Ingezonden. dat steeds bestreden. Nu B. en W. hebben overgenomen het amendument-Hagedoorn, aan gevuld met dat van spr., kan spr. zich teu volle vereenigen met het voorstel. Mr- Heyligere is het niet eens met het eerste gedeelte van het voorstel ouidat het bii spr. uiet vaststaat of het bij te passen verschil juist is. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. alleen uitgingen van het standpunt om het verschil tuBSchen Rijks- en Gemeente-pensioen terug te geven. De heer Oosterveen is het eens met mt. Heyligers en kan evenmin inzien, dat het eerste gedeelte van het voorstel juist is. J3. en \V. stellen voor, aan de oudste leeraren het bedrag terug te gev>-n, zóo, dat als zij overgaan naar het Rijks-pensioen, zij niet duurder uit zijn. Spr. is het niet eens mot de berekeumg in de tabel van B. en \V. en meent, dat die op andere wijze had moeten gemaakt worden. Men moet de stortingen hei leiden tot de eerste 4 jaren gelijkelijk te verdoelen; eerst dan is het naar spr. meening juist en wordt het precies al9 bij het Rijk. Ook de hoeren dr. Peyrot eri Hoog hadden daarbij behoord. De Voorzitter gelooft, dat de heer Ooster veen uitgaat van een verkeerd beginsel. Als men verschil gaat maken tusschen Rijks- en Gemeente-pensioen, dan moeten ook do andere in de Memorie vermelde factoron worden in rekening gebracht. De heer Oosterveen antwoordt, dat de eventueel hoogers pensioenen worden betaald door hot Rijk en deze dus onafhankelijk zijn van de Gemeente. Punt 1 van hot besluit (bl. 309) wordt nu aangenomen met 11 tegen 4 stemmen (die van de heerenOosterveen, mr. Heyligers, Van Dui nen en Plomp); de punten 2 en 3 worden aan genomen met algemeene stemmen. In punt 2 is óok opgenomen dr. Weevers. Het gehcele concept besluit wordt hierna aan genomen z. h. et. en het geheele besluit met algemeene stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrooting 1906, in verband inet het sub 3 genoemde voorstel. Z. h. st. aangenomen lot een bedrag van f 1100. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarisregeling van bet personeel bij het Lager ouderwijs, met behandeling van de ter zake ingekomen adressen en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eene tegemoetkoming voor do kosten van Weduwen- en weezen- ponsioen (met adviezen). Den heer Gerritsen spijt het, dat B. en W. niet wat verder zijn gegaan en niet een betere regeling hebben getroffm. Spr. heeft zich afge vraagd of het niet beter zou zijn, tegen te stem toen en een beteren tijd af te wachten hij zal echter het nu voorgestelde accepteeren op afbetaling, doch men kan er zeker van zijn. dat men staat aan den vooravond van een hoogere salarieering van het tiersoneel der Lagere school. Spr. vreest dat 'n de toekomst weei feitelijk iederen keer weer het zelfde verzoek om sularis-verbetering zal worden gedaan. De Voorzitter zegt, dat naar de meening van het Dagelijk-ich Bestuur de regeling der jaarwedden volstrekt niet ongunstig is. Het ooncept-besluit (bl. 57) wordt nu aange nomen niet algemeene stemmen. Aan de onqfe is het concept-besluit in verband niet de Weduwenfonds (bl. 58). De he<»r V an 15 s v e 1 d kan zich zeer goed vereenigen met liet thans voorgestelde, te meer omdat spr. in de afdeeling het zelfde heeft voor gesteld. .Spr. stelde namelijk voor 50 pet.; B. en W. zeg«en mide helft. Het heeft spr. verheugd, dat, na de vermeende bezwaren, B. en W. nu erkennen, dat de bijdrage niet anders zal besteed dan voor het doel en dat nu de overgang naar liet Rijks-weduwen- pensioen wordt bevorderd. De Gemeente heeft er groot belang bij, dat ieder onderwijzer zelf zorgt voor zijn weduwe en weezen. Deze tege moetkoming bij de kleine traclementen acht spr. zeer gewensoht, zelfs noodzakelijk en spr. zal dan ook gaarne voorstemmen. De heer Van Beek' hoorde den heer Van Kaveld spreken van „kleine tractementen". Algemeen zeggen sollicitanten van elders, dat de salaris-regeling hier zoo