Zaterdag 29 September 1906. Ons Huis. No. 7255. 55e Jaargang. AFLEGGERS Feuilleton. De fisdaad zijas broeders. Advertentiën. Concertzaal AM1CITIA, HEEMRAADSCHAP J. de LANGE, UITGAVE firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regej meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRAGHT Postbus 9 Telephoon 19. Bij dit unnimer behoort een BIJVOEGSEL. KEN N ISOE V IN O Nationale militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Ko ningin in do provincie Utrecht, van den 22 Septem ber 1906, no. 457/35S Gelet op de artikelen 38, 40, 41 en 42 dor Militie- wet 1901 en op art. 38 van het Koninklijk besluit dd. 2 December 1901 (Stbl. no. 230), Doen le weteu, dat op Vrijdag den 5 October 1906 des voormiddags te lO'/s ure, op bet Stadhuis alhier eene ualoting zal worden gehouden, ten behoove van JOHAN GEORGE FREDERIK van ACHTERBERUH, voor de lichting 1903. En voorts, dat op Maandag den 8 en Dinsdag den 9 October Ranstaande, telkens van 's voormid- dsgs 10 tot 12 uur door of vanwege den loteliug (gesteund door twee getuigen) bii den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kau geschieden voor de getuigschriften vermeld in de le en 2e ziusuede van art. 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit bet stamboek, of een bewijs van werkelijkeu dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen een getuig schrift van den Burgemeester, waaruit het getal zoneD tot het gezin behoorende blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koninklijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede, van art. 51 der Wet, kau, zoo bet niet reeds inge volge art. 39, 3e lid, van dit besluit onder den Bur gemeester berust, ten minste tie.n dagen vóór den dag waarop de zittiDg van den Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven", Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrij stelling het inleveren van de henoodigde bewijs stukken en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift uiet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de loteling meent aanspraak te kunnen maken, maar dat zijn belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tijd daarvoor overeenkomstig art. -16 van bovenge noemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 27 September 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENEERT KROESE. De natte, koude dagen zijn op de komstde avonden lengende kachels worden gezet om aan de kamers een 27.) Haar vingers begonnen zóo tterk te beveD, dat zij niet kou voortgaan en den jongen man verwij tend aanziend, zeide ze: „Staar me als hetu belieft niet zoo aan, miiuheer Crosby, want u maakt me vreeselijk zenuwachtig!" Verwijtend als de woorden waren, schenen ze het ijs te breken en Alex's tong los te maken. „Neem me niet kwalijk,juffrouw Erraiuie, ik keek niet naor uw werk. Ik dacht aan iets anders." „Waar dan aan vroeg Erminie Onschuldig. „Dat ik nog ongetrouwd ben", antwoordde bij. „O", mompelde Erminie. Hier kwijnde het gesprek weder. Een oogenblik geleden scheen het, alsof Alex iets belangrijks op bet hart had, dat hij wilde gaan mededeelenmaar hij zweeg weder. Kon het zijn, dat hij verliefd was Neen, want de liefde vindt altijd wel woorden om haar gevoelens uit te drukken, ai is het ook nóg zoo gebrekkig. Alex begon zich steeds minder op zijn gemak to voelen en schoof ongeduldig op zijn stoel heen en weder. Toen nam hij zijn hoed, die op den grond gevallen was, op en liefkoosde dien teeder. Plotseling kreeg hü echter een ingeving, maar toen bij de woorden gevonden had, die hij spreken wilde, werd zijn stem zóo heesch, dat slechts het einde van den volzin verstaanbaar was dat in den laatsten tijd ik op dit punt van gedachten veranderd ben. Ik verlang nu niet andere dan lief warmte te geveu die zo prettig aandoet, als men uit de gure buitenlucht komt. Eu al is het geen voorjaarsschoonmaak- tijd, toch worden de kleren nagezien om zich te wapenen tegen herfst- en winter weer. En nu blijkt het, dat bij het zomergoed menig stuk is, dat als afgedragen wordt beschouwd, en dat het hertst- en winter- goed, dat er verleden jaar nog mee door kon, tans om mode of andere redenen gedeeltelijk vernieuwing eist. Zulke afleggers wil men niet in zijn kasten houden. Wat zal men er mee doen? Ze zijn nog goed voor arme mensen Dat is een ideeHoe zal men het uitwerken Het gemakkelikst