No. 7207. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. UITGAVE: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer/" 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht 9. Postbus 9. Telephoön 19. Congres en Tentoonstelling. Van het concours hippique konden we Donder dag niet vermelden de uitslagen der laatste twee nummers V. concours bestgaand rijpaard van officieren of heerrijder312 deelnemers, 1 niet opgekomen inleggeld f 5. Ie pr. f75 met 3/i der inleggelden „Intrepid" van luitenant F. J. J. baron Van Heemstra, Amersfoort; 2e pr. f50 met 'A inleggelden „Negro" van ritmeester E. baron Van der Ca- pellen, Den Haag; 3e pr. f25 „Genteleman Joe" van luitenant W. L. baron Van Weideren Rer- gers, te Deventer Bestuursprijzen „lrlandais" van luitenant J. H. van Reede, „Histonian" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, en „Totote" van luitenant N. O. J. de Pauw Ger- lings, allen te Amersfoort. VI. concours beste springpaard van^officieren of heerrijders17 deelnemers, 1 niet opgekomen inleggeld fö. De zeer zware hindernissen bestonden uiteen hek van 1 M- vast met 0.10 M. losse boom tweemaaleen heg met boom 1.10 M., tweemaal een muur 1.10 M., een droogen sloot breed 1.50 M met boom van 1 M. daarachter, een natten sloot von 3.5 M. met heg er voor van 0-5 M. Voor de drie paarden, die het vorige en dit jaar te samen 1200 of meei gewonnen hebben, werden de heg met boom en de muur met 0.10 M verhoogd; geen van allen kwam voor een prijs in aanmerking. Ie pr. f 100 mot 3/s der inleggelden bij loting „Rex" van den heer J. P. Leeuwenburg te Delft 2e pr. f 80 met 'A „Perhaps" van luitenant C- L. Labouchère te Roermond3e pr. f 60 „Por- thos" van luitenant R. Wilson te Amsterdam 4e pr. f 40 „Pennyland Flyer" van nn\ H. Vis ser, Den Haag; Bestuursprijs „Pretle" van lui tenant F. H. Dolleman, Amersfoort. Nogmaals hulde aan de regelings-commissie en haar buitengewonen Secretaris, kapitein A F. Singels. Moge haar voornemen om hier meer con coursen te organiseeren in vervulling gaan. Bij het druk bezochte congres-diner zaten o. a. aan de Eere-Voorzitter mr. F. D. graaf Schimmelpeninck, Commissaris der Koningin in Utrecht, en de Eereleden jhr. J. W. A Barch- man Way tiers van Vliet, Burgemeester van Amersfoort, en generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e diviefcie infanterie. Onder meer werd een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin en op Z. K. H. den. Prins der Nederlanden, Beschermheer van het Nert. Landhuishoudkundig congres. Na afloop van het diner begaf men zich naar „Amicitia" waar den congresleden een concert werd aangeboden, besloten door een vrij ge animeerd bal. 40.) Ester, die door de warmte van de r_; den opwinding en de na weken eindelijk ruggekeerde kalmte cmigszins droomerig werd, dacbt aan dezen dokter Helmera om wien Hedda geweend had, aan hetgeen baar nichtjes „liefde" noemden waarmede zij werkelijk gelukkig geworden wari en daarna keek zij iu net vertrek daarnaast, waarv de deur openstond, opdat de warmte van de vul kachel zich gelijkmatig zou verdeelen. Ze zag een jong meisje, met oogeti vol verwachting, aan den hals van een man, die anders sprak dan de overigen, wellicht uit een aaudrang om tegen te spreken, eD dien dit jonge meiBje dadelijk tot haar ideaal had gemaakt, alleen ter wille van haar ideaal. Eu zü glimlachte met baar innemend, vriendelijk glimlachje. „En wat zeg je nu van Ella's dochtertje Ester ontwaakte uit haar droomerij. „Ik ben toch zoo