Stadsnieuws. Ingezonden. d.i. acht dagen zitten, waar boeven en mis dadigers bewaard worden. Ging de rede- neering van 't O. M. op, dan heeft men. om veroordeeld te worden, voortaan niets meer noodig dan een agent die proces-verbaal op maakt. Is 't niet ver beneden de waardigheid van mannen, die wetenschappelijke rechtsstudie hebben gemaakt en door het vertrouwende Hooge Regeering met hef. hooge onafzetbare ambt van rechter bekleed zijn, zich door slechte wetten gedwongen te zien, in zulk een zaak recht te opreken De handige vinger van den agent, die den druppel op veegde, en de fijne tong, die dadelijk bitter proefde, zijn getuigen k charge. Maar als die agent nu eens afschaffer geweest ware Wat dan In de tooneelwereld is een eigenaardige termdik opleggen. Welnu, de schrijver van dit artikel in »De Avondpost" heeft ook hier en daar dik opgelegd. Maar toch bevat bet zóo vele heel juiste opmerkingen, dat we niet aarzelen het over te nemen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter algemeene kennis, dat de beer Commissaris der Koningin in deze Provincie bij schrijven van 14 Mei 1.1. no. 2, A. Z., hem zjju voornemen heeft medegedeeld, Dinsdag den 22 Mei a. s. aan deze Gemeente een bezoek te brengen en dat zjj die Zijn HoogEdelGestrenge wenschen te spreken of hunne opwachting wenschen te maken daartoe van IOV2 tot 12V2' uur ten Stadhuize in de gelegen heid zullen worden gesteld. Een ieder, die ter audiëntie wenscht te komen, wordt beleefd verzocht vóór Maandag den 21 Mei, des middags 12 uur, naam en kwaliteit of corporatie op de daartoe bestemde lijst ter Gemeente- Secretarie in te schrijven. Amersfoort, 15 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Blijkens bovenstaande Kennisgeving zal Z. Exc. de Commissaris der Koningin in deze Provincie aanstaanden Dinsdag in deze Ge meente vertoeven en audiëntie verleenen. Mej. J. T. J. van Schaik, die verleden week de ucte als onderwijzeres behaalde, slaagde ook voor de acte vrije- en ordenefeningen. Op de voordracht voor Hoofd der Jongens school aan de Heerenstraat zyn geplaatst de beeren A. H. de Roos, Hoofd der school voor M. U. L. O. te Enschedé; A. R. van Haitum, Instituteur te Noordwijken J. C. C. Rupp, Hoofd der school voor M. U. L. O. te Eibergen. De „Vereeniging tot veredeling van den Ned. Viscbstund" vergaderde Zaterdagavond te Baarn. De Voorzitter, de heer C. A.A. Dudok de Wit, opende de vergadering met een woord van wel kom en dank aan de druk opgekomen leden uit Amsterdam, Bussum, Hilversum en Baarn, die als afdeeling optreden tot bet pacbten der Eem va Amerstoort tot aan zee om er edelvisschen in te teelen van velerlei soort. Ook dankte hij de „Nederl. Heide Maatschappij" voor haar groote belangstelling in deze vergadering. Nadat er geld voldoende aanwezig was, is de Eem gepacht, waarvan de bescheiden Vrijdag te Amersfoort geteekeod zijn. De jaarpacht be draagt f278 terwijl de inteekening reeds f700 gulden per jaar bedraagt, welke som door bijkomende leden waarschijnlijk nog veel zal stijgen, zoodut gold genoeg voorhanden is om de Eem rijkelijk met edelvisch te bevolken. De Secretaris las de notulen der vorige ver gadering en voerde daarna het woord over de werken der vereeniging en de toekomst der Eem. Reeds zijn verschillende brieven onderweg om alsnog edele Amerikaansche buarssoorteu uit het buitenland te betrekken. In Nederland bestaan deze nog niet; enkel vindt men eenige exem plaren in het aquarium van «Artis". In Üuitsch- Iand zijn deze soorten reeds in enkele waters ingevoerd. Ook is er sprake van het uitzetten van oatfisch De heer Boreel meende, dat de te Nieuwkoop genomen proef niet