No. 7200. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60'cent; elke regel meer 10 cent. Logule- officieële- en onteigeningsartvortentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telophoon 19. liet volgendo nummer zal in verband met den HEMELVAARTSDAG NIET aanstaanden DONDERDAG, doch ZATERDAG ?6 dezer verschijnen. KENNISGEVINGEN. AANVRAGEN om ontheffing of vergoeding ter zake van den dienst bij de Landweer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 9 Mei 1906, houdende regelen betrekkelijk het toekennen van de vergoediug, bedoeld in art. löbis der JLand- weerwet Brengen ter konnis van do Landvveerpliobtigen. die in dit jaar onder de wapenen moeten komen of inmiddels onder do wapeDon zijn geweest dat door Z. Exc. deu Minister van Oorlog in ver band met voornoemd Koninklijk besluit o.a. bet navolgende is bepaald Tor bevordering van eene spoedige afdoening en daardoor van de belangen dor verzoekers worden lo. verzoeken om vergoeding, alsook verzoeken om ontheffing van deu werkeljjken dienst, als kostwin ner, voorzoover die dienst nog door Oen moet worden vervuld de laatste gericht tot de KoniDgin ingediend aan den Minister van Oorlog door tus- scbenkomst van Burgemeester en Wethouders der Gemeente van inwoning van beo, die de verzookeo doen ingeval dezen buitenslauda verblijf bouden door tusscbemcorust van Burgemeester en Wethouders van de Gemeente, waar de dienstplichtige is ingeschreven in bet register, bedoeld in art. 2(1 der Laud weerwet 2o. verzoeken als onder lo. bedoeld, in bet bezit festold van Burgemeester en Wethouders voormeld inuen eeu tijdsverloop vau tien dagen na de dag- teekouiug van deze publicatie, alzoo vóór den 31 Mei e.k. In verband met het vorenstaande wordt deu aan vragers in huu eigen belang in overweging gegeven, hieraan te voldoen, daar dit een spoedige afdoening der aanvragen in do hand werkt. Amersfoort, 21 Mei 190G. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Burgemeester, WUIJTIERS. Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op do missive van heereo Curatoren der Rijks-universiteit te Utreoht;dd. 16 Mei 1906, no 847 Brengen ter algemeene kennis dat met 1 September a.s. eene Vioarie-beurs van St.Joris te Amersfoort besobikbaar zal komen; dat zij, die daarvoor iu aanmerking, wenschen te komen, een request (gericht aan den Minister van Binnenlandsohe Zaken) bobooren in te zenden bjj heeren Curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht. Jongelieden, die hunne opleiding te Amersfoort hebben genoten, worden uitgenoodigd zich tevens schriftelijk to wenden tot Burgemeester en Wet- 88.) Weer was bet zomer. Op het kleine perron to Poterswalde stond Ester den trein na te kijken, die zich juiBt niet al te vlug in beweging zelte, want de locaaltrein bereidde zjju passagiers slechts lang zamerhand op de snellere vaartboweging met den D-trein voor, Zij kon nog duidelijk bet knappe gozicbt van Harry zien, hoe het uit deu waggon haar toeknikte. Hy zag or goed uit, vroolijk en vol verwachting, als iemand die zich in de reis verheugt, als iemand, die gaarne gaat en wien het afscheid niet zwaar vait. Hij wuifde met de baud, daarna, een plotselinge ingeving volgend, trok bij de roos uit het knoopgat, die zij daarin had gestoken en wierp ze haar toe. Het was elechte een blijk van huldiging. De bloem bereikte baar natuurlijk niet, maar bleef voor de goederenloods liggon. Ester liep er niet op of om haar te halen, zooals een verliefd meisje wellioht zou gedaan hebbenzij sloot alleen haar parasol en hief die nog eens groe tend omhoog, toen de trein een booht omging. Zoo staan de vrouweu der baanwachters dikwijls voor hun huisje, wauueer «ij hun man vervangen en do trein voorbij Bnort Zij steken dan do opgerolde roode vlag omboog. De reiziger, wien deze kleine, lieflijke idylle, het huisje omrankt door wingerd, met het tuintje, waar bonte wikke en haagwinde door hol hokje kruipeD, een kortstondig genot verschaft, ziet uit die vlag, dat de weg veilig is. Ook Bróden houders vau Amersfoort. Amersfoort, 19 Mei 1906. Burgemeester en Wol