Stadsnieuws. Marktprijzen. Over het stof opjagen door automobielen bevat de »N. Tilb. Cour" een artikel, dat wel de aandacht verdient Wie leeft in een maatschappij, komt met andere raenschen in aanraking en heeft de belangen van andere menscheu te eerbiedigen. Men kan zoo maar niet handelen alsof men alleen op de wereld is; ook niet wanneer men in een automobiel zit. Een waarheid die in onzen socialen tijd nog meerbeieeke- nis krijgt, omdat zy op ieder gebied wordt gehuldigd. Men mag naar de nieuwere rechts opvattingen van zijn recht niet verder ge bruik maken, wanneer anderen daarvan meer hinder zoudeu kunnen hebben, dan de nor male opvattiugen van het verkeersleven toestaan. Wie bijvoorbeeld een tuin heelt, mag Jaarin niot zooveel rook verwekken, dat de tuinen en de huizen in den omtrek door dien rook niet meer te gebruiken of onbe woonbaar worden. De nieuwere rechtsbe- schouwingen zouden in dat rookverwekken een onrechtmatige daad zien, die niet be hoeft te worden geduld. En dit eenvoudig om deze reden, dat de normale eischen van het verkeer medebrengen, dat de een niet het leven van den ander ondraaglijk of Je uitoefening van een anders eigendomsrecht onmogelijk maakt. Welnu, wij zijn van meening, dat uit die zelfde verkeerseischen voorspruit het recht van het publiek om niet zijn wandelwegen totaal bedorven te zien door te snel rijdende uiotorwugeus. Een merkwaardige illustratie van de mee ning, dat er thans iets ongezonds is in de begrippen, levert een tooneeltje op, dat men soms aan overwegen kan waarnemen. Daar worden door opzettelijk aangestelde beambten de boomeu gesloten, om le zorgen, dat een eerzaam locaaltreintje, zich bedaard langs de rails voortbewegend, geen onge lukken veroorzaakt, en nauwelijks is de pas sage weer vrij of met woeste snelheid en in onberekenbare richting stuift een oogen- blik later een auto door het publiek. Hier zijn tweeërlei begrippen van veilig heid, en het eene is beter dan bet andere. De Duitsche Keizer heeft nu óok de Pers mannen bespeecht en nogal afgegeven op hun kennis. Hij meende de oorzaak o.a. te moeten zoeken in bet feit, dat journalisten geen examen afleggen, geen diploma of certificaat behoeven te bezitten. De »Matin" vindt deze theorie niet erg vleiend voor het beroep en zijn beoefenaars; maar zegt het blad journalisten zijn niet de eenigen op aarde, aan wie men geen diploma's vraagt. Bijvoorbeeld óok niet aan Keizers. De Duitsche pers klopt natuurlijk kolom men kopij uit Wilbelm's wel wat lichtvaar dige uitspraak. Het «Berliner Tageblatt" bijvoorbeeld meent er eens te meer uit te kunnen op maken, hoe onvoldoende keizer Wilhelm over Persaangelegenheden wordt ingelicht. De «Frankfurter Zeitung" komt in twee en 'n halve kolom verteilen dat de Keizer ten opzichte van de Pers op het zelide standpunt staat als zeer veel andere menschen «Hij geeft op baar af, wanneer hij zich aan haar ergertby prijst ze, wan neer ze in zijn smaak valt; en bij weet ze te vinden, wanneer hij ze noodig heeft." De opening der jacht op kleio wild is in de provincie Utrecht vastgesteld op Zaterdag 25 Augustus a. s. met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zaterdag 29 Septem ber a. s. De lange jacht zal mogen worden uitge oefend alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week. Het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaver zaad, welke nog in 1906 moeten geoogst worden, is verboden, evenals het jagen in tabakslunden, zoolang bet zoogenaamd best goed niet is geoogst. De jacht op reebokken zal slechts gedurende de maanden October en November en de jacht op reegeiten uitsluitend van 15 Novem ber tot 1 December zijn toegelaten. De klerken der Posteryen en Telegrafie 1e klasse W. Lucas te Amersfoort en G, L. M. Plas, te Amstcrlam, hebben van stand- Slaats geruild en zullen 1 October hun nieuwe esteraming volgen. Do tram vervoerde in Juli dezes ja ars 8506 betalende passagiers, togen 8453 in 1905, 7898 in 1904, §063 in 1903 en 7064 in 1902, het eerste jaar. Gestaagd vooruitgang dus. De passage-opbrengst was 1626.60 in Juli 1906 tegen f631.17® in dezelfde maand van 1005, toen het hoogere tarief nog werd ge heven. De totaal-opb. engst