tot de beste resultaten go- leid heeft. Deze visoh schijnt andere visschen te verslinden en men weet nietB van zjjn groei. Het Bestuur wees er op, dat alle witvisobjes die bijna niets waard zjjn, dienen te worden om gezet in fijn duur vischvleesch, als snoek, san- der, baars, enz. Waarom zou niet uveneenB dit het geval mogen ziin met cutfiscb Iiot is overi gens bekend, dm aezo visch ook ander aas eet. Wuarna wordt besloten, ook catfisch uit te zetten Als Commissie van bijstand werde.i benoemd de heeren P. J. van der Aa Sr., Ant. J. Abspoel, C. van der Vorm van Cooth en Ch. W. F. Paine .Strieker, welke allen tegenwoordig wuren en de benoeming aannamen. Ten slotte sprak do Secretaris de hoop uit, dat deze oommissie diiigcnt zou zijn en blijven en tin gtus zal lsten groeien over het opnieuw bevolken der Eem. Hierop werd de druk bezochte vergadering ge- Bloten. De vereeniging «Handel en Nijverheid" hield gisteravond een ongewoon korte, maar ook heel belangrijke vergadering, zoo niet voor 't tegenwoordige dan toch hoogst waar schijnlijk voor een niet te verre toekomst. Nadat de notulen van 3 April waren ge lezen en vastgesteld bracht de Voorzitter, de heer S. J. van Duinen, wegens het ver vroegen der tentoonstellling die nu zal ge houden worden dadeljjk na de Pinksterdagen opnieuw in bespreking den étalage-wed strijd. Spr. herinnerde hoe zeer druk de Vrfjdag en de Zaterdag vóór Pinkster zijn eu de geheele week vóór Pinkster trouwens ongewoon druk is voor eiken neringdoende en er dus geen tijd is om te étaleeren. Het Bestuur heeft dan ook, toen de tentoonstel ling een week werd vervroegd, gemeend de zaak der wedstrijden andermaal den leden te moeten voorleggen en de Bestuursleden hebben middelerwijl de meening der leden van de vereeniging gevraagd. Daarbü 's gebleken, dat geen onwil of laksheid, doch soms overstelpende seizoen-bezigheden het houden en dus slagen van een étalage-wed strijd onmogelijk maken, en waar te voren is na te rekenen, dat men een échec zal lijden, is bet beter dien wedstrijd niet te doen doorgaan. Immers zoowel voor H. N. als voor Vreemdelingenverkeer, die samen de 24 medailles uitloofden, komen de kosten op rond f100; dat ware weggeworpen geld. Het is niet doenlijk reeds te étaleeren in de week vóór Pinksteren omdat dan op Don derdag 7 Juni, den grooten dag, alles een weinig frisch aspect zal hebben. Verschillende leden zetten uiteen, dat het in hun branche onmogelijk is, titans te étaleeren voor een wedstrijd. Wel zal, met het oog op de vreemdelingen die de stad bezoeken, meer dan gewoon werk worden gemaakt van de étalages. Een B e s t u u r s I id meende uit het ge ringe bezoek der vergadering er waren slechts 21 leden te mogen afleiden, dat er ditmaal weinig an'mo was voor den wedstrijd, dan wel, dat de seizoen-drukte dit geringe bezoek veroorzaakt en dus de wedstrijd zelf nog minder kans van slagen bad. Spr. vond het wel jammer dat juist bij een tentoonstelling, die hier zoo zelden wordt gehouden eu die zoo veel vreemde lingen zal lokken, er niet buitengewoon veel werk van de étalages zou worden gemaakt. Na het gehoorde vertrouwt spr. evenwel, dat de voornaamste winkelstraten er toch best zullen uitzien. Spr. zou wenschen dat de leden alsnog per circulaire werden opgewekt, hun best te doen eu dat werd gestipuleerd, dat de wedstrijd niet wordt uitgesteld uit laksheid maar door opeenhoopig van bezigheden. Het Bestuur zal nu overleg plegen met dat van V. V. en meedeelen, dat de leden van H. N. in beginsel het houden van een wedstrijd niet raadzaam achten. Een der leden vraagt nog, dat van wege H. N. de bezoekers der tentoonstel ling worden verzocht, de