S. A. CRAMER, arts. Gymnasium le Amersfoort Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. Tweede aankondiging. van B. en W. eervol ontslag verleend met iogung var. 1 Augustus en geen a-invullinps- pensioen toogek' nd. Punt 16 (zoogena i"ide vervolgklasse Bur ger Avondschool) werd aangenomen z. d.of h. St. Punt 17 (metsel-klasse Ambacblsschool) komt eerlang weer aan do orde omdat het werd gerenvoyeerd naar B. en W. Do heer G er rits en ruoeude, dat do Raadsleden, die de correspondentie tussi hen B. ou W. en den Inspecteur van het ambachts- onderwijs hebben ingezien, niet zoo volkomen kunnen booordeelen wie gelyk heelt. Voor spr. is 't meer hoofdzaak uit te maken of vakonderwijs voor de minderbevoorrechten al dan ni> t gewenscht is. Waar zooeven drie onderwijzers voo> onze lieve kindertjes zijn benoemd zonder discuss'e ot stemming, zal er zeker wel geen bezwaar zijn. Spr. stelt voor renvooy aan B. en W. Do lieor P1 o m p zegt, dut de beslissing «enigszins afhangt van de beantwoording der vraug of werkelijk in 1907 de Gemeente ook een Burger Dagschool moet openen, die dun moet ingericht zijn voor 1 September 1907. Wethouder Gelosse vindt het vreemd, dat de Ambachtsschool alles wil hebben van de Gemeente, nu weer een bedrag ter leen van I 400f> ad 37a ,net een jw'lijksohe afilossing van f250 eu tien jaarlijksch sub sidie van f500, zoodat het Gemeente-subsi- die dan jaarlijks bedraagt f4500. De heer Gerritsen vindt f 4000 voor goed arnbachtsonderwijs niet te veel; de Ambachtsschool hier staat bekeiul als de eerste des lands. Voor meerbevoorrechten wordt heel wat meer betaald uit de Ge meentekas. De heer J o i r i s s e n meent, dut de heer Gerritsen vergeet, dat de uitgaven voorum- bachtsouderwijs alle zijn uitgaven voor een particuliere instelling. De liter Gerritsen antwoordt, dat de Ambachtsschool een particuliere instelling is omdat de Gemeente onmachtig was, arn bachtsonderwijs in te richten. Wethouder Celosse kan de ziens wijze van den heer jorissen omtrent een particuliere of publieke iustelling niet deelen en merkt op, dat de Ambachtsschool bier zeer populair is. De Voorzitter wil het voorstel B. en W. lu omvraag brengenwordt dit verworpen, dan wordt hel dus gereuvoyeerd aan B. en W. Het wordt verworpen met 8 tegen 4 stem men, die van de heeren: Jorissen, Hamers, Van Kek en Wethouder Celosse. Het voorstel-Plomp (beslissen nadat bekend zal zijn of de termijn van vrijstelling voor liet inrichten vun een Burger Dagschool zal worden verlengd) wordt nu aangenomen met algemeeue stemmen. in het vorig nummer deelden we bereids mee het resultaat der stemmingen van punt 19. Die stemmingen waren: vacature-Bolk: H. W. van Esveid 7, H. W. E. Vrijdag 2, J. Bolk 1, blauco 1. onwaarde 1vacature-Tromp van HolstIe stemming A. M. Tromp van Holst 4, B. A. Siddré 3, M. R. N. Oosterveen blanco 2 2e stemmingA. M. Tromp van Holst 7, B. A. Siddré 2, M. R. N. Uoster- vc-en 1, blauco 2 vacature-Krudopdr. H. W. Scbreuder 10, dr. F. A. F. Groneman 1, blanco 1. Voor de overige punten verwijzen we naar het nummer van Dinsdag. De vergadering der classis Amersfoort van «Ie Ned. Hervormde kerk, Woensdug in de Sint Joriskerk hier gehouden onder voorzitting van dr. H. H. Meulenbelt, predikant te Boarn, werd bijgewoond door 19 predikanten en 14 ouder lingen. Tot leden van bet classicaal bestuur werden herkozen de heerendr. VV. H. Stegenga, te Oud-Loosdrecht, en J. B. de Beaufort, te wou denberg, en hun secundi de heeren dr. Vel- lenga, te Xieuw-Loosdrecht, en :nr. H. J. H. baron Van Boetzeluer van Oosterhout, te Socster- berg. Als scriba en quaestor werd herkozen de. G. van Kempen, te Weit broek, en als diens secundus benoemd de. A. Drost, te Loenen. Tot ■ec.