BIJVOEGSEL ^Stadsnieuws. behoorende by de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 17 MAART -11100, uitgave tirma A. li. van CLKEFF. Kerst thans blijkt ons, dat het besluit in de jongste Raadsvergadering genomen ten aanzien van de leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool anders luidt, dan wij en zeer velen met ons gedurende de zittiug meenden te verstaan. Den betrokkenen is thans schriftelijk mee gedeeld, dat op bl. 309 der gewisselde stukken achter smet dien verstande" wordt gelezen »en dat geen dezer leeraren minder ontvangen zal dan de helft van liet bedrag, dat hij op 1 Januari 190(5 als pensioensbijdrage aan de Gemeente betaald zal hebben". Zij ontvangen dus niet ten minste »de helft der bydrage in de kosten van overgang" van het Gemeente- naar hei Ryks-peosioen, gelijk we aanvankelijk meldden. Het plaatselijk telefoon-net wordt uitge breid mat een aansluiting voor architect W. .Salomons, onder no. 150. Voor de acto nuttige handwerken zijn van hier geslaagd de jongedames A. J. M. van Haarlem, A' T. Otten, C. G. Meinders en A. J. VV. Th. Bremer. Aan luitenant L Schutte, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, is vergunning verleend lot het aannemen en dragen van het ordetecken van ridder 4e klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela. De Minister van Oorlog heelt bepaald, dat ook voor de miliciens der lichting 1906 van kracht blijft het bepaalde dat zij gerechtigd zijn in de maand Maart van dit jaar de ver bintenis aan te gaan voor militie-officier. Morgenmiddag half twee zal de heer J. Van Rhijn, uit Zwolle, in de (burger) schaak- vereeniging «Amersfoort" een simuliaan- partij spelen. Er bestaat gelegenheid, dit zeer belangrijk tournooi als toeschouwer dan wel als mede speler bij te wonen, waarvoor gaarne intro ductie wordt verleend. Morgen de groote wedstryd voor den N. V. B. tusschen de beide 2e klasse kampioenen Quick 1 en Velocitas 2 (cadetten van Breda) op het onzijdig terrein van Wilhelmina te 's-Hertogenbosch onder scheidsrechter J. F. L. Reudler. Quick 2 za! trachten kampioen te worden voor de le klasse U. P. V. B. en slaagt daarin als het morgen te Utrecht U. F. C. 1 weet te kloppen. Quick zal óok deelnemen aan het concours van 25 Maart tot 1 April te houden op de baan van en uilgeschreven door de Biltsehe V oet bal-V ereeniging. Van de 3e abonnecnents-voorstelling, Don derdagavond in «Amicitia" gegeven, kan slechts worden gezegd«best". Best vvas het bezoekbest de kl ucht, een aaneenschakeling van ilauwiteiten en dolle situaties, die de toehoorders in éen lachbui hielden; best was de stemming; best was het spel, óok dat van mevrouw Kiehl, die vrijwel onvoorbereid «uitschoonmaken" ging voor mevrouw De BoerVan Rijk. Wel heel jammer zou 'tzijn als teo vol genden jare geen abounements-voorsiellingec konden gaan. Onder voorzitting van den heer P. H. van Haselen (Plantsoen) werd gisterenavond de tweede Algemecne vergadering van de „Oranje vereniging" gebonden, waarbij 61 leden tegen woordig waren. De Voorzitter hoopte, dat niet alleen nieuws gierigheid, doch vooral ware belangstelling in dc goede zaak zóo velen had doen opkomcu en zeide, dat hij bet Voorzitterschap niet zou hebben aanvaard indien hij niet vast had kunnen rekenen op 'en 2e Secretaris en den Penningmeester, de heeren Reijckers en Van Sirenberg de Boer, wien bij warmen lof bracht voor hetzcei vele on dikwijls hoogst moeilijke werk, dat zij geheel belangloos reeds hebben verricht. De notulen der vergadering van 15 November worden nu gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De Voorzitter deelde nu mede, dat inmiddels tot Bode der vereeniging is benoemd J. van Barreveld en vervolgde, dat de jeudige vereeni ging, hoewel de resultaten tot dusver zeer zijn meegevallen, toch aller steun behoeft en, zelfs als het gevraagde Gemeente-subsidie van f500 wordt verleend, dit jaar nog slechts een klein feest zal kunnen organiseeren. Het Bestuur stelt zich voor, op Koninginnedag allen een aangenaam feest te bereiden, dat wel naar ieders zin zal zijn. De Floralia-vereeniging houdt op 31 Augustus óok haar bloemententoonstelling, welke mede werking zeer wordt gewaardeerd. Het nu ontworpen programma omvat: een reveille, zoo mogelijk door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, door de hoofdstraten der stad 8 uur aubade bij den Burgemeester4 A 5 muzieknummers, afgewisseld door gezang der kinderen van de hoogste twee klassen der Lagere scholen, behalve van de scholen le soort. Den kinderen wordt een kleine versnapering gegeven. 