Stadsnieuws. rtó#e4^SelSle'U' -niT-rr JSÏÏ.HS-'MÜI- Militaria. Ingezonden. bescheiden beurzen de kans om een premie te trekken, is vrij gunstig en ze zijn soliede. Voor den middelstander, want vooral die koopt Brusselsche lootjes, is daarom de vraag of zij volgens de nieuwe Loterij wet verboden zijn, nu ae 2Vj °/0 leening wordt geconver teerd in een 2®/#, van groot belang. Er bestaat onzekerheid en deze is verleden week zelfs in de Eerste Kamer ter sprake gebracht. Onzekerheid of die lootjes voortaan in ons land mogen worden verkocht en ge annonceerd. De administratie van »De Gelderlander" heeft thans een principieele beslissing uit gelokt. Het blad schrijft daarover; Wij kunnen mededeelen, dat er in deze zaak weldra jurisprudentie komen cn de door den Minister van Justitie gewenschte rechter lijke uitspraak spoedig in eerste instantie vallen zal. De administratie van »De Gelderlander" nl. had, meeuende dat zulks niei onder de Loterij wet viel, in haar no. van 16 Januari 1906 een advertentie opgenomen van de «Banque auxilliuire de la Bourse", te Brussel, houdende aankondiging van conversie en aan bieding van gelegenheid tot inschrijving op nieuwe 2 percents-stukken (leening Brussel). Deswege is tegen de maatschappij «De Gelderlander" proces-verbaal opgemaakt door de Njjmcegsche gemeente-politie, en de kan tonrechter heeft de behandeling van deze zaak vastgesteld op Vrijdag 23 dezer. Daar het hier een principieele wetsuitleg geldt, zal het Departement van Justitie ook al zou hij eventueele veroordeeling de uiteraard geringe boete de gedaagde geen aanleiding geven om in beioep te komen vermoedelijk wel door het O. M. appèl doen aanteekenen om dusdoende te geraken tot die beslissing in hoogste instantie, welke de Minister voor het vaststaan van jurisprudentie noodig acht. Van den uitslag dezer rechtzaak zal het afbangen of de Minister van Justitie zal overgaan tot het voordragen van een wijzi ging in de Loterij wet 1905. den, opdat, zonder overwegend bezwaar, een appeltje voor den dorst kan worden overge legd. En, dat de Rijkspostspaarbank hiervan in steeds klimmende mate mogen getuigen 1 Men vraagt ons plaats voor het volgende jaars-overzicbt. Gedurende de maand Januari van onder staande jaren zijn aan de kantoren der Posterijen ingelegd en terugbetaald de vol gende bedragen Ingelegd: in 1906 f 7065585.21, in 1905 f6 061118.48. Terugbetaald in 1906 f 5 238 53455»/., in 1905 f 4 625 786.25»/,. Saldo: in 1906 f 1 827050j65V2, in 1905 f 1 435 332.22»/2aantoonende voor 1906 in de maand Januari, bij vergelijking met de uitkomsten in die zeilde maand van het vorig jaar, een exeeptioneele vermeerdering vau den inleg ad ruim 1 millioen, en van het saldo ad ruim 391 000 gulden. Vermoedelijk is aan dezen buitengewoon grooten vooruitgang niet vreemd de pro paganda, in de eerste dagen van dit jaar gemaakt, en met groote welwillendheid door onderscheidene Persorganen belangloos ge steund. Wij doelen hier op de pogingen, aangewend om de fooien, welke in dien tijd doorgaans mildelijk vloeien, den weg naar de postspaarbank te doen t-pgaan. Op 31 Januari 1905 was aan de 1122J619 inleggers verschuldigd: f121 839545.36»/^. Op 31 Januari 1906 bedroeg dat saldo (met inbegrip van, naar schatting, ruim 3 roilioen gulden aan bijgeschreven rente) verschuldigd aan ongeveer 1196000 inleggers, ruim f131810000. Alzoo in het tusschenliggend tijdvak van een jaar bijna f 10 000 000 meer. Op 1 April 1906 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Rijks postspaarbank in werking trad. Hoe die instelling