No. 7184. 55e Jaargang MUZIKALE BUMffll. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden -^1. ïranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT 9- Postbus 9. Telephoon 19. TWE6DE BLAD. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 14 van den Vierden jaargang van onze premie »De Muzikale B1 o e m I e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester" kunslenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken, 1. Caravane, voor piano, door Oscar Kohier; 2. Impromptu-polka, voor piano, door Alb. Jungmann; 3. Fern, voor zang en piano, door Franz Abt. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 6 afleveringen met 20 a 25 muziekstukken ontvangt. Ter voorziening in de vacature ds. D. J. van Aalst zijn thans de namen van 48 pre dikanten bij de Ned. Hervormde kerk op het grostal gebracht. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, hoopt Tweeden Paaschdag vóór te gaan bij de gods dienstoefening van den Doopsgezinden Kring, welke weder in het Loge-gebouw aan de Van Persijn-straat •wordt gehouden en te hall'elf aanvangt. Het stoflblijk hulsel van pastoor C. J. Vas- tert werd hedenochtend elf uur naar de R. K. begraafplaats geleid en in het Priestergraf bijgezet. Woensdagochtend wordeo uitvaartdiensten gecelebreerd. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad wordt dit jaar gebracht van 2 tot 8 Mei; H. M. de Koningin-Moeder zal op 4 en 5 Mei te Amsterdam vertoeven. Het Hofbal wordt gehouden op 4 Mei. Dames, die haar opwachting wenschen te maken bij of wenschen voorgesteld te worden aan H. M. moeten zich daartoe vóór 26 April aanmelden by mevrouw Van Loon, dame du palais van H. M. We gelooven goed te doen door te her inneren aan het verzoek der »Oranje-ver- eeniging" om ook op 19 dezer, den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de vlaggen uit te steken. De lieer A. G. Jalink is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Duiven, met ontheffing, op nader te bepalen tijdstip, van de waarneming der betrekking van adjunct-controleur van het kadaster te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot brievengaarder te Hoevelaken de heer J. Pijkstra. De Donderdagavond onder voorzitting van den beer J. Ger. Kleber gehouden 127ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fa brieken werd bijgewoond door de heeren Sinnige, H. van Haselen, H. Meursing en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. Metkenoisgeving waren afwezig de heeren Van Dam en Van Duinen. De notulen der vergadering van 1 Maart werden ongewiizigd vastgesteld. Ingekomen was een rapport van het verhandelde in de vergadering van afgevaardigden van Ka mers van Koophandel, den 5 Februari te Am sterdam gehouden. De Voorzitter memoreert de daarin neergelegde desiderata, alle betrekking hebbend op de posteryen, en stélt voor om het lijvige stuk te doen circuleeren bij de leden en het overigens aan te nemen voor kennisgeving. Waartoe wordt besloten. Ingekomen is het antwoord der H. IJ. S. M. op het aohry ven der Kamer omtrent de spreek cel en de onaangename lucht in den voorhal van het personen-station hier. De Maatschappij antwoordt, dat inderdaad in 1904 tot den Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie het verzoek is gericht, in het sta tion een publieke telefoon-cel in te richten, waarvoor door de Directie vergunning is verleend. De Mij. verwijst thans naar den Directeur- generaal der P. T. Omtrent den stank in de „overdekte brug" zal de Mij. een onderzoek instellen. De Voorzitter herinnert, dat bij een vroe ger verzoek om een telefoon-cel in te richten, de Mij. reeds toezegging deed. De Secretaris merkt op, dat het lid H. van Haselen, iu opdracht der Kamer, een on derhoud had met den stationschef, doch er geen schriftelijke