Donderdag 10 1906. No. 7195. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. n-anco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- officieële- en «nteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Woote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Inlevering rekeningen. BURGEMEESTER AMERSFOORT, Gelat op iirt. 228 alinea 2 der Gemeentewet WETHOUDERS van n.uu.i uer uemeentewet; Brengen ler alge neene kounis, dut de vorderingen teu laste van «Ie Gemeeuie over het dienstjaar 1906 voor den 1 Juli a.s. bcbooreu ie worden iugeleverd, zullende deze vorderingen na 1 Juli verjaard zijn Amersfoort, 7 Mei 1900. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIER3 Do Secretaris, J. G. STENFERT KROliSE. Schietoefeningen. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelezen de missive van den Commissaris der Koningin dd. 2 Mei 1906, No 1, A.Z., brengt ter openbare kennis dat le. Op Ml en, zoo noodig, op 12 Mei a.s. eeue Z!ï' wordö" gehouden van bot fort 1JMU1DEN waurby gevuurd zal wordcu met kanounun van licbt kaliber (6 c.M.) De onveilige sector wordt begrensd aan de Noord- S.le door eeue liju van af bel fort in de richting N. W. en aau de Zuidz'yde door bet Noorder- hoofd en een lijn in do richting Z. W. van bet uit einde daarvan deafstaud zal zijn 4600 M. van liet fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, ztl van bot fort een rooda vlag waaien van iiiiuBtons óen uur vóór don aanvang der soniotoeleuiugen tol aan het einde duarvuu. 2e. Op 28, 25 29 en, zoonoodig, op 24, 26 en 30 Mei u.s. een schietoefening zal worden gehouden van het fort FAMPUS, waarbij gevuurd zai worden met kannonneu van licbt kaliber (6 c.M.). De onveilige sector wordt begrensd door de rich tingen N. W. door Noord tot Z. O. (180®} tot op 4500 M. van het fort. Op do dagen, waarop gevuurd wordt, zal vau het fort Pampus eene roode vlag waaien van minstous Óen uur vóór den aanvung der scbietoeteuingen lot aao bet einde daarvan; boveudien zullen te gelijker tijd roode vlnggen waaien vau de batterijen Diemer- datu en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muideu eu den kerktoreu te Muiderberg, Amersfoort, 7 Mei 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelezen de missive van den Commissaris der Koningin dd, 2 Mei 1906, No 12, A.Z., brengt tor openbare kennis, dat a. Op 9 en 10 en, zoonoodig, ook op 11 Mei a.s. eene scbietoofeniug zal worden gehouden van het fort vau den Hoek van Holland. Er zal gevuurd woruen met kauouneu van liobt kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, ge. vormd door het fort, een roode vlag bezuiden het zeegat en een roode vlag benoorden het zeegat; de afstand wordt 3100 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van hel fort oen roode vlag waaien van minstens óeu uur vóór duD aanvang der schietoefening lot aan hel einde daarvan b. Op 16 eu 17 en, zoonoodig, ook op 18 Mei 27.) Dezen keer was het ganscb anders. Met dien doc tor Brcden viel nogeuns to praten; ja, na een paar dagen bekende prinses Hildegard zich zella, terwijl z'y met half gesloten oogen voor haar toiletspiegel het effect van een leagown van zachte, bleoke zijde beschouwde, dat men met hem zelfs kon flirten. Van dor Breden was natuurlijk niet van adel, zooalH by na allen metdat„van"datuitHollaud kwam, maar men kou ten minste doen, alsof alles iu orde was. ook iu dit opzicht. Hij sprak Fruusch met een goed accent, lmd veel gereisd en leefde vau zijn renten drie eigenschappen, die hem hoog verhieven boven het gewone