Stadsnieuws. meer gebondonhoidde keus der kleuren blijft gebonden binnen beperkter beBtuk. Een der uitnemenste werken van den avond zijns levona ie het stuk, bekend als „De Staal meesters", een groep waurdijns van het gilde der lakenwevers, allen in stemmig zwarte klee ding aan een tafel Bezeten. Zoo eenvoudig als h>-t onderwerp is, heeft me van dit stuk en terecht gezegd, dat niemand vóór of na hem zóo dicht het leven hoeft weten te benaderen, als het in deze portretten is uitgedrukt. Soms kwamen in dezen laats ten tijd de schit terende kleurencombinaties van zijn vroegoreu tyd terug, maar rijper en glooiender, als een opvlamming van jeugdige kracht in een grijs aard die mot het leven lueft afgerekend, maar het beter begrypt dan de jonkheid. I)it is bij voorbeeld het go val in zijn David, harpspelende voor Saul". Andore malen beweegt zijn palot zicb slechts tnssc ten enkele fijn gekozen kleuren, zoonis in den „Homerus", waarin een enkel toetje kar mijnrood de krachtigste noot is, terwyl de hoofd toon gevormd wordt door een droefgeestig gra zen toon. In dergelijke stukkon spiegelt de sombere lovensavond van don racester zich af. Hcndrikjc was hem (waarschijnlijk in 1662) ontvallen. Ook zijn zoon Titue ging hom enkele jaren in don dood vooraf. Den 4on October 1669 ontsliep de grootste kunstenaar die Nederland hoeft voortgebracht. Zijn levensbeschrijvers en do stukken op zijn leven betrokking hebbende, doen ons hem ken nen als oen eenvoudig mangeheel overgegeven aan zjjn werkburgerlijk lovendvele aanzien lijken onder zijn vrienden tellend, maar zich met schamend voor den omgang met eenvou- digen en ongelotterdenvrijheidlievend nis een echt Nederlandervan groot doorzettingsver mogen meer ccn man van de daad dan van het woordin alles een echte zoon van onzen stam. Als kunstenaar is hij de diepzinnigste schilder die onze roemrijke kunstgeschiedenis vermeldt; geniaal in alles; het eenvoudigste en meest platte zelfs door zijn aanraking verheffend tot iets ongemeens en verhevens. Geen kunstenaar ter wereld heeft zöo zeer twee schijnbaar tegenstrijdige levenselementen, het verhevcno en het alledaaguohe, tot elkander weten te brengen en met elkaar te verzoenen. Dat is de grooto beteekenis van den kunstenaar, die vóór 3iX> jaren het levenslicht aanschouwde en dien Nederland ja, geheel de beschaafde wereld thans in diepen eerbied herdenkt als een der uitnemcnslen en edelsteu, die de menseh- hcid heeft voortgebracht. De heer J. Koelewyn, uit Bunschoten, candidant in de theologie aan de Vrije uni versiteit, heeft voor de classis Amersfoort examen afgelegd en is beroepbaar verklaard voor de Gereformeerde kerken. Het verluidt, dat de Rijks Verzekerings bank veel meer heeft ontvangen dan geraamd was in verband met de uit te keoron ver goedingen. Hiervoor hei ft zy een reserve kunnen maken, welke grootor isdanvolgen9 wiskundige berekening noolig is. Wijl de premieregeling om de vijf jaar opnieuw moet worden vastgesteld, staat dit dus in 1907 te gebeuren. Aan de Rijks Ver zekeringsbank is men daarover druk in de weer eD men verzekert, dat de nieuwe tarieven aanmorkelyk lager zullen zijn dan de eerst vastgestelde. De met 1 Juli periodiek afgetreden leden der Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort, de heeren C. Prins en W. G. Klomp, zijn door den Commissaris der Koningin herbenoemd. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize ge houden 128ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel eu Fabrieken werd bijgewoond door 4 leden en den Secretaris, den beer fis. P. van Haselen. Afwezig waren de heeren Sinnigc en H. Meursing. De notulen der vergadering van 12 April werdeu gelezen en ongewyzigd vastgesteld. Ingekomen waren een proeve van een wettelijke regeling der accountancy, door W. Kreukniet, accoun tant te Rotterdam schrijver herinnert in de voorrede tot zyn brochure, dat de wet telijke regeling strikt genomen reeds vijf jaar geleden werd toegezegd, door velen urgent is verklaard, doch nog geen feit is geworden een missive van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel ter geleide van verslagen van Inspecteurs van den arbeid over 1903-1904; een kwartaal-overzicht van het Bureau voor hapdelsinlichtingen over Januari tot Maart 1906 zullen circuleeren bij de leden en na af kondiging in deze courant ter lezing voor liggen voor belangstellenden een schrijven van de Nederlandscbe Kamer van Koophandel te Londen over het congres van Kamers van Koophandel, m September te Miliaan te houden ter gelegenheid van de tentoonstelling aldaar, en een verzoek van de Nederlandsche Kamer te Brussel om deel te nemen aan dut congres verschillende dankbetuigingen voor toege zonden exemplaren van het Jaarverslag der Kamer over 1905; brieven van de Kamers te Amsterdam, Apeldoorn, 's Gravenhage, Groningen, Hen gelob on Rotterdam betreffende liet advies der Kamer omtrent de voorgenomen reorga nisatie der Kamers van Koophandel; oen bericht van hei Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie van 26 April mel dend, dat de vestiging van een openbare spreokcel met automaat in het spoorweg-station nog in studie is; alle aangenomen voor kennisgeving eon vorzoek van B. on W. van Amersfoort van 19 Mei om advies omtrent da hier ge vestigde Patroonsvereeniging, over welke de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del voorlichting wensclit de Katnor keurde goed het inmiddels den 29 Mei door den Secretaris verzonden antwoord; een verzoek van het «Algemeen Neder- lundseb Verbond" om adhaesie op zijn request tot invoering vun een algemeen stuiversport voor brieven tusscben Nederland en zijn Koloniën de Voorzitter herinnerde hoe deze zaak onder meer breed voorigis besproken op de conferentie der Kamers te Amsterdam on hoe daarbij is gebleken, welke onover komelijke moeilykhedou te overwinnen zjjn door do hoogc vrachten van sporen en En- gelsche mail. Wordt ten slotte aangenomen voor kennisgeving een verzoek van de «Vereeniging van Nederlandsche wijnhandelaren", te Amster dam, om adbasic op haar adres om eeu verhoogd invoerrecht van wijnen in Neder- landsch Indiö alsnog te voorkomen voor kennisgeving; Eenverzoek van do Vereeniging voor handel, nyverbeie en gemeentebelangen", te 's-Gravenhage, om adbaisie op haar verzoek om te stichten Rechtbanken van koophandel, waarin zitting hebben zoowel practische kooplieden als beroepsrechters zal circu leeren bij de leden te gelijk met het «Tijd schrift der M uitsclmppij van Nijverheid", waarin dat voorstel wordt bestreden, en in een volgende vergadering weder ter tafel komen. Aan de orde was bet advies der Kamer op het verzoek van den Minister van Wa terstaat van 19 Maart nopens het cheque- en giro-verkeer. Onder herinnering dat het cheque-.vezen hier te lande nog slechts een zeer kleinen omvang heeft en het giro-verkeer igenlijk volslagen onbekend is en onder erkenning dat vooral in handelszaken zooveel mogelijk dieut .