zich sinds heeft ontwikkeld, blijkt voldoende uit de hier vulgeude gegevens: Tegoed aan het einde vau 1881 f858 622.85»; aantal boekjes 22831. Tegoed an het einde van 1905 omstreeks f 130 millioen aantal boekjes 1 184 316. In hoeverarbeid, spaarzaamheid en overleg deze kapitalen hebben gevormd, is uiteraard niet met wiskundige zekerheid te zeggen. Vermoedelijk hebben ze, naast andere omstandigheden, in groote mate tot die kapitaalvorming bijgedragen. We denken hier niet zoozeer aan de terzijde gelegde groote geldsommen, die uitzonderingen zijn, dan wel aan de kleine, welko waarborgen tegen de nooden van den kwaden en de gebreken van den ouden dag. Niet dit verkregen kapitaal op zichzelf is het, dat waardeering afdwingt, maar wel de arbeid, de spaarzaamheid en het overleg, waarvan het de vrucht is. Dat het sparen een deugd is, behoeft niet voor de zooveelste maal te worden verkon digd. De waarheid daarvan werd reeds erkend door den wijzen Koning Salomo, toon hij leerde in zijn Spreuken„In de woning des wijzen is een behoorlijke schat en overvloed, maar de dwaze mensch verkwist alles". Toch mag het velen nog wel eens worden voorge houden, dat spaarzaamheid de zorgeloosheid bestrijdt en do verkwisting bant, Hopen we, dat de tjj«J niet verre meer is, dat alle eerlijke arbeid goed beloond zal wor Voor de laatste maal in dit jaar herinneren we er aan, dat in deze dagen de Kiezerslijst wordt opgemaakt. Wie zich niet vóór Donderdag a. s. opgeeft, verspeelt een jaar lang de kans om mee te kiezen. Niemand, die nog geen kiezer is en recht heeft het te worden, verzuime zijn plicht. Bij beschikking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat j voor den nieuwbenoemden botervisiteur J. J. C. Jurling Beek de opsporing, bedoeld bij art. 6 der Boterwet, zich zal uitstrekken tot het geheele Rijk en dat zijn standplaats zal zijn Utrecht. De heeren W. Croockewit W. Azn. en jhr mr. dr. E. A. van Beresteyn zijn benoemd tot gewoon lid van het Historisch genoot schap te Utrecht. Majoor jhr. E. A. Teding van Berkhout is met ingang van 1 Mei teruggeplaatst van het 5e regiment infanterie bij het regiment grena diers en jagers. Aangezien het voor Rijks-rekening huren van woningen ten behoeve van gehuwde militairen somwijlen aanleiding geeft tot eigenaardige bezwaren en veelschrijverijen administratief werk veroorzaakt, ligt het in het voornemen van den Minister van Oorlog om, eenvoudigheidshalve, zekere categorieën van militairen in het genot te stellen van een jaarhjksche schadeloosstelling voor het gemis van vrije woning, in stede, te hunnen be hoeve, woningen te doen huren, zooals reeds ten aanzien van administrateurs van militaire hospitalen, apothekersbedienden en admini strateurs van verplegingsinrichtingen wordt gehandeld. De bevelhebber in de 2e militaire afdeeling is reeds uitgenoodigd te willen doen nagaan of aan een zoodanige regeling overwegehde bezwaren verbonden zijn. Lotelingen der lichting 1906, in het bezit van het bewijs van «Militaire bekwaamheid", «Lichamelijke geoefendheid" uf «Militaire bekwaamheid en Lichamelijke geoefendheid", die wenschen ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, worden er aan herinnerd, dat zij hun «laar toe strekkende aanvrage, vergezeld van een der verkregen bewijzen van geoeleridheid, moeten zenden aan den Provincialen adjudant in de provincie, binnen welke de Gemeente gelegen is, waar de loteling voor de Gemeente is ingeschreven, en welindien zij bestemd zijn om ter volledige oefening te worden ingelijfd vóór 15 Februari a. s., en indien