Zaterdag 10 Maart 1906. No. 7169. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post 4.15, Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten He stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Postbus 9. Telephoon 19. KENN IS U E V I N GEN. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Veriofgaugerb. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort. Gezien de aauschryving van den Commissaris der Koningin in de proviuoie Utrecht van 23 Februari I 1906, no. 844, N. M. en S. (Provinciaalblad uo. 40) betreffende de opkomst onder de wapenen van verlof gangers der Nationale militie te land in 1906 Brengt by deze tor kennis van belanghebbenden, dat bij Koniuklijk besluit van 3 Februari 1906, no. 64, bevelen z\jti gegeven tot het oproepen in werkelükon dienst in den loop van dit jaar, kraohtens artikel 111 der Militiowot 1901, van verlofgangers der Militie te land en dat ter gedeeltelijke uitvoering van gemeld Koninklijk besluit door den Minister van Oorlog het volgende is bepaald lo. dat de tot de compagnieën Hospitaalsoldaten bohooreude verlofgaugers der lichtingen van 1899 en 1901, zoomede de verlofgangers der lichting van 1902, die van do rogimenton Huzaren by de Troin- afdeelingen der regimenten Veld-artillerie zijn over geplaatst, in 1906 oudor do wapenen moeten komen en met groot-verlof moeten worden gezonden op de data, in don hierna volgenden au. t genoemd llBto Reg. Veld-Art. 1902 2do Reg. Veld-Art. f 3de Reg. Veld-Art. Datum van vertrek met groot-verlof. On tlcrd celen. opkomst onder do wapenen. Zy, dia krachtens ar tikel 109 der Militiewet 1901 onder de wapenen zyn gehouden of ge roepen. De overigen 19 Maart. 31 Maart. 7 April. 2 April. 14 April. 21 April. 17 April. 5 Mei. 12 Mei. 7 Mei. 26 Mei. 2 Juni. '/j van hen, die van ue regimenten Huza ren bij de Treinaf- deeling zijn overge plaatst. 7i jdem. V» idem. V, idem. idem. '/j idem. '/t idem. idem. idem. idem. 19 Maart. 23 April. 14 Mei. 17 April. 7 Mei. 5 Juni. 17 1 i.-il. 7 Mei. 5 Juni, 25 Juni. 7 April. 12 Mei. 2 Juni. 5 Mei. 26 Moi. 28 Juni. 5 Mei. 26 Moi. 23 Juni. 14 Juli. 2o. dat voor de Israëiietische miliciens van de lichting van 1899, bchoorende tot de 3de en de 4de Compagnie Hospitaalsoldaten, de datum van opkomst wordt bepaald op 7 Mc en dio van vertrok met groot verlof, voor hen, die krachtens artikel 109 dor Militiewet 1001 onder de wapeneu zijn gehouden of gbroepon, op 19 Mei, en voor de overigen op 26 Mei 3o. dat de Israëiietische miliciens, voor wie als dag van opkomst is bepaald 17 April, eerst aan de oproeping behoeven te voldoen op 18 April. Naar aanleiding van het vorenstaande brengt de Burgemeester voornoemd ter kennis van de opge roepen verlofgangers dat zij zich op den voor hen bepaalden tijd in werkelijkon dienst moeten begeven en dat zij by do opkomst onder do wapenen van hunne verlofpasson moeten zijn voorzion.zoomedevan alle voorwerpen van klceding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot-verlof medegenomen dat zij, op den dag, voor de opkomst bepaald, vóór vier uren des numiddags bij hun korps aanwezig moeten zijn dat zij die wegens ziokte niet op den bepaalden tijd in werkelijkbn dienst kunnen komen, des daags vóór den lijd der opkomst, ter Secretarie zullen moeten overleggen eene verklaring van eou genees kundige, waaruit van hunne ziokte blijkt, en dal zij zich na huu herstel onverwijld naar hun korps hebben te begeven; 2.) Er was nog iemand, die in zulke gevallen voor den vorm moest wojden geraadpleegd, Ester's voogd, Hendrik Weller, een