Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. "fifssns.- Correspondentie. Crimineel© statistiek I heu> die ei' PrÜs °P stellen, op de Kiezers- I onophoudelijk vrouwen en «chooi KjI UlWUPtUP sue us tien. ,ySt voor te komePD) dat d0 fatale terraijn vooral in de omgeving van de Meisjesscnooi. Het was 16 September van 't vorig jaar aldus schrijft Kijker in «De Telegraaf" dat wij een en ander meedeelden over de wijze waarop de Staat, door nauwkeurige boek houding van hetgeen de strafrechters in zijn dienst verrichten, overzichten verkrijgt van het aantal en de soort der gepleegde mis drijven, van den aard der onderscheiden verschijnselen jwelke daarmee gaan gepaard, en hoe die toe- of afnemen. Zijn deze cijfers eenmaal verzameld en naar verschillende werkwijzen in 't gelid gezet, dan treden daaruit da vragen en nooden des bonten levens naar vorendan komen uit de dorre getallenreeksen de euvelen der samenleving aan den dag; dan grijnst de sociale misère uit de zwarte cijfersrij, en voor de hervor mers komt menig wonde plek bloot te liggen, op wier genezing zij zich gaan toeleggen. En zoo is tbans de »Oimineele statistiek over 1903" verschenen, voorafgegaan door een inleiding van mr. J. R. B. de Roos, welke tevens een overzicht doet verkrijgen over den gang der misdadigheid in de laatste acht jaren. En daaruit blijkt dau, dat bet aantal veroordeelingen op duizend inwoners in die periode van 31.9 tot 28.8 is gedaald. Groot is die vooruitgang niet. Maar de «overtredingen" zijn van ruim zestigduizend tot honderd- twintigduizend gestegen, en dus nagenoeg verdubbeld. Dat komt natuurlijk door het steeds-toenemend aantal sociale wetten, waarin strafbepalingen voorkomen, maar ook door het immer stijgend getal der overtredingen tegen plaatselijke verordeningen. De Drank wet levert eveneens haar gewichtig contingent terwijl ook de vonnissen wegens openbare dronkenschap iu ons gezegend Schiedamsche vaderland niet ontbreken. Ons dunkt, met drie-en-dertig duizend vierhonderd drie-en tachtig kunnen wij tevreden zijn. De ötaut hoeft" zich dan ook niet te be roemen op zijn deugdzame aanschaffing van fraaie Tuchtscholen, want de papa's van de te 'dier plaatse verpleegden leveren rijkelijk hun aandeel in de onkosten, in den vorm van accijns op door hen verbruikt «gedistel- leerd". Wat betreft het terugvallen in de oude fouten, de zoogenaamde recidive, zijn de cijfers, schoon niet noemenswaard, dalende. Mr. De Roos is tc dien aanzien niet ongunstig gestemd. Maar het «Weekblad van het Recht" daarentegen legt en zeer terecht den nadruk op de omstandigheid, dat na de zwaarste straffen de terugval liet meeste voorkomt en stellig het snelste intreedt. De invloeden, welke den misdadiger weer naar de gevangenis terugdrijven, blijken tenslotte altijd weer krachtiger dan de vrees voorde straf. En dit laatste laat zich afdoende ver klaren uit de ziekelijke stelligheid waarmede iedere beroepsmisdadiger waant, dat hij niet gepakt zal worden. Daarentegen neemt het aantal veroordeelde vrouwen gelijkmatig af en is in die acht jaren met */5 verminderd. Percentsgewijs is bet aantal gehuwden hij de misdadige mannen kleiner, bij de vrouwen grooter dan dat der ongehuwden. Wij zien daarin een bewijs, dat veeleer een vrouw vermag den man ten goede te leiden, dan dat een man in staat is, het karakter zijner vrouw te buigen. En óok, dat vaker een vrouw haar echtgenoot, dan deze zijn vrouw gelukkig weet te maken. Maar oppermachtig boven alle andere invloeden blijft de drankduivel, het verma ledijde jeneverbeest, dat op den vrede en het