No. 7199. 55e Jaargang Leemen voeten. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonr» -lent per 3 maanden f 1. iranco per post /"1.45. Advertontiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- oflïcieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9, Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. HBH I88H1 NOEN. Lijst der Hoogstaangeslagenen. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT, Gelet op art. 111 der Kieswet, Brengeu ter kennis van belanghebbenden, dat de overeenkomstig art. 110 der Kieswet, in dato 8 Juni 1906 van kracht zijnde en in de plaats der bestaande tredende Lijst der Hoogstaangeslagenen in de provin cie Utreoht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Geueraal, voor een ieder op de Provinciale Griffie, Bureau voor Statistiek, ter iuzago is nedergelegd en, tegen betaling dor kosten, in af schrift algemeen verkrijgbaar is gesteld. Bedoelde Lyst zal, ingevolge art. 111 der Kieswet, worden geplaatst iu de „Nederlandscbe Scaat3-Cou- rant" van 15 Juni e.k. Utrecht, 17 Mei 1906. De Gedeputeerde Staten voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter algeraeene kennis, dat de beer Commissaris der Koningin in deze Provincie bij schrijven van 14 Mei 1.1. j no. 2, A. Z., hem ziju voornemen heeft medegedeeld, Dinsdag den 22 Mei a. s. j aan deze Gemeente een bezoek te brengen en dat zij die Zijn IIoogEdelGestrenge wenschen te spreken of hu>- opwachting j wenschen te maken daartoe van 10!/j> I tot 12Va uur ten Stadhuize in de gelegen- heid zullen worden gesteld. Een ieder, die ter audiëntie wenscht te komen, wordt beleefd verzocht vóór Maandag den 21 Mei, des middags 12 uur, j naam en kwaliteit of corporatie op de daartoe bestemde lijst ter Gemeente- Secretarie iu te schrijven. Amersfoort, 15 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Ge* i inouuto AMERSFOORT, brengen ter nlgeuieene kennis, dut bij hun besluit van heden, ingevolge art. S der HINDERWET, aan j A. L. VERSLUIJS, wonende alhier vergunning is ver- I loend tot de oprichting van een gasmotor in het perceel Bloklandstraat, hoek Bisschop*weg, wijk I, kadastraal bekeud Gemeente Amersfoort, Sectie B. No. 8169. Amersfoort, 17 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I De Burgemeester, I WUIJTIERS. 1 De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Uit Apeldoorn meldt men Voor 'teerst sedert enkelo dagen nam de Koningin gisteren weer deel aan 't diner met de Koninklijke Hofhouding; de dagelijksche rijtoer van H. M. blijft echter sedert een viertal dagen achterwege. De lijfarts van H. M., dr.. Roessinsh, bracht dezer dagen weder een kort bezoek ten paleize »llel Loo". «Patrimonium" spreekt zeer beslist uit wat iedereen bij het lezen van di' bericht hoopt en zegt: «Het is zoo. Onze geliefde Koningin heeft hope moeder te zullen wordeu. De voorgenomen reis naar Duitschland is opge geven. H. M. blijft voorloopig rustig op het Loo". Feuilleton. Hy zelf ondervond zoo'u veraudering een korten tijd na het gerprek uiet zijn vrouw. Toen hij de slot- I poort voorbij ontmoette hij aet jonge echtpaar en was met hen tot aan de fonluin opgeloopen. Juffrouw Schulze „née Vailohenbinder" verzocht hem even moe te gaan: in den tuin van het kasteel bloeiden nog zulke mooie rozen, zij wilde hem een ruiker voor zyn vrouw meegeven. Bij al die lieden stond Esier zeer in do gunst. De echtgenoot haalde den rinkelenden sleutelhos en opende de deur van de hul. Bredon volgden