Terwijl een lid meende, dal als iemand, na de ld weken waarin volgens reglement hij zijn uitkeering genoot, geen werk meer vu ilt, hij dan óok geen nieuwe uitkeering moet ontvangen, zeide een ander lid, dat wanneer hq vele jaren achtereen trouw zijn coutri- butie heeft betaald, óok in tij leu van slapte van werk, hij het toch ontx ttend hard zou vinden om juist als de oude dag kwam en hq dus dubbel hulp noodig had, naar een lagere kiese zou uitgekeerd krijgen. Een derde lid zag wel in, dat de oudjes op den duur als 't ware werden een blok aan 't been, doch ol' men hen, juist de oprichters der vereeniging, wel voor 't hoofd mocht stouten; voor de jonge menschen zou toch óok eenmaal de oude dag komen; men moest wat over hebben voor de kameraden. De Voorzitter deed uitkomen, dat het geval zich reeds heeft voorgedaan en zich op den duur telkens meer zal voordoen, dat dergelijke oude leden, die slechts 1'3 per week Terdienen, omdat zij niet mee.- mee kunnen, door hun contributie toch recht hebben op een uitkeering van f7.50 per week en juist dit is bij Reglement verboden. Er moet .lus in voorzien. De vereeniging mag niet zich hegeven op pbilantropisch terreinhet gevoel mag hier niet meespreken in het belang der vereeniging moet hier het hart zwygen. Spr. herinnerde dat, blijkens de statistiek over de eerste tien jaren, de vereeniging reeds verliest aan allen die ouder zijn dan 30jaar. Geen enkele mig bevoordeeld worden, want dit zou geschieden ten koste van alle overigen. Een lid meende, dat men toch maar ter wille van de oudjes wat door de vingers moest zien; kan dan geen f7.50uitgekeerd, breng 't dan op to. Dan wordt van beide zijden wat losgelaten. De Onder-voorzitter, de heer J. van VVessum, herhaalde dat het Bestuur niet dan hoogst ongaarne z tl overgaan tot ver mindering der uitkeering, maar toch óok den plicht heeft, de gelden, die soms zoo moeilijk worden verdiend, bij vooiiduring zoo goed en zoo zuinig mogelijk te beheeren. Bij de oprichting trad iemand toe, die 50 jaar wasbij is nu 62 eti verdient per week slechts f2.50. Wordt hij ziek, dan zou hij f7.50 uitgekeerd moeten krijgen, naar zijn contributie. Maar is dan de verleiding Diet heel groot om maar ziek te blijven Spr. zou wenschen, dat iemand van 50- of 55-jirigen leeftijd eerlijk opgaf wat hij verdient en dat het Bestuur dau liet recht zou hebben hem, afgescheiden vau zijn con tributie, in te deeleu in de eene of andere klasse. Een 1 i d, cu 53 jaar, was een der aller eerste leden en zou 't niets grappig vinden als hem minder werd uitgekeerd dan wuar- vpor hij nu al 12 jaar bijdroeg. Welk figuur zou de vereeniging maken, vraagt spr., als ieder wist, dat ik reeds trouw contribueerde en cu tóch gebrek zou lijden'? Een ander lid meende, dat men niet zoozeer den nadruk moet leggen op die zoogenaamde oudjes. Ook een jonge man kan ernstig ziek worden en zóo verzwakken, dat hq geen ot geen noemenswaard werk meer kan verrichten. Zoo iemand wordt óok een schadepost voor de vereeniging, doch hij werd daarvan juist lid om gevrijwaard te zijn in lijden van ellende, liet Bestuur xorge alleen, dat er geen Hjntjestrekkerij plaats iiebbe en geen misbruik worde ge maakt. Men iate de regeling over aan de prudentie van het Bestuur. (Applaus.) De Voorzitter, het gesprokene con- cludeerend, zeide dat het Bestuur de zaak nader zal overwegen en een beslissing zal nemen. In eenigszins anderen vorm, vervolgde spr. doet zich de zelfde kwestie voor opzichtens de Gemeente-werklieden, die thans tiun vol loon behouden bij ziekte en dus niet langer in de vereeniging thuis behooren. Een lid (Gemeente-werkman)antwoord, dat tot dusver bij ziekte slechts het halve loon wordt uitbetaald, terwijl dan nog het pensioengeld word afgehouden. Wel is ge- requestreerd aan den Gemeenteraad, doch adressanten hebben nooit eenige mededeeiing ontvangen. De Voorzitter zegde nadere overwe ging in het Bestuur toe. Tot Bestuursleden werden als nu herkozen de heeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, dr. A. 