WINKELHUI!! goedkoop! trein Op Reis. Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Arts M. KAMERLING, Consulteeren. Oosterbeek en Arnhem bijhouden der boeken. tevens philautrope, als laatste hulde aan den ook door haar zoozeer betreurden menschen- vriend A. C. Wertbeim. Die krans bestond uit honderdtallen kleine, witte rozen, waartusschen een zwart lint geslingerd was, waarop in wit deze woorden «Elke bloera is een herinnering aan een weldaad, welke ik armen en onge- lukkigen dooi Uw steun mocht bewijzen Treilende waardneriiig van een hoogbe gaafde vrouwe, die zelf, goddank, heden ten dage met haar warm hart, door haar prac- tisch, energiek willen en kunnen zoovelen, die lijden, ten zegen is, die voortdurend toont hoezeer zij in daden weet om te zetten, het geen Wertheim zoovelen voorhield n.l. »dat bloemen te brengen op iemands graf lief is; maar dat men veel meer vreugd schenkt, veel meer goed doet, wanneer men niet vergeet ze in iemands leven te brengen". Hoe weinigen bedenken dat! Hoeveel bloemen sieren niet dikwijls ie mands graf, terwijl de gevers er nimmer aan dachten om den levenden er éen enkele te schenken, hoezeer ze ook wisten, dat er een traan door jgedroogd, smart door verzacht kon worden Suze FREDERIKS- van cleeff. Zeist, 19 Juli 1906. Hedenmiddag zijn op de gebruikelijke wijze afgekondigd de Verordeningen tot wijziging der Verordening, vaststellende bepalingen aie gelden voor alle politie-verordeningen waarbij straffen zijn bedreigd voor zoover daarbij te dien opzichte geen bijzondere voorschriften ge maakt zijn; (de quuestie van de kom en de be bouwde kom der Gemeente); der Verordening betreffende de straat-poli tie.; der Verordening, houdende voorschriften in het belang der open bare gezondheiden der Verordening op de wegen en waterleidingen. Zij worden in hun geheel opgenomen in het volgende nummer. De „Wereldkroniek" van heden bevat een goed gelijkend portret van mgr. prof. dr. J. J. van Tbiel, nieuwbenoemd bisschop te Haarlem van de O B. K. De heer H. W. de Heus, die tegen 1 Septem ber ontsi.ig vroeg nis Directeur der Rijks-nor maalschool hier, heeft afscheid genomen van zijn leerlingen, die hem een bloemenstandaard met planten als gedachtenis schonken, terwijl de oud-Arrondissements schoolopziener dr. K. VV. van Gorkom hem woorden van groote waardeering toesprak. Mejuffrouw E. M. Kuiper en de heer H. Leem- rijse behaalden de hoofdakte. De heer L. F. Timmer, te Nijkerk, is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Amersfoort. De heer P. van der Sluys zal Maandag door den heer Burgemeester worden beëedigd als com mandant van het „Amersfoortsch Vrijwilligers korps". In alle couranten wordt hoog opgegeven van het nieuwtje dat een ondernemend Berlijner tot stand heeft gebracht, namelijk het instellen van parapluie-vcrhuurstations. Zuo heel nieuw is dat niet. Immers een oud-9tadgenoot posteert reeds lang als er plotseling een regenbui komt zich bij de groote cafë's in de Kalverstraat te Amsterdam en vraagt dan zeer gedienstig „of meheer ook een paraplu wil koopen". Menigeen offert het kwartje en Jaapie Hilver sum heeft er een best broodje aan. „Zijllui kom me droog thuis, meheer, en wijllui zijn 6ok on derdak" expliceert hij tegen den Amersfoorter die belangstellend en nieuwsgierig zijn eigen- aardigen handel in ex-parapluiën gadeslaat. In een woord keurig, zoo uit- als inwendig, is de zaak aan de Langestraut hoek Valkestraat waarin de vooral bij vele dames hier ter stede reeds uit Utrecht bekende coiffeur Robert Beek gisteravond zijn magazijn van kappers-artikelen en zijn salons voor dames en voor heeren opende. Een advertentie in dit nummer geeft nadere bijzonderheden. Door de „Vereeniging De Eembodc" is aange kocht het perceel Langegruclit 18, waurvroeger de Fröbelschool gevestigd was en thans de heer \Veutzel tijdelijk zijn photographisch atelier heeft, om daarin een eigen drukkerij op te richten en er het bureel van dat weekblad te vestigen. Pro-'ramrna der muziekuitvoering bij gun stig weder morgenavond te acht uur op liet terras van nAmicilu" te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infan terie, directeur de heer G. Bikkers 1. Murche festivaleGounod. 