hem met gesloten oogen tot aan '*e.. huisdeur. Hij wilde de veranderingen niet zienhy wilde alleeu zyn herinneringen beuouden. Ook in den tuin was hy nog zóo ouder haar macht, dat hij de keuze der rozeu aan der oewanrdor en diens vroyw overliot. Hy ging nna4 de kleine gras vlakte, waar de kleine kanonnetjes stoudon en ging op oen der affuiten zitten. Zijn hand, die in de mondiug was gestoken, voelde een ineengefrommeld stuk papier. Hjj trok hot er uit en atrceic het glad. Het was een der teekoningen van de prinses. Met een droomerig lachje bekeek hy uit, toen hij plot seling opsprong en poezië en stemming voor gekwet ste jjdelheid de vlucht moesten nemen. De teekeaing stelde hem zelf voor. De gelijkenis wis zóo treffend, dat hy geen oogenblik koniwyfelen Hy zelf was de kikvorsendie opgeblazen, met uit puilende oogen, waarin sranohteud verlangen duide lijk was te iezen, op den bodem van een modder-, pool zat, metdeeene hand in een behicbiykc houding op het hart, terwijl omhoog, in dec gouden zonne- DE TRAM. Bij de Algemeene vergadering van aandeelhou ders in de „Amersfoortsche Tramweg-Maatschap pij", Donderdagavond onder voorzitting "an den heer J C. J. Pels Rijcken gehouden, waren te genwoordig 26 aandeelhouders, uitbrengende 81 stemmen De Voorzitter deelde mede,dat de Konink lijke bewilliging is ingekomen op het verzoQk om den termijn tot plaatsing der laatste serie, groot f 10 000, van het maatschappelijk kapitaal te verlengen met tien jaren. Het kapitaal blijft dus v iorloopig op f40000. De notulen der vergadering van 11 Mpi 1905 worden gelezen door den Administrateur, den heer A. J. Krieger, en ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens leest deze het volgende verslag over het (vijfde) boekjaar 1905. In het Bestuur der Vennootschap waren volgens den rooster, in 1902 opgemaakt, de heeren C. Th. van Beek en H. J. Crooekewit den 1 Augus tus 1.1. aan de beurt van aftreding. In de jongste Algemeene vergadering van aandeelhouders werd de heer C. Th. van Beek herkozen en in de plaat s van den van hier vertrokken heer H. J. Crooeke wit benoemd de heer A. M. Tromp van Holst, die beiden hun benoeming aannamen. Het kapitaal der Vennootschap bleef stationnair en bedraagt f40000. Het Bestuur maakte weder van zijn beperkte bevoegdheid gebruik om kasgeld op te nemen. Het onzen bankier komende saldo bedraagt f699.70. De Gemeenteraad besloot op do tot nu toe ge bruikelijke voorwaarden over het jaar 1905 weder aan onze Maatschappij een subsidie van f800 toe te kennen, die ons uitbetaald en in de rekening van het jaar 1905 verantwoord werd. De trambaan verkeert in uitstekenden toestand; er werd slechts een bedrag van f 8 uitgegeven voor het onderhoud der sporen. Do post vaste goederen onderging in 1905 geen verandering en blijft dus op f8249.49. YVij achten het niet noodig, hierop af te schrijven. De post rollend materieel geeft geen aanleiding tot schijn de prinses zweefde, als slauko, sierlijke vlinder, die blijkbaar den tpot dreef met haar vereerder, tegen wion zy zelfs een langen neus trok. De prinses bad de gewoonte met haar teekenin- geu, die haar na de voltooiing geen belang meer inboezemden, zeer*lichtzinnig om tegaan;totsohrik van baar moeder kregen de kinderen ze soms om mee te spelen. De kleinen hadden toen misschien het papier in den loop gestoptmaar van te voren had misschien de boune het lachend bekeken en en ook Erneste eu Louison, als ze liet die had laten zien, zouden