Zaterdag 14 1906. No. 7222. 55e Jaargang. Reis-exemplaren. Gerehabiliteerd. Feuilleton. GERED. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale- officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Postbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, heizij binnen- of buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant" tijdens huo uitste- digheid zich verzekeren. Den 5 Januari 1895 werd de kapitein der artillerie Alfred Dreyfus in het openbaar gede gradeerd op het plein der Militaire school te Parye. Nadat de ban was geopend, werd hem het vonnis voorgelezen, en daarna riep generaal Darras, zóo dat alle troepen op het plein en de menigte in het rond het hoorden„Dreyfus, gij zijt onwaardig, de wapenen te dragen. In den naam van het Fransche volk degradeeren wij u." Dreyfus hief de armen ten hemel en riep met luide stem„Ik ben onschuldig;. Ik zweer, dat ik onschuldig ben. Leve Frankrijk 1" Maar de ontzaglijke menigte daarbuiten brulde woest„Dood aan den verrader I Dood 1" Terwijl een adjudant de tressen en alle onder- scheidingateekenen van aim uniform rukte, be tuigde Dreyfus opnieuw zijn onschuld. Toen de adjudant zijn degen in tweëen brak en de stuk ken tegen den grond wierp, riep hij „Gij de gradeert een onschuldige 1" Soldaten met uitgetrokken sabel, door twee officieren voorafgegaan, leidden Dreyfös langs het front der troepen, zijn vroegere kameraden. Het hoofd omhoog stapte Dreyfus langs hc hek, achter hetwelk de verwoede menigte hem begroette met gesis eu de kreten „Doodt hem I" Zoo schreed hij naar den ge vangen wagen, waarin hjj verdween. Niemand zag hem terug in vijf jaar Zóo was het begin van het ontzaglijke drama, dat de geheele wereld vervuld heeft met mede leden, afschuw, bewondering, naarmate de daden der daarin optredende personen voor haar werden blootgelegden dat aun hen, die de zaak volg den, momenten gegeven heeft van groote ont roering. De gansche geschiedenis der Dreyfus-zaak thans te herhalen en te herinneren aan den balling op het Duivels-eiland is wel onnoodig. Het Hof van cassatie sprak eergister 12 Juli 1906, dus na ruim 12 jaar, Dreyfus vrij. Hij is volkomen gerehabiliteerd. In zijn vonnis neemt het Hof als „nieuwe feiten" aan het stuk no. 371 uit het geheim dossier, waarin do letter P. werd veranderd in D. Deze vervalsching, zegt het Hof, is een aan wijzing van de onschuld van Dreyfus, evenals het tweede nieuwe feit, het stuk no. 26 uit het geheim dossier, betreffende de organisatie van den spoorwegdienst, dat niet is overlegd aan den Parijschen krijgsraad. Alles wijst er op, zegt het vonnis, dat ae dagteekening op dit stuk door 2). „Wat is dat mijn vrouwtje? Kalm, kalm Baikal" Do merrie sperde haar neusgaten open, snoof de lucht in en hinnekte. „Wat heeft zij vroeg Oulinka, terwijl zjj achter zich over de sneeuwvlakte keek. „Kjjk daar eens achter onB!" „Wat is 't? Wolven V' „Neen, een slede." „Een slede Drie paarden Sergius misschien I" riep Oulinka verschrikt. „Die? Wees gerust, OulinkaI Zou hij mijn vrouw willen stelendan kent hij Piotre dea jager nog niet. Woes niet bangAls het Bourakine ia, zullen wjj hem goed ontvangenéen speer zal wei voldoende rijn. Een man ie niet zoo erg als een beer wel? Kalm, Balka, mijn liet beestjel" De merrie steigerde plotseling, stampte en schudde onrustig met haar hoofd. Een welluidend getingel van een menigte kleine belletjes, een ijzige wolk als zilvervjjlsel en de slede vloog voorbij. Piotre Met de teugels weer wat vieren eu de merrie hernam hsar regelmatigen gang, terwijl de slede van Sergius Bourakine met duizelingwekkenden woud v kolonel Henry eerst werd gesteld na het proces- Zola. Deze feiten in verband met het overige onder zoek bewijzen voldoende de onschuld van Dreyfus. Het blijft vaststaan, dat het borderel door Esterhazy is geschveven; de beschuldiging