N ESTl Is Stadsnieuws. Ingezonden. kinder! •MEEL.j Aan 50 gezinnen werd gratis een woning in gebruik gegeven. Deze gezinnen bestonden uit 24 mannen, 48 vrouwen en 23 kinderen. Voor eventueele uitbreiding van het ge sticht werd aangekocht een terrein, grenzende aan het gesticht, bekend onder den naam van »het Hol". De (inancieele toestand van bet gesticht was gunstig. Van de inkomsten der bezittingen kon f8000 worden aangewend tot leniging van den nood van behoeftigen en kosten van beheer, ter wijl voor het onderhouden en vernieuwen der woningen nog voldoende fondsen be schikbaar bleven. De gebouwen en woningen, waarin bet gesticht gevestigd is en die ter bewoning worden afgestaan, bevinden zich in goeden toestand en worden steeds behoorlijk onder houden. Op zindelijke bewoning wordt nauw gezet toezicht gehouden. In het Bestuur kwam geen verandering. St. Josephs gesticht. In dit gesticht werden opgenomen 9 man nen en 10 vrouwen 7 mannen en 4vrouwen vertrokken en 9 mannen en 18 vrouwen overledenhet aantal verplei gden vermin derde derhalve met 7 mannen en 12 vrouwen. De gezondheidstoestand was alleszins be vredigend. Wordt vorvolgd. KENNISGEVING. opbrengst per dagkilometer f 11.11, f 10.79, f 10.32. f 11.81 en f9.09 in 1902. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien het besluit van den Commissaris der KoningiD in de provincie Utrecht, van den 19 Sep tember 1906, No. 403/804 (Provinciaaiblad No. 137). Gelet op de artt. 26, 50 en 51 der Miliiiewet 1901 en op art. 24 van bet Koninklijk besluit d.d. 2 December 1901 (Stbl. no. 280.) Doen te weten, dat de loting der vóór den len September van dit jaar voor de militie ingeschre venen, .beboorende tot de li hting 1907, in het Gymnastieklokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellestraat alhier gelegen, zal ge schieden op Maandag 29 October 1906,aantevangen des namiddags te kwart voor twee uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en met F, en op Dinsdag 30 October 1906, des voormiddigs te 11 uur, voor de inge schrevenen wier geslachtsnaam begint mei deletter G. tot en met Z. En voorts, dat op Maandag den 5 en Dinsdag den 6 November, aanslaande, telkens van 'e voor- middags 10 tot 2 uur des namiddags door of van wege de lotelingen (gastennd door twee getuigen) by den Burgemeester ten Raadbuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidentle als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een nittreksel uit hel stamboek, of eeu bewijs van weTkelijken dienst." .Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen een getuig schrift van den Burgemeester, waaruit bet getal zonen tot het gezin behoorende big kt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koninkljjk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede, van art. 51 der wet, kan, zoo hel niet reeds iüge- volge art, 39, 3e lid van dit besluit onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen voor den dag waarop de zitting van dep Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burge meester der gemeente, in welke de loteling die vrij stelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voorde militie is ingeschreven". Eindelijk dat het opgeven der reden van vrijstel ling, het inleveren van de benoodigde bewijsstukken en bet doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstel ling te verzekeren, waarop de lotelingen raeenen aauspraak te Ituaiieti rnakeu, maar dat buu belaag medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitling van den Militieraad of op op den tyd daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk Besluit bepaald. Amarsloort, 2 October 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WU IJ TIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De sbtaatsc.ourant" no. 229 bevat he l Kon besluit van 3 September 190(3, houdende re-, geling van de opleiding en de benoeming van ingeschrevenen en ingelyfden bij de militie te land tol den officiersrang bij de infanterie, zoomede tot regeling van de opleiding tot bevordering van militie-officieren bij genoemd wapen. De keurmeester der visch verzo kt ons er a&n te herinneren, dat de keuring sedert gister des ochtends te 9 uur aanvangt en tevens, dat het steeds zi er gewenscbl is, in zage te vragen van de keurbriefjes en zich er van te overtuigen, dat zy van den zelfden dag zijn als die waarop men visch kuopt. Uit den regenmeter werd in de vorige maand na 7 regendagen 