de beteekenis begrepen hebben. Terwijl Breden bet blad in kleine snippertjes scheurde, kreeg zyn gekrenkte jjdelheid de overhand over zijn bedrogen gevoel. Dieu avond had Ester geen redon om do rozeu, die hy haar bracht, als een geschenk aan Venus te beschouwen. Zij hoorde ook nooit iets van bet eiud van die slot-idylle. Het nauwgezette geweten van Harry noodzaakte hem niet de ondervonden vernedering te biechten, nadat hij eerst de genegenheid van de prinses had voor gesteld als een edelgesteente, verborgen op den bodem van een rivier. Maar liever werd hem het stadje er toch niet door. Op hun tafel Drykte het heerlijkste ooft, mot hot waas dor rijpheid op de teere huid. De bergen lok ten met steeds helderder kruin, zóo heerlijk, dat Ester hem meer dan eens tot ochtendwandelingen dwong. Aau den rand van het bosch kropen de ranken van do braamstruiken gloeiend rood over den grond voort, versierd door rype, zwarte bramen en door late bloesems, en rood schitterden ook de bladeren der aardbeien iu de droge sloot. Alles stond in vlammende kleureu, in byna Zuidelijke schoon heid. De beuken droegen goud iu plaats van blade ren en het vergezicht was verrukkelijk. Wunueer xioh van de eene of andero hoogte de spitse daken van het stadje en de statige toreus van het slot vertoonden, dan lagen zy daar als eeu uit- opmerkingen, dan alleen, dat een stel versleten en voor de gewone rijtuigen niet meor bruikbare assen met wielen werd verkocht voor f 25. Gedurende den loop van dit boekjaar werden vier paarden als niet meer geschikt voor onzen dienst door de Verzekerings-maatschappij ont eigend. Op de balanB van 1904 kwamen die voor tot een waarde van f 1168.90. Voor die paarden werd een vergoeding ontvangen van f1036, zoodal deze transactie eon verlies van f 132.90 opleverde. Verder werden drie nieuwe paarden aangekocht, waarvoor f 1295.89 werd besteed, zoodat onze paardenrekening werd bezwaard met f 126.99. I Het aantal paarden bedraagt nu zeven. Aan huur van trekkracht werd f 103.55 uit gegeven. De rekening van den veearts bedroeg f76.60. De voeding der paarden bestond weder hoofd zakelijk uit haver en hooi. Gemiddeld werden per paard en per dag verstrekt 7.4 K.G. haver en 5.3 K.G. hooi, tegen 6.4 K.G. haver en 6-4 KG- hooi in 1904. Uitgegeven werd een totaal van f2543.11 over 2345 paardedagen, d.i. ongeveer f 1.08 per paard per dag. Het hoefbeslag kostte f234.64, d.i. ruim f0.095 per paard en per dag.. Voeding, ligging en beslag hebben dus per paard en per dag bedragen ongeveer f 1.17®, d.i. circa fO.14® meer dan ingi904. In het bijzonder moet echter onder de aandacht worden gebracht, dat onze dienstregeling werd uitgebreid en voor ons bedrijf 335 paardedagen minder werden ge bruikt dan in 1904, hetgeen nagenoeg overeen komt met het doorloopend gebruik van éen paard minder, zoodat ae totals uitgaaf werd gereduceerd. In 1904 toch bedroeg die f 2624.76, d.i. f81.65 meer, ondanks de toen over het al gemeen lagere fourage-prijzen. In het jaar 1905 werden 85174 betalende personen vervoerd, d.i. gemiddeld per dag ruim 233 eu per rit nog niet geheel 4. Verkocht werden 21500 enkelerit-biljetten, 11057 tweerittenbiljetten, 1707 boekjes van 10 coupons, 6805 strooken van 4 coupons en 18 maandkaartende totale opbrengst der passage bedroeg f6354.92. Er werden dus 7927 betalende personen meer vervoerd en de opbrengst der passage bedroeg slechts f67.64® nreer dan in 1904. Hierbij valt echter op te merken, dat sedert 