onderhandelingen werden gevoerd. De heer Meursing zegt, dat de stank in de vroege ochtenduren niet heeracht in den over loop, doch in den voorhal. De Voorzitter stelt voor, omtrent de te lefoon-cel een schrijven te richten aan den Directeur-generaal der P. T. en aangaande den stank een afwachtende houding aan te nemen. Waartoe wordt besloten. Ingekomen is een missive van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel in zake het giro-verkeer. Uit de voorlezing door den Secretaris blijkt, dat bij dat Departement een voorstel aan hangig is tot instelling van een cheque- en giro dienst aan alle Postkantoren (niet uan hulpkan toren) en dat het Departement verlangt te weten of er behoefte is aan zoodanigen dienst. De Voorzitter herinnert, dat deze vraag reeds besproken is in de vergadering van afge vaardigden der Kamers van Koophandel. Intus- schen is het zaak. haar ernstig na te gaan, te meer daar in bedoelde vergadering bleek, dat niemand de portee der zaak juist begreep en er ook geen conclusie is genomen. Spr. stelt voor, het stuk rond te zenden bij de leden en ineen volgende vergadering aanhangig te maken. Waartoe wordt besloten. Van de vorige vergadering is nog aan de orde het adres der Twentsche Handelsvereeniging in zake dubbelspoor. De Voorzitter herinnert, dat bij de jongste Staatsbegrooting dit dubbelspoor reeds is toege zegd en stelt vcor, het adres thans aan te nemen voor kennisgeving. Waartoe wordt besloten Ingekomen is nog een schrijven van den uit gever van Mutua Confidentia" houdend verzoek, zich op dat tijdschrift te abonneeren. De Voorzitter meent, dat de leden in privé het blad bezitten en het dus onnoodig is, net voor de Kamer te nemeu en stelt voor, aan neming voor notificatie. Waartoe wordt besloten. Aan de orde is het prte-advies van het Dage- lijksch Bestuur der Kamer op de missive van den Minister van L., N. H. van 2S Februari nopens de reorganisatie der Kamers van Koop handel. De Voorzitter herinnert, dat de missive circuleerde bij de leden en reeds werd bespoken in comité-generaal en dat reeds in 1S96 aan H. M. de Koningin-Regentes een schema tot reorganisatie werd aangeboden en eindelijk in 1902 in een vergadering van afgevaardigden van Kamers van Koophandel een motie daartoe werd aangenomen welke in hoofdzaak inhield:herziening van het kiesrecht, het gevefi van meer bevoegd heid aan de Kamers, het verstrekken van een ruimer crediet, en samenwerking der Kamers,c. q. districtsgewijze. De Minister vraagt thans, aan de hand van deze motie, den wensch van elk der Kamers. Het prie-advies, dat we in een volgend nummer in zijn geheel zullen opnemen, zegt, de bedoeling te waardeeren om tot Deter regeling te geraken en behandelt in den breede de vier vraagpunten; we vatten dit thans samen. KIESRECHT. Vroeger was ieder kiezer, die f 15 Patentbelasting betaalde, waaardoor men niet alleen in den zeer vreemden toestand kwam, dat een onevenredig groot aantal tappers kies gerechtigd was en groot-industrieclen geen medezeggenschap hadden, maar ook, dat te Winterswijk, een Gemeente vrijwel analoog met Amersfoort, men reeds voor f3 kiezer was. Thans zijn personen kiezer, die hoegenaamd niets uit- Btaande hebben met handel of industrie. De Kamer acht een en ander een zeer groote misgreep en zou het beter vinden als geëischt werd zeker bedrag waarnaar men is aangeslagen in de Be drijfsbelasting, bijv. f800 of f 1000, wegens in komsten uit handel of industrie. Enkele kiezers zullen dan afvallen, doch wat heeft een snoepwin- keltje uit te staan met den handel Oprichting van een Kamer voor groothandel en grootnijverheid naast een Kamer voor détail listen komt der Kamer niet gewenscht voor, daar de middenstand in leze Kamer reeds goed is vertegenwoordigd. De Kamer is er niet tegen, den