niveau vau het stadje. Bovendien had hy heel zachte, moede oogen, waarin echter bliksem snel oen vuur kon beginnen te branden, oogen, die de prinses liever voelde dan zag, wanueer zij iedoro van baar onverschillige, voorname bewegiuge volg den en zij vergaf hem zelfs, dat hy het antwoord op eenige van haar vragen schuldig bleef, terwijl by met zyn band, een vrouwehaud, blank en zaoht, langzaam en als verzonken in gedachten door zyn donkeren baard streek. In dezen tyd begon Ester te vermoedeD, dat men een man nog niet kent omdat mon zijn vrouw is en zich vier maanden verbeeld hooft iedere gedachte met hem te doelen. Hg schcou baar geheel ver anderd toe. Het is waar, zy had hem slechts in den Berlynschon kring gezien, die zich om haar taDto Bitter verzameld had. Tegenover de jonge beeron a.s. een schietoefening zal worden gehouden van het fort op de HORSSENS. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. vau bet fort. Op do dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eon roode vlag wa ien van minstens óen uur vóór den aanvang der Bcliietoetoning tot aan het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen, waarin gevuurd zul worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschu wingsborden zgu geplaatst aan don ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welice richting dien dag gevuurd z*l worden, terwijl naby het Torpcdomagazijn en aan den ingang dar havuu borden zullen worden geplaatst, waarop isaaugegevcn de beleekenis der gekleurde vlaggen als volgt: rood- eo-witte vlag beteekenl Noord, wil-en-zwarte vlag N. O. eu zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Amersfoort, 7 Mei 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Keuring van Vee en Vleesch. De BURGEMEESTER var. AMERSFOORT, Gelezeu de circulaire van deD Directeur-Generaal vud den Landbouw d.d. 2 Mei 1906 brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat de van Rijkswege te houden openbare examens ter ver krijging vau een diploma van hulp-keurmeester van vee eu vleesch in de opeubare slachthuizen te Gro- uiugcn en te Rotterdam zullen aanvangen, respectie velijk Donderdag 10 Mei a.s. des namiddags te 8 ure eu op Zaterdag 12 Mei a.s. des namiddags te 1 ure. Amersfoort, 7 Mei 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Verstrekking ran Serum tegen kalverziekte. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de mededeeling van don Directeur-Generaal van den Landbouw, brengt ter algemeene kennis het navolgende In den 1 atsten tijd ia in het buitenland serum vervaardigd legeD de kalverziekte (de colib-acillose en de septische pleuropneumonie). Met ingang vau 16 April a.s. zal een dergelijk serum ook aau de Rijks-seruminrichting kosteloos verkrijg baar worden gesteld. Wanueer in Nederland gevestigde veeartsen met dat serum Droeven willen nemen, behooren zij zich als regel schriftelijk te wenden tot de Rijks-serumin- richti ig, Vinkendwarsatraat no. 15, te Rotterdam. In spocdeischende gevallen kunnen de aauvrageD telegrafisch gericht worden tot: Serumïnrichting Rotterdam. Iedere veearts ontvangt met de entstof, welke portvrij wordt toegezonden, een gebruiksaauweiziging en een gedrukt formulier, hetwelk hij, nadat de werking dor entiog is afgeloopen, behoorlijk inge vuld en ouderteekend, portvrij moet terugzenden aan de Rij ka-seruminrichting voornoemd. Wanneer de inenting eene ongunstige uitwerking mocht hebben, geeft de veearts, die de operatie ver richtte, daarvan zoo spoedig mogelijk aan de inrich ting kennis. Amersfoort, 