houders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8 De Secretarie, J. G. 8TENFERT KROESE. Bond van Ned. onderwijzers. Van de plaatselijke afdeeling van den #Bond van Ned. onderwijzers" ontvingen we Donderdagavond de volgende uitnooaigiog «Ofschoon hef streven van den Bond van Nee:', onderwijzers voldoende bekend mag worden geacht, hebben wij toch gemeend nog eens een openbare vergadering te moeten uitschrijven, waarin o'nza Algemeene Secre taris, het Tweede Kamerlid Th. M. Ketelaar, het doel van onzen Bond zal uiteenzetten. »Wij vinden daartoe te meer aanleiding omdat in den laalsten tijd verschillende onderwijsKwestie's door onzen Gemeenteraad zoodanig zijn berecht, dat o.i. zeer terecht, een hevige ontstemming is verwekt bij vele klasse-onderwijzers. s Vooral bij but debut over opheffing van het ambulantisme heelt de Wethouder van Onderwijs, de heer Celosse, gesproken over ons streven op een wijze, die niet alleen getuigde van onbekendheid mei onze drijf- veeren, rnaar die ook weinig waardeering van den klasse-onderwijzer verried. »Wy wenschen daartegen iu het openbaar op te komen eu noodigeu U beleefd uit tot bijwoning onzer vergadering op Vrydag 18 Mei, des avonds 8 uur, in «De Arend". De heer W. C. Oosterman, Voorzitter der afdeeling, opende die vergadering, welke werd bijgewoond door twee Raadsleden, een lid der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, vele onderwijzeressen en onder wijzers, zoo van hier als elders en enkele belangstellenden. Spr. achtte doel en streven van den Bond wel algemeen bekend, doch meende, dat deze bij de autoriteiten alles behalve goel bekend waren, hetgeen o.a. bleek by de debatten in den Raad over salaris-regeling en ambulan tisme, waarbij vooral de Wethouder van Onderwijs blijk gaf, niot op de hoogte te zyn. Daarom meende bet afdeelingsbesluur collega Ketelaar te moeten uitnoodigen om enkele gezegden van dien Wethouder en óok van den Burgemeester te weerleggen. De heer Ketelaar zoide, dat het wel wat laaf was om, buiten den verkiezingstijd, nog te vergaderen, maar dat de eigenaardige omstandigheden te Amersfoort maakten, dat spr. meende gehoor te moeten geven aan de uitnoodiging om nog eens het doel van schoon den laatteen groet vau zijn vrouw zoo Opto vatten, want tevreden leunde hy in de kussens ach terover. Ester bleef nog wat, staan en keek er naar, lioo de kleino witte rookzuil hooger steeg, als eeu wolkje boven hut groen der hoornen bleef hangen en zioh daaraan in do blauwe lucht oploste, liet scherpe zonlicht scbceu haar niet te hindereu, hoewel de bruine oogen, in diep gepeins verzonken, reebtvoor ziob uit staarden. Nu do roode zyde geen valechon weerschijn meer op baar gelaat wierp, zag zij or slecht eu overspannen uit. Haar huid was niet ver brand zooals vroeger, maar van oen ongezonde blank heid om de oogeu logon donkere kriugou en het gezichtje was smal. Zy zag er niot goed uit, ofschoon zij met groote zorgvuldigheid goklecd was, en een blouse van beider witte stof, met eeu klein stroo- hoedje, waarvan de voile nu was opgeslagenHaar bowogingoo, toen zy in het waohtendo rijtuig stapte, toekenden vermoeidheid. De oude veerkracht, mis- scbieu haar grootste schoonheid, was verdwouen. Toen het rjjluig aan de grens van Poterswalde kwam, liet zy het halt houden en sloeg een voet pad in. Zy kwam toen nog vroeg genoeg bjj baar grootmoeder (orug. Zjj wist, dat do oude mevrouw Donates de reis van haar man niot goedkeurdo. Eon studiereis, als men geloerde, nooh kunstenaar is, was in haar oogen onzin. Om voor de oude bouw werken van Tirol aoht wenen de bergen in te gaan Waarom niet liever gezegd, dat hjj zioh te Peters- walde verveelde en voor zyn genoegen op reis ging. Maar een jong echtgenoot behoort niet «Hóen plei- ziorrtisjea te uiaken, wannoor do vrouw niet ineokan omdat zij zich moet ontzien. Daarom moesten die studiën over kunstgeschiede nis maar als dekmantel dienen. Al deze gedachten had Ester in de strenge OOgen van haar grootmoeder gelezen. Zoo nu en dan had den B. v. O. uiteen te zotten. Het verwon derde spr. wel, dat dit nog noodig was, waai de Bona