uit dien hoofde sproot slecht» voort uit de omstan digheid, dat reeds vöor de inhechtenisneming van Dreyfus verraad en spionnage is gepleegd. Dreyfus wordt derhalve vrijgesproken van elke ten-laste-legging berustende op het borderel. De conclusie van het vonnis luidt: „overwegende dat van de beschuldiging tegen Dreyfus niets blijft bestaan „dat derhalve geen verwijzing behoort te wor den uitgesproken „vernietigt het veroordeelend vonnis; „verklaart, dat door een gerechtelijke dwaling en ten onre hte een veroordeeling heeft plaats gehad „en gelast de openbaarmaking van dit vonnis in vijftig dagbladen, ter keuze van Dreyfus." De Regeering verklaarde besloten te zijn aan de Kamer voor te stellen het arrest van het Hof in alle Gemeenten van Frankrijk te doen aan plakken. De Kamer besloot met 477 tegen 27, de Senaat met 185 tegen 26 stemmen tot wederopneming van Picquart en Dreyfus in het leger den eerste al» brigade-generaal, Dreyfus als eskadronM-chef (majoor). Het Legioen van Eer werd beiden weer ver leend. Majoor DreyfuB is ingedeeld bij het 11e regiment artillerie te Versailles. Schalkwijk en tot afschaffing van de op dien weg gelegen tollen en tot het aangaan van een geldleening van f63 000. Afwijzend werd beschikt op het adres van de „Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren" om te bepalen, dat de minimum-schouderhoogte voor trekhonden gebracht zou worden op 60 c.M. en het spannen van honden vóór de wa gens verboden zou worden. De zomer-vergadering werd daarna gesloten. Met 1 Augustus e.k. treedt in werking de be paling van de Drankwet, dat zonder verlof in lokaliteiten geen wijn, bier, limonade, koffie of welke drank ook zal mogen worden getapt of geschonken. De aanvraag wordt ter openbare kennis ge bracht en ieder heeft het recht, binnen twee weken nadat de bekendmaking is geschied bij Burgemeester en Wethouders bezwaren in te brengen. In den ouderdom van S9 j aar is na kortston dige ziekte hier gisteravond overleden vrouwe Johanna Magaretha Fenema, weduwe van den heer Otto Scheltus van Leusden, Regentes van het Pieters- en Bloklands gasthuis en Bescherm vrouw der Anna Paulowna-bewaarschool. De Centrale pastorale conferentie zal dit jaar hier worden gehouden en wel op 27 September. In de gister voortgezette zomerzitting van Provinciale Staten van dit gewest werd goedge- keurt de Verordening op het heffen van leges ter Provinciale griffie. Aan het „Utrechtsch genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" werd wederom een sub sidie van f9000 verleend. Ten hoogste f 500 werd verleend aan de ver eeniging „Het Ned. Landhuishoudkundig Con gres" voor het hier gehouden congres. Goedgekeurd werd de Rekening en verant woording van Gedeputeerde Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1904. De ontvangsten hebben bedragen f 193 958.66, de uitgaven f 169 608.13'/», zoodat het dienstjaar 1904 een voordeelig saldo opleverde van f 24 959.52'/,. Eveneens werd goedgekeurd de Ontwerp-be- grooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1907. De raming van de inkomsten en de uitgaven, bedraagt f325 322.81. De sluitpost voor On voor ziene uitgaven bedraagt f7908.81. Besloten werd tot heffing van 9 opcenten op de hoofdsom der belastingen op de gebouwde en de ongebouwde eigendommen en op het Personeel. Besloten werd tot overneming door de Pro vincie van den mac-adam weg van Utrecht naar De heer J. Ger- Klober is gekozen tot gemach tigde van het Waterschap „De Horseweide", zulks ter voorziening in ae vacature, ontBtaan door het overlijden van ra r. Jan van der Leeuw. De heer N. H. Heijlijgers, sedert 29 Maart 1904 onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan, is in gelijke betrekking benoemd aan een openbare Lagere school te Utrecht. De heer J. H. van Munster, koster der R. K. kerk van den H. Franciscus Xaverins, aan