BIJVOEGSEL Stadsnieuws. beboerende bij de Amersfoortsehe Courant van ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1906. De Minister van Financiën zal voorstellen het zilveren stuiverstukje te doen vervangen door een nikkelen stuiverstuk van 18 ra. M. diameter en oen gewicht van 4. 5. Gram. Wellicht zal later óok een voorstel worden gedaan tot invoering van een nikkelen tien cents-stuk. Proeven zijn reeds ter bezichti ging van de leden der Tweede Kamer. Uit de Memorie van Antwoord waaraan het bovenstaande werd ontleend, blijkt oók dat in 1905 alleen te Amsterdam 46 millioen 2l/g cent stukken aan de circulatie werden onttrokken voor de muntgasmeters en andere automatische toestellen. Het ligt in het voornemen der Regeering om, bij v. rwezenlijking harer fmancieele plan nen, de Rijksbijdrage aan de Gemeente te verboogen met het accres der Grondbelasting over de eerstvolgende vijf jaren, dat op f900000 wordt geraamd. Verder denkt de Regeering er ernstig over om ook de hoogere inkomsten, die na de voorgestelde verlaging van den suiker accijns door vermeerderd verbruik, uit de suikerbelasting kunnen worden verwacht, aan de Gemeenten te brengen, althans in dien de Rijksscbatkist dien afstand toelaat. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 129ste openbare vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken werd bijgewoond door de heeren Van Duijnen en H. van Haselen, benevens den Secretaris, den heer Hs. 1'. van Hasel'en. Met kennisgeving waren afwezig de heeren H. C. van Dam en H. Meursing zonder bericht de heer J. Sinnige. Do notulen der vergadering van 14 Juni werden onveranderd vastgesteld. Naar aan leiding daarvan deelde de Secretaris mede, dat gevolg is gegeven aan bet verzoek van den heer H. van Haselen om aan den heer Directeur-generaal der Posterijen en Tele- graphie te vragen, ook het Postkantoor op te nemen in het plaatselijk telephoonnet, doch dat daarop nog geen beslissing is genomen. Ingekomen waren: van den Minister van Landbouw, Njjver heid en Handel een missive begeleidend een exemplaar van het rapport van den Hoofd- ingeuieur van het stoomwezen aangenomen voor kennisgeving; na bij de leden te hebben gecirculeerd zal het ter lezing voorliggen voor belangstellenden van den Minister van Waterstaat de statistiek van de scheepvaart beweging in 1905 op riviereu en kanalen als vorenvau de Tarief-vereeniging een geschrift over Indische invoerrechten als vorenvau den heer Van Oordt van Lauwe recht, consul-generaal van Nederland te Kobe, het nieuwe tarief van invoerrechten in Japan als voren; een groot aantal verslagen, enz. vermeld in de »Amersfoortsclie couraut" van j.l. Donderdag als voren een missive van de Kamer te Steenwijk in zake het vervoer door de Staatsspoor van lang staafijzer en lang hout legen gewoon tarief. Thans heeft dit vervoer alleen plaats op Dinsdag er. Vrijdag, hetgeen dikwijls groot ongerief brengt omdat bijvoorbeeld bout, dat Vrijdags uit Groningen wordt verzouden, eerst Dinsdags op de plaats van bestemming komt omdat het te Meppel moet worden overge laden. Nog grooter wordt dit ongerief als het moet vervoerd over een lang traject, bijvoorbeeld uit het Noorden naar liet Zuiden des lands. De Kamer vraagt steun op haar verzoek om weer eiken werkdag te verzenden. üp voorstel van den Voorzitter wordt be sloten, deze zaak in een volgende vergade ring te behandelen nadat de stukkeu bij de leden zullen hebben gecirculeerd. Ingekomen waren nog: van B. eu W. van Amersfoort een schrijven vau 29 Augustus begeleidende een afschrift van het Raadsbesluit tot goedkeurig van de administratie der Kamer over 1905 aan genomen voor kennisgeving; vau du Kamer te Haarlem een adres aan de Tweede Kamer der Staten-generaal over de wettelijke tijusregcling zal, na gecircu leerd të hebben, worden behandeld in een volgende vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers een verzoek om adhtesie op haar adressen aan de Tweede Kamer en den Mi nister van Waterstaat tegen Staats-exploitatie der spoorwegen. De Voorzitter meent, dat, in een spoor- wegknooppunt als Amersfoort, de gevoelens over Staats-exploitatie dan wel coneurrentio der Spoorweg-maatschappijen wel reeds ge vestigd zulleu zijn. Om de toevallige ouvol- tallighefd stelt spr. voor, deze zaak te be handelen in een vergadering, welke binnen veertien dagen kan worden belegd. De Kamer vereenigde zich met dat voorstel. Aan de orde was het in de vorige verga dering aangehouden adres van de Vereeoi- ging voor handel en nijverheid en Gemeente belangen te 's-Gravenhage in zake rechtban ken van koophandel, of liever rechtbanken die bestaan uit kooplieden en beroepsrech- ters. De Secretaris doet nogmaals voor lezing van bet adres. De" heer Van Duinen heeft wel hooren voorlezen, dat hooger beroep mogelijk is, doch niet wordt gezegd, waar dit zal be rusten. De Voorzitter meent, dat de Regee ring dit wel zal uilmaken. Spr. herinnert, dat de Maatschappij van Nijverheid zich aan vankelijk sterk tegen dit voorstel verklaarde, doch dat tegen haar rapport verschillende afdeelingen opkwamen, vooral Arnhem. Een gevolg daarvan is, dat de Maatschappij be sloot een nieuw onderzoek te zullen instel len en daarover opnieuw te rapporteeren. De heer Van Duinen is 't in hoold- zaak eens met de strekking van het verzoek. Maar al te vaak is, vooral bij faillissementen, geblekeu boe zeer lastig het is voor den jurist, deu man der theorie, om den juisten weg te vinden, terwijl de koopman, de man der practijk, dien weg goed weet te wijzen. De Voorzitter wil niet in détails tre den, bijvoorbeeld niet bespreken hoe deze rechtbanken van koophandel moeten zijn snamgesteld, of de kooplieden dan wel de juristen het talrijkst er in zitting hebben, enzoovoort. Wel wil spr. er op wijzen, dat in den regel bij elk faillissement de credi teuren schromelijk worden benadeeld en dikwjjls veel te vlug faillissement wordt aan- gevraagd. Zoo onlangs uog te Scheveningen van een eerste firma, waar bet wérd aan gevraagd door éen crediteurtje, die zich haastte hot te doen opheffende rechter persisteerde echter bij de aanvraag omdat de firma had opgehouden te betalen. Dat faillissement gaf ontzaglijk nadeel aan de crediteuren. Spr. beeft alle respect voor de kennis der juristen, doch dezen hebben geen kennis van handelsartikelen en taxeeren tien verschillende soorteü koffie als koffie, zonder te beoordeelen de qualiteit. Indien menschen van zaken mee mochten uitspraak doen, dan zou naar spr. meening zooiets niet plaats hebben. Het kan ook niet de bedoeling zijn,alleen het juridisch recht te handhaven, doch stellig óok wil men de belangen der crediteuren behartigen. De kans bestaat, dal zulk een handelsrecht bank hierin veel verbetering zal brengen. Vroeger heette, dat wie pleit om een koe, er een toe geeft; thans moet hij soms vijf koeien toegeven. De juridische kosten zijn in den regel zeer groot. De Kamer besloot de adressen te steunen. Hierop werd de vergadering, te 8.20aan gevangen, te S.50 gesloten. Aan de in Maart en Mei J.l. ingedeelde lotelingen uit deze Provincie zijn er 114 we gens lichaamsgebreken uit den dienst ont slagen, die in 1907 door andere lotelingen van de lichting 1906 worden vervangen. Velen van die afgekeurden hadden niet behoeven te dienen, wanneer zij gevolg had den gegeven aan de uitnoodiging van den heer Militie-commissaris, vóór de loting ge daan, om onmiddellijk na de trekking, de redenen van vrijstelling op te geven die zij vermeenden te hebben. In hun eigen belang worden de lotelingen er aan herinnerd, om van de ziekten en ge breken die zy hebben en waardoor zij den ken niet geschikt te zijn voor den militairen dienst, opgave