0,10,15 en 10 tot 19 September afgetapt 31.2 m.M. neerslag- De tram vervoerde in September 7464 betalende passagiers, tegen 7680 in de zeilde maand van 1905, 05(39 in 1904,7492 in 1003 en 5764 in 1902. De passage-opbrengst was onderscheidenlijk f557.82», f537.36, 533.80, 611.276 (van 1902 ons niet bekendde totual-opbrengst 1000.U76, f582.42, f547.456, f637.98 en f490.78«; de Aan bet Postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerende hulpkantoren is in September ingelegd ter Rijks Postspaar bank f 36 976.74 en daaruit teruggevraagd f32 719.676. Het laatste door het kantoorboekje draagt het nummer 12 530. Door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers is het volgende adres verzonden aan den Gemeenteraad: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de atdeeling Amersfoort en omstreken van den jBond van Nederlandsche Onderwijzers" (goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Maart 1890, No. 28), dat naar hare raeening de salariëering der onderwijzers en onderwijzeressen in uwe Gemeente werkzaam bij het openbaar Lager onderwijs, niet voldoende geregeld is, omdat: lo. oen maximum van f 1000 beslist onvol doende geacht moet worden voor wat eeu onderwijzer met een gezin noodzakelijk be hoeft 2o. de opklimming van f75 om de 5 jaar en nog f50 na 30 en 35 jaar eveneens wij ziging behoeft, zoowel wat den duur der perioden, als wat het bedrag der verhoogin gen betreft; 3o. de billijkheid meebrengt, datdetege- J moetkoming :n de woningbuur worde uit gekeerd zoowel aan ongehuwden als gehuw den, zoowel aan mannelijke als vrouwelijke leerkrachten 4o. voor diensten, gegeven buiten de ge wone schooluren (herhalingsonderwijs) de vergoeding niet billijk is geregeld redenen,waarom adressanten, onder verwijzing naar de bijgaande Memorie van Toelichting, uw college verzoeken, de salarisverordening in uwe Gemeente zoodanig te herzien, dat aan bovenbedoelde bezwaren volledig worde tegemoetgekomen. Hetwelk doende, enz. De heer C. Spijkerboer legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het prop. examen Geneeskunde. Onder leiding van den generaal-majoor commandant der 4e divisie infanterie zullen hier dezen winter tactische oefeningen op de kaart worden gehouden door hoofd en enkele subalterne officieren der |divisie en de daarbij behoorende wapens. Luitenant-kwartiermeester P. H. Roukens, van hel 5e regiment infanterie gedetacheerd te Ede, wordt 5 October eervol ontheven van die detacheering en keert op dien datum te Amersfoort terug. Adjudant B. Zwart, van het 5e regiment infanterie, is op zijn aanvraag op pensioen gesteld, terwijl in zijn plaats is bevorderd tot adjudant-onderofficier de sergeant-majoor F. H. de Bruijn, van het korps, werkzaam op het Garnizoens-bureau. Ten Garnizoetis-bureeie is werkzaam ge steld sergeant Macpherson. Herinnerd zij, dat het Voorbereidend militair onderricht bier morgenavond te half acht aanvangt. Programma van het concert door Leopold Godowsky en J. Mossel Donderdagavond te 8 uur in «Amicitia" te geven 1. Sonate (d-dur) op 18 A, Rubinstein. voor cello en piano. 2. Wanderer-Fantaisie (c-dur) F. Schubert. voor piano. 3. Sonate (f-dur)B. Marcello. voor cello. a. Fantaisie op. 49 (f-racl!) b. Polonaise op. 44 (fis moll voor plano. a. Cantabile b. Vito (Spaansche dans) voor cello. a. Prélude (cis moll) b. Nocturne (des dur) (beide für die linke Hand, op. 9) c. Poème op. 32 no. 1 d. Kontrapunktische-conr.ert-pa- rapbrase über Strauss' Walster „Künstlerleben" voor piano. F. Chopin. F. Chopin. C. Cui. D. Popper. Godowsky. Bij de schermwedstryden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der schi-rmvereeni- ging Voer Vaderland en Koning" te Haarlem gehouden, behaalde wachtmeester K. Duizend stra, van de Rijschool hier, den 1sten prijs fleuret, den lsten prys sabel, den lslen prys duel-degen en den 2den prys geweer. Aan de militaire wedstrijden in openlucht spelen, die van beden tot Donderdag te Breda worden gehouden, wordt ook deelgenomen door een detachement miliciens der jongste lichting van het 5e regiment infanterie. We deelden reeds mee, dat »U. D. l/' (sociëteit Vereeniging) den 12den prys be haalde in het Internationaal kegelconcours van sGooilust", te Hilversum gehouden. In dien wedstrijd won de heer Ittmann met 41 houten tien 6den prijs personeel. Het tweede elftal der A. F. C. Quick sloeg Zondag H. V. V., mede van hier, op haar terrein aan den Berg, met 