Stadsnieuws. belang voor geëmployeerden bii levonsver- zckoriugmantschappyen, waarbij soms do tantièmes nas na drie nl vjjf jaar worden vastgesteld. Indien hot in geld vastgestelde loon bestaat uit gedeelten waarvoor hierboven verschil lende regelen zyn aangegeven (byv. gedeelte lijk uurloon èo stukloon) dan zullen voor ieder gedeelte dc daarvoor geldende regelen toepasselijk zijn. By elke uitbetaling zal het gohcolu bedrag van het verschuldigde loon moeten worden voldaan. Hiervan mag echter worden afge weken ten aanzien van het in geld vasige stelde loon voor stukwerk of aangenomen werk (b\jv. bij arbeiders in bouwvakken, textiol-arbeiders en mijnwerkers). Ten aan zien van dat loon kan n.l. bij schriftelijke overeenkomst of reglement worden bedongen, dat telkens, behoudens eind-afrekening, op den eersten betaaldag waarop daartoe de mogelijkheid zal bestaan, zal worden uitbe taald een zeker deel van liet loon. bedragende ten minste drie vierde van het gebruikelijke loon voor den wat aard, plaatsen tyd betreft meest nabijkomenden arbeid. Het zal in deze gevallen dikwijls moeilijk zyn, wekelijks liet verdiende loon uit te koeren. Wordt daarvan afgeweken, dan mag echter niet lager worden gegaan dan drie vierde van het als verge lijking dienende loon. Het in geld vastgestelde loon, of liet ge deelte daarvan, dat overblijft na aftrek van hetgeen door den werkgever niet behoeft te worden uitbetaald (byv. boete, enz) en na aftrek van hetgeen, waarop derden rechten kunnen doen gelden (beslag), zal uiterlijk op den derden werkdag na dien waarop volgens de biervoren besproken de betaling had moeten geschieden, moeten worden uit gekeerd. Geschiedt ent niet, dan heeft de arbeider, indieu <ie niet-betaling aan don werkgever is te wijten, aanspraak op een verbooging wegens de vertraging, bedragende voor den vierden tot en met deu achtsten werkdag v\jf percent per dag en vo»r eiken volgen de werkdag een percent. Deze verhooging zal echter in geen geval hooger kunnen zijn, dan do helft van hot verschuldigde bodrug, terwyl voorts do rechter bevoegd is haar to beperken tot zoodanig bedrag, als hem inet het oog op de omstandigheden billijk voor komt. Gesteld, dat oen loon van f 10 niet tijdig wordt uitbetaald, dan bestaat voor de eerste 3 dagen geen recht op verhooging, doch voor den 4den tot en toet den östen werkdag zal aanspraak bestaan oj> 50 cent per dag en voor eiken volgenden werkdag op lü cent, terwijl de verhooging f5 niet kan te boven gaan. Van dit voorschrift kan alleen worden af geweken voor arbeiders, wier loon in geld meer dan M per dag bedraagt. De werkgever is natuurlijk den arbeider het loon verschut ligd, doch deze laatste kan tevens iets verschuldigd zyn aan tien werk gever. In dat geval vindt schuldvergelijking plaats, met andere woorden inhouding op het loon, waarvoor evenzeer regelen ziju gesteld. De werkgever mag by elk»; betaling van het loon niet meer inhouden dan éen vyfde van het in geld vastgestelde loon, dat dan moet worden uitgekeerd, terwyl in totaal niet verder mag worden gegaan dan tot twee vijfden van dat loon. Mocht een beding worden gemaakt, waardoor do werkgever een rinmur bevoegdheid zou krijgen tot schuldvergelijking, dan is dat nietig. Veel is ook gesproken over het staangeld. De bedoeling daatvun is niet om het staangeld te bevorderen, doch alleen om het aan regelen te onderwerpen. Bedingen tocb, welke de strekking hebben, zeker bedrag van het loon op den betaaldag niet uit te be talen, zullen alleen geldig zjjn indien zy by schriftelijk aangegane overeenkomst of re glement zijn gemaakt met bet uitgedrukte doel um op dit bedrag de schadevergoeding te verhalen, welke aoor den arbeider ver schuldigd