het Zand hier, hoopt 1 Augustus zijn zilveren ambts- jubilé als zoodanig te herdenken. Even nog herinnerd aan het 25-jarig dienst- jubiló van den Hoofdbesteller J. van Winters- j wijk, dat aanstaanden Maandag invalt. I Door het Capittel van Sint Joris is de 18e j vicarie toegewezen aan den heer P. J. van Snel lenberg, te Amsterdam. Tijdens de kermis te Den Helder is door ver schillende houders van kramen en tenten aan den heer Jb. Stuvé, ook bier welbekend, die de Gemeente voor de 25ste maal met zijn nogat- kraam bezocht, een formeele ovatie gebracht. Kramen, tenten en omliggende huizen vlagden een theater-muziekkorps bracht hem een aubade, de heer C. de Nies hield een toespraak en den jubilaris werd een fraaie.zilveren herinnerings- penning aangeboden. In de „Ned. Staats, courant" no. 160 is opge nomen de Koninklijke bewilliging der Statuten van de Weerbaarheida-vereenigtng „Amersfoortsch Vrijwilligerskorps", commandant de 2e luitenant P. van der Sluis- Aan overste L. F. Boekelman, chef var. het Militair hospitaal hier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Het dennenwoud was nu dicht bijde boomen schitterden als beladen met diamanten en deden aan iets valsch denken. Lungs een kronkelend pad, tuaschen de dennen ging de slede die stillo duister nis tegemoet. „Ben je bang, Oulinka?" „Ja,Piotre. Er dreigt ons gevaar; ik voel het." „Het is hier zoo donker en de wind huilt; dat. maakt je beangst. Bourakine is ons natuurlijk al een heel eind vooruit. Hel jachtseizoen roept hem naar huis." De lange zweep raakte even Balka's zijden. „Nog twee wersten eer de wegen zich kruisen en dan verlaten wij het woud." „Zooveel te boter. Moge je schutspatroon ons zoo lang behoeden, Piotre." Plotseling stond de slede met een bevigen schok stil. De ijzers stootten tegon een boomstam, die dwars over den weg lagde merrie, beveod over al haar leden, bleef onbeweeglijk staan, terwijl Piotre van zijn zitplaats vloog en wel vijf el verder neerkwam. Hü bad nauwelijks tijd om weer tot zichzelf te komen en op te staan of bij hoorde schreeuwen „Help, Piotre I Help Twee mannelijke gedaanten, waarvan éen een vrouw in zijn zijn armen droeg, staken den weg over en vluchtten het bosch in. Piotre zag 't en begreep 't. Dat was z\jn vrouw, zijn dierbare Oulinka! Daar boorde bij getingel van belletjes en zijn hart begon zóo hevig te kloppen, dat hij dacht te zullen stikken. Ha 1 Dus Bourakino had dea weg versperd Hij was 't,di« Oulinka wegdroeg l Bittere vloeken ontsnapten aan Piotre's lippen en hij werd half gek van woede. Het waren geen man nen, die hjj moest gaan bevechten, maar schande lijke dieren, die vertrapt en vernietigd moesten wor den. Hij greep zijn speer, die hij altijd op de berenjacht gebruikte. In een oogwenk had hij hen ingehaald. Daar klonk een schot; het kwam van Bourakine's metgezel. „Ellendeling, schelm I" En Piotre's speer raakte den man juist in zijn zijde; hjj viel. Toen schoot ook Sergius, doch bemoeilijkt door de bowustlooze vrouw in ziju armeu, miste hy. Met vreeseHjke kracht werd ;le speer naar hem toege worpen, doch uit angst Oulinka te wonden, had Piotre door een snelle beweging zijn wanen iets laten zakken vóór het zijn vjjand trof, en Sergius viel niet een doorboorde heup. Toen Piotre zijn vrouw in zijn sterke armen weer naar do slede gedragen en haar daar voorzichtig in gelegd had, hoorde hij schor afgebroken gehuil en de drie paarden van den Russisoben aristocraat ont snapten uit het kreupelhout, waar zjj verborgen waren en renden terug deu weg naar Perm op, met opgestoken ooren. Ook Balka snoof angstig in de lucht eu sprong vooruit, doch Piotre was reeds naast haar en sprak haar kalmeerend toe. Vlug ruimde hij nu den boom stam weg. Gelukkig was er niets gebroken, noch aan do slede, noch aan bet tuig. „Wolven, wolven", gilde Sergius, te vergeefs