was f652.15 in Juli 1906, f 664.92® in 1905, f686.36® in 1904, 1031.62 in 1003 en f559.50® in 1902; de opbrengst per dagkilometer onderscheidenlijk f 11.68® f 11.92, f 12.30, f 12.65 en 110.75. I Mejuffrouw J. M. Meyer verwierf de hoofd akte. De jongedames M. A. Harting en J. C. IJperlaan behaalden de akte Fransche taal, Lager onderwijs. De heer C. D. van Kuyk, thans Directeu r der «Amersfoortsche Stoomweverij" (Heili- genbergerweg) hooj Woensdag den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden uau die fabriek werd verbonden. Aan ingenieur A, J. Krieger is door den Gemeenteraad van Gouda voorloopig con cessie verleend voor den aanleg en de ex ploitatie van een paardetram van het Staatsspoorweg-station naar het einde van de Oosthaven, onder bepaling, dat deze voorloopige vergunning zal zyn vervallen, wanneer niet biunen éen jaar na het ver- leeneu daarvan het verzoek tot een defini tieve concessie zal zijn ingediend. Kapitein-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaf, van het le regiment veld artillerie te Utrecht, is tot 16 dezer belast met de function van intenJant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Sergeant-ziekenopzichtvT J. Ritsie, van het Militair-hospitaal hser, is bevorderd tot sergeant-majoor. De van de Kon. Militaire Academie her komstige bij het le regiment veld-artillerie nieuwbenoemde 2e luiteuant A. M. R. Bijle- veld komt hier in garnizoen. De Amersfoortsche bedevaart naar Kevelaar wordt dit jaar onder directie van pastoor L. A. Fock gehouden van 20 tot 22 Augustus. De tentoonstelling der planten, door leden van «Florialia" dit jaar uit de bijzonder mooie stekjes gekweekt, zal plaats hebben op Vrijdag 31 Augustus in den tuin van «De Arend" van half drie tot half vijf. De temperatuur van het water in de^Bad en zweminrichting was hedenochtend 68° F. Twee zesjarige kindertjes van Van O., op 't Sasje, geraakten Dinsdag al spelend in de Eera. De 16-jarige Piet Ising, die onmiddellijk gekleed te water sprong, mocht het genoegen hebben ze nog in tijds weer op den vasten wal te brengen. Zou de flinke jongen nu óok een reddings- medaille krijgen De geweldige warmte van Donderdag had een bewoner van de Molenstraat nog gewel diger dorst doen krijgen, dien bij trachtte te lesschen met biertjes. Af en toe werd ook een bittertje genomen en zoo geraakte de man boven zijn bier. Toen by nu meer dan genoeg bad en hem niet meer werd getapt, sukkelde by naar buis, waar hij, als antwoord op een opmer king van zijn vrouw, deze en de kiuderen met een stuk hout te lyf giug, zóo, dat de buren er aan te pds kwamen. Dezen wisten de» held naar buiten te kry- gen en pasten toen eigen en snel reebt zoo krachtig toe, dat S. verbonden en dooi de politie in bescherming genomen moest wordeu. In een garnizoensplaats als Amersfoort waar nogal veel bereden troepen liggeD, gebeurt het dikwijls, dat een ti-oepenpaard opeens genoeg krijgt van een oefening, zyn berijder afwerpt en op eigen houtje huis-ioe gaai. In den regel bepaalt bet geval zich tot wat verschrikte kinderen en angstige moeders en komt het kevertje zonder ongelukken te veroorzaken netjes aan zijn stal tetug, waar de ruiter het later wel weer vindt. Eergister echter liep 'tniet zoo goed af. In de Sint Andriesstraat kreeg het paard een teugel om een der beenen; het viel in ben ijzeren hek en verwondde zich aan de borst, zoodat het nu op ziekenstal moest. By het korte doch lievige onweder van Donderdagnacht sloeg de bliksem in de nieuwgebouwde boerderij van de gebroeders Lockhorst, bij de Tweede steeg aan den Hoo- geweg onder deze Gemeente en zette deze io een oogwenkgeli^eel in li< hter laaie. Het vee was in de weide; een 20-tal varkens bleef in de aangrenzende schuur, die evenals de beide hooibergen door despuiten werd behouden; doch de kapitale boerderij met den ganschen oogst men spreekt van 40000 K.G. graan verbrandde totaal. De Wilbelmina-spuit en de Vrijwilligers waren weer zeer snel ter plaatse en deden wat ze konden om de belendende gebouwen te behouden, hetgeen ook volkomen gelukte, doch hadden zeer veel moeite om water te vinden, dat op zeer grooten afstand lag. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een hondje kwam echter in de vlammen om. Alles was verzekerd by den Boereubond. Het hemelvuur trof óok het huisje aan den Leusderweg, bewoond door Drieënhui»«n zonder nochtans groote schado of brand te veroorzaken. Ook de tram, die een extra-dienst reed ter wille van hen die de Koniogirme-feesten te Baarn hadden meegemaakt, moet in 't gedrang zijn geweest. Op den Stationsweg althans sloeg de bliksem vlak vóór de tram langs; de zich daarbij ontwikkelde zwavel- damp was zóo hevig, dat de koetsier een oogenblik van zyn positieven raakte. Hij herstelde zich echter spoedig en hield het meer dan volgeladen rijtuig zonder onge lukkon in de rails. De warmte doet de menschen soms rare dingen doen Zoo zoebt gisterochtend een stelletje markt- bezoekers ruzie met een bierhuishouder van woorden kwam het alrus tot een handgemeen. Slot: de politie pikte de twee grootste drulrtemakers in en gaf bun eenigen tijd onderkomen in 't Bureau. Aan dit duo werd 's middags een quartet toegevoegd, een dame en drie heeren, die vóór «Randenbroek" een picnic hadden ge organiseerd en de dorstige keelen laafden metbrandspiritus. Ieder had een half fleschje van dit lekkers en elk hunner be- 1'ammerde minder het proces-verbaal dan wel iet verlies van wat zij een hartvet oterking noemden. De «Maatschappij «Zandbergen" tot opvoe ding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin zooals het thans in de ontwerp-Statuten heet zal 8 Augustus te Amsterdam haar Jaai vergadering houden o.a. tot wijziging der Statuten. Worden die Statuten ongewijzigd aangeno men, dan zal dus de naam «Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" verdwijnen. By Kon. besluit is verlengd de aan com missarissen van den straatweg Barueveld naar de grenzen der Gemeente Stoutenburg, verleende concessie tot tolheffing op dien weg voor den tijd van 3 jaren, alzoo tot 26 Juli 1909. De heer P. J. Holl, bijna een halve eeuw Hoofd der R. K. school te Nijkerk, is op de meest eervolle wijze op zijn verzoek ontslag verleend als zoodanig. Door de vereeniging «Soest Vooruit" is bet plan geopperd om den jaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus feestelijk te herdenken. Besloten werd een ringrijdery met versierde rijtuigen en volksspelen te houden. De Legerplaats by Zeist wordt Maandag 6 Augustus betrokken door een detachement van het regiment grenadiers en jagers ter sterkte van 3 officieren en 148 minderen en van 15 Augustus tot 15 September door de vier bataljons van dat regiment ter sterkte van 75 officieren en 2700 minderen. Menige ledige kandelaar brengt net verder dan een licht. Inhoud «Wereldkroniek" 4 Augustus: Tentoonstelling «Archimedes". Schilderijen van moderne meesters te Rotterdam. Jour nalistiek met teekenstift of camera. Per sonalia. De zwemwedstrijd dwars door Parys. De eerste Haagsche vacantie-kolonie. Amstel's fanfarekorps. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder in de Resi dentie. Koloniehuis Sonsbeek te Arnhem. De nijverheids-tentoonstelling te Leeuwar den. Kroniek van de week. Caricaturen. 1— 5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25- Haar zwakke plek. De Maag. Een tooneelkunstenares genezen door de Pink Pillen. Mevrouw ld» Loaaie, looneelkunatenarea, Stenr- straai 5 te Gent, volmaakt tevreden over den uit slag dien de Pink PilleD bij baar bebben te weeg gebracht, schreef ons den volgenden brief met dank betuigingen Mevr. Ida Lossie. (photo. E. Gamier). „Sedert langen tjjd leed ik aan de maag, bad geen eetlust, een slechte spijsvertering en verloor mijne krachten, Daar geen enkel der middelen die ik genomen had, mij baatte, beb ik den raad van een vriendin gevolgd en ben de Pink Pillen gaan gebruiken. Ik ben beel verheugd hier te kunnen verkonden dat alleen die uitmuntende Pink Pillen mij volmaakt hebben hersteld, en dat ik het die pillen dank dat ik mijne werkzaamheden heb kun- uen hervatten." In b„t tijdperk der g-oote warmte zijn de per- •ouen die aan de maag Ijjden zeer talrijk. Aan de maag te lijden iu dien warmtetjjd is gevaarlijker dan in welk ander tijdperk van bet jaar. Bij de vermoeienis, veroorzaakt door de booge tempera turen, komt