2. Ouverture „Monnwhaft an Bord" Suppë. 3. Neues Lebcu, WalzerKomzuk. 4. Grande lautaisic mirdea motils l'opcra „La llüte enchantée"Mozart, 5. Ouverture „Die Felsenmüble" Reissiger. 6. Drei deutsche Tiioze Beethoven-Bikkers. 7. ElégieErnst. 8. Grande funtaisie dramatique sur des motifs de l'opéra „Don Juan" Dunkier. !)e Ambachtschool hier heeft mee een zeer opmerkelijk succes behaald. Steeds werd beweerd dat, als zooveel «r.iade in Germany", ook het vakteeken- onderwys da-r zoo uneindig beter was dan hier te lande. Beweerd, doch nimmer bewezen. De «Vereeniging tot verbetering der vak opleiding in Nederland" heeft thans een doorslaande proef genomen en de vakteeke- ningen van vier Nederlandsche scholen doen vergelijken met die van dergelijke inrich tingen in een zevental plaatsen in Zuid-Duit- schland, met name Baden, Niirnberg en om liggende plaatsen. Uit Nederland waren uitgenoodigd de Eerste Avond-teekenschuol te Amsterdam, de Fabrieksschool van de heeren Stork te te Hengeloo, de Burgeravondschool te Alkmaar en de Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken. Terwijl de Duitsche scholen naar de ten toonstelling te Leeuwarden, waar de verge lijking der stukken plaats had, inzonden wat van elke school in een bepaald vak het beste was, zonden de Nederlandsche scholen onvoorbereid werk in van een geheelen cursus, voetstoots. En nu is zonneklaar gebleken, dat het door de Nederlandsche vakscholen geëxpo seerde werk beter is dan de Duitsche werk stukken. Ongetwijfeld zal te zijner tijd in een vaktijdschrift een meer juiste en gedetail leerde beschrijving van dezen eigenaardigen en xeer belangrijken wedstrijd worden op genomen. We hebben gemeend, het resultaat nu reeds te mogen meedeelen. Mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout heeft geweigerd het voormalig Aldegonde- gasthui8 te verkoopen aan het Bestuur der Indu strie- en Huishoudschool om daarin de schooi te vestigen. Ziedaar het groote nieuws van de ledenver gadering van het Nuts-departement, Donderdag avond gehouden. Ongetwijfeld een zeer bedroevende tijding, want het gebouw was als geknipt voor de Indus trieschool en de eigenaar had zich een monu ment te meer gesticht in de harten der Amers- foorters voor wie hij reeds zóo veel deed. Dan, de school heeft zoo'n toeloop, dat de drie huizen, welke zij thans in gebruik heeft aan de Hendrik van Vianden-straat, welhaast te klein zijn en er dus een nieuw gebouw moet komen. De plannen zijn ontworpen door architect E- P. J. Smith en het Bestuur hoopt thans voldoen den financieelen steun te krijgen van Rijk, Pro vincie en Gemeente om begin 1908 een aller eenvoudigst maar alleszins voldoende schoolge bouw te hebben. Onder algemeene instemming gaf het Nuts- departement een bedrag van f 11 800 ter leen om die plannen tot uitvoer te kunnen brengen. Voor het overige werden die zaken behandeld welke op de Jaarvergadering plegen aan de orde ie zijn, met name de verslagen der verschillende Nuts-instellingen. Van de Volksbibliotheek is ook in het afge- loopen jaar een ruim gebruik gemaakt. Niet minder dan 9500 boeken werden uitgeleend aan 125 personenaai. wekelijkscho bijdragen van lezers werd ontvangen f53.97*. De heeren A. M. Tromp van Holst en J. van der Horst Bruyn werden herbenoemd in de com missie in de vacature, ontstaan door het be danken door dr. Ph. H. Peyrot, werd benoemd de heer H. W. Prillevitz. Het subsidie werd bepaald op f130. Aan „Het Groene Kruis" werd wederom een subsidie van f25 verleeend. De Begrooting van het Departement werd in Ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 2870.49s. Daarbij werd tevens bepaald dat, naast de ge wone lezingen voor