redenen op het laatste oogenbhk terug. Het contract met de familiën was toen echter reeas gesloten en dnt behoorde het Bestuur na te komen ronder rich nochtans voor den vervolge te verbinden. De Rekening en verantwoording werd hierop goedgekeurd, onder dankbetuiging. Aan de orde was het Jaarverslag over het eerste na de opening der school op 1 Mei. De wensch is dus vervuld en de bloei der school overtreft elke billijke verwachting, terwijl, toen bij de officieele opening der school op 4 September door den Burgemeester, degenen voor wie de^ school eigenlijk bestemd was jfeitelijk ontbraken' thans slechts enkele maanden later, kinderen van alle categorieën het onderwijs volgen. Intus8cben ia de ruimte der lokaliteiten reeds te beperkt geworden en met den dag blijkt meer welk ontzaglijk groot veld nog braak ligt, vooral met betrekking tot de volksklasse en hoeveel er nog voor de school te doen is ten behoeve van de bevolkiog. Betreurd wordt het verlies als Bestuurslid van mevrouw D. Gerritsen-Voorthuysen, die om ge zondheidsredenen ontslag vroeg, en van de. J. G. Busch Keiser, die der vereeniging door den dood ontviel. Op 3 December waren er '200 leden; zeer gewenscht zou bet zijn indien hun aantal werd uitgebreid opdat er ook meer ruimte van midde len kome. Het aantal leerlingen bedroeg 209; van dezen volgden 58 geregeld het onderwijs der voorbe reidende cursussen, 85 bezochten de losse cur sussen; 66 waren leerlingen der Fröbel-school. Hnn vorderingen, vlijt en gedrag zijn over het algemeen bevredigend. Van de toewijding van Directrice en onder wijzend personeel wordt met grooten lof gewag gemaakt. Bijzondere erkentelijkheid wordt uitge sproken jegens de dames en heeren buiten het personeel, die geheel belangloos enkele lessen gaven. Wat de financiën betreft, wordt meegedeeld, dat de Inkomsten, die op f7000 werden geraamd, gelyken tred hielden met de behoeften in dit eerste jaar. Er werden 3 Ledenvergaderingen gehouden en 21 Bestuursvergaderingen benevens een veel grooter aantal bijeenkomsten van de Bestuurs- comrnissiën. Reeds nu blijkt, dat de lokaliteiten, die tot 1 Mei 1908 in huur zijn doch dan vermoedelijk niet kunnen ingehuurd, op den duur niet zullen kunnen voldoen. Thans reeds moeten verschil lende teekenlessen buiten de gebouwen worden gegeven. En nog steeds wast het aantal leer lingen. liet geld, aan verbouw besteed, zal voor verspild zijn. Evenwel gaat het Bestuur met vol vertrouwen de toekomst te gemoet. Aan de orde was de voorziening in de vacature, ontstaan door bet overlijden van ds. J. G. Busch Keizer. In zijn plaats werd gekozen de heer Th. Sanders, ingenieur, Aan de orde waren de mededeelingen. De Secretaris memoreerde, dat de eerste leerlinge der school, mej. Baars, met gunstig gevolg heeft afgelegd het examen voor de acte nuttige handwerken. Zij voltooide haar opleiding aan de sohool. Is het Bestuur over het algemeen zeer tevreden over het drukke gebruik, dat zelfs in dit eerste jaar van de school wordt gemaakt en dit door leerlingen uit iederen stand, toch zou er nog meer gebruik van gemaakt kunnen worden zonder dat dit hoogere onkosten voor de school zou meebrengen of ook maar eenige schade zou doen aan het onderwijB. Zoo heeft de Fröbel-school slechts 71 leerlin gen, terwijl er met alle gemak plaats is voor 100 4 120. Het schoolgeld is progressief en desnoodB wordt bet onderwijs kosteloos gegeven. De Fröbel-cursus, welke dient voor opleiding voor de Fröbel-acte, zoowel voor hulp- als hoofd onderwijzeres, en die geheel is ingericht naar het GroningBch' model, het beste in den lande, heeft slechts 6 leerlingen, terwijl er best 20 4 25 jongemeisjes aan zouden kunnen deelnemen. Wie dezen cursus alsnog mocht willen volgen, melde zich aan vóór 1 Mei. Do cursus voor Kinderjuffrouw telt slechts éen leerlinge, terwijl met alle gemak 12 dien cursus zouden kunnenjvolgen en daardoor een heel goede toekomst zich zouden openen. Ook hier kan zoonoodig geheele vrijstelling vaa schoolgeld worden verleend. De cursus voor Fröbel-teekenen wordt door slechts 8 meisjes gevolgdde heer Van Weezei Errens zou heel gemakkelijk aan 24 dien cursus kunnen geven. De cursussen in Vakteekenen voor handwerken en voor costuumnaaien worden door 12 en 11 meisjes gevolgd; de heer Moojen heeft absoluut geen bezwaar, een 25-tal leerlingen voor eiken cursus te onderwijzen. De zoo nuttige cursus in Verbandleer heeft slechts 8 leerlingen, terwijl er met gemak plaats is voor 20; die voor Boekhouden slechts 6, terwyl een veel grooter aantal leerlingen kan geplaatst zonder geldelijk bezwaar voor de school en zonder afbreuk te doen aan het onderwijs. Ook de cursussen in Nuttige en Fraaie hand werken, Costuumnaaien, Kooken, Strijken, Ver stellen en Slöjd zijn nog lang niet zoo bezet als wel kon en wel moest. Men melde zich toch aan en bedenke toch, dat het schoolgeld progressief is en zoo billijk mogelijk wordt gesteld desnoods kan men de