Gemengd nieuws. Militaria. Militaire Academie te Breda hebben van hier voldaan de jongelingen J. G. Bouscholte en C, F. A. de Bruyn, die in aanmerking zyn gebracht voor plaatsing als cadet voor infan terie h. t. I. en voor cavalerie lndiö. Tot tijdclyk telefoniste aan het Rijks-tele foonkantoor hier is benoemd mej. G. van der Horst Bruyn. Het heeft H. M. de Koningin behaagd een dankbetuiging te doen toekomen aan mej. H. M. Schermer, thans te Nijmegen, voor een door dele aan H. M. gewijd gedicht, getiteld: «Herinneringen na tien jaren". Den 16 Juli 1890 bezocht H. M. de Konin gin-Moeder de «Anna Paulowna-Bewuar- school" hier, waarvan mej. Schermer toen Directrice was. Den 31 Augustus van dat jaar werd haar verleend de gouden medaille der Oranje Naasaii-orde. Ganeranl-maioor O. A. de Bruyn, com mandant der Nieuwe Hollandsohe Wuterlinie en bevelhebber in de 2e militaire afdeoling, was gister te Amersfoort tol het houden eencr inspectie. Geoeraal-majoor A. D. Better,commandant der 4e divisie, houdt deze week inspectie te Assen en te Leeuwarden. Op 23-jaiigen leeflyd overleed hier Zater dagnacht na korte, doch zeer hevige onge steldheid do heer C. D. K leyn, candidaat-arts en reserve 2e luitenant by het 5e regiment infanterie, die sedert 1 Augustus voor her halingsoefeningen onder de wapens was. Zijn stollelyk hulsel werd gister overge bracht naai' liet ouderlyk huis te Driebergen. Aan het toelatings-ex-imen voor den Hoofd-cursus voldeden van den cursus by het 5o regiment infanterie de sergeanten H. J. Nolthenius, voor infanterie h. t. 1.; J. G. Boswinkel en G. J. Potgieter, voor adrnini- stritie h. I. 1.; J. Stroomberg en A. Storm van Leeuwen, vuur administratie Indië. Luitenant 11. D. S. Hasselman, van bolle regiment vesting-artillerie te Utrecht, wordt 1 October overgepiuatst naar bet le regi- meut veld-artilleric te Amersfoort. By de Zaterdag en Zondag te Hilversum gehouden Algemeene vergadering van den «Kon. Nederlandscben Bond van oud-onder officieren" werd vcrwoipen het voorstel Amersfoort om met het oog op de kosten de jaurlijksche vergadering om de twee jaren te houden en eveneens een voorstel dier afdeeling om bet Hoofdbestuur te verz eken, stappen by do Regeering te doen om te ver krijgen, dat het pensioen, hetwelk de echt genoot bij zyn overlijden genoot, nog ge durende óeu jaar na zyn overlijden aan de door hem achtergelaten weduwe en iniuder- jarigc weezen worde uitgekeerd. Zondag werden op het schiolterrein var, hel kamp by Laren de schietwedstrijden gehouden, welke de Jaarvergadering vou den Rond plegen te besluiten. De afdeeling Amersfoort behaalde mot 24 treffers en 240 punten den vierden prijs in den korps.vedstryd buksliaarschietvereeni- ging Wilholmiiiu" eveneens met 24 treffers en 240 punten den vierden prijs buks. In den personeelen wedstryd buks verwierf de heer J. Uding den lsten prijs met 94 punten, terwijl de heeren B. Clemens, J. Jan sen. R. Meijer en H. Spruyt den 4den tot 7den prijs behaalden met 92, 90, 89 en 87 punten. De heeren R. van Eimeren en J. Janse verwierven den 3den en den 4deu prijs per soneel voor donateurs inet 93 en 92 punten. Du bi er B. Clemens won met 191 punten den 3den prys vrye baan buks en de heer A. Hassing mol 43 punten den lsten prys geweer M. 95 op 150 M. uitgeschreven voor leden van den Bond ouder dan GO jaar. De afdeeling mag tevreden zyn. We herinneren aan de vergadering der «Oranje-vereeniging", Donderdagavond in «Het Boompje" te houden. En verleenen gaarne plaats van hel vol gende communiqué Een opwekking bot trouwe opkomst zal denkelijk wel niel noodig zijn. Immers hoe langer zoo meer blijkt het, dat er veel belung wordt gesteld in het werken der vereeniging. Met genoegen mag dit worden geconstateerd en het geeft hoop voor de toekomst. 