geluk van het werkmansgezia loert. Daarbij komen al de oude opmerkingen en gegevens, het eene jaar vóór en het andere na herhaald, als in een noodlottigen dreun terug. De opneming ineen Rijkswerkinrich ting helpt volstrekt niets. Van de veroor deelden wegens «weerspannigheid" waren zeventig procent beschonkenacht-en-veertig procent der bedelaars en landloopers dito terwijl de Zondag, de erkende Christelijke rustdag, de hoogtij is der misdadigheid waarbij de llesch de hoofdschuldige is. Te recht teekent dan ook het straks-genoemde «Weekblad" hierbij aan: «De drankduivel blijft d e vijand". Tot levenslange gevangenisstraf werd nie mand in 1903 veroordeeld. Eigenaardig is 't nog, uit deze stat istiek te huoreri, dut mishandeling meest 's zomers, en diefstal vooral 's winters voorkomt. Liefde in den zomer; armoe in de kou. Van liefde korat nijd, van nijd de strijdlust. Van armoe komt honger, en van honger de rooflust. De conclusie is alzoo eenvoudig genoeg: wie wat goeds wil doen in het leven, zorge, dat ieder zijn brood kan winnen, en zoo min mogelijk gebruik make van alcohol. Bestrijd honger en dorst en gij zijt moester der mis dadigheid. daarvoor is 15 Februari. Tot Voorzitter van de vereeniging «Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer" is gekozen de heer Gijsb. de Jagertot Onder-voorzitter de heer H. G. Bosselaar. lijst voor te komen, dat de fatale termijn i voomi iu <»c wuj6v....a •-- J 1 De ongelukkige is heden vervoerd naar het Krankzinnigengesticht te Utrecht. Men deelt ons mede, dat de proef, door de *Ned. Stofbestrijding-Maatscbappij ten paleize Soestdyk genomen, goed heeft voi- Een eigenaardig geval is daarbij gcconsta- On'der de vele kleeden was er een, dat op de gewone wijze was uitgeklopt en oen avond te voren ten paleize werd atgelevera, doch den beambten der maatschappij niet voldoende gereinigd voorkwam. Het werd nu met de stofzuig-machine be handeld en daarbij bleek, dat liet evenveel stof bevatte als de kleeden, die nog niet waren opgenoirn Ten duideujkste bleek hieruit, dat het opnemen der kleeden overbodig en tegelyk, onnut is. Leed moet verwacht, leed moet verdragen eo tot ons voordeel gebruikt worden. Door de vereeniging «Handelsbelang' te Middelburg is een schrijven ontvangen van den Directeur-Generaal der Mij. tot Ex lot- tatie van Staats-Spoorwegen, waarin hij ver klaart, aan het verzoek om vervroegde vu- cantiekaarten niet te kunnen voldoen. Hef besluit tot uitvoering van de urtt. 6 on 35 dar Drankwet zal eerstdaags worden bekend gemaakt. Voor de zooveelste maal herinneren we Mej. A. G. var. den Berg is benoemd tot onderwijzeres te Hulshorst. Mej. Georgine van Aaken is Maandagavond opgetreden bij het concert van de «Zutphen- sohe orkest-vereeniging" en heeft tiaar een reusachtig succes gehad. Stormenderhand veroverde zij haar zeer aandachtig en groot auditorium door haar buitengewoon gloedvol vioolspel. Van 1 Mei lot 29 September worden van de Hoogere Krijgsschool in dit garnizoen gedetacheerd; bij het 1e regiment huzaren de 1e luitenant H. Zeeman, van het 4e regi ment infanterie, en bij het le regiment veld-artillerie de Ie luitenants J. Kooiman, van het 5e, en E. H. van den Akker, van het 6e regiment infanterie. Amersfoort is een der 12 garnizoenen waarbij de Israelietischelolelingen der lichting 1906 zullen worden ingedeeld. Van die lichting worden ingedeeld bij het le regiment veld-artillerie uit de provinciën Utrecht, Noord-Holland, Friesland en Zuid- Holland respectievelijk 60, 68, 36 en 1 lote- lingen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van «Patrimonium" werd definitief opgericht een gemengde zang veree iging dier afdeeling. We hebben Dinsdagavond gebruik gemaakt van de uitnoodiging om de tweede uitvoering van het mannenkoor «Zanglust" bij te wonen zij was alleeu toevankelijk voor genoodigden. Een zeer groot aantal invitaties moet wel zijn rondgezonden, want de groote zaal van «Amicitia" was stampvol; tot zelfs in de deuren zat of stond menen men was heel gul met bijvalsbetuigingen. Als men nagaat, dat het koortje nog niet ten volle twee jaar bestaat, dan mag getuigd, dat het den zangers, onder wie zeer goede stemmen schuilen, ernst is om iets goeds te geven. Zelfs werden eenige nummers niet onver dienstelijk a cappella gezongen. Eenige dilettanten zorgden voor een strijkje. Maar waarom sluiten ook deze zangers zich niet aan bij «Toonkunst"? 't Is hun toch slechts te doen om beoefening der zangkunst en als, in plaats van de vele kleine koortjes, allen samenwerkten, zou hier een zangver- eeniging kunnen komen, d e heel wat zou kunnen praesteeren. Gisteren avond in «Amicitia" een Hink gevulde zaal bij Sols er en Hesse. Eerlyk gezegd we hadden 't gehoopt en verwacht als inen in Februari komt, dan moet men iets anders te hooren geven dan in de week van de kermis dat de optredenden hun onmiskenbare talenten ons in wat beter3 te waardeeren hadden gegeven dan in het genro van de meeste nummers. Solser en Hesse als «kermislui" ze hadden goede momenten Trees was wel eens aardig 't droog komieke, de lyne ironie van haar partner gluurden even om den hoek bij diens definitie van de Tweede Kamer, maar we hooren beiden liever in voordrachten ,in rok", figuurlijk en letterlijk bedoeld. Hoe jammer, dat het tweetal geen andere voordrachten van wat hooger intellectueel gehalte koos. Juist daarin kunnen zij zooveel geven; juist daarin treedt het eigenaardige van hun zeggen zóo op den voorgrond, daarin weten zij met éen woord, met éen geste soms hun publiek tot een schaterend lachen te brengen. Wat hadden we hen gaarne ook in dat genre, dat zij in alle onderdeelen machtig zijn, gisterenavond toegejuicht Mevrouw HesseSlauderofF acteerde soms heel aardigin het „iluitnummer" kwam dit 't meest uit. Doch dat kan alleen voor gedragen, door iemand die het llute-a-bec ten volle meester is. De heer Gontran gaf in zijn geure, wat er van te maken valt! Maar werkelijk, «geestigheden" als in die «zuigelingsgeschie denis", pakken misschien een Vrijdagavond- publiek van een kermisweek, maar wc zouden hen, die ze gisteren avond aanhoorden, onder schatten, als we aannamen, dat ze in goede aarde vielen. Maar al heeft de voorstelling dus wel niet beantwoord aan de verwachting, toch werd er talent en een aeer zeker iets eigenaardigs genoeg in gegeven om te wenschen, dat het viertal met een beter gekozen programma hier nog eens optrede 1 Waarlijk, als dit gezelschap weer eens een volle zaal wil hebben, mag het wel zorgen ook met minder oudbakken kost te komen. Solser en Hesse kunnen zóo goedhoe ze dan niet wijzer zijn geweest en eerst hel terrein wat hebben verkend. 