jongere neef van haar vader, die bij haar geboorte juist oud genoeg was geweest ora mevrouw Donates als toezionde voogd toege voegd te kunnen wordon. Nu eu dan kwam hij eens naar Peterswaldc, zoowat het eeuige bezoek, dat de eenzaamheid der vrouwon brak. Toen Ester tien jaar was, trouwde hij. Hij was toeu van aandeelhouder, bezitter van een boeklraudel en uitgeverszaak te Berlijn geworden on.kon gedurende eenige jaren niet voor langen tijd uit zijn zaken gemist worden. In dezeu tijd gaf hij kennis van de geboorte en don dood van twee jongens. Later hoorde Ester, dat zijn vrouw ongeneeslijk ziok eu bijna voortdurend aan hot bed gekluisterd was. Soms dacht zij aan de on gelukkige^ als zij de harslucht van de Marksche bosschen inademde of wanneer zy haar bootje met kraebtigon riemslag over het meer dreef, dat dit woud mot zyn boomen als met vaste grooue arineu omsloot. Gezien had zij de vrouw van haar voogd nooit. Toen zij bevestigd werd, kwam Wolier voor dat zij. die raeenen te vorkeerou in eeu tier gevallen als bedoeld bij do artt. 113 en 113bis der Militiewet 1901, zich met hunne aanvragen, hetzij om ontheffing of vergoeding, tijdig moetan wenden tot de Koningin, terwijl uunvragen CDkel om vergoeding san tien Minister van Oorlog moeten worden gericht. Overigons wordt den Verlofgangers" uitdrukkelijk hekend gemaakt, dat volgens art. 117 der Militiewet 1901, hel Crimiucel Wetboek en het Reglcraeut van Krijgstucht op hen van toepassing zijn.toodrazyin uni form zijn gekleed, en dat zy zich in geen geval kunnen beroepen op het niet. ontvangen eener bijzonder» op roeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoor lijk is geschied, ben by niet-verschyning tor opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 8 Maart 1906. De Burgemoester voornoemd, WUIJTIEBS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeeutcwet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat do Kaud (lezer Gemeeuto zal vergadereu op Dinsdag, den 18 Maart aanstaande des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, 8 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. den eersten keer weer naar Peterswaldo, op een Henielsvuurdag. In don voormiddag van deu vori- gen dag wandelde Ester met haar voogd oen paar uur door het bosch. Zij had een korfje meegenomen om paddestoelen in te doen, die zy in 't voorbijgaan zou vinden, want Ester kende bier ieder plekjo, iedere struik en iederen beuk dio verdwaald was tusscben de pijuboomeu en nu ieder jaar den grond in de rondte mestte met zjju dor loof, zoodat de boscb-anomonen en de levorbloemen hier in 't voor jaar als binnen een ijzeren ring geplant schenen. Als men met Ester wandelde, kou men gerust zwygcn, zy was niet gewend aan veol praten on de stilte drukte haar niet. Die stilto was geen leeken vau vervreomding, maar juist van de iniiigste onaf scheidelijkheid, want het jonge meisje, dat nog balf kiud was, bad zoo'n lief karakter, vol vertrouwen, iti den omgang met meusohon, dat later zelfs zy geroerd werden, die haar met minder goede bedoelingen te gemoet traden. Deze Meiavond zou Weller nooit vergeten. Als alle goede, sterke nuturen had bjj het gevoel alsof hjj op de innigste wijze mot de natuur verbonden was, die hjj to Berlyn op zyn kantoor en bij het gesnor dor drukpersen op bijna smartelijke wjjzo miste. Hiervan sprak hy tot Ester. Van den last dor ziekekamer zweeg hjj Zjj gingen over hot friseche hosebgras, dat zyn fijne, bruino bloemtrossen droeg, waar schaars hier en daar als een ster een lentebloem tusschenstoud. De