nu 18 jaar bestaat en zich op allerlei takken van onderwysgebied bewoog. Vooral de autoriteiten moesten nu toch den Bond wel kennen. Gewoonlijk wordt een verkeerd licht ge worpen op den Bond. Men erkent wel, dat hy veel goeds doetdoch keurt de wijze af, waarop dat goede wordt tot stand gebracht. Men vindt het nog niet zoo kwaad, dal iemand lid is van Hen Bond doch zegt to gelyker tyd, dat hy, of zy, moet zorgdragen niet te behooren tot de voorlieden. Wolk begrip hebben dezulke», die zóo spreken, dan van het vereeuigingslcven De Bondsleden zyn hoogst dankbaar voor zulken goeden raad, doch meenen dat <lo beste boodschapper nog altijd is do man zelf. Wij klasse-onderwijzers, met jarenlange on dervinding, zullen zelf onze boodschap doen er zullen voortgaan gelijk we tot dusver deden. De Bond is een strijdbare en ook strijdende vereeniging. De Bond heeft ingezien, duf èn by het ouderwijs én in den stand zóo veel verkeerd is, dat het noodig was in te grijpen en 't den autoriteiten eens duchtig moest onder het oog gebracht, dat het verkeerde moest veranderd. En ziet, thans is reeds menige autoriteit den weg opgegaan, dien wy aan wezen. Wie meent, dat wo onder elkaar aioeten spreken ei niet luid-uit, ziet den toestand verkeerd in. Dat moge 50 jaar geleden goed zyn geweest, doch deugt thans niet meer. Een zeer gunstig teeken des tijds is het, dat personen, die de zelfde belangen hebben, by elkaar komen en uitspreken hel oordeel van do groote meerderheid der vukgenooten. Toen spr. een 25 jaar terug bij hetondor- wys kwam, was er óok veel verkeerds. Heel schuchter hoorde men toen iets van het »Nod. Onderwijzers Genootschap". Ook toen klaagde men over het Hoofd eener veelklassige school, dat zelf geen klusso had, ot' niet in sprong by ziekteook toen werd' geklaugd over de salarissen. Net als thans in het Bonds orgaan »De Bode". Toen mokten eD mopperden 2 ol 3 onder wijzers tegen elkaar, wel er op passend dat de «bovenmeester" hen niet hoordedoch zy zorgden niet voor verbétering der mis stand»".. Dat deed wel de Bond, die do koe by de horens pakte, van lieverlede sterker en met meer succes. In 16 jaar groeide de Bond van 2 afdee- lingeu met nog geen 400 leden tot 200 af- deelingen met 7500 leden, daarmee bewijzend zyn noodzakelijkheid en goed recht vai: be- op dio stille verwyton ook goantwoord, wol niot rechtstreeks, wnnt oen duidelijke uitloggen; wilde zy liefst vermijden, maar tooh zóo, dut huur groot moedor incest deuken, dat zy hot hooi natuurlijk vond. „Het is zoo aardig voor Harry, dat hij «ioh zoo'a reis kan veroorloven. U weet toch, dat Wol lor zjju brochure hoeft gekocht on zo wil uitgeven Neen, dat wist mevrouw Donates niot. „Henk kau zo nog niét dadoljjk iu 't Uohtgevon; hy zegl, dat men voor die dingen don rechten tyd moet afwachten, maar Harry kau uu tooh zoudor zelfverwijt op rois gaan. Nu maakt hy oen ernstige studie vau kunstgeschiedenis, Daar ben ik ook ver heugd over. Ik geloof, dat hy daar moer talout voor heeft, dan voor sooiaal-ooonomie." „Neen", zei mevrouw Douatos droog, „ik geloof ook niot, dal hy vau sooiaal-ooonomie ictj afweet.'' Nu, terwyi Ester op het smalte pad voortllfp, tussoheu de havervelden het korkpad, zootls do dorpelingen bel noomdou, omdat zy daarlangs tor kortte gingen nu had Estor or lang niot moor zoo veel vertrouwen, in ale drie dagen gelodoo, toen zij haar grootmoeder erop voorboroid had, dat haar man roods na drio woken afslaud dood van do gastvrijheid van rotorswalde. omdat hy iu dien ouden stal, iu hot zand van de Mark on tuMOhon dio eentonigo p|jn- boomen eenvoudig krankzinnig word. Zy had ook mot voordracht hot honoraarium voor dio broohuro genoemd, want. ia werkelijkheid moesten zo dankbaar zyn voor het v. nervorblyf to Poterswaldo. Hot bracht hun financiën oor wat in ordo, waarmede zy to Borlyo veol last hadden, of liovor wasrmoo Ester veel laat had, waut Broden kon nu eenmaal niet mot geld omgaan. Ester werd nu, iu de eentaamheid van het met klaprozen eu korenbloemen bezaaide haverveld,glooi end rood, wanneer ae aan die broohuro dacht. stnan. En nog stoods groeit hij