blij, tante Hedwig: ik hoop,dat het kleintje een band des vredes zal worden." Mevrouw Ritter zuchtte. Bij Ella had zich hst grondbeginsel van een huwelijk zonder harlstooht niet zoo goed bewaarheid als bij haar dochters, mis schien omdat Ella zich nooit had leeren schikken naar den draDg der omstandigheden. De oneenig- heden, waarvan ze te Wiesbaden al tegen Ester had gesproken, waren steeds grooter gewordeu. Bij de bruiloft van Nelly was de j nge Vrouw alleen geko men, zonder baar man, en ze had in een van de groote Berlijusche pensions gelogeerd. Hedda, die zelf baar kleine voedde en daarom thuis moe3t blij ven, had gescbrovcn, dat Ella wilde scheiden en dat de reiB naar Berlijn eigenlijk een vlucht was geweest. Ella maakte na de bruiloft dan ook volstrekt geen Aan den rijtoer, gisterochtend, over Soest, Baarn, Prins Hendrikoord naar Maartensdijk waar het veeloos landbouwbedrijf en de ont ginningen van Eykeustein werden bezichtigd om, na aan de Lage Vuursche te hebben geluncht, aan het station De Bilt uiteen te gaan, nam slechts een twintigtal congresleden deel. De meeaten begaven zich naar de provinciale ten toonstelling van paarden, rundvee, enz., die buitengewoon druk werd bezocht. De algemeene indruk over deze tentoonstelling is zeer gunstigde ingezonden dieren zijn zonder uitzondering zeer goed, zoodat de leden der beoor- deeling8-commissiën een zeer moeilijke taak hadden. Hier volge de lijst der bekroningen. I paarden A; der.khengsten geboren in 1903 of vroeger, le pr. f50 Bayard van D. Rijke, te Barneveld 2e pr. f30 Archibald van J. Lekkerkerker, te Linschoten; Bestunrsprijzen Concourreur van J. van der Flier te Woudenberg en Dynamite van D. van der Grift te Baarn, waarvoor vruchte loos f1400 werd gebodeD. Er waren 7 inzen dingen. b. merriën met veulen 4 inzendingen le pr. f30, zwarte merriën van J. Mandersloot te Rens- woude2e pr. f 20 niet toegekend. c. merriën en ruina van 3 tot 5 jaar 16 in zendingen le pr. f30, BrüohUde vanJ.deGoey, te Houten 2e pr. f 20, Rae van A. van Wouden berg, te Houten; 3e pr. f10, Henna van den zelfden; 4e pr. diploma Editb van J. K. Knot tenbelt te Hoevelaken; d. jonge paarden, geboren in 1904, 14 inzen dingen le f25 Adolf van G. van van't Hoender- daal te Bunnik; 2e pr. f 15 ruin van G. C. van Veraendaal, te Barneveld; 3e pr. f7.50 Miua van C. van Vulpen, te Zeist; Bestuursprijs Jetje van J. van Doukelaar te Leusden. e. jonge paarden geboren in 1905,6 inzendin- geu, le pr. f 15 Velox van C. Steenkamer, te Stoutenburg2e pr. merrie van D. van der Grift, te Baarn. II Rnndvee a. stieren geboren in 1904 of vroeger, 13 in zendingen le pr. f40 Jan van H. van Straaten te OlBt; 2e pr. f25 Pollux van G. J. Duitshof, te Ambt-Doetinchem en Alexander II van E. van Eek, te De BiltBestuursprijs Hector, van D. van de Grift te Baarn. b. stieren geboren in 1905, 10 inzendingen le pr. f30 Oliickauf van H. de Goede Az. te Beemster; 2e pr. f20 Appollo van L. A. van den Berg te Willeskop 3e pr. f 10. Verwachting van J. K. Knottenbelt te Hoogland; c. eenjarige stieren, die deelnamen aan de voorjuarskeuring en ter dekking Btaan binnen de afdeeling Amersfoort, 6 inzendingen, le pr. f30 Job van A. van de Lageoiaat te Leusden; 2e pr. f20 Kees van P. Hartman te Soest aanstalten om terug te gaan, ofschoon baar moeder haar en de familie mot brieven bestormde. Ook Ester werd verzocht, haar invloed aan te wenden. Haar zei EUa tenminste openlijk, hoe de zaken stonden. Het wareu leelyke dingen, die Ester