31 Augustus moet een feestdag worden en bly- ven, en waar hier het initiatief genomen is door de Oi'anje-vereeriiging, daar doen wy nogmaals een beroep op de burgerij in zyn geheel. Helpt allen mede tot het welslagen van 't feest. Neringdoenden en particulieren ver siert uw winkels en uw huizen, op welke manier dan ook, hetzij bij dag. hetzij by avond. Vergeet niet, bet verhoagl het fees telijk aanzien in ruime mate on het werkt zeer gunstig op het bezoek der onwoneuden. Laat bet thans niet alleen over aan de jeugd, want die is naar wy vernemen al druk :n «Ju weer met het maken van allerlei toe bereidselen. Eerepoorten zullen verrijzen naar bun trant, op verschillende plaatsen. Maar waar zij nog onkosten willen maken van hun klein vermogen, laten daar ook anderen niel achter blijven, maar medewer ken op hun wijze. Steum de Vereniging door lid te wurlen of begunstiger en steunt haar door versiering als anderszins. Aan het Jaarverslag dor afdeeling Gooi- en Kernland van de „Wed. vereeniging tot bescher ming van dieren" zij het volgende ontleend Wij beginnen ons Jaarverslag over 1905 met aangename feiten te meidon, feiten welke aan- toonen, dat de zaak dor dierenbescherming meer en moer steun vindt. Do afdeeling Zeist sloot zich met haar 100 lcdon bij ons aan, gevoelende, dat „Eendracht maakt Macht." Te Russian word liet ledental met 120 ver meerderd, hetgeen te danken is aan een groot dierenvriend aldaar. Sedert 1 Januari 1905 steeg het ledental in zijn geheel mot 373. Door vortrek, bedanken en ovirlijden verloor do afdeeling 54 leden, zoodat zij ultimo December 1905, 795 leden telde. Op de Algemeene vergadering, gehouden te Raarn op 28 April 1905, werden als Bestuurs leden herkozen ae heeren dr. A. J. J. Kloppert te Hilversum, J. Rolk en jhr. J. A. Sandberg, beiden te Amersfoort. Met, leedwezen hordonken wij het overlijden van het geacht Bostuurslid te Amersfoort den heer C. B. Kok. Dc vacature, ontstaan door het bedanken door den heer W. C. C. Lüsko, te Raam, werd voor- loopig opengehouden cn getracht, waar nog geen Bestuurslid is, iemand benoemd te krijgen liet Bestuur roept don heer Liiake naar zijn nieuwe woonplaats een hartelijk vaarwel toe en zegt hem dank voor zijn toewijding voor de zaak der dierenbescherming, behoudende de meest aangeuumo horinneringen aan den tijd, gedurende welken het met hem heeft mogeu samenwerken. In het afgeloopen jaar werden door de Kan tongerechten te Amersfoort, Utrecht, Hil.or- tum en Rreukolen 21-1 vonnissen uitgesproken wegens mishandeling van dieren, het plaats nemen op hondenwagens in de kom der Ge meenten, het gebruiken als trekkracht van houden, welke voor den wagen gespannen waren mot oen mindere sohouderhoogto dan 50 c.M., en het overtreden der Vogelonwet. Voor het opmaken van door veroordeeling gevolgde proeessen verbaal zya door ons do be looningen aan de betrokken politie-agenton toegekend. Wji brengen hier gaarne een woord van dunk aan de Politie, die ons steeds welwillend terzijde stond. Ingekomen klachton omtrent mishandeling van dieren werden steods zoo spoedig mogelijk onderzocht en zoo noodig vervolgd, waarbij do Veldwachter der afdeeling, H. Bon, lot volle tevredenheid van het Bestuur, steeds zijn plicht vervulde. Hieronder volgt een resumé van het schrif telijk rapport over 1905, hetwelk door den Veldwachter der afdeeling by den Secretaris is ingediend. Zeven bekeuringen wegens het doen trekken door bonden, welke een mi idere schouder hoogte dan 50 c.M. Drie bekeuringen wegens het zitten op hon denwagens in dc kom der Gemeente. Drie bekeuringen wegens het mishandelen van dieren. Verder werden 21 dieren (waaronder honden, paarden, katten, en slachtvee) op verzoek der eigenaren door hem gedood door middel van chloroform of schiettoestel. Door het Bestuur werden 14 hondentuigen, 3 buikriemen en 1 draagriem uitgereikt aan hen. by wie armoede oorzaak was van slechte aan spanning. Eveneens werden door het Bestuur 18 Bteunijzers uitgereikt, welke zoodanig aan het voertuig moeten worden bevestigd, dat het ge- wioht van den wagen