8 Mei 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. daar, was hij een in 't oog vallende tegenstelliug geweest. Hij was niet beminnelijk geweest, maar norscb eu ironisch. Hij at niet mee van de klaar gemaakte brij, de meening van den dag uitmaakte en wilde, dat men lette op zijn afscheiding, al stak men er ook in het goheim den draak mee. Wanneer de anderen naar middelmatig betaalde Staatsbetrek kingen streefden, goed, maardau wilde hjj liever een trotschc republikeiu wezen. Hier, in het slot, welks eigenaars ook eenmaal bun eigen gekleurde vlek op deu bonten mantel van het Duitschland der Middeleeuwen hadden gehad, was hij plotseling veranderd iu eou volleerd man van de wereld. Nimmer overschreed hij de grenzen vf.n den afstand, waartoe eenvoudiger naturen zoo licht komen, wanneer men hun vriendelijkheid be toont; maar hy toonde ook nimmer, dat hij de hem bewezen vriendschap als eou eer beschouwde. Het scheen of hy zich onder zyns gelijken bewoog en niet alleen „madame la princesse", doch ook de oude graaf en de gravin misten hem spoedig, als hy eens niet kwam. De graaf vond in hem een gewillig toehoorder, wanneer hy hem met do spraakzaam heid van den ouderdom zjju meening over de agra rische bewoging uiteenzette, die in den kring uit zyn atand een diepen indruk had gemaakt. Ester zou haar oogen niet geloofd hebben, als zjj niet zyn toe stemmend knikken had gezien. Het was goed voor de arme Ester, dat zjj dan meestal naast de oude gravin zat, die bardhooreud was eu tol wie men zeer luid moest spreken. Zy zag toch nog genoeg om te gaan twijfelen aan hot karakter vau haar maD. Zy werd letterlijk door hem gedwongen, naar het slot te gaan. „Ga eens alleen", verzocht zy hom op zekoren dag. „Wij ziju nooit meer thuiswat hebben wjj nu nog aau dit uithoekje van de wereld?" „Het is cigoulnk een onzinnig woord, alleen goed om er een raadseltje van te maken. Laat ons bljj Rijks Seruminrichting. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT; Gelet op de mededeeling van den Directeur-Gene raal van den Landbouw, brengt ter kennis van belanghebbenden: le. aan de Rijks serum-inrichting worden ten behoeve van het veeartsenij kundig Staatstoezicht, veeartsen,Rijkslandbouwlceraren, zuivelconsuilenten, landbouwvereenigingen, landbouwers, veehouders, pluimveehouderijen en konijnenfokkerijen, gratis onderzoekingen gedaan naar ziekten onder het vee, de huisvogels en de konijnen, waarvan de oorzaak niet bekend is of de aard niet iet zekerheid kan worden vastgesteld; 2e. de aanvragen orn een onderzoek, als boven bedoeld, behooren in den regel schriftelijk te geschie den en zijn te richten tot de Rijks seruminrichting, Vinkendwarsatraat no. 15 te Rotterdam. Door den Directeur dier inrichting worden desverlangd aan de belanghebbenden verschillende formulieren verstrekt, die, behoudens in spoedeischende gevallen, behoorlijk ingevuld, bij de aanvrage moeten worden ingezonden; 3e. wauneer het in te stellen onderzoek betrekking heeft op ziekten van vee, moeten de bij de aanvrage over te leggen formulieren in overleg met een geëxa- mineerden veearts zijn ingevuld, terwijl voorts de aanvrage in alle gevalltn, waarin het bestaan van eene besmettelijke ziekte, genoemd in het Konink lijk besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad no. 104), niet te eenen male ondenkbaar is, dient te geschie den door den districtsveearts; 4e. wanneer ler nadere bestudeering van de be trokken ziekte een plaatselijk onderhoek door den Directeur noodig mocht worden