BIJVOEGSEL GE NCHi BEERTJE. Stadsnieuws. Militaria. Marktprijzen. Advertentiën. behoorende bij de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 24 MAART 1906, uitgave firma A. H. van CLEEFF. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente welke gehouden wordt Dinsdag 27 dezer, des middags halt' twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Benoeming van een tijdelijk keurmees ter van het vee en vleesch (vacature- A. Overbosch). 2. Voorstel van B. en W. betreffende periodieke verboogingen van de salarissen van de leeraren B. D. Best, I. M. J. Hoog, J. M. Thiel, J. C. A. Havinga (met adviezen). 3. Voorstel van B. en W. betreffende twee a'dressen van de maatschappij «Amersfoort" in verband met den aanleg van twee wegen op den Berg (met adviezen). 4. Voorste.1 van B. en W. betreffende het Gymnastiek-onderwjjs op de openbare Lagere scholen in verband met adressen van de heeren Snouck, Muller e. a. en Dumoulin e. a. (met adviezen). 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van machtiging tot het sluiten van een contract met het Sint-Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis (met adviezen). 6. Voorstel van B. eD W. tot onderhand- sche verhuring van het voormalige tolhuis met tuin aan den Arnhemschen weg. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Begrooting 1906. 8. Behandeling van reclames in zake de Straatbelasting, dienst 1905. De Kiezerslijst voor 1906—1907, waarvan ieder ter Secretarie tot uiterlijk 15 April verbetering kan vragen en waaromtrent het gewenscht i3 dat ieder kiesrechtigde zich overtuigt of ziin naam daarop behoorlijk is gesteld, tolt 2616 namen, tegen 2514 ten vorigen jare. De heer C. J. van der Nagel, Hoofd der Jongensschool le soort, zal 1 April den dag mogen herdenken waarop hij vijftig jaar geleden de acte voor den 4den rang behaalde. Bij Kon. besluit van 17 Maart is de heer H. Tromp van Holst benoemd tot Landbouw- correspoudent voor de Gemeenten Amersfoort, Hoogland, Stouten burg en Leusden. Mej. C. Munnik behaalde de acte nuttige handwerken. Zij is de tweede leerlinge van de Amers- foortsche Industrie- en Huishoudschool, die examen deed en óok slaagde. Mr. S. K. D. M. van Lier, thans te 's-Graven- hage, is benoemd tot rech ter-plaatsvervanger ia de Arrondissements Rechtbank te 's Graven- hage. Mr. W. P. Vis is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Staats wetenschap, op Stellingen. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 April de soldijen van de adjudanten-onder officier geen schrijver zijnde en van de sergeanten-majoor (opperwachtmeesters) administrateurs met 1 0.25 en van de fouriers met f0.10 daags verhoogd. Het 5e regiment infanterie zal dit najaar bataljons- en regiments oefeningen houden in do omstreken van Amersfoort, aan welke oefeningen ook zal worden deelgenomen door een signaal-brigade van hei regiment genie troepen. Het regiraeni grenadiers en jagers en bet 4e regiment houden die oefeningen in de Legerplaats bij Zeist. Kapitein VV. F. N. von Hombracbt en luitenant J. A. Plet, van het 5e regiment infanterie, hebben detacheering aangevraagd bij de landmacht in West-Indië. Reserve-luitenant S. van Leeuwen, van het 5e, heeft ontslag gevraagd. Het concert, door Mej. Aug. Collard enz. in «Amicitia" te geven, is thans vastgesteld op April. Wel wat heel laat ontvingen we den uit slag vun den simultaan schaak-wedstrijd, hier Zondag gespeeld, intusschen met zulk een heusche verontschuldiging, d".t we niet mogen nalaten het resultaat alsnog mee te deelen. Van de 22 partijen welke hij tegen de (burger) schaakclub «Amersfoort" speelde, wou de heer Van Rbijn er 12 en moest hij 3 remise geven, éen aan een nog zeer jeug dig maar veelbelovend leerling van het In stituut-Van der Sluyt, een 11-jarigen knaap, die een geweldigen kijk heeft op het Konink lijke spel. Een hoogst belangrijke voetbalwedstrijd morgenmiddag op het terrein aan den Leus- derweg tusschen de cadetten der K. M. A te Brede en den Hoofdcursus uit Kampen, twee 2e klasse kampioenen, waarvoor de Hoofdcursus vereeniging «Minerva" een zil veren medaille uitloofde. Gaat dat zien