Dinsdag 1 Mei 1906. verhuizing* No. 7191. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels (it) centelke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- en onteigeningsudvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 0. Telephoon 19. BELEEFD VERZOEK ons kennis te willen geven van opdat de courant z >nder stoornis kunne wor den bezorgd en niet in hel oude huis in de bus blyve liggen. De uitgevers. LaDdbouwtentoonstelling tc Amersfoort. 6, 7 en 8 Juni 1000. Wat zijn er veel menschen verbaasd ge weest toen ze hoorden, dat midden Juni een Landbouwtentoonstelling zou worden gehou den wat zijn er veel geweest die daar gaar ne een anderen tjjd voor gekozen gezien hadden, hetzij vroeger of veel laterwat zijn er ook betrekkelijk vele geweest, en juist onder den landbouwenden stand, die het ge heels zaakje onverschillig liet omdat naar hun zeggen „ze niets met tentoonstellingen ophebben". Het moge op het eerste gezicht vreemd lijken, dat een Landbouwtentoonstelling werd aangekondigd tegen midden Junivelen echter zullen geweten hebben, dat zulks een gevolg was van het feit, dat in dit jaar hot Land- huishoudkundig congres te Amersfoort ge houden wordt. De plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde besloot ter gelegenheid van dat congres en van het vijftigjarig bestaan der afdeeling een tentoonstelling te houden. Een volledige Landbouwtentoonstelling was in verban 1 met den tijd niet mogelijk omdat een gansche rubriek (die der producten, lruit, voortbrengselen) moest achterwege blijven. Wie voorts weet, dat het langzamerhand ge bruik is geworden, dat een landbouw vereeni- ging in een stad waar het Landhuishoud- kundig congres wordt gehouden, ter gelegen heid daarvan een tentoonstelling houdt, die zal 't zeer natuurlijk achten, dat zulks ook hier geschiedt; ja, wellicht waardeereu in de ge legenheid gesteld te zijn, door inzending van een of meer stuks veo of in hot algemeen voortbrengselen van zijn boerderij mee te kunnen werken tot het doen slagen vanhet congres. Zou het niet dwaas zijn geweest indien te Amersfoort geen tentoonstelling werd gehouden; zou dat, zoozeer in afwy king met hetgeen steeds elders gebeurt, niet een aangewezen middel zijn geweest om de con- Nu stond Ester op het toppunt vau haar geluk. Geen onrust meer: geeu zorg. Op den groud, waaraan ze van haar kindsheid gewend was, want. Ester was niet zoo bekrompen om zioli slechts aangetrokken te voelen door de provincie waarin zo geboren was, ontwikkelde ziob haar liefde tot do stralende zeker heid vau het bezit. Het was, of er eeu licht in haar brandde eu het schijnsel hiervan evenals een zon op haar omgeviug viel. In 't begin had ze Broden ten minste éen avond in do wouk 't stadje willen sturen. Er moest daar toch wel iois als een heeren- societiet zijn in „De vergulde druif". Daar kwamen de rector, de dokter, do apotheker. Door dit uilhoekje stroomde immers uog een zijstrooiupjo der geleerd heid. Hjj was gegaan: maar de boriohton, die by thuis bracht, waren weiuig bemoedigend. Natuurlijk hadden die kleine notabelen het hun zeer kwalijk genomen, dat zy geen bezoeken waren komen af leggen. Nu bad Broden dit vermooudo gebrek aan tact moeten ontgelden. Men was zeer gesloten ge- weesten had hem zelfs „moueor de referendaris" ge noemd. „Hoe vindt je dat, Ester? Als menschon wisten ze klaarblijkelijk niet, wat ze van me denkon moesten wat de dr. jur. hier iu dezen uithoek kwam doen, was huu niet duidelijk en zoo proboereu zij hot met den jurist, die zyu tweede examen niet geduaa heeft, want zij kunnou zich niets voorstellen dan de ruif, waaraan men zich laat vastbinden." Zij begreep niet, dathy een beetje gekrenkt sobesn. Alsof de beoordeeling van anderen iets te maken heeft met de achting voor ouszelven. gresbezoekers, bekende en verdienstelijke mannen op het gebied van den landbouw, te doen zeggen of in elk geval te doen deuken dat de landbouw en veeteelt om Amersfoort niet zoo heel veel bijzonders zijn, zóo weinig misschien, dat juist daarom men geen ten toonstelling kon of durfde houden 'l Zou daarmede ook niet juist een