Dinsdag 27 Februari 1906. No. 7164. 55e Jaargang Feuilleton. Een Smokkelpartij. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden «ranco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale», olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke rogel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. 'ostbus 9. Telephoon 19. K ENNISGEVINUEN. Drankwet. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 37 der Drankwet, lirengeu' ter openbare kenuis, lo. dut bij hen i.t ingediend een verzoekschrift oin verlof tot verkoop vao nlcoliolhoudenden drank, anderen dan sterkendrauk, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door DIRK van JAARSVELD in du achterkamer in bet perceel Kroontjesmolen, no. 11, alhier; 2o. dat binnen twee weken nu deze bekeadma- king ieder legen bet verloenen van het verlof schrif telijke bezwaren bij Burgemeester eu Wethoudors kan inbreugeu. Amersfoort, 26 Februari 1905. De Burgemeester, WUIJTIERS' De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- raeente AMERSFOORT brengen, onder verwijzing naar hunne bekendma king d.d. 15 Januari jl., in herinnering aan belang hebbenden en meer in het bijzonder van hen, die in 1905 eene afwijzende beschikking hebben ontvangen op hun verzoek om verlof, omdat de lokaliteit niet voldeed aan de volgens art. 36, 2e lid der Drankwet Sesteldo oischen dat volgens het gewijzigde art, 65 ier wet deze eischen niet gelden voor eene lokaliteit, waaromtrent een verzoek om verlof wordt ingediend vóór 1 Maart 1906, mits de verzoeker op 15 April 1905 het bedrijf (verkoop van alcohol houdenden drank, anders dan sterkendrank, voor gebruik ter plaatse) in die lokaliteit uitoefende. Amersfoort, 26 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEliT KROESE. HET NUT. Veel vroeger dan in andere jaren houdt de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heden en morgen haar Algemeene ledenver gadering hedenmiddag te Monnikendam, hedenavond en morgen te Amsterdam. Dat ongewoon vroeg vergaderen, anders geschiedt het na Pinksteren, houdt verband met den lOOsi.on gedenkdag van het over lijden van den stichter der Maatschappij, Jan Nieuwenhuijzen, op 27 Februari 1806. Hij werd 1 September 1724 geboren te Haailem, waar zjjn vader leeraar was bij de Doopsgezinden, en bestemd voor den boek handel, doch zyn vroomheid, helderheid van geest en groote bekwaamheid brachten zijn geloot'sgonooten in zijn geboortestad er toe, hem in hun midden als leeraar te doeu optreden. Zoo werd hij in 1758 predikant en stond hij bijna 25 jaren achtereenvolgens te Middelharnis, te Aardenburg en sedert 1771 te Monnikendam, waar hij in 1806 overleed en hem een grafteeken in de Groote kerk werd gewijd. Nauwgezet voor zichzelven, ryk in levenswijsheid en bezield met volhardenden ijver, bevoorrecht met een innige liefde tot God en zijn medemenschen, kwam hij er toe, middelen te beramen om de lagere standeu op te hellen uit hun onwetendheid en verstandelijke onbeschaafdheid en zoo werd op 20 November 1784 te Monnikendam de grondslag gelegd voor het »Nut", waarin Nieuwenhuyzen zich een onvergankelijke eerezuil stichtte. «Zonder eene goede opvoeding", schreef hy, «kunnen de kinderen geene braave men- schen, geene vvaare Vaderlanders, geene deugdzame Christenen worden. Om dit voor ons Vaderland zoo heilzaam doel te bereiken, dacht mij niets uuttigers te weezen, dan een Maatschappij op te richten, van zulke braave en waare menseheuvrienden, die door hunnen arbeid, en eene jaarlyksche toelaage van een kleine somme, bijv. van slechts óeneDucaat, mijne poogingerr hielpen schraagen. Ik stelde mijn plan aan eenige myner goede vrienden voor. Het wierd goedgekeurd. Men sloeg de handen aan het werk Onze Maatschappij werd opgericht." Bij zijn dood telde zij reeds 75 Departementen met by de 7000 leden. Zijn sterfdag werd dus heden herdachten het Hoofdbestuui heeft verder den Departe menten voorgesteld, morgen, op den dag der Algemeene vergadering de nagedaebteuis van den stichter der