geacht, zal de aan vrager gehouden zijn aan den met het onderzoek belasten deskundige alle gewenschte inlichtingen zooveel mogelijk te verstrekken en, zoo noodig, de verlangde hulp te verleenen; 5e. na afloop van het onderzoek wordt den aan vrager de uitkomst schriftelijk medegedeeld. Amersfoort, 8 Mei 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Naar aauleidtng van de terugkomst van H.M. de Koningin op »Het Loo" schrijft een der medewerkers van »De Telegraaf' onder dagteekening van Dinsdag j.l. aan dat blad Dat gaat heel wat gemoedelijker en huise lijker zoo'n aankomst op 't aloude Vorsten verblijf, dan 'n decgelijke gebeurtenis in Den Haag of Amsterdam. 't Groote, hagelwitte Paleisgevaarte staat er zoo stilslapend ouder 'n effen hemel vol brandend zonnegoud.Nog wat trotsche palmen, die bun breed en schaarsch gebladert koepel vormig neerwaarts plooien, en ge zoudi u in 't zonnig India kunnen wanen. De tien nu reeds dicht bebladerde kastanjeboomen, vijf aau vijf, de beide zijden van de bassecour beschaduwend en langs den dikken stam bewassen met sombergroen klimop, doen donken aan oude waringins, die het voorerf van een tropisch landhuis tooien. 't Bordes waarachter door openstaande glasdeuren de voorhal wegdonkert is zyn, dat dit uithoekje van de wereld gedurende een paar weken in de eerste plaats komt eu niet in de tweede. Anders zou het licht vervelend kunnen kun nen worden", was het weinig vriendelijke antwoord. Zij keek hem verschrikt aanHy was tegenwoordig steeds in een uitmuutende stemming; de schaduw in haar oogen kon hy niet zien. „Is Psyche jaloersch „Omdat je het hof maakt aan de Prinses Is die dan zöo gevaarlijk?" „Neen, daarvoor is zij veel te bijziendemaar je kunt niet ge.oover, hoe het verkeer met die vrouw mij opwekt." „Ia zy goed?" „Ester! In deze vraag ligt meer boosaardigheid, dau ik van jou gedadht had! Het schjjut wel of je door deze voorgewende onkunde je wilt wreken, omdat zij zich weinig om jou bekommert." „Waarom moet zij dat doen?" Ester sprak heel kalm. „Eu jalojrsch zal ik nooit worden, Harry daarvoor boud ik veel te veel van je. Als ik ooit jaloersch moest zijn maar neen." Een zeldzame harde trek kwam op baar gelaat. „Wat dan?" vroeg hy eeu beetje verlegen. „Dan was het uit met ons huwelijk. In de liefde geeu halfheid." „Je bent een kindmaar wees tenminste een ge hoorzaam kindkleed je aan en ga mee naar het kasteel." Zy bleef nog even voor hem staan eu het trof hem, dat zij bleeker was, dau eenige weken geleden. „Stoort die vele afleiding je nietiujearbeidsstem- miug, Harry? Je bent tegenwoordig meestal moe eu Maar nu werd hy werkelijk boos en viel haar in de rede. „Zeg het '.och liever ronduit I Altijd die kinder achtige uitvluchten. Echt vrouwelijk I Dacht je, dat ik het niet merkte, dat je meent, dat ilc geen ideeën ledig, verlaten eu draagt slechts 'n paar rieten zetels. Ook de basstioour zelf ademt stilte. Even wijst een lid van 't stalpersoneel 'n deur uit, 'n deur in... De intendant Van Steyn statige figuur in lunge, gekleede jas ver laat z'n bureel naast 't hulppostkantoor, schrijdt kalm door 't groote toegangshek en verdwijnt ergens in 't zijgebouw. 'n Adjudant-onderofficier-ordonnans groene benestelde jas en raetaalbepunte helm kuiert naar bedoeld postkantoortje en keert terug toet :n handvol brieven en cou ranten. 