zij tot korte oefening zijn bestemd vóór 1 Mei d.a.v. Lotelingen der lichting 1905, die alsnog in 1906 moeten worden ingelijfd en in het be- zitzijn van vorenbedoeld getuigschrift, hebben eveneens aanspraak op inlijving bij bet korps en in het garnizoen hunner keuze, voorzoo- veel zulks met de belangen van den dienst en met «Ie bij de verschillende korpsen en korpsonderdeelen opengevallen plaatsen is overeen te brengen. Tot het doen gelden van hun aanspraken handelen zij op gelijke wijze als hiervoren ten aanzien van de lote lingen der lichting 1906 werd bepaald. Het verdient aanbeveling om in de aan vrage meer dan Óen korps of éen garnizoen te vermellen, in de volgorde zooals deplaat* sing door hen het moest wordt gewenscht. De nieuwe lokalen van de Sociëteit «Ver- eeniging" zullen aanstaanden Zondag op feestelijke wijze worden in gebruik genomen. De heer Lohoff, die nog tot Donderdag in Amicitia'' kiuematograa ('-voorstellingen geeft doet alles om zijn publiek te gerieven, dat nogal verwond is door de gebroeders Alberts. De phonograaf, welke Zondagavond de entrc- actes aanvulde, was gfsteravond reeds ver vangen door een uitstekend pianist, die er al vr|j aardig slag van krijgt, passende muziek te rnrken b|j de verschillende nummers. Was do eerste rang Zondagavond maar weinig bezet, gisteravond was dit het geval met den der<len rangecu zeer vanzelf sprekend verschijnsel trouwens, waar de arbeidende stand op werkdagen moeilijk van buis kan en bovendien èn verleden week het «Nut" èn morgenavond «Jubal" volksavonden inrichtten. 't Wil ons voorkomen, dat du films van den neer LohofT korter zijn dan die van de Gebroeilers Alberts en ook dat «Ie projectie achteruit de zaal niet zoo mooie beelden geeft als die van laatstgenoemden. De heer LoholT geeft ook wat veel te zien, en dit te vele vermoeit op den duur. Naar de zingemle en sprekende beelden hebben we gisteravond echter tevergeefs uitgekeken en geluisterd. Daarover kunnen we ditmaal dus nog niets rnee'ieelen. Heel mooi was het slotnummer, de ge schiedenis van Klein-Duimpje, een bepaal meesterstuk van scènerie en colonet, aa ongetwijfeld ook de jeugd, morgenmiddag bij de Kindervoorstelling, zal doen opgetogen zijn. Vermoedelijk zal in het einde dezer maand in «Amicitia" hier een voorstelling worden gegeven door het «Amsterdamsch operetten De afdeeling Bussurn van „Toonkunst geeft Zaterdag acht dagen een Mozart-avond met medewerking vim Bram Eldring, mej. Joh. van Linden van den Heuvell en eenige leden van het orkest van het Concert-gebouw te Amsterdam. De heer J. D. Reiman, Secretaris der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" hier ter stede, is gaarne bereid den leden nadere inlichtingen te geven. Men zie overigens de bekende rubriek in dit nummer. Hoogst waarschijnlijk zal dr. Wiillner binnenkort te Utrecht nog een concert geven en dan met het Stedelijk orkest. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde acht personen uit Nijkerk en Hoevelaken, beklaagd wegens diefstal van hout ten na- deele van de Gemeente Amersfoort, ieder tot óen dag gevangenisstraf. Zjj eischte tegen twee 18-jarige jongens van hier, die halt' Januari hier ijzer hebben gestolen, ieder twee maanden. Der Dritte im Blinde, een 19-jarige, hoorde als recidi vist een maand meer tegen zich ehchen. Op uitnoodiging van de R. K. kiesvereeniging, (we hebben intijds daarop gewezen en ook op de zeldzame gelegenheid om die bijeenkomst ten einde bij te wonen), trad Donderdagavond in de groote zaal van „Hotel Velaers" te Baarn, die flink bezet was, als