BIJVOEGSEL behoorende bij de Amerfoortsche Courant van DONDERDAG 1 FEBRUARI 1Ü0C. uitgave firma A. H. van CLEEFF. Luitenant R. D. Storm Buijsing, van het le regiment veldartillerie, wordt gedetacheerd bij de Instructie-batterij te Arnhem. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de dienstplichtigen van de Landweer van 1903, 1904 en 4905 (zijnde de miliciens der onbereden wapens van.de lichtingen 1895,1896 en 1897) in den aanstaanden zomer voor een zestal dagen ouder de wapenen zullen komen voor herhalingsoefeningen. De districten 18 en 19 van de provincie Utrecht komen voorzoover de Landweer- infanterie betreft, ondor de wapenen van 14 tot en met 19 Mei in de Legerplaats bij Zeist, waar zij in een tentenkamp zullen worden ondergebracht, terwijl de Landweer-artillerie van deze districten van 28 Mei tot en met 2 Juni worden gekazerneerd in het fort bij Rijnauwen. Als compagnies-commandanten in deze districten treden bij de infanterie op de ka piteins Van Heekeren, Gerlings en Van Mout en de res. 2e luitenant Tadema en bij de artil lerie de majoor Van Kooteu cn de res. 2e luitenant Jaarsma. De Landweer- genietroepen van alle dis tricten komen van 18 Juni tot en met 23 Juni in denGenie-kazerne te Utrecht onder de wapene. De plaatselijke afdeeliug van don «Bond van Ned. onderwijzers" besloot met 13 tegen 2 stemmen tot aanneming van het voorstel van het Hoofdbestuur strekkende om de te Amsterdam ontslagen onderwijzers Edelman en Traanberg steun te verleenen uit de Weer- standkas tot een bedrag, gelijk aan hun laatst genoten tractement. Ondanks het slechte weder en het concert in «Araicitia" werd Maandagavond de lezing over Geheelonthouding in de Luthersche kerk tlink bezocht. Mej. Crommelin sprak over «Modelijden" en betoogde op hoogst bevattelijke wijze, dat meer nog dan de Transvaalsche vrouwen en kinderen in de beruchte Vrouwenkampen medelijden verdienen de vrouwen en kin deren van drankzuchtigen. Ds. Droste streed onder den titel «Een eisch van liefde" voor geheelonthouding, óok voor hen die geen misbruik maken van sterkedrank en alle gebruik er van moesten nalaten om de zwakkere broederen het voor beeld te geven, dat men best kan leven zonder drank te gebruiken. Bij Kon. besluit van 22 Januari.no. 27,is als rechtspersoon erkend de «Amersfoortsche Schoolvereeniging", thans gevestigd aan de Paulus Buijs-laan no. 3 en 5 en wier Hoofd is de heer P. van der Sluys. In eerstgenoemd perceel wordt Lager-, in het andere Meeruitgebreid Lager onderwijs gegeven, in kleine klassen van ten hoogste 12 leerlingen waardoor de zorg voor eiken leerling grooter kan zijn en de kans om niet mee te komen kleiner wordt". We achten het een heslist voorrecht voor Amersfoort, dat deze bijzondere school van de goede soort hier onder de jongste Lager onderwijswet op deze soliede wijze is ver zekerd. Een advertentie in dit nummer geeft inlichtingen omtrent schoolgeld, inschrijving van leerlingen, enz. Het tweede elftal van «Quick" heeft, nog wel met vier invalid's, Zondag te Soesterberg het eerste van «Prins Hendrik" op haar eigen terrein geklopt 8—1. Heden werden ten Raadhuize aanbesteed het bouwen van een paardenstal en wagen- loods ten dienste van de Gemeente-reiniging, waarvoor werd ingeschreven door de heeren Veen en Lensing f1096, Boks f1080; E. de Bruyn, to Hoogland, f1075; K. van den Berg f1050; Keizer Wildeman f996; Meester Haansehuten 1988 Hemels f 980; Boshuizen f820; G. Wassink f733; en Bunnik f 659 gegund aan den minsten het maken en stellen van een ijzeren hekr bij den Lieve Vrouwe-toren, waarvoor werd# B. en W. hebben hedenochtend gegund de. levering van twee tonnenwagens aan H. C. Iepenburg voor f920 en die van éen beer wagen aan G. Blok voor f378. Voor de onderhandsche inschrijving onder stadgenooten-sraedenpatroons waren tien ge gadigden. Voor de tonnenwagens liepen de besommingen uiteen van f 1100 tot f920; voor den beerwagen van f470 tot f378. ^ingeschreven door: Rincke's ijzer-gieterij, te Amsterdam, f925 Van den Donker, f598 Gebr. Schild, te Enkhuizen, f 555Van Stokkum