'n Arbeider schoffelt wat en harkt wat. Doet alsof ie wat doet. En de vogeltjes kwinkeleeren lustig in de niet heerlijk frisch groen bestrooide kruinen der eeuwenoude eiken vóór 't Paleis. Ze houden zich schuil voor al te feilen zonneglans en voeren ver bazend levendige gesprekken over alles wat ook maar eenigszins verband houdt met 't meubileeren van nesten, met eièrleggen, met min of meer smakelijke insecten, enz. Slechts de musschen die straatjongens onder de vogels hebben larie aan zónnescbijn en stalknechts en intendanten. Die pluizen heel nauwgezet 'n hoop paardemest uileen of zitten bij drie tegelijk een zoemende bij achterna. Zoo iedere vijf minuten ongeveer komt iemand aangewandeld, 'n Oud beslje, door 'n jong lentekind begeleid. Ze laten zich zinken tegen beschaduwde grashelling, 'n Oude gepensionneerde met 'n verkleurd lintje in 't knoopsgat en 'n met fijne bloedadertjes doornerfd gelaat, gerimpeld als 'n bal.ineen gefrommeld papier. Z'u rechte wandelstok is geen weelde-artikel. Een bonne met twee dotten van kinderen, die straks papa jhr. Van Geen in de armen zullen snellen. Uit de tram wipt de stationschef van Apeldoorn. Dan komen twee marechaussee's aan, op zware, glanzende rossen. Ze stijgen af in de schaduw, 'n Dorpseorrespondent van een of ander blad, tuk op wat regeltjes kopij, kuiert langs de zware, knoestige staramen. 'n Paar landelijke schoonen in zwarte kleedij van 't jaar nul, met beelemaal geen schouders en 'n geweldige middelmoot, houden zich 'n beetje achteraf. Uit 't groene zyhek van 't park komen aanstappen 'n paar oucl-ge- dienden, nu parkwachters van H. M. En daargin is promeneert de groote gestalte van ApelJoorn's burgervader, iu 't zwart en met boogen zijden. Straks zal bij z'n zilveren keten omhangen. Nog 'n gaar dorpsagenten, 'n inspecteur van de Rijksveldwacht, wat personeel van beb, omdat ik tracht to leereo, waar ik kau? Maar dat begrijp jjj natuurlijk niet, dat ik miju studiën maak, waar ze my geboden wordeo, hetzij by den ouden schoolmeester, hetzij in het slotDaar zou ik natuurlyk als mau van gevestigde overtuiging een koppigen nek moeten toonen en my belachlijk maken. Ik ontwikkol me juist. Wie iets wil worden, kan met zyD dertigste jaar niet stil blijven staan. Bovendien geloof ik, dat ik zonder dat tóch al ge bonden genoeg ben." De laatste zin deed hem leed. Zij was zóo bleek Ïeworden en baar banden hadden zóo plotseling in o rankeD van de klimrozen gegrepen, dat zij zich pijn moest gedaan hebben. Maar waarom daagde ze bem ook uit. Hy was toch een oplettend echtge noot, die alleen voor zyn vrouw leefde. Wanneer bij wilde, dat zjj dat erkende, vroeg hjj toch niet te veel. Hjj ging naar zijn studeerkamer en zette zich voor zjju schrijftafel. Marx, Lassalle en Eügels stonden iu den boekenstandaarddie, vlak by de hand, naast zjju stoel etond. Hij had ze al dikwijls willen weg sluiten. Het was altijd mogelijk, dat er iemand van het slot in zyn studeerkamer kwam. Hij kon altijd voor zyn ideeën uitkomen, maar op het oogerb-k scheen het hem werkeljjk toe of hij slechte studiën maakte, alsof hij nog evengoed zich naar techts als naar links kon weuden. En beleefd was het in geen geval geweest, den graaf deze boeken om zoo te zeggen voor den neus te leggen. Hij plaatste ze achter het groene gordjjn op eeu boekenplank en sneed zich een ganzepen. Hij had prinses Hildegard een paar verzen beloofd er bet was een gewoonte van hem, sleobts met de ouaorwetscho, zelfgesneden pen te schrijven. Hy had zoo van die kleine eigen aardigheden, waar hij op stond. Misschien meende hjj wel, dat hjj zoodoende verwijderd bleef van al het uiterlijke, conventioneele. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1