Militaria. Ingezonden. de 17 timmerlieden een handzaag, aan de 11 smeden oen maatstok, aan de 5 schilders een plamujrmos en aan do 5 meubelmakors een booromslag. Aan de vier leerlingen van elke categorie, welke de beste en de uitstekendste waren, werd bovendien geschonken oen prijs, be schikbaar gesteld door de loge Jacob van Campen, wie daarvoor dank werd betuigd en wel aanM. G. van den Hoorn een doos spiraalboren, aan E. S. Readers een zaag met 4 boren, aan J. C. de F roe een verf doos, en aan W. L. do Wit een bankschroefje. Omdat zij zóo weinig met den beste ver schilden, ontvingen van het Bestuur nog een prysH. A. Enkelaar eeu zaag en P. van Ee een afschrijver. Zich weder tot do vrü talrijke belangstel lenden wenden.1, vervolgde spr. ongeveer Gy hebt thans vernomen welke jongelui de school verlaten en wie voor oen prijs in aan merking zijn gebracht. Ik zou u nu willen verzoeken om, eer ge weggaat, ook eens te gaan zien wat zy hebben gemaakt, zij en de overigen, om eens na te gaan waartoe zy n<i slechts 3-jarig onderwas zijn gekomen. Daarbij verzoek ik u nu niet alleen bet uit wendige te beschouwen, doch, als bet kan, door en door te zieneerst dan zult u beseffen welke groote dank bet Bestuur der school verschuldigd is aan Directeur en onderwij zend personeel (applaus). De heer Celosse, Wethouder va n O u d e r w ij s, zeide nu, dat de Burgemeester uitstedig is en zijn medelid van liet DagelUksch Bestuur dor Gemeente verhinderd werd, hier tegenwoordig te zijn. Ook spr. kwam deze dag voor als een werkelijk groote feestdag voor de leerlingen zoowel als het onderwijzend personeel en hot Bestuur. De leerlingen hebben voldoende geloe-d om goed beslagen de wereld in te gaun on dit is zeker een groote satisfactie voor Directeur en personeel van bijstandinaar ook heeft bet Bestuur reden tot blijdschap omdat het zoo gelukkig mocht slagen in het vinden van geschikte jongelieden en bekwaam onderwijzend per soneel. Uit het jongste Jaarverslag spreekt niet alleen de levensvastbaarheid der school, maar wordt ook gewaagd van uitbreiding der leer vakken en hei komt spr. goed gezien voor, dat men wil trachten ook eon cursus te openen voor metselaars en stukadoors. Spr. acht dezen vvenscb bereikbaar en meent, dat als hij goed wordt voorbereid, het geld ook wel te vinden zal zijn (applaus). Spr. wenscht ten slotte, dat de school groeie en bloei, in lengte van dagen en velen ten zegen. De hoer W o 11 e r dankte den Wethouder en verklaarde, dat het Bestuur zeer aange naam werd gestemd door het gehoorde en zich vleide mot de hoop, dat als de plannen voor uitbreiding der leervakken vaster vorm hebben aangenomen en er offers moeten ge bracht. ook allen bereid zouden zijn :o: t* Hierop werden tentoongestelde teekenin- gen en werkstukken in oogenschouw ge nomen. Het spreekt wel van zelf. dat de meubelen die dan ook bijzonder fraai zijn en ieder juist op zijn lot wil toegewezen zien het meest de aandacht trokkendaarop heeft men immers den besten kyk. Maar ook de andere werkstukken mogen gezien en, zooals de Onder-voorzitter zeide, op den keper be schouwd wordpo. De drie vrye dagen zullen zeker ook wel door don werkmansstand worden benut om de tentoonstelling, welke tot en niet Tweeden Paascbdag iederun dag van 10 tot 4 uur kosteloos geopend is, eens on wellicht meer malen te gaan bezoeken. Rest ons nog, een verzoek over te brengen. Voor de schilderklasse zou af en toe een mooie losse bloem zoo hoogst welkom zijn. Er zal zoo'n heel dankbaar en nuttig ge bruik van worden gemaakt. Nu de tijd der bloemen zoetjesaan weer aanbreekt, denke men eens aan dit verzoek. In het jongste nummer van „De Kampioen" is een hoofdurtikel gewyd aan de Bonds-wegwij- zers, waarin o. a. wordt gezegd Onze wegwijzers staan alom in Nederland open en bloot aan do wegen, ten gerieve van iedereen. In