Donderdag 5 1906. No. 7180. 55e jaargang Feuilleton. Leemen voeten. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; eikeregel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telephoon 19. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 13 van den Vierden jaargang van onze premie »De Muzikale B1 o e m 1 e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone Wenken van een ouden muziekmeester" kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken, 1. Die blauen Augen, voor piano, doorA. Jungmann; 2. Aria, voor piano, door G. F. Handel; 3. Invitation a la danse, polka mazurka voor piano, door Jos. Araer; 4. Die Mutter betet für ihr Kind, voor zang en piano, door F. Abt. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 6 afleveringen met 20 a 25 muziekstukken ontvangt. KENNISGEVINGEN. Oproeping rau Verlofgangers. DE BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Brengt bij deze tor kenuia van de verlofgangers der Nationale militie Albertus Kraan Hendrik Zwanenburg behooreude bij het le Regiment Veld-artillerie, lichting .1902, dat bet aan beu verleend verlof wordt ingetrokken en zij op Maandag, den 14 Mei 1906, ouder de wapenen bebooren te komen, waartoe zij zich op dien dag voor des namiddags 4 uur by hun korps moote.i aanmelden, in uniform gekleed en voorzien van verlofpus en alle kleeding- eu uitrus tingstukken by bun vertrek met groot-verlof mede- geuomen. De verlofpassen der manschappen moeten, voor zoover deze van vervoerbetvijzen eu daggeld moe .en worden voorzien, voor vertrek n.tar uet korps ter Gemeente-secretarie wordeu aangebeden tot bet doen vau de vereischte aanteekeniugen. Wordende den verfofgaogers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat zjj zich in geen geval zullen kunnen beroepen op het uiet-outvangen eener bijzoudere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitslui tend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk is geschied, ben bjj niet-versehyning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 4 April 1906. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER. Wethouder, Loco-Burgemeester- De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT. brengt, ter voldoening aan de aanschrijving opge nomen in UetProvincialeBlad van Utrecht no.58 dezes jaars, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Ge- 18.) meente Woudenberg een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 3 April 1906. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER Wetb. Lo. Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 37 der Drankwet. Brengen ter openbare kennis, le. dat bij ben is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkend-ank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, doorGEERTRUIDA BLIEKENDAAL, weduwe CORNELIS ALBERTUS HARDEMAN, in de voorkamer van het perceel Molenstraat No. 16 alhier 2e. dat binnen twee weken Da deze bekendmaking ieder tegeD bet verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan iu brengen. Amersfoort, 4 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER. Wethouder, Loco- Burgemeester. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op arti. 6 eu 7 der HINDERWET, Brengen ter keunis van bet publiek, dat een door D. JUFFER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol bet oprichten van eene bakkerij in het perceel alhier gelegen aan de Arnbemsclievveg bij het Kadaster bekend onder Sectie B. No. 3134, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 19 April aanstaande, des voor middags te balf elf uren gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van bel Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen liet oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 5 April 1906 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER. Loco- Burgemeester. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. In de godsdienstoefening, welke Zondag ochtend lü uur aanvangt in de Luthersche kerk hoopt ds. J. L. F. de Meijere de nieuwe lidmaten te bevestigen. Door Gedeputeerde Staten zijn voor den dienst ongeschikt verklaard en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen 42 miliciens der lichting 1906, bestemd voor volledige oefening, die in het volgend jaar door anderen van de zelfde lichting moeten worden vervangenonder dezen 6 uit Amers foort. Heden werd er op alle scholen hier een Wat zou Weller nu doen Zou bij hel. bandschrift van Van der Bruden zien te krygen en dit naar een beroemd schriftkundige zenden om iets vau zijn karakter te vernemen en op de lange baan te schuiven, wat hy in zyu angst voor onvermijdelijk hield Zyn hart wonschte het, maar dit hart had werkelijk geen recht om over anderen te oordeolen, zooair Lij tot zichzelf verstoord zeide, en dus schreef hij aan Eater, dat hij haar volkomen vrij höt en alleen verder haar vertrouwen vroeg. Hij nad op het oogenblik veel werk en kon niet naar Moabit komen, maar zjj zou hem te allen tjjde op zijn kantoor vinden. Korten tjjd later kwam zjj daar dan ook. Hij zat tUBSchen correctiewerk en manuscripten begraven. In het zijvertrek vlogen de pennen der klerken over het papier en een verdieping lager werkten de zetters en stampten de machines, Uit de persen kwamen op witte stroken de gedaebteo en uitingen der wil van de worstelende menschboid verduizendvoudigd te voorschijn, al die stemmen, die zich uiten en rond gestrooid worden en invloed uitoefenen, die opbouwen en vernietigen. En in deze atmosfeer kwam ze binnen, bet hart vervuld van levenslust, die steeds uit zichzelf vernieuwd wordt. Naast zyu lessenaar stannde, overgoten door een straal zonlicht, die door de groene gordijnen viel, maar zelf met zooveel zon neschijn in de oogen, dat de dansende stofjes nis aohaduwen gelekou tegen bet licht, dat uit haar oogen straalde, zeide zij zacht, maar vast: „Ik kom mijn woord houden, Henk. Ik heb Breden lief." Zij hadden elkaar nog eenige keeren gezien, niet vaak, in de kunstsalons der siad, in de nieuw op gerichte zalen van de Nationale galerij. Hij bad haar een paar boeken gegeven, welker inhoud zjj samen besprakeu en terwijl bjj baar naar huis begeleidde, had hij haar voorgepraat van zijn plannen, van het geen hij nog eens voor zjjn volk hoopte te zjjn, van het volkerenrecht, dat hij haar in groote trekken afbeeldde, on van zyn sociaal streven. Hij sprak meer van zichzelf dau van haar. Zy scheen hem het vat toe, waarin hjj zijn ziel uitstortte. Bjj zjjn schoon heidsgevoel was bet natuurlijk van zelf sprekend, dat dit vat van edelen, reinen vorm was. Toen Ester Donates bij baar voogd kwam, had bjj baar zjjn liefde nog niet beleden, maar zjj was zich de hare bewust geworden en hield de belofte, die zjj Weller onder de beuken van Burnham gegeven had. Deu volgenden dag was een klein gezelschap bijRitter vereenigd,, waar men ook Breden had verzocht, om dat meu liet nu niet meer laten kon hem uit te noodigen. Mer besprak de feestelijkheden voorden avond vóór Hedda'a bruiloft. De bruiloft badplaats tusscheu Kerstmis en Nieuwjaar en daar Ester om dien tjjil haar grootmoedor nooit verliet, had zjj zich al verontschuldigd en nam niet al te ijverig doel in de beraadslaging. Van der Bredou voor wiou alle dilettantisme een gruwel was. vergenoegde zich oven eene met eenigszins uit de hoogte een paar voor stellen te doen en bleef toen met Ester in een af zonderlijk gesprek. Hjj was bet eigenlijk zelf niet, die Ester zocht, maar zijn zwakke natuur liet zich door haar openly ke genegenheid haast willoos aantrekken Ester was niet onvrouwelijk, en niets lag vorder vau haar dan ij dele behaagzucht. Maar de liefde had zóo volkomen van heel haar collecte gehouden voor de slachtoffers van den watersnood in Zeeland. Ingetrokken is de overplaatsing op 14 April van raej, J. Leijer, klerk der posterijen en telegrafie le klasse, naar het Postkantoor hier. De heer H. W. L. de Beaufort is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap, Het geval heeft zich enkele malen voor gedaan, dat een militair werd voorgedragen lot het bekomen van