spreker op het Kamerlid mr A. M. J. baron Van Wijnbergen over den po lieken toestand des lands. De „Hiiv. Crt." geeft daarvan bet volgende verslagje Hoe die toestand in werkelijkheid ia, weet niemand daar de eenige man, die het weten kan, n.l. de beer Goeman Borgesius, maar aldoor het stilzwijgen bewaart. Het „zwijgen als Bor gesius" wordt langzamerhand een spreekwoord. Wel weten we, dat de toestand geheel verward is en deze verwarring vindt haar grond in de valsche verkiezingsleuzen van 1905. Hoe staat het nu met de politieke partijen? Rechts is de coalitie steviger dan ooit, omdat de Christelijke partijen elkander in de afgeloopen vier jaar hebben leeren kennen en waardecreu. De liberalen hebben getracht, het „verdeel en heerach" in toepassing te brengen, doch dat is hun mislukt. Op de rechtsche coalitie kan een regeeringsprogram gebouwd wordenop de linksche niet, daar de linkerzijde hopeloos ver deeld is. Spr. gaf nu eenige staaltjes van de eensgezind heid links, welke zich uit in ontevredenheid on«ler alle groepen. De Vrijzinnig-democraten zijn niet eens gekend in de samenstelling van het Kabinet. De heer Van Raalte heeft zitting genomen op eigen gelegenheid, doch niet als Vrijzinnig democraat. De eerste aanleiding tot den bedorven toestand is geweest het blanco-artikel, waarmee men de kiezers zand in de oogen heeft gestrooid; doch dat is van de Unie-liberalen niet te verwonderen, daar volgens den heer S. van Houten de onoprecht heid bij de Unie-liberalen tot een beginsel ver heven is. Als gevolg der verkiezingen hadden we moeten krijgen een anti-clericale Regecring. Het tegen deel is echter geschiedt, daar de Regeering zich aandient als verzoeningsgezind. Van de personen der Minister» is tot heden niets kwaads te zeggen. Toch kan men niet zeggen, dat het Kabinet tot op dit oogenblik veel geluk gehad heeft. De vorige Regeering is steeds beschimpt om het intrekken van wetsontwerpen, doch de tegen woordige is in niet geringer mate in het zelfde euvel vervallen. Men heeft erg gesmaald op de slechte wetten van het vorig Kabinet, doch hoe treurig zat het eerste wetsontwerpje van het tegenwoordige tot splitsing van een Departement in elkaar _lin dan het verlof van Minister Kraus! Het Kabinet kan hicruan niets doende schuld daar van ligt bij de heer Borgesius. Men heeft de rui» van Minister Kraus genoemd een eer voor het land; maar'dan toch niet voor de liberale party, daar hieruit blijkt, dat er maar éen persoon geschiktheid voor de portefeuille yau Waterstaat bezat. De rechterzijde zal de Regeering zooveel moge lijk steunen en niet als de vorige minderheid haar voortdurend tegenwerken. Het volk en de kiezers moeten weten, dat het kiesrecht vraagstuk voor de eerstvolgende vier jaren geheel van de baan is; dat er van de sociale wetten wel niets zal komen. Hebben we van de huidigo Regeering nog niets gekregou Het antwoord zullen we op onze belastingbil jetten kunnen lezen: tiea opcenten meer op de be.' -sting. Met een woord van dank door den Voorzitter werd de vergadering hierop gesloten. Dobat werd niet gevoerd. De anti-revolutionuairo «Bunschoter C'ou rant" heeft opgehouden te bestaan. Haac lezers zullen voortaan ontvangen «De Nieuwe Baarnsche en Bunschoter Courant". Aan het Bureau van politie te Hilversum is als gevondon gedeponeerd: een porte- monnaie waarin eenig geld, een hond, een dames-horloge, een brillont, een wissel, een sprei, een handkar en een bank. li ~~n Correljé, thans undei- Mejuffrouw H. tara Ut,eri, scliool te wjjreres aa" '^betrekking benoemd aan De lieer