Stadsnieuws. Ingezonden. 't Koninklijk bagagedepartement, 'n half dozijn bakvischjes en niet te vergeten 'n stuk of wat vrij schunnig gekleecle lieden, wien je op dertig pas afstand reeds op 't onrustig gelaat leest, dat't rechercheurs zyn. Daar komt emand op een vier wiel fiets langs de rals rollen. De baan is in orde. En al kort daarop tinkelt 't schelletje in 't kastje, dat bevestigd is aan den paal, waar de seindraden komend van 'tApeldoorn- station ophouden. De Koningin is op komst. De marechaussees stijgen te paard, scharen de weinige aanwezigen met zoete gebaartjes langs den grasrand van 't perronnetje. Aan 't andere einde van de Paleislaan, bij de Nuald, worden de kettingen gespannen, die den overweg afsluiten. De Hofdame van dienst, in effen lichtgrijs mantelpak, is intus- schen óok verschenen. Daar nadei l met 'n bedaard gangetje de locomotief, achter zich aanslepend de vier helblauwe wagens van den Koninklijken trein, benevens een le en 2e klasse rijtuig met zijgang en eou goederenwagen. En door de vensters ontwaar 'k al dadelijk onze welbeminde Vorstin, die zich juist den smetteloos witten mantel laat omhangen. Een witte hoed met rozen dekt den haardos, door de reis eenigszius in wanorde geraakt. Nestallakeien uit den voorsten wagen schieten toe, openen het portier en zijn hun Konin- ginne bij 't uitstijgen behulpzaam. In de rechterhand draagt Zij een bloemtuil. Een innig vriendelijke glimlach licht over het jeugdig gelaat, wat bleek en moede door de drukte der Arasterdamsche dagen en misschien door 't verblijf in de droog- warme spoorwegcoupé. Doch de frissche blos, die meesttijds Haat- wangen tooit, zal weldra terugkeeren. Het gansche park tintelt van lentekleurenweelde en wacht Haar. De talloos veie reeds zoo mooie plekjes zijn nu op z'n allermooist. De stille, wijde vijvers spiegelen in bun kristallen vlak een wereld van kuische voorjaarspracht, 't »Oude Loo" verlengt z'n verweerde muren sidderend in de nieuw aangelegde slotgracht. De vruchtboomen in den tuiD, waar Ze als kind speelde, waar nog 't tafeltje en de lage stoeltjes staan, bij welke Ze Haar vriendin netjes ontving en thee schonk, die boomen zijn ruikers nu van rose en witte bloesem- weelde. De doukersombere naaldboomen dragen reeds hun teerjonge, witgroene den- nekaarsjes. En de bloemisterij is een festijn voor 'toog. Goudbruine eekhoorns huppelen met galopsprongetjes over 't tapyt van verstorven gebladerte. Eksters zeilen als wit-zwarte vlekken van boom tot boom. De blanke zwanen drijven loom in feilen zonne glans. De goudvisschen schieten 'lijkvuur- werkspetten door 't kristallijnen wator. En in de verte roept de koekoek onverpoosd. 'nZoel windje, door weerstand van blader duizenden tot streelend gewuif versnipperd, draagt de heerlijkste, reinste lentegeuren rond. lu dat park, die nooit volprezen plek na tuurschoon, zal onze Koninginne weerkracht en gezondheid verzamelen voor verdere taak. Kracht en gezondheid, we bidden ze Haar toe, zooveel als menschenmogelyk. Het is een niet te loochenen feit, dat een der hoofdfactoren voor onze welvaart ishet vreemdelingenverkeer te bevordeien. Ons land en volk zyn bekend om de laks heid de kat moet eerst altijd uit den boom gekeken worden vóur men iets zal beginnen, terwijl de zelfde kat in an lere landen al lang aan het vogels vangeo is. Misschien wordt de Zuiderzee nog eenmaal droog gemaakt door een comité van buitenlanders. Mag de Zwitser op zijn natuurschoon roe men, trotsch zijn op de Alpenkruineu en