Stadsnieuws. Gemengd nieuws. dingen gebeurd iyoRets was tot 't uiterste gedreven. Lepelde tot zelfs naar restantjes eiwit in het uitgegeten schaaltje van julfie's half-zacbtgekookt ei Vond niks meer. Toen kwam oude-juffrouw thuis. En riep, als naar gewoonte: st'ètje Maar de dagmeid kwam niet. En in de keuken vond juffie haar met gloeiende wangen, snikkend, 't schort tegen de oogen gedrukt.... Arm, schrikachtig menschjo werd er j>eng var;beefde zón, dat haar bril haast van d'r spitsig, klam neusje viel En de honger vuurde, groefde in Rets maag; gaf haar kracht, fantasie om te liegen, alsof 't gedrukt wasDat ze een bood schap had gekregen, van huis, dat d'r vader «zoo naar was"En moeder wist geen raadHad geen centen in huis 't Was pas DinsdagZou juffie willen voorschieten, op Zaterdag-namiddag vier dagen vooruiteen gulden 7Eén guldentje maar!... Vader was zóo erg Van een steiger gevallen O-God, wat most-ze beginnen Juffie trilde als een espenblad. Wanneer zij, teemeüd, begon te spreken, gilde de meid 't uit»VadèrrVadèrr V&adertje dan toch Juffie was overbluft. Haalde, met sidde rende stok vingertjes, 't guldentje te voor- Dagmeid weg. Holde de deur uit Zonder te bedanken. Slechts aangepord, slechts vervuld van die éene gedachte: haar krimpende maag te vullenMoeder wist niks-nieraendal van dat guldentje Naar 't melksalon. Om te eten: taartjes, broodjes. Om te drinken: chocolade nóg een kop, en nóg een Zonder aan iets te deuken. Slechts willende vullen die krimpende, pijnigende, schroeiende honger-maag. Toen de gulden op-was en zij weer kreeg de «flientertjes" met schraapsel-margarine, toen heeft haar dagmeid van hongerwee ontbroken de kracht om zich te beheer- schen. Is zij, rechts en links in de buurt, op jufije's naam gaan bestellen broodjes, koekjes, taartjes, nog veel meer Zij stal, zij was oplichtster geworden, uit puren, groeveoden, scbroeienden honger. Zóo zag ik terecht staan de bleeke, uit d'r kracht gegroeide meid rnet 't gegloei van hartstochtelijke woede in haar diep liggende oogen. Zóo met het vuur van vijandschap en feilen toorn zag zij naar de getabberde beeren, die haar inuesten straffenDe tanden opeenklemmendeslechts denkend aan de loitering van honger-smart, die nu weer zou beginnen; koud en onaandoenlijk voord 't andere Aldus de 240ste der Schetsen uit de Rechts zaal van Malt re Corbeau in De Telegraaf". 'tls nog niet zoo heel lang geleden, dat ook hier een dagmeisje zich vergreep aan den eigendom barer meesteres. Slechts door zeer toevallige tusschenkomst van iemand die wist, dat van haar meer werd gevergd dan van een volwassen dienstbode, die zij verving, en dat het kind-in-de-groei strijk en zet lederen middag werd naar huis gezonden juist als het verleidelijk riekende middageten voor »bel volk" werd gereedgemaakt, kwam zy er af met een duchtige schrobeering. Niet allen echter zijn zoo gelukkig als dat kind, dat bovendien onmiddellijk werd in dienst genomen door iemand, die wat minder theoretiseerde dan haar eerste meesteres en baar volop voedsel gaf en zóo haar weerhield van telkens dieper val. Als dagmeisje snoept, omdat ze in haar dienstje geen eten krjjgt en dat thuis niet vindt, klaag baar dan niet aanstonds aan, doch herinner L" bet geval, thans weer door Maitre Corbeau beschreven. De Classicale vergadering der Ned. Her vormde kerk zal hier gehouden worden op Woensdag 27 Jum a. s., des ochtends 10 uur, in de Sint Joriskerk. Er zal door benoeming voorzien worden in de vacaturen, die zullen ontstaan aan 't einde des jaars door de gewone aftreding by het Classicaal bestuur van het lid ds. W. H Slegenga, van Oud-Loosdrecht. en zijn secundus dr. Vellenga, van