11. C. van DrieL H. van Surksum, J. Cornelissen en J. van Beek; de eerstebjj acclamatie. Tot Gecommitteerden lot nazien van Re- keuing eii verantwoording werden bij accla matie herbenoemd de heeren A. M. Tromp van Holst, Van de Water en Hol. Ten slotte verzocht de Voorzitter den leden, die verplegingsartikelen van „liet Groene Kruis" in gebruik nadden, die, zoodra ze die niet meer noodig hebben, aan het Magazijn van die vereeniging te doen terug bezorgen, opdat andere patiënten ze kunnen bezigen en sloot hierop de druk bezochte vergadering. Do tentoonstelling in Amicitia van het werk van onzen stadgenoot, den kunstschilder M. W. van der Valk, was voor vele bezoekers een bron van groot kunstgenot. Ook ous heeft zij in hooge mate voldaau en met warme sympathie hebben wij de verzimeling aqua rellen, pastels en etsen van dezen hier nog weinig bekenden artist bes udeerd. Wat ons ia de eerste plaats trof, was de originaliteit van dit werk. In plaats vaa de paden te botre ien, door de Marissen, door Mauve Bilders, Roelofs of Weissenbruck be gaan, heeft de lieer Van der Valk er de voorkeur aan gegeven met zijn eigen helderen, ariistischen blik de natuur gade te slaan en deze op zich te laten inwerken, zonder zich door anderen invloed te laten storen, een sporadisch geval daargelaten, waarbij wy eenigennate aan Voerman hennuerd werden. Het werk van den heer Van der Valk draagt een eigenaardig cachet, dat hem van zyo medebroeders in de kunst onderscheidt. Wat hij ziet, ziet hij buitenmate scherp; hij heeft een open oog, zoowel voor de impressie, vroolijk, grootsch of sornber van het geheel, als voor elke typische eii karakteristieke bij zonderheid van de détails en wat hij aldus observeert en in zijn artistenziel omwerkt, brengt hij over in lijnen en vakken meteen zeldzame techniek en een accuratesse, waarin hem slechts weinigen evenaren. Want niet iu een schitterend koloriet is zijn meester schap te zoeken, veeleer moet men hem vooral apprecieeren in het weergeveu van lijnen en vormen, raak en scherp sprekend en een beter en nauwkeurige teekenair zal men o. i. niet licht vinden. Dal er in deze ernstige, nauwgezette en toch weer breed aangezette studiën een enkel maal iets voorkomt, dat men levendiger, pétillauter behandeld zou wenscnen, is ver klaarbaar; ieder kuustenaai' toch toont wel eens les défauts de ses qualités. Wij zijn den heer Van der Valk dankbaar voor de expositie zijner doorwrochte talent volle producten, die in baar belangrijkheid ons hebben doen kennis maken met een nieuwe en merkwaardige uiting van de Nederlandsche schilderkunst. De tentoonstelling «Ier werkstukken van de leerlingen der Ambachtsschool wordt ge- o end op Goeden Vrqdag, des mid lags 2 uur, en is tot en met Tweeden Paascbdag telkens van 10 tot 4 uur kosteloos te bezichtigen. De maandvergadering van „Handel en Ny ver heid"; Dinsdagavond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden, was buitenge woon druk bezocht. De notulen van 13 Maart werden gelezen. De le Secretaris, de heer Joh. H. van der Meiden, bracht het Jaarverslag uit, dat meer uitvoerig in den Feestgids zal worden opgenomen. Het volgende zij daaruit meegedeeld De taak van den verslaggever was wederom een lichte omdat alles goed marcheerde, niets bijzonders voorviel en dus de eene dag op den anderen geleek. De periodiek aftredende Bestuurs leden werden herkozen; de heer G.G. Veenendaal nam ontslag als 2e Secretaris en werd vervangen door den heer B. Schimmel Hzn. De vereeniging bleef lid van Middenstandsbond en van den Bond voor informatie- eaincisso-wezen. Zij werd vertegenwoordigd op het Congres te Maastricht. De vereeniging kon niet ingaan op de zwakke stem welke uit Rotterdam werd vernomen over de H. IJ. S. M.