Stadsnieuws. rèS^«"vergro"' bie de karke „Dus ze gongen dan toch nao dc karke-_l" ..Stille noe, 'kzal 't zagen. Zoo as we 'trie- tuug uutrolden, bego's het gegocbel en geknor al weer. Allo düt liet ik noe is up zien beloop't zou van eges wel bedaoren, docht ik, want verrappekaoter 'k wis neet beter of 'k stong zoowaor perdoes flak veur de kark een breeje, blauwe stoep, drie vier trappen heug linke en reks pilaoren, die echte zwaore, krek as an een kark bie 'tienkom men een ruumte van heb ik joe daor en geriemeer as arg. En riek volk allemaal! Daor is gin veurbeild van. En wa-je licht neet g'leuven kunnen: de vrouwlui zoo goedasalle- maol bloot9heufs, en dat zoo goed as ien de wienter! En een gedring en een gedrei en een gesjunf um naor binnen te kommen meer as arg. Ik had er et miene nog lange neet van. En astrantI Dat hei-je nooit 'ezien. Um kort te gaon we staon dan zooveul as veur d'n tweeden iengang. Daor steet zoo'n opge prikte kropduuf van een kerrel en vraogt, mit aat Dirk hum een kaorte gèeft en hie up mien wie9t: familie van je? En krek as Diikjao zeit, sjiet me de kinkel ien een lach en sjiet alles wat um ons heene steet en ok al opdringt ien een lach, da'k gleu-jend wier enikdevuust klaor had um een kink teugen de kiezen te géven stille toch, jungsken Driekesjen hoef neet bange te zien, vaoder is bie je, en oome Garritsen ok stille noeda's een ander lekaoltjen, dat geet weer naor huus toe..." „Wil 'tkerreltjeu es snoep'n van Oome? Hier dan I" En 't kerreltjen kreeg van Oome Gar ritsen een stukjen zuutholt, dat de olde man altied maar zoo los ien 't vestzak bie 'm had veur de hoest. Driekesjen bedaorde weer en Timmers gong weer voort „Zoo zeutjes an kwiemen we dan binnen. Mins, minswat 'n ruumteEn luchten Meer as duuzend zéker. En volAs 'n potjen mit pieren. Noe mosten we nog al arg veuran wèzen; daor bad Dirk, naor 'tleek, zooveul as eigen plaosen; daor waoreu tenminste nog vier stoelen leeg en daor gongen wie op, zonder dat d'een of aar d'r veule van zei. Maor wat wil noe 'tgeval? Dee stongen zoo wat midden in de rieje, en au beiskant'n zat al volk. Dat most noe efkes op. Foj, foj, wat 'n spul 1 Heel in 'tmidd'n zat een frommes als een meulen- peerd. Dee had er neet veule zin in en keek mien an mit een paor oogen as of'k er'tgroot ste kwaod van de wereld'edaon had. „Wi'kze d'r is efkes uutsmieten zaag ik teugen Dirk, en daor begint me dee paoschos te vleu- ken, da 'k d'r kold van wier „VVaorom gong jie d'r neet uut?" »Maoi praoteu Waor most ik heer 'k Wis gin weg of steg. Maor 'k liet et d'r neet be. „Foj, mins« zaag ik, „bezundig je ziel toch neet um een baggetel! A je neet opstaon wilt, dan zu-we wel over je hene stapp'n en mit da'k et zaag, doe 'k 'et ook. Daar laot ze mien 'n sjrauw en hiel maor stokstief vol, as da'k d'r up de voet had etrapt, maor 't wief loog het. Ik kiek is um waor Dirk en Heintje» bleven, daor steet zoowaor een veldwachter vraagt mien of 'k mien fusoen ok holden koa, en da'k wat bedaord mos blieven, want as dat 'et hier gin veemarkt was, en zoo wat hene. Dirk sjeen 'em te kennen, dee fluusterde m wat an 't oor en toe droop ie of. Kuuit n m'nheer ien rok en witte das, of 'et dedom- menei eiges was, mit een staopel vuutbankjes. »Za m'neer ok gediend wezen zeit de dikzak teugen mien. „Meneer of gin