name onzer onderneming door de Gemeente. Konden wy een volledig complex van werken en bezittingen aanbieden, een comploete water leiding uitmakende, dan zou tegen de bevesti- gende beantwoording der eerste vraag geen bezwaar bestaan, maar waar, zoo als in het onderhavige geval, het fundamenteels beginsel van elke waterleiding, de prise d eau, niet kau worden overgedaan, schijnt ons voor hetoogen- blik de bespreking van dit punt onvruchtbaar. 2. Wij nemen de vrijheid te doen opmerken, dat wij niet dan met groote moeite er in ge slaagd zijn, een terrein te vinden, dat ons vol ledige waarborgen geeft voor zijn geschiktheid om tot prise d'eau voor uw Gemeente te dienen. Al moge ook thans het terrein aan de Gasfa briek zniver drinkwater in voldoende hoeveelheid leveren, iets dat wij met het oog op het groote gewicht der zaak niet zonder nader grondig onderzoek kunnen aannemen, zoo zouden wij het nochtans zeer onraadzaam achten om, zelfs bij voor het oogenblik gebleken geschiktheid, een terrein in zulke omgeving en dat daarenboven bestemd schijnt binnen Korten tijd geheel te worden ingesloten door woningen, voor een prise d'eau aan te wijzen. In de daar aanwezige zandgronden, door geen beschermende laag afgesloten, kan onder derge lijke omstandighedon een infectie van den bodem en dus ook van het grondwater niet uitblijven: een infectie niet alleen te duchten van de Gas fabriek met haar nevenproducten, maar, gevaar lijker nog, door infiltratie van onreinheden, afkomstig van de omliggende bewoonde terreinen. Wij kunnen niet met te veel nadruk wijzen op de hooge ernst van de keuze eener prise d'eau en wij zouden de keuze van het aangegeven terrein een waagstuk achten, waarvoor wij in geen geval de verantwoordelijkheidzouden durven aanvaarden. Met het bovenstaande bedoelen wij niet te zeggen, dat wij een geschikt terrein, door de Gemeente aan te wijzen, niet als prise d'eau zouden willen aannemen, doch wij zijn er niet in geslaagd, een zoodanig terrein elders te vin den dan op de door ons voorgestelde plaats. 3. fteeas nu kan, met inachtneming van eenige voorzorgen, water uit onze leiding worden geleverd in huizen, welke op het hoogste ge deelte van den Berg gevestigd zijn, nl. in reser voirs, waaruit het dan vervolgens in de huizen zelve kan worden opgepompt. Zonder twijfel zal deze toestand veel guu9tigei worden, indien wij door een afzonderlijke pomp- raachine voor uw Gemeente in staat worden gesteld, het water onder aanmerkelijk hoogeren druk te leveren, dan waartoe wij nu bekwaam zijn. Ook zal het dan mogelijk zijn, op den Berg of elders op een hoog punt in de Ge meente een watertoren te stichten, waardoor het water dan te bedoelder plaatse onder druk kan worden geleverd. Doch wij moeten hieraan aanstonds toevoegen, dat de kosten van den bouw van een dergelijken watertoren te groot zijn dan dat hij zou kunnen worden opgericht ten behoeve van slechts enkele perceelen. Zoodra echter de behoefte er aan zich genoegzaam uitgebreid zal doen gevoelen, zal het belang der Maatschappij zelve mede brengen, dat zij uit eigen beweging tot den bouw van een watertoren daar ter plaatse over gaat, iets waartoe zij reeds nu in beginsel be reid is. Met de meeste hoogachting, enz. Na een geheime zitting van 2.05 tot 3.15 namen B. en W. hun voorstel terug. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van L. J. Hon- telé tot verlichting en bestrating van de zoo genaamde Kruiskamp ou tot overname van gronden. B. en W. schreven 16 Augustus: Onder indiening van een adres van L. J. Hon- telé, daarby verzoekende verbetering te willen aanbrengen in den weg naai de Kruiskarap, heb ben wij de eer U mede te deelen, dat wij, na gepleegd overleg met de Commissie van Fabri cage, de belanghebbende eigenaren van aangren zende terreinen hebben uitgenoodigd ons te willen mededeelen, of zij bereid waren een ge deelte van de kosten tot verbetering te betalen. Wij brengen U hierbij in herinnering ons rap port dd. 14 December 1905, betreffende de ver betering vnn den Bisschopsweg. Overeenkomstig de toen door ons ontwikkelde gronden en de door U genomen beslissing, hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat de kosten van verbe tering niet uitsluitend ten laste der Gemeente gebracht mogen worden. Het komt ons overbodig voor, dit standpunt nogmaals toe te lichten en wij verwijzen U te dien opzichte naar het genoemde rapport dd. 14 December. Aangezien de Gemeente vroeger evenwel reed9 keien in den weg heeft aange bracht, meenden wij met de Commissie van Fabricage, dat een ander voorstel, dan indertijd ten opzichte van den BisBc hops weg, gemotiveerd was, mits het beginsel van bijdrage in de kosten gehandhaafd blij v«. Wij hebben de betrokken eigenaren voorge steld den weg aan de Gemeente koBteloo» over te dragende Gemeente zou dan voor verlichting zorgen en aan de bebouwde zijde van den weg een verhoogd voetpad aanleggen, terwijl de be langhebbende eigenaren in de kosten van het voetpad zouden betalen. Volgens de voor U ter inzage liggende antwoorden zijn eenige eige naren niet bereid tot bijdrage in de kosten de eigenaar van ilen weg aan het onbebouwde ge deelte is tot kostelooze overdracht bereid, terwiil de eigenaar vun het grootste gedeelte van de bebouwde zijde eveneens tot overdracht bereid is en tot bijdrage van deel der kosten. Wy stellen U thans voor, kosteloos over te nemen het gedeelte van den weg, gelegen aan de onbebouwde perceelen en het gedeelte van den weg, gelegen aan de bebouwde perceelen, voor zoover de eigenaar bereid ia der kosten te be talen, van het verhoogde voetpad. Het gedeelte van den weg, grenzende aan ae bebouwde per ceelen, wier eigenaren niet wenschen bij te dragen in d« konten, aal dan niet overgenomen worden, terwijl aldaar geen voetpad zal worden aangelegd. Voorts stellen wii U voor, te besluiten tot het leggen van een gasleiding in de over te nemen terreinen en tot het leggen van een bestraat voetpad langs de bebouwde perceelen, wier eige naren tot een bijdrage als bovenvermeld be reid zijn. De kosten van de gasleiding worden geraamd op f700, die van het voetpad, na aftrek der bij drage, op f375. Nog merken wy op, dat de gasleiding zóo aangebracht kan worden, dat deze geheel kan liggen op terrein waarvan de Gemeente reeds eigenares is of volgens het hfarbijgaand concept besluit zal worden. Conform het voorstel van B. en W. besloot de Raad z. d. of h. st. kosteloos over te nemen 782.6) M2 van het Burger Weeshuis en 611.55 M- van den heer L. J. Hou telé, welke gedeelten zullen worden bestraat en var» een voetpad en van gasleiding zullen worden voorzien. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het kosteloos in gebruik geven vao een lokaal der Hoogere Burgerschool aan de Vereeniging «Het Groene Kruis'' tot het houden van een cursus. Toegestaan z. b. st. voor een cursus in eerste hulp bij ongelukken, te houden in September en October des Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 7.30 tot 10 uur. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verhuring van twee woonhuizen aan de Kamper-binnenpoort' B. en W. schreven Aangezien de loopende huur van de twee wo ningen aan deKamperbinnenpoortin den aanvang van het volgende jaar zal eindigen, hebben wij reeds in Januari 1906 den Minister van Binnen- lanc'sche Zaken opmerkzaam gemaakt opde mo gelijkheid van verbreeding van de Kamperbinneu- poort in verband rmet een eventueele afbraak rgn de bestaande torens. Hoewel wij dezer dagen een antwoord van den Minister mochten ontvangen, laat het zich aanzien, dat mogelijke plannen, wegens de daartoe noodige voobereiding en het nog te plegen overleg, in het jaar 1907 nog wel niet tot uitvoer gebracht zullen kannen worden, Onder deze omstandigheden komt het ons wen- scheiijk voor, dat Uw vergadering ons machtigt, de bedoelde perceelen nogmaals onderhands te verhuren telkens voor den tijd van (Sen jaar. Wij verklaren ons ten opzichte der verbreeding dili gent en zijn niet voornemens, over te gaan tot verhuring, indien het waarschijnlijk geacht kan worden, dat een dergelijke verhuring de beoogde verbreeding zal tegenhouden. Wij bieden U daarom het hierbijgaande con cept-besluit ter vaststelling aan. Mr. Heyligers vroeg of er bezwaar was, het antwoord van den Minister van Biunen- iandsche Zaken mee te deelen. De Voorzitter antwoordde, dat daartegen wel eenig bezwaar bestond. Overeenkomstig het voorstel van B. eu W. wordt de woning wijk no. 1 van 1 Fe bruari 1907 tot 31 Januari 1910 weder ver huurd voor ten minste f300 per jaar en de woning wijk B no. 3 voor ten minste fl8U per jaurt Ikeus voor éeii jaar. Goedgekeurd z. b. st. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van eenige strafver ordeningen in verband inet art. 51 der Woningwet, uaar aanleiding van opmerkin gen van Gedeputeerde Stalen. Alle artikelen van de Verordening op de openbare gezon Ibeid, de Bouwverordening e.i de Verordening ter voorkoming van brand worden aangenomen z. b. st. en de verordeningen zelve met alg. st. 12. Vaststelling van de Begrooting voor de rustende Schutterij, dienst 1906. Vastgesteld op l 500.15. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen van een gratifi catie aan den onderwijzer E. Lindenhoviua, wegens waarneming van het Hoofdschap der Jongensschool na het vertrek van den heer Van der Nagel. Goedgekeurd z. b. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot nadere vaststelling van do jaar wedde van de onderwijzeres H. C. Koensz. Z. h. st. verhoogd met 1125 wegens het behalen der hoofdakte. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet geven van vrijstelling van het geven van handwerkonderwys aun de onderwijzeres J. M. de Bruija. Z. h. st. weder toegestaan voor éen jaar onder voorwaarde, dat het onderwijs worde gegeven door een bevoegde vervangster en buiten bezwaar der Gemeentekas. 16. Vaststelling le aanvullingskohier plaat selijke directe belasting, dienst 1906. Vastgesteld op f5084.75. 17. Behandeling van reels mes tegen aan slagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1906. Ontheffing verleend tot een bedrag van f2307. 18. Samensteiling va:: dn afdeel.ngeo. Tot leden der le al'deeling worden aange wezen de heerenWethouder Visser, als Voorzitter; Van Esveld, Van Beek, Jorissen, Plomp, vtn Eek, Hamers, mr. Van Voorst Vader en Veis Heijn tot Jsden der 2de af- deeliug de heerenWethouder Celosse, als Voorzitter; Gerritsen, Rolandus Hagedoorn, Van Kalken, Tromp van Holsl, rar. Heyli gers, Oosterveen en Van Duinen. Hierop werd te 3.36 de vergadering ge sloten. Bij het naar huis gaan van de Raadsver gadering van Dinsdag vernamen we bij ge ruchte, dat er plannen zouden bestaan om het leidingwater niet meer te betrekken van de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij, doch dat een andere combinatie tegen veel lager prijs dat water zou willen leveren. Von verschillende zijden wordt dat gerucht bevestigd. Zekerheid konden we er echter niet van krijgen. 