de meest, afgelegen streken staat het BoncIb- eigeiidotu daar onbeschermd, in goed vertrouwen op de welwillende bescherming van het welden kende publiek. Niemand heeft er ooit aan gedacht, uun welke baldadige aanvallen onze wegwijzers dikwijls blootstaan. En weinigen denken er aan, hoe dankbaar ons Bondsbestuur is voor de waardeering van zijn werken door niet-leden van den A. N. VV. B. Mogen wij thans nog eens oen beroep doen op de medewerking van het Noderlandscne pu- pliek to( in8tandhoudrng van de Bondswegwijzers en tot bescherming tegen baldadigheid van deze nuttige bakens uun den weg? Heusch, cr is maar weinig noodig om aan het Bestuur van don Bond een bewijs te geven, dat zijn werk op dit gebied door het Nederlan- sche publiek wordt gewaardeerd. Wie in zijn Gemeente, op zijn tochten buiten de stad, een Bondswegwijzer, of een Bondsvraar- schuwingsbord ontmoet, dat in minder goeden slant \erkeerd, dat een verfje noodig hoeft, dat besc adigd is door baldadige hand bij geve hiervan onder aanhaling van hot volgnummer van den betrokkon wegwijzer even konnis aan ons Bestuurslid, den hoor J. C. Redelé, te Dor drecht, die dankbaar voor dergelijke mededee- lingen, direct in het geval zal doen voorzien. Men onthoude hierbij, dat het niet alleen en uitsluitend aan Bondsleden geoorloofd is, van de Bondswegwijzers te profiteeren. Iedereen mag er naar kijken. Maar wo zouden zoo guarue zien, dat dan ook iedereen er af en toe eens met welwillende belangstelling nuar wildo kijken. De Amersfoortsche Toneel-vereeniging «Ons Genoegen'' geeft Tweeden Paaschdag haar 58e uitvoering. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" zal, bij gunstig weder, Donderdagavond in de tont aan de Koniuginne-laan haar eerste concert in dit seizoen geven en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Los amazones, marsch 2. Ouverture „Elvira" 3. Annida, wals 4. Fontaine „Lu khédivo" 5. Blaze away, marsch C. Ouverture. „Maria Henriette". 7. Frau Luna-wals 8. Fantaisie „La fiHc triomphale" 9. Finale Lobman. Werkman. Ursin. Faust. Holzman. Montagne. Lincke. Van Dam. Donderdag werd ten Raadhuize aanbesteed het ven.ieuwen en herbeslraten van eenige wegen en voetpaden, waarvoor werd inge schreven door: J. van Harpen f3655, J. van den Berg f3463, T. van Daal f 3396, C. Ruiten berg f3383, G. Wassink f3355. Th. W. Bonte f3266. en A. van Hoogevest f3260; het vergrooten der kantoren van de Ge- moentc-gasfabriek, waarvoor werd ingeschre ven doorVan Keulen Lensing f 3420, Meester Sc Haanschoten f3280, H. Lablans f3129, J. G. van Eijbergen f2798, N. Wolfs winkel f2744, J. Bunnik f2710, J. Wildeman f2652, T. van Daal f 2050 en T. van Hooge vest f2497. De raming hiervoor bedroeg f3000. Gegund aau de minste inschrijvers. Rij de Donderdag door den intendant in de Nieuwe Holiu.idsche Waleriiuie te Utrecht gehouden openbare aanbesteding voor de levering van 38000 K.G. ligstroo en 2000 K. u,.8„o...v». „o.. G. gerookt spek, ten behoeve van de land- J en Rotterdam ieder verscheidene landweerdis- weertroepen, die in Mei en Juni in de Leger- T" A'"- huis te geven, is verschillend beoordeeld, maar bepaalde tegenstand heeft zich niet geopenbaard. Iu de Tweede Kamer werd de maatregel nogal bestreden do..r den heer Van Knrnebeekin de Eerste heeft de bedenking zich benuuld tot een opmerking in het Voorloopig verslag. Men komt het dichtst bij de waarheid als men in het voornemen van den Minister vooral eeu zuinigheidsoogmerk ziet. De talrijke wapen- magazijntje9, die in zeer vele landweerdistricten nieuw zouden moeten worden gebouwd, kunnen er mede wordon uitgespaard. Maar er is aau de zaak ook een belangrijk strategisch beginsel vast. Wordt de landweer bestemd als locale wapen macht tot dekkiug van de kust en de grenzen, gedurende een mobi'^atie o» concentratie van het actieve leger, dan is er