dun de verzwakking ten govolge van eloohte spijsvertering, waarop de dyssenterio volgt. En daarna heeft een volkomen uitputting plaats. Zoo uw maag zwak is, zoo gij «en, moeilijke spijs vertering hebt, moet gij uwe maag versterken en om zoo te zeggen weer tn staat stellen te werken. Een proef met de Pink Pillen zal U algeheele voldoening geven, Uy zult spoedig beter eten, beter slapen en U beter gevoelen. De Pink Pillen zullen volkomen de zwakheid van uw maag genezen en diegenezing zal blijvend zijn. Volg don raad dien wjj geven om trent de wijze van eten en neem na lederen maaltijd een Pink Pil. Deze Pillen verzekeren uau de onge lukkige slacbtotlers van slechte spijsvertering het welzijn en de rust. De Pink Pillen zjjn eveneens goed tegen bloed armoede, bleeksuoht, zenuwziekte, algemeene swakte, rheumalisobe pijneu an neuralgrie. Prys f 1.75 de doos, f9 per 6 doozeu verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, eu Apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij A. van dk Weg, dro gist Laugestraat 23 te Amersfoort, en A. do Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Piuk Pil len beeft nog nooit iemand ge - Afbeelding der doosJB- frvojur:»B PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Juli. Evaug. Luth. Ketk. Voorm. 10 uur, ds. A. D. Wempe, uit 's-Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Voorm. t0l/a uur, ds. G. J. Heering, uit Oude Wetering. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donnor. 's Avonds ö'/j uur, ds. Don ner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. H.Vtssclier, uit Leouwar- den. s'Aouds 5ya uur, ds. Visscher Vrye Gereform. gemeente. Voorm. 9i/a uur, de heer Eigenman, uit Achterberg. ■i'Avonds, 5 uur de heer Eigenman. Burgerlijke Stand van Amerfoort van 27 Juli tot 2 Augustus 1906. GEBOREN Gerarda, d. van W. van der Geld en H. Hoksbergen. Klasina, d. van E. Heere wed. van G. R. Merkenij. Bregtje Cornelia, d. van J. D. Sneepels en L. Pruim. Wil helmus z. van J. W. Schievelt en J. C. Waan- ders. Maria Christina, d. van H. Hazelaar en S. van 't End. Christin i Maria, d. van G. A. Steppé en P. Wouterse. Antonius, z. van W. van der Heiden en H. Poort. Wilhelmina Clasina Maria, d. van J. A. J. Lohrnau en C. Gouka. Alberta Berendina, d. van W. van Es en J. M. de Winter. Johannes, z. van J. Groenewoud en B. van der Heiden. Albertus Johannes, z. van J. van Groenesteyn en E. Zonneveld. Elisabeth, d. van W. Sleeking en W. van Wessum. Cecilia Elisabeth Johanna, d. van G. Arler en E. de Groot. Hendrik, z. van A. GroeDestein en G. Woudenberg. Adriana Cornelia Mariu, d. van C. Mark en J. Eversen. ONDERTROUWD J. J. F. van de Weijer en W. Wagensvold. W. Boon en W. van den Broek. J. Groenhuizen en P. F. W. Tillemans. H. van den Hoek en R. Veer. S. H. Massa en W. H. Neerincx. GETROUWD G. Evers en B. Aartseu. G. de Ruiter en G. Smit. E. Fortuin en W. van der Horst. S. L. de Vries en M. Zadoks. L. J. Grenzenberg en M. C. Odekorken. J. de Kruif en W. Butselaar. OVERLEDEN F. G. Brandsen, 14 d. H. M. Brandsen, 2 mnd. G. van Doorn, 18 mnd. R. J. van Dorland, 4 jaar. B. G. M. Huurdeman 7 mud. Amersfoort, Vrijdag 3 Augustus 1906. Appelen f0.a f0.Peren f0.— a fO— Nieuwe aardappelen f0.— a f0, Zandaardappelen f2.U0-- a f2.50Hoender- eieren f3.50 k f4.—per 100 stuks. Boter f1.25 a fl.40 p. k. Margarine f0.— èfO.— Kippen f0.80.— a f 1.20 Kuikens f 1.a f 1.30 Piepkuikens f0.40 a f0.60 Ganzen f0.~èf0.— Eenden 11.00 a 11.20 Hazen f0.— a f0.— Wilde konijnen f 0.— a f0.— Tamme konij nen f0.40 k f 0.80p. st. Duiven f0.4G a f0.50p. paar. Vette varkens f0.a 10.-- Magere varkens 1*16 a f20 Zeugen föO k f70 Biggen 18.— a f 12. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 Heet. Zandaardappelen. 90000 st. Hoendereieren, 1100 Kilo Boter Vette varkens, 5 Magero varkens, Var kens voor uxportslageryen, 300 Biggen en 20 Zeugen. H JLPBAN K TB AMERSFOORT. Tot het geven van oelden ter leen zal eene commissie bit het Bestuur op MAANDAG den 6 AUG. aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ton Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN, Secretaris-Peoniugmee ster.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2