in'neer" zaag ik, 'k weet veur na'n eiges te zurgen". Of dee twee wat mit meknor uut te staon hadd'n. dat weet k neetmaor 't gegiechel en gesnuuf begoa weer van veuren of an. Ik wier toch zoo vinnig, ik gleurde van binnen en van buuten. Kumt ander heersjap mit 'n staopel 'k docht erst dat et tractaotjes waoren maor't waoren dan zooveul als boekjes. Dirk nam d'r eene, uk eene veur Heintjen en óok eene veur Koosjen en veur mien. Dit mo'k zagen hie was arg vrun- delijk; a'k et aars zee, zou 'k motten liegen. Ik kiek et dingetjen is ien, maor ik kos d'r gin wies uut wurd'n. Allinig las ik veurop „Vader- vleuk". Dé stong mien neet be3t an. Dirk mot daor arg ien hebb'n 'ekregen. „Dat wurd van Laovon I 'espeuld", zeit ie „Espeuld? Je waoren dan ien 'n speulhuus? Jonge, jong, jongwat is 'n mins toch ongemarkt ien 't verkeerde spoor en wat mo-je teugens- vroordig toch oppassen „Dat hei-je wel. Maor allo, um kort te gaon.... daor gaat 'n belefkens laoter weer eene tot dreemaolen toe. En up dat pas geet er 'n gardien op. En wa'k toe te zien kreeg, je raojt het ien gin minsenlèeftied wè's dat biune we d'r al Da geet tocii maar vlug teu- gonswoordigveurzichtig, jongsken wacht effen tut ie heelgaor stille steet a-je up zied slaotnoe, hoe is 't1 Driekesjen mag neet zoo jengelen foj Laot vaoder veuruutgaonzoo-o-o kom noe maor Up 't eigendst oogenblik heit Dreikesjen weer vaste grond onder de voet en 'turnt ok den olden «Garritsen de treeplank of. I „Ik heur mien eigen doof, zie der I" zeit ie. I „Maor je zult moer hcuren I ,,'t Is aars al meer as genog I" „A-we muor erst deur 't gedrang bioncn zu-je 't vernemen stille toch, Driekesjen foj a-je zoo grienen, gao je neet meer mit vaoder mee.... zu-je stil zien, of je kreigt veur de boks „Stille maor...." vleit den olden Garritsen, „stille maor.... geef oome maor 'n hand 'tis 'm ok zoo vreemd, waor....? mot 'tjungske nog is snoep'n....?" en mit dat omrne 't vraagt kriegt Driekesjen uut een klein peperhuusjen oen paar suukermuntjes. „Is ie wat eenkennig „Heelemaol neet" zeit Timmers; „maor 'k be- griep wel wat 'm sjortvlak an de deurloop stong een kam-pernol mit een paar sadaoten uut don Oost ca dee lachten wat teugen 'era't is ok een aorig kerreljcu.,.. cd daor is ie wat bange veur wurden't zal wel overgaon". „Oeis et datte Dèor hoef Driekesjen gin angst veur te hebb'n; da' binnen zeuteminsen, net as vaoder en oommaor mil dat d'n olden man et ziet, kommen de zeute minsen ien gestrekten pas raokelings langera Driekesjen hene, dat ie gilden en voetstampte van de sjrik en vaoder bezurgd wier, da ie 'tnp de zenuws kriegen zol, en oome anraojde um eöetjes ien dat melkhuus te gaon, um 'em is te laten drink'n. 't Was 'n spul 1 Langer as een hallef uur wa een ze mit 'm doende. Toe begos et wat stil te wurd'n up de wegen toe wier 't jongsken ok stil en stapte et tusschen vaoder en oome zeutjes an, op Harrowiek an, en kos Timmers wie-jer gaon. „Krek as 't gardien umbeug geet, zag je recht- nut ien een bnrgermanshouskaomeren volk....! mao8kerrols en vrouwluu.... en dee sjouw den maor allemaol blompotten an en slingers sparregreun en vlaggen en zongen.... en hotsten af en toe as gekken deur mekaor,... tusschen tweëen sjoot er 'n jong up een deern toe meer hoef 'k neet te zagen't was meer as sjand....Maor up ens was 't gesjoer uutalle maol gongen ze ien twee rie-jen staon.... een deure gong open en een man van een vuuftig jaor of daor um hene.... de vrouw an d'r arm.... kumt bedaord binnentoe zooveul as de familie van 'emen daor begos het gesjrouw en spek- taokel weer van veuren of anmaor effetjes.... 