bergmeren, voor stil laudelijk natuurschoon behoeft ons land voor geen land ter wereld onder te doen. Ons land is bovendien een karakteristiek land en daarvoor bij name bekend bij de vreemdelingen, 't Is dan ook daarom, dat het ten volle zyn rechten kan doen gelden op een druk vreemdelingenverkeer. Te bejam meren blijft hit en een groote nalatigheid, dat de bewoners van een land als het onze zóu lauw blijven, waar het geldt hun eigen welbegrepen belang, ni. den vreemdeling naar ons land te trekken. Vergelijken wij onze vereenigingen eens rnet die uit het buitenland. Amsterdam met zyn meer dan een half milliuen inwoners heeft slechts 400 leden van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer. Richt dan het oog eens naar onze Duitsche buien, waar een dergelijke vereeniging tien tot twintigduizend leden telt. 'tls een teeken van groote kortzichtigheid van iemaud die geen geld beschikbaar heeft tot b vordering van het vreemdelingenver keer. Een neringdoende, die aan den eenen kant een kleinigheid uitgeeft door het vreem delingen verkeer te bevorderen, ontvangt dit van de andere zyile dubbel terug. Om het vreemdelingenverkeer te bevorde ren, moet men druk werk maken van reclame. Reclame is hoogst noodig en het beste middel om land en volk in den vreemde bekend te maken. Maar door het geringe ledental ver keert dikwyls de kas gewoonlyk in zulk een desoltaten toestand, dat er geen geld voor reclame over is. De vreemdelingen weet niets of zeer wei nig van het natuurschoon in ons land Hol land is vlak molens, water, enz. dwarrelen hem voor den geest. Dan moet hij de schoone omstreken van Arnhem en Nymegeo leeren kennen, de lieflijke Vechtstreek, het schoone Gooi, Zuid-Limburg, zonder van onze karak teristieke steden met hun grachten te ge wagen. De buitenlander is er beter achterdie maakt in ons land wel reclame, ziet maar eens in du groote hotels, stations, enz. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat er Neder- lauders zijn, die Napels en Madrid beter ken nen dan de omstreken van Arnhem en Nij megen. Een plaats moet, om den vreemdeling te trekken, toilet makenzij moet plantsoenen en parken scheppen en onderhouden, oude en aantrekkelijke monumenten aan de vergetel heid onttrekken. Dit is de taak der Gemeentebesturen eveneens om goede wegen aan te leggen. Dan moet een plaats vermaken opleveren, want al is een Gemeente nbg zoo mooi zij zal niet bloeien als er geen gelegenheid voor vermaak is. In de eerste plaats zorge men voor muziekgoede volksmuziek in de open lucht heeft een groote aantrekkingskracht. Ook de oude zeden en gewoonten dienen in eere gehouden te worden, mits niet strij dende met de moderne begrippeD. Marken zou niets zijn zonder de typische kleederdracht en woningen. En juist deze kleederdracht gaat verloren; waar zijn bijvoorbeeld de Friese ne hooldtooisels, gebleven In hei kort«ie bevordering van het vreem delingenverkeer is een zaak, die onze nationale welvaart ten zeerste aan het hart gaat en daarom moet dezo op alle mogelijke wijzen aangemoedigd worden. Dr. W. J. Lente, Remonstrantsch predikant te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan by de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk hier, welke te half elf aan vangt. Pastoor L. A. F, X. Fock zal morgen zijn herderlijk ambt in de parochie van O, L. V. Hemelvaart hier aanvaarden. Kapelaan W. Bolder, van die parochie, is met ingang van morgen benoemd tot kapelaan te Baarn. De aandacht van belangbebbendeu zy ge vestigd op