A Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Gympasimp le Amersfoort KAMERS gevraagd. Burgerdochter TWEEDE MEID Reisbelasting. FLÉHITE. ROOKVLEESGH rij, an nettenboeter Wereldpanorama. to verwezenlijken, ale hot Centraal-genootachap gestennd wordt door kindervrienden uit alle rangen en standen. Geld, veel geld is noodig om overal afdeelingen to kunnen vestigen, om tal van koloniehuizen tc kunnen inrichten. Voor wio het lidmaatschap van f5 's jaars te hoog is, bestaat gelegenheid, begunstiger te worden met een bedrag naar keuze. Het groote doel kau alleen bereikt worden mot medewerking van tienduizenden. Hun wenkt de lof van het komende goslaoht. Egmond nan Zee. A. C. B08. Door de commissie voor de zending in de classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk, bestaande uit de heeren dr. H. H. Meulenbelt, te Baarn, Voorzitter, ds. A. Drost, te Loenen aan de Vecht, dr. G. Vellenga, te Nieuw- Loosdrecht, Secretaris, J. B. de Beaufort, te Woudonberg, en W. Kleber, te Amersfoort, zal op de a.s. classicale vergadering het volgend voorstel gedaan worden«De classicale ver gadering te Amersfoort besluite tot opleiding van een kweekeling voor rekening van de classis Amersfoort". De nadere toelichting luidt»de kweeke ling wordt opgeroepen uit de classis Amers foort. De opleiding heeft plaats aan de Nederl. Zendingsschool te Rotterdam". De onkosten worden bestreden door vry- willige bjjdragen van de kerkeraden. In plaatsen waar geen betaalmeesters kantoor is gevestigd, worden de traktementen der ambtenaren in den regel uitbetaald op een ten name van elkeD ambtenaar gestelde quiiantie, waarvoor, behalve het 5 centszegel 5 cent voor de quitantie in rekening wordt gebracht. Volgens de »N. R. Ct." zal de in rekening gebrachte 5 cent voor de quitantie weldra vervallen. De nieuwe postzegels van 177ozyn sedert Donderdagavond ook aan bel Postkantoor hier verkrijgbaar. Met aandrang vestigen we de aandacht op de kennisgevingen aan het hoofd van dit nummer en zeer bijzonder op de derde. Het schynt, dat de ambtenaar met de controle belast niet overal met die voorkomen heid vordt bejegend, die wel gewenscht is. Blijkens het Handboekje voor 1906 van den «A.N. W. B." is hier in plaats van luite nant J. Kooiman benoemd tot consul van dien bond de heer H. Meursing. De heer P. J. van voorst Vader legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg ai hot propaedeutisch examen theo logie. Voor toelating tot de Hoogere Burger school hebben zich reeds aangemeld 81 can didate 61 voor de eerste, de overigen voor hoogere klassen. Het admissie-exatnen begint 30 Juni. Luitenant J. H. A. L. Strijbosch, van het Be regiment infanterie, is op zijn verzoek ovcrgeplaatsi bij de infanterie van het Oost- Indische leger, terwijl luitenant F. J. Ver- vloet, van dat leger, is overgeplaatst bij het leger hier tc lande en wordt ingedeeld by het 5e regiment infanterie. De «N. Rott. Crt." weel te berichten, dat het eskadron ordonnansen als zoodanig wordt opgeheven terwijl voortaan by elk regiment huzaren een peletou ordonnansen zal worden ingedeeld. Hierdoor komt or plaats in de kazerne te Amersfoort voor de nieuwe eska drons van het le regiment huzaren. Of deze verandering ook een verbetering zal blijken Kolonel H. G. J. S waving, commandant van het le regiment veld-artillerie, te Utrecht, heeft non-activiteit aangevraagd. Kapelmeester J. F. F. Fischer, van bet Instructie-bataljon te Kampen, die in zyn lang durige loopbaan alle korpsen der landmacht voorzag van élève-muzikanten, zal binuen- kort dun dienst met pensioen verlaten. 