Nieuw-Loosdrecht, van het lid-ouderling J. B. de Beaufort te Woudenberg en zijn secundus baron Van Boelzeiaer van Oosterbout te Soesterberg en van den scriba en van den quastor ds. Van Ken pen te Weatbroek en zijn secundus ds. Stegenga. Bovendien moetengekozeu worden: een secundus-lid-predikant voor ds. De Vlieger te Eemnes-binnen, die emeritus werd een secundus-lid-ouderlmg voor bet lid-ouderliug H. Schoenmaker te Achttien hoven (vacant) en een idem voor het lid ouderling W. Kiener ie Amersfoort (vacant). Deze laatsten om terstond op te treden. Voor 't Provinciaal kerkbestuur moeten 1 ekozen wordeneen tertius-lid, daar ds. tegenga door het bedanken van dr. Meuleo- belt, te Baarn, als secundus is opgetreden, en een secundus-ouderling voor het lid ouderling C. L. Manse, te Zeist. Aan de consideration der vergadering zul len worden onderworpen de voorstellen der Algi meene Synode, vervat in haar missive vau 30 Augustus 1905. Van deze zijn het belangrijkst het nieuwe Reglement op de Weduwen en Wet-zeribours voor predikanten en de vraag, of het ambt van predikant voortaan tegelyk zal mogen worden bekleed met dat van lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Gedeputeerde S aten vau Utrecht hebben afwyzend beschikt op het verzoek van de commanditaire vennootschap V. A. Hillen Co. te Utrecht om vergunniug tot het 'berijden der provinciale wegen in de provincie Utrecht met automobieltreinen, systeem-Renard. Daarbij is overwogen, dat bet niet w aschelijk is, dat voormelde wegen door Renardtreinen worden bereden aangezien de volgwagens een breedte van 2.30 M. bezitten en door hun slingerende beweging het verkeer voor andere vervoer middelen hoogst bezwaarlijk zouden maken. Met ingang van heden zyn aan de Post kantoren óok verkrijgbaar postzegels vota 17l/a ceot, met den gewone beeldenaar en paars van kleur. Echter nog niet hier ter stede. Aan de Rijks -universiteit te Utrecht legden met gunstig gevolg af het le Natuurkundig examen mej. A. E. van Laareo en de heer T. vsn Daal Jr. er, het 2e Natuurkundig mej. H. S. E. Burgers. Jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, or donnans-officier van H. M. de Koningin, wordt eerlang benoemd tot stalmeester van H. M. De Minister van Oorlog deelt mede, dat eerlang een Koninklijk besluit ter kennis zal worden gebracht tot nadere regeling van het reservekader bij de infanterie en de ves ting-artillerie. In het wetenschappelijk ge deelte van het toelatings-examen tot bedoeld reservekader is geen wijziging gebracht. Dat examen wordt dit jaar gehouden op 18 Juli. Adspiranten behooren de kennisgeving, dat zij aan bet examen wenschen deel te nemen, in dier voege in te zenden, dat zij vóór 4 Juli t.v. ontvangen wordt door dur. commandant van het korps, waarbij de ad- spiraot zich wenscht te verbinden. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan korporaal-tam boer J. Imminkhuizen van het 5e regiment infanterie. De bronzen gesp voor 18-jarigen dienst is toegekend aan korporaal-schoenmaker Th. Gabriël. Stafmuzikant C. H. Stoetzer, van bet 5e regiment infanterie, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. Volgens het «Hdbld." zal met ingang van 1 Januari het beheer van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk, tot dusverre res- sorteerende onder het Departement van Oorlog, overgaan bij het Departement van Koloniën en zullen dientengevolge ook Indi sche officieren met verlof by dat depot wor den ingedeeld. Bij gunstig weer zal bet stafmuziekkorps van hetöe regiment infanterie hedenavond half acht onder directie van den heer G. Bikkers een concert geven op het terras van «Amicitia" en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. A Copper Queen, march Cook. 2. Ouverture „Halka" M niustko. 