niet op den hond drukt wanneer deze ligt. De toestand der trekhonken gaf evenwel nog voortdurend aanleiding tot gegronde klachten. Hot afbeulen dezer dieren word door ons dan ook zooveel mogelyk tegengegaan, terwyl bij zondere zorg werd gewijd aan het voorkomen van slechte en onvoldoende bespanning. Wij mogen evenwel niet ontkennen, dat in menig opzicht verbetering was waar te nemen, bijv. op de marktplaatsen te Amersfoort en te Hilversum, waar te trekhonden in yccI gunstiger conditie verkeerden. Bij aankomst ter markt werden de meeste onmiddellijk van do muilkor ven ontdaan en uitgespannon de dieren welke aangespannen moesten blijven, hadden droge ligging en dekking. Door de goede zorgen van den heer Schuld to Amersfoort (Kampstruat) werden ook de kal veren op stroo gelegd, terwijl het opladon en vervoer onder toezicht van onzen Veldwachter geschiedde. Hot Bestuur bleef er bij dc slagers op aan dringen om het vee met het scbictmasker te dooden en deed een beroep op de loden der af deeling ona deze wijze van slachten te helpen bevorderen, door haar als voorwaarde voor levering te stellen. Drinkgelcgonhcdcn voor dieren werden meer en meer gewaardeerd. In 1905 werden er 2 bij geplaatst; óen aan den tol te Baarn op den weg naar de Eembrug en éon aan den Ainers- foortschen berg. In den tijd dat de zoo nuttige zangvogels broedden, hielp de Politie ons toezicht houden op liet uithalen van nesten en vangen van vogels. Menige vogelklom on katapult werd door haar in beslag genomen. In het najaar van 1905 heeft het BeBtuur met succes propaganda gemaakt voor de vogel bescherming in don winter. Het aantal parti- culieren, dat vogelvoederkooitieg aanschafte, was zoor groot. Tengevolge van het zachte winter weer werd er door de vogels van de kooitjes niet zooveel gebruik gemaakt als bij winters van veel sneeuw en felle koude. De vogels konden builen voldoondo voedsel vinden. Merels, meesjes en roodborstjes worden dan ook in de t\inen weinig gezien. In de bosschen waren genoeg insecten voor hen. Is dnt niet het ge val, dan drijft de honger hen wel naar de huizen. Met genoegen constateeron, wij, dat de Pers en inzonderheid de plautselyke couranten met lof. waardige welwillendheid onze pogingen bleven steunen. Ook voor de modowerking, welke hee- rou onderwijzers ona verleenden, zijn wij zeer dankbuar. Zij toob hebben op de schooljeugd zooveel invloed en kunnen op eenvoudige wijze, bij het geven van onderwijs, zachtheid en liefde voor dc dioren bij de kinderen aankweeken. Gaarne brengen wy dank aan Justitie en Po litie voor hun steun. Wij hopen zooveel mogol\jk voort te gaan met de aldeeling in bloei, werkzaamheid, kracht en ledental te doen toenemen en roepen daartoe de modowerking en steun van alle leden in. Was het de heer Eschauzier, te 's-Graveland, die bij de oprichting der afdeeling in korten tijd honderd leden aanwierf, de heer Hinse, een onzer loden te Bussem, wist in een half jaar tijds bijna tweehonderd leden voor het goede doel te winnen. Laat het ter aanmoediging van allen gezegd worden, dat er met suceès gearbeid kan worden, indien de lust en liefde voor de zaak bestaat. Het lofwaardig voorbeeld der bovengenoemde heeren is navolging ten volle waard- Moge het volgende Jaarverslag hiervan getuigen. Wij gedenken tevens in welgemeenden dank nog enkele leden, die niet stil bebben gezeten cn steeds nieuwe contribuanten aanbrachten. Wanneer wij ten slotte nog een terugblik slaan op het afgeloopen jaar, dan moeten wij erken nen, dat wij zeer veel steun mochten onder vinden en kunnen wij de toekomst met vertrou- wen tegemoet zien. Do temperatuur van het water ia de Bad en zweminrichting was hedenochteo 1 67° F. Van de drie deelnemers van hier aan den Nalionalen zwemwedstrijd le Amsterdam. Zondag gehouden, mocht het alleen aan G. van der Plank gelukken oen prijs te ver worven en wel den derden, een bronzen medaille met diploma, voor het zwemmen