910 bespeling van het carillon 10-—12 geen feest wegens den gebruikelijken bidstond 1'2 parade 2muziekuitvoeringen 3 bloemen-corso 's avonds serenade door de stad naar het huis van den Burgemeesterde corparatiën zullen worden uitgenoodigd, hieraan deel te nemen. Hei bloemen-corso, om prijzen, zal omvatten nummers voor: auto's, rijtuigen, stoomfietsen, gewone rijwielen, kinderwagens en sportkarren, hondenkarren en handwagens. Het wordt niet gehouden op een afgesloten terrein, doch door de stad en langs alle voor voertuigen geschikte straten. Een feest aan de schoolkinderen kan dit jaar niet gegeven omdat, met het Gemeente-subsidie, de vereeniging over slechts f 1000 le beschikken heeft en er 4000 schoolkinderen zijn. In plaats van don heer K. Teeling, die om drukkeambtsbezighedenbedanktealsleSecretaris werd benoemd de heer C. VV. F. Reijckers thans 2e Secretaris, en in diens plaats gekozen de beer D. van Schooneveld. Tot leden der commissie, die vóór de November- vergadering de Rekening en verantwoording moet nazien, werden benoemd de heeren A. M. Tromp van Holst, \V. G. Krüsemann Jr. en L. J. Hontele. lu Juli of Augustus zal weder een ledenver- vergadering worden gehouden. De aanwezigen werden aangespoord om er voor te zorgen, dat ieder althans nog éen lid zou aanwerven en ook zijn best zou doen om het feest zoo algemeen mogelijk te doen zijn. Ook werd verzocht op 19 April, den verjaardag van den Prins der Nederlanden, de vlaggen te ontplooien. Men vraagt ons plaatsing van het volgende Iu 't laatst van het afgeloopen jaar werd door eenige jongelieden het voornemen opgevat om hier ter steue een sohietvereeniging op te richten. Daar zij zich alle moeite getroostten om hun doel te bereiken, wisten zij al spoedig eenTOtal deelnemers te vinden. Vervolgeus maakten zij de Statuten op, die werden opgezonden om er de Koninklijke goed keuring op te krijgen. Maar nu verder. Zoo'n goedkeuring is niet altijd heel gauw in ordedaar kunnen maanden over verloopen, hetgeen thans ook bleek, daar er sinds dien tijd al ongeveer 6 maanden zijn verstreken. En die goedkeuring juist is het hechts te fundament, want die brengt mee geweren en puttonen voor Rijksrekening, en in een ander geval komen zij natuurlijk voor rekening der vereeniging. Nu kunnen die kosten zoolang nog vermeden worden door nog geen oefenings-avocden te houden en dus niet te schieten. Maar de wakkere voor vechters begrepen ongetwijfeld dat, aan de leden van een schietvereeniging, waar niet geschoten wordt, gauw de lust outbreekt. Het vooruitzicht daardoor dus was dat ze éen voor éen zouden bedanken en de toekomst dezer vereeniging ver loren zou zijn. Neen, er moest geschoten worden, en gesteund door eenige personen, die zich voor de vereeni ging schenen te interesseeren, sloegen zij de handen aan den ploeg. Men trad in onderhan deling met den heer P. van Achterbergh van wien zij de „ijstent" (een zeer mooie en geschikte gelegenheid, met flink gaslicht) voor een „krats" huurden. Geweren werden hun in bruikleen, patronen hun cadeau gegeven, dunne papieren schijven werden door de leden zelf op stevi, papier geplakt enz., hetgeen de vereeniging in staat stelde om het dubbeltje contributie dat elk lid wekelijks moet bijbrengen in de kas te houden of voor andere noodzakelijke doeleinden te gebruiken. Het duurde dan ook niet lang of er was geld bij elkaar en men kwam onderling overeen om voor eigen rekening een paar nieuwe geweren aan te schaffen, daar de in bruikleen zijnde niet zoo heel goed waren. De schietvereeniging „Prins Hendrik" (aldus luidt hsar ..aam) zoo primitief begonnen, had dus binnen een zeer korten tijd een paar eigen geweren. Voorwaar, een flinke stap. Alles ging dus voorloopig naar wensch, maar al spoedig traden nieuwe moeilijkheden op den voorgrond. De vergunning om in de „ij3tent" een schiet baan op te richten werd door de Gemeente ge weigerd. O. a. was een bezwaar ingediend met het oog op brandgevaaar. De vereeniging zat dus nu zonder lokaal. Maar spoedig werd een nieuwe teekening en beschrijving der „ijstent" gemaakt en opnieuw ingezonden. Het bezwaar van brandgevaar werd op ad viezen van opperbrandmeester en Gemeente architect als ongegrond beschouwd en de ver gunning werd verleend met bepaling, dat de inrichting binnen den tijd van 3 maanden moet zijn voltooid en in werking gebracht, onder voorwaarde, dai voor de ruiten der schietver eeniging ter lengte van 3 Meter, te reken van uit den kogelvanger, drie houten zctluikjes worden aangebracht, die een hoogte van 1.50 M. en een dikte van 0.018 M. hebben. Toen tot zoo ver de zaak ia orde was, legde hot voorloopig bestuur zijn moeilijke taak, waar van het zich zoo flink had gekweten, neder en werd besloten tot het kiezen van een definitief bestuur. Op eenige na werden de voorloopige bestuurs leden tot het definitief bestuur gekozen hetgeen thans als volgt is samengesteld J. J. Otto Voor zitter A. E. Blok, 2e Voorzitter; H. Mooien, SecretarisJ. Bos 2e Secretaris, R. van Ruy ven Penningmeester, Van Eijbergen en Bakkcnes Commissarissen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5