-lid-predikant en sec.-lid-ouderling werden gekozen de heeren da E' Postma, te Blauwkapel, jhr- J. W. A. Barchman Wuytiers, te Amersfoort, en 11. Mol, te Nig te vecht. Voor h*t Provinciaal kerkbestuur werden ge- gekozen tot tertius-lid en secundus- ouderling de heer d§. P. S. Bartstra, te Zuilen, en F. La- bouchère, te Doorn. Volgens het verslag van den scribu waren in 1905 in deze classis rond 42 500 Hervormden- Kr werden 1097 gedoopt 5017 ontvingen gods dienstonderwijs475 deden geloofbelijdenis- Omtrent het vraagpunt tot opleiding van een kwreekeling voor de zending voor r kening der classis werd geen beslissing genomen. Prof. dr. J. J- van Thiel, President vun het Scm murium der Oud-Bisschoppelijke klcrczic, is benoemd tot bisschop te Haarlem, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van mgr. C. J. Rinkel. Als bijvoegsel tot dit nummer wordt gegeven dr Bouwverordening, welke heden werd afge kondigd. Aangename lectuur is 't nietdoch de straf bepalingen maken wel zeer gewenscht, dat niet alleen eigenaren maar ook hoofdbewoners van eon huis er kennis van nemen. Met ingang van 1 Juli a.s. worden ingevoerd nieuwe model-quitantiën en -attestation de vita voor de ontvangst van tractementen, pensioenen, gagementeu eu ouderstanden. Die modellen wor den verplicl t gesteld voor officieren en ambte naren mot ingang vun het 3e kwartaalvoor militairen beneden den rang van officier met ingang van het 4e kwartaal. Aan het plaatselijk telefoonnet wordt alsnog aangesloten de firma üebrs. van Nieuweubuizen, koperslagerij aan de Langestraat, met no. 108. Mej. H. M. S. J. de Hol, Directrice der A mere foortsche Industrie- en Huishoudschool, is be noemd tot lid der examen-commissie voor leera- res in koken en voedingsleer. De heer J. F. Luycx, thans te Rotterdam, is benoemd tot Hoofd" der R. K. parochiale school te Weesp. In den ouderdom van bijna 55 jaar is hier gisternacht plotseling overleden kapitein D. M. Storm van Leeuwen, van het 5e regiment in fanterie. Zijn stoffeli-k hulsel wordt Maandagmiddag half een ter aarde besteld op de Nieuwe begraaf plaats. De kapiteins O. L. G. F. Aberson en C. G. l'reuyt en de le luitenants W. H. E. Vrijdag, J. O. J. Kern pees en F. W. Diemont. van hetle regiment vela-artillerie, worden 9 Juli gedeta cheerd bij de oefenings-batterij in de Legerplaats bij Oldebroek. Kapitein A. J. \V. van der Grinten, sedert 2 September 1901 gedetacheerd bij de landmacht in Curasao, zal in October repatrieeren. De tram beeft ook gister prachtige zaken ge maakt, dank zij liet enorm slechte weer. Zy vervoerde niet minder dan rond 500 be talende passagiers. By gunstig weer hoopt de »Amersfoort- sclie muziekvereniging", Directeur de beer J. A. Jochems, Maandagavond te acht uur aan het Stationsplein weder een uitvoering te geven, met het volgende programma 1. Les Aiuazoues, marsch G. Lobman '2. Ouverture Marie Henriette" L. Montague. 3. Nelly, walsA. Reuland. 4. Fant&iaie „Roméo et Juliette Bellini. 5. Soldiere in the Park, marecb. 6. Ouverture MignonneiteJ. Baumann. 