-coöperatie en evenmin op de gas-quaestie, waaromtrent de klagers nog steeds nulii ten feiten en cijfer3 ter hand te stellen aan het Bestuur. Herinnerd wordt aan de beweging, van de vereeniging uitgegaan, voor de 9 uurs- sluitiug waarvan het succes alleszins bevredi gend is, al is zij ook niet algemeen en al komen ook enkelen er op terug. Betreurd wordt te dezen opzichte, dat zoo uit hc-t oog wordt verloren dat solidariteit het eenige middel is om het doel te bereiken en dat men in vakgenooten nog veel te veel ziet concurrenten. Aan Wijk-bij-Duurstede en Hilversum werden inlichtingto verstrekt over den étalage-wedstrijd. De Voorzitter zeide, dat het applaus het beate bewijs was voor de ingenomenheid met dat verslag, waarvoor hij dank betuigde en meer nog voor al hetgeen de le Secretaris ook in het afgeloopen jaar ten bate van de vereeniging deed, daarbij de hoop uitsprekend dat het scheepje de baren mocht klieven als voorheen. Aan de orde was de Rekening en verantwoor- ning van den Penningmeester. Het financieel beheer is met bijzonderen zorg nagezien door de heeren Van de Wal, W. van Goor en Maar- schidkerweerd, welke Commissie rapporteerde, dat alles is geboekt en behoorlijk geaekt door quitanties, terwijl er een bate is van f70.10; zij stelde voor, den Penningmeester te déchur- geeren onder oprechte dankbetuiging voor zijn uitstekend beheer. De P e n n i n g m e e s t e r, de lieer G. Berna, deed nu mededing van zijn Rekening. Er was een saldo van f 27.57aaucontributiën over het voile jaar werd ontvangen f417-50, aun contribution over het halve jaar f27.25; aan renten f2.60; aan incasso's f 10.35 en wegens informatiën f38 totaal f 826.73. Er is nu een saldo van f70.10, terwijl het actief met de roerende goe deren bedraagt f 103.10. Er werden gegeven 92 handeb-informatiën en •33 ilubieuse vorderingen tot eeu bedrag van f 149.23; nog in behandeling zijn 6 vordeningen, beloopend 1472.02 en afbetaald 9 tot een bedrug van f254.85, De Voorzitter zeide, dat een dankbetuiging aan den Penningmeester overbodig is het warin applaus bewees dit volkomen. We wilde spr., die uit den aard der /.aak het meest met den lieer B<-rns in aanraking komt, vooral door het informatie- en incasso bureau, meedeelen dat hij dit steeds deed op hoogst aangename en pleiziei'ige wijze en hij niet mag nalaten don heer Barna hulde te brengen voor diouB onver flauwde ambitie. Juist op het iucaaso-wozen la zoo volkomen van toepassing het „lichter gezegd, dan gedaan" en gaarne wil spr. verklaren, dat de voreeniging niet licht /al krijgen iemand die beter ook deze zóo moeilijke en soms penibele taak zóo con amore vervult (applans). Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren Joh. H. van der Meiden en B. Schimmel Hzn. en werd gekozen de heer J. van de Wal Ktu. De Voorzitter wenschte hen geluk en hoopte, dat zij met nieuwen moed zouden voort gaan. Alsnu werden aangenomen 19 candidaat-leden, zoodat het ledental thans bedraagt 204. Ingekomen waren: een schrijven van de Socië teit „Vereeniging" te behandelen bij punt 6; missive van het Bestuur van den Middenstands bond, houdende mededeeiing, dat het zich diligent verklaarde ten opzichte van de reorganisatie van de Kamers van Koophandel te behandelen in een volgende vergadering; van dat Bestuur het prre-advies van dr. Borgmann op Gemeentelijke handelsscholen in een volgende vergadering te behandelen. Ook was ingekomen eeu schrijven van een lid, dat zijn advertentie in den Feestgids eerst wenschte te betalen nadat die gids zou zijn uit gegeven. De Voorzitter merkte op, dat dit lid de eenige was, iie bezwaar maakte tegen een maatregel, niet door het Bestuur van H. N. doch door de feest-comraissie met algemeene stemmen genomen en bovendien met den Pen ningmeester die niet anders deed dan de quitantie uitschrijven, doch er overigens geheel buiten stond een telefoongesprek voerde, dat vrij onbeleefd was. Spr. yroeg dat lid daarop schriftelijk, zijn bezwaren kenbaar te maken en het lid antwoordde daarop met zijn outslag in te dienen, hetgeen volgens art. 25 moet ge schieden bij den le Secretaris. Ingebracht werd een voorstel van 16 leden om dat lid te royeeren wegens zijn gedrag tegenover Bestuursleden, waartoe word besloten