'twier weer stille.... en toe kwieai d'r eene uut 't manvolk naor veuren en hield zooveul as een anspraok en toe kreeg ik er verappekaoter arg ien as dat et daor een zuiveren bruuloft was er as dat hie miteen krek vuuf en twienlig jaor ien de zaok was ewentfcie was zooveul us timinermansbaos, nao 'k markteen toe kreeg hie een mooie stoel, daor je zoo lankuut in kunnen liggen, zooas de domenie d'r eene ien de veurkamer heit staon.... en toe kwiemen ze allemaol up 'm toe .en toe en gaffen ze'm allemaol 'n hand.... en to begon 'tspul weer.... sjrouwea en angaon, dat heuren en zien vergong. „En of en toe gong de bel an de veurdeur en kwiem d'er al meer volk bie, en breeven een glaozen schottel vol! Een deernje, in spier wit, een aordig snuutjenzunde van zoo'n kiend, moej maor zagenbroch ze al deur binnen't kwiem mien veur dat'et een kiend van em eigens was. En zoo kumt er dan, onder de hand dat ze weer aordig an de gang waoren mit dat doJlemanswark weer een breef een zwaore, mit lak d'r op. Hie nimt 'em van 't deerntjen nn, mit dat ze 'm is effetjes um de hals valt en langere de kin striekt bekiekt' em van achteren en van veuren maokt 'em losmaor 't gong wat béverig steet up en geet vlak onder 't lamplicht stoanlèest.wurdt onder de hand zoo wit as 'n dooiebeeft over z'n heele lief zien vrouwe kriegt er arg ien.alevel, ze kriegen d'r allemaol arg ien en, eer ze weten water an de hand is, slaot do kerel zoolang as ie is en zoo stief as een talhout achterover en kumt mit een kwak op de vlocre terecht, da-je d'r van iesden „Hech jongLicht morsdoodEn dan zoo perdoes ae wereld uut en d'eeuwigheid in 'n mins wurdt er kold van Driekesjen, kom hier, kiend, daor komt 'n rietuug an kom hier, kom bie oome wat i'b toch 'n mins zien leven „Dood was t-ie nietda zu-je d'rek vernemen Ze draogeu -em weg d'n eenen nao d'n anderen geet ok weg 't gardien geet weer umlaog, en ik docht: 't spul was of-eloopen. Maor joawel. Nao'n uramezientje wacht'n geet er weer een bel en 't gardien weer hoch ien de lucht. En wa denk je da-we zaggen Een karkhof „Een karkhof? „Een karkhof, Garritsen 1 Maor da's nog et slimste neet, wat mien 't meeste andee, kumt nog „Maor wat je zeggen! Een karkhof En achter 't eigenste gerdien „Achter 't eigenste gerdien Hoe 't ion z'n wark gong door hei-ie sekuur gin begriep van, maor wa'k ezien heb, dat he'k 'ezien en gin mins praot 'et mien uut 't heufd „Duuvelswarkg,leuf mien Timmers,duuveis- warkAars niks 1" „Laot wèzen wat 't wil, maor um kort te gaon, zóo a< 't gardien uraheug geet, bungelt er 'n kark- klokke, en daor kumt zoowaor een begraofenisse an d'n aonspreker veurop, krek een ouderwet sche domeneisteek, korte boks een leege sjoen'n en achter 't liek „Was-'t ie dan toch dood „Wel nee, want achter 't liek, wi 'k zagen, kumt dee eigenste timmermansbaos van te mee mit de heele familie; maor stumperig dat ie d'r uut zag; hie kon bekant neet vorten griesI as een duuveen wittig en béverig en onvast up de beenmeer as aümum je de waorheid te zagen, ik kreeg mit de