3. In scbönerMaiennachl, Waller Rentzscb. 4. Grande fanUisie sur Jes motifs de l'Opéra .Les Huguenots" Meyerbeer. 5. Ouverture .Isabella" Suppé. 6. Cxardas aus „Der Geist des Woiwoden"GroBman. 7. a. MédidatioD sur le premier Prélude de Bach Gounod-Bin kers. b. MenuetloPaderewski. 8. Grande fantaisio sur des motifs de l'Opéra „Les dragons de VillarsMaillard-Van Aaken. Zomerleden, die dat concert wenschen te bezoeken, mogen er wel aan denken hun legitimatie-kaart mee te nemen. Zie de adver tentie in dit nummer. Herinnerd zij aan de maandvergadering van «Handel en Nijverheid", morgenavond te houden. De firma Keiser Wildeman was met f7654 laagste der 11 inschrijvers voor de uitbreiding der weverij van de firma L. S. je Leeuw, te Hilversum. De ongelukkige Van O., va den Soeterweg, is Dinsdagavond naur het krankzinnigenge sticht te Utrecht overgebracht. Reeds 's middags hadden familieleden hem weten mee te troonen toen een vrouw hem toeriep «Ras op, Gerrit, ze brengen je naar 't gesticht". Waarop de beklagenswaardige nog jonge man 'top een loopen zetten. Wat zulke menschen toch bezielen mag om, als een ontoerekenbare voor eigen welzijn en auderer rust wordt afgezonderd, dat te verhinderen. B., aan de Arnhemsche poortwal, wordt nog steeds bewaakt. Voor de nieuwe betrekking van agent van politie 3o klasse zyn er tot nu toe slechts zeven sollicitanten. Het traetement is niet hoog en in dezen tyd is er met allerlei werkzaamheden meer geld te verdienen. Op initiatief van de Chr. Zangveroeniging «Looft den Heer", Directeur de heer H. Koopmans, zal in het einde der volgende maand op het landgoed van baron Schim- melpenninnck van der Oye te Hoevelaken een zangersfeest worden gehouden door de Zang- en Muziekvereenigingen van den Noord en len Westrand der Veluwe. Daaraan zullen deelnemen de Chr. Zang- vereenigiugen uit Ede, Voorthuizen, Putton, Amersfoort, Ermeloo. Harderwijk, Nunspeet, Elburg en Kamperveen en de Muziek ver- eenigingen uit Oldebroek, Doornspijk en Er meloo. Tengevolge van het opheffen van deur- waardersdistr eten in het deurwaarders-dis trict 3e klasse Zeist vervallen. Wie de vingerwijzing der ervaring niet ziet, zal kennis maken met de vuist van bel noodlot. Prof. Dr. A. Narath, te Utrecht, is aan gezocht het hoogleernarsambt te aanvaarden aan de Universiteit te Heidelberg als opvol ger van prof. Czerny en heelt die benoe ming aangenomen. Vanwege het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam wordt iedere week aan een paar duizend bedeelden roggebrood uitgereikt. Nu wordt er te Amsterdam in evenredig- beid zeer weinig roggebrood gegeten en vooral de volksklasse wil er weinig van weten. Vandaar, dat heel wat van de roggebrooden ntet gegeten worden door de menschen, maar doorpaarden. Het is ons gebleken, aldus schryft het »N. v. N.", dat verschei dene stalhouders gaarne deze brooden op- koopen voor bun paarden. Er zijn stalhouders, die wekelijks een 80 brooden ver onderden prijs koopen en daardoor op goedkoop» wijze bun paarden onderhouden. Intusschen be reikt het roggebrood zijn bestemming niet en beantwoordt de bedeeling dus niet aaD haar doel. Zou 't misschien óok hier ter stede kunnen gebeuren, dat bedeelings-roggebrood werd verkocht voor stalvoeder? Dan ware 't óok beter vervangen door tarwebrood. Het Cenlraal-Comité van het «Nationaa Rembrandt-Album'- maakt bekend, dat door de plaatselijke Rembrandt-comité's ca. 15000 exemplaren besteld zijn, maar hoewel het daar over zeer tevreden, is het toch niet voldaan en hoopt en verwacht het, dat bij het Re - brandt-jubileum ten minste 25 000 exem plaren