Zaterdag 28 ES Juli 1906. N°- 7228. 55e Jaargang. Reis-exemplaren. Feuilleton. De misdaad zijns broeders. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale- BUREAU PTRMA A H VAN nfTVT officieële- en onteigen? ngsad ver tentiën per regel 45 cent. Reclames 1—5 regels 4.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening KORTEGRACHT 9- tP AMFRSPIM1KT gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. .ft Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. o us e ep toon Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave vau adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant" tijdens huD uitste- digheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER ran AMERFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad der Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 81 Juli aanstaande, des namiddags te l1/» ure. Amorsfoort, 27 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS H. M. de Koningin. De »Staats-Courant" voor heden bevat het volgende Bulletin De toestand van Hare Majesteit de Konin gin is bevredigend. De nacht was rustig. Alle verschijnselen gunstig. Dr. ROESS1NGH. Arts POT. Verijdelde koop. De geheele Pers, en ook een deel der bui- tenlandsche, geeft blijken van innige deel neming met het leed dat onze Koningin en bet Vorstenhuis Dinsdag zoo heel onverwacht heeft getroffen. Nog zoo beel kort te voren, by een samen komst van genoodigden, sprak H. M. de Koningin-Moeder van de blijde verwachting welke Haar dochter koesterde. Het heeft niet mogen zyn. Het «Handelsblad" schrijft: «Toen H. M. verleden week de Rembrandt- commissie in het Park van Het Looontving, trof het ieder, hoe gelukkig en gezond H. M. er uitzag. Haar jong gelaat straalde ieder toe; ze was zoo opgewekt en blijmoe dig. „En nu is onze jpnge Koningin weer zwaar beproefd en de sympathie van geheel Haar volk gaat uit tot 'Haar, tot Haar Echtgenoot en Haar Moeder. «Ons aller bede ryst op voor Haar hei-stel, voor Haar herleving tot vroegere kracht. Zij is nog zoo jongEn hoopvol en moedig zal Zij zeker blijven onder alle omstandigheden, Weldra stoomde de trein het station Norwood binnen. De reizigers, die bun bestemming hadden bereikt, stapten uitdc conducteurs hadden met veel ge weld de portieren wede' dichtgeslagen de machinist had het teeken ontvangen, dat de reis kon vervolgd worderi, toen plotseling de kreet weerklouk van „help I" De chef haastte zich naar het rijtuig, waaruit het geluid werd vernomen en zag, dat het twee heeren bevatte, een van hen, eeu oudachtig heer, die rechtop in een hoek zat, schijnbaar vast in slaap, .ie ander eeu jonge man, die zgn beat deed, hem te wekken. 1 „Kom eens hier, chef', riep de laatste, den be ambte zieude, „en doe u best, dezen heer wakker te maken." „Best mynheerik zal hem gauw wakker hebben", autwoordde do chef, terwijl hij in het rijtuig stapte. Na een haastigen blik op den ouden heer geworpen te hebben, kwam by er weder uit en gaf een tweede signaal, om dou trein op te houden. Toon ging hij hot rijtuig weder in en schudde den vermeenden slaper zoo hard bij kou heeu en weder. Maar zjjn pogingen hadden geen gunstig gevolghij stoorde den slaper niet. Plotseling deinsde de chef achteruit met den uitroep„Hij beeft zjjn oogeu open 1 Hjj is dood „Wat, riep do jonge man ontsteld uit, „dood! Neen, dat kan niet. Ga eens op zjj, laat mg hem dank zij der geestkracht van de Oranjes, en gedragen als Zij zich gevoelt door de liefde en de sympathie van Haar volk." De »N. R. Ct." schrijft, na eerst te hebben herinnerd aan de geruchten over de blijde verwachting, die reeds geruimen tijd de ronde deden «Het heeft niet zoo mogen zijn. Droefheid zal er zijn op Het Loo droefheid is er onder het