Maatschappij te oeren door, geheel in zyn geest, een Fonds te stichten, dat, naar men hopen mag, ons land nog jarer. en iaren ten zegen zal strekken. Het Hoofdbestuur vraagt den afgevaardigden, van het kapitaal der Maat schappij ter beschikking te stollen een bedrag van f 10 000 om daarmede den grond slag te leggen van een»Nieuwenhuijzen-fonds", dat, naai' men hoopt, daarna door jaarlljksche bijdragen van de Muatschappy en andere vereenigingen en door donatiën en giften van belangstellenden in den lande, krachtig zul kuoneu bijdragen tot verwezonlyking van het doel, dat bet Hoofdbestuur er mede beoogt. Het Hoofdbestuur heeft dat doel in ae toelichting van hot voorstel duidelyk uiteen gezet voor de leden der Maatschappijmaar het is goed, dat ook zy, die buiten het sNut" staan, liet belang er van kennen en beseffen, oplat zij, is straks het Fonds gesticht, niet zullen behoeven te vragen: »Wat wil men; ligt het op rnyn weg, daaraan naar myn krachten by te dragen?" De reden, die het Hoofdbestuur tot hot voorstel leidde, is te zoeken in de wHzigingeo, welke verleden juar zyn aangebracht in onze onderwijswetten. Door die wijzigingen men weet liet is het bijzonder onuerwys in ons land in veel beter toestand gekomen. De voorwaarden, waaronder het byzonder Lager onderwijs than» „ubsidie uit 's Rijks schatkist kan krijgen, zyn thans van dien aard, dat het niet meer moeilijk valt, byzonderu en dus ook secte- scbolen op te richten daar, waar men die vroeger met geen mogelijkheid zou hebben kunnen doen verryzen. De aanhangers van het sectariscb onderwijs zullen op den langen duur truchten, voed op het plutteland, naast de openbare scholun, hun scholen in hot leven te roepen en in vele Gemeenten des lands sullen Gemeenteraden gevonden wordeD, die de openbare scholen slechts in stand hielden, omdat hot nu eenmaal krachtens do v/et moet, doch niets liever zullen doen dan door allerlei maatregelen binnen de perken der wet zóo ver te gaan, dat de openbare De chef van de Ndw-Yorksche politie was vreesolyk boos. Denk er aan, Curtis, dat dit absoluut je laatste kans ia. Ja, mijnheer. Je verdient geen andere meer. Je suit je her inneren, dat ik je gezegd heb, je te «uilen ontslaan, als je Purvis op zijn laatste reisje met de diamanten niet ving. Hy smokkelde de diamanten binnen zonder eenige rechten te betelen. Dat weten we, maar hoe hy dat deed, weten we niet. Thans moet ik je naar Parys zenden. Je zult daar gelegenheid genoeg hebben om hem te bespieden en wanneer je er niet in slaagt hem te vangen, zal 't je eigen schuld zijn. Ja, mijnheer. Inspecteur Curtis had Diet veel puf in bet karweitje. Veel ondervinding van mislukkingen had hom Purvis in hooge eer doen houden, maar uu voelde hy, dat hij ailes moest iuBpannen om zijn slimmen vyand te vangen. Hy nam een reisbiljet op het telfae schip. Hy was trotsch op zijn vermomming die van een goedigen, grijzen oudeu heor, die zijn eerste uitstapje naar Europa maakt. Purvis was niet vermomd eu het dnurae lang eer hij met den inspoclour kennis ging maken. Mijn naam ie Silas Harper. Ik heb ma uit zaken teruggetrokken eu wil vóór ik sterf, eens een kijkje ?ian nemen \u de Oude wereld, zei de inspecteur, urvis heel vriendelijk aansprekend. Werkelijk? Ja, mynheer. En wat is u wel 'l Ik veronderstel, dat u een Amerikaan is. Jk ben diamaut-haudelnar on eeD Cosnopoliet. Ik weel niet precies waar dat land ligt, mijn heer, maar u spreekt zeker Amorikaausch Purvis oogen fonkelden van pleizier. j Ik zou 't wel willen, maar ik kan die taal niet spreken. U wel? Zei ik u niet, dat ik Cosmopoliet ben I Ik wist niet, dat ze in dat land Fransch spraken. Nogmaals lachte Purvis hartelijk. Ik wou, dat u me meenam, wanneer ik uniel te veel verzoek, opperde Harper bedeesd, Voor een paar oogenblikken scheen Purvis diep na te denken. Maar ik keer binnen een maand terug, zei hjj twijfelachtig. Nu, laat me dan óok terugkeeren. Ik begin ine nu wel een beetje eenzaam te gevoelen. Wanneer u echter steeds bij me zoudt