te hooren kreeg. „En zeg me nu, of jij je dat zoudt laten welge vallen, Ester, jij, voor wie het huwelijk steeds iets heiligs wa8l" „Zeg me liever Ella, of het wel zoover zou geko men zijn, als jij niet zoo lichtzinnig was geweest. Je weet, dat ik altijd eerlijk ben. Ik geef je dau ook too, dat door zulke dingen iedere band Lusschen mij en mijn echtgenoot verbroken zou zijn." „Maar eerst zou ik toch al het mogelijke beproefd hebben om hem voor mij le winnen en ik zou niet deu stelregel gevolgd hebben: „wat jij mij doet, doe De jonge vrouw bad een kleur gekregen. „Hedda beeft geklapt. Het is weer de oude suhiedonisals bet in een huwelijk verkeerd loopt, krijgt do vrouw de schuld." Ester had waarheid gezien in de oogen der mooie vrouw. „Ik geloof je maar toch ben je niet zouder schuld. Neem allebei de zaken ernstiger op en neem plich ten op je, dan zal het wel gaan." Het was hoofdzakelijk aan Ester te danken geweest, dat toen een vorzooniug lusschen de echtelieden tot stand was gekomen. Sedert dien tijd was z'y met EUa in briefwisseling gebleven en ze stelde evenveel belang in de geboorte van Ester's kind, als zuster. Zij sprak nog een tijdje met tante Hedwig de gewichtige gebenrtonis en liet zich het portret van Hedda en haar jongen geven. Toen kwam Lolo terug die een aardig, lichtkleurig kleedje had aan getrokken en wier wangen door een blos van blijde verwachting gloeiden. De jongelui hadden elkaar in geen drie maanden gezien. Ester stond op en sloeg den mantel om, die door haar tante bij de kachel gewarmd was. In bet kleine voorkamertje, dat zoo'n echt pruilhoekje was, stonden baar overschoenen. Lolo was op een stoel geklom- d. melkkoeien van 4 jaar en ouder, 9 inzen dingen le pr. f25 Corri vun J. van Ginkel te Maarsbergen2e pr. f 15 Masje II van E van de Vring te Oudshoorn. e. Melk8chottten, 10 inzendingen, le pr. f20 Cunera van D. C. de Ridder, te Zuilen; 2e pr. f 10 Olga van den zelfdenbestuursprijs Dora van J. W. Clant te Alfen-Rijn. f. Melkvaarzen, 16 inzendingen, le pr. f 15 Sientje van J. W. Clant te Alfen, 2e pr. Teuntje van T. Lagerweij te Leersumbestuursprijzen zwartbonte van J. K. Knottenbelt te Hoogland en zwartbonte kol van J. Laseur te Amersfoort. g. melkkoeien van 4 jaar en ouder, onder controle en van leden der afdeeling, 4 inzen dingen le pr. f25 en 2e pr. f 15 A. van den Hengel T Hz, te Hamersveld. h. melkschotten als voren 2e pr. f10 aan de oenige inzending van N. W. Geertsma, te Leusden le pr. f20 niet toegekend- k. melkvaarzen als voren, 2e pr. f 7-50 aan de oenige inzending van N. W- Geertsina; le pr. niet toegekend. 1 drachtige koeien, 10inzendingen leur.f20 J. K. Knottenbelt te Hoogland; 2e pr. flO A. de Lange te Leusbroek; Bestuursprijzen J. K. Knottenbelt te Hoogland en W. Hoff teNijkerk, in. minstens drie vaarspinken van éen eigenaar, 7 inzendingen met 41 beesten, le pr. f20 H.de Goede, te Beemster; 2e pr. f10 D. Laui te Söest Bestuursprijzen J. K. Knottenbelt te Hoogland on J. van Ginkel te Maarsbergen. n. melkvaarzen ingeschreven in het Neder- landsch Rundvee stamboek en in het Kalverboek, 13 inzendingen, lè pr. f 15 Nelly II van der Kring te Oudshoorn; 2e pr. f 10 niet toegekend twee Bestuursprijzen aan W. Vonk, te Amersfoort, lil. Wolvee geiten. a. rammen 1 jaar en ouder, 6 inschrijvingen, le pr. fló A. G- Mörzer Bruijns, te Loenen o.d. Veluwe; 2e pr. getuigschrift L. M. van den Berg, te Willerkop. b. zes ooien le pr. f 10 C- Spithoven te Soest. IV Varkens. a. beeren van alle rassen, 