Donderdag 26 1906. verhuizing* No. 7189. 55e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF ie AMERSFOORT. Verschijnt DinsdaDonderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f\. ii-anco per post /"1.13. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Legale- •ifliciecle- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25;eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Lewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijk;: nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telephoon 19. BELEEFD VERZOEK ons kennis te willen geven van opdat de courant zander stoornis kunne wor den bezorgd eu niet In het oude huis iu de bus blijve liggen. De uitgevers. KENNISGKVINU. Do BURGEMEESTER vsu AMERSFOORT, Gezieu artikel II der Gemeoutewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat do Raa' dezer Gemeeuto zal vergaderen op Dinsdag, den 1 Mei aanstaande dos namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 26 April 1906 De Burgemeester voornoemd, Da Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., Loco-Burg. Voor de Raadsvergadering van Dinsdag waren ingekomen van Gedeputeerde Staten goedkeuringen van de Raadsbesluiten van 13 Maart tot verpachting van staanplaatsen tijdens de kermis, tot wijziging der Begroeting in verband met onkosten voor de plaatselijke Inkomstenbelasting, en tot onder- handsohe verhuring van het voormalig tolhuis aan den Arnhemschen weg alle vooi kennis geving van B. on \V. het proces-verbaal der kasop- ncming bij den Gemeente-ontvanger gedepo neerd ter Secretarie; een mededeeling dat inde vaeature-Munnikhuizen is benoemd tot (hm mies ter Secretarie de heer R. Groenveld, te Franeker voor kennisgeving; het Gemeente verslag over 1905 gedeponeerd ter Secreturie; van Gedeputeerde Staten een meodeeling, waarbij het aantal les-uren recht gevend op Rijks bijdrage is bepaald op 384 per jaar e.i per seiiool voor kennisgeving; van B- en W. een voorstel omtrent de water leiding te behandelen in de afdeelingen; verslagen van de Ambachtsschool, de Industrie- en Huishoudschool en Het Groene Kruis gedeponeerd ter Secretarie; dankbetuigingen van de onderwijzeres mej. Vnu Olden voor het verlengen van naar verlof en van de leeraren Hoog en Havinga voor de toekenning der periodieke salaris-verhooging voor kennisgeving; een schrijven van de N. V. „Amersfoort" verzoekendfwegen op den Berg te mogen aanleggen; van het Bestuur van het Sint Elisabeths Gast- of Ziekenhuis verzoekende vrijstelling van de belasting der schutting by den bouw van het nieuwe Ziekenhuis; van den heer J. C van der Meer verzoekende zijn dochter te doeu deelnomen aan het toelatings-examen voor het Gymnasium; en reclames tegen aanslagen voor vergunnings recht alle om praj-advies aan B. en \V.; eindelijk zyn ingekomen twee adressen in verband met de afsluiting in het belaug der openbare veiligheid vun de Muurhuizen bij de kamperbinnenpoort. Bij voorlezing door den Secretaris blykt uit het adres vun den heer J. S. J. de Jongh eu anderen, die in de onmiddellijke omgeving dor Kamperbinnenpoort wonen, dat zij door de plotseliuge afsluiting, welke jongstleden Donder dag plaats had, zelts voor voetgangers, terwijl er naar hun meening geen gevaar voor instorting bestaat mits er niet worde gereden, zich bena deeld achten en verzoeken maatregelen te nemen, c. q. door een schutting te plaatsen, waarnoor de passage weer vrij wordt en een einde wordt gemaakt aan den h.i. onlioudbaren tuestand. Het andere adres is van den heer J. Sinnige, die daarin aanvoert, dat zijn knechts jl. Vrydag 28 maal van de Kamperbinnenpoort naar zijn pakhuis aan de Muurhuizen moesten door de Nieuwstraat en daardoor een omweg maakten van 57 Kilometers, hetgeen adressant een bewijs van groote belemmering acht en hem aanleiding geeft to verzoeken, dat maatregelen worden gelast om een einde te maken aan den onlioudbaren toestand. De Voorzitter, de heer Visser, Wethouder van Openbare werken, wilde aanstonds antwoor den op laatst* in hoofdzaken meegedeeld request. Op een waarschuwing van den Gemeente-architect heeft epr. het huis, in eigendom toebehooreadc aan de wed-Maleatoijn, Dondordag doeu ontruimen. Deheer Sinnige was dien zelfden avond bij spr. en epr. zeide toen, dal de Btremming der passage niet na <Sen dag doch in enkele dagen weer zou worden