Stadsnieuws. Ingezonden. Marktprijzen. licht- en schaduwzijden van beiderlei tijd dien tengevolge uit ten voordeele van den Middel- Europee8chcn tijd- Voor het grootste deel der bevolking, gedurende het grootste deel van het jaar, en met de grootste kans op ongemerkt slagen, slaat de ballans nnar dien tijd over. Invoering van den Greonwichtijd zou verlies be rokkenen, aanneming van den Middel-Europee- sohen tijd zal winst afwerpen. Voor het grootste deel der bevolking biedt verplaatsing van het dagwerk dit woord hier gebezigd in tegenstelling met het woord nacht rust in de richting van het morgenlicht voordeel. Dat de stedelijke bevolking, al mogen in de kleinste helft van het jrar niet weinigen reeds in den vroegen ochtend kunstlicht ontste ken, in haar groote meerderheid gedurende veel langer tijd na zonsondergang dan voor zonsop gang „uit de veeren" is, is niet voor tegenspraak vatbaar. Doch ook de landelijke bevolking pleegt niet meer,.met de kippen op stok"te gaan. Ook voor haar geldt, dooreengenomen, dat zij langer op de been is in de uren na het vallen van den avond, dan in de uren vóór het aanbreken van Het behoeft te nauwer uood betoog, dat boven aangeduide omstandigheden in gewieht winnen door het feit, dat gedurende het grootste deel des jaara in ons land de zon betrekkelijk laat verrijót et. betrekkelijk vroeg ondergaat. Inden zomer gaat de zon op zijn vroegst te 3 38 op, op zijn laatst te 8.24 onder. Voor den winter zijn deze cijfers 8.14 en 3.43. Slechts in Juni en Juli, éen zesde deel van den jaarkring, zal voor een gedeelte der bevolking en dan nog voor een minde: beid, met zonsondergang ook de nachtrust intreden. Daarentegen is vrijwel voor de gansche bevolking indien men nachtarbeid in bij zondere bedrijven ter zijde laat in de leute alsmede in den herfst het aantal uren, na afloop van de dagtaak met kunstlicht gesleten, grooter dan het aantal uren, voor het begin van die taak zonder behulp van het daglicht wakende doorgebracht. En in den winter overtreft schier alom en voor de massa der inwoners in al haar geledingen, de tijd tusschen het invallen der duisternis en het ter ruBte gaan aanmerke lijk den tijd, die verloopt tusschen het opstaan en het verbreken van dezonnestralen. Veilig mag worden aangenomen, dat in dit verband te onzent vervroeging van het leven door middel van verzetten van de klok onge merkt zal worden bereikt. Iii de Lutbersche kerk hoopt morgenoch tend om tien uur voor te gaan dr. H. A. van Bakel, Ev. Luthersch predikant te Haarlem voor den Doopsgezinden Kring te halt' elf ds. E. M. ten Gate, uit Apeldoorn. De «Arnh. Ct." deelt mede, dat bij het departement van Oorlog een wijziging der Militiewet in bewerking is, waarvan de hoofd strekking is om alle militie-plichligen dour vooroefeningen in de gelegenheid te stellen den eerste-oefeningstijd tot korter periode terug te brengen. Bij de infanterie zal voor alle tol volledige oefening ingelijfde man schappen de gelegenheid geopend word n om het verblijf onder de wapenen op 6 maanden te brengen. Het instituut der 4- maauders zou daarnaast blijven bestaan. Reeds is aan de bevoegde deskundigen de opdracht verstrekt de examen-eisohen voor het erlaDgen vao deze diensttijd-verkorting te ontwerpen. Nopens het toekennen van vergoeding aan minvermogende betrekkingen van dienstplich tigen bij de Landweer, voor den tijd dien deze dienstplichtigen onder de wapenen of in wer kelijker) dienst zü", is bij Kon. besluit bep aid dat de Landweerwet zal worden aangevuld met een art. 15bis, luidende «Indien blijkt, dat tengevolge van het ver blijf onder de wapenen of in werkelijken dienst van een dienstplichtige bij de Land weer door het gezin, waartoe deze behoort of waarin bij is opgenomen, of door den ftersuon of de personen, in wiens of wier evensonderhoud hij voorzag of