stad en de winkels in oogenschonw te nea.en. Het Bestuur zal gehoor geven aan dat verzoek. Aan de orde zyn de Ingekomen stukken met uame het Programma van het 58ste Nederlandsch Landhuisboudkundig Congres, op 5,6,7 en 8 Juni hier te houden voor kennisgeving; een Muandlijst van wanbetalers van de Handelsvereeuiging te Haarlem ter inzage van do leden in tiet Bureau der vereeniging, Van Asch vau Wijck-straat 1, eiken werk dag tusschen 1 en 2 en 7 en 8 uur; e?u exemplaar van het Orgaan der »Win- keliers-vereeniging" te Amsterdam bevat tende haar advies in zake de reorganisatie van de Kamers van Koophandel ter be handeling in een volgende vergadering; een voorstel van een lid om het Bestuurs lid, belast met het informatie- en in casso- wozer. te bezoldigen met f'60 en hoogstens f75 per jaar te behandelen in een vol gende vergadering; en een verzoek van de onderafdeeling Amersfoort der V. P. N. nm voor de hier to houden pluimveelentoonstelling een me daille af te slaan af te doen door het Bestuur. Aan de orde zijn de Medodeelingen, welke zich beperken tot het bericht, dat wederom drie candidaat-leden zich hebben aangemeld. In de volgende vergudering worden zij ge balloteerd. By de rondvraag vroeg eenderlfldenof niet ieder jaar een bijeenkomst met darnes kan gehouden, van meer huishoudelyken aard Jan bet zoo schitterend geslaagde leest by hel 5-jarig bestaan. De Voorzitter vond het 't best, dat verzoek voorloopig maar aan te houden. Een under lid vroeg ot 't niet op dun weg zou liggen van H. N. hier ein delijk eens een overdekte eiermarkt lot stand te brengen. Een derde lid herinnerde wat de V. P. N. en de Kamer van Koophandel in 1904 iu deze brandende quaestio deden, doch dat sedert het vertrek van den heer Kooiman indertijd Voorzitter der V. P. N., men er niet meer van hoort. üe Voorzitter zeide, dat deze zaak reeds lang een punt van overweging uitmaakt by het Gemeentebestuur, doch dat er tal van bezwaren zyn te overwinneu. Uit de nu volgende zeer levendige discussie bleek, dat ook in deze vereeniging men het groote belang en de zeer dringende behoefte aan een behoorlijke marktplaats ten volle erkent. Amersfoort, waar honderdduizenden eieren worden verhandeld, is een unicum in den lande door zyn buitengewoon slechte marktplaats. üók werd de opmerking gemaakt, dal de varkens hier worden verkocht op een der mooiste pleinen, terwyl overal elders men dergelijke markten verplaatst naar de onmid dellijke nabijheid van het spoorweg-staiior.. Dat de eierhandel nog grooter zou worden en nog belangrijker voordeelen zou afwerpen, is nog onlangs met cyfers bewt-zen door den heer G. Blaauw ,lid vau het Hoofdbestuur der V. P. N., in een vergadering der plaatselijke Land bou w-afdeeling. Nadat ook nog was gesproken over de marktplaats voor de boter en de mogelykhetd om hier een Botermyn voor fabrieksboter te stichten, werd besloten de zaak in banden te stellen van het Bestuur, dat te gelegener tfjd advies zal uitbrengen, na overleg te heb ben gepleegd met andere vereenigingen en personen, die meer au fait zyn van den eierhandel. Nadat een lid nog had gevraagd of H. N. niet meer reclame kon maken voor Amersfoort, dat aan een knooppunt van spoor wegen zoo zeer gunsrig ligt voor handelaren en industrieelen, en was geantwoord, dat dit meer ligt op den weg van V. V., werd de vergadering gesloten. Herinnerd zy aan de vergadering van aandeelhouders der Amersfoortsche Tramweg Maatschappij, Donderdagavond te houden. Dat het tramverkeer hier wel degelijk toeneemt, moge ook hieruit blijken, dat in de eerste helft van Januari 1902 van de 976 trams er 309 zonder passagiers waren, dat is dus