de eerste Kennisgeving aan het hoofd van dit nummer en vooral op het slot: vorderingen die na 1 Julia.s. inkomen, zyn verjaard. De heer Ghr. Hijkamp slaagde voor de akte van onderwijzer. Mej. 51. van d -r Horst Bruijn, gediplo meerd verpleegster van «Het Witte Kruis' slaagde óok bij het examen voor kraam vrouwverpleegster. De heer M. J. Boissevain, hier, en de «Ne derlandsche Maatschappij tot het verrichten vau mijnbouwkundigi; werken", gevestigd ie Haarlem, hebben bij Gedeputeerde Staten van Limburg concessie aangevraagd tot hat ont ginnen van steenkolen in een mijnveld ge naamd Siltard, ter oppervlakte van omstreeks 1500Hectaren en gelegen onder de- Gemeenten Sittard, Limbrfctit, Broek-Sittard, Geleen en en Munster-Geleen. Kapitein-adjudant H. Croockewit, van het 11e regiment infanterie, is in zijn rang over geplaatst bij den Generaien staf. Luitenant E. G. Gaai-land, van de infanterie O. I. L., is blijkens hier ontvangen telegram te Geudong (Lho Seuraawe, op Atjeh) zwaar gewond. De heer J. K. H. de Beaufort heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met guustig govolg afgelegd het doctoraal examen Rechts wetenschap. Een portret van H. M. de Koningin, zit tende te paard, is geschonken aan de ver schillende militaire cantines. De Minister van Oorlog heeft bep aid, dat het voorbereidend-militair-onderricht voortaan zal plaats hebben van 1 October, of wanneer deze datum op een Zondag valt, van den 2en d.a.v., tot ultimo Januari. De aanmelding "ot deelneming moet in dit jaar (1906) geschieden vóór 16 Juni, in plaatsen waar infanterie of vestingartillerie iu garnizoen ligt, bij de commandeerende officieren van aie wapens; in de overige plaatsen bij den Burgemeester. Sergeant J. van de Worke is benoemd tot schrijver op het Regiments-bureau van het 5e regiment infanterie. De bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst is toegekend aan fourier H. van der Logt en korporaal-kok Trouwborst, van het 5e regiment. Luitenant F. J. J. baron Van Heemstra is eervol oDtheven van zijn detacheering bij het le regiment huzaren hier en keert naar zijn korps te Deventer terug. Tot buitengewoon veldwachter der afdeeliug Gooi- en Eemland van de „Ned-vereeniging tot bescherming van dieren" is benoemd E. Aalten, te Zeist. Het 17e Jaarverslag, over 1905, van de vereeniging «Reisbelasting" is weder gunstig. Aan 411 personen werd hulp verleendde totaal-ontvangsten beliepen f1572i.9l6. Uit den verkoop van zilverpapier, capsules en andere zoogenaamd waardelooze artikelen werd rond f250 gevonden. Bij het comité Amersfoort, bestaande uit de dames mej. D. A. Siddré, mevrouw De Jong Schouwenburg en mevrouw Groneman, is aan giften ingekomen f 127.10. Uit de busjes bij de plaatskaartenbureau in het spoorwegstation hier werd ontvangen 17.60. Het Hoofdbestuur eindigt zyn verslag aldus «Ten slotte herinneren wy nog eenmaal aan het doel onzer vereeniging. Dit bestaal hierin: aan minvermogenden en daaron der in de eerste plaats kostwinners die dit tot herstel van gezondheid noodig hebben, een verblyf van eenige weken in de buiten lucht te bezorgen. Wij vragen daarvoor in de eerste plaats bijdragen, zij het ook slechts van èen gulden, aan degenen die zelf voor genoegeo of gezondbeidsredenenen op reis of naar buiten gaan. Vandaar de benaming «Reisbelasting". Maar verder richten wij ons ook met het verzoek om grootere giften tot allen die er eenig oog voor (lebben van hoe onschatbare waarde een verblyf van eenige weken in de buitenlucht is, inzonder