volk, want de «blijde hope" der Koningin was niet minder een verwachting vol verheugenis voor heel de natie. •Maar gelijk by reeds zoo menige beproe ving, welke Oranje en Nederland samen hebben doorleefd, voelt het volk, nog meet- dan in gewone tyden, zich thans met zijn Vorstenhuis vast verbonden." Het «Vaderland" schrijft: «Met hoe roerende zorg verbeidde onze geliefde Koningin bet verwachte moederschap, de bekroning van Haar huiselijk geluk 1 «En hartelijk leefde gansch Nederland al Haar verwachting en hoop mede en gunde Haar zoo gaarne, dat de vervulling van den vurigsten wenscb van Haar volk Haar tevens volop alle geluk en heerlijkheid schenken zou, waarop Zij als mensch en als vrouw recht beeft. Zy wete, dat, nu bel niet zoo beeft mogen zijn, Haar volk Haar stille smart eerbiedig deelt on hoopt op Haar spoedig en algeheel herstel van de gevolgen van deze beproeving". De «Nieuwe Courant" scbryft: «Het valt zwaar, woorden te vinden, die uitdrukking geven aan ons gevoel bij bet vernemen der droeve tijding. «De hoop, dat het toch eenmaal nog zoo wezeu moge, is op dit oogenblik nauwelijks by machte, eenige troost te bieden. Zeker kau onze zwaarbeproefde Koningin hiervan zijn, dat de genegenheid van Haar volk zicb dieper in de harten vestigt, naarmate Haar deel in bet menscbelyke leed grooter wordt. En dat, bij het medegevoelen van de smart, die slechts Haar innig geloof Haar in staat zal stellen berustend te dragen, de bede zicb dringt over vrome en onvrome lippen«God sterke en vertrooste Haar!" Het «Utrechtsch Dagblad" schrijft «Aller blyde verwachting is in teleurstel ling verkeerd. «Het heeft wederom niet zoo mogen zijn. «Maar hoe groot de teleurstelling ook moge wezen voor Hare Majesteit, het zij Haar tot troost en opbeuring, dat Haar volk in Ha ir smart deelt. «Gelukkig stond aan 'tslot der mededee- zien. Hier, houd zijn hoofd eens op. Oom, oom, wordt wakkerzeg toch ieta. O, het kan niet zgn. Hoe kin hij dood zjja?" „Hij ia dood, mjjnheorik kan mjj onmogelijk ver gissen", zeide de chef. Onmiddellijk daarop fluisterde hij een kruier toe „Ga een politie-agent halen; hij zal hiernoodig zijn." Doodolijk ontsteld knielde de jonge man naast het lijk en overtuigde zicb, dal zijn ooin werkelijk dood was. Hg tilde nu den eenen, dan den andereu leven- loozen arm op en riep zijn oom bjj den naam, maar ontving geen antwoord. Het was maar al te waar, dat de oude heer den laatsten adem had uitgeblazen. Toen Frank zag, dat er geen leven kwam in de beweginglooze gedaante, viel bij op de batik neder. „Hoe is dit gebeurd Wat zal ik doen riep hij uit. De schok die dit plotseliug sterfgeval hem bad ge geven, had hem volkomen van zjju tegenwoordigheid van geest beroofd en hem geheel van streek gebracht. Verscheidene beambten verzamelden zich om den waggon, maar niomand sprak. Nieuwsgierigen, die altijd en overal te vinden zijn, kwamen van alle kanteu aansnellen eu staarden het tooneel iu het rijtuig aan. Plotseling kwam er eenige beweging onder de menigte. „Wat ia hier te doen'/"vroeg een ruwe stem en do omstanders op zjjde duwend, baande een agent zich een weg tol aan bet rijtuig en hoewel hem reeds was gezegd, waarom zijn tegenwoordigheid werd vereisoht, vroeg hij nogmaals„En, wat is hier te doen „Een heer is dood gevonden", .iepen een dozjju stemmen uit. O!" zeicie de man der wet, een opschrijfboekje te voorschijn halend en het rijtuig binnengaand. „Hoe is hjj gestorven was de volgende vraag, gericht tot deu medereiziger van den overledene. „Dat kan ik niet zeggen. We kwamen samen uit de stad, maar ik heb bgna gedurende de geheele ling van de artsen, dat de toestand van H. M. geen reden geelt tot ongerustheid. Een spoedig en geheel herstel zij