mocht zyn, indien óf de arbeider zijnerzijds ontijdig en onregelmatig het con tract verbreekt, óf de werkgever reden meent te hebbcu hel contract wegens een dringende reuen te moeten doen eindigen. De bedingen belreifende staangeld zullen voorts moeteu voldoen aan de volgende voor- wa.irdeuHet ui< l-uitbetaalde loon moet door den werkgever ten tame van den arbei der by de Kyks Postspaarbank worden belegd. Voor iederen arbeider zal een afzonderlijk boekje moeten beslaan. De inlage moet ge schieden binnen drie dagen na den betaaldag terwyl van het «ogenblik dier uitbetaling de arbeider wordt geacht eigenaar te zijn van het in te leggen geld, zoodat het voor den werkgever onaantastbaar is. Uitdrukkelijk is er by de behandeling op gewezen, dat de werkgever nooit aan het staangeld zal k innen raken, dan nadut hy een rechterlijk vonnis heeft, dat hem daartoe machtigt. Het bedrag vin de inlage rnag by elke loonsuitbelaling niet hooger zijn dan een tiende van bet in geld vastgestelde, alsdan betaalbare loonin het geheel mag het hoogstens gelijk zyn aan het bedrag van het in geld vastgestelde loon voor den duur van den opzeggingstermijn terwyl voor arbeiders, wier in geld vastgesteld loon f4 per dag of minder bedraagt, bet totaal nooit hooger mag zyn, dan bet in geld vastgestelde loon over twaalf werkdagen. Zoodra de dienstbetrekking is geëindigd op een uyze, waardoor do arbeider geeu schadevergoeding zal behoeven te betalen, krygt hij of zyn rechtverkrijgenden de vrye beschikking over hot ingeleguo staangeld met de daaruit gekweekte rente. Dikwyls bestaat het loon geheel of ge deeltelijk in inwoning, kost of andere levens- bonoodtgheden (men denke aan dienstboden, inwonende arbeiders). Het arbeidscontract zegt, dat do werkgever verplicht is zulks, mits overeenkomstig de vereischten van ge zondheid en goede zeden, volgens plaatselijk gebruik te voldoen en dat elk beding,waar door die verplichting zou worden uitgesloten of beperkt, nietig is. In ae Kamer is er op gewezen, dat, waar het plaatselijk gebruik niet mocht voldoen aan de meest eenvoudige eischen van gezond- Iteid en goede zodon, de rechter krachtens deze bepalingen niet met bet gebruik, maar mol die eischen rekening zal bnuden. Het kan gebeuren, dat de werkgever tijde lijk verhinderd is, het loon, voorzoover dit is vastgesteld in inwoning, kost of andere levens- benoodigbeden, te voldoen. Dit doet zich o.a. voor, wanneer do werkgever op reis gaat en zijn huis sluit, zoodat de dienstboden elders inwoning mouten zoeken. Do werkgever sal in die gevallen aan den arbeider een vergoe ding verschuldigd zyn, waarvan het bedrag by overeenkomst, of indien dat niet is ge schied, door bet plaatselijk gebruik wordt bepaald. Hier is dus sprake van hetgeen in het dagclijksch leven meestal kostgeld wordt genoemd. D vergoeding is evenwel niet ver schuldigd, indien de verhindering oen gevolg is van eigen toedoen van deu arbeider, byv. in geval de arbeider verlof heeft g vraagd en gekregen of in geval by zonder verlot gedureude zekeren tyd wegblytt. Ten aanzion van inwonende arbeiders is voorgeschreven, dat de werkgever hen, zonder korting van hun loon, in de gelegenheid moet stellen hun godsdienstplichteu te vervullen eu ontspanning van den arbeid te genieten, op de wyze by overeenkomst of, by gebreke daarvan, door het plaatselijk gebruik bepaald. Het arbeidscontract wenscht deu Zondags- arbeid zooveel mogelijk tegen te gaan. De werkgever toch zal den arbeid zoodanig moeten regelen, dat de arbeider geen werk behoeft te verrichten op Zondagen en op die dagen, welke volgens het plaatselijk gebruik voor den bedongen arbeid met Zondagen worden gelyk gesteld, teuzy het tegendeel is bedongen