia, ze af te beulen. Maar wat ik zeggen wilde, als u er niet op tegen hebt. een uiet heel mooi wagentje op twee wielen te nemen, dun kan Giles den vos er voor spannen eu u brengen, waaneer u 't goed viudt." De heer Jorissen gaat mee met hetpeon de hoeren Hagedoorn en Gerritsen aanvoerien, te meer nu de financieele toestand der Gememte tamelijk benard is en de Gemeente wordt onllaat door particulieren. Het doet spr. groot pleiiier, dat beide heeron thans erkennen, datparticulisren de Gemeente kunnen ontheffen van financieele lasten, betgeen zij vroeger ontkenden. De heer Plomp voelt nog niet veel voor hetgeen door de heeren Gerritsen en Hagedoorn is gezegd. Spr. kan zich niet voorstellen hoe er orde, tucht en eenheid in den leergang kan wezen in een school zonder Hoofd en msent, dat in een Gemeente van '23 000 inwonen wel éen openbare jongensschool voor M. U. L. O. mag wezen. Wat het afschaffen der Hes fden betreft is spr. 't volstrekt niet eens. Men moet sommige ouderwijzers niet te zeer ter wille zijn. Spr. hoopt, dat B. en W. niet te zeer toegevend zullen zijn. De Voorzitter merkt op, dat dit alles niet aan de orde is. Later kunnen we dit de long en large bespreken. Aan de orde is slechts het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer Van der Nagel. Spr. moet bezwaar maken, er verder op in te gaan. De heer Gerritsen zegt, dat hij zich ver keerd schijnt te hebben uitgedrukt. Spr. wilde alleen zeggen, dat het Hoofd zelf moet doe eeren. De Voorzitter zegt, dat later hierop kan terug gekomen en dan ook het advies dei Com missie van Toezicht zal gevraagd. Spr. dankt intusschen voor de nadere inlichting. Het ontslag wordt nu z. li. st. eervol verleend onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten met ingang van 1 Mei 1906. Eerst punt 8 gaf weer discussie. 8. Rapport en voorstel van Burgen eester en Wethouders betreffende een adres lot wij ziging van de salarissen van het personeel bij het Lager onderwijs (met adviezen). Wordt na langdurige discussie met alg. st. gerenvoyeerd naar de afdeelingen. Onder dagteekening vau 14 September 1905 gaven aan den Raad met verschuldigen serbied te kennen eenige onderwijzers bij het openbaar Lager onderwijs in deze Gemeente, dat de salarisregeling, welke te deze' stede bestaat, naar hun bescheiden meening in vele opzichten de vergelijking met die in de inriere plaatsen van gelij ke beteekenis niet kan dooi staan dat, ingaande lo Januari 1906, van de salarissen der onderwijzers 7 pCt. zal worden gekort; dat de huur der burgerwoningen de laatste jaren, ondanks den grooten aanbouw, h>og is gebleven dat de bestaande regeling der salarisser b. i. ontworpen is, zonder hiermede voldoende rek ening te houden redenen, waarom zij verzoeken, de hedei van kracht zijnde regeling als volgt te wijzigen; aan- vangsj aar wedde f 600; vier verhoogingeu vai f75, na elke 3 jaar dienst ^dienstjaren buiten te Ge meente doorgebracht, tellen óok tnede); na '25 jaar dienst nogmaals een verhooging van ?10ü; verhooging bij bezit of verkrijging der I oofd- akte van fl'25; aan alle gehuwde onderwijzers en weduwnaars een tegemoetkoming in de huiB- huur van £100. „O,monsieur, u is al te goed, maar ik kan e- Diet aan denkeu, voor mij alleen bet rijtuig te lattu in spannen. Ala iemand auders ook ging, zou hot een verschil maken maar „Het is geen rijtuig, 't is een sjofel wagentjB. Er is maar plaats voor twee personen. Ik wist niet of u bet wel goed zult vinden om erin naar Jng- ford te rijden." „Zeker, meer dan goed, monsieur." „Dan zullen wij schellen en eeu boodschapsluren naar den stal", zei de heer Merriugton. „Doe geen moeite, monsieur, ik moet even naar den stal om naar eeu shawl te vtagen, diiu ik Zaterdag in bet rijtuig heb laten liggen. Ik kar bet als n 't goed vindt, aan den koetsier zeggen." „Uitstekend. Dan zegt u hem wel, dat hij u saar Lingford moet brongen zoo laat als 'tu schikt." liet gezelschap verspreidde zich Evelyngiug aaar haar lievelingsboekje in de vensterbank van den salon, dat op den weg uitzag en het begrinte foor plein. Zij was een beetje gemelijk. Zij vond, dat mademoiselle in do Linglord, quaestie haar aan taar lot liatl overgelatenHet boek dat zy las, was nie boeiend eu weldra dwaalden haar oogeu en get ach ten af en droomend «Har buiten kijkend, peii.sde zij hoe mademoiselle den graaf zou kennen Zy erd afgeleid door het geluid van wielen en zag, tot 1 ,aar verbazing, het groote rytuig met tie bruinen voorrij den. In eeu oogwenk was zy in deu hall, waar de I ,eer Merrington don koetsier duchtig de les las. [Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1