-'vergelaten aan het particulier initia tief, meent de Kamer, dat cheque- eu giro dienst van Staatwege voor dep tusschen- en den kleinhandel in een inderdaad reeds lang besiaando behoefte zal voorzien, weldra zeer populair zal wezen en veel gemakken zal opleveren, óok door de groots zekerheid van het deposito. By de inrichting van ons Bank- en Kas sierswezen bestaat er weinig- kans, dat het particulier initiatief dozen dienst zal entamee- ren en is er dus alle aanleiding voor den Staal om deze zaak te bevorderen. De Kamer kan zich in het algemeen ver- cenigen met de voorstellen, al meent zij dat de practtyk welhaast zal noodig maken, dat enkele onderdeelen worden gewijzigd en al gelooft zij, dat bij de rentevergoeding meer rekening zal dienen gehouden met de rente- standaard, terwyl het óok nuttig zal blyken, de voornaamste hulpkantoren der Posterijen voor dezen dienst open te stellen. Met algemeene stemmen werd besloten, den Minister aldus te adviseeren. Bij de nu volgende rondvraag verzocht de heer H. van Haselen te willen bevorderen, dat niet, zooals thans, alleen het Telegraaf kantoor, maar ook het Postkantoor wordt aangesloten aan het locale telefoonnet. Mot algemeene stemmen werd besloten, daartoe een poging te doen. De openbare vergadering werd hierop te 9 uur gesloton, waarna de Kamer nog tot half tien in comité-generaal bijeen ble f. In de Zaterdagavond genoudea vergadering «Ier Kamer van Koophandel herinnerde de Secretaris er uao, dat de Nederlandsche Cen traal Spoorweg Maatschappij van Utrecht naar Hattem feestelijk werd geopend op 16 Juli 1863. De feesltrein vertrok dien dag van Utrecht om 8.50 en kwam te Hattem om 2 uur aan. Thans, veertig jaar later, komt de sneltrein, die 8.30 uit Utrecht vertrekt, reeds 10.22 te Hattem. Wijlen mevrouw de weduwe O. Scheltus- Fenema, Regentes van het Pieters- en Bloklands gasthuis, heeft aan dat gesticht een zóo groot bedrag vermaakt, aat het eerlang geheel zal worden vernieuwd. Aan de Anna Paulowna-bewaarschool, waarvan zij. Beschermvrouw was, vermaakte zy haar vier huizen hier tor stede en een som gelds. Kleinere legaten werdep toegewezen aan particulieren. Luitenant P, van der Sluys, commandant van het «Amersfoortsch Vrijwilligerskorps" is boden als zoodanig beöedigd. Amersfoort is ook nu weder aangewezen als garnizoensplaats waar dezen winter een Inndbottwcursus aan de daarin belangstellende dienstplichtige militairen zal worden ge geven. De nieuwbenoemde luitenant-kolonel van den geneeskundigen dienst der landmacht J S. C. Pichal, thans chef van het Militair hospitaal te 's-Gravenhage, zal hier overste L. F. Boekolman vervangen, wien op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen diensl werd verleend. Dr. J. A. Smits, officier van gezondheid le klusse, is wegens het heerscben van typhus op het eiland Urk en gebrek aan hulp aldaar ter assistentie gister met spoed daarheen vertrokken. Aan de kader-manoeuvre welke onder leiding van generaal-majoor A. D. Petter tot aanstaanden Zaterdag tusschen Deventer i n Zutl'en wordt gehouden, nemen uit dit gar nizoen deel kolonel L. VV. van Hoek, de luitenants-kolonel P. G. Weuringb en jhr. L. A. P. Six en de majoors A. L. Klerk de Reus, R. J. graaf Schimmelpenninck en II. D. Twiss. Kapitein J. M. M. Muller, van liet .5e regi ment infanterie, behaalde in den wedstrijd «ückenburgh" met 79 punten de medaille van meester-scherpscbutter. Geruimen tyd geleden wist men te ver tellen, dat het eskadron ordonnansen zou worden overgeplaatst naar Ede; kortelings) dat het zou worden versnipperd over de re gimenten huzaren. Thaus is, na al hetgeen daarover is ge schreven ook in de niet-militaire Pers, be sloten het eskadron intact en de opleiding in éen hand te laten. Nog is in overweging het eskadron over te plaatsen naar Deventer, doch de ligging van Amersfoort is het centrum des lands geeft goeden moed, dat het hier zal blijven. Zy dat zoo. De overplaatsing van luitenant F. W. Die- mom vso het 1e naar het nieuw op te rich ten 3e regiment veld-artillerie te Bergen-op- Zoom is op zijn verzoek ingetrokken. aoldy van de onderofficieren, korporaals en vrijwilligers remonte-rijders der regimen ten huzaren, veld- en