1 Januari 1905 een gedeeltelijke, doch belangrijke tariefsverla ging werd ingevoerd. De coupon-boekjes van 10 ritten werden van f0.75 op f0.62' gebracht, en daarbij nog strooken voor 4 ritten tegen f0.25 ingevoerd, die bijzonder in den smaak van het publiek vallen. Wegens verkoop vatt mest werd f 101.16 ont vangen. De opbrengst der reclame bedroeg f 338,04®, d.i. f95.34® meer dan in het vorige jaar. De reclame belooft in volgende jaren nog meer op te brengen door het succes van den pachter der reclame in en op de tramrijtuigen, wiens contract Februari gegraven stuk Middeleeuwen en onwillekeurig zoch ten de oogen uaar het troepje ruiters, dat zoo dadelyt vau de bergen ertieen zou afdalen. Stil, heel stillag daar de wereld; alleeu despiunenspanden hun web tusscheu de boomen. Maar de jonggehuwden genoten op deze wandeling niet zoo, als zij in den voorzomer gedaan hadden. Zy konden de hoop niet vinden, die toch aau ieder twijgje, in lederen bladknopzitopgesloten.Deonrust vau Breden had zioh aau Ester meegedeeld. Hij werkte totaal niet meer. Het was maar al te duide lijk te zien, dat mot de ontbrekende opwekking ook zyn tevredenheid verdwenen was. Hij giug nog eenmaal naar de universiteitsstad, maar verbitterd on terneergeslagen kwam hy terug. Wilke had over hem gepraat eu uiet te zyneu gunste, zooals hij gemerkt had. Men had hem met terug houding ontvangen. 'De een zag in hem een hinkende een die met beide parlyeu bevriend wilde blyven. een ander zag in bem een ilweeper. Hy voldeed geen mensch in werkelijkheid had hy geen mensch wat te geven. Wilke had zich beelemaal op den achtergrond geboudeu. Maar zoo ging hel hom nu allyd. Wanneer vond hy nu eens ooit aanmoediging, sympathie Altijd tegeu den stroomaltyd alleen. En dan te moeten denken, dat ieder leeghoofd zijn weg in de wereld vond. Zonder opwekking kon hij nueoumaal niet scheppen. ft'klWaa ma°htelüos. Zij kou niets doen, dan hem liefhebben maar zij durfde hem haar gevoel ook niet meer openlyk toouon. Hij was zoo prikkelbaar ge worden. Dus leed zy om hem, terwillo vau zyn zwak heid, de duizend groote smarten vau oen vrouwe- bart. En daarna loste de zonnige herfst zich op in regen. Het stadje kreeg het leelyk, gerimpelde geioat van een Kwelgeest. Alleen liefde, zonnige liefde en lust in den arbeid kondon het mooi vinden. Maar Breden, die een overschoen in den e.k. afloopt. Iu de hierbij overgelegde Winst- en verlies rekening stellen wij voor, op inventaris, con cessie, baan, rollend materieel, kleeding en uitrusting, oprichtingskosten tot een totaal bedrag van f 1390.59 af te schrijven. Het saldo tekort by het eind van het vierde boekjaar bedroeg f 3877.23het verlies over het afgeloopen (vijfde) boekjaar f 1451.1(1, zoodat er op 1 Januari 1906 een saldo verlies was van f5328.39. In dit jaar werden maatregelen beraamd om dit tekort zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk te laten vervallen. Wij vertrouwen, dat de weg van tariefsverlaging, met voorzichtigheid door ons ingeslagen, de opbrengsten op den duur meer zal doen toenemen en dat de Gemeente raad, dus ziende onze onafgebroken nog met ge deeltelijk succes bekroonde pogingen om ons vervoermiddel ingang en waardeering te doen vinden, ons bedrijf, op welke wijze dan ook, zal willen blijven helpen in stand houden. Niemand verlangt daarover het woord, terwijl ook niemand verlangt de Balans en Winst- en verliesrekening nader in te zien, welke ter lezing lagen in de tram-remise. Bij