7. Fantaisie „La Fille du Régiment" Kessels. 8. Finale. Met verwijzing naar de desbetreffende adver tentie in dit nummer worden hierbij eenige toelichtingen verstrekt omtrent de daarin ge noemde cursussen der „Amersfoortsehe Indus trie- en Huishoudschool". a. Tweejarige cursus voor „Hulp in de huis houding". Toegankelijk voor meisjes boven 16 jarenaan het einde kan, by voldoende vorde ringen, een getuigschrift worden behaald. Leer geld f 50 per jaar. b. Tweejarige voorbereidende cursus B. Zonder admis8ie-exameu toegankelijk voor leerlingen van de tweede klapse Hoogere Burgerschool of van de achtste klasse school Meeruilgebreid Lager onderwijs. Leergeld f 60 per jaar. Onder wijs Franscb. Duitsch en Engelsen f 15 ver hooging. c. Avoud-kookcursus voor dienstboden (5 maanden.) Bereiding van den goeden burgerpot. Eén avond per week van half acht tot tien uur. Leergeld f 10. _d. Kookcursus fijne keuken voor dienstboden (5 maanden). Bereiding en garneering van scho tels voor lunch en diner; bij voorkeur voor dezulken, die reeds een gewonen kookcursus hebben gevolgd. Leergeld f20. e. Kookcursus voor dames (5 muanden). Twee lessen per week, elk van 2'/» uur. Leergeld f50. Cursussen strijken, huishoudelijk naaien en verstellen, enz. Dit zjjn dag-cursussen, die worden gegeven zoowel voor dienstboden als voor dames. Naar den onderscheiden aard dezer cursussen 1 tot 3 lessen per week. Leergeld f20 tot f35. Tevens wordt de aandacht gevestigd op de cursussen in strijken, verstellen, koken tegen 5 cent per les die weer in October beginnen. De afzonderlijke vijfmaandelijkscbe cursussen worden gegeven bij voldoende deelneming. Voor de meeste dezer hebben zich reeds eenige leer lingen aangemeldmet het oog op een tijdige regeling is spoedige aangifte gewenscht. De Directice, mejuffrouw De Holl, ie voor per soonlijke aanmelding en informatiën te spreken vóór 21 Juli of na 28 Augustus. Gedurende de vacantie kan men zich schriftelijk tot haar wenden aan het adres: Hendrik van Vianden straat 19. De vereeniging „Handel en Nijverheid'' houdt aanstaanden Donderdag haar maandvergadering. Door de „Vereeniging tot veredeling van den N'ederlandschen vischsland", die voor drie jaar met zes optie-jaren de visachery in de Eein pachtte, is besloten, alle visscherij met netten in die rivier te verbieden. Het visschen met fuiken is vanwege het Heemraadschap reeds bij de bepalingen van het pacutcontract verboden. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was gister- en hedenochtend 65» F. Het kapitale winkelhuis met erf aan de Langestraat 48, laatst in eigen gebruik bii firma Gezusters Van Gelder, werd Donderdag in pu blieke veiling opgehouden voor f13 500. De geheele uitslag der Donderdag ton Raad- huize gehouden aanbestedingen, van welke we door pluutsgebrok in het vorig nummer Blechts de laagste inschrijvers konden vermelden, is deze: voor het leveren en stellen der brugrnsters: Th. J. van Stokkom f263.39, W. Brouwer f 249, en W. van den Donker f 2x7 voor bet bouwen der twee lokalen op de gymnastiekzaal van de Meisjesschool: Mostertman Van Nes f 4480, E. van Keulen en H. Rouendul f 4325, D. J. Boks f3985, Meester Haamschoton f3886, Keizer Wildeman f3883, E.J. Ruiten berg f8794, H. Noorman f3740, 'i'. vanHooge- vest f3649, G. C. Blanken f3621, en J. C. vun E ij bergen f3173. Gegund aan de minste insohryvers. Vrouwe