Stadsnieuws. Militaria Verder betuig ik mijn vriendeliiken dank aan de deelnemers van het Bloe mencorso. Niettegenstaande enkele deel nemers, zonder eeuige kennisgeving, wil lekeurig waren weg gebleven, maakten de uitgekomen nummers toch werkelijk een aardig geheel. De optocht was boven verwachting. Een woord van dank komt ook toe aau den HoogEd.Gestr. heer L. W. van Hoek, kolonel-commandant van het 5e Regiment Infanterie, voor het welwillend beschikbaar stelleu der stafmuziek, tam boers en hoornblazers, welke combinatie reeds 's morgens een vrooljjke stemming bracht onder Amersfoort» ingezetenen aan den heer P. A. G. Serenberg voor zyn eerewacht, die er kranig uitzag en aan de verschillende vakvereenigingeu die in 't byzonder medegewerkt hebben tot het welslagen van den fakkeloptocht. Ook mijn dank aau de Pers, die de vereeniging zoo ter wille was. De muziekverenigingen hebben een zwarcu dag gehad. Voor hen was het weer wel wat warm en toch hebben zy er lastig op los geblazen ook hun komt een eere saluut toe. Myn hartelyken dank aan denWelEd. Ach tb. heer Burgemeester voor de vrien delijke ontvangst te zijnen huize. De Burgemeester was met het feest zeer in genomen; 's avonds moesten alle Besturen van de verschillende vereenigingen bij hem binnen komen. De Burgemeester zeide toen o. m.: nu zie ik, dat ae Amers- foorters niet alleen feest kunnen vieren, maar dat zy er behoefte aan hebben om Koninuedag feestelijk te herdenken. Ko ning Willem III heeft eens gezegd Oranje kan niet genoeg doen voor zjjn volk, maar ik keer het ora, het volk kan niet genoeg doen voor Oranje. En onder het .leve de Koningin" en .leve de Bur gemeester" werden de glazen champagne leeg gedronken, terwijl buiten de eerewijn in ruime mate werd aangeboden. En nu nog een enkel woord over de optochten. De stafmuziek was 's morgens maar een beperkte tyd ter beschikking van de de vereeniging. Aan het Bloemencorso namen kinderen deel, van wie niet ge vergd mocht worden, dat zy langer dan twee uur iu optocht mede gingen. De fakkeloptocht kon eerst om 9 uur ver trekken. Ziedaar de oorzaak, dat niet alle wyken bezocht kouden worden. Het weldenkend publiek zal het de vereeni ging zeker niet euvel duiden. Hoewel al het mogelyke is gedaan om het een ieder naar den zin te maken, zal de vereeniging mogelijk toch fouten begaan hebbenmaar vergeet dan niet dat de vereeniging pas éen jaar bestaat, haar eerste feest gaf, en dat alle begin moeilyk is. De Voorzitter der .Oranje-vereeniging", P. H. van HASELEN. De tram vervoerde in Augustus van dit jaar 9234 betalende passagiers, tegen 9258 in de zelfde mua i<i van 1905, 8685 in 1904, 8999 in 1903 en 7097 in 1902, iiet eerste j '*r- De passage-opbrengst in die maand was f676.42» in 1906, f686.45 in 1905, 1693.92' in 1904, f754.27 in 1903 en f652.93 in 1902. De totaal-opbrengst, dus met reclame enz., f700.89» in 1906, f711.80 in 1905, f 720.12 in 1904 en f774.32 in 1903. De opbrengst, per dagkilometer was f 12.56 in 1906. f 12.76 in 1905, f 12.70» in 1904, f13.87» in 1903 en f 11.69 in 1902. D« klerk der posteryen en telegrafie le klasse A. S. H. Brusseu wordt met ingang van 1 October overgeplaatst vau Rbenen naar hier. Aan bet Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpk-inturen werd in Augustus ingelegd bij de Rjjks- Postspaar bank 736711.03», terwijl daaruit is terug genomen f 25 234.83*. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje is 12463. De prentbriefkaarten op wier voorkant gelegenheid is voor correspondentie, zullen op het beschreven gedeelte niet meer worden afgestempeld, zoodat de tekst dan ook voor den ontvanger leesbaar zal zjjn. By het heden beëindigde twoede toelatings examen tot het Gymnasium zyn nog toege laten tot klasse VI: A. E. van Ëlommestein en tot klasse V: J. C. de Beaufort. Tijdons het examen hebben 2 candidaten zich teruggetrokken. De hoor Jac. Smit hoopt Donderdag den dag te herdenken waarop hij vijftig jaar ge leden in betrekking kwam by de firma Greeve Co., by welke hij thaDs kantoorbediende is. De hoer H. Moojen Jr., leeraar in hand en vakteekenen aan de Ambachtsschool hier, staat op de voordracht voor leeraar aau do Burger Avondschool te Hilversum. De Minister van.Oorlog; Ge/ien het Koninklyk besluit van 5 Fe bruari 1902, waarbjj is ingesteld een Konink lijke eereprijs voor betoonde schietvaardig heid Brengt ter algemeene kennis, dat de bij vorenaangehaald besluit bedoelde eereprys in zilver is toegekend aan Hendrik Anton En kelaar, wonende te Amersfoort. St. Ct De deelnemers a >n het Voorbereidend mi litair onderricht te Amersfoort worden uit- genoodigd Vrijdag 7 September des avonds te negen uur zich te v- reenigen in de schermzaal van het 5c regiment infantrrie tot het houden eener bespreking om de da gen en uren vast te stellen waarop dat on derricht in den aanstaanden winter kan worden gegeven. De tien adspiranten militie-luitenant der lichting 1906 behoorende tot het 5e regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant. Luitenant F. W. Diemont, met ingang van 1 September overgeplaatst van het te regi ment veld-artillerie hier naar het 3e regi ment te Bergen-op-Zoom, heeft non-activiteit aangevraagd. Luitenant F. E. baron Van Heerdt, van het 4e eskadron le regiment huzaren hier, is overgeplaost naar het 1e eskadron te Amsterdam. Zeker óok door de voor dit jaargetijde ongewone warmte was gisteravond de ver gadering der plaatselijke afdeeling van den „Kon. Nederlan.lschen Rond van oud-onder- uflicieren" slechts matig bezocht. De Voorzitter sprak eenige toepasselijke woorden naar aanleiding van den jaardag van H. M. de Koningin. De heer A. L. Krook, ifgevaardigde naai de Bondsvergadering ie Hilversum, bracht daaromtrent een zakelijk verslag uit. Aan het Bestuurslid den lieer H. S. Val kenburg werd door den Voorzitter het insigne met brevet als Lid van verdienste in welge kozen bewoordingeu uitgereikt. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging", dirocteur de heer J. A. Jochcms, zal heden avond 8 uur weder een muziekuitvoering geven op den Hof. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 66° F. Dat zal in September niet dikwijls vour- komon. Een oud-Amersfoorter, die jaren geleden Amersfoort door een kermisbril" bekeek, placht te zeggen, dat zijn stailgenooten erg veeleischend waren, zóo zelfs, dat a!s men op buu verzoek een ster van deri hemel haalde, ze nog wat te mopperen hadden omdat men .er geen stukje blauw by had geplukt. Nu, zóo veeleischend zyn de huidige Amers- foorters niet; maar toch waren er, die het zoo welgeslaagde Koninginnefeest gaarne hadden besloten gezien door een vuurwerk. Voor dat vuurwerk hebben Zaterdagavond de Hagenaars gezorgd, al was 't huns ondanks en geheel buiten het programma. Door onbekende oorzaak raakten de kurk droge bremstruiken en dennetakken van de groote «heerepoort" Zaterdagavond in brand en het gansche gevaarte stond welhaast in volle