cursussen kosteloos volgen als de ouders heele- rnaal niet bij machte zijn, schoolgeld te betalen of de leerlingen zelve (dagmeisjes en dienstboden) niets van hun loon kunnen missen. De zoogenaamde voorbereidende cursussen, in gericht voor hen die in Mei de Lagere school verlaten, werden in 19Q3 bezocht door 15 leer lingen het Bestuur heeft goede verwachtiug, dat er nu 30 leerlingen zullen zijn. Men melde zich toch aan. In een naburige Gemeente is de behoefte ge bleken om gehuwde vrouwen uit den arbeidenden stand beter te onderrichten ten opzichte van huishoudelijke zaken. Ongetwijfeld bestaat ook bier die behoefte en het Bestuur is dan ook te rade gegaan om de Directrice eener Industrie- en Huishoudschool, die elders ervaring hierover opdeed, uit te noodigen hier in het najaar een voordracht te komen houden voor vrouwen uit den arbeidenden stand en hun te leeren bijv. wat en hoe er gekookt moet worden opdat dit het voordeeligst zij èn voor de beurs èn voor de huisgenooton. Een lid hoorde spreken over cursussen in vakteekenen en wilde vragen of die reeds worden gegeven. De Secretaris antwoordde, dat reeds drie klassen dat onderwijs ontvangen. Er kunnen nog andere leerlingen bijgevoegd, nog ieder oogenblik, omdat het onderwijs niet klassikaal doch hoofde lijk is. Het aantal leerlingen is nog gering en de leeraar wil er nog gaarne eeDige bij hebben. De Voorzitter deelde mode, dat bij het Bestuur reeds plannen bestaan voor een ander gebouw omdat het huidige complex van gebouwen te klein is en de réparatiën zeer kostbaar zijn. Gaat men verbouwen, dan is, gelijk spr. reeds in den aanvang zeide, 7/8 om zoo te zeggen weggeworpen geld. Toch zal het zeer moeilijk zijn, het plan voor een eigen gebouw te verwezen lijken. Het Bestuur is echter diligent en ver trouwt, dat de leden het zooveel mogelijk zuilen helpen. Het terrein, indertijd door enkele voorstanders der school aan de Beekesteinsche laan gekocht, is nog voor de school te krijgen, dooh sommigen vinden dat minder geschikt gelegen en zouden liever de school in de stad zien. Doch hoe zal men de bouwkosten bijeenkrijgen? Intusschen het Bestuur blijft diligent. Na heriunerd te hebben, dat iederen Donder dagmiddag elke belangstellende de school kan bezichtigen, werd de vergadering gesloten. 't Is nu zeker, dat mej. mr. dr. Van Dorp hier Dinsdag 20 Maart komt lezen over de Kinderwetten en wel 's avonds 8 uurinsDe Arend". Den zelfden avond geven do jongedames Van Winsheym en Berkhuijsen in oAmicilia" een concert ten voordeele van »Het Groene Kruis", op de lysten waurvoor tlink wordt geteekeud. Ook zij nogmaals de aandacht gevestigd op de derde abonnements-voorstellinR in »Amicitia" waarin door de Nederlandsche Toneel-vereeniging uit Amsterdam wordt op gevoerd »Telefoongeheimen". De Algouieene vergadering van de «Ver eeniging voor Chr. verzorging van krank zinnigen in Nederland" wordt hier gehouden en wel op Donderdag 17 Mei. Van een ergerlijk geval van dierenmis handeling hebben gister velen getuige kun nen zijn. Een groot aantal kalveren werd door de stad gevoerd in een wagen, niet staande, doch op en door elkaar liggend. De tocht, die eindigde te Veenendaal, heeft ruim vijf uren geduurd. Voorzoover kan worden nagegaaD, is den boer, die de jonge dieren uit louter gemak zucht zoo deed lijden, niet aan 't verstand gebracht, dat hij ze op andere manier be hoorde te vervoeren. Nog steeds is hier het officieele bericht niet ontvangen.dat de te Utrechtaangehoudeue werkelijk is «Haarlemsche Frans", die nu ook pertinent is herkend als de dader van den diefstal met geweldpleging te Gouda in den avond van 2 dezer. De Gemeenteraad van Raarn besloot gister onder meer, op het terrein van het instituut Erica" een nieuwe school voor Meeruitgebreid Lager onderwijs te bouwen en de gebou wen te verhuren aan een institutrice uit Doorn. Aan den heer J. D. Reiman Jr. werd, op zijn verzoek, eervol oütslag verleend als accountant bij de Gemeentelijke gasfabriek by blijft echter belast met de controle over de administratie. Tot Hoofd der school aan De Vuursche werd uit sollicitanten beno. uid do heer A. van der Laan, te Ter Aa. Een tijdje terug voorspelden we, dat aan den Dolderscben weg mettertijd zou verrijzen Pleynes-city. 't Begint er nu werkelijk op te gelijken. Biunenkort toch zal de heer Chr. Pleynes doen aanbesteden den bcuw op zijn terreinen van een kerk, een school van drie lokalen met annexen, een onderwyzerswoning, ar beiderswoningen, een automobiel-garage, enz Ter goede oplossing van de som des levens, moet men weten, met, breuken te rekenen. LIEFDADIUHKID. Tot het geven van inlichtingen aan De- parteraentshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraai-bureau a.8. DINSDAG 13 MAART das namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spuedeischeude zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, j^leine tlaag 7.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 6