M. I. A- J. C. baronnesse Van Harden- broak, echtgenoote van inr. A. J. de Beaufort, te Leusden, heeft aan H. M. de Konigin verzocht om de aan haar vader in 1859 verleende con cessie tot tolheffing op den weg van Amersfoort langs het huis Heiligenberg tot den Wouden- bergschen straatweg in te trekken en daardoor ontheven te worden van het verder onderhoud van dien weg- In de galerij des levens hebben de onbedui dendste schilderijen meestal de prachtigste lijsten. Gistermiddag werd door de Tweede Kamer der Staten-generaal het wetsontwerp op het Arbeidscontract aangenomen met 79 tegen 8 stemmen. En gisteravond reeds ontvingen wij van den uitgever B. D. K. Busé, te Hardinxveld, een handleiding, niet den titel: „Het Arbeidscontract, in het kort verklaard voor Werkgevers en Ar beiders". Waar wij ons verwonderen over het actieve van deze verschijning en den lagen prijs (10 cent) by de nette uitvoering, wenschen wij deze onmisbare handleiding in het bezit van ieder die mannelijke of vrouwelijke werklieden en dienstboden huurt, of zich als zoodanig verhuurt. Een vluchtige kennismaking er mede deed ons inzien, dat de samensteller met recht een deskundige genoemd mag worden. Inhoud ^Wereldkroniek" 30 Juni: De Utrechtscbe lustrum-feesten. De kroning van Koning Haakt n. Hotel des Pays Bas te Arnhem. Personalia. Kroniek van de week. Uit Schouwburg en Concertzaal. De werf Gusto. Karikaturen uit het buitenland. Door tijdsgebrek moeten zoowel feuilleton als advertentiën worden uitgesteld. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt wet bun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie. In uw blad van Zaterdag 26 Mei kwam een Ingezonden Btuk voor van de hauddes heeren Th. Bianchi, waarin met veel omhaal van woorden, getracht werd, het optreden van den heer Ketelaar alhier, in een min gunstig daglicht te stellen. Wel kan de heer B. geen feiten aan brengen, van daar zeker de eigenaarde schrijf wijze in half vragenden, half insinueerenden vorm, ja toch éen feit meende de heer B. te hebben. Hij schreef o. a. „Doch wanneer hilariteit verwekt moet wor den door onbetrouwbare, twijfelachtige mede- deelingen (misschien volgens den spreker ook niet kwetsend) mededeelingen, die ieaerejongen naar hartelust kan aistilleeren, dun gaat toch het ernstige idéé, dat men van de zaak of den spreker gekregen heeft, voor een groot deel verloren. „De heer Ketelaar zeide o.m. „Ik heb eens gelezen in een Katholiek blad dat op een dorp gevraagd werd eeD „bij- meester". Sollicitanten moesten zich aanmelden bij den pastoor. Zoo'n pastoor wist misschien geen beter titel of benaming voor den bedoelden onderwijzer". Waarom noemde spreker niet den naam van het bedoelde blad, van het dorp, of van den pastoor, zoo die er bij vermeld stond? „Misschien uit bescheidenheid om toch vooral niet te kwetsen Ik heb in uw blad van Dinsdag 29 Mei den heer B. den weg gewezen en duidelijk opgege ven in welk blad bedoelde advertentie, welke trouwens in Katholieke bladen niet eenig is, te vinden was. Nu was het toch te verwachten dat de heer Bianchi mijn mededeeling eens spoedig zou controleeren. Bij gebleken juistheid kon hij dan behoorlijk zijn exenus aanbieden of als hij daartoe niet geneigd was althaas meedeelen, dat hij zich vergist had. Noch het een, noch het ander is gebeurd. De heer Bianchi heeft de vrijheid genomen, de eer aan de randen van een publiek