of uil den aard van den arbeid (bijv. kellners) voortvloeit. Voorts is de werkgever gehouden, den ar beid zóo te regelen, dat minderjarige arbei ders v. lgoos het plaatselijk gebruik in de gelegenheid zijn gesteld de lessen te volgen van inrichtingen voor godsdienst-, voortgezet-, herhaliogs- of vakonderwijs. Een hiermede slrydig beding is nietig. Hot is natuurlijk voor den arbeider van groot belang, dat zooveel mogelijk het gevaar, 'lat de arbeid meebrengt, worde voorkomen. Daarom zyn enkele regelen betreffende de veiligheid van den art eider in het arbeids- contiacl opgenomen. De werkgever zal n.l. de lokalen, werktuigen en gereedschappen, waarin of waarmede hy den arbeid duet ver richten, op zoodanige wjjze moeten doen in richten en onderhouden, alsmede omtrent het verrichten van den arbeid zoodanige regelingen moeten treffen, dat de arbeider tegen gevaar voor lyf, oorbaarheid en goed zoover "is beschermd, als redelijkerwijze in verband met den arbeid kan worden ge vorderd. Komt de werkgever die verplichtingen niet na, dan is hij gehouden tot vergoeding der schade, aan den arbeider dientengevolge in de uitoefening zyner dienstbetrekking over komen. Bekomt de arbeider in een dergelijk geval zoodanig letsel, dat daarvan de dood het gevolg is, dan hebben do overblijvonde echtgenoot, de kinderen of de ouders van den overledene, die door zyn arbeid plachten te worden onderhouden, een rechtsvordering tot schadevergoeding. Voorop staat hier het niet-nakomen der verplichtingen door den werkgever en dit moet door den arbeiderof zijn nabestaanden worden bewezen. Kan echter de .verkgever den rechter bewijzen, dat de riiel-nakoming der verplichtingen aan overmacht of dat de schade of de doo<l van den arbeider in belangrijke mate mede rati eigen grove schuld van dien arbeider is te wijten, dan zal hy geen schadevergoeding behoeven te betalen. Uitdrukkelijk is bij deze bepalingen aangegeven, dat ten aanzien van bedrijfsongevallen, behoorende tot die waarop de Ongevallenwet betrekking beeft, de regeling dier wet vooropstaat en van toepassing is. De vorderingen, welke biervoren zyn genoemd, zullen voor dergelijke bedryfsongevallen in het algemeen niet bestaan. Bedingen, waarbij de verplichtingen van den werkgever betreffende de veiligheid van den arbeider zouden worden uitgesloten of beperkt, z(jn nietig. Het. verluidt, dat door H. M. de Koningin aan de Haagscbe Nijverheidsschool is opge dragen de uitvoering en levering van een luiermand. Een zeer blijdo gebeurtenis staat dus dit najaar te wachten. De Kamer van Kooi baudel en Fabrieken zal niet Donderdag-, doch Zaterdagavond om acht uur ton R tadhuize een openbare ver gadering houden. Na 61 jaar zijn beste krachten te hebben gewijd aan het Lager-, Middelbaar- en Hooger onderwys, van welke ruim 52 jaar te Amers foort, heeft by bet eindigen van dezen cur sus van het Gymnasium de heer A. M. Kol- lewjjn Nz. afscheid genomen van zijn mede leeraren en de leerlingen. Aan het einde der leeraars-vergadering waarin beslist werd omtrent hot overgaan der leerlingen in hoogere klassen, sprak de rector dr. H. J. Moll den vertrekkenden leer- aar toe en bood hem in welgekozen, harte lijke bewoordingen namens het leeraarsper- soneel een zeer fraai gesneden eikenhouten armstoel aan. De leerlingen vereerden bem een gebeeld houwde draaibare boekenstander, terwijl na de promotie mgr. prof. dr. J. J. van Thiel hem namens het curatorium schonk het boek werk »Je Maintiendrai" Gelyk bekend, werd den heer Kollewyn op zyn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend afe leeraar aan het Gymnasium, ouder dankbetuiging en met toekenning van pensioen. Moge zijn welverdiende rust, een otium cum