geheel verkeerde indruk zijn gevestigd en «ou de schuld daaraan niet hebben gelegen bij allen, die 't niet noodig vonden, een tentoonstelling mogelijk te maken Laat nu dus een ieder die daartoe in de termen valt, medewerken tot het doen slagen der tentoonstelling; laat, na afloop der ten toonstelling gezegd kunnen worden, dat, hoewel volgens het programma niet veel kon worden gevraagd, eeu llinke collectie paarden, vee, zuivel, enz. hijeen was, welk geheel een gunstigen indruk vestigde. Eu dut is te bereikenmaar niet dun door ernstig streven naar een dergelijk resultaat. Maar daartoe dient eerst de onverschillig heid ten opzichte van tentoonstellingen, die juist onder de landbouwers zoo sterk waar genomen kan worden, hoewel er ook zeer te waardeeren uitzonderingen bestaan, pluals te maken voor de gedachte door samen werking iets goeds tot stand te brengen. Velen hul digen belaas nog het beginsel, dal een ten toonstelling eigenlijk een gelegenheid lot het maken van een llinke verdienste moest zijn. Wie uit winstbejag wil inzenden, op welke tentoonstelling ook, lal altijd bedrogen uit komen niet ieder kan een prijs bekomen, maar de voordeden die men soms door inzending op een tentoonstelling kan ver werven, zijn dikwerf zeer beduidend al is het niet altyd mogelijk ze op het oogenblik zelf in klinkende munt voor te tellen. Daaren boven staat men hier voor een bijzonder feil daar, zooals reeds gezegd is, als gevolg vau het congres vele bezoekers uit het gebeele land zullen komen. Welken indruk zal men krijgen indien de inzeudingen zeer weinige zijn? Zeker geen veel gunstiger dan wanneer in het geheel geen tentoonstelling werd ge houden. Een andere vraag is «rust eigenlijk niet in zekere mate de verplichting op ons om te lorgon, dat onze landbouw goed voor den dag komt" Zeer zeker is dat zoo, aange zien van oflicieele zijde is gezegd, dat een congres zonder tentoonstelling eigenlijk maar een half iets is. Het mag voldoende bekend geacht worden, dat als dagen waarop het congres zou ge- „Waar spraken ze dan ovorV „Ze waren aan 't tiuuegieten over Staatkunde. Voor mijn pleizicr werden ook nog wat stoken op Noord-Duit8cbland afgegeven, ofeuboon ze met mijn naam niet goed weg wisten. En dan schijui er iu dit nest eeu onuitputtelijk ouderwerp te zijn Hunne Hoogheden." Breden sprak den titel met zóóveel eerbied uit, dat Ester in eeu lag schoot. Zij bad op de veranda gewacht tot hy den trap □aar ban buisje opkwam. Nu zaten zy daar en keken in den warmen Juninaciit. Du buizon van bel plaatsje teekenden zich slechts onduidelijk togen de buniuen af, wanneer zij tenminste niet bier eu daar van bitinon verlicht waren; maar do kerk en bel slot stuken scherp tegen den horizon af. Eeu geur als van bloeiend koren werd op den nachtwind meegedragen eu gloeiwormpjes hingen in de klimrozen, dioiude plaats van de glyoinia gekomen waren. Het wa» eigenlijk te mooi om van bedompte ge lag kniuera en de meeningen van bokroinpou burger lui tc praten. Maar EBter wist, dat al die dingen tot bet leven bebooren, dat mou niet steeds moet droomen, maar ook acht op hen moot. slaan. „Hunne Hoogheden zyu er niet. In bet slot huizen de oude rentmoestor ou de uitgediende kamenier van do gravin. Ik heb jc al dikwijls willen zeggen, dat we bet eons moesten gaan bezien. „Na de gesprekken die ik vandaag bel) moeten aanbooren, bob ik daar niet heel veel lustin. 'sZo mers komen de eigenaars n.l. altyd godurcude oen paar maanden hier, en dan worden de leeraren „verzocht". Je hadt maar oons moete booren hoe ze bot daarover hadden. Ik vroeg hen of ze iu gala verschenen eu ze namen mjjn vraag voor ernst op en zeidon, dat de rok en de evontueele ridderorden voldoende waren". Hy spotte daarna uog ooa beetje over de onderlinge twist en tweedracht ou zooals al tyd wierp zij er weer eon goed woord voor de aan gevallenen tUBsehcn. „Je moet bedenken, dat het een privaat inrichting en hun verhouding tot hot hoofd er vuu oeu por- bouden worden waren aangewoon 13, 14 en 15 Juni. Korten tjjd geleden echter moest een besluit genomen worden door het congresbestuur om het congres