6 inzendingen le pr. f 15 Protest van F. van Vloten, te Nunspeet; 2e pr. Arie van J. W. Clant te Alfen a/d Rijn 3e pr. f5 gekr. Yorkshire van G. Ryksen te Woudenberg. b. zeagen met minstens 6 biggen, 9 inzen dingen le pr. fló J. van Donkelaar te Leusden 2e pr. f10 de zelfde; 3e pr. niet toegekend. V. Zuivel. a. vier kazen uit de afdeeling, 9 inzendingen le pr. f10 D. van der Grift, te Baarn; 2e pr. f5 wed. J. de Lange, te Woudenberg. b. vier kazen buiten de afdeeling doch binnen de provincie vervaardigd. Prijs niet toegekend. c. boerenboter, 14 inzendingen le pr. f 10 D. van Ginkel, te Lensden2e pr. f 5 R. Blauwen- draad te Maarsbergen. d. Fabrieksboter, onder controle, 3 inzen dingen le pr. f10 „De ,oosdrecht", 2e pr. f5 „De Gelderland" te Loenen op de Veluwe- De plaatselijke fabrieken zonden slechts in ter opluistering omdat hun Directeuren commissie lid waren. VI Groenten Door het jaargetijde was deze inzending van beroepstuinbouwers binnen de afdeeling uit den aard der zaak slechts zeer kleinslechts 5 hunner namen er aan deel. le prijs f7.50 niet toegekend; 2e pr. f5 J Kraan te Amersfoort3e pr. J. Bouw, te Amers foort. VII. Bloemen en Planten, le pr. f10 met getuigschrift aan den eenigen inzender H- Los, te Amersfoort. Op deze tentoonstelling misten we de afdeeling Gooi en Eemland van „Dierenbescherming" die vooral in de laatste paar jaren een zóo opge wekt vereenigingsleven toont en thans op zóo onge zochte en leerzame wijze haar doel en streven had bunnen brengen onder de aandacht van de honderden bezoekers. Zeer belangrijk was ook de tentoonstelling, georganiseerd door de afdeeling Utrecht der Ned. vereeniging tot bevordering van de bijen teelt. De prijzen werden toegekend als volgt: levende bijen le pr. M. van der Leeuw, te Hoogland raathoning le pr. wed. Kreijkamp, te Amers foort slingerhoning le pr. L. 3. Schadt te Twelloo Bestuursprijs Emil Uyldert, te Blarlcom; 2e pr. Gebr. Van Schaick, te Braambrugge; 3e pr. D. vau Elden, te Bijsteren 3e pr. M. van der Leeuw, te Hoogland. Een le pr. werd ook toegekend aan de inzending der afdeeling Oldenzaal en om streken. mooiste wasbodem le pr. M. van der Leeuw te Hoogland2e pr. L. L. Schadd te Twelloo. imkerbenoodigdheden le prijs best gevlochten ronde korf M. van der Leeuw te Hooglandle pr. doelmatigste bijenkast L. 3. Schadd te Twelloole pr. kunstraat de zelfde: goedkoopste en meest practische materialen voor beginnenden le pr. de zelfde- litteratuur beste collectie boeken en platen le pr. L. S. Schadd te Twelloo. De inzendingen van de beeren Hans Matthes te Breubelen en Emil Uyldert te Blaricum waren buiten medaingejing. Vooral de levende bijen van eerstgenoemde trokken zeer de aandacht. In de toekening der Eereprijzen van de V. P. N. is nog eenige wijziging gekomen. De zilveren medaille van H. M. de Koningin voor de fraaiste collectie viel ten deel aan den heer J. C. de Beaufort, te Woudenbergde ver guld zilveren medaille van den Burgemeester men en stak het licht in de Chiueescbe lantaarn aan die onder een groot scherm hing. Hoe goed herinnerde Ester zich nog de twee menBchen, die hier eenmaal, half onbewust, elkaar in de armen gevallen waren. Of had zij werkelijk de hare een oogenblik eerder uitgestrekt Breden was een verstrooid tafelgenoot en toch had de buisvrouw zijn in de laatste dagen openlijk ge toonde neiging in acht genomen en hem de mooie Olla alfl tafelbuur gegeven. Toen zij opstonden van tafel, vwtoonde het gladde voorhoofd van Oils, waar om het