dignitate, een nog langjarige wezen. In het vorig nummer vermeldden we de promotie van den heer E. J. Beuraer tot tijde lijk leeraar aan de Hoogere Burgprscbool hier, doctor in de Staatsweten«cb :ppen. De anti-revolutionnaire «Nieuwe Baarnsche Crt." prijst enkele Stellingen van den jongen doctor, tevens Secretaris van den Bond van a. r. propagania-clubs. Aan het Christelijk gymnasium te Utrecht is o.a. bevorderd tot de 4de klasse N. B. de Groot, van bier. Tot de lessen van het Gymnasium zijn toegelaten voor klasse I: G. O.Donner(Araerófoort). M. van Dijk (Amersfoort). L. H. van Essen (Veenendaal). D. M. Gorter (Amersfoort). E. van der Meer (Amersfoort). C. M. de Ruijter de Wildt (Amersfoort). D. F. Sand- brink (Veenendaal). K. Supheert (Harder wijk). D. Kaars Sypesteyn (Heemstede) en Th. van der Veer (Semin); voor klasse II: M. E. C. Kempen (Bussum) en C. Peteri (Barneveld); voor klasse VD. F. van der Pant (Amers foort). Kapitein O. L. G. F. Aberson, van bet le regiment veld-artillerie hier, is aangewezen om een studiereis in Zwitserland te doen. Luitenant F. W. Diemont, van het le regiment veld-artillerie, wordt 1 September overgeplaatst naar bet 3e regiment veld artillerie te Bergen-op-Zoom. Programma van het concert, door de st if- muziek van bet 5e regiment infanterie onder directie van kapelmeester G. Bikkers Donder dagavond te a c b t uur te geven op bet terras van «Araicitia" 1. Eiozug der Gaste auf die Wartburg kus TaonbauserWagner. 2. Ouverture Les dragons de Villars Maillart. 3. Neuos Jahrhundert, neuea Leben, WalserZiebrer. 4. Grande fantaiBie sur des motifs de l'opéra La JuiveHalevy. 6. Ouverture Frau LunaLincke. 0. Eatre Actezu dem DramaRoBamunde Schubert. 7. a. Musicirende ZigeunerEilenberg. b. Sclimiedeliedoben. 8. Grande fantaiBie sur des motifs de l'opéra FaustGounod. Aanstaanden Zaterdagavond wordt onher roepelijk gesloten de gelegenheid om zich te doen inschrijven voor deelneming aan het bloemen-curso, dat de «Oranje-vereeniging" hier op 31 Augustus wil doen houden. We herhalen, dat er al aardig wat toe zeggingen zyn voor elk der afdeelingen (rij wielen, rijtuigen, auto's, sportkarretjes, hon dekarren, tinz.) doch dat het Bestuur ruimen tyd moet hebben om alles zóo te regelen dat én deelnemers èn kijkers tevreden zyn. Men bedenke zich dus niet te lang en ga liever eens praten met een der Bestuursleden, de heeren Van Haselen (Plantsoen), Reijckers (Beekesteinsche laan), Van Sirenberg de Doer (Beekesteinsche laan), Kok (Vianden- straat) en Van Lunteren. Ter vervanging van den heor Moester, die ruim 12 jaar Secretaris was en nu de benoeming tot Voorzitter van de plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" heeft aange nomen, is gekozen tot Secretaris de heer J. de Valk Jr. De 2de Secretaris der afdeeling Gooi- en Eemlund van de «Ned. vereeniging tot be scherming van dieren" zond ons weer zyn communique's over dierenmishandeling en scbi et-siuch t mask er. We achten ze nu alwel zóobekend, dat we kunnen volstaan met er aan te herinneren. Een 6-jarig meisje, dat Zaterdagavond op den spoelsteiger by de Utrecbtschepoortsbrug zich had gewaagd, geraakte al spelond in de Beek. Op het hulpgeroep van haar al even jonge kornuitjes kwamen voorbijgangers toesnellen, die de kleine nog juist intijds weer op den vasten wal brachten. Twee Duitscbers, ditmaal echte lastige Aus- lander, die zonder geld of middelen van be staan zich aan het Politie-bureau vervoegden, werden door de goede zorgen der politie naar hun Heimat teruggeleid. De temperatuur van bet water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 7 uur 67 F. Wie het harnas en eenige andere kostumes van den imperator Cnjus Julius Cesar Ger- manicus