5—1. Aanstaanden Zondag speelt Quick's eerste elftal op baar terrein aan den Leusderweg tegen het eerste van G. V. V., uit Wage- ningen. Het tweede elftal van »Qulck" speelt dien dag voor den U. P. V. B. op het terrein aan den Berg tegen H. V. C. By de gister hier gehouden herbesteding van hooi, stroo en haver ten behoeve van de paarden bij de troepen die hier van 1 No vember 1906 tot en met 31 October garni zoen zullen houden, was minste insehryfster lirma H. Gerritsen met 48 cent voor hooi, 25 voor stroo en 80 voor haver. By de aanbesteding op4Sepember bedong de zelfde gegadigde 48 cent voor hooi, 24 voor stroo en 85 vo ir haveralles per 10 Kilo. Velen zal 't nog voorstaan boe in den ochtend van 7 April de korporaal der veld-artillerie J. M. op den Leusderweg den dood vond door het schrikken van zijn paard. Algemeen was toen 't zeggen, dat kinderen door gillen en lawaaimaken het paard op hol deden slaan. Thans is weer te Amsterdam een huzaar, die een jong paard bereed,hetslachtoffer geworden van de onhebbelijkheid der straatjeugd, die de gewoonte heelt achter ruiters te gillen. De brug in de Nassaukade voor het Van Lennepkanaal stond open, zoodat de huzaar moest wachten. Door het gillen der jongens werd het paard schichtig en sprong met de voorbeenen op het hek naast de brug. De ruiter viel en bekwam een zóo ernstig wonde aan het hoofd, dat hij door een dichtbij wonenden apotheker moest ver bondeu worden. Daar waren gister weer heel wat Maandag houders. De politie zag zich verplicht, een half dozijn, waarbij een vrouw, gelegenheid te geven om hun roes uit te slapen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen eenige personen wegens het beryden van de Groenmarkt in de richting naar de Langestraat, hetgeen bij politie-verordening verboden en door een bordje aau de Kosters woning aangegeven is. Tegen notaris A. N. J. V. is door de justitie te Utrecht rechtsingang verleend. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde G. van der H., te Soest, die tijdens een blusscbing een brandslang vernielde, tot 9 maanden gevangenisstraf. De heer G. J. baron Van Boetselaer hoopt 28 dezer zijn zilveren ambtsteest als Burge meester van Hoogland te herdenken. Het begin van alle practijk des levens is gewoonlijk een totale afbraak van vroeger opgetimmerde illusies. Daarbij liefde en levens moed te behouden, is het eenig dat ons te doen staat. De stedelijke gasfabriek te Elberfeld heeft een Selterswater-toestel aangeschaft voor f270, waardoor aan de werklieden ll3 Liter Setters voor 1 Pf., ,/8 L. frambozen- of citroenliraonade voor 3 Pf. wordt geleverd. De onkosten worden daarmee gedekt. Limo nade wordt veel meer gevraagd dan Setters. Koude pepermunt-thee en malzkoflie wordt aan de werklieden kosteloos verstrekt. Door dezen maatregel is 't gebruik van bier, dat ook voor do werklieden verkrijgbaar is, van 11 000 M. verminderd tot 5000 Mark. Aldus lezen we in het jongste nummer van »De Volksbond", het orgaan van de ge lijknamige vereeniging tegen drankgebruik. Wanneer zal in het Gemeente-verslag van Amersfoort worden vermeld, dat een derge lijke toestel ook hier werd aangeschaft? Men vraagt ons, het volgende communiqué mee te deelen Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken besloot in zijn vergadering van 27 September j.l. een krachtige actie te voeren tegen het door de Regeet'ing inge diende Wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Credletbank voor den Middenstand. Er is te Amsterdam opgericht een Crediet- bank van de Algemeene Winkeliersvereeni- gi ag io een huishoudelijke vergadering dier veieeDiging deelde de Voorzitter, de heer J. S. Meuwsen, namens het Bestuur mede, dat, naar aanleiding van de conclu3iën neer gelegd in een rapport der »Cre'lietcommissie'' uit die vereeniging, besprekingen zijn ge houden met Bankinstellingen hier te lande om op de daarin voorgestelde wyze te trach ten een afdeeling te stichten tot credietvoor- ziening voor de leden. De besprekingen hebben tot e«n goed re sultaat geleid. Als beginsel werd aangeno men dat de afdeeling aCredietbnnk" alleen credieten verleent aan de leden der Alge meene Winkeliersvereniging onder voor waarden, die later zullen worden bekend ge maakt. De vergadering nam onder luide bijvals betuigingen het besluit, de afdeeling der A. W. V. nDe Crodietbank" voor gesticht te verklaren, waarna door het Bestuur werd medegedeeld, dat de Incassobaak teAmster dam bereid