goed is. Spr. herin nert, dat hij in de a (deeding voorstelde een tegemoetkoming van 1'25 in dc huishuur omdat hij meende, dut de gehuwden in de slechtste conditie zyn. Wij hebben wel te zorgen voor het salaris, doch de Gemeente kan niet voorzien in alles en óok niet zorgen voor de weduwen en weezen. De Voorzitter: Maukt u er een voorstel van? De lieer Van Book: Mijn voorstel is aan genomen in du le afdeeling. Wethouder Ce losse aoht niet juist hetgeen de heer Van Boek wenschte, want dan zullen slechts enkelen profiteeren, terwijl het doel is geweest, allen te gemoet te komen. Beter is't de zaak bij den naam te noemen en geen under middelljo te bedenken. Het doel is bot, zelfde, doch met dit onderscheid, dat nu ook zy die jonger zijn dan 28 jaar kunnen geholpen worden. De heer Rolandu» Hagedoorn zou bijna geneigd zijn hot voorstel van B. en W. én dat van den heer Van Boek aan te nemen. In de afdeeling waarin spr. de eer hoeft zitting te hebben, is duulelyk uitgesproken de idee om de niet-gehnwden zoo te zeggen to dwingen, nu reeds in het wuduwcupensioen te gaan en hen dun ook nu reeds te steunen. Spr. vindt het overigens heul goed om behalve het door B. eu W. voorgestelde öok f25 voor huishuur te verstrekken. De heer 1' 1 o ni p merkt op, dut als de Ruud eenmaal begint den overgang naar het Rijks- weduvYuuponwioon gumukkelijk te maken, hij'óok verplicht is alle andere categorieën Gemeente ambtenaren te helpen, die zouden willen overgaan nuur het Rijks-pensioen. In de le afdeeling wilde uien zicii niet op dien weg begeven en daarom vond de lieer Van Beek orden huishuur-toeslag op. De heer Veis Heyn zegt, dat de neer Plomp de meening der le afdeeling zeer juist heeft vertolkt. Wethouder Visser merkt op, dat de ongehuwden na 1 April 1906 niet meer in het Rijks-weduwenpensioen kunnen. Daarom deden B. en W. dit voorstel, waarmee we onzen plicht doen. De vrees is geuit, dat ook andere Gemeente ambtenaren te eeniger tijd naar bet Rijks fonds zullen overgaan. Spr. vreest dat geenszins en zou er zich zelfs over verheugen. Daarom dan ook stellen B. en W. voortot een maximum van f25. De heer Van Beek zegt, dat de lieer Plomp spr. bedoeling zoo heel juist hoeft uiteengezet. Nu spr. verneemt, dat de vergadering liever het voorstel van B. en W. wil, trekt hij zijn voorstel in. De V o o r z 111 e rKn het voorstel-Hagedoorn De heer Hagedoorn: Pardon, M. de V., ik deed geen voorstel. Het voorstel van B. en W. (bl. 58) wordt nu aangenomen niet algemeene stemmen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting 1906 in verband met de voorstellen sub 5. Aangenomen z. h. st. tot een bedrag van f650. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van den leeraar W. N. Coenen, het hem verleende verlof met twee maanden ie verlengen (met adviezen). B. en W. adviseeren het verlof te verleerien eu vragen machtiging om te voorzien in de waarneming. Toegestaan z. d. of h. st. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot tydelijke onttrekking van eenige terreinen aan den openbaren dienst ter gelegenheid van de Jaarmarkt, dus van 17 tot en met 27 October. De heer Hagedoorn heeft in het voorstel gemist liet Havik. De Voorzitter merkt op, dat dit niet wordt onttrokken aan dun openbaren dienst, doch wel wordt afgesloten voor verkeer met rij en voertuigen. De heer Vols Heyn meent, dat ook slechts de in het voorstel genoemde terreinen worden verpacht. liet voorstel wordt aangenomen z. h. st. Volgens dat voorstel moeten de 12 perceelen opbrengen minstens f 4720. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van de gebouwen bij de Gasfabriek (met adviezen). De ruimte in de kanioren wordt zoowel voor het personeel als voor de berging van boeken en archief te klein, terwijl ook de ruimte boven de kantoren, thans in gebruik voor magazijn- goederen, onvoldoende is in verband mot den omvang van het bedrijf. De kosten der verbou wing, ad f3000, kunnen gevonden uit de exploi tatie van den loopenden dienst. Aangenomen i. h. st. 10. Voorstel van den Burgemeester tot uitbetaling van vacature-gelden aan die naren van politie. Z. d. of h. st. besloten, de f57 te verdee- len over hen die de diensten hebben waar genomen van een der agenten wien, wegens benoeming elders, eervol ontstag werd ver leend. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houder: tot vaststelling eener Verordening, regelende de opname en de verpleging in het lijdelijke Gemeente-ziekenhuis in de Muurhuizen (met adviezen). Aangenomen z. d. of h. st. De verordening wordt te barer tijd opge nomen in dit blad. Hoofdzaak voor dit oogeri- blik is wel, dat de verpleegkosten f2 der dag bedragenvoor onvermogenden kosteloos. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrooting 1906, in verband met de exploitatie van het tijdelijke Gemeente-ziekenhuis in de Muur huizen. Z. h. st. f2500 toegestaan. 13. Vaststelling van het primitief kohier Inkomstenbelasting, dienst 1906. Vastgesteld op f 86 466. Aan het eind der vergadering herinnerde de heer Jorisae n, dat gevraagd werd, de druk proeven van het Raadsverslag binnen twee dagen terug te zenden. Spr. deed dit, doch het heeft niets geholpenalthans de in de voor laatsto proeven aangebrachte correction zijn niet over genomen. De V o o r i i 11 e r meent, dat dit toch de eenige weg is. Wellicht zijn de proeven ter Post verloren geraakt. De heer J o r i s s e nof ter Secreturie. De Voorzitter aoht dit haast niet mogelijk, omdat men ter Secretarie zeer zorgvuldig is. Hierop wordt de vergadering gesloten. I Bij Kon. besluit aan den reserve-late luite nant W. dé Vries, van het 5e regiment infanterie, op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verb-end. De sVereenigiug tol net nouden van kunst beschouwingen'' zal 31 Maart on 1 April weder een tentoonstelling houden. De voorjaarsvergadering van het classicaal bestuur der Ned. Hervormde kerk wordt 28 dezer gehouden in de Sint Joris-kerk. Overste L. F. Boekelman, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse en chef van het Militair hospitaal hier, zal weldra don militairen dienst verlaten. Aari kapitein V. Noest, van denGeneralen Staf, adjunct-chef van den staf der 4e divisie, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onleteekenen van ridder in de Dannebrogsorde. Opdat het niet samenvalle mot de leziDg van mej. dr. Van Dorp, op 20 dezer, hebben de dames Van Winsheyin en Berkbuijsen besloten hun concert ten bate van «Het Groene Kruis" hier te geven op Vrijdag 30 Maart. Aan het tweede Jaarverslag der „Ned. Her vormde Zondagachool-vereeniging" zij het volgen de ontleend Eindigden wij het eerste verslag met de hoop uit te Bpreken dat onze arbeid mocht blijven gesteund worden, thans past ons allereerst een woord van diepe erkentelijkheid, dat dio hoope niet beschaamd is geworden en zoovele leden der Hervormde Gemeente van Amersfoort in verhoogde mate blijken hebben gegeven vai: hun liefde voor den Zondagsschoolarbeid. De Vereeniging werd opgericht 9 October 1903 en bestaat volgens art. 4 van haar reglement uit 5 tot 7 leden en uit begunstigers. Van de in het vorig verslag genoemde leden heeft de heer D. Ruys tot ons leedwezen 30 Maart 1905 ontslag genomen, zoodat de Vereeniging einde 1905 bestond uit de volgende: ds. D. J. van Aalst, Voorz.-Directeur, N. Veis Heijn, Vice- Voorz., E. Lindenhovius, Seer., J. L. H. De Jong Schouwenburg, Penning., en W. Kleber. Het spoedig te verwachten vertrek van de. Van Aalst naar Rotterdam zal de vereeniging voor de moeilijke taak stellen, een nieuwen Directeur te noemen. Op onze uitnoodiging, gevoegd bij het Jaar verslag over 1904, om als begunstiger toe te treden, hebben zich 85 personen bereid verklaard, door een jaarlij ksche bijdrage de vereeniging te steunen in bet bestrijden harer uitgaven, buiten het Kerstfeest vallende. Bovendien hebben een 10-tal leden der gemeente door een