op andere dagen t« doen plaats bobben en wel wegens zeer overwegende redenen. Wat is eenvou diger zal men misschien «eggen. Toch was dat niet zoo eenvoudig, aange zien hot congres-bestuur bij de wijziging volkomen heeft rekening gehouden raat de tentoonstelling. Juist dit is reden dut men niet heeft besloten het congres bijv. oen weck l iter to doen plaats hebban dan oorspron kelijk was bepaald. Voor liet congres zelf zou een dergelijke wijziging geen bezwaar hebben, doch bet bestuur weet. dat einde Juni onder normale omstundigheden de hooi bouw in vollen gang is, wegens de drukke werkzaamheden op de boerdery geen krachten zoo van buer als van knecht kunnen worden gemist, en dus een tentoonstelling, iu dien tijd gehoudoo, weinig kans vau slagen xou hebben. Daarom is besloten, het congres een week vroeger te houden, niet in de week van '2 tot 17 Juni, maar in die van 5 tot 10 Juni. De tentooustelling, die door do afdeeling Amersfoort wordt gehouden en steeds is bescb juwd als een der dingen, die het congres zullen opluisteren, is dus ook vervroegd, zoodat volgons iiet bekende programma op 9 Juni de opening zal plaats nebben on 's middags een ringrjjderQ wordt gehouden voor paren waarvan minstens êon der deel nemers lid der afdeeling is. Een mooie be paling, die de mededinging niet zoo zwaar zal doen zijn als wanneer ieder zich tot deelname kon aanmelden. Den volgenden dag duurt de tentoonstelling voort en heelt op liet terrein een concours hippique plaats, dat geregeld is door een daartoe door het congresbestuur ultgenoodigde commissie. Op het programma komen ook twee num mers voor, speciaal voor landbouwers, n.l. een- en tweespannen voorden dissel gereden. De 8ste Juni, een Vrijdag, is besterad voor de vee- en paardentenloonstelling en met voordacht daartoe gekozen omdat op deu marktdag velen toch de stad bezoeken en dus beter in de gelegenheid zijn een uitstapje naar de tentoonstelling te maken dan op een anderen dag. Door deze vervroeging is een bezwaar, dat veJon ineenden te hebben togen de tentoon stelling, opgehevenhet werd immers dik wijls gezegd door zoovelen#ik kan niets inzenden op de tentoonstelling want dan be gint juist de hooibouw en dan kan ik geen volk missen. Als liet wat vroeger was, zou het voel beter gaan". Het zal vroeger zün; bet congresbostuur Leeft met zyn besluit bewezen prijs te stollen op oen tentoonstel ling. Rust nu niet op de landbouwers de taak, te zorgen, dat ook hunnerzijds wordt meegewerkt tot het tot stand brengen van een tiink geheel? Is het niet mogelijk voor hot grootste deel der boeren, er éen dag gedeeltelijk aan op te offeren om te maken dat do landbouw om Amersfoort een goeden klank krijgt in ons gohcelo land Wat daarvan Mm wordt, is lang niet altijd gunstig en dat komt veel omdat men van de landbouwers uit onze streek zoo heel weinig gewaarwordt. Dezen niet geheel juisten indruk te doen vervangen door een gunstiger oordeel hebben de eige naren van paurden, vee, enz., bereiders van boter en kaas geheel in hun hand. Hot ware daarom zoo te weoschen, dat men eens niet voorop stelt con geldeljjken voordeelig dag te maken, wont slechts ae zeer goede inzen dingen kunnen bekroond worden. Doch wat zou een tentoonstelling zijn met niet meer inzendingen in elke klasse dan het aantal prijzen dat erin is uitgeloofd Werkelijk, de geduchte die men zoo vaak hoort uiten«als ik geen prijs krijg, wordt ik uitgelachen" is 200 verkeerd. Evenmin is het juist, op eigen oordooi af te gaan en te zeggen: «als A. on B. inzenden een stier bijv. dan doe ik het niet, want do hunne zijn veel beter dan de mijne en ik kryg toch geen prijs". In 't bijzonder op deze tentoonstelling moet men rekening houden, dat de Com missie zeer waardeeren zal een uitgebieide collectie van het in het programma gevraagde en daarenboven hoe dikwijls kwam het al niet voor, dat landbouwers, die gcaarzold hadden in te zonden op eone 01 andere tentoonstelling bij het bezoeken daarvan dadelijk spijt hadden terug gebleven te zijn omdat ze sagen dat het gehalte van het ingezondene niet zoo ver of misschien heele- maal niet boven