'tWil ons voorkomen, dat hier moet ge dacht aan het spreekwoord vun de klok en den klepelmaar toch meenen we van het gerucht zij 'took onder alle reserve melding te moeten maken. By de parade van het garnizoen, morgen middag 12 uur te houden op de Koninginne- laan, zal het défilé der troepen plaats hebben op het gedeelte dier laan tusschen de plaats waur laatstelijk de muziektent stond en den Utflechtschen weg. De beste plaats voor de toeschouwers is het wandelpad aan de zijde der stad. Men wordt dringend verzocht, niet met de troepen mee te loopen. Een zelfde verzoek om toch vooral niet mee te loopen met de optochten, des middags en des avouds door de »Oranje-vereeniging" te houden, brengen we namens ha-ir en de politie over. Wie intijds een plaatsje inneemt langs de trottoirs en den rijweg vrijlaat, ziet de op tochten passeeren. Meeloopen geeft gedrang; men ziet toch niet beter en maakt het hen, die aan den ommegang meedoen, noodeloos lastig In de wegen welke de optochten zullen vol gen, is op vereorend verzoek wyziging ge bracht. Het wordt nu 8 uur. Aubade aan den heer Burgemeester door de staf'muziek van liet 5e regi ment infanterie, welwillend aange boden door den kolonel -commandant van dat regiment, gevolgd door een Muzil-ale reveille. De route hiervoor is: Oldenbarne- veldlaan, Vlasakkerweg, Stationsplein Stationsweg, Soester weg, Utrecbtsche- weg, Utrechtschestraat, Varkenmarkt, Westsingel, Zand, Weverssingel, Kamperbinnenpoort, Langestruut, Zuidsingel, Kleine Haag, Vianden- straat, Blankenlieimslraat, Beeke- steiuschêlaan, Arnhemscheweg eu Leusderweg. 272 ut"' Bloemencorso, opgeluisterd door een eerewacht te paard, een praalwagen en twee muziekkorpsen. De route hiervoor is: Pieter Both- straat, Viandenstra it, Blankenheim- straat, Beekesleinschelaan, Beuken laan, Utrechtschestraat, Varken markt, Westsingel, Groote Spui, Schimmelpeuuinckstraat, Bloemendal, Teutstraat, Koniugsstraut, Polhstraat, Zogstraat, Varkenmarkt, Zuidsingel, Kleine Haag, Groote llaag, Aruhem- sche straat, Varkenmarkt, Utrecht sche straat. Utrechtscheweg, Soes- terweg, Korte Bergstraat, Utrecht sche weg, Lange Bergstraat, Leusder- weg, Westerstraat, Utrechtsche weg, Van Carapenlaau, üldenbarne veldlaan en Stationsplein. 9 uur Fakkeloptocht van verschillende ver- eenigingen met hun banieren en muziekgezelschappen en opgeluisterd door leden van «Patrimonium" in 16de-eeuwsch costuum. De route is vastgesteld als volgt Blankenheimstraat, Korte Beekstraat, Beekesteinschelaan, Aldegoudestraat, Arnhetiischeweg, Lange Bergstraai, Utrechtscheweg, Van Campenlaan, üldenbarne veldlaan, Vlasakkerweg, Utrechtscheweg, Beukenlaan, Arn- hemschestraat, Varkenmarkt, Lange- straat, Krommestraat, Havik, La vendelstraat, Hof, Zevenhuizen, Langestraat, Zuidsingel en St. An driesstraat. De prijzen van het Bloemencorso lyn ge ëtaleerd in het magazijn van den heer D. J. Smits, aan de Arnhemschestraat. Oók herhalen we het verzoek om ondanks den marktdag het personeel zooveel moge lijk vrij te geven. En dat om, door het uitsteken der vlaggen, het feestelijk aanzien der straten te verhoogen. De Gemeenteraad van Gouda heeft de aan vraag van den taeor A. J. Krieger, te Amers foort, om concessij voor den aanleg van een paardetram in die Gemeente met 10 tegen 8 stemmen van de hand gewezen. Als tijdelijk onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat is werkzaam gesteld de heer C. H. Heikamp, thans te Baarn. De heer F. Wijnia, onderwijzer met de Imofdaktc aan de bijzondere school voor Chr. nationa il onderwijs, behaalde de akte Fran- sche taal, Lager onderwijs. Mej. J. T. J. van Schaik staat op de voor dracht ter benoeming tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te De Glint, by Barneveld. De heer N. G. Kam is benoemd tottyde- delijk leera.ir aan de Burger Avondschool te Dordrecht. De heer G. van Beek, assistent aan dn Rijks-universiteit te Utrecht, is benoemd tot leeraar aan de Rijke Hoogere Burgerschool te Den Helder. Aan den heer J. W. D. van Eek, student aan de Technische Hoogeschool te Delft, in de afdeelingen der werktuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotechniek.is voor den komenden cursus eeri Rijks-beurs toege kend. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool is benoemd de heer J. Hermes, te Schermer- horn. Naar aanleiding van het bericht in het vorig nummer vermeld, dat by den Minister van Oorlog het voornemen bestaat om dezen winter, met het oog op de geringe sterkte van den troep, kaderscholen te vestigen te Amersfoort, Lolden en Haarlem, het aantal vertrekken |in kazernes tot een minimum te beperken en buiten gebruik zijnde kazernes of gedeelten ervan voor zooveel doenlijk te sluiten, schrijft do «Arnb. Crt." Wij leven snelToen bij de behandeling der Militiewet 1901 in de Tweede Kamer, ten einde het blijvend gedeelte te kunnen inkrimpen, aanbevolen werd geheele of ge deeltelijke sluiting der kazernes gedurende de wintermaanden, werd de afgevaardigde, die dit durfde in overweging geven, uitge lachen en bespot. En thans, slechts 5 jaren later, wordt dit denkbeeld door het Leger bestuur toegepast Het brandpiket zal voortaan weder worden gevormd uit troepen van hot garnizoen. Luitenant J. E. Schneiders, van het 5e re giment infanterie, wordt op zijn verzoek mut ingang van 1 October overgeplaatst naar het 4e regiment te Leiden. De onderotficiers-vereeniging «Ons Belang" heeft andermaal een request verzonden, nu aan den Minister van Oorlog. Het Bestuur schrijft daarin dat het de overtuiging bezit, dat de wer ving grooien invloed uitoefent op hot ge halte van het onderofficierskader dat het Uwer Exellentie daaromtrent eer biedig een verzoek doet, n.l. de werving in verband met een stelselmatige opleiding zoodanig te regelen, dat de mogelijkheid bestaat, in de toekomst een goed onderoffi cierskader te verkrijgen. Redenen, waarom het, onder overlegging eener Memorie van Toelichting, zich tot Uwe Exellentie wendt, om de in de bescheideu vermelde redenen, de gewensebte verande ring aan te brengen. De miliciens der lichting 1901 die sedert 13 Augustus bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren, vertrekken Zaterdag met groot verlof. Zij die voor eigen rekening reizen, gaan reeds morgen huis-toe. Aan de trekkende leden der «Kon. ver eeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen, van het Nederlandsche leger" (ouderstand aan militairen, gepensionneerd vóór de Wet van 1877 en aan hun weduwen) wordt ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin morgen bijslag op het pensioen uitgekeerd. Programma der muziekuitvoering, Vrijdag 31 Augustus des avonds half acht op het terras van «Amicitia" te geven door het Utrechtsch Orkest, directeur de heer Kuij- pers 1. Volksliederen. 2. Mar ach 3. Ouverture „Das Caatell von Ursino" Oscar Fuohs. 4. Souvenir de Mejjerbeer, fan- uisie Oli. Godfrey. 6. Seufzer Walzer (Suapinul) J. Ivanovici. 6. CaVatiue pour bariton solo A. Faust. 7. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Tanerede" G. Rossini. 8. Ouverture romantique A. Weiasenboru. 9. Douxsourire, morceaugracieus G. Wilettr». 10. Sonntags Kinder, Walser J. Rixner. 11. Wilbeluiina-gavotte Cb. Langlois. 12. Grande fantaisie „Fleur des cbamps" W. van Perck. 18. Potpourri die Musikaliacke Kunstreise 8. van Hamm. 14. Marebe-finalo De temperatuur van het water in de Bad- on zweminrichiing was hedenochtend 62° F. Een bakker aan de Kampstraat, die gister aan den UtrechtscheD weg zyn rijwiel eveD tegen het huis van een zijner klanten zette, kwam bij het weer naar buiten komen tot de minder aangename ontdekking, dat een ander met zyn karretje was weggespurt. De politie tracht den veloraaan uit te vinden. De verkooping voor afbraak van de villa

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2