bijdrage voor eens onze kas flink gesterkt. Voor die welwillendheid zeggen wij hier open lijk dank, terwijl toetreding van nieuwe begunsti gers (minimum-bijdrage per jaar 50 ct.) ons steeds zeer aangenaam zal zijn. Het aantal leerlingen neemt gestadig toe. Be gonnen in 1903 met bijna 600, was dit aantal einde 1905 gestegen tol 783, waarvan er 64 de school moesten verlaten wegens het beruiken van den I3-jarigen leeftijd. Aan al die 64 leer lingen werd op het Kerstfeest een Bijbeltje uit gereikt als herinnering aan de Zondagsschool. Liet het gedrag van sommige leerlingen te wenschen over, in het algemeen zijn ijver en oplettendheid zoowel als het gedrag der leerlin gen bevredigend. Met lust wordt het onderwijs gevolgd en het 'erzuim is betrekkelijk niet groot. Om dit verzuim zoo gering mogelijk te maken, worden geregeld belooningskaartjes uitgereikt, terwijl aan hen, die 100 maal aanwezig zijn ge weest, als prijs een gekleurde Bijbelsche plaat of een Psalm- en Gezangboekje wordt toegekend. Het personeel, op 31 December 1904 uit 13 dames en 4 heeren bestaande, verminderde in den loop van het iaar 1905 door vertrek uit de Gemeente en huwelijk met 3 dames. Hiertegen over stellen we gelukkig de aanwinst van 7 nieuwe leden, zoodat het personeel 31 December 1905 bestond uit 21 leden. Grooten dank zijn we verschuldigd ann alle onderwijzers en onderwijzeressen voor den ijver en de toewijding, ook het afgeloopen jaar weer door hen betoond. De Cursus, geregeld om de 14 dagen door den Directeur in de Consistoriekamer der St. Joris- kerk gehouden, wordt, voorzoover de bezigheden het toelaten, vrij getrouw bezocht. Wij betuigen onze erkentelijkheid aan heeren Kerkvoogden, die genoemde lokaliteit bleven beschikbaar stellen, en aan den Koster der St. Joriskerk voor de vele diensten, belangloos door hem bewezen: Waren aanvankelijk in elk der vier Gemeente scholen twee lokalen in gebruik, de uitbreiding van het aantal leerlingen heeft het noodzakelijk gemaakt, in de Beekstraat reeds in October 1903 een derde en in de school Punten burgerlaan in October 1905 zelfs een derde en vierde lokaal in gebruik te nemen, waartoe Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente welwillend toe stemming verleenden. In verband met de meerdere diensten, daar door van heu gevorderd, moest de belooning van 2 der concierges worden verhoogd. Een woord van lof zij hier in het bijzonder gebrucht aan den congierge der school Beek straat voor de nauwgezette wijze, waarop hij steeds zijn taak heeft waargenomen. Het jaar 1904 eindigde met een tekort van f70.03, zoodat we met eenige zorg de toekomst tegemoet gingen en op middelen bedacht moesten zijn tot vermeerdering der inkomsten. Gelukkig kunnen wij thans melden, dat ondanks de vermeerdering der uitgaven (waar onder buitengewone) het tekort over 1905 aanmerkelijk minder is, door de toetreding van zooveel begunstigers. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester, in de vergadering van 2 Fe bruari 1906 overgelegd en accoord bevonden, heeft aan ontvangsten f 409.07 en aan uitgaven f423.11. Het jaar 1905 is dus geëindigd met een tekort van f 14.40. In de vergadering der vereeniging van 6 Octo ber 1905 is ernstig de vraag overwogen, of het gewenscht is, zoo mogelijk elk jaar voor de leerlingen een Kerstfeest te bereiden. Wat eenige malen achtereen wordt geschonken, wordt spoedig beschouwd als een gewoonte en ten slotte als iets, waarop men recht meent te hebben. Toch, ondanks dit bezwaar en niette genstaande de vele^ moeite, die de voorbereiding en bet feest zelve in het bijzonder van Dirooteur en Personeel eischen, werd met algemeene stotn- I HY""ïïehïl 00?het Ker.tfcost ingekomen h££ van f531.73' terwijl ie uitgegeven f531." wodat «lie uitgaven konden bestreden "°]S°'do kinderen hooget voldaan wKen over ,1 h.laeen hun door v.oo v.ler mildheid kon ge- worden, daarvan hebben de honderdon bSgSlInS, die het tot.op 26 of 2?'Decern- to bijwoonden, rich door eigen aanechoowing ^rhetogrX'to1 te geeehenken, op het Kerstfeest uitgereikt, werd wederom versterkt door de Naai eenigiog „Marth.'