vlam. In ondenkbaar korton tijd haalden rappe handen liet zaakje uit elkaar en eer de slangen vagen der politie ter plaatse was, waren de vlammen gedoofd, De schade wordt gedekt door assurantie. Vuurwerk hebben we töch gehad. Zondagmiddag werd een 83-jarige dame, nog wel in het gedeelte der Langestraat waar stapvoets rijden voor alle voertuigen ver plichtend is, omgereden door een fietser, die zich weer uit de voeten maakte, doch wiens naam desondanks bekend is. Door apotheker Ittmann werd haar liefde- rijk hulp verleend. Milicieu Harm Vissia, uit Langezwaag en behoorende tot het 5e regiment infanterie, is Zondagmiddag tegen het strenge verbod in gaan baden in de Kem onder Soest en daarbjj verdronk-en. Zijn kameraden konden hem geen hulp bieden. Ten huize van den heer G., aan den Hof, ontstond gisteravond een begin van brand. Huisgenooten en omwonenden smoorden de vlammen eer deze verder onheil konden stichten. Door den Keurmeester der visch zjjn gister avond aan den afslag afgekeurd vier kisten gerookte bokking, door M. Scbr., uit Amers. foort, aan den afslag gebracht. Het gevaarlijke goedje werd onder politie toezicht onbruikbaar gemaakt voor con sumptie. De Commissaris van politie te Middelburg verzoekt mede te deelen, dat er bij hem voortdurend klachten inkomen uit alle oorden des lands over de wijze van afdoening van zaken door C van der Bergen, wonende aan de Nieuwstraat aldaar, en zich noemende Directeur van de Nederlandsche Effecten- bank, Directeur van de Zeeuwsche Grond- credietbank, Directeur van de Nederlandsche Tiencents-Spaarkasvereeniging. Daar is reeds oen aanval gedaan op de visschen die weldra de Eem zullen bevolken. Deze worden nog geteeld in den Wilhel- miua-vijver te Hilversum en daar snapte een onbezoldigd Rijks-veldwachter twee henge laars uit Utrecht die, niet wetend dat daar de viscli gespeend wordt en dat het verboden is er te hengeleu, een groot aantal vischjes verschalkten. De Chr. school aau den Doldersehen weg, een geschenk van den heer Chr. Pleines aan de omwonenden zijner fabriek, is in tegen woordigheid van vele belangstellenden Maan dag door ds. Donner plechtig geopend. Na hem spraken de heer Schuitmaker het nieuwbenoemde schoolhoofd en van hier de lieeren ds. Teerink, P. de Groot het Hoofd der Chr. school, en Buys. De school heeft drie lokalen behalve de kleinere vertrekken. Te Hoogland, waarop nu nog slechts een bodedienst is, wordt binnen niet te langen tyd een hulp-postkantoor geopend. Pessimisten zijn over alles ontevreden be halve over zictizelveu en hem eigen daden. Er is een nieuw stufbindend middel voor wegen toegepast, dat goed en tegelijk goed koop is --n proefhoudend bleek. Het is een mengsel van bleekpoeder en water50 kilo op 500 L. water voor de eerste besproeiing en 25 kilo voor dd vol gende besproeiingen. Bleekpoeder kost, van de fabriek betrokken, f' 18 per 1000 Kilo. Een inzender schreef er in de «Times" over. Te Woolbridge, in Suffolk, op den weg vau Londen naar Yarmouth, merkte hij op, dat de hoofdweg in de Gemeente, een 20 minuten gaans lang, hoewel er gemiddeld dagelijks een vyftigtal auto's voorbijrijden en verder de noodige andere voertuigen, geen stof opwierp, ofschoon hij kurkdroog was. De menscheu in de stad vertelden hem ook, dat zij dezen zomer voor 't eerst straffeloos deuren en vensters konden open laten. Op het Stadhuis vernam de inzender den 20 Augustus, dat de weg sedert 28 Juli een groote beurt had gehad alleen werd er