Haar van harte toegewenscht". Het «Nieuws van den Dag" schrijft: «Die teleurstelling is te diep, dan dat wij haar kunnen uiten in veelheid van woorden. «En onze eerste gedachte is niet bij ons, maar bij onze Vorstin zelve. «Voor Haar zijn onze innigste wenschen. Voor Haar gaan uit het hart des volks de innigste gebeden op". De «Nederlander" schrijft: «Moge het zwaar beproefde Vorstenhuis door Hem, die ook in den druk zegen wil leggen en door nacht tot licht voert, rijkelijk vertroost worden, en moge H. M. tevens ver kwikking vinden in de wetenschap, dat ook nu Hare droefheid tegelijk de droefheid is van Haar volk; dat nog immer geldt de ervaring van eeuwen omtrent «saamgedragen leed" en «saamgenoten zegen" ook in onze dagen het gelu» van Oranje Neerlands geluk, de smart van Oranje Neerlands smart, de teleurgestelde hoop der beminde Oranje dochter de door tranen gewijde, teleurgestelde hoop van het volk is, dat Haar lief heeft. «Oranje en Nederland éen, en nauwer tot elkander gebracht door vreugd en smart beide, dat is de zoete droppel in dezen bitteren beker". De «Tyd" schrijft: «De natie had gehoopt, op den eersten Koninginneverjaardag het goede nieuws in de «Staatscourant" te lezen. En zie, terwijl op deze officieeie en volledige openbaarmaking werd gewacht van de hoop, die dan zeker heid zou geworden zijn, bracht do «Staats courant" het bitter teleurstellende bulletin der geneesheeren. «Zorgvolle en hoogernstige gedachten voor de toekomst, die [nu leeg is en zonder be loften, dringen zich aan ons op, wanneer wy overwegen, wat deze wreede ontgoocheling beteekent èn voor onze geliefde Koningin zelve, wier droefheid nauwelyks in woorden is uit te drukken, èn voor Haar bemind volk. «Bedrukt, maar nauwer nog dan te voren, scharen wij ons in dit groot leed om het Vorstenhuis, ten volle deelend de teleurstel ling van Haar, die steeds den voor- en den tegenspoed meeleefde van het volk, tot het welk Zij in alle omstandigheden afdaalde, en waaronder Zij als onder eigen gezin rondging. En wij bidden den Schepper van alle leven, dat Hij Haar christelijk hart door de berus- ting in de leiding Zijner Voorzienigheid reis geslapen." „Was er behalve u nog iemand in den waggon „Niet, toen ik in slaap viel, en toen ik wakker werd, waren we nog alleen." „O, u zegt, dat u alleen waart, toen u wakker werd. Is u wakker geworden eer de trein stilstond „Ja." „Niemaud kan er dus zjjn uitgegaan „Neen, ik denk het niet, want de trein houdt ner gens op eer hjj dit station bereikt." „Kent u den overledene?" „Ja, hg is mijn oom, de heer Wilson, en we gingen samen naar huis, naar Ravunwood op den Middem Heuvel." Van ui deze antwoorden werd nauwkeurig aantee- keuing gehouden, daarop werd het boekje opgebor- geu en vestigde de agent zijn aandacht op het lijk. Plotseling scbeen hem iels in te vallen en wel, dat de overledene misschien door geweld om het leven gebracht eu do aanleiding tot den moord mis schien diefstal was. Om dus allen twgfei in dit op zicht ter zgde te zetten, begou hg de zakken van jlen heer Wilson te doorzoeken. Dit onderzoek liep echter op niets uit. Het horloge en do beurs vau den ouden heer bevonden zich op hun plaats en goen enkel teeken van geweld werd aan het lijk wuargeuomen. Toen de politie-dienaar met zijn voor- loopig onderzoek gereed was, zag lijj Frank Muurso eenigszins teleurgesteld aan. •We moeten dit rijtuig verlaten en hot verzegelen deze zaak moet nader onderzocht wordeD. Ik moet u verzoekeD, in de wachtkamer te gaan en daar te blijven tot wy de zaak nader onderzocht zullen heb ben." „Waarom?" riep Frank uit. „De heer, die dood gevonden is, is mijn oom eu ik moet hier blijven om toe te zien, wat er met hem geberrt." „We zullen