den roem van onzen grootsten schilder door heel Nederland zullen helpen verbreiden. Met dat doel heeft het comité het oordeel van eeoige beroemde kunstenaars uit het buitenland over liet Album doen drukken. Wie het initiatief en den arbeid van het Centraal comité waardeert, behoeft zich door het gunstig of ongunstig oordeel van kun stenaars over de reproducties niet te laten leiden om de onderneming al of niet te steunen; het pro en contra is al breed genoeg uitgemeten om nog naar meer te kunnen verlangen. Lieflij k. De man die in de „Neustadter Ztg." waarschuwde, dat men aan zijn vrouw, die al 19 maal van hem was weggeloopen, niets moest leenen, is in dat zelfde blad door die vrouw met het volgende antwoord gediend Op naam van den leugenaciitigen drinkebroer Peter Klein kan men leenen noch poffen, daar hij alleen in kan staan voor twee of drie proces verbalen in de week en den noodigen drank. Zijn wijnschulden zijn met moeite betaald, en op zyn 45 veroordeeliugen door het gerecht geeft niemand crediet. Dit tot zyne geruststelling. Wyziging inden bloedsomloop, Twee hoogleeraars van de Universiteit te Chi cago. dr. Ale* Carrel en dr. Gnthrie, hebben na talrijke proeven op honden een methode gevon den om aan den bloedsomloop een andere rioh- ting te geven. De ontdekking zou zeer belangrijk zijn in sommige gevallen van hart- e* hersen- aandoening. Ook een manier om öescbiedeniB te schryven. Harduin, de bekende schrijver van de „Propos d'un Parisien" in de „Matin", vertaalt de volgende passage uit een leerboek der Geschiedenis, geschreven door den Russischen professor ilojawski, dat op alle Russische scholen gebruikt wordt en een prachtig Btaaltje is van de wijze, waarop den jongen Russen de juiste kennis der Geschiedenis wordt bijgebracht. „Lodewijk XVI was een vreedzaam en goed Vorst. Nu do lango, roemrijke regeering, waarin hij vooral gelukkig was bij de keuze zijner Ministers van Financiën, overleed hij kalm on bemind door zijn volk to Parijs, ten gevolge van eon beroerte. „De opvolger van Lodowyk XVI was zijn zoon Lodowyk XVII onder wions rogoering de dappere koninklyko veldmaarschalk, generaal Napoleon Bonaparte, voor do Fransche kroon het grootst deel van het Kuropeesche vasteland onder wierp. Maar de ontrouwe Napoleon, die aan vechting kreeg om zyn macht te misbruiken en zyn ambitieuss plannen, gericht tegen de wettige regeering, uit tc voeren, word met medewerking van wijlen Zijne Majesteit den Keizer en Auto craat aller Russen Alexander I Paulowitsj, af gezet al zijn wnardighedeu, titels en rechten op pensioen werden hem ontnomen en hij werd naar het eiland St. Helena gezonden, waar hij zyn leven eindigde". Smakelijk sten! Uit Parijs wordt aan de „Petit Bleu" gemeld Een opzienbare verklaring heeft gisteren leven dige ontroering gewekt in de openingszitting van de Ambachtsschool voor brood bakkerij. De directeur heeft verklaard, dat op 400 000 bakkers er 280000 waren aangetast door tuber culose en dezen het brood besmetten, dat zy ver vaardigden. De spreker beval bet gebruik van kneed machines aan om aan de huidige ongemakken en gevaren het hoofd te bieden. Vleesch van zieke beesten, brood van tuber culeuss bakkers het wordt hoe langer zoo onaangenamer. Op het laatst zal men, ten einde raad, genoodzaakt, worden, zijn levensmiddelen te bepalen tot driemaal gedistilleerd water en gesteryliseerd gras, teekent de „Tel." bij dit bericht aan. Een record. Een blad te Budapest meldt dut te Henczfalva by Szegeo een man woont, die vader is van 52 kinderen. Zijn naam is Slgmund Székelyhy is 51 jaar en vier malen getrouwd. Van deze 52 kinderen zijn er vior overleden; de overigen zyn allen