Drusus alsnog van dichterbij zou wenschen te zien, vindt daartoe tegen be taling van bet zeer lage entree aanstaanden Donderdag, Vrijdag en Zaterdag tusschen 10 eu 4 uur gelegenheid in het Gemeente-mu seum te Utrecht, waar zij zij teu toon ge steld en Zondagmiddag zelfs kosteloos le be zichtigen zyn. Door de goede zorgen vooral van den heer Burgemeester van Bunschoten heett Spaken burg sedert eenigen tijd een vischafslagplaats maar ook als elders is daar de stryd tusschen de visschers, die het belang van zoo'n ver koopplaats inzien, en de vischkoopers, die haar negeeren en weigeren te bieden. Thans hebben aandeelhouders der visch- afslag met een groot aantal visschers besloten de visch niet meer te lossen aan de kooplui, die niet aan dc afslag willen koopen, maai de visch zelf te verzenden. Hier is dus een coöperatieve vereeniging gevormd, waarbij ongeveer 50 visschers zich aansloten. Zij besloten de bot, die ze Vrijdagsavonds aan brengen, niet meer verkoopen, maar ze zelf te verzendenook om de haring, die ze ge wend waren te Buuschoten te verkoopen, aan andere kooplui te verkoopen. Wel zal de haring in de haven gebracht worden, maar het Bestuur zal een contract sluiten met Huizer kooplui of anderen om voor die visch een behoorlijken prijs te kunnen bedin - gen- Tevens ligt het in de bedoeling der aan geslotenen, indien de kooplui niet toegeven, «oo langzamerhand ook de andere visch zelf te verzenden. De visch te Amersfoort kon daardoor wel eeus duurder en te gelijk schaarscher worden. Men begrijpt eerst wat stilte is, als men de vroolijke stem niet langer hoortwat eenzaamheid is, als men, rondkijkend, de dierbare gestalte op haar plaatsje mist. Als eerste deel eener tweede, goedkoope druk van Prinses Elsa's oorspronkelijke ro mans is by den uitgever G. J. Slothouwer verscheuen het indertijd zoo uitnemend ge recenseerde werk »Gouden Ketenen". Kostte de eerste uitgave in 2 deelen f5, de piijs dezer tweede, werkelijk iraai uitge voerde editie, bedraagt slechts 11.50. Het boekdeel beslaat niet minder dan 348 pagina's in voor het oog zeer aangenamen druk. Ongetwijfeld zullen velen, die door lees gezelschap of bibliotheek met deze boeiende romans kennis maakten, ze tegen dezen luttelen prijs thans ook in eigendom willen bobben. De „Hollandsche Revue" is door bemiddeling van zekeren v. M. in staat gesteld, eenige bij zonderheden uit het leven van Koningin Wil- helminn op „Het Loo'' mede te deelen en eenige fotografieën te reproduceeren, die niet in den handel zijn. Onze lezers zullen zeker belang stellen in het prettige verhaal, dat de schrijver van het Konink lijk leven doet, waarom wij er het voornaamste uit mededeelen. Voor de meesten onzer blijft het plekje, waar we geboren werdeD, het geboortehuis en zijn omgeving, steeds een eigenaardige bekoring be zitten, evenals alles, wat eens in betrekking stond tot het heerlijkst tijdperk van ons leven: onze jeugd. Bij Neerlands Koningin is dat gevoel al in hooge mate ontwikkeld. 't Loo, waar zy geboren werd, waar de lief derijke zorgen van een hartelijk liefhebbende moeder en een waarlijk teederen vader Haar omringden, waar elke wensch van de Prinses voor hoog- en laaggeplaatsten een bevel was, waar Zij onbezorgd speelde, leerde, dartelde dat Loo bezit, en zal Bteeds blijven bezitten.de bijzondere liefde en gehechtheid van onze Koningin. Doch al moge het Loo een bevoorrecht, bekoor lijk-rustig plekje zyn wie meent, dat Koningin Wilhelmina er den zomer doorbrengt om er nu eens geheel zichzelf te leven en met volle teugen van het natuurschoon te genieten, vergist zich. Dat mogo blijken uit het nu volgende dag ver deeling.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2