met algemeene stemmen op éen na, die in- blanco werd uitgebracht. De Voorzitter had het best voor 't lest bewaard en wel mededeelingen omtrent de feestelijke viering van het eerste lustrum. Zeer aangenaam was 't spr. te kunnen meedeelen, dat de feest commissie van alle zijden, ook buiten de ver eeniging, groote medewerking vond. Het Behrijven der Sociëteit „Vereeniging" is daarvan wel een doorslaand bewijs. Waar het Bestuur van H. ft N. verzocht, ook de beschikking te mogen hebben over de lokalen in de Sociëteit behalve die welke verhuurd plegen te worden en daarvoor huur aanbood, luidde het antwoord dat, op voorstel van een der Societeitsleden, overgeno men door het Bestuur, met algemeene stemmen door de Algemeene vergadering werd besloten, alle overige lokaliteiten geheel kosteloos af te staan. Slechts voor hot zoogenamade verloop lokaal wordt geheven een huur van f20. (Ap plaus.) Spr. deelde nu een en ander mede omtrent het programma der feestviering op Woensdag 18 April, welke aanvangt om 7 uur precies, en waarbij ieder lid toegang heeft met een dame; voor huisgenooten wordt een streng persoonlijke introductie gegeven. Behalve de leden van „Thalia" willen tal van dames en heeren meewerken, voor het grootste deel voor zang en muziek in de tusschenpauzen. Het pro gramma omvat Thalia marsch, voor piano. Rede van den Voorzitier. Koor uit „Schöpfung", piano 6 handig. Bloemenhulde. Duo's voor mandoline en piano. Zonnekind, oorspronkelijk tooneolspel in éen bedrijf. Kriegersmarseh uil „Athalie". Hymne, van Jolian Verhulst, voor gemengd koor. Repos de schasseurs. piano 4 handig. Een visioen. Dialoog tussclien de Stedemaagd van Amersfoort en Everard Meysteren monoloog van de Stedemaagd. Krausköplchen, voor piano 6 handig. Hulde aan de Wetenschap. Cavalerie mavsch, voor piano 4 handig. In politiek, blijspel van Von Kadelburg. La Machiche. voor piano. Lentezang, dames trio. Rhinoceros- ballade, mannen quartet. Steeple chase, voor piano. Huwelijksaanvraag, klucht in éen bedrijf. Potpourri, voor piano. Apotheose: Hulde aan H. N. Slotwoord. Aan de orde was de rondvraag. De Penningmeester herinnerde er aan, dat de contributie dient betaald en de quitan- tiën daarvoor spoedig zullen uitgaan. Een lid heeft gehoord hoe zeer terecht de activiteit van den heer Berns als Penningmeester door den Voorzitter is geroemd, doch wilde hem óok hulde brengen voor diens activiteit waar het betreft het incasso-wezen. Spr. had een zeer slechten betaler, wien hij op 't laatst zelfs driemaal per dag zijn qüitaiitie deed presenleeren, zonder eenig succes dan „maar eens terug komen". Ten slotte gaf spr. Zaterdag den zeer dubieusen post in handen vau „H. N." en ziet, Dinsdagochtend vóór twaalven was het geld reeds betaald. Een ander lid, tevens lid der Buffet- comiriissie voor de Landbouwfeesten, deelt roede, dut die commissie tot haar leedwezen zich ver plicht heeft gezien om thaDs ook in bladen buiten Amersfoort gegadigden op te roepen voor het exploiteeren op het tentoonstellingsterrein van gelegenheden tot restauratie, het bewaren van rijwielen, enz. Dit is en dat wilde spr. vooral doen uitkomen niet geschied oni er nu eens met opzet de middenstanders uit Amersfoort buiten te houden, die zóo vele blij ken van belangstelling gaven in de tentoonstelling, doch omdat de aanbiedingen uit de stad zóo bdaehlijk ver heneden do bedragen zijn, die elders by dergelijke gelegenheden plegen gegeven te worden; voor een zelfde inrichting bqv. waarvoor elders gedurende een tweedaagach feest f250 werd ingeschreven, werd hier, by eeu driednagsoh feest met een concours-hippique slechts f 15 geboden. Spr. spoorde belangheb-' benden alsnog aan, zich op ae hoogte te stellen van betgeen, althans indien het weder meewerkt, waarop half Juni toch heel veel kans is, te verdienen valt. Risico is er altijd doch wie niet waagt, wie niet wint. Hierna werd de vergadering gesloten. Een oud-verpleegde van „De groote Rate laar", die eenige dagen geleden een ertenisje kreeg en aanstonds die stichting verliet, kwam zich bij de politie hier beklagen, dat hem 1 80 was ontstolen. Daar de man nu niet bepaald kaarsschoon was, moest hij de zakken uitpakken en daar uit kwamen de zoogenaamde gestolen bank biljetten van f60 en f10 netjes voor den dag. Nadat hij zijn roes had uitgeslapen, mocht hij weer vrij uitgaan. In drie dagen had hij hier inct de gauwig heid een goede f 45 verteerd. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een voerman uit Utrecht, die iu de Aruhemsche straat zijn paard tot bloedens mishandelde. De rossinant rekende onmiddellijk af met den laffen dierenbeul door hem een gat in 't been te slaan. Het paard werd naar een stal, do voorman naar het Politie-bureau gebracht, beide om heelkundige hulp te ontvangen. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden veiling van vaste goederen werd het burgerwuonhuis met tuin en schuurtje aan de Bloêmendalsche straat no. 32, groot I Are 32 centiaren, ver kocht voor f1500 aan H. W. Huurdernan; en werden opgehoudenliet huis met erf en grond op Róinmelenburg bij deSint Joris- sttaat no. 30 groot 76 c. A. en verhuurd voor 60 cent per week, voor f60; het huis ulda-ir no. 34, groot 1.54 A. en verhuurd voor 75 cent per week, voor 1175; het huis met erf en grond Achter de Kamp no. 10, groot 1.08 A en verhuurd voor f 1 per week, voor f 160. E?n rijwiel, dat 24 Maart aan de Kamp straat hier werd ontvreemd, is door de recher che gevonden, in een kelder Achter de Kamp opgeborgen. De dader was reeds opgeborgen te (Jlrecht waar hij in hechtenis is wegens diefstal van een kruigwagen. Bij de verkiezingen voor hoofd-ingeland van het Heemraadschap „De rivier de Kern, beken en aankleve van dien" werden inliet 2e district uitgebracht 546 van de 1100 stemmen en is gekuzen in de vacature-tnr J. S. A. van Walehien de heerG. Voskuilen Hz. met 325 stemmen, tegen 221 op overste G. C. D. baron Van Bardeubruek van Am- merstol. In het 3e district werden uitgebracht 155 steramen en werden herkozen G. van 't Klooster met 155 en Jan Hilhorst Pzn. met 132 stemmen heiden periodiek aftredend. Een druppel wqn verwarmt, een druppel water lescht den dorst, een druppel olie be vlekt een druppel inkt kan vergiftigen. Men schrijft uit Santpoort Aangezien de ondervinding van vorige jaren heeft geleerd, dat het publiek, dat dezer da gen naar de bloemenvelden gaat kijken, zich op .de wegen tusschen Leiden en Haarlem verdringt, gehuld in wolken stof en in gevaar gebracht door automobielen, rijtuig n en rij wielen, heeft de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer voor Santpoort en omstreken" voor Zaterdag, Zondag en Maandag a. s., wanneer vele stedelingen naar de bollenlanden zullen trekken, op het Kerk plein te Santpoort een aardige bloementen toonstelling georganiseerd. Zij hoopt daardoor aan ben, die de kleine wandeling of' rit langs mooie wegen, die langs bloemenvelden voeren, van Haarlem over Bloemendaal naar Sant poort, willen maken, tevens voor afwisseling te kunnen laten zien wat Santpoort, dat ver scheidene beroemde bloemisten huisvest, in dezen tijd van het seizoen op het gebied van bloeienue bloemen, sierplanten en bou- quetten voortbrengt, terwijl men er, wanneer liet weder medewerkt, ook bijen achter glas zal kunnen zien werken. Een en ander vormt juist een aardig uitstapje voor liefhebbers van een rustig en gemakkelijk te bereiken enoegen, die niet van een te woelige drukte ouden. Als heel goed en toch of liever: juist zeer eenvoudig middel tegen ketelsteen wordt aangeraden eenige eetlepels gewone witte suiker in den ketel te deen en (lezen zooveel mogelijk te vullen met water, dat dan zoo sterk mogelijk moet aan de kook gebracht, waarna de ketelsteen met con mes punt kan worden verwyderd en geheel los laat. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 28 Maart tot 4 April. GEBOREN: Bertus Johannes, z. van R. Baars on B.J. van Hottum, Jan, z. van dr. Th. Weevers

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2