donkere baar zóo zwaar golfde, datdeooren er geheel door bedekt waren, een dreigende rimpel. Zjj gebruikte de koffie in een klein vertrekje, in ge zelschap van verscheidene bekende critici en nam geen notitie van Breden. Hij werd zenuwachtig. Se dert hij Olla had leereu kennen, wierf hij om haar gunst. Velen dongen naar haar gunst, want hoewel zy niet in hoofdrollen en niet op de eerste tooneelen optrad, zag men toch wel iets in haar en sloeg acht op haar. In ieder geval, zij had hem vandaag, aan tafel, tweemaal aangesproken, en by was haar, in gedachten verzonken, het antwoord schuldig bleven. Toen bij haar weer naderde, terwijl zij reeds af scheid nam, en haar zyn begeleiding aanbood, sloeg zjj die kort af. „En morgen, signora? U hadt my toch beloofd, dat ik u morgen naar den Wintergarlen mocht be geleidenu kunt daar tooh niet alleen heougaan f" „O, wij zijn met een heel gezelschap. Juist een heele loge en hebban alles afgesproken en de plaat sen verdeeld." Hij trad een stap terug. De zoem vau haar kleed ritselde over zyu voet en gloeiend ging het hem door 't lichaam. Deu audereu dag verwonderde Ester zich, dat hy beneden kwam, terwijl zij juist aan het outbyt bezig was. Auders dronk hy steeds een kop koffie te bea on als hy opgestaan was en klaar was met zyn toilet, wensohte hij gewoonlijk een flink Engelsob ontbijt. Zij bloosde, evenals in den eersten tyd van hun buwelyk, toen hy haar de hand kuste en haar vroeg of zij goed geslapen had. Er was een brief gekomen vau juffrouw Fraukel. Hot ging niet goed met groot moeder. Ester was er het liefst heengereisd, maar dat kon nu natuurlijk niet. „Kom je aan tafel t" vroe kamer wilde binnengaan. „Ja, en ik blijf ook vanavond thuis. Ik wilde al lang eens met je over dat nieuwe stuk spreken. Vóór de opvoering is het in geen enkelen boekhandel te krijgen, maar ik bezit een exemplaar en als je wilt, lees ik het je vandaag voor." Of zij wilde Hot late middageten werd een klein feestmaal: zoo heerlijk was het in elkaar gezet. Zy had geprobeerd zich een beetje mooi te maken in de wijde heliotroopjcleurige huisjapon, maar haar kleur was te slecht. Daarna zat ze in zijn kamer, waar het toch nog het gezelligst was, in een lagen stoel en hij las haar voor. Zeker zij wilde gaarne volgen maar er was zooveel, dat haar afleidde, ach zooveel. Ten eerste zyn stem, een zachte, welluidende stemwat hield ze daarvan I Vroeger had bjj haar vaak verzen voor gelezen, zyn verzen, zulke, die behoorden tot den tijd, toen rij elkaar nog niet kenden, en dan de beele •jfdesie. o, die haar zelf toebehoorde. „Die zyn te hartstochtelijk voor jou", zeide hy gewoonlijk; en z|j vroeg geen tweeden keer. Zou hij zich wel erg op het kind verheugen? Natuurlijk uiet zooals zy. Dat was niet mogelijk. Z|j hadden daar eigenlijk nooit over gesproken. In het eerst had ze daar een schuchterheid voorgehad, die grensde aan bijgeloof: daarua was hij zóólang weg geweest en toen hy terugkwam, bad bet nieuwe beroep hem geheel aau baar onttrokken. Van de onaangenaamheden zou hy niet te lijden hebben; daarvoor zou zy wel zorgen. Ze wist, dat bij geen held was in alles, wat zy vroeger vroolyk „de mug gebeten van het leven" had genoemd. Die zouden hem hel groote geluk niet verbitteren. Hy zou slechts_ de poëzie ondervinden, die er in zoo'n jong wezentje ligt, dat in zyn hulpeloosheid sterker ie, dan het verstand der wysen, en zij wilde Plotseling hield hy op met voorlezen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1