't Schynt toch met de landweei lieden niet alles botertje tot den bodem te zijn geweest. Althans met ingang van Maandag, den dag waarop weder landweertroepen de Leger plaats by Zeist betrekken, zullen te Utrecht patrouilles de stad doorkruisen en aan de verschillende stations worden geplaatst, ter- wyl op de wegen, welke naar die Leger plaats en naar bet fort by Rynauwen leiden, zich patrouilles te paard en te voet zullen bewegen. By gunstig weder in deze Zomermaand moet men wel dubbel omzichtig wezen en wel twee slagen om den arm houden zal Dinsdag een concert worden gegeven op het terras van «Amicitia" ter inhaling van dat, wat 3 Juni zou gegeven zijn en toen op 14 Juni zou plaats hebben, doch om het herfstweder woer moest uitgesteld. Onmiddellijk nadat desOranje-vereeniging'' haar voornemeD om op den aanstaanden Koninginnedag een bloemen-corso te doen houden, had bekend gemaakt, hebben we daarop de aandacht gevestigd. Do aanmeldingen tot deelneming komen nog maar zeer traag in erij zelfs| is 't of men beangst is, by de Bestuursleden eenige inlich tingen dienaangaande te gaan vernemen. Moet er nu werkelyk gewacht tot het laatste oogenblik eer men zich aanmeldt? Maar begrijpt men dan niet, dat het voor 't Bestuur totaal onmogelijk is, alles goed te regelen. Helpt het Bestuur toch een weinig, gy die deel wilt nemen aan dat bloemen-corso, waarin piaais is voor elk voertuig. Toont toch, dat ge wilt meewerkente meer waar ge er zoo terecht schande over hebt geroepen, dat 31 Augustus te Amersfoort »zoo'n dooie boel" was. De «Staatscourant" van Donderdag bevat de Statuten van de Amersfoortsche Schiet- vereeniging »Prins Hendrik",no. 410, en van de «Oraoje-vereeniging", no. 417. De Vryzintiig-democratische kiesvereeni- ging hier heeft baar Bestuur met twee leden uitgebreid, zoodat dit nu bestaat uit de heerenM. Boukamp, dr. E. Kraisinga, C. Moerman Jr., A. Alblas en M. C. Houtman. Besloten werd, aan den Gemeenteraad een gratis vergaderlokaal te vragen. Ook zullen cursussen worden gehouden, waarin verschillende onderwerpen zullen worden ingeleid. In de vorige vergadering der plaatselyke al'deeling van den «Koomsch Katholieken Volksboud" is volgens de sEembode" een commissie benoemd tot het omwerpen van een reglement voor een op te richten spaarkas. Deze commissie was echter met haar taak vóór de jongste maandvergadering niet gereed gereed gekomen. De Voorzitter kon vanwege die commissie mededeelen, dat in beginsel als doel was ontworpenhet oprichten van een spaarkas om dan bij vrye keuze en genoegzamo deelneming gezamen lijk inkoopen te doen en bij lateren tyd, wanneer de belangen van den Bond zulks medebrengen en bet mogelijk blykt, er een coöperatieve vereeniging van te maken. Vau andere zyde wordt echter bericht, dat de Aurtsbisschop van Utrecht heeft gewei gerd zijn toestemming tot oprichting eener dergelyke Coöperatieve winkelvereeniging, ln de gisteravond gehouden vergadering van «Handel Nyverheid" werd goedge keurd een Bestuursvoorstel tot benoeming eener commissie, welke de vraag zal onder zoeken Is verbetering der marktplaats noodzakelyk, en, zoo ja, wat kan dan daartoe gedaan Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren J. van de Wal Kzn, Jac. J. Reuten en B. Schimmel Hzn. Als adviseerende leden werden haar toegevoegd de heeren S. J. van Duinen en Oosterveen, Bestuursleden van .11. N.". Ook zal zy het recht hebben, zich anderen te assumeereD. De taak dier Commissie is dus omvangry- ker dan in de vorige vergadering