zijn, zou dat 'n verschil maken. U vraagt heel wat van me. Ja, i!t weet 't, maar In orde. Maar u deedt beter, me een duizond dollar te geven, dan zal ik ook overal voor u be talen. De oude man haalde zijn portefeuille voor den dag eu telde de >ankbiljetten uit, die Purvis onmiddel lijk in den rak stek. Zu hadden een prottig reisje naar Parys. Gedurende do eorsie week ua hun aan kom «t leidde Purvis zjjn „vervolger" rond eu toonde allo gewone dingen. Nu, beste man, vandaag moot ik wat zaken doen. Je moet je vandaag maar alloon amuseoren, zei hij toen de maand byna urn was. De oude man amuseerde zich ook werkolyk, want Ik moet even naar de post, zei Pu vis. Dau ga ik even meo, autwoordde Curtis. Ze gingen naar hel nabjj gelegen postkantoor en Purvis overhandigdo het pakje aan den klerk. Aangeteekend. New-York, alsjoblieft, zei hy kortaf. Hjj betaalde de postzegels en kroeg een rcyuo. Tevergeefs trachtte Curtis het adres te ontdokken. Zyn hoop was verdwonon toon hy 't postkantoor verliet en hij stond op 't punt naar den prefect van politie te gaan en hem d« zaak uit te leggen, toon hy, Purvis' kamer binnentrndood, het reyuo op de tafel zag liggen. Vlug noteerde hy het adros „Miss Irwin, 42ste straat no. 27, New-York. Nu had hij hot spel gewonnen. 's Ochtends, toon hij ontwaakte, vond hy een briefje. Hot was van Purvis. „Ik wilde u niet sloren, maar moet Parys voor een paar dugon verlaten." Curtis ging naar het kantoor en vernam dal eon Frausohe stoomboot dien avond Cherbourg verliot. Hij huurde uon hut onder den naam van Hirmau Evaus, pakte zyn roistesch in en vortrok. Toen Hirman Evaus, alias Inspecteur Curtis, zyr school overbodig word;. Dan zullen de ouders» die prijs stollen op deugdolyk openbaar onderwijs voor hun kinderen, gedwongen worden, die kinderen te zenden naar de openbare school buiten hun woonplaats en als zy wat zeker meestal het geval zal wezen zulks niet kunnen doen, die kin deren moeten zonden naar de bijzondere school, welke hun ook niet krachtens de nieuwe wet den noodigen waarborg van deugdelijk onderwijs zal bieden en waar hot onderwijs is doortrokken van oen geest, die de hunne niet is. Daarom heeft het Hoofdbestuur der Maat schappij, die van den eersten dag van haar bestaan in haar vaandel hut woord «volks ontwikkeling" schreef, begrepen, dat het op zyn wog lag, voor het openbaar onderwys in die bedreigde Gemeenten krachtig op te komen en het heeft don gedenkdag van Nieuweuhuyzeu's afsterven bestemd voor den dag, waarop daartoe een fonds zal worden gesticht. Uit dat fonds zal men, waar zulks blijkt noodig te zyn, oprichten Nuts-scholen, die als de openbare scholen voor allen toeganke lijk zullen zyn, waarop het onderwys zal worden)! gegeven zoo deugdelyk mogelijk, mot allo noodigc waarborgen daarvoor. En waar het opeubaar onderwys nog wel van Gemeentewege wordt gegeven, doch langza merhand in de verdrukking droigt te raken, zal het fonds steunen zooveel het kan. Ten eindo liet onderwys zoo vruchtdragend mogelyk te doen zijn, wil het Hoofdbestuur ook, dut de Maatschappij alles doe wal mo gelijk zij om de opleiding van ouderwijzers en onderwyzeresseu steeds te verbeteren. Op do Regeering wil men daarom krachtijzen invloed truchten te oefenen om die opleiding te verbetoren, doch daarnevens, kan 't zyn, zelf do band aan den ploeg slaan door te stichten een eigen Kweekschool voor de opleiding van onderwijzers en onderwijze ressen, óok voor de hoofdacteen zoolang daarvoor de noodige middelen ontbreken, door in den lande althans eenige centrale Ton laatste gevangen riep do chef uit torwjjl hy het pak betastio. We bobben lang op je gewacht. Purvis antwoordde niot. Ik geloof, dat 't oudje heel wat beetgenomen «al geweest zijn, wanneer hi j weer naar huis terug keert, mompelde hy. De oude Harper viel hem echter wol in den geest en ze ..rdon de beBte vrienden. Purvis vertelde hem, dat hy naar Porjjs ging. Waarom gaat u óok niet? vroeg hy onverwacht. jren in de deur, die van zyn slaapkamer van Purvis