opgeheven. Een andere vergissing van adressant is, dat hy geen antwoord zou hebben ontvangen op zijn schrijven aan B. en W- Adres sant heeft geschreven aan den Burgemeester en hem is daarop den 20 April geantwoord. Komende lot de zaak zelve zogt spr., dat er verteld is, dat de toestand der beide bedoelde woningen zou zijn ontsnapt aan de aandacht van het Bouwtoezicht. Spr. hecht uiet aan hetgeen zoo verteld wordt, doen acht nu het oogenblik gekozen om de juiste toedracht mee te doelen. Wel degelijk heeft het Bouwtoezicht den toe stand intijds nagegaan, hetgeen o.a. blijkt uit de bepaling in do bouwvergunning aan den heer Kraal „onder voorwaarde, dat de gemeen schappelijke muur worde afgebroken en ver nieuwd". Toen de heer Kraal zijn perceel deed afbreken, had hij dan ook een overeenkomst met ruej. Malesteijn gemaakt, doch door om standigheden werd de zaak vertraagd, waardoor het perceel van laatsgenoemde meer en meer uitzakte. Toen spr. nu werd gewaarschuwd, kou hij niet anders doen dan dit perceel doen ontruimen. De toestand was toen zoo gevaarlijk, dal de aannemer weigerde boven te komen. Uit het rapport van den 2e Gemeente-opzichter van 21 April blijkt o.a. dat, om den bouw va» het perceel—Kraal te bespoedigen, de aannemer den 19 Maart met dien opzichter naar de wed. Malosteijn zich heeft begeven, die echter geen spoed maakte, doch pas 18 April schreef, ge noegen te nemen met de voorstellen. In dien tusschentijd had de gemeenschappelijke muur, die door hot hangen op de stempels meer en meer heeft geleden, hersteld kunnen zijn. Waar door een der adressanten i3 verzocht, alsnog het verkeer voor personen te herstellen, moet spr. antwoorden, dut de Gemeente-architect uiet instaat voor de gevolgen als de muur inzakt. Intusschen zullen verdere onderhandelingen worden gevoerd met de eigenares. Spr. meent niet, dat het goed is, het huis van Gemeente wege te doen afbreken; wellicht zou daaruit in proces volgen. De heer Gerritsen kon zich volkomen V: reenigon met hetgeen B. en W. deden, doch wilde vragenprobeert adressanten ter wille to zyn door althans geen tyd te doen verloren gaan. De Voorzitter dankte voor de instem ming en zeide spoed toe. De heer Van Duinen vraagt of er geen tijdruimte zou te bepalen zijn. Nu duurt de toestand al eenige weken; wellicht zullen er nog maanden mee gemoeid zijn en de toegang naar de pakhuizen van adressanten is thans zeer be lemmerd. Spr. kon zich niet begrijpen, dat, als de zijmuur zóo zwak is, de voorgevel niet öok gevaarlyk ia. Als er een goede afschutting 's, die hoog genoeg wordt gemuakt, ziet spr. ;eeo gevaar voor voetgangers. Bovendien heeft le heer Bloemink wel toegung; loopt die dan geen gevaar? De Voorzitter antwoordde, dat hij de eigenares ia haar eigen belang ried den voor gevel ten spoedigste te doen afbreken. Gevaar voor neervallen op de Langealraat bestaat in tusschen niet Dat de heer Bloemink toegang kreeg, kon niet anders. Tweemaal daags opent of sluit hij de luiken zijner woning, doch geheel op eigen risico. Wat de schutting betreft, dit zou te bespreken zijn in de eerstvolgende vergadering van B. en W. Spr. herhaalt, dat geen vrijheid wordt ge vonden een proces te wagen; geweld helpt niets. Om het groote ongerief zullen B. eu W. al het mogelijke doen ooi den toestand tcu spoedigste te eindigen. De heer Rolandus Hagedoorn vraagt op welken grond de heer Bloemink wel toegang heeft en adressanten die niet hebben- De Voorzitter horhaalé", dat de heer Bloemink zijn luiken moet kunnen openen en sluiten. Gteft men een ander óok toegang,dan zal men ook aan derden die niet kunnen weigeren Spr- moest de afscheiding reeds laten verbeteren omdat er niet alleen jongens, maar ook volwas senen door kropen. Deheer Hagedoorn meeut geen antwoord te hebben ontvangen opzijn vraag. Als do knechts van den heer Sinnige zich óok aan ge vaar willen blootstellen, moeten zij dat zelf weten. De Voorzitter antwoordt, dat het huis. van den heer Bloemink in het afgesloten terrein ligt, doch dat het pakhuis van den heer Sinnige is to bereiken door de Nieuwstraat. De heer Hamers vraagt, of, als het Bouw toezicht noodig acht dat het huis van mej Malesteijn wordt afgebroken en deze dat weigert te laten doen, de Gemeente dan niet het recht heeft dit op haar kosten te doen uitvoeren. De Voorzitter antwoordt, dat hij niet