't Was een geduchte tegenvaller. Eenigen tijd geleden vestigden we de aan dacht op een beklagenswaaruigen jongen, die Renpaarden. De heer H. F. Bultman Hzn. rekent de lezers van de „Ned. Sport" voor, dat zijn renstal, hoewel die op het lijstje der winnende eigenaars bovenaan staat, in 1905 ruiru floOOU meer aan uitgaven vorderde dan het bedrag van de door hem behaalde prijzen (f 22 285). oor de verzorging en voeding van een renpaard rekent hij f 15 per week. Apenspel. Te 's-Heerenberg, waar de zucht om de Raadsvergadering grootendeels in het geheim te houden nogal groot is. vergeleek het raadslid Jansen de Raadszitting bij een apenspel en noemde het „laffe kunsten om altyd in het geheim te vergaderen". Als vulling van kussentjes voor zieken, die iu rug of op andere plaatsen ondersteund moeten worden, raadt Zuster Bergstna in „Nosokomos" papier aan. Men neemt eenige couranten en knipt deze in lange, smalle reepen, bijv. van 3 by 15 cM.,en vult hiermede 't sloopje tot de gewe..3chte dikte. De zoo verkregen kussentjes zijn zachter dan die van houtwol en tevens gemakkelijker op te schud den, alsook te vernieuwen. Hel opnemen van Ingezonden stukken bewyst niet, (lat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie. Tyr voorlichting van het publiek verzoeken wij U beleefdelijk, het volgende te willen opnemen. Bij voorbaat onzen dank betuigend, Hoogachtend. Uw dw., Scheltema Holkema's boekhandel. De lteiubraudt-herdenking op 15 Juli a.s. Onder de aankondigingen van verschillende uitgaven, die bij gelegenheid van de a.s. Rembraut-viering reeds uitgekomen zijn of verschijnen zullen, misten wij tot heden nadere berichten betreil'ende de boeken, die ingevolge opdracht van de Rembraudl-commisse het licht zullen zien. Het is ons daarom aange naam, thans te kunnen melden, dat van de biographie, welke de heer Jan Vetb ingevolge opdracht der Commissie schrijft onder den titel: «Kort begrip van Rembrandts Leven en Kunst", twee uitgaven zullen verschijnen en wel: eene octavo-uitgave, ongeveer tien vellen druks beslaande en versierd, met 50 afbeel dingen naar etsen en teekeningen; en eene mooie kwarto uitgave, met eenigszins meer uitgebreider tekst welke 100 afbeeldingen van werken van den meester zal bevatten, n.l. 50 afbeeldingen van etsen en teekeningen en 50 photogravures naar zijn schilderijeu. De laatste zullen werkelijke photogravures zijn, stuk voor stuk met de hand op de platen- pers gedrukt en wei te onderscheiden van de surrogaat-procédés welke, vau de snelpers komende, als photogravures in don handel worden gebracht. Dit prachtwerk zal in tien afleveringen het licht zien, zoodat iedere aflevering behalve den geïllustreerdcn tekst 5 photogravures bevatten zal. De schilder Jan Vetb is als consciëntieus auteur en criticus genoegzaam bekend toch schijnt het niet overbodig, er nog op to wijzen, dat het hier niet geldt een tnin of meer haastige, ingevolge opdracht der Com missie, geschreven biographie, maar dat de heer Veth al reeds gedurende jaren een j .tu{lie Fembrandt's leven en kunst m h® I .ieze biographie geen droge studie worieu nmt .vlgemeon be.etteljjk Beschreven B\ïXTxll 'oTvffir, Juli a.s. ver- w-fnön ^le eerste aflevering van den reeds Snditïdei) Rembrandt-Bübel onder re- SS'iSSS mhé do laatste van het origineel bijna mul f,L niet te lang als men bedenkt, soreid zijn ovei geheel Europa en Noo Amerika, zoowel in particuliere verzamelt»- gen uls in musea. Verax Wel neen. »Reg' dieh man nicht ufl" zouden we vroeger gezegd hebben. Die zaak komt best in orde en spoediger dan ge wel vermoedt. Ook gij hebt toch we1 gezien, dat Fluridor is Célestir eu Celestin is Ho- ridor. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Als de ziekte tegen U is, zullen de Pink Pillen met zijn. Aan hen die aan rheuiualiek lijdon. Als voorbeeld omtrent de waarde der Tink Pillen laten wij hieronder twee attesten volgen.