Ter^w2tS«7»rAcMio^ BurBemeeetór vau Vrijdag worden «eïostadeerd- Mr. H. W.vaÓAachvan WJcMuljar, de Tweede Kamer VOO le„ v00l. de alles. - Bij de W-tóXTst gebruikelijk, .w W'to; wstónUter met beslistheid afcewezeo en toen de opmerking m het mondeling debat opnieuw ter tnrtte de Minister de opponenten, eens een TOOtbeeld van 'e duur Touwen te nuemem De Minister nam het opnieuw op vuoi de militaire genie, die in haar ontwerpen ut. sl uitend rekening houdt metJe door de autoriteiten en de gebruikers aan haar bouwwerken -«onlen gesteld. Ik geloof, da: er van het dure bouwen der genie een zeer recent voorbeeld kan ge noemd worden. Het is gekweten uit de wet tot aauschaiiiug van snelvuurgescliut. Men weet, dat het velilkannn, dat thans door een snelvurend type wordt vervangen, in de parken in «fe open lucht werd bewaard. Voor iederen vuurmond was een uil eigen middelen vervaardigd, meestal verplaatsbaar houten afdakje, dat het kanon, niet de raderen, op de parkplaats voor regen, enz. beschutte De invoering van het snelvuurgeschut maakte voor dit nieuwe materiaal meer voorzorg gewenscht. Door de betrokken auto riteiten was voorgesteld om de vuurmonden in zoogenaamde dokloodsen op te stellen, uie uit een dak op palen bestaan. Men had dan de eenvoudige ruimten verkregen, den langen voor- en achterkant geheel open, waarin op de groote boerderijen het landbouwgereed schap bewaard wor«lt. Maar dat soort «bouwen" verwierp de militaire genie zoo ver mogelijk. In de cou ranten heeft men kunnen lezen, dat in de garnizoenen waar bereden-artillerie aanwezig is, gebouwen zijn aanbesteed van f22000 tot f240001! Dit zullen nu wel uitnemende gebouwen zijn. De stap van eeu houten hoesje tot deze gebouwen is echter groot en ik kan verzekeren, dat bij de bereden artillerie maar éen oordeel is over dit doelloos en dwaas- duur bouwen der genie. A. C. Het opnemen vnn Ingezonden stukken Bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt niet hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte redactie, Als belanghebbende bij het iu stuud houden vun de hoogste klassen dor openbare Jon gensschool, Hoofd de heer C. J. van der Nagel, z|j het mij vergund, eenige ruimte te mogen verzoeken iu uw geucht blad, om ook het voordeel te bepleiten. Het mag al waar zijn dat, tengevolge van verschillende oorzaken (wuuronder de gestelde eischen voor het admissie-examen van de Iloogere Burgerschool alhier) de 7e en de 8e klasse der openbare Jongensschool slechts 10 leerlingen tellen, ik voor mij zou het een ramp voor Amersfoort vinden, als deze in richting werd verminderd uiet «Ie 2 gewraakte klassen. Wat toch is het geval Men mag aannemen, dat in den regel eon jongen van 12 jaar de 6e klasse heeft door- loopen. Waren de 7e en de 8e klass'" er niet, dan zou men zijn jongen van school afnemen, indien men hem om verschillende redenen niet op de Hoogere Burgerschool wilde laten gaan. Deze inrichting past niet ieder, hoofd zakelijk afhangende van in welke richting liet verdere onderwijs moet gestuurd worden en ook al om financieole redenen. Juist het tijdstip tusschcn 12 en 14 jaar is een zeer lastig tijdperk. Op Normaal- en Kweekschool worden de iongelui eerst toegelaten, als ze 14 jaar zijn. Bij de Spoorwegmaatschappijen kunnen ze óok al niet geplaatst worden vóór zo den leeftijd hebben bereikt van 15 jaar. Adspi- ranten voor hel examen van klerk bij de Posterijen en Telegrafie moeten 18 jaar zijn. Op 12-jarigen leeftjjd neemt men zijn jon gen nog niet in zijn zaak op.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2