Quick 2 trekt naar Utrecht om tegen Her cules 2 te strijden om het kampioenschap 3e klasse. Zoo komt Neeltje Lokerse dan toch, de jonge vrouw die reeds bij ieder Nederlander althans bij name bekend is, en wel Maandagavond. Het „Leidsche Dbld." schrijft over haar Wellicht hebben eenigen onzer lesers dezer dagen in de stad zien rondloopen een Zeenwsch meisje, dat in onze Gemeente vertoefde om hier de Stadazaal te bespreken en zerder het noodige te doen om hier als spreekster op te treden. Ja, werkelijk, morgenavond zal zij hier in de Stadszaal in haar Zeeuwach costuum, dat steeds zoo aantrekkelijk staat, optreden en wii zonden wel wenschen, dat haar een Ulriik gehoor ten deel viel. Dat zij toch als vrouw den moed heeft voor het publiek op te treden, moet oewondering wekken, moet voortspruiten uit een diep gewor telde overtuiging. En zou men zoo iemand oiet •ens willen aanhooren? Ook de „Middelburgsche Courant zegt: „Dat Neeltje Lokerse bier zal optreden, wil wat meer zeggen, dan wanneer we bijv. schrijven, dat de heer X of Z als spreker optrad. Want men bedenke eens wat het beteekent voor een vrouw, zonder bijzondere opleiding, zonder kennis van vereenigingsleven, zonder vergaderingserva ring om hier een zaal te huren en aan te kondigen, dat ze zal spreken over de positie van de ongetrouwe moeder. Zoo heeft ze in Den Haag gedaan, en zoo deed ze hier. „Om zoo iets te durven, daarvoor is een wil noodig, die wortelt in zóo'n vaste overtuiging van het bestaande onrecht, in zulk een diep gevoel voor het lijden der slachtoffers, dat hij door een storm van bezwaren niet kan worden losgerukt en vernietigd. Van zoo'n vrouw kan §roote kracht ten goede uitgaan, te meer als zij e gave van de welsprekendheid heeft, zooals bier in zekeren zin het geval is, waarschijnlijk juist door dat diepe gevoel „Uit hetgeen ze vertelde, bleek, dat ze iemand is die veel heeft ondervonden, nog veel meer heeft gezien, en dat ze daarover veel heeft na gedacht. „Over het treurige lot der ongehuwde moeder heeft men steeds hooren spreken door anderen. Nu hoorde men iemand, die zelf weet wat het beteekent, en die op tal van dingen een nieuwen kijk gaf. „Men vergat al heel gauw het ongewone van den aanblik een Zeeuwsch boerin in den katheder te zien staan want in weerwil van haar lang verblijf elders, draagt ze nog steeds die dracht maar wat men geen oogenblik vergat, was het feit dat er daar een vrouw sprak over haar lotge- nooten". Neeltje Lokerse heeft veel ondervondenzij was een vrouw, die het aau haar begane onrecht niet kon verkroppen, een feit waarom ze op ee goed oogenblik een revolver nam en die richtte op deu man, die haar leven had bedorven. Wie i_u die vrouw niet eens een oogenblik willen hooren en zien 7 Aan den Koppel ligt thans een schip van 328 ton, het grootste dat. tot dusver voor de stad kwam. Wie mocht meenen, dat bet nu nit is met de praktijken der beruchte Spaansche schat gravers, heeft 't mis. Gister nog ontving een industrieel hier ter stede, wiens adres lichtelijk bij de schavuiten bekend is geraakt, het gewone aanbod om van den schat in eigendom te krijgen als hij slechts, enz. De brief'is gedateerd 21 Maart en verzonden uit Madrid en blijft onbeantwoord wat maar wijs is ook. Eeuige lezers xullen zich wellicht herinneren dat, eenige jaren terug een ander stadgenoot, die óok zoo'n genereus aanbod kreeg om met geringe moeite in 't bezit te komen van een aanzienlijk fortuio, heel naief terugschreef, dat het hem niet convenieerde de reiskosten naar Madrid voor te schieten en om een voorschotje vroeg, waarop hij tot dusver tittel noch jota antwoord ontving. Een bij de politie overbekend viertal werd Donderdagavond rond half acht betrapt in de roomboterfabriek «Amersfortia" welke om dien tijd reeds door het personeel was ver laten en waarin zij toegang hadden verkregen door een deur te forceeren. Toen de politie was gewaarschuwd, gingen ze er van door, doch éen huuner werd opgevangen en spoedig waren nu ook de anderen voor «meneertje" gebracht. De heeren hadden zich vergast op room en melk. Zij hebben allen bekend en zijn vanmid dag tor beschikking gestold van de Justitie te Utrecht. De stad wordt nu althans eenigen tijd ver lost van het quartet. Wie haar horlogetje mocht hebben ver loren, kan het terugbekomen in het Politie bureau waar het als gevonden is gedeponeerd. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkooping van het huis Krommostraat no. 50. groot 220 centiaren, werd dit opgehouden voor 12700. De bouw van het nieuwe R. K. Ziekenhuis, aan de Sint Andriesstraat, is gegund aan don laagsten der 27 inschrijvers, den lieer M. Bukkeren, te Prinsenhage, voor f75 780. Aanstaanden Vrijdagavond wordt in het Nuts-gebouw te Baarn geopend de tentoon stelling der werkstukken van de Ambachts- teekenschool aldaar, welke tentoonstelling kosteloos te bezichtigen is op Zaterdag 31 Maart van 1 tot 5 en 7 tot 9 uur. »'tls een best mensch, hij is heftig, maar heeft een hart van goud". Alles mooi en welmaar doodt hij u in zyn heftigheid, dan zal zijn gouden hart u het leven niet terug geven. Inhoud «Wereldkroniek" 24 MaartJan Tüorop Davos Louis de Vries, Dahmeti, Jacq. van Lier. mevrouw Pauwels—Van Biene Japansch tooneel te^ Amsterdam-Gene raal Booth te Amsterdam Personalia De mijnramp te Courrières Frits Tartaud De watersnood De electriscbe centrale te 's-Gravenhage Haagsche kunstkring Karikaturen uit het buitenland. Gereform. kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5'/j uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'lt uur, de heer Eigeman, uit Achterberg, 's Avonds 5 uur, de heer Eigeman. Tijdsgebrek noodzaakt ons weer, eenige giootere stukken te laten liggen lot het vol gende nummer. Dat men toch eindelijk ons beleefd verzoek eens verhoorde en de advertentiën vroeger inzonddan hadden we ook eerder overzicht van hetgeen in de courant moet en behoefden we niet telkent uit. te stellen, wat veelal mosterd na den maaltijd brengt. De «Militaire Gids" vestigt in zijn jongste aflevering nog eens de aandacht op een punt, in de stukken bij de eerste Begrooting van Oorlog tusschen de Regeering en de Volks vertegenwoordiging gewisseld, dat hoopt geeft op maatregelen welke een geleidelijke ont wikkeling onzer legerinstellingen in de richting van een volksleger zouden verzekeren. Ook in de Troonrede werden toezeggingen gedaan, die voor de ontwikkeling van ons weerstelsel belangrijk kunnen worden. Hoewel ik mij gaarne schaar aan de zijde van heD, die de plannen van deo Minister van Oorlog met welwillende belangstelling verbeiden, zoo geloof ik toch, dat een groot optimisme hier misplaatst zou zijn. Het staat te vreezen veeleer, dat van algemeene» dienstplicht in dit Regeeringstijdperk niet veel zal komen. Het hapert bij onze booge Regeering aan den ernstigen wil daartoe. En waar die er niet is, zijn de argumenten tegen het Neder- landsche volksleger bij dozijnen te verzamelen en in slagorde te plaatsen. Men moet ze echter niet al te critisch bekijken. Het grootste en eigenlijke bezwaar van Minister Staal tegen een zooveel doenlijk uitgebreid contingent met korten eerste-oefeningstij'd luidde, dat het volk er nog niet voor bezield is en dat de boerenpummel nog niet genoeg gymnastisch is voorbereid. Ik ben het volmaakt eens met deD .Militaire Gids", dat de gewenschte be zieling er nimmer zal komen als er niet eerst algemeene dienstplicht is. Overigens is het een gebrekkige voorstelling van de zaak, zooals het volksleger worden moet, als men zich dit denkt als een leger van velehonderdduizenden.Door het keurings reglement te verzwaren, moet men zorg dragen in het volksleger de physieke élite te bekomen van het volk. Dit zal al niet weinig bijdragen om het leger in het oog der natie te verheffen. Hoe krachtiger het volk in de toekomst zal worden, des te talrijker zal mettertijd vanzelf het leger zijn. Vat men de invoering van een volksleger zóo op (ook in Zwitserland levert de alge meene dienstplicht maar pl. ra. 48 pet. der beschikbare manschappen) dan zou het slechts een misverstand moeten heeten, nog te willen wachten met de invoering tot aan den eisch van gymnastische voorbereiding zou zijn voldaan. Hetgeen van de gymnastiek als middel tot verkorting van den eerste-oefeningstijd