- Voor eenigen tijd ontving de iiruia Blukpoel, drogist. Witte de Withstraa: te'sGravenhage, heibezoo* van Mej. Maria van Rossom, wuuende 48 Koningsplein, die bet volgende attest uit eigen beweging afgegeven '"S.dar.aUv esn J«r «f vier ik ISUeeUe hevige pijnen iu deu rug en de heeneo, hetwelk soms zoo erg was, dat ik te bed moest blijven. Zelfs nog verleden zomer moest ik nog thuis big ven, want als ik maar eveu liep, bad ik pyu iu den rug die hoe langer hoe erger werd en voelde my zeer ver moeid. Thans kan ik naar waarueid verklaren, dat sedert ik eenige doozen Pink Pillenh eb gebruikt, dat alles verdwenen en dauk ik aan deze pillen myne tegenwoordige gezondheid eu levenslustigheid." Het volgend attest werd ons gegeven door den heer C'. Kruiselbrink, te Winterswijk. Ziehier wat hij ons schrijft: „Mijn vrouw was erg lijdende aan rheumatiek in de beeDen, zooilat zij met moeite kou loopenzelfs wanneer zij te bed lag, bad zij pijnen. Door het gebruik vau eenige doozen werd zij langzamerhand beter, wij hebben de bebaudeling voort gezet, en kan U verklaren geen beter geneesmiddel ooit gekend te hebben want tegenwoordig klaagt zij niet meer over de geringste pyu, eu ik raad ze een ieder aau en tevens de bebaudeling uiel uit te stellen, want van af den dag dat men mot de bebaudeling begiut. be gint ook de geueziug," De jicht eu de rneumatiek zijn nauw verwant met de maagziekten. Zy komen voort uit eene onvol doende voediug en zyu nog te gevaarlijker daar zy achterhoudend zijn. De Pink Pillen die op de apinsels aer maag werken, wekken de werkingen der spieren van dit orgaau op en doen klieren werken die de maagsappen afscheiden. Als de spijsvertering goed is, zal het urine zuur zich niet meer door het lichaam verspreiden, eu zal daarentegen er uit ver dreven worden zooals hel behoort door de sfscboi- dingsorgauec en niet meer door onze weefsels, spieren loopen al waar het de rheumatiek veroorzaakt om zich verder in de gewrichten der vingers, feuieim vast te zetten waar het de jicht veroorzaakt hetzy in de blaas en in de nieren wat men graveel noemt. De PiDk Pillen zyu onovertreflelyk legen bloed armoede, bleekzucht, algemeeue zwakte, maagkwalen, rheumatiek, neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, f9 per doozen verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Steiger 27 to Rotterdam, en Apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij A. VAN de Wsa, dro gist Ijangestraat 23, te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. liet namaaksel der Pink Pit len heeft nog nooit iemand g.;- a nozou. lÜBllJ 1HK 1) Afbeelding der doos: WSHJïruoNNesB) Burgerlijke stand van Amersfoort. vau 24 tot 31 Januari 1906. GEBOREN: Alburtus Philippus Petrus, z. vau Thomas Hendrik us Putman en Gerarda Maria Schop. Piet, z. van Johannes Gerrit Pothoven en Aartje van de Water. - Antonia Maria Ber- nardina, d. van Gerard us Luseur en Barendina den Enting. - Christina Gysbertha, d. van Evert van de Reek en Jannetje van de Visch Maria Wilhelmina, d. van Gurnelw Funteiiii onArnolda Riksen. - Tjerkje, d. van Frederik Lij hold en Romkje Visch. - Petronella Maria d. van Dirk van der Linden en Jacoba Peetnan. Maria Alberta, d. van Maria kremers. - Susanna, d. van Rinsko van Houten. - Jan z. van Jan Tiggelaven en Maria Plaggen hoef - Dina Catharina Maria, «1. van Hendrik Toms en Maria Magdalena de Bruijn. Johannes, z. van Peter Hermans en Anna Cornelia Maria Mark. - Maria Lhristina d. van Dingeman Jol.anr.es Ruiten berg en Geertrun Meyer. - Willem z. van Eyeit van de lol en Arrisje Polman. Willem Frederik Hendrik, z. van Wouterue Tabemal eu Johanna Boks. Hendrikus z'\a" t{?°? J£n ,Boon Maria Blieken- daal. Elisabeth, d. van Johannes van Es

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2