pensioen, van wien later bleek, dat bij den militairen dienst had vprlaten om in eon anderen Rijksdienst over te gaan, doch van welke bedoeling bij de aanvrage om pensioen geen melding werd gemaakt, hetgeen in strijd is met art. 7 der Pensioenwet voor de Landmacht 1902. Ten einde de naleving van gezegd wetsartikel te verzekeren, heeft de Minister van Oorlog thans bepaald, dat voortaan geen militair tot het bekomen van pensioen mag worden voorgedragen, indien bet bekend is, dat zijn ontslag uit den militairen dienst gepaard gaat met, of gevolgd wordt door (m. a. w. ten doel heeft) overgang in een anderen Rijks dienst. De tuniek is thans óok ingevoerd voor de onderofficieren en minderen der veld-artil- lerie. Onder voorzitting van den heer D. Ger ritsen werd Maandagavond gehouden de 12de Jaarvergadering van «Onderlinge Hulp" welke kon geopend in opgewektheid en aan genaam gevoel omdat, als in vorige jaren, de leden ook nu hun plicht deden tegenover gezin en vereeniging en omdat ook nu ge tuigd mag worden, dat de vereeniging bloeit, óok al zijn in het afgeloopen jaar betrekkelijk groote uitkeeringen wegen» ziekte gedaan moeten worden; iets wat trouwens te ver wachten was, ondat bij de oprichting der vereeniging menschen werden aangenomen als lid wier leeftijd deed verwachten, dat zij al vrij spoedig geld zouden kosten aan de vereeniging. Dat kon toen niet anders, óok om O. H. burgerrecht te doen verkrijgen. Deze mededeeling heeft nochtans niets on rustbarends, want juist om hem werd het reserve-kapitaallje gemaakt uit de vrijwillige bijdragen van hen, die de vereeniging steunen. Ook het aantal leden is weer iets vooruit gegaan en wel van 217 tot 232; dat het geleidelijk wast, is juist beter dan dat het zoo heel snel zou toenemen. Een verblijdend verschijnsel is't, dat in den laatsten tijd juist ongehuwden als lid toetreden. wezen bezit genomen, dat zij als bet ware van baar uitstraalde. Zij zou ze niet bebben kunnen verber gen, al bad ze't gewild; maar zjj dacht zells niet aan dat anders zoo gewilde verstoppertje spelen. Zij dacht nergens aan. Zij gevoelde slechts, dat een warme levensgloed haar doorstroomde en haar hart, niet baar verstand, meende den waardigste gekozen te bebben. Zjj was mooi geworden in deze dagen. Als de liefde al het kleine, bescheiden meisjes doet op bloeien wanneer het baar vrouweljjke bestemming gevoelt, zoo werkte zjj iu Ester als de zon zelf. De smalle, donkerroode lippen glimlachten en onder het blonde, golvende baar lachten de oogen. Breden had blind moeten zjjn, als bij bet niét ge zien bad. De bekoring, die uitging van dezen kuiscben, zich geheel ovorgeveuden hartstocht, zou ook een sterkere bedwelmd hebben. Hjj had haar bet eenvoudige pleister meegebracht, dat men te Parijs naar de fresco's van Puvis de Chavannes in bet Pantheon gemaakt heeft om het als tegenwicht te laten dienen tegen de gewaagde voorstellingen der aanplakbiljetten, de nog kinder lijke, heilige Genoveva, die inde laudelijke eeuzaam- beid bidt. Het was het eerste geschenk, dat bjj haar deed, met üjn gevoel gekozen, niet kostbaar en voor haar toch een waardevolle gave, want het knoopte zich onmiddellijk vast aan dat gesprek ovor de kunst onder het volk, waar' ij zij elkaar hadden leeren kennen. Veratoud hj; naar niet als geen ander? Het was dus töeb waar, dat er een liefde was. anders dan die waarvan de ansichtkaarten spraken, die Ella uit Parjjs en Trouville gezonden had. De I talisman, dien 2jj bezai in de brieven van haar ouders, I bad baar diffe niet bedrogen. i Niemand nam ijveriger deol aan de besprekingen i vau dn feestvieringen in den vooravond vau Hedda'a bruiloft dan dokter Heltnera. In deu nacht vöor Ella's bruiloft, toen in Hadda de wonsch om Teicherls 1 vrouw te worden, vasten vorm had aangenomen, bad Spr. dankte de Gecommitteerden, die de Rekening en verantwoording nazagen, enden Secretaris en den Penningmeester voor bet «eer vele werk dat z\j dedenzeer bijzonder den Penningmeester, die pas verleden jaar zijn functie aanvaardde