hielp voor zien, zonder zijn aanwezigheid niet of niet voldoende in eigen onderhoud kan worden voorzien, dan wordt aan dat gezin, aan dien persuon of aan die ersonen, naar door Ons te stellen regelen, voor eiken dag, dien de dienstplichtige onder de wapenen of in werke- Ijjken dienst is, op hun verzoek uit 's Rijks kas een vergoeding toegekend van ten hoogste een gulden en vijftig cent, tenzij door Onzen Minister van Oorlog aan Ons wordt voorgesteld, den dienstplichtige van den wetkelyken dienst te ontheffen en deze ontheffing door Ons wordt verleend. «De uitbetaling der vergoeding geschiedt naar voorschriften van Onzen Minister van Oorlog. «Vergoeding, als iu het eerste lid bedoeld wordt niet toegekend voor den tijd dien de dienstplichtige vrijwillig krachtens art. 13 onder de wapenen is". In de vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke gehouden wordt Dinsdag 29 Mei deB middags half twee, zullen aan de orde komen de volgende: Ponten van behandeling. 1. Benoeming van een Hoofd der openbare Jongensschool le soort (IleerenBtrrat). 2. Benoeming van eene Regentes van het Burger Weeshuis. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het slichten van een fonds tot onderhoud van door de Gemeente overgenomen wogen en •traten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting voor 1906, in ver band met het onder 3 genoemde voorstel. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van twee tijdelijke leeraren_aan het Gymnasium voor den cursus 1906/1907 in de Geschiedenis en in de Aardrijkskunde (met adviezen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de adressen van J. C. van der Meer en O. Gorter, tot toelating van hunne dochters tot het toelatings-examen voor het Gymnasium (met adviezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een minimum-aantal lesuren voor leeraren aan de H. B. S. (met adviezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van de lokalen van de openbare Meisjesschool le soort (met adviezen). 9. Voorstel van de Commissie van wetgeving tot wijziging van de Verordening betreffende de straatpolitie in verband met de Motorwet. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van wegen en terreinen van de Maatschappij „Amersfoort" tot Exploitatie van van onroerende goederen te Amersfoort (met adviezen). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel, gelegen bij de Bloemendaalsche Poort. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting voor 1906 in verband met het onder 11 genoemde voorstel. 13. Voorstel van den Burgemeester tot uit breiding van de politie. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende mcubileering van het Stadhuis. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting voor 1906, in verband met den aankoop van een schrijfmachine. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het Weeshuis. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benaming van de nieuw aangelegde straat van den Appelweg naar den Lcusdenveg, 18. Behandeling van reclames in zake den aanslag in het vergunningsrecht (met adviezen). 19. Voorstel tot wijziging van en tot af- en overschrijving van verschillende artikelen van de Begrooting van 1905. 20. Vaststelling van het derde aanvullings kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders afschrijving van tot het verleenen van plaatselij ke directe belasting, dienst 1905. Ter benoeming in de Raadsvergadering van Dinsdag worden voorgedragen voor Hoofd der Jongensschool de beeren A. H. de Roos, te Enschede, A. R. van Hattum, te Noordwijk, en J. C. C. Rupp, te Eibergenvoor Regentes van het Burger Weeshuis de dames J. W. van der Noordaa- Van Wisselingh, J. Gerritsen-Voorthuijzen en M. van Esveld-Metzgeren aanbevolen voor lijdelijk leeraar aan het Gymnasium in de Geschiedenis de heer A. K. Hovens Grove, thans tijdelijk buitengewoon leeraar, en in de Aardrijkskunde de heeren r>. de Vries, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, en F. K. A. Rombout, te Utrecht. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen als Voorzitter van de plaatselijke commissie voor de Ongevull-nwet te Amers foort de heer E. Gerst pn benoemd als zoo danig de heer Th. Sanders, oud-ingenieur der Hollandsche Spoor, te Amersfoort. Dr. E. Kruis..iga en de heer A. P. H. J. van Weezei Erreos. leeraren aan de Hoogere Burgerschool hier, zijn benoemd tot lid in de conimissiën voor de acte Engelsche taal en voor de acte Handteekenen Lager onder wijs. De heer L. J. Krook is in de hedenmiddag bier gehouden vergadering van de militaire vvederkeerige waarborg-maatschappij »Ons BftlaDg'' benoemd tot Lid van verdienste. Dr. W. van Schothorst, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, staat no. 1 op de aanbeveling ter benoeming tot leeraar in de Nederlaodsche taal aan de derde Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te 's-Gravenhage. Mej. J. P. Everhard, thans te Oud-Leusden, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming tot onderwijzers aan de openbare Lagere school aan de Huyghensstraat te Hilversum. Bij de familie is bericht ontvangen, dat de heer J. H. van Drie, die onlangs naar Oost- Indië vertrok als ouderwijzer aan een instituut, daar kort na aankomst is overleden. Voor de Rembrandts-feesten te Amsterdam zullen een twintigtal Heroldtrompetters uit het Duitsche leger overkomen, die als bazuin blazers zullen dienst doen. Men had die wel van dichterbij kunnen ontbieden, al heeft het eskadron ordonnan sen ook niet precies twintig Herold-trompet- ters. Io bet vorige nummer schreven we reeds hoe onverwacht groot de belangstelling voor de in de week na Pinkster hier te houden Landbouwtentoonstelling is. Nog eiken dag komen verzoeken in om te mogen inzenden. Natuurlijk worden die, nu de termyn van inschrijving gesloten is, slechts aangenomen buiten mededinging. 't Belooft een heel interessante tentoonstel ling te worden, die hard zal meevallen. Do officier van justitie te Arnhem verzoekt de aanhouding van Jan Dol, 41 jaar, gep. O.-I. militair, laatstelijk te Amersfoort, die ver dacht wordt van verduistering of diebtu. De Rechtbank le Zwolle veroordeelde dhr. B. en G. W., uit Nijkerkerveen, tot vier jaren gevangenisstraf wegens het op 2/ Januari op den straatweg overvallen en be- rooven van den veekoopman G. Landman uit Amersfoort. Luister goed naar de redeneeringen van anderen, en gij zult de waarde van het zwij gen leeren kennen. Als middel tot stofbestrijdiog worden in den laatsten tijd, naast het veel besproken Westrumiet, genoemd «Stop Dust' en «Bar- niet", die ongeveer de helft lager in prjjs zijn en waardoor een stofvrije weg zou zijn te krijgen met minder kosten dan bij het geregeld besproeien met water. 't Klinkt haast te mooi om waar te kunnen zijn, maar de A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, is voornemens met deze stof- werende middelen practische proeven te ne men ter gelegenheid vah de Bondsfeesten te Doadrechl op 20, 21 en 22 Juli. Dan zal de deugdelijkheid van het middel kunnen blijken. Het «Journal d' Hygiène" gaf onlangs een uittreksel eener in eressante studie van dr. Parone in het Italiaansche blad »ll Pratiea" over de loepassing van chloorcalcium voor besproeiing en desinfectie der publieke wegen. Het is een voldongen feit, dat de bacillen in de sputa van teringlijders, na uitdroging op den grond, in het atmosferische stof deze ziekte verspreiden kunnen. Hoewel de bodem geen bijzonder geschikte plaats is tot kwee king van ziektekiemen, kunnen deze toch tamelijk lang daarin verblijven zonder ver nietigd te worden of haar besmettende kracht te verliezen. Volgens onderzoekiflgen van deskundigen