goed op hem passen, maar u moet niet mij medegaan", herhaalde de agent. trooste, en eerlang want niet alle hoop is verloren Haar deze smart doe vergeten in de vreugden van het moederschap, dat Haar thans door een bitter ongeval moest ontgaan «De Standaard" schrijft: «De teleurstellende tijding, die van Het Loo werd ontvangen en die de «Staatscou rant" bevestigde, heeft in de ziel van ons volk een aandoening van weemoed en leed gevoel doen trillen. «De eerste opwelling van aller gevoel bij het hooren van deze droeve tijding was die van deernis en hartelijk medegevoel met de geliefde Koningin, voor wie deze droeve afloop een zoo bittere en wreede teleurstel ling moet zijn. «Wie zal ons zeggen, wat er deze maanden in haar hirt gejubeld heeft; maar dan ook, wat diepe weemoed thans in haar hart moet weenen. «Onze God, die niet antwoordt van Zijn daden, heelt bet anders beschikt, en ons voegt 't stille te zijn. «Maar wat ons blyft, is de hope; wat niet stil mag worden, is ons gebed. «We blijven voor Volk en Vaderland vragen een pand der duurzame eenheid van Nederland en Oranje, in een telg, geboren uit onze geliefde Koningin." Mgr. dr. J. J. van Thiel, nieuwbenoemd bisschop van Haarlem, heeft Donderdagmid dag den eersten steen gelegd voor het nieuwe kerkgebouw der Oud-Katholieken te JJmuiden en daarbij voor het eerst in zijn nieuw ambt gefungeerd. Met ingang van 4 September zullen de bureaux van het Provinciaal bestuur te Utrecht geopend zijn op alle werkdagen van half 10 tot 12 en van half 2 tot 4 uur. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben afwijzend beschikt op het adres van het Be stuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van den «Bond van Ned. Onderwijzers", hou dende verzoek, dat de goedkeuring van Ge deputeerde Staten mocht worden onthouden aan het besluit van den Raad dezer Gemeente betreffende het verlof aan onderwijzers en onderwyzeressen. Nogmaals herriuneren we aan de verplich ting van hen die op 1 Augustus overgaan naar de Landweer om hun zakboekje intijds te doen afteekenen ter Gemeente-secretarie. „Ik zal va i avond aan het station kooien, maar nu moet ik naar huis om mijn vrouw de treurige tijding mede te deelen en schikkingen te maken voor het vervoer van het ljjk." „Ik zeg u, dat u thans met mg moet uiedegaan I" hield de agent vol. „Dat is ongehoord!" wierp Frank tegen. „Waarom zou ik met u gaan?" Toeu, na een oogenblik te hebben nagedacht, antwoordde hij„Nu dan, ik zal meegaan." De arme Frank werd nu in de wachtkamer ge bracht, terwijl er iemand naar deu dokter en naar deu commissaris van politie word gezonden. De agent, die Frank voorloopig gevangen had genomen, draaide den sleutel iu het slot om en gelastte den portier de deur te bewaken en er niemand uit or in te laten, eer bij teruggekomen zou zjjn. De stations-chef gaf thans bevel, dat het rjjtuig uit den trein losgemaakt en streng bewaakt worden zou, tot de dokter het lijk onderzocht had en, zoo noodig, tot aan het onderzoek der rechters. Daar er aan het kleine station niet veel handen beschikbaar waren, duurde het eenigen tjjd, eer zijn bevelen uitgevoerd waren. De portier, die de wacht kamer moest bewaken, keek af eu toe door het raam naar den ge.angene en zag hem eerst in gebogen houding, met zijn rug naar het venster zitten, als iemand, die geheel uit het veld is geslagenmaar ua eenigen tyd richtte hjj zich op en papieren enveloppe uit zjjn portefeuille uemend, begon nij een brief te schrjjveD. Hjj schreef eenige woorden aan z\jn vrouw om haar de reden van zjjn niet-komen te verklaren en haar te zeggen, dat ze uiet ongerust moest zjjn ala hjj dien nacht wellicht niet thuis kwam. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1