te doen of te laten doen by de loting, welke voor de Gemeente Amers foort plaats heeft op 29 en 30 October. Dan worden die ziekten of gebreken in December namens den Militieraad onderzocht en heb ben zij kuus, reeils dadelijk van den dienst te worden vrijgesteld. In de zoogenaamd groote tramdienstrege- ling is 't nog noodig er aan te herinneren, lat de winterdiens Maandag 1 October aan vangt? zjjn na het afdrukken door het personeel twee fouten opgemerkt, die op de dienstregeling in zakformaat nog konden hersteld. Er staat, dat 's avonds om 6.40 een tram van de Kampstraat verstrekt; dat moet zijn 6.50. De andere fout betreft de markt-tram, die om G.45 van de remise en te 6.55 van liet station vertrekt; op de groote dienstregeling staat echter 5.55 van bet station. Van den heer V. F. Perk, Secretaris van hot Voorloopig comité ter verkrijging uener Rijks Hoogere Burgerschool mot 5-jarigen cursus te Harderwijk, ontvingen wy een stuk, waarin wordt betoogd, dat behoort te worden te voorzien in de leemte aan Middelbaar on derwijs tusschen Zwolle en Amersfoort. Het Gymnasium te lladorwyk (vroeger een aca demiestad) is reeds lang verdwenen, terwijl het Instituut Kinsbergou, te Elburg, een kwjjnend bestaan vóórsleept en in dit deel van Gelderland slechts éen Hoogere Burger school! met 5-jarigen cursus en éeu met 3-jarigen cursus. Erkennend dit «dringend belang voor de Over-Veluwe" Qheef't zich dezen zomer een voorloopig comité gevormd om te Harder wijk, waar het Rijk een gebouw beschikbaar beeft, een Hoogere Burgerschool van Rijks wege te doen stichten. In October zal daarover een vergadering worden gehouden. De Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs heeft bij den Raad der Gemeente Amersfoort ingediend een voorstel tot ver betering van de jaarwedden der onderwijzees bij het openbaar Lager onderwijs hier ter stede. De heer J. H. H. Gunther Mohr is gister ochtend vroeg naar Middelburg vertrokken waar hij zal optreden als Inspecteur der Posterijen en Telegraphie. Nauw eer jaar was hij Directeur van het Post- en Telegraafkantoor bier, doch indien korten tijd heeft hij door zijn stipte recht vaardigheid en grooten tact zich de alge- meene achtir.g weten te verwerven van zijn onderhebbeud personeel eu van allen die op eenigerlei wijze methem in aanraking kwamen. Vele zijn de verbetoringen welke op zijn voorstel op bet kantoor werden ingevoerd te betreuren is bet, dat niet alle voorstellen, welke hij deed, reeds konden worden tot stand gebrachtwe denken aan de hulpbussen en de bestellingen in de nieuwe stadsge deelten. Vooral den handel en de nijverheid heeft hij zeer aan zich verplicht. De beer J. M. de Haas legde aan do Ge meentelijke universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg af het theoritisch examen Geneeskunde. Majoor-intendant W. P. van Leeuwen, is met ingang van 15 November voor den tijd van éen jaar benoemd tot lid eu Voorzitter der commissie van keuring van levensmid delen voor het leger. Op voordracht van den Inspecteur der infanterie, heeft de Minister van Oorlog nader bepaald, dat de kaderopleiding bij de infanterie ge lurende het aanstaande wintel-tijdperk zal plaats hebben per divisie in de standplaats van den divisie-commandant, alzoo te Amers foort voor het 4e, 5e en 9e regiment infan terie De drie bij het 5e regiment infanterie neiuwbenoemde officieren zullen Zaterdag 5 October worden beëedigd en in functie ge steld. De miliciens der lichting 1903 en devier- maanders der lichting 1906 van het 5e re giment infanterie zijn heden met groot-verlof naar hun haardsteden teruggekeerd. Programma van bet concert door het Amersfoortsehe Symfonieorkest >Jubal" onder leiding van den heer G. Rikkers, aanstaanden Woensdag in «Amicitia" te geven mot mede werking van bet Zangkwartet nEuterpe" 1. Cornelius-marscbMendelssohn. 