hetgeen was, dat ze in eigen stal hadden staan. Het i3 nu reeds April geweest; don löden Mei sluit de gelegenheid tot hot doen van inschrijvingenover twee maanden behoort alles alweer tot het verleden, maar moge dan do Commissi kunnen terugzien op een tentoonstelling die in alle opzichten goed ge slaagd mag heotcn en daardoor het gevoel hebben, dat haar arbeid niet vergeeiach is sooDlyke is. Zy ïuogen bom werkelijk ook wol dauk- baar zyu. De oude graaf moot eeu goed monscb zyn." „Ja, dat kennon wc. Mot eeu glimlachje verrichten zulke menschen wouderoo." Zy streek haar zachte hand over zyn voorhoofd. „Toe, verslind nu nog niet zoo'n paar potentaten vóór jo gaat slapen. Ze zoudon je nachtmerrie veroorzaken." „Kind,ie praat naar dutje veratand hebt. Laatst ben ik by den onderwijzer van do Gemeenteschool ingoloopon, by diou nfgoduukton. Hy woout in 't laatste huis ou zit zich steeds in 't zonnetje op oen bank te koesteren. Wy spraken zoo over '1 een ou ander, óok over vroegore tijden; van die, welke voor het volk al bHna sage zyn geworden, toen men don slrooper, dio Ook govool had, op eon hort vastbond on dat bet woud injoog, maar ook ovor lijden, dio de oude man «lol» nog beol goed herinnerde, van tienden en beerondiousten, toon men do zicht in het gras moest laten liggen, on naar het slot moest gaan, on als men torug kwam, was or oen onweer los gebroken eu de oogst, die bum toch al maar gedeel telijk toebehoorde, was vernietigd." „Dorpssohooloiidorwijzors zyu altijd ontevreden, Harry; dut weet ik uit Pcdorswalde. „Ja, ik bon baug, dat jo oigoulijk net zoo'n land- edelvrouw bent als jo grootmoeder." Zy leunde achterover in haar stool en lachte, nik? Dat is oigonlyk oou boleodlging. Maar tegen woordig zijn de monsehou hier iu hun uithoek zeer levredou. Ik sla zo zou dikwijls gado op mijn wan delingen en kom bjj mijn kleine inkoopen ook in hun buizen. Hol tegenwoordige is toch boo.'dzoak, niet waar?" Hij was vorstrooid gowordon, torwijl zij «prak. Haar opmerkingen beschouwde hy nooit als ernstig. Toen zy hem eobter vroeg of zo in huis wilden gaan, schudde hy 't hoofd. Het was zoo'n wonderbaar huldero nacht., als oen Sint Jansnacbt,ofschoon men pas voor in Juni wan. Uit hot loof de veranda verzumolde hy oen paar glimworpjes en zotte die in hour haar. Nu kwamen de gevlougelde mannetjes naar binnen en vlogen sla vonken om de ongevleugelde wijfjes, Het baar van Ester schoen groote, schuierende edelgesteenten te dragon on op baar gelaat, dat hier moer kleur had gekregen eu voller wat gowordon, viel een helder schijnsel. „Mijn Psyche", duisterde hy toedor. „Wat zouden die pummels daar beneden, wel vaifzoo'u sprookjes- aebtig geluk afweten? Eu waarom zouden we ovor sociale toestanden «prekon als we bjj elkander zyn?" Zoo eindigdo do mislukto poging om eenigen gezelligou omgang in den uithoek te krijgen. Hij knielde naast haar ucor en kook in haar oogen.die door bot blauwaohtigo phospboressoeeron van de glimworpjes oen zaobt licht uitstraalden, zooals do groote sterren, dio met bloekon glans uan don hemol voortgingen. Ja, dut was dat opgaan in hot geluk, dat verlies van alle bewustzijn, waarvan Ester door de brieven van haar ouders gedroomd had, lang voor zo Breden had loeren keunon, Toeu bad zij zich voorgonoman, dat belllge vuur te voeden. Maar hoe meer ze tot kalmte kwam in haar liefdesgeluk, des te sterker werd ook weer het gevoel van baar plicht. Zü tolde tot zich zelf, dar, wat voor haar voldoende zou ge weest zyn tot baar dood, het onges'oord samoniyn mot hem, Breden niet koD voldoen en met de han digheid, die do liefde zelfs in de eenvoudigste vrouw ontwikkelt, kreeg 10 hem zoover, dat hy don volgenden dag naar do univorsitoit roed om vooling te krygen mot conige professoren. „Je moet aansporing by jo werk hebben en mis schien heb je ook do bibliotbeok noodig. Ik kon 't best een vlag of drie alleen stellen. Hy plangdo haar er mee, dat ze oehter zyn rug waarschijnlijk zou gaan llirtcn: maar men zy het bom dringend verzocht, gaf by too om haar oen ge noegen to doen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1