werd be sproken, toen er alleen sprake was van een eiermarkt-plaats. Drie adopirant-leden werden aangenomen als lid, terwyl het 207de lid zich deed voor hangen. Ingekomen was een voorstel van den «Bond van Hundelsvereenigingen", die 4 Juli te Amsterdam zijn Algemeene vergadering houdt, om in het vervolg de Lysten der waubetalers niet meer partieel te doen zyn, doch die over heel het land collectief te doen uit geven aan alle leden van handelsvereeni- gingen. De kosten, welke ponds-pondsgewijze over alle vcreenigingen zullen worden omgeslagen, zijn echter niet bekend en uit dien hooide werd den afgevaardigde naar de Algemeene vergadering opgedragen, in beginsel zicb te verklaren vóór het uitgeven eener algemeene lyst, doch vry te blijven als de finaDcieele olfers te groot mochten blijken. Nog waren ingekomen twee pr®-adviezen voor de algemeene vergadering van den «Middenstandsbond", 11 Juli te Leeuwarden te houden, namelijk »Een museum voor kleinhandel en klein-industrie" en »Is wet- telyke regeling van afbetaling gewenscht". Hierna werd een zeer lange discussie ge houden over de negen-unrs-sluiting. Hierop komen we in het volgende nummer terug. Ten slotte werd herinnerd, dat bij den Algemeenen Secretaris van den «Midden standsbond" de leden kosteloos toegangs kaarten voor het Bondcongres te Leeuwarden verkrygbaar zyn. By de rondvraag deelde een lid mede, dat hij in do vorige vergadering een voor stel inbracht om den Penningmeester, die geheel belangloos zich belastte met bet in formatie- on incasso-wezen, een jaarlyksche tegemoetkoming te geven van f60 a f75. Het Bestuur verzocht hem inmiddels schrif telijk. dat voorstel in te trekken, doch het lid wonschte op dat verzoek niet in te gaan; óok niet toen de heer Berns zelf hem verzocht, het voorstel terug te nemen. Het lid herinnerde hoe in hel 5-jarig bestaan der vereeniging de arbeid, verbonden aan het informatie- on incasso-wezen, vele malen is verveelvoudigd en vond het niet behoorlyk, dat do vereeniging al dien arbeid belangloos laat doen. Spr. eindigde met t9 verklaren, dat hij zyn voorstel nog in beraad wil hou den, subsidiair een voorstel zal doen tot Reglementswijziging. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer G. H. Hootsen, thans te Baarn, is benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bybel te Hoofddorp. Het tydelijk bypost- en telegraalkantoor by «Soest lijk" is gister heropend. Een goed tnensch moet slecht met éen oog zien en het andere voortdurend toedoen_ Te Bremen vergaderen thans200 vertegen woordigers van Europeesche spoorwegmaat schappijen om over den aanstaanden winter- dienst te confereeren. Vandaar deze winter-Juni? PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Juni. Evang. Lutb. Keik. Voorra. 10 uur, ds. Ternooy Apèl, uit Alkmaar. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10% uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 57a uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9Vo uur, lezen. sAvonds 5 uur, lezen. Amersfoort, Vrijdag 15 Juni 1906. Appelen f0.a f0.Peren f0.— f0— Zandaardappelen f2.20 a f2.60 Hoen dereieren f3.80 a f4.00 per 100 stuks. Boter f 1.15 a f1.25 p. k. Margarine f0.— afO.— Kippen fl.— a fl.40 Kuikens f4.fl.30 Piepkuikens f0.60 a fl. Ganzen f0.a f0. Eenden fl.00 k 11.30 Hazen f0.a f0. Wilde konijnen f0.— a f0.— Tamme konij nen f0.40 a f 0.90 p. st. Duiven f 0.60 A f0.70 p. paar. Vette varkens f0.a 10.— Magere varkens 10.— kfO.— Zeugen f50k?70. Biggen t8.a f13. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 60 Heet. Zandaardappelen. 