2. Ouverture „Joseph"Méhul. 3. a. Borders Zondagsbedf, b. Die Kapelle C- Kw»*»- voor Zangkwartet. 4. Concert-polkaHerrmann. 6. Bunt durcheinanderïhümer. 6. GavotteVan Aaken. 7. IntermezzoMascagni. 8. a. LargoHiindel. b. SérénadeHaydn. voor strijkkwartet. 9. a. Reizigers Avondbede. Schauniann. b. Landsknecbtstandchen Von Weber. voor Zangkwartet. 10. Versöbnungs-Lieder, Walzer Kirner. Over een concert door Godowsky en Mossel te Utrecht gegeven, schreef de heer Hugo Nolthenius: Zonder eenigen twijfel is Godowsky een der wol zeer weinige pianisten, die tot deallereersten bekooren. Zijn techniek is eenvoudig en in letterlijken zin formidabel. Voor wat hij doet, mag men staan als voor een wonder. Onuit puttelijk is zijn rijkdom van schakeeringen, en het is tooveren, zooals hy het volslagen in zijn macht heeft waar ook in het stem men weofsel der composities, die hij voordraagt, dit of dat trekje en altijd in de gelukkigste verhouding voor dei. dag te brengen. In technisch kunnen dan staat hij alle con currentie. En daarbij komt na eventjes nog een noblesse van ziel en een intelligentie, zooals die maar te wenschen is. Het is nog niet lang geleden en nog iB het de wereld niet uit dat bij zulk enorme techniek de hoogere eischen der kunst schrome lijk verwaarloosd werden, en onbegrijpelijk ia het niet, dat, als men zich eenmaal van zijn krachten bewust is en bovendien het lieve pu bliek niet voor den quantité négligeable mag houden, men slechts die krachten ten toon spreidt. Zoo deed en doet do virtuoos. Do kunstenaar is daardoor zoo veel meer, dat hij ten eerste het zelfde kan als de virtuoos, maar dit kunnen in dienst stelt der kunst in haar grooto hoogheid. Zoo'n uitverkorene is Godowsky. De veelzij digheid van zijn geniaal talent, doet mij met onbegrensde vereering aun hem denken. Hij iB een held, hij heersoht door recht van geboorte en overwinning, hy boheerocht zijn ontzaglijk zelf. Alles wat hij gespoeld heeft, droeg den stem. pel van voornaamheid en wekte volkomen ver trouwen men kon zich gerust aan dezen gebenodijden kunstenaar overgevenwe konden genieten en genieten in onbeperkte rust, het was zalig, of men naar de van grandiose com positie-techniek sprekende en toch ook veel werkelijke muziek bevattende variaties van Brahms luisterde, dan wel naar veel van Chopin of van Liszt. In zekeren zin zijn de tijden voor het spelen van een Tannhauser-ouverture in het arrange ment van Liszt voorbij, maar dat technisch kunnen heeft een pianist voor een bont publiek nu eenmaal ook te toonen en, bij Apollo I, dan zijn er duizend andere dingen, waaraan men dat minder doen kan. En Godowsky nu heeft er metoen mee getoond, hoe uitstekend hij Wagners werk kent. Zijn opvatting mag het gros der kapelmeesters gerustelijk tot voorbeeld dienen. Er is kans, dat hij a. 8. Zondagmiddag nog eens terugkomt en gebeurt het, dan wil hy de 24 praeludiën van Chopin voordragen, een heele wereld van stemmingen. Mocht het er van komen 1 En dan verwerve de heer Mossel opnieuw de groote erkentelijkheid, die hem voor zijn schoone vertolkingen van werken van Beethoven, Boëll- mann enz. geheel terecht ten deel vielen. Naar mate hij meer optreedt «in gezelschap'' van zijn grooien kunstbroeder, respecteeren wij zijn waardige bescheidenheid ook in meerdere mate, en hij moge verzekerd zijn, dat wij zijn mooie voordrachten tea zeerste gewaardeerd beoben. Vele van de boven besproken nu imera geven de zoo begaafde kunstenaars Donder dagavond ook hier. Het BeBtunr der plaatselijke afd.jl .ig van den Ned. Protestanten Boud vraagt i laatsing van het volgende: Over godsdienst en materialisme ad professor dr. H. IJ. Groenewegen op 3, 23 Oct. en 6 November drie lezingen in de afdeeling Amers foort van den Ned. Protestantenbond ten beste geven. Reeds tijdig willen wij dit bekend maken om wellicht te