pjjnboomcu lieten de stralen van de luagstnnndo zon als goud langs hun stammen glijden. Zij droegen alle jonge scheuten, waarop nog de witte bars van Bij dit nummer, behoort een Bijvoegsel. Nationale Keiubramlt-buldo. Aan onze Mede-Burgers. Het is 15 Juli 1900 driehonderd jaar ge leden, dat de grootvorst der schilders, Rem brandt Harmeusz Van Rijn, is geboren Leiden is de provincie plaats geweest waar de geniaal scheppende kunstenaar het levens licht heelt aanschouwd. Maar niet alleen past het Leiden feest te vieren ter herden- king van dien dutum, geheel Nederland moet trotsch zyn op dien Leidenaar, die voorbe stemd was, deo roem van ons kleine landje bij alle volken der beschaafde wereld en te al eu tijde groot te maken Geen kuustenaar heelt geleden en gestreden als hij geen heeft grootscber en machtiger kunnen tooveren met kleuren Wy, die hem kenuen uit zijn meester- scheppingen wij genieten telkenmale opnieuw door den aanblik van zyn giganten arbeid. Kan dat iedereen in Nederland? Neen maar dkt moeten wij zien te bereiken, ten minste voor bet grootst mogo- lijke gedeelte 1 Het plaatselijk comité voor de Nationale Rembrundi-hulde wil daanu trachten te voorzien vjor ons Amersfoort. Eeu Nationale Hernbrandt-gave aan het Nederlandsche volk De meest passende hulde aan Rembrandt in 1906 te brengen, is, de meesterwerken zijner kunst in voortrellijke reproduction in 't bezit van velen onzer minder bedeelde medeburgers te brengen De Rerabrandt-gave zal bestaan uit zes reproductiën in klein- (groot 18X25 c.M. op zwart karton ;fc 28tygX35 c.M. inet vergulde omlijning)daarbij een korte tekst en be knopte levensbeschrijving van den meester; het geheel verzameld iu eeu eenvoudigeu omslag, versierd met eeu reproductie naar het bekende geëtste zellportret. De reproductiën zijn genomen naar 1. De Staalmeesters (Ryks-museum Am sterdam) fragment. 2. De Joodsehe Bruid (Ryks-museum). 3. Portret van El. Bas (Ryks-museum). 4. Simeon in deu tempel (Mauritsliuis). 5. Landschap (Ryks-museum). 6. Portret van Rembraudt als officier (Mauritsliuis). De platen zouden ingelyst kunnen worden en alsdan een voortrellijke wandversiering vormen. Dan is Rembrandt dagelijks bij en om onsl Ter eore van Rembrandt's nagedachtenis willen wij trachten, de woningen van al onze medeburgers te verlevendigen en te versieren met zjjn kunst. Wat is dus de taak van het Plaatselijk pornitó Zooveel .mogelijk geld tyjecn te brengen I Het Centranl-comité voor do Rembrahdt- hultle stelt aan de Plaatselijke comlté's de Rembraudt-gave disponibel togen f1 per ulbutr. van zes reproductiën. Het Plaatselijk comité acht dus wenschelijk, dat hot over do noodige middelen beschikt om het doel te bereiken dat het nastreeft en neemt de vrjjheid, U een Ijjst aan te bieden ter iuioekening voor oen bjjdrage van minstens fl, welk bedrag zuiver als gift te beschouwen is. Een inschrijving van minstens f4 geeft den inschrijver het recht op éon of meer dere exemplaren tegen betaling van f l per albumhet is echter verkieslijk, dat dit aanta opgegeven wordt geljjk mot de intoe- kening, waarvoor U dezer dagon gelegenheid zul worden geboden. Wij vertrouwen op U, stadgenooten, dat gij ons helpen wilt, een schoon dool te ver wezenlijken hot veredelen van den cin voor hot schoono bij het volk, daardoor tevens een eerbiedige hulde brengend aan de nage dachtenis van den Grootslen onder de Grooten onzen Nederlandschen Rembrandt I Het Plaatselijk comité voor de Nationale Rembrandt-hulde jhr. Barchman VVuvtiers, Burgemees ter, Eere-vonrzitter. A. L. Klerk de Reus, Majoor van den Generalen Staf, Voorzitter. J. G. Fontein, Langestraat 32, Secr.