op den buik lange baan (000 M.). Zijn tijd was 12'32". We lezen in den «Zeister Weekbode" Naar wij veruemen, heeft de Kerkcraad van de St. Joriskerk te Amersfoort aan de »Ned. Stofbestryding My." opgedragen, de geheele kerk, zoowel de muren en orna menten, als de gordijnen en kussens dei- banken, stofschoon te maken. Bij deze behandeling der muren worden dezo bijna even helder als met witten, ter wijl hierbij een besparing bereikt wordt van ruim 2/3 der anders te maken onkosten. Wy gelooven dan ook goed te doen, met hen welke belast zijn met onderhoud van gebouwen, aan te raden, dit werk te gaan bekyken. Zooals bekend is, behoort de St. Joriskerk tot oen van do grootste kerkgebouwen in Nederland. De rechtopgaande muren meten aan binnenzijde reeds ruim 15 Meter, waar door speciale werktuigen en gereedschappen noodig waren. Hierin echter beeft de Maatschappij ook weer voorzien en hoorden wij dan ook tereeht zeggen, dat hierdoor de groote vraag, n.l. boe men kerken het best en goedkoopst kan schoonmaken, is opgelost. Bij do Zaterdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers in «Do vergulde Zwaan" gehouden verkooping van de vaste goederen der N. V. «Nesenberends Cucao-fabriek" werd perceel 1 fabrieksgebouw, Arnhemsche weg 104, groot 11 Aren, 48 centiaren, ingezet op f6500, perceel 2 bouwterrein ten Noorden van perceel 1, groot 2 Aren, 20 c.A., ingezet op f300, en de massa ingezet op f6980, en opgehouden voor f7050. Bij de politie is, als op den openbaren weg gevonden, gedeponeerd eendaines-handiasch waarin o.a. een vrij groot aantal quitantiën eener Levensverzekering-maatschappij. Ook zijn aan het Bureau van politie in lichtingen te verkrijgen omtrent een baal zout, eveneens op straat gevonden. Eon schoorsteenbrandje in een der huisjes op den hoek van Bergstraat en Utrechtscbe- weg deed gisteravond de menschen te hoop loopon. liet vuur werd met eigen middelen gedoofd eer do slangenwagen der politie in werking behoefde te worden gesteld. Door de politie is aangehouden de 48-jarige W. J. S., een nogal bekend bewoner van «De twaalf apostelen" aan den Soesterstraat- weg. Beschuldigd van overtreding van art. 249 W. v. S. is hy naar Utrecht geleid en daar in verzekerde bewaring gohouden. De Legerplaats bij Zeist wordt van 15 Augustus tot 15 September betrokken door het regiment grenadiers en jagers, ter sterkte 74 officieren en 2700 minderen. Onschuld is geen harnas, dat de pijlen des lasters kan keereD, maar een levenskracht die bet gif ervan werkeloos maakt. Op een congres van Britschn geleerden, te Yorfc, heeft een geneesheer breedvoerig aange toond, dat kinderen in hun grouitijd voor 't minst negen uur slaap behoeven, daar die groei voornamelijk op bed plaats heeft. Hij liet o. a. schrift zien van een kind na zeven en na tien uur slapens; ia 't eerste geval was het onzeker en ongelijk, in het tweede krachtig en duidelyfc.. Hoe meer een kind slaapt, des te beter vóór lichaam en geest. Een van de twee-en-dertig jonga meisjes uit Kentucky, die een rondreis door Europa doen en onlangs te Parijs verblijf hielden, gaf het volgende oen Fransoh journalist op zijn brood: Jullie, Franschen, zijn toch oen merkwaardig volkjevertrouwend op de verklaring van eea Engelschen reporter, die oen beetje te rijke phan tusie bad, kondig je aan dat 32 koninginnen der schoonheid Parijs zullen bezoeken. V> ij komen aan en men ontwaart, dat wij noch koninginnen, noch sonoonheden zijn en dan jouwen jullie ons uit. Dat is heusch te bar. Ten eerste hebben we de niet pretentie mooi te zijn men heeft ons uitverkoren, niet wegenB physieke, maar wegens intellectueel® eigenschap pen schoonheid gaat niet altijd samen met een grooten geest; buitendien zouden we by ons best voor Bchoonheden kunnen doorgaan; in ons land worden weer audere eisohon gesteld dau hiereen schoonheid uit Afrika is hier ook leelijk, nietwaar. Mooi zijn, zegt niets; inaar behagen. Wij zou den