mins te doen. Laoter heurden ik van Dirk en Heintjen wat er eigenlijk gaonde was. Hie had nog een dochter, moe-je begriepen, maar dee was veur een jaor af wat de breeje veertien op'egaon mit 'n vrèmde kerrel en daar hadd'n de olde minsen veul hartzeer van; op de bruu loft was ze ok neet ewest, maor van heur was dee breef, daor ie zoo kolderig van wier, zoo as 'k je verteld hebb'num kort te gaon de olde vrouw was van eagrijn osturven en dee wier noe begraoven Watte, jungskenhei-jo dorst? stiile maor; we zuilen hier effeutjes ien- gaon, dan mag ie is drinken, heur, maar dan mot Driek'sjen neet zoo lamrnetierena-je mit vaoder naor stad gaon, moe-je groot zien zie zoo-o-o1" En Timmers Btapte mit Garritsen en DriekeBjen weer zooveul als een melkhuus ien. 't Jungsken kreeg een glaosjen melk mit 'n scheutjen warm waoter veur de kou. Garritsen en Timmers namen niks; licht dat ze te mee hier of daor wat op liepen. Toch praotten zo een ketiertjen bie d« lekkere kachel deur, en joegen d'r den brund is ien. „Toe dan de begraofenisse „Maor," viel Garritsen ien, „beurde dat daor allomaol binneshuus?" „Allemaol binneshuus. Je zaggen een karke; de deuren gongen open; de begraofenisse kwiem d'r uut; je zaggen de vakken; de zarken, de paaltjes en kruusjes; twee daodgraovers d'r bie, dragers, wel twaolof; een burrie mit de kiste; de familie, zoo as 'k je zei „Poppespul toch? „Verappekaoter neetecht wark 1 „Hoe kan t' bestnon „A-'k ét neet eiges had ezien, zou 'k et ok neet 'leuven kunn'nmaor wa 'k 'ezien heb, he 'k 'ezien, en daor ies 'traee uut. „Duuvelswark, klaar duuvelswark, aars neet bromde Garritsen. „Toe dan, wa'k zagen wil, de begraotenisse ofeloopen was, gong 't gerdien weer unffeeg toe weer 't eigenste gotingel van te mee en weer gong et ien de hochte en toe stongen we, zoo goed als midden up een karkpleinduude- lijk kos je de kark zienen 't raodhuusen de huuzen d'r rond um hene..,..en zoo 'teene mit 'taor. „Daor kumt op ons 'n daome an, heelgaor ien 't zwartok al bleekig en stumperig en een kiend, een deerntje van 'njaor of acht, négen an d'r hanok al neet arg gezet „daor hei-je d'r daor hei-je d'r" srauuspclden ze ien mien umgüvingJao," doch ik, „da zie 'k alèvel ók wel, maor wat is dat noe eigen lijk veur'n frommes. Allo,'t kwiem gauw genog an d'n dag. Zachjes, of ze wat verlègen was, lupt ze van de eene stoepe up de aar en lèest overal de naomen op de deure, maor sjud celkeres mit 't heufd van „nee", duudelijk was 'et te marken, dat ze den een of aar zacht, dee ze neet vienden kos. Krek as ze veur éen huus pal staon blèeft en -t meer as ens an alle kanton bekiekt, kon je duudelijk heuren, dat ze wat ien d'r eigen zee. „Hier is ,t"„nee, hier is et neet" „Jao, hier is 't wel" „nee, toch neet"... ,jao 'tis hier"., en zoo maor deur. Up dat pas kumt den olden timmermansbaos anstrompeleneen geraorate geliek up een stokjen en heelegaor ien mekaor. Hie sloft erst wat hen en de weer en geet dan onder een mooie lindeboom up en banke zitten. Hie zit ellen daor dreit zie d'r eigen um, en mit dat ze em ien 'toog kriegt, is 'tof ze gin voet meer verzetten kan ze rilt zoo goed as over al d'r le-jen... 