f559; Hennema Co.,} te Ede, f535; Gebr. Van Houtum, te Hilversum, f532; A. J. van Zwart, te Deventer, f519; Legeer, te Deventer, f488; Vring, te Am sterdam f440; en G. Blok, te Amersfoort, f 388.80 gegund aan den minsten inschrijver Wie zijn parapluie aan het Postkantoor hier mocht hebben laten staan, kan die terug krijgen aan het Bureel der rebuten, Park straat 31 te 's-Gravenhage. De barak voor besmettelijke ziekten is gister in gebruik genomen. Twee lijders worden er verpleegd onder tvphus- verschijnselen. Kookt uw melk als ge die niet betrekt van een boterfabriek. Daar wordt heel hard gewerkt in 't Politie bureau, want niet aileen de resultaten, welke men ziet, doch ook de massa schrijfwerk die bij ieder «geval" behoort, is verbazend. En toch moet de dienst geregeld doorgaan. Gister weer moesten twee minderjarige meisjes huiswaarts geleid; éen naar Enschede en éen naar Zwolle. Onder politie-toezicht is verbrand een af gemaakt Rijks-paard, dat voor consumptie schadelijk bleek. Een van valschheid verdachte gulden, die verleden week ten Politie-bureele werd gedeponeerd, bleek bij onderzoek aan 's Rijks Munt, slechts beschadigd te zijn. De Munt hield hem in en deed den eige naar een fonkelnieuwen gulden toekomen. Als we ook boven onze plaatselijke be richten hoofdjes schreven, zou hier moeten staan«Bijna een gerechtelyke dwaling". Een tijdje geleden werd aan den Koedijk een borstrok g( stolen, welke later hier werd opgespoord ten huize van een meer ongeluk kig dan bepaald slecht gezin. 't Heette, dat die borstrok was gekocht van een onbekend man en de politie, die zóó dikwijls te doen heeft met den «grooten on bekende" kwam er natuurlijk toe, den kooper te verdenken. De zaak werd geïnstrueerd; heel de papierwinkel, welke de Kinderwetten noodig maken (de kooper was nog minder jarig) werd in elkaar gsschreven, et tout le tremblement. De jongeu bleef «verdacht". Daar komen opeens gister een paar buur vrouwen het Politie-bureau binnengestormd «Kom gauw, die man van die borstrok is er. Buurvrouw houdt hem aan den praat". En wat daar verder volgde; de dames waren nogal aardig welbespraakt. De politie er op uit ende «onbekende man" bestond ditmaal werkelyk. Hij heeft volledig bekend en de jonge Van E. zal nu moeten voorkomen als getuige in plaats van als beklaagde. De politie heeft gister vermoedelijk een hoogst belangrijke vangst gedaan. Door de recherche werd in een hotel aangetroffen een opvallend keurig gekleed heerschap, vergezeld van vrouw en kindje, 's Mans fijne glaceetjes en zeer nieuwmodische schoenen trokken zóo de aandacht, dat de recherche, die van huis uit toch al heel vlug ergens een luchtje aan vindt, den man uitnoodigde tot nadere kennismaking. Telefoon en telegraaf werden te hulp §enoraen, zijn bagage aan 't station eens uchtig nagekeken en alras bleek, dat sinjeur zich zoowel te Deventer als te Zwolle had st huldig gemaakt aan diefstal en oplichting van parapluies en schoenwerk. Hij wist natuurlijk van niets, doch praatte zich op den duur zóo vast en werd zóo brutaal, dat de politie besloot de kennismaking verder voort te zetten en hem flink geboeid en solied bewaakt alvast deed opzenden naar Deventer. Bij fouileering werd op hem een groot aantal lombardbriefjes gevonden, zoo uit Am sterdam en Utrecht als uit Antwerpen, in welke laatste plaats nog een lang pak door hem is gedeponeerd aan het station; wellicht eok parapluies. Zou men den dader van den te Middel burg gepleegden diefstal van byna duizend parapluiën hebben gevat? In ieder geval komt grooten lof toe voor de activiteit der politie, die een zeer «lastigen Auslander" voorloopig heeft onschadelijk ge maakt. Het Kamerlid mr. A. baron Van Wijnber gen zal 8 Februari in «Velaers" te Baarn spreken voor de Chr. kiezers. Of de vergadering openbaar is, werd ons niet bericht. Zie iedereen in u-zelf, en u zelf in iedereen en laat af van 't zien van verschil overal. Prof. dr. S. S. Rosensteyn, uit Leiden, is in den ouderdom van 73 jaar gister te 'sGra- venhage overleden.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5