- Penningmêester. J. Bolk, Notaris. M. de Pool, Koopman. J. W. Middelburg, Kassier. A. H. van Kalken, Lid van den Ge meenteraad, prof. F. Kenninck. A. van Weezei Errens, Leeraar H. B. S. 5 j. c. do pas opongesnrongeu knoppen kleefde. De lystert zongen on Ester's oogou schenen moe to ziugen, want zo hield nog meer vau de lystora dau van do nachtegaal. Weller zag in die oogen de zonlichtjes dansen, juist zooals ze door de blauwachtige naalden dor boonion iu gedurige trilling cn schittering op deu grond vielen; aan een vroolyk opflikkeren kou iiij telkens vooruit ziun, wanneer zy weer een vau dn bruine gerimpelde zwammen met de hol gekleurde fluweelou huid ontdekt had en in haar korfje deed. toch ado persoonlijk, dat hem een oogonblik in de geduchte kwam, dit jongo wezen een blik tognnuou in zyn vmistigd leven; wel-is-waar ook maar éen oogenblik. Wellei was niet de man dio zich liet ntd«lnpn> Daarna roeide zo hem over 't meer terug. Het water was nog erg koud, maar in een paar dagen hoopte zij weer gebruik to kunnen maken van hot kleine badhuis, dat grootmoeder hier voor baar had la,on bonwen cn van waaruit ze 'b zomers indoreu duf naar buiten zwom, zoker van haar jonge, vroeg geoefende kracht. Zo vertelde hem van tion nest wilde eenden, dat zy beschermd had tot do jongen uitgekomen waren on dot hot haar zelfs gelukte, don schuwen duiker nf to luisteren. Toen tiok zy de riemen in, zag hem ernstig aan en vouwde de handen. „Vertol mo nu van royn vader I" Grootmoeder sprak /e«r dikwijls vuti haar zoon. Ester wildo echter eens wat moor van hotu hooren. Uit het gesprok der oude vrouw kon sy de verheven Ds. D. J. van Aalst zal morgenavond te 6 uur in de Sint Joriskerk afscheid nemen van zijn gemeentenaren. Bjj beschikking van den Minister van Bin- nenlandache Zaken zal, te rekenen van 4 April 4906, bevoegd zijn in de 1ste inspectie en in de 6e inspectie de Inspecteur van den arbeid M. Raven, thans te Utrecht, wion mot ingang van dien datum als stad plaat wordt aangewezen de Gemeente Breda. Herinnerd zijn aan de Raadsvergadering op aanstaanden Dinsdagmiddag kwart vówr tweeën. heid der moederliefde voelen en die vervreemde van haar het dierbare boehl. Weller daarentegen kon haar bevredigenAls scholier had hu met den flink en student gedweept, die zijn ideaal geweest was. HU wist een monigto klcino trekjes, van do beroemde vriendschap tusscben den korpshond on den jongen groen,van diens eerste duol.van «fin verschrikkelijke be leediging van een nachtwacht, die daarin bestaan bad dat hij hoiu een politieke nul had gouoomd. Ester gezichtje was opgeklaard, Dat was haar jonge vader 1 In do bewonderend# liefde voor de moodor.diedon op 28 jarigon leeftijd gestorven zoon reeds al de onderscheiding gaf. dio hem misschien in oen lang loven met «waren arbeid zou zyn ten doel govallon, bad zy hem niet horkond. Zy reikto Weller haar smalle, bruine hand, die ïoo'u vasten, vrijen druk had. (i Wat"znl°haar lot een» s'yu. dacht Weller den vol- gondo (lag ia de kleine dorpskerk, toon de dominee zyn hand op Ester's welig, blond haar legde. De tookomst van een vrouw is do inau. En Weller kaud# zün geslacht en wist. dat de liofd- voor iemand met Mn gevoel, met groote vatbaarhoid en gowaarwor- dingen en voel opoffering, dikwijls raven wifkcii hooft en do stom vwn den doodsengel. Zal zij er door bo- schermd on gekoesterd, of zal z\j er door gobrc ;oo wordon (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1