forensen stem recht te geven. Uitbreiding van het kiezerskorps, door niet te strikt te houden aan de grenzen der Gemeente doch kooplieden en nij veren op te nemen die op zeer kosten afstand der Gemeente hun bedrijf uitoefenen, acht de Kamer zeer billijk. In abstracto acht de Kamer juist het beginsel om, niet als thans te eischen dat iemand 12 maanden bestuurder of medebestuurder geweest zij vau eeu bedrijf van handel of nij verheid, doch dien termijn uit te breiden tot driejaren. Ook heeft zij geen bezwaar, procuratie-houders op te nemen in het kiezerskorps. Waar men thans schriftelijk zich moet aan geven om kiezer te worden, wil de Kamer ook ambtshalve inschrijving als kiezer, behoudens controle en reclame. BEVOEGDHEID. De Kamer wenscht, dat ver plichtend wordt gesteld het vragen van advies omtrent zaken van handel of industrie,van welken aard ook en tevens, dat de Kamer öok kon af geven certificaten van oorsprong en kon optreden als scheidsrechter in handelsgeschillen indien partijen dat verlangen. GELDMIDDELEN. De Minister vindt het niet goed, dat, als in hetjbuitenland, de Kamers eigen belastingen hebben. Het hoogere crediet moet dus óf uit de Gemeente- óf uit de Rijkskas komen. De Minister verklaarde zich niet onge neigd er toe mee te werken, dat de Kamers ruimer geldmiddelen krijgen mits dit inderdaad noodig is voor eigen arbeid en dus niet voor steun aan derden. Der Kamer is versterking van geldmiddelen zeer aangenaam. De salarissen van Secretaris en Bode zijn nog al lij I die van 1S44, terwijl het werk verveelvoudigd is eu men zelfs een gedrukt Jaarverslag wenscht. Deze Kamer heeft na die uitgaven in wn heel jaar te beschikken over f 50, waarvan dan nog enkele opgaven voor het Jaar verslag faoeten bekostigd. Het ware werkelijk geen overdaad, aan de vertegenwoordiging van handel en industrie een jaarlijksch crediet van f400 te verkenen, tegen f200 als thans. SAMENWERKING. De Miuiater verklaart overwegende bezwaren te hebben tegen Districts kamers, niet echter tegen het gezamelijk behan delen van homogene belangen, intusscheu met volkomen zelfstandigheid der Kamers. In het reeds vermelde schema werd voorgesteld 11 a 22 Districtskainers te vormen, hetgeen ter vergadering wel veel bijval vond, doch te gelijk de verklaring ontlokte, dat het hoogst moeilijk zal wezen, dergelijke homogene Kamers te vinden. Slechts ecu zestal Kamers vreesde door die samenwerking hun zelfstandigheid te verliezen. Intusschen zou samenwerking voorbomen, dat de adviezen zoo woest uiteenloopen als ze thans dikwijls doen, waardoor het voor de Landsregee- ring hoogst moeilijk is, tot een conclusie te komen. Het prae-advies looft de poging tot centralisa tie en herinnert, dat in do gecombineerde ver gadering der Kamers van Koophandel de afge vaardigde der Kamer te Amersfoort stemde voor Districtskamers en geenszins vreesde, dat deze Kamer daardoor haar onafhankelijkheid zou verliezen. De Kamer blijft onderling overleg en gezamelijke behartiging der belangen van handel en industrie hoogst nuttig achten. Na eenige discussie bij elk der vraagpunten werd het prae-advies, zooals het door het D. B. der Kamer is ontworpen, met algemeeue stem men vastgesteld. De vergadering, welke klokke acht aanving, werd hierop te ruim half elf gesloten. De heeren rat*. J. Nauninga Uitterdijk, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Kampen, en H. Koldewijn, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, be noemd tot leden der commissie voor het jaar 1906 belast met het afnemen van de eind examen voor de Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht, hebben deze benoe ming niet aangenomen. In hun plaats zijn thans benoemd de heeren J. A. Th. Lublink Weddik, leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht, en mr. H. P. dé Fluiter, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roermond. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat tot de categorie van verlofgangers, voor wie de duur der herhalingsoefeningen is verkort, omdat zij krachtens art. 109 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn gehouden, of geroepen, n e t moeten worden gerekend zij, die, hoewel tot den dienst bij het blijvend gedeelte verplicht, door numinerruiling in dien dienst hebben voorzien, doch wel zij, die, hoewel niet tot den dienst bij het blijvend gedeelte verplicht, dien dienst voor een ander hebben volbracht. De dienstvervulling voor het blijvend ge deelte voor korter dan éen maand geeft geen aan praak op verkorting van den duur der herhalingsoefeningen. Voor herhalingsoefeningen zullen dit. jaar opkomen bij het 5e regiment infanterie de miliciens der lichting 1899 van 23 Juli tot 4 en 11 Augustus, der lichting 1901 van 13 Augustus tot 30 Augustus en 8 September, en der lichting 1903 van 10 September tot 29 September en 13 October en by de 2e afdeeling le regiment veld-arttllerie de mili ciens der lichting 1901 van 2 tot 21 Juli. De gouden medaille voor 30-jarigen dienst is toegekend aan stafmuzikant P. J. H. Smeels, van het 5e regiment infanterie. Luitenant H. Meijboora, van 9e regiment infanterie, wordt in verband met zijn over gang naar de Koninklijke marechaussee, van 1 Mei tot 1 November gedetacheerd bij het le regiment huzaren hier. Quick zou morgen te Apeldoorn spélen tegen Oranje-Nassau. Daar laatstgenoemde voetbal-club echter heett afgeschreven, staat Quick nu nommer twee en kan ze deelnemen aan de promotie wedstrijden. Ditmaal werden de getuigschriften aan de rond 40 leerlingen die de Ambachtsschool verlaten, uitgereikt door den heer H. J. Wolter, daar de heer Buys, die het tot dusver ieder jaar deed, gister verhinderd was. De heer Wolter sprak een woord van welkom tot de autoriteiten van Gemeente besuur en onderwijsgebied en dankte hen en de overige aanwezigen voor hun komst, welke het Bestuur der school strekte als bewijs van belangstelling in het ambachta- onderwijs. Spr. noemde dezen dag een feestdag. De school toch zet een kroon op haar werk nu weder een 40-tal jongelieden, na gedureude drie jaren gereed te zijn gemaakt om de ambachtswereld in te treden, haar gaat ver laten. Een feestdag ook omdat Directeur en leeraren met voldoening kunnen terug zien op huu arbeid en kunnen wijzen op het resultaat, dat de school op onderwijs gebied bereikte. Zich nu tot de jongelieden wendend, her innerde spr. heu, datzij tot dusver huu leven sleten op de schoolbanken, die zij nu gaan verlaten voor de school des levens, waarin ze niet dagelijks zullen vinden den steun van raadslieden die het goed met hen meenen. Spr. hoopte, dat de geest, die de onderwijzers in hen trachtten te brengen, hun toch tot eenige steun zal zijn en zij geleerd zullen hebben, op zichzelven te vertrouwen. Als ge u zult herinneren hoe de leeraren u voorgiugeu en u trachtten te maken tot goed onderlegd aankomend werkman, dan zal 't u niet moeilijk vallen, op eigen beenen te staan. Spr. heriunerde aan hetgeen de Directeur eenige dagen geleden zeiue bij de uitreiking der voorloopige getuigschriften, namelijk dat zij niet moeten denken, volleerd te zijn, doch slechts hebben genoten een voorbereidiug op zeer goeden grondslag. Voortaan zult ge dien steun missen, dien ge misschien niet altijd naar volle waarde hebt geschat, doch steeds zult ge Directeur en leeraren bereid vinden, je met raad en daad by te staan. Denkt er om, dat er een baud tusschen jelui en de school blijft bestaan. Als klein aandenken aan de school werd nu, bij de getuigschriften, geschonken aan

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5