moeite doende om op te staan. Een vreeselyk visioen rees in al zijn afschuwelijk heid voor bem op. Hjj zag de uitgehongerde wolven Ziekenopzichter A. den Herder wordt 1 Augus tus overgeplaatst van het Militair hospitaal nier naar dat te Amsterdam en hier vervangen door ziekenopzichter J. Steenbergen, thans te Leeu warden. Sergeant Domisse, te Leeuwarden, is met ingang van dien datum benoemd tot portier van het Militair hospitaal nier. Een detachement van het 4e regiment huzaren onder bevel van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, begaf zich gister naar de Leger plaats bij Zeist tot het bijwonen der oefeningen van het regiment genie-troepen. Programma van het concert, bij gunstig weder morgenavond in den tuin van „De Arend" te geven 1. En danssant, pas redouble Bauwens. 2. La belle monde, ouverture Renaud. 3. Carmen, valse Janssens. 4. Fantaisie de l'opéra „Martha"Muris. 5. Lelia, mazurka Bauwens- 6. Attaque, pas redoublé VauderMaele. 7. Reconnaissance, fantaisie Renaud. 8. Rose d'autome, polka Snoek. 9. Pauline, valse Janssens. 10. L'union, pas redoublé Bauwens. De stukrijder B. T., van het le regiment veld-artillerie, die verleden Vrijdag het ongeluk had bij het brandje bij de Steenenbrug zijn plaatsgenoot den huzaar van het eskadron or- aonansen Bovenlander doodelijk te verwonden, is gisterochtend ontslagen uit het voorloopig arrest, hem opgelegd hangende het justitieel onderzoek. Het stedelijk kegel-concours, dat heden vöor veertien dagen aanving en eiken avond van 7 uur tot middernacht wordt gehouden op de baan van de Sociëteit „Vereeniging" blijft zich verheugen in groote belangstelling. Reeds zijn ruim 2200 van de 4000 kaarten verkocht. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was gister- en hedenochtend slechts 60® F. En dat midden Juli. De Floralia-vereeniging te Baarn heeft beslo ten, nun haar op 2 Augustus te houden tentoonstelling, ter opluistering een Nationalen wedstrijd te verbinden voor inzendingen van planten en bloemen. Er worden 15 klassen ge vormd, waarvoor 30 prijzen werden uitgeloofd. „Ik wil toch eens zien, of ik óok niet wat groots kan worden" zeide de punt. En zij begon zich op te blazen en werd eennul. Het verheugt ons thans te kunnen meedeelen, dat de definitieve beslissing van den heer Di recteur-generaal der Posterijen en Telegrafie op de reclame door den heer J. W. Eggink inge diend gunstig is. In een schrijven van 13 Juli werd den heer Eggink onder meer bericht: „Overeenkomstig het bepaalde bij art. 1 van op zich, den bijna weerlooze, toesnellen hun vurig9 oogen leken wel kolen vuur en kwamen van alle kanten tusschen de boomen te voorschijn. De eerste gedachte van onzen jager was, op z'yn voorbankje le springen en weg te ijlen. En de ge wonde dan? Wat moest hij doen? Zou h\j den ongelukkige als prooi voor de wolven achterlaten of moest hij hem redden Hij zou dan een vrouwenroover, een schelm redden Had de ellendeling niet gepoogd, hem te vermoorden? Het gehuil nam toe. Het was alsof de schraudere Balka den tweestrijd van zijn meester begreep. Nog langer dralen en ze zouden verloren zjjn. O, wat haatte Piotre dien jongen men 1 Het zou bepaald een genoegen voor hem zijn als hij hem zag lijden. Hij verwenschte hem. „Hij moet sterven; het is zijn eigen schuld; hy beeft zijn dood zelf gezocht I Neen, neen Ik kan niet, ik kan niet! 't Is een te vreeselykedood. ixet zou laf zijn, als ik dien hulpeloozen kreupele zóo ach terliet. Heilige Piotre, heilige Michael, help mij," Piotre aarzelde uog. „Red mij, red mij 1" riep Sergius, zich nosr hem toeelepend. Piotre werd bewogen by het zien van dien jongen man. die om zijn hulp smeekte. Wat was hy nog jongl Neen by mocht hem niet prijsgevsn aan zöo'n vreeselykeu, zekeren dood; dat verbood zyn edel hart.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1