persoon, die in vele kringen, ook buiten de onderwijzers, in hoog aanzien staat. Blijkbaar acht hij zich niet ver plicht als eerlijk man te erkennen, dat hij gefaald heeft, of dat hij zyn, zy het dan ook bedekte, beschuldiging waar moet maken. Ik hoop, dat hij dat als nog zal doen, opdat moge blijken, dat Sybrandy althans in den heer Bianchi geen navolger heeft gevonden. Met dank voor de plaatsing, Uw. dw. W. C. OOSTERMAN. Amersfoort, 27 Juni 1906. Amersfoort, Vrydag 29 Juni 1906. Appelen f0.a f0.Peren f0.a f0.— Nieuwe aardappelen f4.— a f5. Zaadaardappelen f2. A f2.50 Hoender- eierer. f3.60 a f3.90 per 100 stuks. Boter fl.20 a f1.30 p. k. Margarine f0.— 4f0. Kippen fl.— a f 1.35 Kuikens fl.a fl.20 Piepkuikens t'0.10 4 f 0.70 Ganzen f0.afO.— Eenden f 1.00 a 11.30 Hazen f0.- a f0.— Wilde konynen 10.— a fÖ.— Tamme konij nen f0.30 a 1'0.60 p. st. Duiven f0.50 a f0.70p. paar. Vette varkens f0.— a 10.— Magere varkens f0.— 4 f0.Zeugen f 50 4 f 70. Biggen 18.— a f12. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappeien, 90 Heet. Zandaardappelen. 70000 st. Hoendereieren, 1100 Kilo Boter Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 150 Biggen n 20 Zeugen. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Juli. Evang. Luth. Keik. Voorm. 10 uur, ds. De Meyere. Bemonstrantsche kerk. Voorm. 10J/2 t>ur» Js- Hooykaas. Goretorm. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Dunner. 's Avonds 57, uur, de heer Oosterveen, theol. student aan de Vrye universiteit te Amsterdam. Gereform. kerk (Zuidsingcl). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 'sAvonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9V2 uur, lezen. 's Avonds 5 uur lezen. De Heer en Mevrouw K. E. Z1EGELER Van den Heuvbl bedanken voor de be langstelling bij de geboorte van hun dochter ontvangen. Amersfoort, 28 Juni 1906. Kraamvisites worden afgewacht Dinsdag en Woensdag 3 en 4 Juli. Ondertrouwd Mr. Dr. W. P. VIS en J. C. MOLL. Amersfoort, 28 Juni 1906. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwdvader en Broeder, de heer DANIËL HARIUS STORM van LEEUWEN, Kapitein der Infanterie, in den ouderdom van 54 jaar. A. M. C. STORM van LEEUW EN- Hoytema. H. L. VV. STORM van LEEUWEN. Amersfoort. W. STORM van LEEUWEN. A. J. STORM van LEEUWEN- Ki.erk de Reus. Salatiga. H. W. D. STORM van LEEUWEN. A. STORM van LEEUWEN. A. M. C. STORM van LEEUWEN. Amersfoort. A. STORM van LEEUWEN. Dieren. Amersfoort. 29 Juni 1906. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Bij vonnis de:' Arrondissemetits-Recht- bank te Amsterdam, Tweede Kamer, van den lOden November 1905 is het huwelijk tus- schen MARGARETHA CHRISTINA KNAP PER, zonder beroep, wonende te Amsterdam, en dr. JOHANNES HEN0RIKUS van EPEN, arts, wonende te Polsbroek, ontbonden ver klaard door Echtscheiding. mr. C. FRIKKERS, Procureur. Vertrokken van Hamersveld gevestigd te AMERSFOORT voo# consultatieve praktijk Spreekkamer in het gebouw EBEN- HAEZER, Muurhuizen No. 113, bij de Bloe- mendaalsche binnenpoort. Spreekuren: Maandag-, Woensdag- en Vrijdagmorgen 872 tot 11 uur. Maandag- midiag 1 tol 3 uur. Het Tweede Toelatingg-examen zal ge houden worden Maandag en Dinsdag 3 en 4 September des voormiddags te 9 uur. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 25 Augustus bij den Rector J. H. MOLL, Utrechtscbe weg 14.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2