en bijna nog beter die vervult dan zijn ambtvoorganger jhr. mr. B. W. Tb. Sandberg. De Secretaris, de heer L. van Ach- terbergh, las nu het Jaarverslag, waaraan het volgende ontleend zij. De Bestuursvergaderingen werden goed bezocht; het ledental is geklommen tot232; velen zijn in hun ziekte gesteund tot een totaal bedrag van f 1292.38, waardoor vele gezinnen zijn staande gebleven. Dank wordt gebracht aan de groote belangloosheid waarmee de artsen de vereeniging ter zijde stonden. In het Bestuur kwam geen andere wijziging dan dat jhr. S. M. van Reigersberg Versluys definitief optrad als Penningmeester ter vervanging van jhr. mr. B. VV. Th. Sandberg, die tot Eerelid werd benoemd. De inlagen der leden zijn bijna geheel verbruikt voor de uitkeeringen, doch het Reserve-fonds ad f2155.23 is een dankbare steun voor de vereeniging. De Penningmeester, jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, deed nu Rekening en verantwoording. Er was van het vorig jaar een saldo van f241.40; naar de le klasse waren slechts 4 contribuanten, naar de 2e 9972 die f997.20 bijdroegen, terwijl de contri buties naar de 3e klasse beliepen f250.75 en uit de collectieve verzekering voor de tram werd ontvangen f52.80; in totaal dus aan contributiën f 1297.08 en in totaal werd ont vangen, met de f 108 van begunstigers, renten, enz. f 1724.85. Uitgekeerd werd voor de 2e klasse f771.86 (van f3.55 tot f95) en voor de 3e klasse f399.61 (éen zelfs van f 142.50). Het totaal der uitgaveo, met bodeloon, enz. was f 1292.38, zoodat er een bate is van f431.48. De Voorzitter dankte Secretaris en Penningmeester voor hun verslagen en merkte naar aanleiding daarvau op, dat gebleken is dat voor de oudere leden de verdiensten minder en de uitkeeringen juist hooger worden zoodat zij strikt genomen der vereeniging een dubbel verlies berokkenen. In het Bestuur is overwogen of op dezulken niet moet toe gepast art. 57 en zij dus niet naar een lagere klassedan waarvoor zij contribueerden, moeten uitgekeerd krijgen. Hierover wilde het Bestuur gaarne de meening van de vergadering kennen orada'. immers de leden onderling die uit keeringen bekostigen. Een zeer lange discussie ontspon zich hier- zij aan haar jeugddroom toch noch zooveel tranen en zuchten geplengd, als zonder gevaar voor haar uiterlijk mogelijk was. Helmers had wellicht geen enkel droevig uur ge had. Hij was vlug en zonder aarzelen op bet bak- vischje Lolo afgegaan en trachtte ook in het vast gestelde toooeelstuk voor zich eu haar he'. leeuwen aandeel der rollen Ie krijgen. Eater zag dit alles en met brandenden hartstocht wendde zij zicb t t den man, die haar sedert het eerste oogenblik hunner kennismaking, van den grond der ruwe werkelijk heid gevoerd had in het mooie land der schoonheid en droomen. En toch had zy met dezen man nog nooit over de werkelijke eischen van het leven gesproken. Zjj zou evengoed den nevel bebben kunnen grijpen, die, vöor het gras gemaaid wordt, over de bloeiende weilanden zweeft, als zijn levensdoel een vaste ge stalte geven, terwijl toch overeenstemming hierin, meer dan gelijkheid van kapitaal en smaak, het huwelyk zegenrijk maakt. Zjj trad het donkere, geheimzinnige land in waaruit de ziel der vrouw gelouterd of gefolterd le voorschijn komt -• en baar eeuig licht was de vlam van deu hartstocht. Zy hadden nog niet over liefde gesproken. Miur dozeu dag was zij zöo dicht iu hun nabijheid! Mevrouw Bitter en Hedda zaten in de huiskamer, begraven onder japonstofieu. De jeugd iu den salon laobte en flirtte en alle voorgestelde onderwerpen van levende beelden en opvoeringen hadden betrekking on de liefde. De waugen gloeiden en de oogen schitter den. Tusschen de beide kamers lag de alkoof, een klein vertrekje, dat door de handige zuster» tot een soort afgezonderd hoekje herschapen was. Dooreen groote Japansche waaier aan de zoldering kroeg het iets van oen tent; een papieren lantaarn, die aan den deurpost hing, was de eenige verlichting. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1