monde van den heer Van der Mark rapporteert de commissie tot nazien der financieele beschoiden, dat zij alles in de beste orde heeft bevonden en zich volkomen vereenigt met de voorgestelde afschrijvingen. Zij maakt haar compliment over de uiterst nauwkeurige boek houding. Balans en Winst- en verliesrekening worden nu z. h. st. goedgekeurd, waarna het Bestuur wordt gedéchargeerd van zijn gehouden beheer. Do Voorzitter zegt, dat uit het verslag bleek, dat op 1 Januari 1905 er een verlies was van ruim f5300. Steeds is er stijging waar te nemen van het verliescijfer en daarom werd als tweede punt op de convocatie gesteld „Bespre king over verandering in de exploitatie, het uit besteden, of het overdoen daarvan aan anderen" Het Bestuur acht zioh niet gerechtigd, op den bestaanden voet het bedrijf voort te zetten zonder de meening der aandeelhouders te hebben ge vraagd. Het ware zeer gemakkelijk een hypo theek te sluiten op de eigendommen, doch als de resultaten van het bedrijf zoo blijven, zou alles opgegeten worden en het geld der aandeel houders op den duur geheel verloren zyn. Daarom wilde het .Bestuur do meening van aandeelhouders kennen over hetzij liquideeren, hetzij overgeven van het bedrijf aan derden. De heerVan Raalte zegt, dat alle aandeelhou ders bij het uemen der naudeelea niet beoogden winstbejag, doch alleen het belang der Gemeen te. Dat de exploitatie niet meevalt, kan en mag geenszins geweten aau het Bestuur en dat er ruim 87 000 betalende passagiers werden ver voerd, bewijst, dat de tram voorziet in een be hoefte. Intusschen zóo kan men niet voortgaan waar het deficit steeds grooter wordt De naaste belanghebbende bij het bestaan der tram is de Gemeente, die wel een subsidie geeft modder had verloren, schold het uit voor een ver schrikkelijk, meuschonwaardig nest. Op zekeren dag zei hy tot Ester, dat hij het niet meer uithield. Hij had voor zyn werk universiteits bibliotheken noodig. „Het is onzin van ons, ons hier zóo te begraven Een verliefde gril. Het was ook heel aardig, maar ik geloof, dat we er nu toch genoeg van, hebben. Denk eens aan den winter in deze woeste nij. D« herfst heeft my al treurig gemaakt. Wy gaan naar Berlijn terug. Ik geloof, dat ik niet meer in staat ben een Leistekof van een Lieber- mann te onderscheiden. Men is hot toch aan zich zelf verplicht, niet te verstikken in den modder." „Wanneer wil je verhuizen?" „Dadelijk, natuurlijk. Ik denk, dat het 't beste ia, dat ik vooruit reis en een woning huur. Jjj bezorgt dan 'toverhuizen eu komt dan later. Het winter semester is juist begonnen. Ik zou gaarne nog eenige sociaal-economische colleges willen loopen." Daarmede had hij den schijn voor zich gered.Den volgeuden dag reisde hij weg. De regen bad juist een beetje opgehouden toon Ester van hel station terugkeerde. Uit elkaar gescheurde wolken joegon langs don hemel. Zy hingen laag neer, als natte sluiers en omhulden de bergen. De gouden blade ren, die zoo mooi geschitterd hadden, dwarrelden als zwarte snippers door de lucht. Bibberend wik kelde Ester 2ion in haar mantel. Toen zy het huia bereikt bad, bleef zij op de veranda staan. Do rie ten meubels waren al ingepakt. Zy hield van dit uithoekje van de wereld, al zag het er ook honderdmaal uit als een verregend, ver schrompeld mannetje en tooh wilde zy hot op dit oogenbiiü beschuldigen, want het had niet gestand gedaan aan hetgeen hot beloofd bad. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1