^ bestaande uit Stóft pïJS» ver'! vaardiud daarin gesteund door een hulpnaai- vereenigi'ng van jongere meisjes, uit lb leden be'VanUdhet door de Naai vereeniging in 1905 ontvangen bedrag groot f 182.82, 18 ,v??Lr>i aanschaffen der gromlstoflen enz. besteed flb8.01, zoodat er een batig saldo is van f 14.81. Het is ons een behoefte onzen hartehjken dank uit spreken aan de leden van „Martha" en tevens aan de leden de leden der hulpnaa.vereeniging voor de vele moeite, die zij zich ook ïu lJUö weer getroost hebben ten bate van de minder bedeelde leerlingen der Zondagsschool, wier be langen bij vernieuwing ten dringendste worden aanbevolen. De geheele Eomnesserpoldei' is Maandag nacht weer ondergeloopen. Het vee kon nog juist bijtijds in veiligheid gebracht. Het geluk komt slechts schoorvoetend onze woning binnentreden; het leed, brutaal als een overweldiger. Het opnemen van Ingezonden stukkeu bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoonvaa-delyk instemt met bun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan Diet geplaatst wordt nimmer teruggeven. M. de R. Zou U zoo vriendelijk willen zijn, hot vol gende in Uw blad op te nemen In de j'Amersfoortsche Courant" van 8 Maart 19UG slaat deze beschuldiging aan het adres der Katholieke Sociale Actie wel mag hier gewezen op een grove onnauwkeurigheid (in vlugschrift no. 5 van de Katholieke Sociale Actie over de gemengde huwelijken). Immers er staat i. v. „De Hervormde kerk": „Ten slotte is het niet van belang ontbloot, hier te wijzen op een zinsnede, die vervat is in een circulaire van 17 Juni 1824 omtrent de gemengde huwelijken, uitgegeven door de Synode der Ned. Hervormde kerk. Daarin wordt den bedienaars van den Protestuntschen godsdienst op bet hart gedrukt, dat zij, indien de omstan digheden het veroorlooven, pogingen moeten aanwenden, om de kinderen uit gemengde huwe lijken van het Roomsche geloof af te houden, ook al hebbende ouders vroeger het tegendeel beloofd „Letterlijk luidt die zinsnede als volgt: (de predikant) moet „beoordeelen, in hoeverre hij pogingen kan aanwenden om te voorkomen, dat de kinderen uit een gemengd huwelijk gesproten, zelfs boven en tegen aangegune verbintenissen in de Roomsche kerkleer door de «aders worden opgevoed". De woorden »ook al hebben de ouders vroeger het tegendeel beloofd", zijn geheel onjuist. De Synode wekt niet op om kinderen tegen beloften in Protestantsch op te voeden, rnaar om te voorkomen, dat zij tegen be loften in Roomseh opgevoed zullen worden". U zegt er slaatu plaatst de twee alinea's van Ten slotte tot opgevoed tusschen aanhulingsteekensU herhaalt den zin«ook al hebben" en noemt die woorden onjuist. Uwe lezers moeten dus wel denken, dat dit alles letterlijk zoo in het vlugschrift der K. S. A. te vinden is. Welnu, dat is niet waar. Wat u er van maakt, staat er niel. Er staat het volgende: «Ten slotte om de kinderen uit gemengde huwelijken van het Roomsche ge loof at te houden, vooral wanneer bij hel sluiten van het huwelijk zulks was overeen- gekomen". Dal is vlakweg hot tegenovergestelde van hetgeen U d- circulaire laat zeggen. (liet tegendeel beloofd zulks overeengekomen). Deze verandering is erger dan een «grove onnauwkeurigheid" Mijn dank voor de plaatsing. Achtend, TH. KWAKMAN. Secr. van het Iuforrnatie-bureau der R. K. Apologetische Vereeni ging «Petrus G'anisius". a terdara, Vondelstraat 104a. Wat wij den grachten inzender aanstonds schriftelijk meedeelden, worde hier herhaald nJ. 4at door een betreurenswaardige vergissing vergeten werd de bron te vermelden, waaraan wij het geïncrimineerde woordolljk ontleenden nl aan de „Nieuwe Baarnsche Courant, anti-revólu-' Uonnatr weekblad voor Baarn, enz." van 3 Maart

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2