eiken ochtend licht gesproeid. Aanbevolen aan Gezondheids-commissie en Gemeente-reiniging. De oudste emeritus-predikant by de Ned. Hervormde gemeente, ds. J. P. KerkhofT, sedert 1883 te Utrecht, mocht heden zijn lOüsten gehoortendag herdenkeu. De Duitsche regeering heeft besloten tot de algemeene winkelsluiting des avonds te acht uur. Dat is zeven uur naar onzen tijd. En hier verzetten enkelen zich nog tegen de 9 uurs-sluiting. Een scheikundige te München zou na lang durige proefnemingen een vloeistof hebben gevonden, welke met wat water vermengd (25 percent) geheel en al den zelfden dienst kan doen als petroleum, zoowel voor ver lichting als voor verwarming. Daarby heeft de nieuwe vloeistof het voordeel van zeer goedkoop te zijn; ongeveer 6 cent per Liter. Ieder zijn eigen »peterleum"-fabrikant De obligatieleening, uitgeschreven door de Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland, tot aankoop van het Naarderraeer, is reeds voor den daartoe vast- gestelden datum volteekend. Hierdoor heeft de Vereeniging zich het bezit kunnen verzekeren van dit hoogst be langrijke terrein, dat nu voorgoed gewijd zal zijn aan de studie der natuur. In de Verslagen, rapporten en meraoriën omtrent militaire onderwerpen is onlangs opgenomen het elfde Jaarverslag betreffende «nasporingen en studiën op het gebied der Nederlandsche krijgsgeschiedenis". Dit elfde verslag sluit een periode af, gedurende welke iederen winter voor het doen van onder zoekingen in de archieven van het Ryk en van Gemeenten troepen-officieren werden aangewezen. Voortaan zal dit niet meer ge regeld plaats hebben. De Militiewet 1901 zal eerlang in haar gebcelen omvang werken het grootero contingent, de vooroefeningen, de hoogere getalssterkle der herhalingsoefe ningen, zoomede de eischen voor de kader- opleiding maken bet rechtstreeks of zijdeling. niet langer mogelijk om evena ls voorheen voor het opsporen der bouwstoffen -voor onze militaire historie officieren van den troep ge durende de wintermaanden beschikbaar te stellen. Strikt genomen is 't ook niet bepaald noodig, dat de onderzoekingen nnafgebioken worden voortgezet, totdat de zaak in het ge- heele land zou zijn uitgeput. F.r is in het elftal jaren, dat thans achter ons ligt, voor onze krijgshistorie meer tot stand gtbracht dan men in een kort bestek zou kunnen aanduiden. Men weet thans tamelyk nauwkeurig waar de officieele bronnen schuilen en wat ongeveer hun inhoud is. De Directeur van het Krijgsgeschiedkundig archief heeft het omvattende werk uitnemend geleid en door een juiste verdeeling der onderwerpen zorg ge dragen, dat de schier ontelbare gegevens n uanteekeningen voor den lateien geschied schrijver doeltreffend gegroepeerd werden. Ook de Volksvertegenwoordiging heeft door het jaarlijks toestaan van f2500 op de Sta'tsbegrooting het nut van deze onderzoe kingen erkend. Het schijnt in het voornemen te liggen, de krijgsgeschiedkundige nasporingen voort te zeiten door dit werk, zy het op kleiner schaal dan tot uu toe, op te dragen aan gepensionneerde officieren. Althans sedert eenige maanden is op het Krijgskundig archief werkzaam een oud-kolonel der infan terie. Uit den aard der zaak is het niet noodig voor gepensionneerde officieren den arbeid tot da wintermaanden te beperken. De opdracht vau de onderzoekingen aan actief dienende officier n bracht mede, dat dikwyls het onder zoek kon worden bevolen aan een luitenant, die in de plaats van het betrokken archief