leidde, en waardoor by alles in do andere kamer kon beloeren. Hij hoorde Purvis thuiskomen on zyu hart sloeg geweldig, toon by hem zes grooto diamanten op do tafel zag lserieggen. Toen bemerkte hy, dat by een boek had genomen oeu gewone novelle. Toen het geopend was, zag hij dat er binnen ib een holte was. Do diamanten werden in watten gewikkeld on in do bolle ver borgen. Het boek, dal alleen kou worden geopend door op een geheime veer te drukken, word toon gesloten. Inspecteur Curtis geroeide, dat hy 'tspel gewon nen bad. Alles wat hem nog restte, was te zien, waar bet boek verborgen werd. Hy trad op Purvis' deur toe en klopte, by Da on- middollyk daarna binnentredende. Purvis had bet boek op een stuk bruin papier gelogd en pakto het in. Daarna nam hy pen en inkt en sobreof ceu adres. Curtis we sulloo don aangonomeu naam Harpor maar laten varen liep op do tafel toe, doob kon hat adrea niet ontcijferen. haren en bakkebaardon verdwonon. In plaats daar van zag men een f'yn, donker snorretje. Zyn voor komen was thans vulkon-sn dat van een jongen •nutter. Ik heb 'm I riop hy vroolyk uit, toen een der eorstc inonscheu, die hy op het dek zag, Purvis wa*. liet was co* kalme reis. Volgonagowoonto maakte Purvis met iedereen kennis, óok met Evans. New-York kwam in 't zicht en toen zy bij het kantoor der in- on uitvoerrechten aankwamen, gaf Cnrtis zijn bagage over om onderzocht te worden. Hjj zag Purvis met reislssch eu koffer passeereu en die op con cab plaatsen. Waldorf Astoria, zei hy tot den kootsior. In een oogwenk had Curtis hem govolgd. Centraal Politie-buroau, zij by kortaf tof den koetsier. Ik hen inspecteur Curtis, rydt er aanstonds hoon. Ds zwarte snor en pruik waren verdwenen. Toon hy opzag, zag hy oen revolver op tioh ge richt. Laat maar, Purvis, 't Spol is toch verloren, zei hy kalm. Smokkelon botookont nog niet hangen, wel? Met oen laob stak Purvie zyn wapen weg. Waarvan word ik beschuldigd? Wacht maar tot je op 't bureau bont. Purvis werd dien Dacht opgesloten en don volgenden ochtend voor kapitein Byrne, den chef vau politie i gebracht. Curtis keek et naar mot oeu triomfeerenden lach. -Grinnik nu maar niot te gauw, iiarper, boste kerel, «ei Purvis, ernstig. Een krachtigs ruk on hol boek was geopend. Zo zijn prachtig, merkte de chef op, de diamanten bewonderend. Ja, prachtig nagemaakt on van geen waarde, antwoordde Purvis kalm. Je woet, dat ik «on kenner vau diamanten beu. Zyn manier overtuigd%don chof. Een ju wolier werd haastig goroepou on garde zolfde meening te kennen uitmuntend nagemaakt. Alweer verschalkt! riep de chef uit, Curtieeon woedenden blik tocworpond. Wo hobbon hier la zyn bagage, zei Curtia. De geheele bagage werd «onder succes aan eau nauwkeurig onderzoek onderworpen. Zyn revolver, zyu schoenen worden zorgvuldig onderzocht, doch zonder eonig resultaat, Nu kan ik zoker wol gaan, morkto Purvis vroolyk op. Er is geen beschuldiging tegen me. Laat hem gaan, zei do chef kortaf. Dien avond veïloldo Purvis, met ouu glaa uit muntenden champagne vóór zich en een geurigo Havana in den mond, zyu avonturen aan Moslem, dou diamanthandelaar. Den tweedon dag herkende ik Curtis aan boord. Dat donkbeeld van me om hom to verschalken, wee, dunkt me, toch prachtig. Maai waar zyn de diamanten? Tc Parys gaf ik hem de golegenhoid alles te ontdekkon. Maar waar zyn de diamanten? vroeg de ander nogiuaala. Je hadt zyn gezicht eens moeten zien, toen wo In een cab naar do politiebureau reden. Zolfs deze revolver lerwyi hy sprak, haalde hij '1 wapen uil zijn binnonzak beangstigde hem niet. Waar zijn do diamanten schreeuwde Moeteio. Ze onderzochten don revolver, ging Purvis kalm verder, maar Onder 't spreken haalde by or de acht patronoa uit. Ds-rna peuterde hy uit cón met zijn mes den kogol, en oen schitterende diamant rolde uit do huls. Aoht praehtetukjei f riep hy uit, nadat hy da acht patronen aldus bewerkt had. Kerel, Je beul oon genie, zei Mostein enthusiast.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1