veel aan gelegen, dat zij in een gering aanial uren gewapend op haar standplaatsen aanwezig zij. Zóonceft de Minister in de Tweede Kamer den maatregel ook toege licht. Er zal bij een mobilisatie van de land weer slechts een automobiel met patronen langs de in eenige uren ingenomen possitiën behoeven te rijden om in ieder district in zeer weinig tijd een volkomen alagvaardigen toestand te scheppen. Tot voor kort had men aan een zóo uitnemend resultaat nauwelijks durven denken. Wordt het snel bezorgen van patronen per automobiel in vredestijd goed voorbereid, dan schijut het volstrekt niet noodig, in ieder dis trict een munitie-magazijn aanwezig te hebben. Men kun dan, uit de bestaande grootere maga zijnen, in korten tijd bet schietgerij ter vereischte plaatse doen aanbrengen. Aangezien de landweordistricten meestal nogal groot zijn, zou er, als de geweren in een magazijn vereenigd bewaard waren gebleven, zeker meer dan een dag verloren moeten worden met het afhalen daarvan en met het terug marcheeren naar de stellingen, want om begrijpelijke redenen zou men in beginsel de wapen-magazijnen niet al te dicht bij de grens hebben opgericht. Twee omstandighedeu wijzen er op, dat de Minister meer een zuinigheidsmaatregel, dan wel het bevorderen van de defensie-belangen op het oog had. Want uit oen defensie-oogpunt zou de laudweerman geheel gekleed en uitgerust naar huis moeten gezonden worden. Wellicht, dat het daartoe nog eenmaal ook voor de militie komt. „In het algemeen" zei ik zooeven. Want het defensie-belang oischt volstrekt niet voor alle landweermannen, dat zij hun wapens mede naar huis nemen. Niet alle districten hebben een uitgestrekt oppervlak. Men weet, dat Amsterdam plaats by Zeist en in het fort Rijoauwen zullen verblijven, was laagste inschry ver voor het ligstroo de firma J. S. Hooghiemstra, te Utrecht, tegen f33 per 1000 K.G. en voor het gerookt spek A. van Spiegel, te Deventer, tegen f0.67Va per Kilo. Aau de minste inschrijvers zyn de leve ringen, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, voorloopig toegewezen. Door de recherche is hier aangehouden een man, die wegens acht maal herhaalde dron kenschap nog uuderhalf jaar te goed had. Hoezeer Hanrlemsche Frans nog zijn droeve populariteit geniet, moge blijken uit hetgeen by de hier gehouden lijstwerken zich heelt voorgedaan, namelijk dat een der leerlingen die iets moest schryven over «Le rosier" niet een eenvoudig rozenboompje, doch den oeruchten in- en uitbreker, simulant, enz. ging beschryven. Het Gerechtshot te 's Gravenhage heeft, vrijgesproken mr. J. Dermout, die, naar men zich herinnert, door de Haugsche Rechtbank was veroordeeld tot 18 maanden gevangenis- strot wegens de bekende aanklacht van het opzettelyk voordeel trekken uit de opbrengst van een door verduistering verkregen cheque. Hel Hot gelastte tevens de onmiddellijke in vrijheid stelling van den beklaagde. De collecte voor den watersnood in Zeeland heeft tc Baarn opgebracht f1312.875. De opbrengst der collecte, in de scholen van het Arrondissement Amersfoort gehouden, is ruim f500. Door de Vereenigiug lot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Hilversum werd besloten aan te dringen op betere aansluiting te Utrecht en te Amersfoort met den Staats spoor en werd een commissie benoemd, die bij den betrokken Minister een audiëntie zal aanvragen. tricten vormen. In die plaatsen zouden de nen, als er moet gemobiliseerd worden, in de onmiddellijke nabijheid der wapenkamers zijn nog daargelaten, dat midden in et land de eisch van grooten spoed voor een mobilisatie der landweer niet zóo op den voorgrond staat als nabij de grenzen. Ook schijnt er in de groote steden, door de wijze van wonen, voor de land weermannen meer bezwaar aanwezig om hun wapens naar den eisch te bewaren en te onder houden. Misschien