bevonden was om op de voor waarden door het Bestuur genoemd, het ka pitaal voor deze nieuwe afdeeling te ver- Aan het Bestuur werd daarna opgedragen, alle maatregelen te treffen, die noodig zul len zijn om binnen zoo kort mogelijken tyd deze nieuwe afdeeling met haar werkzaam heden te laten aanvangen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Wyzigiug Laudweerwet. Geachte Redactie. In de door H. M. de Koningin op 17 Sep tember j.l. bij de plechtige opening van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitge sproken Troonrede komt o.a. voor, dat aan vulling of wijziging der Laudweerwet is te verwachten. Welke aanvulling of wijziging gewenscht voorkomt, is niet te vermoeden. Het is echter te hopen, dat die aanvulling o.m. bevat een voorstel, waarbij gesalarieerde officieren en minderen van de dienstdoende schutterijen worden schadeloos gesteld voor het verlies hunner tractementen. Bedoelde functionarissen verliezen tenge volge van de invoering der Landweerwet, in 1907 hun inkomsten en het zou te betreuren zijn, dat achtenswaardige burgers vart den Staat op deze wijze hun tractement moeten missen. Bekend is het, dat belanghebbenden zich hebben gewend én tot de Regeering en tot de Gemeenten, en dat het Rijk hun tot de Gemeenten en dat de Gemeenten hun tot het Rijk hebben verwezen, dus m a. w., dat zij van het kastje naar den muur worden gezonden. Toen de Tweede Kamer in dezen zomer op recès ging, werden onafgedaan gelaten de door belanghebbenden ingediende verzoek schriften om schadeloosstelling, zoodat de leden dier Kamer, bij de te verwachten wijziging <i r Landweerwet, de positie van belanghebbenden wederom ter sprake kunnen brengen, opdat een verzuim worde hersteld, hetwelk bij de aanneming dier wet is ge pleegd. Met de opname zult U verplichten, UEd. dv. dienaar, X. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25 In do advertenties vindt uien dikwijls beloften die niet van bewijzen vergezeld gaan. In de ad vertenties der Pluk Pillen Is het bewijs naast de belofte te vinden. Aan de vrouwen wier zenuwen zwak zijn. De heer Van Driel, te Anna Jacobapolder, schrijft ons: „Ik zie my tot myn vreugde gedrongen u kennis te geven van het succes door myne vrouw met de Pink PilleD verkregen. Mynp vrouw leed aau zeer erge zenuwzwakte. Van af haar jeugd heeft zy een neiging gehad tot bloedarmoede en tot verzwakking van het zenuwstelsel, gepaard met snderdaagsobe koortsen. Door het lezen der getuigschriften en de gesprekken van goede bekenden vernam ik de ge lukkige eu snelle genezing vau tal van inenschen door de Pink PilleD, wal mij deed besluiten ze ook door mijne vrouw te doen gebruiken. De uitslag is overtuigend eu snel geweest. Weinig tyd na met de behandeling te zyu begonnen, gevoelde mijne vrouw zich vee) sterker hare zenuwkrachten waren toegenomen, zy had geeu koorts meer en onder vond een groot gevoel van behaaglijkheid. Zij heeft gedurende cenigen tyd bet gebruik voortgezet om hare genezing volkomen te maken, en nu verkeert zy in den besten gezondheidstoestand die mogelijk is." De zenuwzwakte is een kwaal die meer by de vrouwen dan by de mannen voorkomt. Dat komt zeker daaruit voort, dat de vrouw een zwakkere geaardheid bezit en haar physieke weerstand ge ringer is. In die omstaudigbeden ia de vrouw ver plicht beet dikwijls aau hare zenuwen bulp en by- stand te vragen. Bovendien is de zenuwgevoeligheid veel grooter by de vrouw dan bjj den inau. Een kleinigheid verontrust de vrouw, doet haar aan, slaat haar ter neer. Dat alles maakt dat de zenuw weerstand der vrouw zeer spoedig verstompt eu dat bjj haar zenuwstoringen plaats hebben. De Pink Pillen genezen die zenuwaandoeningen zeer goed, omdat, tegelijkertijd dat zij de phyBieke krachten ondersteunen, wat maakt dat men iels aan de zenuwen te vragen beeft, zjj het zenuwstelsel ver zorgen, het opwekken en versterken.{Inderdaad zyn de Pink Pillen de beate bloedhersteller en de vol maakte versterker der z Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozeo verkrijgbaar by SNABILIE, Steiger 27, te Rotterdam, en Apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij a. van de WEG, dro gist, Langestraat 23 te Amersfoort eu A. de VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum- Het. namuuksel dor Pink Pil- leu heeft nog nooit iemand ge- IU»»5 INHISB Afbeelding der doos: jMelkvoedsel voorKinderen«nZiekenj

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2