ryde Ie artillere is met 10 cent per dag verhoogd. Onder leiding van .kapitein A. Hogervorst, van het 5e regiment infanterie, die hier dit jaar de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht met zo., eel tact leidde en de deelnemers er aan zóo veel belang stelling er voor wist iu te boezemen, had Zaterdagmiddag op iie Leusderbeide de schiet wedstrijd plaats. Rond 4 uur werd deze wedstrijd geopend met een kernachtig woord van kolonel L. VV. van Hoek, commandunt van het 5e regiment infanterie. Het terrein was aardig versierd het weder gunstig, de stafmuziek van het 5e en de cantine-tent brachten almede bet hunne er toe bij om een recht feestelijk karakter te geven aan den wedstrijd, die een zeer goed verloop had. Ondanks den wind dwars door de baan werd er goed geschoten. De uitslag was als Yolgt. Schutters le jaar, 58 deelnemers; 1. G. Grarasma, lOljp-, zilv. med. ;2 Van Donse laar, 98 p., 2 photo's; 3. Vredeling, 97 p., sigarenkoker4. Davelaar, 93 p., sigaren- pijp; 5. C. van Buuren, 90 p., inktkoker: 6. W. Mulder, 89 p.. tabakspijp. Schutters 2e jaar, 51 deelnemers; 1. De Roo, 108 p., zilv. med. 2. J. van Nieuwen- huisen, 107 p., schilderij3. Van Hoogevest, 103 p., tubakspot; 4. Onnes, 103 p., porte- monnaie; 5. Van Os, 103 p., vulpenhouder; 6. Ribberink, 102 p., zakmes. De Koninklijke eerepenning werd gewonnen op 76 deelnemers door H. A. Enkelaar, op 200 Meter staande vrije hand, met 51 punten. De 2e pr., zilv. med., uitgeloofd door den leider, verwierf D. C. Prins, met 49 p. Een zilveren horlogeketting, uitgeloofd door den Burgemeester, viel ten deel aan W. Ribberink, met 48 p. Sedert gister is in het Museum van de Oudheidkundige vereeniging sFléhite" ten toongesteld het legaat-Kok, de prachtige col- lcciie welke vooral uitmunt door haar superbe porselein en alléén reeds een gang naar het zoo belangrijke Museum overw iard is. Het schijnt, dat het Bestuur van de «Oranje-Vereeniging" andermaal heeft ver lengd den termijn voor aanmelding totdeel neming aan het bloemen-corso op Koningin nedag en men zelfs tot het einde der maand zich nog kan opgeven. Van meer belang is wel de raededeeling, dat de optocht heel aardig belooft te worden en zelfs het plan tot uitvoering is kunnen komen om een Eerewacht te paard te for- meeren. Dat het corso slagen zal, verheugt ons te meer als we lezen, dat Hilversum, Baarn (om zijn Ambachtsvrouw op 2 Augustus) en zelfs Beneveld van 31 Augustus een Hinken feestdag zullen maken, óok met een optocht. Zou Amersfoort dan achter blijven f Hedéhslvond muziek in »Amicitia". Zeer groot is dit jaar de animo voor het het stedelijk kegel-concours in de sociëteit «Vereeniging". Gisteravond waren reeds ruim 2800 van de 4000 kaarten, verkocht terwyl anders het zoo lang duurt eer de kaarten tusschen 2000 en 3000 worden genomen. De laatste 1000 vliegen steeds weg. Hoogste stand nog steeds 41 (2 zevens met 3 negens na)hierop volgen weer 41, met een 8 na, en 40, gisteravond m de guuwig- in 5 achten gegooid. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend weer 62» F. We lezen in de „Hilvers. Crt." Wij leven in een eeuw der uitvindingentel kens is er weer iets nieuws en wij 20e eeuwsche stervelingen zijn zóo verwend, dat maar weinig meer onze aandacht trekt. Toch zagen wij deze week een nieuwe uitvin ding, die wij wel de moeite waard achten aan onze lezers en lezeressen mede te deelen. Die nieuwe uitvinding is een poeder, dat, doel matig aangewend, verhindert, dat rijwiel- en autobanden leegloopen wanneer er een speld, spijker of eenig ander scherp voorwerp indringt. Wy hebben ons overtuigd, hoe ongelooflijk het on9 aanvankelijk ook in de ooren klonk, van de deugdelijkheid dezer uitvinding. Het