kan ingaan op de juridische quaestie en de Gemeente thans slechts gevaar kan voorkomen. Mr. Heyligers zegt, dat, nu er tooh over bouwvalligheid wordt gesproken, hij wilde vragen of de ruïne van de voormalige zeepfabriek aan de Korte Bergstraat óok geen gevaar oplevert. De Voorzitter antwoordt, daarvan nooit iets vernomen of daarover klachten ontvangen te hebben. De muren zijn goed. Om 2.20 kwam hierop aan de orde de Agenda. De punten 16 lokten geen discusssie. Bij 4 (ontslag-Kollewijn") gaf de Raad teekenen van instemming met de clausule „eervol, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten". Bij punt 3 (voorstel om den leeraren nog tot 1 Juli gelegenheid te geven bij te dragen voor het Gemeente-pensioen) zeide de heer Hage doorn erkentelyk te zijn voor dat voorstelen meende, dat door B. en W. en, bij aanneming, door den R«ad, zóo ver wordt gegaan als maar eenigszins mogelijk is. Bij punt 9 (subsidie „Oranje-vereeniging",die f200 kreeg, waar zij foOO vroeg) vroeg deheer Van D u i n e n of dit niet wat weinig was voor een beginnelinge. De vereeDiging heeft in den aanvang te kampen gehad met moeilijkheden, waaraan waarschijnlijk te wijten is, dat de bij dragen der burgerij niet ruimer vloeiden. Als men haar nu te veel de handen bindt, zal zij waarschijnlijk niet kunnen geven wat we allen wenschen. De Voorzitter antwoordde, dat de post Onvoorziene uitgaven zeer is aangesproken en gaf der vereeniging in overweging, kort vóór het feest nog een beroep te doen op de burgerij. Ook achtte spr. het programma wat uitgebreid, doch dat zou dan kunnen ingekrompen als er geen geld genoeg is. Al deze punten werden aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Een zeer breede discussie werd gevoerd over puut 7. Rapport eo voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende liet alschaffeo van de 7de en Sste klasse van de Jongens school en de opdracht van het onderwijs in eene bepaalde klasse aan het nieuw le be noemen Hoofd der Jongensschool (met ad viezen). Tot recht begrip dienden hier de gewisselde stukken in hun geheel le volgen. Wegens plaatsgebrek volge hier alléén het Rapport en voorstel van B. en W-, luidende: in uw vergadering van 30 Januari j.l. werden wij uitgenoodigd te willen overwegen iu hoeverre het wun3chelijk geacht kon worden 1. de 7e en 8e klasse van de openbare Jon gensschool le soort (Heerenstraat) af te schaffen 2- aan het nieuw te benoemen schoolhoofd het onderwijs in een bepaalde klasse op te dragen. In uw vergadering van 27 Februari kwam een adres in van de afdeeling Amorsfoort van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" met verzoek, te breken met hel stelsel van ambulante Hoofden en te beginnen met aan de school le soort (jongens) het te benoemen schoolhoofd het gcheele onderwijs in een vaste klasse op te dragen. W ij hebben ten aanzien van beide onderwerpen de adviezen ingewonnen van den Districts- en den ArrondiBsemenls-schoolopziener en van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. „Wat betreft de ufschaning van de 7e en 8e klasse kunnen wij ons gehoel en al vereenigen, zuowol wat de*tfmotievt»<als wat de conclusie be treft, met de adviezen van den Districts-school- opziener en de C. v. T. op het Lager onderwijs, zoodat wy u op grond van de in die rapporten medegedeelde overwegingen adviseereu, niet tot afschaffing van do bedoelde klassen over te gaan. „Eveneens kunnen wij or.s geheel vereenigen mot de uitgebrachte adviezen van beide school opzieners, voorzoover déze betrekking hebben op de opdracht van het onderwijs in een be paalde klasse aan het Hoofd der Jongensschool. „De wensoh van de C. v. T. in het reglement een bepaling op te nemen, waarbij aan hot Hoofd opgedragen wordt aan iedere Klasse der school minstens gedurende éen uur per maand onderwijs te geven, kunnen wij niet bevorderen. Met den schoolopziener z'yu wij van oordeel, dat andere en betere middelen dan het voorgestelde het Hoofd ten dienste staan, doch dat die betere middelen niet te reglementeeren zijn. „Op grond van de motieven, neergelegd in de rapporten, geven wij u derhalve in overweging, afwijzend te beschikken op het verzoek van de afdeeling Amersfoort van den „Ned- Bond van Onderwijzers". De heer Gerritsen verzocht dediscuesiën over de afschaffing der twee vervolgklassen te scheiden van