de leden, ook dezen winter weer volkslezingin zullen plaats hebben. Tot leden der commissie welke de Rekening sn verantwoording van den Penningmeester van het Departement zal hebben na te zien, werden benoemd de heeren prof. F. Kenninck, dr. H. W. Schreuder en C. Moerman Jr. Nog werden de volgende subsidiën verleend: Toynbee-vereeniging f 100, wellicht later iets te verhoogen als de departementale kas dat toelaat Ambachtsschool f400, Indrustrie- en Huishoud school f700; Halfverweesden f 5. Eveneens onder voorzitting van den heer M. L. Celosse werd gisteravond gehouden de vergadering der plaatselijke afdeeling van „Volks onderwijs". Nadat ds. J. L. F. de Meijere, die voor de eerste maal als Bestuurslid de vergadering bij woonde, was gecomplimenteerd en de notulen van 14 Mei waren gelezen en ongewijzigd vast gesteld, vrerd besproken de beschrijvingsbrief voor de Algemeene vergadering der vereeniging op 3 en 4 Augustus te Leeuwarden te houden. Over het aigemeen kon men zich vereenigen met de vooretellen. Als afgevaardigde werd gekozen de heer A. Bom mel; als zijn plaatsvervanger de heer C. Moer man Jr. De heer W. C. Oosterman, die bedankte als Secretaris-Penningmeester, word als Bestuurslid herkozen en liet zich die keuze welgevallen. De Bestuurs-functiën werden nu verdeeld als volgt: M. L. Celosse, Voorzitter; ds. J. L. F. de Meijere," Onder-voorzitter; W. C. Oosterman. Secreturis; A. Bommel, Penningmeester; en F. Wesseling. Aan de leden zal kosteloos worden toegezonden een geschriftje van de afdeeling Smallingerland. Bij de rondvruag kwamen ter sprake de school reisjes en de vraag of het voorbereidend Lager onderwijs (Bewaarschool) hier tor stede niet dient uitgebreid. In een volgen le vergadering zal dit laatste andermaal ter sprake worden gebracht. Wie alsnog wil deelnemen aan het stedelijk kegel-concours mag zich wel haasten om kaarten te koopen. Ofschoon de wedstrijd in den avond van 7 Juli aanving, zijn nu reeds bijna alle 4000 kaar ten gonoinen. De temperatuur van het water in de Bad- en zweminrichting was hedenochtend 62' F. De ongelukkige A. B., wonende Achter de Arnhemsche poortwal, die twee maanden gele den met verlof werd gozondeq uit 's Rijks krank zinnigengesticht te Utrecht en don eigen dag in de I-angestraat weer een dame aanviel, is thans weer overgebracht naar Utrecht. Twee maanden is dag en nacht bij zijn woning door de politie gepost. Donderdagavond waagde hij zich voor de dear en toen was hij, natuurlijk onder verbazende belangstelling, spoedig naar hot Politie-bureau geleid. Hij zal nu wel niet licht meer vrouwen en meisjes lastig vallen. Al weder is naar hot Politie-bureau geleid een huisoppasser, die verschijnselen van krank zinnigheid vertoont. Dat is de vierde in korten tijd. Ook hij zal wel ten laste der Gemeente koman. Een door den Keurmeester van het vleesch afgekeurde koe is onder politietoezicht onbruik baar gemaakt voor de worstfabrikanten en „koude" slagers. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den arbeider E. W. uit Amersfoort wegens verduis tering van een rijwiel tot drie maanden gevan genisstraf met.) aftrek van 4e voorloopige hech tenis. De „Landelijke Bond van Miliciens, Oud- Miliciens, Reservisten en Landweermanneu" ver spreidt een circulaire, waarin geldelijke steun wordt g vraagd voor <U betrekkingen va" de mannen, die den 22sten Juni in de Legerplaats bij Zeist, door het hemelvuur gedood en hen, die zwaar en minder zwaar gewond werden door dat ougeluk. De nabestaanden van de overledenen ontvingen zoo wordt in de circulaire verzekerd nog geen officieele kennisgeving van het legerbestuur meldende hel treurig verlies hunner bloedver wanten. Uit 's Rijke kas is evenmin iets toege kend als de vergoeding voor de gewonden, noch weduwengeld voor de nabestaanden. Toch zijn er gewonden, die zoo goed als ge heel blind of lam zijn. Door hun gezinnen wordt armoede geleden. Daarom wordt een ernsvig