is, de meid te roepen„Zeg eens, Saartje, als een arme man om een jas, een broek of een paar schoenen komt vragen, of een arme vrouw om wat ondergoed of ietsom er eeu jurkje of manteltje voor haar dochtertje van te maken, geef dan uit de afleggers wat zij noodig hebben". Beoefent men op die wijze weldadig heid Wordt op die wijze niet het een of ander weggeschonken, dat terstond ver kocht wordt om er drank voor te kopen? Wordt op die wijze geen steun verleend aan mensen die een zedeloos leven leiden en daardoor anderen op de ver keerde weg helpen? Want het kwade plant zich voort, indien het niet krachtig gestuit wordt, als de kringen om een in 't water geworpen steen. Omdat het zo weinig bekend schijnt, kan het zijn nut hebben er nogmaals op te wijzen, dat de vereniging Liefdadigheid tot doel heeft, bedelarij te bestrijden en armoede te voorkomen. Aan die Vereniging is door de goede zorgen van mevrouw Tromp van Holst een magazijn van afleggers verbonden om ze uit te reiken aan personen die behoefte aan kleedingstukken hebben en door hun gedrag en oppassendheid ver dienen geholpen te worden. Wie dus afleggers op doelmatige wijze aan armen wenst uitgereikt te zien en wil voorkomen dat ze hun door bedelarij voor de neus worden weggekaapt, wordt beleefd maar dringend uitgenoodigd ze te hebben. Weet u, wat het is, lief te hebben, juffrouw Erminie 1" „Ja", antwoordde ze onschuldig. Alex was ecnigazius uit het veld geslagen door dit gereede antwoordmaar nu hij zóo vei gogaan was, durfde hij niet ophouden, of hij zou nooit den moed gehad hebben, weder te beginnen. „Ja, Ermiuie, ik wensch vurig lief te hebben en bemind te worden." Hij naderde haar eeuigszins verlegen en in het vuur zijner rede greep hg het oor van den gieter, dien ze gebruikt had, denkende, dat hij haar hand vasthield. Erminie begon bleek te worden, want het werd haar plotseling duidelijk, dat hij ul die woorden tot haar sprakmaar met recht vrouwelijke behaagzucht ging ze zwijgend met haar werk voort, alsof zo zgn verlegenheid niet had opgemerkt. Op dit oogenblik werd hij zijn stem echter weder meester en ging hij hartstochtelijk voort: „Erminie, liefste Erminie, kau jij, die zoo goed bent, een man, als ik beu, liefhebben? Mag ik de toekomst tegemoet zien met joualsmijn vrouw? Geloof me, Erminie, je bent de eerste, die ik ooit heb lief gehad." „Het iaonmogelijk, mijnheer Crosby I" riep Erminie uit, niet in staat, langer naar hem te luisteren. „Onmogelijk?" stamelde hij „Heb je mij dan niet lief, Erminie?" „Neen, mijnheer Crosby I We zijn goede vrienden goweest en ik mocht u gaarne Igdendat is alles. Wees als het u belieft niet beleëdigd. Als ik had geweten, wat u wilde gaan zeggen, dau zou ik u niet hebben laten uitspreken. Maar we behoeven er nie! meer over te spreken en u zult spoedig iemand anders vinden, van wie u meer zult houden, dan van mij." Dit was zóo onverwacht, dat Alex haar als ver stomd aanstaarde. Toen hij weer woorden kon vin- te bezorgen bij de heer Steenhoff, binnen vader van het gesticht „de armen de Poth", Koningsstraat 59. Daar is een vertrek waar de geschonken kleren wor den geborgen. Maar mevrouw Tromp van Holst brengt ook, met medewerking van anderen, sedert jaron een fondsje bijeen om grondstof te kopen, waarvan voornamelik onderkleren worden gemaakt door brave oude vrouw tjes, die daardoor nog wat verdienen. De uitdeling van die oude en nieuwe kledingstukken heeft, te beginnen met Vrijdag 9 November, om de veertien dagen plaats. Armen, die van de aanwezige goederen iets behoeven, hebben zich te wenden tot bet Departementshoofd onder wie zij behoren. Deze onderzoekt of de aanvraag gegrond is, en of de persoon die vraagt, verdient geholpen te worden. Is dit het géval, dan geeft hij daarvan kennis aan mevrouw Tromp van Holst, uiterlik Woensdag vóór de uitdelingsdag, en ontvangt daarop bericht of het ge vraagde verstrekt kan worden, en, zo ja, op welk uur de persoon die het goed komt halen, zich aan het gesticht „de Poth" moet bevinden. Voorzeker zullen er nog wel gegoeden zijn die, na liet lezen van het boven staande, mevrouw Tromp van Holst in baar liefdadigheidswerk willen steunen. A. M. KOLLEWIJN Nz. Degenen, die cursussen willen volgen in: Nederlandsch, Fransch, Dnitsch, Engelsch, Rechtlijnig Teekenen en Boekhouden, kunnen zich tot 5 October van 7 tot 10 uur 's avonds aanmelden