ruiin een derde. In de eerste helft van Januari dezes jaars waren echter van de 976 trams er 168 zonder passagiersdat is nog niet ten volle een zesde. De 41ste Algemeene vergadering van de Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van M. O." zal gehouden worden te Alkmaar, op 28, 29 en 30 Augustus a. s. De volgende voorwerpen komen o.a. op het programma voor Verlegging op de scholen voor Middelbaar onderwijs (evenzoo op de Lagere en Hoogere scholen) van het begin van het leerjaar naar April of Mei. Verdeeling van het leerjaar voor M. O. en H. O. in halfjaarlyksche cur sussen in aansluiting met het vorige. Inleider de heer D. Ingerman. De inrichting der tweede Middelbare School. Afd. B. a. Tweejarig plan. Inleider dr. L. M. J. Stoel. b. Driejarig plan. Inleider dr. P.M. Heringa. Middolbaar onderwijs Rykszaak. Inleider de heer J. M. Thiel. Blijkens de jongste aflevering van het «Recueil Militair" beeft de M nister van Oorlog bepaald, dit voortaan het Voorbe reidend militair onderricht, hetwelk in de laatste jaren gegeven werd van aanvang November tot einde Februari, voortaan zal plaats vinden van begin October tot einde Januari en dat de aanmelding tot deelneming aan dat onderricht voortaan moet geschieden vóór 1 Juni, doch met liet oog op den korten nog beschikbaren tijd in bet jaar 1906, gelyk we in ons vorig nummer reeds meedeelden, dit jaar bij uitzondering kan plaats hebben tot en met 15 Juni e.k. Wij brengen hierby in herinnering, dat het Vooi bereidend militair onderricht o. a. teu doel heeft, aan toekomstige militieplich- tigen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, zooveel mogelijk ook aan die van lichame lijke geoefendheid, bedoeld by art. 104 van de Militiewet 1901. De lotelingen, die aan eerste of laatst bedoelde eischen voldoen, worden, voorzoover zy daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is over een te brengen, ingelyfd by het korps en en geplaatst in hef garnizoen hunner keuze, terwyl voor inlijving tot korte oefening (z.g. viermaander) in de eerste plaats in aanmer king genomen wordeu de lotelingen, die zoowel aan de eischen van militaire bekwaam heid als aan die van lichamelijke geoelend- heid voldoen. De hier bedoelde oefeningen hebben plaats gedurende ten minste 4 uren per weck en naar een programma, loopende over twee achtereenvolgende wintertydperken. Hel spreekt van zelf, dat men den kans om by het examen het gewenschte getuigschrift te behalen, belangrijk vergroof, door hot on derricht gedurende meer dan twee winter tijd perken by te wonen, waartoe de gelegen heid beslaat, omdat men reeds op 16-jangen leeftijd tot het onderricht kan worden toe gelaten. Het examen ter verkrijging van een ge tuigschrift moest telken jare vóór 20 Januari afgeloopen zyn en vangt in verband daar mede op verschillende plaatsen reeds in het begin van die maand aan. Het gevolg daar- v n was, dat tot nu toe zij, die aan het examen deelnamen, in het laatste wintertijdperk slechts gedurende 2 maanden werden geoefend. In dit euvel is nu door den Minister van Oorlog voorzien, door het Voorbereidend militair onderricht reeds begin October te doen aanvangen. De aanmelding geschiedt bij den comman deerenden officier der infanterie of der ves ting-artillerie in plaatsen waar genoemde wapens garnizoen houdenin alle andere plaatsen by den Burgemeester der Gemeente. Wij herhalen, dat de aanmelding in 1906 vóór 15 Juni e. k. moet plaats vinden. De cavalerie-inanoeuvres zijn van 16 tot 23 Augustus vervroegd van 9 tot 16 Augustus. De dienstplichtigen by de Land weer schijnen hun onder de wapenen komen nogal vrooly k op te nemen. Gister ilthans