achter, dat dit meevalt. Toen de heer Van Kumebeek in de Tweede Kamer op bet gevaar wees, dat van den maat regel kan geducht worden, indien bij werksta kingen of samenscholingen uit politieke redenen, van de aanwezige wapenen zou worden misbruik gemaakt, interrumpeerde de heer Troelstra ge ruststellend, dat de mannen immers over geen patronen beschikken en duar schijnt men zich in het algemeen bij te hebben neergelegd. Nu ïb echter voor korten tijd gebleken, dat het by de Weerbaarheidskorpsen en bij de Ver- eenigingen tot vrijwillige oefening in den wapen handel niet zoo bijBter zuiver gesteld is met de verantwoording van de aan deze verstrekte Rijks munitiën. Men weet, dat deze Vereenigingen veel al voor ieder werkend lid kosteloos zeker aantal patronen op aanvrage kunnen bekomen. Eu als ik goed ben ingelicht, moeten er duizenden patronen zoek geraakt zijn I Wat zal nu de heer Troelstra zeggen Hij zal het wel met mo eens zijn, dat in het licht van de laatst meegedeelde ervaring de maatre gel, welke Minister Staal op het oog heeft, zijn zeer ernstige en hoogst bedenkelijke zijde ver toont. Al gelooft men met mij niet aan een misbruik door de laudweer van het schietwapen in massa mij dunkt een Regeering, die verstandig en be leidvol i6, acht het ook haar taak te waken tegen misbruik van enkelen, als van zoodanig mis bruik ernstige publieke nadeelen het gevolg kunnen ziju. Daarom zou ik den raad willen geven, den landweermannen hun geweer in zoodanigen staat mee te geven, dat er niet mee kan geschoten worden. Ontdoet men het wapen van zijn af sluiter, dan zou schieten er mede ernstige zelf- verwondingen te weeg brengen. De afsluiter iB een zeer klein metalen onderdeel van het sluit- toestel, dat hij mobilisatie gelijktijdig met de Het Tehuis voor militairen bi, <ie Leger-£5^.'„uÏJÏÏZÏ.'SÏÏ'l ie to HOI. Vaat rl.it A A nnuoliir. Kill/, -ff plaats van Zeist, dat 4 Augustus 19U4 af brandde, zal door do ufdoeling Zeist en om streken van dun «Ned. Militairen Bond" worden herbouwd. Een cogenblik te verheien, schynt ons niets; maar hoeveel jaren gaan er op die wyze verloren. Inhoud «Wereldkroniek" 14 April: De vervaardiging van Goudsche pijpen Uit onze West-Indische bezittingen Tentoon stelling Weissenbruch Peisonalia -- Uit Schouwburg en Concertzaal Kroniek van de week De feestavond van «Sint Lucas" Boekenvernielende insecten Karikaturen uit het buitenland. Het voornemen van den Minister van Oorlog om den Lundwoormannon hun gewoer mee naar vredestijd de munitie voor de landweer bestemd, bewaard wordt, zou men ook de af sluiters, bij vijftigtallen aan een koord geregen, kuDnen opleggen. De Regeering heeft het derhalve in de hand, zich het nut van haar maatregel te verschaffen zonder de gevaren mee in den koop te nemen, waarop de heer Van Karnebeek doelde en die volstrekt niet zoo problematiek zijn als de hoer Troelstra in December 1.1. 't voorstelde. Het zal voor de mobilisatie een groot voordeel opleveren als de landweer in zeer korten tijd gewapend nc. uitgerust op haar posten kan zijn maar men mag wel een goed toezicht organi- seeren op het onderhoud der geweren. De Minister heeft in de Tweede Kan,er een mededeeling gedaan, die lichtelijk verkeerd be- greper kan worden. Z.Exc. zeide, dat een roestige aansla,, in het inwendige van den loop tegen woordig geen invloed meer heeft op de juistheid van treffen. Die uitspraak is sedert het gebruik van kogels meteen stalen mantel volkomen juist. Het schot ruimt den roest op en maakt den loop telkont opnieuw glud. Maar is inwendige roest ook zoo onschuldig in loopen waaruit in iaren niet zal geschoten wordon? Zal de dracht- tijd van de geweren, die de landweer mee naar huis heeft, even lang zijn als van de geweren m de wapenmagazijnen Ik ben daar niet zoo zeker van on zou nög wel een raad willen geven, n 1 dezenVerzuim