misschien behagen in ons land, maar wie zegt, dat jullie Ottero bij ons in den smaak zou vallen Wat zegt ge, als wij u verzekeren, dat bij ons bet intellect meer geapprecieerd wordt dan het uiterlyk En gij, het geestigste volk van de wereld, verwyt twee-en-dertig armo Amerikaanache muisjes, dat ze geen modelion van schoonheid zijn En je vraagt je niet eerst af, of ze er in Kentucky niet misschien een anderen smaak op na houden dan hier? Dit hebt ge wèl bij de prinsessen uit Cam bodja in acht genomen. Ze zijn gefêteerd en gecomplimenteerd, terwijl ze leelijk waren en dom. Erken, dat zulk een handelwijze niet aardig is. We kunneu toch niet helpen, aat een Engelsch journalist ons schoonheden, noemt, die we ik goef het toe niet zijn. Maar trachten we ons als zoodanig voor te doen Hebben we ons geverfd Dragen we kleurige kleederen en opvallende hoeden Neen immers. In reiscostuumpjes loopen we rond, met heel weinig behaagzucht. En wie weet of we, geverfd en elegant gekleed, niet met jullie mooiste vrouwen zouden kunnen wedijveren Het is onrechtvaardig, zoo te snoeven als jullie doen. Je moest bedenken, dat een vrouw altijd mooi is voor dengeen, die haar lief heeft. En zoo iemand is altijd te vindenschoonheid ïb betrekkelijk, en alB alleen de mooie vrouwen in Btaat waren liefde in te boezemen, dan zag het er slecht uit in de wereld. En nu groet ik u, meneer, met de verzekering dat ik u vergeef". Daarop begon de Amerikaanscbe hartelijk te lachen, haar oogen schitterden ondeugend en de Fransche journalist schreef in zijn blad, dat ze mooi was. Aan de belangstelling in de uitkomsten van het bezuinigen dooi' liet Departement van Oorlog is dezer dagen eenige voldoening gegeven met een opgave in de dagbladen van de artikelen, voor welke een lagere raming voor 1907 is mogelijk geweest. De opgave zag er uit als een officieus communiqué en zul wei aan de juiste bron ontsprongen zijn. Ook de artikelen der Oorlogsbegrooting, welke een verhoogde raming zullen bevatten, werden er in vermeld. Men weet, dat door de Regeering toegezegd is om de Staatsbe groting, bij de opening der zitting van de Staten-Generaal, zooveel doenlijk reeds in druk gereed te hebben. De hoofdstukken moeten derhalve al sedert geruimen tijd zijn vastgesteld. Uit het overzicht in de bladen betreffende de Oorlogsbegrooting bleek, dat door het bezuinigen, na aftrek van de hoogere bedragen op andere posten, een voordeelig resultaat van ruim negen ton is verkregen. Nog nimmer, zoo luidde bet commentaar, was het aan Oorlog mogelijk gebleken, een begrooting samen te stellen, die zoo belangrijk beneden haar voorgangster bleef. Het aan vankelijk resultaat zal de meerderheid der Volksvertegenwoordiging naar den zin zijn, wanneer nader blijkt, eerstens dat door de lagere ramingen geen schade van beteekenis aan de defensie wordt toegebracht, voorts dat de lagere ramingen een duurzaam ka rakter zulten kunnen hebben, en eindelijk dat ze ook feitelijk zijn. Dit laatste kan namelijk quaestieus wezen. Men weet, dat de jaarlijksche dienst de Staats- begrootiog nimmer geheel uitput. Over een ruim aantal jaren genomen, blijft er gemid deld ieder jaar rond vier millioen ongebruikt. Ook op Oorlog overtreft de som, waarvoor crodiet verleend is. de feitelijke uitgaven jaarlyks met een niet onaanzienlijk bedrag. Sommige posten bijvoorbeeld die, welke de aanschaffing van voorraden betreffen worden altijd zooveel doenlijk uitgeput. Met kunst- en vliegwerk soms wordt voor die potten gezorgd, dat de contracten nog vóór den fatalen termijn zyn afgesloten. Maar de andere credietpostcn worden niet uitgeput. Er blijven van de overgroote meerderheid der begrootingsposten ieder jaar vry ruime bedragen over. Het is heel lastig dit punt met cijfers uit de Staatsrekeningen aan te tonnen, omdat de Oorlogsbegrooting der la tere jaren een gewijzigde groepeering der

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2