aan en wordt hjj sterker. En juist dat sterker worden, maakte dat hij meer kon optreden naar buiten als een onderwijzer, al dan niet lid, onrecht werd aangedaan. Langzamerhand kwam tot stand het Bonds- program, dat vuor iederen belangstellende ie krygon is, óok voor de autoriteiten, on waaruit blijkt, dat niets minder waar is dan de bewering, dat do Bond zou zjjn iots ultra- revolutionnairs, iets sociaal-democratisch. Ieder, van welke kerkeiyke of politieke richting ook, kan lid worden en wordt, als hy of zij'zich verdienstelijk maakt vooruit geschoven en als Bestuurslid gekozen, onge acht de kerkeiyke of politieke opvatting. Spr. liep nu door de voornaamste punten van het Program. 1e. De salaris-regeling, welke elke vakbond als eerste punt heeft. Spr. vond hier een aanknoopingspunt met Amersfoort, waar do autoriteiten zoor te-- vreden, doch do onderwijzers zeiven niet zoo tevreden zijn over de salaris-regeling. In dj Raadsvergadering van 13 Maart 1906 zoide de Burgemeester: «Ik moet antwoor den, dat naar do meening van het Dageljjksch Bestuur do rogoling van de jaarwedden der onderwijzers hier volstrekt niet ongunstig is. Do staat, die door B. en W. is overgelegd, bowyst dat. Door do aanneming van hun voorstel zal inderdaad een toestand verkregen worden, welke vrij gelyk kan worden gesteld met die in Gemeenten, waar de positie van do onderwijzets het gunstigst is." Het aanvangs-solans is hier f600, dat is slechts flOO boven het wettelyk minimum. Er zijn 4 vyfjaarlijksche verhoogingen van f75, of f25 moer aan hot minimum. Als go 20 jaar hebt gediend en heel zoet opgepast kunt ge het brongou tot f900. Na 30 jaar dienst krijgt ge nog eens f50 en na 35 jaar dienst nog eens 50. Spr. wil 'tniet hebben over de getallen, doch vragen of dit wel inderdaad is een gun stige regeling. autoriteiten hier wyzen op plaatsen waar do salaris-regeling nog slechter is; doch zy hadden moeten wijzen op de vele plaat sen waar die boter is. .Spr. wil de cjjfera van Arastordam er buitou laten, doch alleen wijzen op de twee janriyksche verhoogingon, waardoor daar ter plaatse iemand het maximum kan be reiken na 12 jaar, dus juist als de opvoe ding zijner kinderen hem het meest kost, terwijl die zelfde persoon hier pas by het maximum komt als zyn kinderen reeds zelf verdienen. Men ziet dus, dat in de salaris-regeling De voorouiuiiHlo uitgever* hadden haar teriggo- gozondon on biltoro uren waren tolken* het gevolg van iedere nieuw» ontgoocheling geweest. Kstorhad de brochure geleien, waarin geest en oen stork op- wolloud medegevoel voor de onrechtvaardige* ver- deellog van het lot dor menscheu de totale onkunde van bol onderworp niot koudon bedekken. Do inleiding, een vlot goaobroven ovoriicht over het lot dor arhoidors in Italië, in 't hyxondor in de Campagne di Roma, was nog hol besta. Do gevolg- trokking aan hot slot, do onteigening van allo grond bezit boven de vierduizend morgen, look haar klinkkluron onzin. Hy hnd haar eeu hoftig standje ge maakt, haar onverschilligheid en eau beperkten ho rizon verweten, loon zy hem dit openiyk toi dagenlang bad hy slechts het allernoodtukeiy kst<> mot haar gesproken, een manier om *yn ontstemming te loonun, dio haar byzondor kweldo. Na dien tyd had «y alouds gevreesd, dat by zich tot Wollor zou wouden. In hol bogln, toon hy nog overdroven verwaohtingon van »yn werk had, had hy vaak goiegt, dat hij het bekrompen oordeel v»n Weller niet noodig had. Hy had steeds oen vooroordeel tegen Ester's voogd gehad. Toon Ester togen Pinksteren, op dringend verzoek van haar grootmoeder, naar Potorswatde was gegaan, had hU haar oobter geschreven, dat hy tooh maar naar '.Voller was gegaan on roods aoht dagen lutor was een brio! gekomen, geheel in don ouden bruisenden toen uit hnn bruidstijd. Weller had do broohuro gekocht en dadeiyk betaald alleen don tyd van uitgifte wilde by telfbopalen. Toen Ester dion brief lus, was voor hot eorst dat brandende govoel van schaamte in haar wangon opgerezen, liet schoen haar toe, dal Wellor hun eeu ualmooc bad gegeven, (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1