't deernje, dat z'an dehand heit, begit te grienen en dringt teugen d'r opdaor sleet ze perdoes veurover on blieft np de knieën veur d'n olden man liggenStille Driekesjen! kiek maor is naor buuten mooie ken-jes hè en as-jo toe dat 'eheurd had, Garritsen,'dat roepen van „Vaoder! vaoder!" je wieren d'r kold vanze gilde 'et uut„vergeef mien, vergeef mien 1" En wa' 'k toe zag en beurde vergeet ik z'n leven neet. Erst zat den olden man daor as een paol zoo stief, dan wit as oen dooie, dan weer hoog rood, maor al deur béve rig en daor up eens 'kzie et nog steet ie overeind en zwaoit ie mit d'n eenen arm maor toejoers van hem of en sj rouwt zoo hard, da ze 't buuten wel hebb'n kunn'n heur'n: „Anna! je moeder hei-je in ien tgraf'ewarkt en mit mien bin-je doende je bent m'n kiend neet meerik vervl „Timmers, schei uut! 'k les d'r vanHoe kan 't bestaon Foj I FojFoj „Garritsen I ik bin 't meeste deel vergoten, maor 't was meer as slim. Toe 't spul ofeloopen was, ha 'k gin dreuge draod meer an mien heele lief. ,,'k Leuf je greeg En was da noe de karke?" „Du. was noe de karke zoo neumde Dirk 'et ten minste, maor je begriepen toch wei.. •Dat ie je ien de maoling hadjao, dót begriep 'k best. En da-je de kiender daor nooit naar toe laot gaon da begriep ik ök best." ,,'k Was blie, da 'k eiges weer thuus was.... en naor Amsterdam Van ruien leven niet meer maor spreek er mit de vrouwe maor neet over want dee kunnen niet zwiegen en zoo ongemarkt zou 'et an de groote klok kommen en noe veural noe 'k karkmeister bin...." ,,'t Het| neet neudig.... maor wil ik je es wat zagen Timmers? We zullen veureest maor op de Veluw blievenwe zitt'n hier rustig en we jao kereltjen, we gaon.... kom maor, dan geet ie keutjes zien en kalfkens he.... en daor binnen kiepen ok en knientjes.... dat's zuuver spul kom maor". De Minister van Waterstaat, ai! interim, brengt ter kennis, dat hij eiken Zaterdag, te beginnen met 10 Maart aanstaande, des namiddags te twee uur aan het lokaal van het Departement van Waterstaat (Binnenhof) allen zal ontvangen, die hem over de zaken van dat Departement wenschen te spreken. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Februari ingelegd by dc Rijks-Postspaarbank 131 846.29 en daaruit teruggevraagd f30'203.60 Het laatste door dat kanto <r uitgegeven boekje draagt het nummer 12 085. Ter vervanging van don lieer J. Proper, adjunct-commies ter Gemeente-secretarie, die zijn dienstplicht moet gaan vervuilen, is een tydelyk ambtenaur opgeroepen. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond 8 uur ten Raadhuizo een openbare vergadering. Wie oen vyftiental jaren terug hier hce- renkleeding noodig had, weet zich nóg wel te herinneren hoe hoogst moeilyk dat ging en hoe hij uit drie of vier stalen moest kiezen; het »stuk" moest dan nog van elders komen. Daarin is reeds een heele verbetering ge bracht door de opening van bet magazijn de fin.» Oloppenburg. nu een h°ZSVaHmtf zorgdl vn"'K uitbreiding ThS fs hel magimjn aan de Longest, JinfBunnik is onder leiding van architect W balomons het onooglijke woonhu.sje «aas het eerste magarjjn .1. .