90000 st. Hoendereieren, 1200 Kilo Boter Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 15 Zeugen. Opgericht 18 Mei 1876. ALGEMEENE VERGADERING op Woens dag 20 Juni 1906, des avonds 8 uur, in „De Vergulde Zwaan", Utrechtsche straat. Puiten van behandeling: 1. Jaarverslag over 1905. 2. Opnieuw vaststellen der 8tatulen. De Commissie van Toezicht, A. M. KOLLEVVIJN Nz., Voorz. P. J. FREDERIKS, Secret. G. PRINS Sr., Penningm. A. FREDERJKSE. F. WESSEL1NG. Wie alsnog lid wensoht te worden (contributie per jaar ten minste 25 cent) kan zicb tot uiterlijk 20 Juni doen inschrijven bij een der leden van dc Commissie van Toezicht of bij den Directeur, den heer W. van Hasklen, Plantsoen 2. Voor niet-leden, die gebruik wenschen te maken van de diensten der A. B. V., wordt naar de eerste klasse f2.50, naar de tweede klasse fl.50 en naar de derde klasse f0.50 meer in rekening gebracht dan het bedrag, in de tarieven vermeld. Het Eerste toelatings-exanien zal gehouden worden op Maandag en Dinsdag 9 en 10 Juli des voorm. te 9 uur. Kandidaten gelieven zicb aan te melden voor 1 Juli bij den Rector J. H. MOLL, Utr. weg 14. Een heer vraagt tegen 1 JULI nette ge meubileerde zit- en slaapkamer, met of zonder PENSION. Franco brieven onder «Kamers" bureau Ameref. Crt. Kortegracbt 9. GEVRAAGD een Door een nette wordt PLAATSING gezocht, hetzij voor 1 of 2 kinderen of bij een eenige dame tot ge zelschap, liefst Amersfoort of omtrek. Brieven franco aan A. KOERSSE, Eem- nesserweg 70, Baarn. Met 1 Augustus GEVRAAGD wi* al— oen nette dienstbode, P. G., als die goed kan tafeldienen en netjes werken. Zich aan te melden aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. GEVRAAGD om terstond in dienst te treden, by mij ondergeteekende JAN RÜKEBRAND Pzn., te Blaricum. Met vriendelyken aandrang bevolen on- dergetoekeoden zich aan tol het ontvangen van giften voor de Vereeniging REISBELAS TING. Het doel dier Vereeniging is: aan minvermogenden, die dit tot herstel van ge zondheid noodig hebben, een verblijf van eenige weken in de buitenlucht te bezogen. Wij vragen daarvoor in de eerste plaats by- dragen aan degenen die zelf voor genoegen of om gezondheidsredenen op reis of naar buiten gaan. Vandaar de benaming »Reis- belasting". Maar verder richten wij ons tot allen die er eenig gevoel voor hebben van hoe onschatbare waarde een verblijf van eenige weken in de buitenlucht is voor zwakken. Zij ook dit jaar onze vraag niet tevergeefs. Mej. D. A. SIDDRE. Mevr. DeJONGSCHOUWENBURG- Parker. Mevr. GRONEMANDoornbos. Mevr. Baronesse Van 1TTERSUM Stroeve. Amersfoort, Juni 1906. Oudheidkundig: Museum Is d a k e IU k s te bezichtigen foor niet-leden a IO cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en l1/2 tot 3 uur. (rundvleesch) heerlijk, onovertrefbaar. Stukjes van 3 tot 8 pond, 70 cent per pond rembours. Kassiers Commissionnairs in Effecten. Westsingel 43 bij de Varkensmarkt. Effecten, Coupons. Prolongatiën, Wissels. zich aan te melden aau het Bureau der Amersf. Crt., Kortegracht 9. Het beste en goedkoopste Stereoscoop apparual. Hoogst interressant voor jong er. oud, daarom een uitstekend cadeau voor iedereen. Apparaat met 20 foorstellingen (1,00. Prijscourant v. Gezelschapsspelen, enz. gratis. AUG van de VELDE, Amsterdam, Prinsengracht 506 Heen in ONZEN winkel, LANGE- STRAAT 105, STAAN WIJ ER VOOR IN, dat onze artikelen DAGELIJKS YER8CH zyn LANGESTRAAT 105. N.B. Bestellingen worden gaarne aan huis opgenomen en spoedig bezorgd.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2