beroep gedaan op alle landgenooten, onverschillig tot welken stand men behoort of welk standpunt men op staat kundig of godsdienstig gebied inneemt. Dagen eindigen met zonsondergang, nachten met zonsopgang; het einde van genot is altijd verdriet, het einde van verdriet altijd genot. Inhoud van de „Wereldkroniek" van 21 JuliAlfred Dreylus. Personalia. De Rembrandt-feesten te Amsterdam en te Leiden. De automobielwoek te Scheve- ningen. Kroniek van de week. Goethe- Festspiele te Düsseldorf'. Majoor Dreyfus, die weder benoemd is tot ridder van het Legioen van Eer, heeft viertien dagen verlof gekregen om een reis te doen in Zwitserland. Na ommekomst ran dat verlof zal bij zijn weder in dienst sielling een parade worden ge houden, welke het tegendeel zal zijn van het ontzettende tooneel der degradatie. Brigade-generaal Picquart zal waarschijnlijk reeds in September worden bevorderd tot divi sie-generaal. Amersfoort, Vrijdag 20 Juli 1906. Appelen f0.a f0.Peren f0.a f0.— Nieuwe aardappelen f4.— a f5. Zandaardappelen f2.50 -af3.00Hoender- eieren f3.70 a f4.per 100 stuks. Boter fl.15 k f1.25 p. k. Margarine i0.— af'0. Kippen f0.80.— afl.10 Kuikens f 1.a f 1.30 Piepkuikens f0.40 a f0.80 Ganzen f0.&f0. Eenden f 0.90 a 11.20 Hazen f0.— k 10.— Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konij nen f0.60 a f 0.80 p. st. Duiven 1'0.40 a f0.60 p. paar. Vette varkens f0.a f0.— Magere varkens fü.— a f0.Zeugen f50 a f70 Biggen 19.a f 13. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 120 Heet. Zandaardappelen. 80000 st. Hoendereieren 1300 Kilo Boter Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 40 Zeugen. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Juli. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, ds. Joh. C. de Meyere, uit 's-Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Voorm. lOVa uur, ds. Van Loenen Martinet, uit Bussum. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, de heer De Vries, theol. student aan de VFije universiteit, 's Avonds 5Yi uur, de heer De Vries. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voormf 10 uur, ds. Karspeu, uit Amsterdam. 'sAvouds 5»/2 uur, ds. Karspen. Vrye Gereform. gemeente. Voorm. 91/2 uur, de heer 3arth, uit's-Graven- f deel. 's Avonds 5 uur de heer Barth. Heden overleed te Amersfoort na eene korto c .gesi 'dheid onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Nicht Mej. CHRISTINA GESINA PITLO. A W. PITLO. Den Bosch. L. A. PITLO— Hazenberg. Amersf., Mevr. de Wed. J. C. LEIN- WEBER-Dijk. Amersfoort, 20 Juli 1906. Heden overleed te Zutphen onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder GEERTJE MULDER echtgenoote van den heer J. de Wilde, in den ouderdom van 69 jaar. A. J. dk WILDE. 1. 11. nu WILDE— Berenpas, en kiuderen. Amersfoort, 21 Juli 1906. Eenige kennisgeving. ARNHEMSCHE WEG 34, is weer te Hollaiulsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. 3c en 3e klasse op Donderdag 26 Juli 1906, van HAARLEM, AMSTERDAM C.S. en M.P., WEESP, RUSSUM. HILVERSUM, BAARN en AMERSFOORT, naar en terug. Inlichtingen aan de Stations en Reisbumiux. Zie de aanplakbiljetten. Heen en terug op éen dag: 2e klasse f 1.50, 3e klasse fl.09. Terugkeer den volgenden dag 2e klasse f2.00, 3e klasse fl.25. fFÉflBjET" Op een KANTOOR hier ter stede wordt voor do avonduren iemand gevraagd voor het Brieven met aanduiding waar referentiën te bekomen zijn en met opgaaf van verlangd salaris onder motto «Boekhouding" aan het Bureau der Amersfoorlsche Courant, Korte- gracht 9. TE HUUR te Hilversum, bevattende diverse nette vertrekken met schuurtje. Zeer geschikt voor groontcnzuak of andere affaire. Huurprijs f3.75 per weak. Aanvaarding direct. Br. fr. No. 189 Boekhandel J. HEEK, Hilversum. VAN VETTER Co., BB^OTSSWZJITSTOIESHS. Verkrijgbaar bij de voornaamste han delaren. Orders in te zenden aan het KAPELHUIS, Lieve Vrouwe-kerkhof te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2