«re omgetav rd in een grootstadse!» magazijn, dat waallijn getien mag worden en bij de opening, /.ator- dagavond, dan ook terecht aller aandacht "tón waar sieraad voor de Langstraat, onze winkelstraat hij uitnemendheid, en een zeer passende entourage voor den keur van heeren- en jongenskleedingstiikken cm* barras -Ie cboix is 't nu bijkans, in vergel«^"»f met vroeger. En ook het inwendige toont ten volle, dat rekening is gehouden met alle eischen van den modernen tijd. Zou Quick nu weer het oude, gevnarlyke spelletje van een paar jaar terug gaan spelen Men zou 't zoo zeggen als rnen nagaat dat het, nu 't toch kampioen is, den ernst ver liest en Zondag weer met slechts tien man, waarbij nog twee invallers, naar Nijmegen toog om Velox te bekampen. De rust ging dan ook io net 2—-0 in Quick s nadeel; na rust kwam de ernst terug en doelpuutte Quick driemaal, terwijl VeluX óok nog een puntje haalde, zoudat He stryd eindigde met drie gelijk, wat toch een heel verkeerd beeld geeft. Haar derde elftal sloeg hier het tweede van IJ. F. 0. met 6—4. Te Utrecht speelde H. V. C. 1—1 gelijk tegen Kampong. De cursus in verzorging van kraamvrouw en kind, welke rts Kamerling geeft, zal morgenavond te 7 uur aanvangen, Wie er alsnog aan zou wenschen doel ie neinen, melde zich dus maar tijdig aan. Nogmaals herinneren we aan de conférence door "den hoer H. P. Harlem, uil Utrecht, morgenavond 8 uur in »Amicilia" te geven over Villiers do l'lsle Adam. De Schutterij moge hier zijn opgedoekt haar kranig kader blijft zich oefenen en zorgt er voor d it, als do nood aan den man koml, het zijn onschatbare dienstenzal kunnen aanbieden. Op de Statuten van Broeder schap" is opnieuw de Koninklijke bewilliging gevraagd en dm zal die vereeniging blijven voortbestaan in hot belang vau 's Lands weerbaarheid en zij zal het doen geheel in den geest als haar liere-voorzitter bij de uitreiking der prijzen van den jongsten schietwedstrijd heeft geschetst. Dat er prachtig is geschoten, kan hieruit blijken, dat de primus in 10 seriën van 5 schoten 549 punten behaalde (maximum 600), de tweede 543 en dat de pryswinners slechts 2 tot 4 punten verschilden. De volledige uitslag van den wedstryd is le prijs J. D. Lammens van Hueren, 2e pr. J. W. van Achterbergh, 3e pr. H. van Gcldur, 4e pr. R. J. van Ruijven nu overkampen met 5e pr. W. B. Smit, 6e pr. K. van Heu velen, 7e pr. J. J. Otto, 8e pr. L. T. vati Zwol, 9e pr. D. de Groot, 10e pr. J. M. van üuwerkerk, lie J. Knuiver, en 12e pr. D. van der Heul. Van de burger-donateurs behaalde den lsten prijs W. Ruitenberg, den 2den VV. van Achterbergh en den 3den E. J. Ruitenberg De vereeniging Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" houdt, Donderdagavond haar Jaarvergadering. Behalve het Jaarverslag komen aan de orde belangrijke mededeelmgen van het Bestuur Een Algemeene vergadering van de «Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" (doorgangshuis Zandbergen) i3 belegd tegen 14 Maart te Amsterdam. Aan de orde is onder meer een aanvulling van het Bestuur wegens hel bedanken door jbr. Speelman. Een rijwiel, dat even onbeheerd stond in do Arnheraschestraat, is Zondagavond gestolen. Van dader of ryvviel geen spoor. Anderen ton les om hun karretje, hoe kort ook, niet onbeheerd te laten staan. Ze krijgen er moeite mee en onkosten door. Hedenmiddag konden wc per bulletin bekend maken, dat FRANS ROSIER in eon logomentje te Utrecht is aangehouden. De deugd ligt in don menschals het goud in het kwarts. Wel ligt er niet veel in, wel heeft de steen de overhand, rnaar het goud is er en er is dikwyls veel moeite noodig om het er uit to halen. e

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2