poeder is een grijze zelfstandigheid en lijkt wel iets op fijn carbid. Van de proefnemingen die wij zagen het vol gende Het poeder werd, nadat de binnen-en de bui tenband van een flets van de velling waren afgenomen, door middel van een spuitje in de binnenband gestrooid. Daarna wera deze band gedeeltelijk met water gevuld, daarna weder met de Buitenband om do velling gedaan en opgepompt. Een speld, een naald, een spijker werden achtereenvolgens geheel in de band gestoken en er weer uitgehaalddoch zonder gevolg. De band was hard en bleef hard. Wij deden zelf nu het laatste gedeelte der proefneming met de zelfde uitwerking. Nog werd ons medegedeeld, dat de banden eener fiets of van een auto, met dit poeder gevuld, geruimen tijd straffeloos over spijkers enz., kunnen gaan, alvorens bet middel zijn uitwerking mist. Blijkt het, dat de uitvinding in de practijk voldoet, dan zijn wij voorzeker weer een groo- ten stap op dit gebied vooruitgegaan, en zal de heer M. H. Klein, Vaartweg 8, die zoo welwil lend was, ons een en ander te laten zien en die den alleenverkoop voor Nederland heeft, han den te kort komen, om de fietsers en automo bielisten aan het „anti-spijkormiddel" te helpen. Bij de politie kwam K. de B. zich aanmelden om nachtverblijf. Het werd hem verstrekt, doch eer hij den volgenden ochtend zijn landlooperij kou ver volgen, hadden zijn gastheeren het «Algemeen Politieblad" eens nageslagen. En, jawel, myn heer stond er in gesignaleerd als gedroste uit 's Rijks krententuin, waar by nog 2 jaar te goed heeft. Hij is weer daarheen geleid. Oi>k hield zij aan S. K., die niet minder dan drie vonnissen nog te vereffenen had. Hij werd naar Utree getransporteerd. Aan notaris S. Catpbier van Nooten, te Baarn, is op zjjn verzoek eervol ontstag als zoodanig verleend, wegens ziekte. Rozenvrienden verwijzen we naar de adver tentie in dit nummer aangaande het rozen feest te Zeist, dat morgen en overmorgen wordt gehouden. Vleierij is een valsche munt, die slechts door ydelheid in omloop blijft. De Berlijnsche correspondent van de „Dailv Express" waarschuwt zijn landgenooten voorcfe vele treindieven, die op dc Duitsche lijnen met groote zorgvuldigheid de reizigers trachten te ontslaan van de moeite om op hun kostbaar heden en geld te passen. Zy „werken" vooral in de laatste dagen op do lynen FrankfortHamburg, HamburgBer lijn en BerlijnMunchen. Zij onderzoeken, terwijl de reizigers zich in de corridors der waggons of op de tuaschen-stations een weinig vertreden of in den restauratiewagen het een of ander gebruiken, de in de netten ge borgen bagage. De laatste politie-rapporten wijzen er op, dat de heeren-treïnbagage-onderzoekers vooreen waar de van 50 000 p.s. in de wacht hebben gesleept. Ook Hollandsche reizigers wórdt aange raden, een oog in 't zeil te houden gedurende hun zomeruitstapjes. Te laat om het nog iu het vorig nummer te kuuuen opnemen, ontvingen we Zater dagavond het volgende communiaué van het Centraal-comité voor de Nationale Rembrandt- hulde Het Nationaal Rembrandt-album, uitge- reven door het «Comité voor de Nationale tembrandt-hulde" is tot op den buidigen Rembrandtdag in 26 643 exemplaren of by na honderd en zestig duizend platen verspreid. «Rembrandt aan het volk" is thans waar heid geworden. In alle streken des lands versieren de mooie reproducties uit het Rem brandt-album do wanden van tal van woningen waarin zelden of nooit iets moois kan door dringen. Van leze 26643 exemplaren zijn niet minder dan 18 590 albums in ons land verspreid. En dat het plan der Nationale Rembrandl-hulde werkelyk geslaagd mag heoten, bewyst wel de verspreiding dezer 18590 albums.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2