nog in leven, Xcarus up-to-date. In verband met de voorgenomen tocht van den Amerikaan Well- mann, die naar het voorbeeld van André per ballon do Noordpool wil bereiken, deelt een Parijsch correspondent van het Reuter-bureau de volgende bijzonderheden over het luchtschip mede. De ballon van het gevaarte zal 164 voetlang worden, 52 voet doorsnede en 21 000 voet opper vlakte hebben en 224 000 kubieke voet water stofgas kunnen bevatten. Het uit hout met stalen balken vervaardigde machinegedeelte van het lnchtschip is 52'/j voet lang en 6 voet breed. Twee motoren van 25 en 55 paardekrachten drijven twee schroeven, die gezamenlijk bet schip een snelheid van 18 Engelsche mijlen in het uur geven. Het schip zal gemiddeld niethooger dan 4 i 500 voet stijgen en van Spitsbergen uit in ongeveer 100 uur de 1200 Engelsche mijlen lange heen- en terugreis naar de Noordpool af leggen Behalve door Wellmann zal aan den tocht deelgenomen worden door majoor Hersey, die de Regeering der Vereenigde Staten en het Aard rijkskundig genootschap te Washington zal ver tegenwoordigen, den luchtschipperGa8tonHervieu J. Smith, deskundige voor de diaadlooze tele grafie, en Paul Colardeau, die de motoren zal bedienen. Majoor Hersey gaat dezer dagen met ongeveer 15 man aan boord van het door Well mann gecharterde stoomschip «Frithjof" om het hoofdkwartier te Spitsbergen in te richten. Dit zal een groote oppervlakte beslaan, daar er onder andere een gasontwikkelaar en een kolossale hal gebouwd zal worden, die groot genoeg zal zijn om het gevulde luchtschip te bevatten. Het luchtschip zal binnenkort Parijs verlaten. In Juli zullen proeven worden genomen en wanneer deze een bevredigend verloop hebben, zal in Augustus de opstijging plaats vinden. Wanneer de proeven niet slagen, zal Wellman de expeditie het volgende jaar herhalen en in den herfst naar Parijs terugkeeren om eventueel een nieuw luchtschip te bouwen. Het lucv tschip zal voortdurend in draadlooze telegrafische ver binding blijven met de stations op Spitsbergen en te Hammcrfest en van motorsleden voorzien worden om, in geval van een ongeluk, de expe ditie daarmee voort te zetten. Een belangrijke proef. Do Berlijn- ache correspondent van het „Hbld." schryft onder dagteekening van 11 Juni: Een belangrijke proef wordt tegenwoordig ge nomen in een tuinbouwschool te Dahlem bij Berlijn. De warmoezeniers en ooft verbouwers hier te lande en vermoedelijk overal in Noord en Middel-Europa klagen ei steeds over, dat ze in den tijd waarin vruchten en groenten het hoogst in prijs zijn, niet in staat ziin in vol doende quantiteiten deze te leveren. I)ie moeten vooral uit het Zuiden worden aangevoerd, waar ze, dank het zachtere klimaat, eerder rijp zyn. De winterkoude blyft te lang in den grond zit ten dat is de groote kwaal- Kou men die eerder verwijderen, dan zou men beter met het Zuiden kunnen concurreeren. Deze veel gehooide klacht heeft den privaat-docent dr. Menner er toe ge bracht, een machinerie tot verwai ming van den grond uit te vinden, welke uitvinding sinds 1 April in bovengenoemde tuinbouwschool in de practijk wordt onderzocht. Door middel van draineerbuizen, op il 1 Meter diepte in den grond gelegd, worat ae bo dem langs kunstmatigen weg verwarmdDe kosten zyn, volgensMen uitvinder, gering. Gis teren nu werden to Dahlem de groenten en het ooft tentoongesteld, dal langs dezen weg vroeger dan anders rijp was geworden. Het resultaat moet goed zijn, al werden nadere bijzonderheden nog niet bekend gemankt. Wegens het belang der zaak, ook voor Nederlandsohe tuinders, wenschte ik er hierdoor even de aandaohtopte vestigen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2