voorkomen, wat nug al eens geschiedt, nl., dat gewichtige vergaderingen van verschil lende vereenigingeu tegen een zelfden avond ingeschreven worden, die elkander daarmede lastige concurrentie aandoen. Een belangrijk stel vergaderingen biedt de afdeeling van den Prot. bond hiermede zeer zeker aan. Reeds enkele jaren gaf prof. Groenewegen dezen cursus in onderscheiden plaatsen van ons land en eenstemmig was de Pers in groote waardeering voor het gegevene, wat men wel licht 't best „University extension" zou noemen d.i. wijsheid uit do Academie, gebracht buiten den sfeer van de Academie tot het groote pu bliek, in een vorm, die het hoog-wetenschap pelijke bereikbaar stelt voor den belangstellen den, gewoon ontwikkelden leek. Die waardeering der Pers betrof allereerst den rijken eu veelzijdigen inhoud en daarneveni den smaakvollen, keurigen vorm van prof. Groenewegen's overtuigend boteog. Daar deze hoogleeraar te Amersfoort geen on bekende is, zullen wij uit de Pers geen citaten overnemen om dit verder uit te werken, Alleen éen opmerking, die ons trof, willen wy hier nog mededeelen en deze geeft meteen in d< tweede plaats rekenschap waarom wij nu reeds wijzen op het komende, nl. dat op verscheiden plaatsen de tweede vergadering talrijker bezocht was dan de eerste en de derde weer talrijker dan de tweede. Dit is niet omdat men van to voren wist, dat iedere volgende lezing belangrijker of schooner was dan de voorgaande, maar doordat de belangstelling van de later bijgetredenen eerst noodig gehad had, nog eens opgewarmd te wor den door degenen, die vol geestdrift spraken tot hun kennissen over 't gehoorde in de eerste en de tweede vergadering. Deze schade wilden wy voorkomen door tijdig mededeeling te doen van de waardeering en 't hoog geestelijk genot elders, al kan natuurlijk deze nuchtere mededeeling niet zooveel uitwerken als 't levend woord van vriend en bekende, sprekend onder een versohen en diepen indruk. Meer doen, vermogen wij echter niet; men bedenke, al is iedere lezing op zichzelve belang rijk en éen geheel, met haar driëen vormen zij éen cursus eu wie do eerste mist, kan niet zóó veel aan de twee volgende hebben, als wie de eerste ook bijwoonde. Wie kent niet de oude menschkundige sage over Rome'a vijfden Koning,TarquiniusSuperbus, wien de Sibylle van Cuma de negen boekrollen met profetieën en wijze spreuken der Sibyllijnen te koop aanbood? Tarquinius oordeelde den prijs te hoog. De Sibylle verbrandde drie der negen rollen en bood de zes overgeblevene voor den zelfden prijs wederom aan. Tarquinius vond het belach- lijk, voor 6 evenveel te betalen als hij voor 9 reeds te duur had gemeend en weigerde nogmaals. De Sibylle wierp nogmaals 3 rollen in't vuur en herhaalde het zelfde aanbod. Tarquinius, nu pas onder den indruk met iata zeer belangrijks te doen te hebben, ging er op in en kocht de drie voor den vollen priis van de negen. Enwaren de rollen heusch 't geld waard? Bij 't antwoord hierop wordt de sage langzamerhand geschiedenis: 5 eeuwen lang (tot een brand in 83 vóór Chr. ze ongelukkiger wijze vernielde) werden deze boeken hoog ver eerd en op last van den Senaat in moeilijke omstandigheden geraadpleegd. Ja, toen het vuur ook dat laatBto drietal nad verteerd, werd zorg vuldig in allo landen gespeurd naar déar bekend gebleven Sibyllijnscho spreuken en deze nieuwe verzameling,- toch slechts een pover restje van de oorspronkelijke 9 boekrollen, werd weer hoog vereerd, wederom 5 eeuwen lang. „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zioh zacht". Weest niet als Tarquinius. li.? Protestantenbond zet op deze cursusver gadering van een zijner bekwaamste voorgangers gaarne de deur open voor alle belangstellenden, dus ook voor met-loden, andersdenkenden te- rechter- en ter linkorcyde.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5