bevat het straatstof, zelf in goed gereinigde steden, steeds materie van organischen en levenden aard. Ooor een windstoot bewogen, bestaat er veel gevaar, dat deze door ons ingeademd worden. Hot is inmiddels een feit, dat deze ziekte sporen niet door den wind van een vochti- gen bodem zullen worden meegevoerd van daar de noodzakelijkheid van een overvloe dige besproeiing der openbare wegen. Het is alleen te betreuren, dat vooral in den zomer het water slechts korten tijd de straat vochtig vermag te houden en het mid del dus weinig uitwerking heeft. Om aan deze moeilijkheid te ontkomen, slaat dr. Parone het gebruik van chloor- calcium voor. Chloorcalcium mag vooral niet van wege de scheikundige samenstelling en de physische eigenschappen verward worden met chloor kalk. Dit laatste is een ietwat vochtig wit poeder met een sterke chloorlucht, bijtend en scherp van reuk. Het is gedeeltelijk in wafer oplosbaar en een krachtig bleek- en desintectiemiddel. Chloorcalcium is eeii kleurlooze stof zonder bepaalden reuk, zoutachtig van aard, zeer oplosbaar in water en eenigszins antiseptisch. Het groote voo deel van chloorcalcium voor het beoogde doel is, dal het in hoogen graad vervloeibaar is, m.a.w. dat het vocht en wa terdamp aantrekt zelfs uit de omringende lucht en dat het aldus het opgenomen water belet geheel te verdampen. Dr. Parone trekt er dus de conclusie uit, dat besproeiing metchloorcaleium-oplossingen meer zal voldoen; het terrein blijft geruimen tijd vochtig en op deze wijze kunnen besmet- tingskiemen niet gemakkelijk in de adem halingsorganen geraken. Verschillende proef nemingen hebben bevredigende resultaten opgeleverd. Over de kosten wordt, jammer genoeg, niets gemeld, doch Gezondheids-commissie en Gemeente-reiniging zouden dit lichtelijk kun nen nagaan en misschien bet middel ook wel eens kunnen beproeven. Het opnemen vau Ingezonden «tukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Mag ik een oogenblik gebruik maken van de bekende gastvrijheid, die door Cl door gaans wordt verleend, bij bet verzoek om plaatsing voor een Ingezonden stuk Bij voor baat mij Den dank. Aan ondergeteekende viel natuurlijk niet de eer te beurt, zoo officieel te worden uit- gonoodigd als U, voor de vergadering van 18 Mei 1.1., waarin de heer Ketelaar, Lid der Tweede Kamer, zou optreden voor de afd. Amersfoort van don Bond van Ned. Onder wijzers. Een uitnoodiging echter, in den vorm van een strooibiljet, bracht mij de tijding van het optreden van den Volksvertegen woordiger en ik dacht: «Kom, voor een dub beltje kan ik niet duur bekocht zijn; bovendien ik wil van zoo'n persoonlijkheid óok wel eens hooren het streven en doe! van bovengs- noemden Bond". Want gaarne wil ik het be kennen, dat ik deel in do onwetendheid (volgens den Voorz. der pi. afd.) der autoriteit op gebied der werkzaamheden, doel en streven van dien Bond. Met oplettondhoid heb ik den heer Kotolaar gevolgd, waar hij zegt, dat de Bond mot is ultra-rovolulionair, socialistisch of zooals som migen zeggen, anarchistisch,ook niet kwetsend; maar met nog meer attentie en niet minder verwondering volgde ik de uitlegging omtrent het doel, streven en vooral den wensch van de Bondsleden. Zooals het ieder vrij staat zijn conclusie te maken, heb ook ik de myne gemaakt, waarover ik thans niet zal uitwijden. Dat de heer K. bij zijn optreden door kwinkslagen, koddige gezegden, raak of mis, hilariteit wil verwekken bij zijn toehoorders uat is iets, wat ieder, die optreedt, gaurne doet, waar dat te pas komt en dat maakt ook de vergadering soms leuk, gezellig; het somtijds saaie gaat er dan at. Doch wanneer hilariteit verwekt moet worden door onbetrouwbare, twijfelachtige mededeelingen (misschien volgens denspreker ook niet kwetsend) mededeelingen, die iedere jongen naar hartelust kan distilleeren, dan