in de laatste jaren uit den treure en zonder tegen spraak wordt verkondigd, is orakeltaal. Het heeft een «fond" van waarheid, maar het maakt de zaak, die men er mede tracht te demonstreeren, volstrekt niet uit. Zeer zeker, gymnastische ontwikkeling moet voor de aan staande landsverdedigers van hooge waarde worden beschouwd. Zóo geschikt kan een jonge man voor den krijgsdienst niet zijn of gymnastische oefeningen zullen hem in ver schillende opzichten nog geschikter miken. Maar dat is hier de zaak niet. Voor de invoering van een volksleger, zooals ik me dat denk, loopt de quaestie over deze vraag Wat is beter en solieder slof voor een volks leger, de kerngezonde, sterke boerenpummel, die nimmer een turntoestel gezien heeft, of de minder gezonde jonge man, ook al hoeft deze jaren lang aan ringen en rekstok zich geoefend? A. C. Predikbeurten op Zondag 25 Maart. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/« uur, prof. dr. H. IJ. Groene- wegen, uit Leiden. Gereform. kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 57» uur, ds. Donner. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Di- partementshoofden, Wijkbezoa- icers en Belangstellenden zal het Centraal-bnreau a.s. DINSDAG 27 MAALT des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeiscbende zaken wende men zich tusschentijds tot den Buekhouder der vereeniging, den heer n. g. van de STALT Kleine Haag 7. Amersfoort, Vrijdag 23 Maart 1906. Appelen f6.a f10.— Peren l'O.— a f0.Zandaardappelen f2.50 a f3.— Hten- dereieren f'3.25 a f3.50 per 100 stuks. Be ter f1.15 a f1.20 p. k. Margarine f0. - af'L. Kippen fl.a f1.50 Kuikens l' 1.25 af .50 Piepkuikens f0.a f0.— Ganzen f0.&fD. Eenden fl.a f 1.30 Hazen f0.— a f Wilde konijnen f0.a fü.Tarn ine k'nij- nen f 0.90 a f 1.40 p. st. Duiven f 0.60 a fO.' O p. paar. Vette varkens f0.a f 0.— Ma'ere varkens f20 a f30. Zeugen f60 a f70. Biggen f 10 a f 14. Aangevoerd waren ongeveer: 15 heet. Appelen, heet. Peren, hecflei- aardappelen, 100 Heet. Zandaardapi elen 120000 st. Hoendereieren, 1100 Kilo I oter Vette varkens, 50 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 200 Biggen en 10 Zeugen. RECLAMES. Aan 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25 Na regen komt zonneschijn. Na de ziekte de gezondheid. Als gij de natuur helpt, die oneindige levensbron □en bezit, zal de ziekte door de gezondheid ;evolg<t worden, en wel even zoo snel als het mooii weder na den regen. Men moeide natuur ter bulpe romen. De Pink Pillen zïjd merkwaardig in dit geval. Zij geven lersiond schoone kleuren en krachten us het jonge bleeke en uitgeputte meisje. Zjj gev >n den eetlust terug aau hen die niets meer eten, alsmede eene goede spijsvertering. Aan een ieder zu leu zij eeu rijk en zuiver bloed geveD, hetgeen vior Uw lichaam is wat de zon voor de aarde is. D Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, oeuras tbénie,algemeene zwakte, maagziekten, rheunaiiek. Mej. A. Kooef, Almelooschestraat te Borne, tahrijfi: .Ik heb het genoegpn U mede te deelen lat de Pink Pillen mij genezen hebben. Sedert lang m tijd reeds leed ik aan bloedarmoede. lederen dag werd ik al zwakker en zwakker en ook bleeker, ileed ook vreeselijk aan hoofdpijnen overdag en les lachte kon ik niet slapen. Deu eetlust had ik gebet 1 en al verloren. De Pink Pillen hebben al mijneongcm ikken doen verdwijnen, terwijl dat al de andere j enees middelen onmachtig zjjn gebleven om mfj enige verlichting te geven." Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doezen; verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Steiger '.'7 te Rotterdam, en Apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij A. van dk Wei dro gist, Langestraat 23 te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge- i_ nezen. (I°*5?A Afbeelding der doos: CREDIET VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGH, WILHELMIKASTFIAAT 5. Z(j stelt zich ten doel: liet verleencn van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-bl&ico het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a déposiU en rekening-courant.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5