gurnizoen hield; dit voordeel is met gepen sionneerde officieren niet zoo gemakkelijk te verkrijgen. Men zou het verder voortzetten der onderzoekingen daarom thans ook wel kunnen uitstellen tot er sprake is van een eigenlijke geschiedheschryving van een be paalden oorlog of van eenig tijdvak. Wordt bet onderzoek dan voortgezet door den per soon. die zijn krachten uan het geschiedver haal zelf beproeft, dan zou mei hem tevens kunnen belasten met de aanteekening van vondsten, welke met zijn studie niet recht streeks in betrekking staan. Het is niet de eerste maal, dat van Re- geeringswege pogingen werden aangewend om de geschiedbeschrijving der gevoerde oorlogen te bevorderen. Men vindt er reeds een spoor van in een acte van 4 Februari 1602, toen de Staten 's Lands van Utrecht «hebben verklaard, geconsenteerd en verzocht, alle personen die eenige secreete of andere Sapieren, tot vorderinge van de waarachtige eschrijving der Nederlandsche geschiedenis dienende, onder zich mochten hebben, deceive zonder eenige zwarigheid of nadenken aan Pieter Bor zouden mogen communiceeren en meedeelen om tot vordering van zyn werk gebruikt te worden". Bor was toen bezig aan zijn «Oorsprong, begin eu vervolg van de Nederlandshe oorlogen" en werd eenigen tyd daarna, als historieschrijver van de Staten van Holland en Westfriesland, belast met zijn werk vooit te gaan tegen een jaarlijksche vergoeding. Uit eigen beweging aangevangen, werd het Bor met Staatshulp mogelijk, zijn stan daardwerk samen te stellen, dat niet verder loopt dan het begin der 17e eeuw. Na Bor is van een officieele gescbiedbe- schrijving verraoedeljjk geen sprake meer geweest. Wel vindt men nog eens melding gemaakt van een besluit van 18 Februari 1815, dat bepaalde, dat de officieren van den Kwartiermeester-Genei aal-staf zich zouden bezighouden met het beschrijven van de militaire geschiedenis der Vereenigde Neder landen, maar er zyn geen resultaten ten bewijze, dat aan dat besluit ook uitvoering is gegeven. De zaak schijnt gerust te hebben tot op 8 Maart 1858 in de historische afdee ling der Koninklijke Academie van Weten schappen door generaal Knoop werJ voor gesteld, door een onderzoek in het Rijks- Archief en in andere verzamelingen stukken en oorkonden voor de Nederlandsche krijgs geschiedenis op te sporen om daarna later de belangrijkste in het liert te geven. Dit voorstel werd aangenomen en aan d«» heeren Bosscha en Bakhuizen van den Brink de uitnoodiging gedaan om hierom trent rapport uit te brengen. In de zitting der afdeeling van 14 Juni 1858 werd dit rapport uitgebracht. «Wanneer er nog eenige twiifel had kunnen bestaan", zegt Lodewijk Mulder, «omtrent de waarschijn lijkheid, dat het opsporen, onderzoeken en uitgeven van tot dusverre onbekende of ongebruikte bronnen voor de Nederlandsche krygsgeschiedenis tot gewichtige resultaten zou leiden, die waarschijnlijkheid is door dit veelomvattend en met grondige kennis van zaken opgemaakt rapport tot volkomen zekerheid gebracht. Daaruit toch bleek welk een groot aantal dier bescheiden in de ver schillende archieven en bijzondere verzame lingen grootendeels nog ongebruikt aanwezig zyn en hoeveel onschatbare bouwstoffen daar verborgen liggen, die critisch onderzocht, geschift en geordend, het eenige middel zijn om de Nederlandsche krijgsgeschiedenis te brengen op de hoogte van den tyd." In bet rapport van Bosscha en Bakhuizea

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2