die over het ambulantisme, ten einde verwarring te voorkomen. De Voorzitter had daurtegen geen bezwaar. De heer Gerritsen, grootendeels onver staanbaar, zeide, dat de Districts-schoolopziener door zijn vraag: „Bestaat er in uw Gemeente al dan niet genoegzame behoefte aan een open- b:iar Lager onderwijs in het Fransch (voortzet ting), het Engelsch, het Duitsch en de Wis kunde" blijk geeft, niet op de hoogte te zijn. Wat hij schrijft, is alles theorie, die in de lucht hangt; de practyk leerde heel anders. De vroegere onderwijzer aan de Jongensschool Van Schendel noemde die klassen „de vuilnisbak". De proef, met die klassen genomen, is als mislukt te beschouwen. Spr. vra°gt nu een pertinente beslissing. Meenen B. en W. niet den weg van een handelsklasse te moeten opgaan, dan zal spr. voorstellen de 7e c-n de Se klasse af te schuffen, die toch met kunst- en vliegwerk worden in stand gehouden. Spr. wil hieraan nog toevoegen, dat in de twee klassen samen zes leerlingen zijn en er geen Wiskunde wordt gedoceerd, terwijl voor deze leerlingen gelegenheid i3 talen teleerenalB toehoorder op de Hoogere Burgerschool. De heer Celosse, Wethouder van On der w ij s, ant woordt, dat deze vervolgklassen zijn opgericht in 1896 en hel besluit daartoe met algemeene stemmen is genomen. Aanvankelijk waren er 20 leerlingenthans zijn er slechts 6. Hoe 'tin de toekomst zal zijn, valt nietprecieB te zeggendoch vrij zeker is 't, dat na de vacantie bij deze 6 leerlingen er weer 6 zullen komen. Spr- meent niet, dat deze klassen niet voldoen aan hun doel, wel, dat zij niet voldoen aan de verwachting Het komt spr. voor, dat, bij een uitgebreider bevolking, het aantal leer lingen grooter kon wezen. Er is nier thans wel een concurreerende inrichting, doch spr. Spr. weet niet wat de heer Van Schendel zou hebben gezegd wel, wat de huidige onderwijzers zeggen. Spr. meent, dat het bestaan dezer ver volgklassen niet genoegzaam bekend is. De heer Gerritsen zou er gaarne een handels cursus van maken, doch spr. verwacht daarvan op dit oogenblik uiet veel heil. Spr. meent, dat men moet wachten tot het nieuwe Hoofd der Jongensschool is benoemden met dezen overleg is gepleegd en verklaart, dat er ernstig werk van zal worden gemaakt, deze klassen te verbeteren. De heer Hagedoorn brengt dank aan B. en W. dr.t zij gehoor gaven aan zijn wensch om dit advies uit te brengen. Toen spr. daarom verzocht, deed hij dit omdat naar zijn meening de resultaten ongeveer nihil waren en hij het oogen blik gekomen achtte om te breken met dezen toestand nu een nieuw Hoofd zal worden benoemd. Deze klassen kosten éen onderwijzer, niet twee zooals de Schoolopziener schrijft, en die is naar spr. meening een veel te dure leerkracht. Na oen ondervinding van tien jaren mogen we nu wel aannemen, dat het resultaat gering zal blijven. Groote toeloop is er slechts als er iets nieuws komtdio toeloop komt niet later. Spr steunt dan ook het voorstel-Gerritsen om het voor deze klassen besteede geld meer productief te maken voor de Amersfoortsche jeugd. De heer Van Esveld weet niet wat de onderwijzer Van Schendel bedoelde met de door den heer GerritBen hier herhaalde uitdrukking eu zal dezen dus niet verzoeken, die waar te makenwel wil spr. verzoeken, dat de heer Gerritsen de door hem gebezigde uitdrukking „kunst en vliegwerk" waar make. De heer Gerritsen antwoordt, dat volgens de notuler. der schoolvergaderingen strijd is ge voerd over de toelating van twee leerlingen. Hoewel de onderwijzers besloten hen niet toe to laten, zijn ze door het Hoofd toch in de 7e klasse gepaatst. Dat is kunst eu vliegwerk dat een jongen, die niet eenB adminissie kan doen voor Hoogere Burgerschool of Gymnasium, toch overgaat naar de 7e klasse. De heor Van Esveld: Daar is de school voor. De heer Gerritsen: Ja, maar voor alle betrekkingen wordt tegenwoordig geëischfc eind examen van een 3- of 5-jarigen cursus. Spr. houdt vol, dat als het handelsonderwijs in aeze klasse niet op den voorgrond wordt ge steld er weer heel veel geld onnut zal blijken besteed te zijn. De proef is misluktspr. had dit zoo gaarne Sertinent door B. en W. hooien verklaren, doch ezen hebben er weir omheen geditaid. Van de üe naar de 7e klasse zijn slechts 2 of 3 jongens overgegaan en spr. acht zich niet ge-

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1