kwam hier menig rijtuigje, janpleizier, breack, in 't kort elk soort van vehikel, door met lustig zingende Landweerlui. Gmsch zyn ze nog niet ingewijd in hun nieuw leven, want monigeen nam, by 't passeeren van een meerdere, heel beleefd zijn képi af. Dat goedkoop, duurkoop is, heeft weer een der werklieden van de H. IJ. S. M. aan den lyve ervaren, die eens lekker smulde aan een goedkoop stukje vleesch, doch alras zich zóo onwel gevoelde, dut medische hulp moest ingeroepen, die nog intijds een zoo hoogst gevaurlijke maagvergiftiging wist te keeren. Door de politie is hier aangehouden een marinier die zonder verlof zich van zyn korps te Amsterdam had verwijderd. Een huzaar uit dit garnizoen, die uit broodronkenheid op den Springweg te Utrecht een ruit insloeg, is door de politie daar in gerekend en onder geleide naar hier terug gebracht. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde W. van der V. wegens diefstal van oen kruiwa gen, hier gepleegd, tot zes maanden gevan genisstraf. De Rechtbank te Leeuwarden veroordeelde J. A., vroeger hier woonachtig, beschuldigd van poging tot moord op de dienstbode Akke Kobus tot twaalf jaren gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. Een goede daad is oneindig meer dan fraaie woorden. De les is zilver't voorbeeld, goud. Inhoud .Wereldkroniek" 12 Mei: Ten toonstelling Fl. Arntzenius. Het Bybelsch Museum. De Vorst van Boni naar Ma- kasser. De internationale tentoonstelling te Milaan. Uit Schouwburg en Concert zaal. Kroniek van de week. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De eerste kiekjes uit verwoest San Francisco. Ornithologische excursie. Personalia. Het opnemen van Ingezonden «lukken bewjj«t niet, dal de Redaciie «teeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van Ingezonden «tukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Bij deze neemt ondergeteekende beleefd de vrijheid zich tot UEd. te wenden met 't navol gende Naar aanleiding van de bewering van dr. Pond, te Liverpool, dat het gebruik van gummiringen als hoogst gevaarlijk voor de gezondheid is af tè keuren, omdat daarin antimonium aanwezig zou zijn, welke de oorzaak kau wezen van ver schillende ziekten, waaronder ook de zoo gevreesde blindendarmoutsteking, zijn zoowel door particu lieren als door Staatsinstellingen verleden jaar verschillende scheikundigen belast met een nauwkeurig onderzoek van deze gummiringen Niet alleen toch bij bier, maar ook bij minerale wateron en gesteriliseerde en gepasteuriseerde melk worden deze ringen voor afsluiting der ilesschen gebruikt, waarvan de inhoud juist als versterking moet dienen. Hoewel nu verscheidene scheikundigen tegen deze uitspraak zijn opge komen en naar overdreven hebben genoemd, is men over het algemeen 't er toch over eens, dat het gebruik van gummiringen op die flesschen niet in overeenstemming is met de tegenwoordig aan de hygiëne te stellen eischen en dat het ge bruik van kurken voor genoemde afsluiting heel wat meer aanbeveling zou .erdienen, vooral uit een oogpunt vao zindelijkheid. Bij verscheidene Maatschappijen tot exploitatie van raineraalwaterbronnen hebben do bovenbe doelde gummiringen dan ook al voor de ouder- wetsche kurkenafsluiting weer plauts moeten maken omdat het gebleken is, dat gummi een nadeeligen invloed uitoefent op het water. Ook voor het afsluiten van bier en andere dranken keeren velen tot het vroegere kurken- stelsel terug. Om echter deze kurksluiting weer algemeen to doen worden, is het noodig, dat het publiek duurtoe zijn wensch te kennen geeft. Het is daarom dat ik UEd. vriendelijk verzoe^

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2