niets wat het goede onder houd van 's Rijks dure wapenen vordert. Toon aan de landweermannen, dat deze zaak bij u ernst is en geef ieder man een stevig, stofvrij geweerfoudiaal. A. C. Het opnemen van InXo*on<len «tukken bewijst niet, dat de Rednoiie steeds onvoorwaardelijk instemt "Kop^van'lo^ez'onden stuk keu, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Eerste OPEN BRIEF aan <teu WelKdelen heor Gerritsen. Geachte Heer, Openbare zaken, waarmede geen personen- kwesties zijn gemoeid, behooren in het open baar te worden behandeld. Daarom, en omdat U niet zelf hebt geantwoord op de vraag van den anoniemen Z, en U dus hebt bloot gesteld aan de ironie van X, neem ik de vrijheid U, naar aanleiding van Uw staud- punt in de bekende Pensiuenzaak der leeraren, eenige viagen doen: 1o. In de 2e Afdeelingsvergadenng van den Raad op 22 Februari 1.1. werd door éen lid in overweging gegeven, liet schrijven van (een leeraar) waaruit zou moeten blijken, dat het contract met «Eigen Hulp" niet tot stand was gekomen, niet ernstig op te nemen, doch eerst te on derzoeken in hoever re bet op waarheid berust. Mijn Yraag is nuhoe komt het, dat bijv. gy niet van verontwaardiging uit uw vel zijt gesprongen bij het aanhooren van een dergelijke verdachtmaking (niet van éen per soon, maar) van een heele categorie van per sonen, in wier naam de bedoelde leeraar, als bun adviseur, het niet-doorgaao van het contract met «Eigen Hulp" ter kennis bracht van B. en W Heb slechts de goedheid, op deze vraag in het openbaar te antwoorden door de er» kenuing, dat de booze verdachtmaking van dat éene lid gelogenstraft is door de waarheid. 2o. In de zelfde afdeelingsvergadering is het Voorstel van B. en VV. betreffende de pensiuenzaak bestreden door een ander lid over de iu kolom C aan genomen waarden, in welker plaats dit lid de contante waarden zou willen stellen. (Zie Eeml. 10 Maart). Ter verduidelijking voor onze lezers zij hier nog eens gereleveerd, dat B. en W. voorstelden, dat aan leeraren, die van af 1 Jan. 1906 tot 1 Jan. 1910 meer voor het Rijks-pensioen zouden moeten storten, dan zij aan de Gemeente zouden moeten betalen wanneer zij niet uuar het Rijk zouden over gaan, dat hun dat meerdere zou worden vergoed. Nu bevatte kolom C de getallen aanduidendewat elk leeraar, zoo bij bij de Gemeente bleef, vanaf 1 Januari 1906 tot zijn 65ste jaar aan de Gemeeute aan pensioens bijdragen schuldig zou zijn. Bij de vaststelling van dit bedrag werd nu geredeneerd als volgt a De leeraar Q is op 1 Januari 1906 50 jaar; b Hjj zou dus, als hij bij de Gemeente bleef, 15 jaar lang zyn pensioensbijdragen van f75 per jaar moeten betalen, dus een som van 15 X f75 f1125. c Ergo is hij op 1 Jan. 1906 schuldig f1125. Mag ik U hier vragen, of dit niet gelyk staat met de volgende redeneering Een koopman kocht op 1 Januari 1906 goederen voor f 10 000 om over 6 maanden te betalen. Ergo was die koopman op 1 Januari 1906 schuldig de volle som vanflOOOO. Ik twijfel niet of gij zult met een dergelijke gevolgtrekking niet uccoord gaan en voeg daarom bierbij een derde vraag Hoe motiveert gij Uw stem voor het bedoelde Voorstel van B. en W. m verband met de bovenbedoelde onlo gische, om niet te leggen on wiskundige redeneering? Met de beantwoording van deze vragen zoudt U niet alleen mij verplichten, maar ook vele myner collega's, misschien alle die in deze pensioenzaak zijn betrokken. Wegens gebrek aan ruimte moet ik nog andere vragen bewaren voor een tweeden brief. Met hoogachting, B. D. BEST. Amersfoort, 13 April 1906. PREDIKBEURTEN le Paaschdag. Evaog. Luth. kerk. Voorm. 10 uur ds. De Meyere Remoristrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. Hooykuas. Gereform. kerk (Lingegracht) Voorm, 10 uur, ds. Donnor. 's Avonds Gl/a uur, ds. Donnet-,

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 6