heid voor die zwakken, wien het ook in ge zonde dagen aan zoo heel veel ontbreekt. Zij ook dit jaar onze vraag niet te vergeefs Nu het reisseizoen weir aanbreekt, bevelen we de stations-busjes wederom ten zeerste aan. Op de reiskosten schelen «Ie paar stukjes brons die men daarin offert bijna nietsen toch doet men er een zóo goed werk mede. Do heer A. van der Klein is gekozen tot le Secretaris, de heer F. Faber tot 2e Secre taris der plaatselijke afdee ling van den „Ned. Bond vau onderwijzers". Het programmi is verschenen, van het van 5 tot en met 8 Juni a.s. hier te houden 5Se Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres. Op den Congres-vergaderingen zullen de volgende onderwerpen aan de orde gesteld worden «Wat kan er gedaan worden om de ont ginning van 's lands woeste gronden te be vorderen op grooter schaal dan tot dusverre geschiedde Inleiderjhr. J. Hora Sicca ma van de Harkstede, to Rijseoburg. «Welk soort varkens is voor Nederland het meest gewenscht, en hoe komen wij daaraan Inleider: de heer H. D. S. Hass lman, ti Utrecht. »ls het wenschelijk, dat ook de groote landbouwbonden, vereenigingen en maat schappijen daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen?" Inleider: de heer C. G. J. A. van Genderen Stort, te Groningen. «Welk nut hebben de koelpakhuizen voor voor land- en tuinbouw V' Inleiderde beer A. Waller, te Amsterdam. «Langs welke wegen kan de bereiding van de Nederlandsch zoetemelksciie-of vette kaas meer winstgevend gemaakt worden?" Inleider: de heer H. B. Hylkema, te Utrecht. a. «Zou het mogelijk zijn in Nederland een paard, geschikt voor het wapen der cavalerie, te fokkenzoo ja, in welke gedeelten van ons land, van welk ras zouden de daartoe aan te koopen hengsten moeten zijn en welke prijs zou door het Rijk gemiddeld voor deze paarden op 4-jariger. leeftijd aan den fokker betaald moeten worden b. Zou het Rijk het geld, dat nu voor het Hengstendepot te Bergen-op-zoom wordt uitgegeven, niet voorden landbouwer (fokker) nuttiger kunnen besteden?" Inleider; de heer A. J. P. Metelerkamp van de Bronkhorst, te Amersfoort. «Is het, met het oog op de belangrijkheid van den Nederlandschen schapenhanhel op Engeland niet wenschelijk, dat ernstige samenwerking plaats hebbe in Nederland tot verbetering van het schapenras?" Inleider: De Nederlandsche Kamer van Koophandel, te Londen, «Welke middelen staan ten dienste der Boter-controle stations om de consumptie en de export van gecontroleerde boter te bevorderen InleiderDe Algeineene Nederlandsche Zuivelbond. Van de meesten der bovengenoemde in leiders zijn «Ie praeadviezen hij het programma gevoegd. Eere-Voorzitter van bet Congres is mr. F. D. graaf Schimmdpenninck, Commissaris dei- Koningin in Utrecht; Voorzitter de heer C. J. Kneppelhout van den Sterken burg, te Drie bergen; Onder-Voorzitter de heer J. B. Westerdyk, te Uithuizermeeden; Eerste Secretaris-Penningmeester de heer G. baron De Senarclens de Graney, te VuchtTweede Secretaris-Penningmeester jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, te Amersfoort. Door het Congres-bestuur is een Provin ciaal subsidie van f500 aangevraagd als te gemoeikomiog in de kosten voor het congres. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid", welke hedenavond zou worden gehouden, doch in verband met de commu nie werd uitgesteld, zal nu aanstaanden Maandagavond plaats hebben. Een vrouwtje, dat hedenochtend op de Langestraat winkel in winkel uit ging en overal heel groote bestellingen deed, trok al spoedig de aandacht van de meedoogenlooze jeugd, die haar begon na te loopen en na te jouwen. In haar eigen belang werd de ongelukkige, die niet wel bij het hoofd bleek, naar het Politie-bureau geleid. Bij de Dinsdag hier gehouden veemarkt golden: kalfkoeien van f140 tot 1210, guste koeien van fl 10 tot 1' 170, kalfvaarzen van f90 tot 1170, guste vaarzen van i'70 tot f 110 en pinken van f60 tot f90. Dr. W. H. Voortbuysen, te Baarn, hoopt 18 Mei zijn 25-jarig Jubileum ais geneesheer te herdenken. Al dien lijd oefende bij de praktijk uit te Baarn. Het «Hotel Kamm" te Harderwijk, dat onlangs werd verkocht, zal worden verbouwd tot rywielvvinkel en bakkerij. Laten we ons wachten, als we iyden, voor onnatuurlijke onderdrukking van het gevoel; maar ook voor kunstmatig vei lengde droef heid. Stelp het bloed niet te spoedig maar ook rijt de wond niet noodeloos open. Reuter seinde gister uit RomeHet al gemeen Post-congres zal het eenheidsgewicht van brieven van 15 op 20 Gram brengen, den taxe van 25 centimes behoudend voor standaard-port, en hem tot 15 centimes ver lagen voor bijkomende port. In den tijd waarin men nog per zeilschip naar Oost-ïndië ging, was aan boord van elk zich een beetje respecteerend schip be halve een melkgevende dokter een geëxa mineerde koe. Een ander, dierkundig wonder is ontdekt door «De Volksbond", het bekende orgaan der Vereeniging tegen drankmisbruik./, Im mers in de jongste aflevering vertelt het van een melkgevenden haan. Het maandblad schrijft dan De «Luhecker Automatenbau-Anstak" levert voor 420 a 450 gulden melk-automaten, die, nadat een geld stuk iu de gleuf is geworpen, eerst een papieren beker geven. Vervolgens geve men, door plaatsing van oen wijzer, te kennen of warme dan wel koude melk wordt gewenscht. Na een diuk met den voet komt een haan te voorschijn, die de melk levert". Duidelijker kan het wel niet; alleen het blijft de vraag: hoe geeft de haan die melk? Spuwt hij die uit nadat men hem met den voet een trap heeft gegeven? Och neen, de oplossing is doodeenvoudig. In het «Lübecker Tageblatl" stond: »Hahri" dat in goed Nederlandsch beteekent: «kraan". Deze haan is dus een broertje van boter- vlieg, grashopper, enz. Hel opnemen v«c Ingezonden «tukken hewjjit niet, dat de Reductie sleeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingetouden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggeven. Schutterij Rijks- of '.eiucentc- wayenmachU Geachte Redactie. Naar aanleiding van een in de dagbladen aangekondigd prai-advies, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgebracht door H.Exc.de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog op verzoekschriften, ingediend door gesalarieerde officieren en minderen van verschillende schutterijen, om in het genot te worden gesteld van wachtgeld of pensioen zoodra de schutterijen worden opgeheven, verzoek ik beleefd eenige ruimte in uw veel- gelezeu blad. Het bevreemdt mij, dat zoowei de Minister van Oorlog, als zijn ambtegenoot van Binnen landsche Zaken durven beweren, dat de schutterij niet is een Rijks- maar een Ge meente-wapenmacht. De geschiedenis tocb leert, dat de schutterij sinds 1795 tot heden is geweest oen Rijks instelling, met uitzondering tijdens de rëgee- ring van Lodewijk Napeleon. Wanneer men leest, dat de Amsterdamsche schutterij in 1813 en 1814 beeft dienst ge daan bij de insluiting van Naarden; dat de schutterijen in 1830 en 1831 te velde trokken

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2