gaat tocii het ernstige idéé, dat men vau de zaak of den spreker gekregen heeft, voor een groot deel verloren, De heer Ketelaar zeiue o.m »Ik heb eens gelezen in een Kat.ioliek blad dat op een dorp gevraagd werd een «bijmeester'Sollicitanten moesten zich aanmelden bij den pastoor. Zoo'n pastoor wist misschien geéu beter titel of benaming voor den bedoelden onderwijzer". Waarom noemde spreker niet den naam van het bedoelde blad, van hei. dorp, ol van den past jor, zoo die er hij vermeld stond Misschien uit bescheidenheid om toch vooral niet te kwetsen? Maar, geachte Redactie, nu kom ik tot de zaak, wat U betreft en waarom het gaat. U geeft een bijna woordelijk verslag van de rede des heeren Ketelaar en nauwkeurig komen daarin voor de zinnen, die eenige hilariteit verwekten, als: «Menige «baas" zei tot zijn onderwijzer«Je doe maar" enz. enz. De schetsing der gewichtige bezigheden van het Hoofd bij den timmerman, den tuinman, de moeder, enz. Over de schuld van van de baker, dat het eene lid wat heetor gebakerd is dan het andere. Maar nu stel ik U de vraag: Waarom komt bovengenoemde, onbetrouwbare en twijfelachtige mededeeling niet in Uw verslag voor Ontgaan kan zij U toch Diet zijn want toen eerst ging de hiluriieitsvlieger in de hoogte, daar, behalve hilariteit, ook nog applaus volgde. Ik verwacht van U, dat dit met opzet verzuimd is, omdat misschien ook U die mededeeling onbetrouwbaar voorkwam, of, hebt U het gedaan uit bescheidenheid om óok niet te kwttsen. Maar is dit laatste waar, tegenover wie hebt U dan die bescheiden heid willen toonen Dut zou gaarne van U vernemen Uw dw. TH. B1ANCHI. Amersfoort, 25 Mei 1906. Inderdaad is ook mij niet ontgaan, dat bier, zooale dikwijls gebeurt op zooveel vergaderingen, een oude koe in deze de „bijmeester" weer uit de sloot werd gehaald, 'tls niet doenlijk, in een verslag alles te ver melden. Hoe zou men er de ruimte en den tijd van zenen voor vinden; gezwegen nog van don lust om zoo voel te lezen. Daarom pleeg ik in mijn toob al zoo uitvoerige verslagen zooveel mogelijk rnjj te be palen tot het esseutieele en van het bijwerk, dat niet geheel gemist ban worden als do voordracht typeerend, slechts datgene te geven, dat niet over bekend kan geacht worden, tenzij debat of interruptie noodzakelijk maakt de aanteekening daarover weer uit te werken. Nu dit bier niet plaats bad, gleed ik over bet door den geachten iuzeuder geciteerde heen, evenals over zooveel anders, o.a. de overbekeude bijzonder heden omtrent bet Herstellingsoord te Luutoren. Ik heb bier gegeven den logischen gedaebtengang, die den verslaggever bij het uitwerken van zijn aan- teekeuingen mag bebeerschen en waar ik dien ook steeds pleeg te volgen, daar zal de geachte inzender wel toestemmen, dat hij de deugd der bescheiden- beid onverdiend beeft toegedaob taan den verslaggever Frudkihks. PREDIKBEURTEN op Zondag 27 Mei. Evang. Luth. Keik. Voorm. 10 uut', ds. H. A. van Bakel, uit Haarlem. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Voorm. lO'/a uur, ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn. Gcreform. kerk (Langegracht). Voorin. 10 uur, ds. W. Gispen, uit Baarn. 'sAvouds 572 uur, ds. Gispen. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9V2 uur, de heer Barth, van 's Gravendeel, 's Avonds 5 uur, de heer Barth. Amersfoort, Vrijdag 25 Mei 1906. Appelen f0.— a f0.— Peren f0.— k fO.— Zanduardappelen f2.20 a f2.60 Hoen- dereierer. f3.30 a f3.60 per 100 stuks. Boter f*1.10 k fl.25 p. k. Margarine fö.— a I'0. Kippen f 1.10 a fl.50 Kuikens fO.— U0.- Piepkuikens f0.80 k f l.— Ganzen fO.—a fO.— Eenden 10.90 k 11.30 Hazen 10.— k fO.— Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konij nen f0.60 k f 1.— p. st. Duiven f0.60 a f0.80 p. paar. Vette varkens f0.k 10.— Magere

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2