bij den Concierge. De cursussen beginnen 15 OCTOBER. Lesgeld 5 cent per avond. Leeftijd voor Fraascb, Duitseh en Engelscb boven de 17 jaar. De cursussen worden door gediplomeerden gegeven. HET BESTUUR. Donderdag 4 October den om te antwoorden, zeide hij met een gemengd gevoel van toorn en gekwetsten trots: ,Ik ben zeer verbaasd over uw weigering, Ermi uie." „Wat heb ik gedaan Wees zoo goed mij te ver laten, mijnheer Crosby", snikte Erminie, die een eind aan dit tooneel wenschte te maken. Maar afgezien van hetgeen bij zijn liefde voor haar noemde, had Alex er nog een ander belang bij om haar ja-woord te verkrijgen. Hg durfde niet naar zijn vader teruggaan en hem zeggen, dat er van zijn plau niets komen kon, omdat Erminie zijn aanzoek afgeslagen had. In zijn wanhoop deed hg dus een laatst poging. „ïk geloof niet, dat uw vader iets tegen mij zou hebben, Erminie." „Dat is zeer waarschijnlijk", antwoordde ze vrien delijk, want Erminie oezat een zacht en lief karak „Waarom slaat u mijn aanzoek dan af?" hield Alex vol. „Omdat ik u niet liefheb, mijnheer Crosby," ant woordde Erminie, verbaasd over zijn ongepast aan houden, doch nog steeds vriendelijk. „U slaat ing dus werkelijk af?" „Ja, mijnheer Crosby, uiet als vriend. We zullen toch goede vrienden blijven, hoop ik." Maar hij antwoordde niet. Hg nam haastig zgn hoed en verliet haar, zonder zelfs afscheid van haar te nemen. Erminie bleef eeuige minuten op de zelfde plaat» staan, waar hg haar verlaten had. Tranen vloden langzaam langs haar wangen en zij bloosde over het verdriet, dat zjj den jongen man meende aangedaan te hebben. Toch giste zij een weinig, aan welk lot zg ontkomen was, dat haar levensgeluk door éen woord van haar lippen had vernietigd kunnen wor den; maar gelukkig had zij dat woord niet uitge- Entree bij vooruitname fl.50; aan de Zaal f 2.Kaarten vanaf heden te bekomen bij den Kastelein. Plaatsen te bespreken op den dag van het concert in de Sociëteit aAmicitia" tusschen 12 en 2 en voor de leden ook nog tusschen 4 en 6 uur. Aanvang ACHT uur. de rivier de Eem, Beken en aankleve van dien. WATERGRAAF en HEEMRADEN van bovengenoemd Heemraadschap brengen ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Begrooting voor het Heemraadschap over het dienstjaar 1907, met Memorie van Toe lichting, van af den 2 October 1906 gedu rende veertien dagen ten kantore van den Secretaris-Penningmeester (Muurhuizen No. 13) ter inzage zal voorliggen en tegen betaling der kosten aldaar verkrijgbaar is. Watergraafen Heemraden voornoemd, mr. W. H. de BEAUFORT, Watergraaf. Herms. P. van HASELEN, Secretaris-Pennigmee3ter. Amersfoort, 1 October 1906. D ansleeraar. Zitting voor hot bespreken van lessen Woensdag 3 Octo ber van 2 tot 4 uur in „de Arend". Voor regeling worden allen die aan de lessen deelnemen om 2 nnr even verwacht. sproken. Zij was er in geslaagd, Alex Crosby den aftocht te doen blazen. Toch wist zg zeker, dat haar vader en haar moeder boos zouden zijn en hun best souden doen, haar over te halen, hem terug te roepen en haar weigering in te trekken. Erminie zag er tegen op, haar ouders te OQtmoeten, maar het was bijna koffietijd. Zij begaf zich dus naar de eetkamer. Daar trof ze haar vader geheel alleen aan. Zijn stemming scheen er Binds het ontbijt niet veel op verbeterd bij zag haar tenminste niet zeer vriendelijk aan, terwijl hij vroeg: „Waarom ging Alex zooeven weg, zonder te blijven koffiedrinken?" Erminie bloosde, terwijl zij haar vader naderde en haar armen om zijn hals sloeg. Maar hij was dien morgen niet te verteederen. Zij legde haar hoofd tegen zijn schouder en antwoordde zacht: „Hij beeft mij ten huwelijk gevraagd en ik heb hem gezegd, dat ik zijn vrouw niet kau worden, omdat ik hem niet liefheb." „Je hebt hem gezegd, dat je zijn vrouw niet kon worden, omdat je hem niet liefhad" herhaalde de heer Muurse werktuiglijk, alsof er een verborgen rneeniog in de woorden schuilde, die hij niet dade lijk vatten kon. „Ja, papa" antwoordde Erminie met haar liefste stem. Do heet Muurse dacht eenige oogenblikken zwij gend na. Het was juist bij hem opgekomen, dat Alex Crosby een gewenschte partij wa8 voo: zijn dochter; het gerucht ging, dat zgn vader veel geld hadwaar kon de heer Muurse dus een beter echt genoot voo. zijn kind vinden Het waa een uitste kend plau! (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1